KALMTE IN DE HAARDEN VAN ONRUST Geen overeenstemming in S.E.R. RADIO DE KOOR NIEUWE MIJLPAAL VOOR HET LANDBOUWBELEID IN DE E.E.G. DOOR DE MUUR „VEULENACHTIGE UITLATING AHDRIESSEN VAN MINISTER HET WEER BRAND OP VRACHTSCHIP 3EDW0NSEM ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6301 BENZINEPRIJS WORDT LAGER 1 NOVEMBER: BEZOEK AAN OOST-BERLIJN Plaatselijk mist Weerbericht Zon- en Maanstanden DE GERUCHTEN OVER HET AFTREDEN VAN S0EKARN0 Hoogwater FranEestag W3 abonnement: Terneazen DireöÈenr-Hoofrwfectearï Is van 0e Sarde Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs jf 6.per kwartaal; per maand f 2,—; per week 50 et Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot lft uur v.m. Uit twee hoeken die nu al zo lang voor meer dan hun portie be denkelijk nieuws zorgden Cyprus en Zuid-Vietnam komen de laatste tijd als maar rustige klanken. Het is natuurlijk verheugend. In Saigon is na de militaire dictatuur van generaal Kahn een nieuw bewind gekomen dat burgerlijk mag heten. En de rechtbank sprak de bedrijvers van de laatste staatsgreep vrij, omdat ze het toch wei goed bedoeld hadden. Maar voor men zich de nieu we namen in het geheugen prent is het toch wel goed te beden ken dat bijvoorbeeld de heer Kanh nog dicht in de buurt van de top is en dat de grondoor zaak voor de onlusten nog steeds niet is weggenomen. Terwijl het met zware verliezen aan men sen een strijd voert tegen de Viet-Cong, heeft Zuid-Vietndm nog steeds geen constructieve politieke lijn bedacht, waardoor men ook de burgerbevolking tot enige animo kan opwekken om aan de democratische levens wijze de voorkeur te geven boven de communistische „heil staat". ATHENE En op Cyprus is het niet veel anders. De Turken hebben hün troepen kunnen aflossen en de Cyprioten van Turkse afstam ming hebben de door hen be zette \/eg aan de Ver. Naties overgedragen. Maar met de op lossing van het probleem is men nog geen stap verder. In het westen krijgt men zo de indruk dat er niet veel meer te doen is tegen een uiteindelijke „enosis": de samenvoeging van het eiland met Griekenland, in derdaad de meest logische op lossing. Voor Athene omdat men dan de avonturen van aartsbis schop Makarios wat kan beteu gelen, wiens geheime verdrag met Moskou de Griekse rege ring maar matig bekoort. Is er nu een degelijke af spraak over wapenhulp en is de aartsbisschop daarom zo zwijgzaam over de inhoud, of is het verdrag dermate kaal dat het Makarios voor zijn prestige beter uitkomt er geen rucht baarheid aan te geven?. Dat is een vraag, waar niemand ant woord op weet. Dat wil dus ook zeggen dat niemand weet of Cyprus nog enige kans maakt een soort Cuba te worden. OF MOSKOU De Turkse regering schijnt dat gevaar niet groot meer te achten. En inderdaad is een ver rassende nasleep van de kwes tie Cyprus dat Ankara opeens betere relaties krijgt met het Kremlin. De Turken achten zich slecht beloond voor hun trouw aan westelijke bondgenoten als de N.A.V.O. en bij hen komt de idee op om als Nasser gebruik te maken van de mogelijkheid om zowel in het westen als in het oosten economische hulp te halen, die te meer welkom is omdat de schuldenlast der Turken nu wel zo ongeveer aan de top van hun draagvermogen is gekomen. En voor de Russen zit er uiteraard meer brood in om met Turkije zodanig tot zaken te komen dat deze uiterste flank van de N.A. V.O. wat minder dreigend wordt, dan in een relatie met het arm zalige eilandje van Makarios. Voor de Turken houdt deze manoeuvre bovendien in, dat ze daarmee Washington en Londen vooral onder druk kunnen zet ten niet al te zeer op „enosis" aan te dringen als zij de vriend schap van Ankara niet willen verspelen. Het is een diploma tiek spel vol vraagtekens en met maar één zekerheid: de kwestie Cyprus wordt er zo mogelijk nog moeilijker door. Voornamelijk als gevolg van de invoering van gemeenschap pelijke buitenrechten voor aard- olieprodukten zullen op 1 no vember a.s. de prijzen van een aantal van deze produkten wor den herzien, aldus een mede deling van Shell-Nederland. Voor autobenzine normaal en super vindt een verlaging plaats van 0,6 cent per liter. De prijs van petroleum voor verlichting en verwarming, alsmede die voor tractorpetroleum wordt verlaagd met een halve cent per liter. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie I en II en dunne stookolie zullen de prijzen dertig cent per 100 liter hoger worden. Voor zwaardere stookoliën be tekent het nieuwe buitentarief een prijsverhoging, variërend van 2,20 per 1000 kilogram tot 2,45 per 1000 liter, afhankelijk van de kwaliteit. Op 1 november 1964 gaat het gemeenschappelijk landbouwbeleid twee nieuwe sectoren bestrijken: de zuivelsector en de sector rund vlees. 85 procent van de landbouwproduktie van de Europese ge meenschap valt dan onder een gemeenschappelijke marktordening: granen, varkensvlees, eieren en pluimvee, groenten en fruit en wijn al sedert augustus 1962 en rijst sedert september 1964. De Sociaal-Economische Raad is er gisteren bij het vaststellen van de tekst van het vijfde halfjaarlijkse economische rapport niet in geslaagd aan het kabinet een eenstemmige aanbeveling te doen over het in 1965 te voeren sociaal-economische beleid. Het rapport bevat een analy tisch gedeelte waarover geen verdeeldheid in de raad heerst. De raad is unaniem van mening dat een beteugeling der overbe- steding tot stand moet worden gebracht met het oog op de ge wenste ontspanning op de ar beidsmarkt en een herstel van het evenwicht op de betalingsba lans. Het verschil van inzicht uit zich over het tempo waarin die beteugeling tot stand moet wor den gebracht. De meerderheid van de raad meent dat dit al in 1965 moet gebeuren. Een minderheid is van oordeel dat het tot stand bren gen van een herstel tussen mid delen en bestedingen in 1965 niet mogelijk en niet wenselijk is. (De meerderheid van de raad betekent in dit geval: de werk gevers en het merendeel der kroonleden; de minderheid: de werknemers en een enkel kroon- lid.) De meerderheid van de raad is verder van oordeel dat de loonontwikkeling -in 1965 moet Rundveehouderij en melkpro- duktie leveren in vijf E.E.G.-lan den (niet in Italië) het belang rijkste aandeel van het landbou wersinkomen. De marktordening voor melk en zuivelprodukten is gebaseerd op die voor granen. Er is dus voorzien in een stelsel van hef- Het schip dat slagzij maakte, was omringd door blusboten. worden gericht op handhaving van het reële inkomen der werk nemers op het in 1964 bereikte niveau. De meerderheid acht een reële inkomensverbetering in 1965 niet mogelijk door het beslag uit hoofde van de reële verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uit keringen, in verband met de noodzaak de produktiestijging achter te doen blijven bij de trend. De minderheid meent dat toch een verbetering van de reële lonen in 1965 mogelijk is. De meerderheid is van oordeel dat de in 1965 door contractsver nieuwing tot stand te brengen nominale loonsverhoging zeer beperkt dient te zijn. De minderheid meent dat voor 1965 een „normale" nominale loonsverhoging mogelijk is. „De kleinst mogelijke meer derheid", zoals in het rapport staat, acht een verruiming van de differentiatie bij de loonvor ming in de periode van grote schaarste opde arbeidsmarkt niet gewenst. „De grootst mogelijke minder heid" acht daarentegen een aan passing der situatie aan het bui tenland in de zin van grotere differentiatie wel gewenst, zon der dat dit een verdere verhoging van het gemiddelde loonniveau t.o.v. dat van het buirenland tot gevolg mag hebben. Vooral van de ondernemingsgewijze diffe rentiatie moet dan gebruik wor den gemaakt. De meerderheid van de raad meent dat, bij handhaving van het reële inkomen op het in 1964 bereikte gemiddelde niveau, het prijsbeleid op dezelfde algemene beginselen kan blijven gegrond. Zou de gemiddelde loonkosten stijging niet van zeer beperkte omvang blijven dan is het gevaar van een prijsontwikkeling aan wezig waarbij een prijsbeleid toch wel moeilijk uitvoerbaar wordt geacht. De minderheid acht handha ving in 1965 van de algemene be ginselen van het prijsbeleid wen selijk, zich realiserend dat de verdere aanpassing aan de bui tenlandse loonstructüur gevolgen heeft voor niveau en structuur der prijzen. Wel dient het prijsbe leid een ongemotiveerde infla toire ontwikkeling te voorkomen. Sedert de vroege ochtenduren van vrijdag verdringen duizen den Westberlijners zich voor de spaarzame toegangen in de com munistische muur om, nadat deze gedurende tien maanden gesloten bleef, weer hun fami lieleden en kennissen in Oost- Berlijn te bezoeken. Een op 24 september van dit jaar tot stand gekomen akkoord stelt de be woners van het westelijke stads deel in staat vier maal per jaar de op 13 augustus 1961 gebouw de muur te passeren. Voor de eerste twee perioden, van 30 ok tober tot 12 november en ge durende Kerstmis en de jaarwis seling, werden tot dusver 964.000 doorgangsbewijzen verstrekt. De Oostduitsers hebben, om een vlotte gang van zaken te ver zekeren, de wegversperringen bij de doorlaatposten verwijderd. Ruim 20.000 Westberlijners zijn in de loop van vrijdag door de muur in Berlijn gegaan om ver wanten in Oost-Berlijn te bezoe ken. Zoals bekend stelt een op 24 september van dit jaar gesloten akkoord de bewoners van het westelijke stadsdeel in staat vier maal per jaar door de op 13 augustus 1961 gebouwde muur naar het andere stadsdeel te gaan. Do Oostduitsers hebben om een vlotte gang van zaken te verze keren, de wegversperringen bij de doorlaatposten SKTWiiderd. Ruim 36 uur nadat brand uit brak in een der ruimen van het Indonesische vrachtschip „H. O. S. Tjokroaminoto", dat in de Am sterdamse haven ligt, heeft de brandweer gistermiddag om half drie het sein „brand meester" kunnen geven. Een moeilijk en moeizaam blussingskarwei was ten einde. Men is direct aan het bergingswerk begonnen, dat wel een week zal vergen. Ruim 1, dat geladen is met thee, koffie en djatihout, is geheel droog gebleven. De machineka mer, die geheel intact is geble ven, eveneens. De ruimen 2, 3, 4 en 5, staan tot de rand toe vol water. De boven en onder de waterlijn tijdens de blussingswerkzaam- heden gemaakte gaten in de scheepshuid om de ruimen vol water te kunnen laten lopen, zijn gisteren door een duiker ge dicht. Naar mate het water uit het schip wordt gepompt zal het hoger tegen de wal op worden gezet om kapseizen te voorko men. De lading zal met drijven de kranen uit het schip op dekschuiten worden gelost. Het bergingswerk wordt door twee maatschappijen tezamenuitge voerd. fingen bij invoer en restituties bij uitvoer, richtprijzen, interven ties op de markt en een vrijwa ringsclausule. De invoer is geli beraliseerd. Tijdens de overgangsperiode besluit de raad van ministers elk jaar welke maatregelen de lar den voor de prijstoenadering moeten toepassen. De E.E.G. commissie zal hiertoe begin vol gend jaar voorstellen doen. Nationale steunmaatregelen voor zuivelprodukten zijn tijdens de overgangsperiode nog toege staan onder bepaalde voorwaar den. In het stadium van de vol ledig geïntegreerde markt moet het inkomen van de producent in beginsel uitsluitend uit de op brengst worden verkregen. Steunmaatregelen z"r> echter niet uitgesloten. Voor 1 juli 1965 moet nog een afzonderlijke regeling voor con- sumptiemelk worden vastgesteld. De regeling voor rundvlees houdt in dat de invoer is gelibe raliseerd. Er bestaat een stelsel van oriëntatieprijzen en een stel sel van interventies, dat echter in tegenstelling tot wat voor granen en zuivelnrodukten het geval is, niet verplicht m-ar fa cultatief is. Anderzijds zullen er invoerrechten en tevens, als de toestand op de markt dat vereist, heffingen worden toegepast. Voor bevroren vlees worden aanzienlijke tariefcontingenten met een verlaagd recht geopend. Tijdens de overgangsperiode zul len de prijzen elk jaar tot elkaar worden gebracht. De verschil len zijn hier veel kleiner dan in de sector granen of in de zuivel sector. De Europese gemeenschap heeft een invoersaldo voor rund vlees en een uitvoersaldo voor zuivelprodukten. In 1962 werd in de handel in zuivelprodukten tussen de EE. G.-landen voor 126 miljoen dol lar omgezet, de invoer uit derde landen bedroeg 115 miljoen en de uitvoer naar derde ïanden 240 miljoen dollar. In de handel in runderen en rundvlees tussen de landen der gemeenschap werd voor 88 miljoen dollar omgezet, de invoer uit derde landen be droeg 204 en de uitvoer naar derde landen 61 miljoen dollar. „Een veulenachtige uitlating" noemde de voorzitter van de algemene Nederlandse agrari sche bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, tijdens de gisteroch tend in Utrecht gehouden na jaarsvergadering van de vak groep landbouw van zijn bond, de donderdag op een bijeenkomst in Rotterdam door de minister van economische zaken prof. dr. J. E. Andriessen gelanceerde me ning, dat er volgend jaar heel weinig met de lonen kamgebeu- ren- „Andriessen kan me nog meer vertellen", zei de heer Van der Ploeg, die vond dat de minis ter met deze uitlating „verder is gesprongen dan zijn fiberpolsstok lang is". De heer Van der Ploeg betoogde, dat toen de minister nog in de luiers lag, er al een regering was, die de verant woordelijkheid voor het loon- en prijsbeleid voor een belangrijk deel aan het bedrijfsleven over liet. Wonderlijk vond hij het dat de minister zijn standpunt heeft bepaald terwijl de stichting van de arbeid, die in eerste instantie verantwoordelijk is, nog zit te wachten op rapporten over de loonmogelijkheden. De ervaring vorig jaar met het noemen van het magische cijfer van 10 pro cent, lang voordat de nieuwe C.A.O.'s werden afgesloten, heeft volgens de heer Van der Ploeg bij de vakbeweging tot de con clusies geleid, dat niet te vroeg van de daken moet worden ge schreeuwd wat er met de lonen móet gebeuren. Dat leidde er vorig jaar toe, dat de werkgevers met forse prijsverhogingen vast een voorschot op de komende loonsverhogingen gingen incas seren. Even belangrijk als de hoogte van de loonsverhoging vond de heer Van der Ploeg de eenheid tussen het N.K.V., N.V.V. en C.N.V. Over de landbouw- lonen zei de heer Van der Ploeg dat naast de macro-economische mogelijkheden rekening dient te worden gehouden met de nog altijd bestaande achterstand. Procentueel is die achterstand de laatste jaren misschien wel wat verminderd, maar in centen uit gedrukt beslist niet. De heer Van der Ploeg pleitte in dit ver band voor één C.A.O. in de hele landbouw, want nu zijn er nog 13. De hoofdafdeling sociale za ken van het landbouwschap heeft de mogelijkheden daartoe in een rapport aangegeven, zo deelde de heer Van der Ploeg, mede. EERSTE LAWINE VAN DEZE WINTER Vier arbeiders werden in de St. Gotthard-pas levend begra ven door de eerste lawine van de winter 1964/'65. Twee van de mannen konden zich uitgraven, de twee anderen werden bevrijd door reddingsploegen. Eén van de vier is overleden. De foto geeft een overzicht van de reddingswerkzaamheden, waarbij behalve van buldozers ook van honden gebruik werd gemaakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt het weer in ons land bepaald door een krach, tig en omvangrijk hogedrukge- bied, waarvan het centrum bo ven West-Rusland ligt. Het ver oorzaakt rustig weer met veel bewolking, waaruit hier en daar wat motregen valt. Ook komt er mist voor, die op sommige plaat sen overdag zeer hardnekkig is. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatse lijk mist. Zwakke wind en wei nig verandering in temperatuur. (Adv,) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 ZON MAAN Breskens op onder op onder Terneuzen Okt Hansweert 31 7.33 17.14 2.36 16.24 Walsoorden Nov. MAANDAG 1 7.34 17.12 3.52 16.41 2 7.36 17.10 5.06 16.56 Breskens 3 7.38 17.09 6.19 17.13 Terneuzen 4 7.40 17.07 7.3l 17.31 Hansweert 5 7.42 17.05 8.43 17.52 Walsoorden De geruchten over een aan staand aftreden of aanstaande val van president Soekarno van Indonesië maken deel uit van de zenuwenoorlog van Groot-Brit- tannië tegen Indonesië, aldus de mening van de ambassaderaad voor de voorlichting van de In donesische ambassade in Den Haag, de heer Wijarto. Hij zei dit donderdagavond in antwoord op een vraag over de geruchten ZATERDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11-05 11.25 Terneuzen 11.40 Hansweert 0.20 12.40 Walsoorden 0.0.30 12.50 ZONDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. 11.46 12.06 0.21 12.41 1.01 1.21 1.11 1.31 v.m. 0.32 1.07 1.47 1.57 n.m. 12.46 1.21 2.01 2,11 over de Indonesische president. Hij voegde eraan toe begin augustus een document van het Britse ministerie van buitenland se zaken te hebben gelezen waar in wordt gezegd dat de P.K.I. (de Indonesische communisti sche partij) de motor is van de beweging tot verplettering van Maleisië. President Soekarno zou zich niet kunnen losmaken van de druk van de P.K.I. Dit document is gedateerd 15 juni 1964. Het werd toegezonden aan een aantal Britse ambassa des en ook het ministerie Van oorlog en dat van koloniën. De slotzin vn het document luidt, volgens c' mededeling van de heer Wijario, als volgt: „Dit document man worden gebruikt om het ooi deel te weerleggen als zou Srokarno een bolwerk tegen het communisme zijn". De Indonesische ambassade raad ziet verband tussen dit do cument en.de gewraakte persbe richten die kennelijk de wereld zijn ingezonden nu een Indonesi sche delegatie in Nederland is om te spreken over economische samenwerking tussen Nederland en Indonesië,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1