ZIEKTEN BIJ KINDEREN TE VOORKOMEN SCHIJN EN WERKELIJKHEID i I Eindelijk!] DUET I I 1 1 IVYLOIVS VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN I y I I I I Wat ©sis ©pviel Ook zij Karakter ^©ciig I Altijd prachtig glanzend zilver! D'NGEMANSE HOE STAAT HET THANS MET BESCHERMENDE INENTINGEN? y I HOUDEN ONS HAAR IN MODEL I I I I y i 9 Schimmelvlekken in hout verdwij nen met petroleum, goed wrijven! 9 Maakt uw huishei te veel lawani Zaterdag 31 oktober 1964 *W, VRIJE ZEEUW Pagina 11 Naar de modeshow 1 w y I v •5» i t V T T ►2» I t t f I I I t V Wie vindt het niet enig, zo nu en dan eens naar een modeshow te gaan? We weten allemaal eigenlijk al wel zo'n beetje-hoe alles er zal gaan. Er ïs altijd een "7,lardy-speaker", de dame die aan de microfoon de getoonde mo dellen toelicht.... Zij moet de ge zellige gastvrouw zijn, altijd klaar met een vriendelijk woord en met een opgewekt gezicht. Zij kondigt cie mannequins met hun voornamen aan en wijst enthou siast en innemend op de schoon heid van het toilet of ensemble dat getoond wordt. Een bescheiden muziekje op de achtergrond, een kopje kof fie en een schaaltje vol heerlijk heden op onze tafeltjes horen er ook nog bij. Al kijkend, keurend en genietend, snoepen we alles heerlijk op, ons even niet bekom merend om onze „lijn" En toch ontgaat ons niets van de lengte, bovenwijdte, taillemaat, heup- wijdte en ruglengte van de man nequins. We weten dat het begerens waardige getallen zijn en denken er heus niet te gering over. Cijferreeksen als 175, 99, 66, 100 en 41 vervullen menigeen met afgunst. Wij hebben eens stiekum de wenkbrauwen gefronst en ver volgens nóg oogluikender de ma ten eens getaxeerd van alle aan wezige, vriendelijke dames Al die dames, die net als wij heel tevreden over zichzelf van huis zijn gegaan en gretig van haar petit-four happen. Allemaal heb ben we zo ons best gedaan er aardig" en goed verzorgd uit te zien en juist omdat alle aan wezigen Zo gelijkgezind, gelijk opgedirkt envrijwel gelijk geproportioneerd zijn valt nu eigenlijk niemand meer op. De mannequins vallen wèl op, niet alleen door de kleding, maar zeker door de manier waarop zij die kleding brengen. De manier waarop ze lopen, hoe zij de éne voet voor de andere zetten. Fier recht op, ook als ze een paar treetjes moeten „nemen", kijken ze niet één keer naar beneden of het wel goed gaat. En we wensen stilletjes, dat we onze nieuwe tailleur thuis op déze manier konden tonen. Maar wiegen met de heupen gaat nooit zo elegant als je wat mollig en gezet begint te worden De Parïjse mode-ontwerper 3. Tiktiner heeft tijdens een show in de Franse hoofdstad zijn mo dellen voor de komende winter laten zien. Hier zien we v.I.n.i'. „Valberg", Celeste" en „Mou- flon"; alle drie sportief en goed te dragen. baat het ons eert troost zijn, - dat manneijuin zijn een vak is en dat .deze vlinderachtige wezen tjes ook maar enige uren zó flon kerend en betoverend achter el kaar kunnen lopen. En U weet dat veel van die jonge vrouwen, die daar z0 rus tig lopen te showen, straks zo vlug mogelijk naar huis gaan om voor echtgenoot en kinderen gauw de aardappeltjes op te zet ten. Wel iets anders dus dan al leen maar een schijnleven van luxueuze, mooie kleren en kost bare reizen met logies in dure hotels. Veel jonge meisjes, zó van de h.b.s., voelen zich tot dit vak aangetrokken. Ze zijn zelf jong en knap en begerig naar mooie dingen en een leuk leven. Ze beseffen niet dat het beroep van mannequin zwaar is en al leen geschikt voor sterke karak ters. Er is kracht nodig en een nuchtere kijk op alle mooie din gen, om je zelf te blijven. Ook moet een mannequin met pu bliek om kunnen gaan, nooit haar goede humeur verliezen en gewillig lachen en draaien en nog eens draaien Ze zijii lang niet altijd de beeldschone jonge vrouwen die zich zelf bij elke show lopen ie verkopen. Ze verkopen de kle ren, die ze dragen en daarom is het toch eigenlijk begonnen? Top-mannequins, met fabel achtige inkomens, getrouwd met een miljonair of een adellijke mijnheer, och, daar zijn er maar zo'n paar van. BETTY TEELING. T y I I en toch maar 2a3keer| poetsen jier jaar dankzij Het nieuwe opzienbarende zilververzorgingsmiddel Hagerty Tarnish Preventive j geeft zilver een prachtige diepe glans en beschermt het maandenlang tegen die j lelijke zwarte aanslag! AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON (01130) 3373 De meeste ouders zijn dag-in, dag-uit bezig Voor hun ge zin. Ze zorgen dat er eten is, dat er voor de kinderen kleren en schoenen worden gekocht, dat het kroost een behaaglijk bed voor zijn nachtrust heeft, dat er 's winters een wanne kamer is om in te verblijven. Met de zorg voor voeding, huisvesting en dekking is het echter nog niet bekeken: allerlei ziekten belagen onze kinde ren en voor zover die af te weren zijn, moet ook daaraan extra zorg worden besteed en dienen er speciale voorzorgs maatregelen te worden genomen. Bij pasgeborenen en ook bij wat oudere zuigelingen draait de hele gezondheid allereerst om de voeding. Zonder enige twijfel verdient moedermelk de voorkeur, bij een kunstmatige voeding zijn de kinderen minder goed tegen ziekte beschermdl iiii!tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i!ii!iiiii!i!!ii!iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïl"iii"iiiii"iiiliiiiiiiii"'i'i'iiii"""'"""i'i'"i'"""""i"i"""""""""""""^'"i"""1"^""^"""""^'" Vraag toch advies lai ie veelt Deze week begint voor de school gaande jeugd de herfstvakantie. Bij goed najaarsweer zullen de kinderen vast en zeker buiten spelen, maar wanneer het regenachtig, koud en guur is zoeken ze hun vertier bin nenshuis. Is het geen goed idee ze dan in de keuken eens een eenvou dig toetje te laten bereiden? Een vla-flip zullen ze zeker met veel enthousiasme willen maken. De eenvoudige vanille- of chocovla-flip is hiervoor aan te bevelen, doch ook de meer ingewikkelde met verschil lende laagjes vla en yoghurt, welke gegarneerd kan worden met choco lade hagelslag, -vlokken, Franse vruchtjes en eventueel wat slagroom. Enkele voorbeelden vindt u onder het weekmenu. ZONDAG: kippesoep, gegratineerde bloemkool met kaassaus, aard appelen, varkensrollade, vla-flip. MAANDAG: gevulde broodjes met (Adv.) spastp pïezïerlgï&et ^met gratis Waardezegels van. 15 en 25 et. vraag vooral om de DUET-spaarkaart vleesragout, omelet met kaas, gebakken aardappelen, sla. DINSDAG: rolpens, appelmoes, aard appelpuree, caramelvla. WOENSDAG: witte bonen met toma tensaus, gehakt, andijviesla, Bul gaarse yoghurt. DONDERDAG: nassi g or eng, Deense vla. VRIJDAG: schotel van gestoofde komkommers met kaas en aard appelpuree of visragout met vior- teltjes en aardappelpuree, sneeuwpudding. ZATERDAG: kaasbouillon, drie in de pan met appel. CATOOTJE Giet in een hoog glas een laag vanille-vla. Strooi hierop amandel schaafsel en doe er vervolgens wat limonadesiroop over of een lepel oranje marmelade. Doe hierop stijf- geslagen eiwit en overgiet dit met sterk mocca-extract, gegarneerd met enkele nootjes. MAMMA LOU Vul een hoog glas met yoghurt. Giet hierop sinasappellimonadesi roop en daarna een laag chocolade vla. Leg er ten slotte een toef ge slagen eiwit op, gegarneerd met wat partjes mandarijn. JACQUELINE Vul een hoog glas met chocolade vla en schenk hierop een laag yog hurt. Overgiet deze met sterk koffie- extract. Breng er vervolgens een laag moccavla (verkregen door vanillevla naar smaak te vermengen met wat poederkoffie) op aan. Doe hier wat stijfgeslagen slagroom op en garneer het geheel met een toef stijfgeslagen eiwit, vermengd met hazelnoten. MARIE HÉLÈNE Maak van vanille vla een moccavla door er 1 lepel poederkoffie doorheen te roeren en er wat stijfgeslagen ei wit aan toe te voegen. Doe een laag van deze schuimige moccavla onderin een hoog glas. Strooi hierop noten- schaafsel en leg er een paar plakjes banaan op. Doe hierover weer mocca vla en tot slot een toef slagroom, ge garneerd met nootjes. De consultatiebureaus voor zui gelingenzorg, die in tal van plaat sen zijn gevestigd, verrichten prachtig werk met hun toezicht op de ontwikkeling en de gezond heid van de allerkleinsten. Helaas wordt er van de adviezen van de bureaus voor kleuterzorg, die eveneens in vele gemeenten be staan, nog veel te weinig gebruik gemaakt. Tussen het eerste en het zesde levensjaar wordt het kind niet al leen bedreigd door vele besmette lijke ziekten en ongevallen, het maakt in die tijd bovendien een periode van grote innerlijke be roering door, waarin de basis voor de karaktervorming wordt gelegd- Hoe vreemd het ook mag schijnen: in deze jonge jaren bevindt zich dikwijls de kiem van allerlei zenuw stoornissen in het latere leven. Vandaar dat zorgvuldig medisch toezicht zeer gewenst is. gen, dat zij in de wintermaanden levertraan innemen. Van bijzonder belang is het ook, dat de schooljeugd ruimschoots gelegenheid krijgt tot sport en spel in de buitenlucht, want uit sluitend gedwongen stilzitten in een bedompt leslokaal is schade lijk voor lichaam en geest. Reeds in het eerste levensjaar kan een kind onvatbaar worden tegen een aantal infectieziekten en wel door middel van inentingen. De vaccinatie tegen pokken wordt reeds lang toegepast. Van jongere datum is de inen ting tegen difterie, kinkhoest en tetanus en het allerlaatst is daar de vaccinatie tegen poliomyelitis nog bijgekomen. V ierfactorenvaccin Tegenwoordig is de hele proce dure van die beschermende maat regelen aanmerkelijk éénvoudiger dan ze aanvankelijk was. Bij ba- bies geeft men nu namelijk het vierfactorenvaccin, het zogenaam de D.K.T.P., d.w.z. een combinatie van de entstoffen tegen difterie, kinkhoest, tetanus en poliomyeli tis. Dit gebeurt in een reeks van drie inspuitingen, telkens met een maand tussenpoos; na ruim een half jaar wordt nog een herha lingsinspuiting toegediend. Daarna duurt het weer jaren voordat de kleuter, en later het schoolkind, opnieuw inentingen behoeft; de vaccinatie tegen kink hoest wordt dan weggelaten, daar ze voor oudere kinderen niet meer zo nodig is: het gaat dan dus slechts om een driefactorenvaccin: D.T.P. Inenting tegen tuberculose is ook mogelijk. Daarvoor gebruikt men het zogenaamde B.C.G. Dit wordt bij ons te lande alleen toe gepast in bijzondere, daarvoor speciaal in aanmerking komende gevallen. Préntale zorg De schoolleeftijd In de schooljaren di'ent de ge zondheidszorg te worden voortge zet. De ouders moeten dat niet maar een beetje aan de schoolarts overlaten, ook in deze levensfase verdienen de kinderen buitenge woon veel zorg. De ouders moeten ook dan hun jóngens en meisjes nog tijdig naar bed sturen, ze moeten er op toe zien dat ze niet met natte voeten rondlopen, dat zij hun dagelijkse driekwart liter melk binnenkrij- Eigenlijk dient de bijzondere zorg voor onze kinderen al een aanvang te nemen voordat ze ge boren zijn. Meer en meer raakt men er van overtuigddat de ge zondheid van de aanstaande moe der onverbrekelijk verbonden is met die van haar baby. Daarom dient de aanstaande moeder onder regelmatige con trole van dokter of vroedvrouw te staan en minstens éénmaal vol ledig te worden onderzocht. Zij zelf dient er dadelijk melding van te maken, als er iets niet in orde schijnt te zijn. dr. ALFREDA BRIEDÉ. 'lllliillllliiillllliiilililllllülllllllliülllilPliüiililillllllllliiüllllililllllllllliii! I!!!lllllll!!!lll!ll|jl!!!lllllt!li!!!li!l!l!ii!il!!ii!ll!!!ll!!!ll;!l!li'!!!!lll!l!l!!ii:i!!!illll!!!lll!l!ill!l!!ll!lilll!lllll![l!li!!l!l!l!;!!ll!l!!!lllllllllliiilll!j!lj!!l!lt ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM D. 100.96.65 f V V y y y f i' V V f f t v Strikjes, lintjes, rozetjes Voor huisvrouw en gezin 1 t 5' V f f V t T Haarstukjes zijn nog steeds de grote mode, ook in Parijs. Draag ze alleen wat lager dan je tot nu toe deed, zo helemaal in je nek. Een apart en persoonlijk strik je heb-je door er zelf een te ma ken. Een strikje van zij, of zijde band, fluweel, ripslint, gekleurd C' Stop een ladder in uw nylons niet meer met nagellak, dat is ouder wets. Neem haarlak! Ga even met de bus over het been. Onzichtbaar en in de was er zo weer uit. In tegenstelling tot die gekleurde nagellak. Vergulde schilderijlijsten worden schoongemaakt met een spons, gedoopt in melk. 9 Bij liet ophangen van pasgewas sen nylon kousen of nylon vitrage, kunt u bij veel wind het slingeren om de lijn voorkomen door het goed onderaan met knijpers te verzwaren. 9 Een uitstekend voedingsmiddel voor kalkoenen is in melk dik- gekookte rijst. (in verband met eventuele zieke) plak er dan een paar stukjes vloeipapier omheen. 9 Laat één van de bloemen in de vaas het kopje hangen? Steek een tandenstoker (of puntig geslepen lucifer) door het hartje van de bloem in de steel als steun. Bij kleine bloemetjes kan een speld dienst doen. 9 Als u bij het meubels wrijven de inwrijfdoek even warmt vóór u er de was aan doet, gaat het meu bels wrijven veel gemakkelijker. band of een reepje stof van je jurk, zijn dankbare materialen. Twee soorten met elkaar ver werken geeft ook vaak een ver rassend effect. Je zult zien, een beetje spelen met kleurtjes en bandjes geeft de aardigste, meest onverwachte resultaten. Zo'n strikje geeft soms precies de vrolijke noot die een jurkje vraagt, een andere keer heeft het een gekleed effect, vooral als je haar net goed gedaan is. En soms, wanneer je haar juist niet meer zo heel erg „wil", kan zo'n strikje je helpen om toch met een chique kapsel de deur uit te gaan. Spel en vlieseline Behalve lint of zijde heb je ook nog een speld nodig. Zo'n klemmetje van kleine tandjes voorzien, dat je aan de achter kant van de strik vastnaait. Een strikje van een reepje stof van een jurk moet soms wel eens verstevigd worden met gaas of met een reepje vlieseline. Te zware stof kun je beter niet gebruiken omdat het strikje dan te stijf wordt. Heel snoezig staat het om twee lange slippen aan de strik te la ten fladderen. Natuurlijk kun je zo'n strik ook kant en klaar ko pen, maar als je hfet zelf maakt heb je voor hetzelfde geld meestal wel twee of misschien zelfs wel drie exemplaren. En een beetje variatie is altijd enig. De mooiste strik Neem je eenvoudig ripslint, dan is het leuk om van onge veer vijf centimeter breed lint dubbele lussen te maken, die iets scheef over elkaar liggen. Vouw er in het midden een los stukje lint omheen en naai dat aan de achterkant vast. Dit is gemakke lijker dan een strik uit één stuk maken en het resultaat is het zelfde. Naai er apart nog een paar korte slipjes aan. Deze slip jes kunnen aan de uiteinden op verschillende manieren afge knipt worden. Bijzonder aardig is het om van de zijkanten uit naar het midden toe, een drie hoekje uit te knippen. Aan een smaller ripslintje kun je een heel fijn zigzagbandje vastzetten, liefst in afstekende kleur. Meer gekleed is een rozet van lussen van satijnlint met midden op de rozet een met het zelfde lint overtrokken platte knoop, In plaats van de knoop is een glinsterend sieraad of een bijzonder mooie knoop, ook snoe zig. De rozet Een witte, roze of zachtgele rozet van niet te breed ripslint met in het midden een enkele, kleine bloem van een corsage draag je als je je mooiste ja ponnetje aan hebt. Vergeet niet ook nog een groen blaadje naast het bloempje te hechten. 't Is helemaal niet van belang of je je haar lang, kort of half lang draagt. Bij elke haarlengte kun je, met een beetje passen en zoeken, een origineel strikjes kapsel maken. Meisjes met een korte hals kunnen zo'n strikje natuurlijk beter niet zo heel laag in de nek dragen. Heb je kort haar, kam het dan iets tegen en steek het vast op de plaats waar je hals begin). Op die plaats komt dan het strikje. De wrong Met half lang haar kun je bij voorbeeld het haar aan beide zijkanten naar achteren leggen, het bovenhaar .weinig touperen en dan alles samen van achteren vaststeken. Hietop dan weer het strikje bevestigen. Lang haar kun je eens in de hals in een losse wrong leggen, met daar op het strikje. Heel apart is glad gekamd, strak haar met een kleine scheiding in het midden, van achteren laag in de nek bij elkaar gebonden. Het doet een beetje klassiek en streng aan. Dit kapsel zal vooral meisjes met een ovale gezichts vorm goed staan. Bij dat haar kun je een grote, wat uitbundige strik dragen. Misschien iets van organza? Houd je van iets minder streng weggetrokken haar? Maak dan toch een middenscheiding, maar leg het zijhaar iets naar voren en draai het voor je oren langs naar achteren. Maak de uitein den in de nek vast. Het haar op het achterhoofd iets touperen en weer glad kammen. Ook dit kap sel vraagt een grote strik. BETTY TEELING. A

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 11