Nieuw Gemeentehuis van Breskens geopend Concilie huwelijk bespreekt toch en seksualiteit ROEPING en STRIJD ZUIDAFREKAANSE OPDRACHT VOOR VEROLME MAGISTRALE REDE VAN .KARDINAAL SUENENS DE BOUWACTIVITEIT IN HET EERSTE HALFJAAR VAN 1964 Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 29 oktober 19b'4 WEDEROPBOUW IS NU VOLTOOID EISENHOWER UIT ZIEKENHUIS HET CONCORDE- PROJECT DRIE VRACHTSCHEPEN: 45 MILJOEN GULDEN OUD-S. S.-ERS VEROORDEELD i AFSCHAFFING LOONGRENS WERKLOOSHEIDSWET Polygamie Applaus „Eén proces is genoeg" (Wordt vervolgd.). VRAGEN OVER BOTLEKRRUG INCIDENT BESTRAFFING VERKEERSMISPJÜJVEN DE MOORD IN VLAARDINGEN DREIGENDE AMBTENARENSTAKING IN BELGIE AFGEWEND De commissaris der koningin hijst de vlag vóór het nieuwe gemeentehuis. Donderdagmiddag heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tij dens een buitengewone raads vergadering in „De Uitkomst" het nieuwe gemeentehuis offi cieel geopend. Hierbij waren aanwezig de leden van gedeputeerde staten mr. dr. A. Mes, M. van Poelje en J. van Dongen met hun dames, de districtscommandant der rijkspolitie overste J. van Thiel, de heer J. Huisman van het bu reau van volkshuisvesting te Middelburg, de burgemeesters uit West Zeeuws-Vlaanderen en Vlissingen en hoofdingenieur ir. Zuurdeeg. Burgemeester J. Eekhout noemde dit nieuwe gemeentehuis het sluitstuk van de wederop bouw. Twintig jaar geleden maakte de Breskense bevolking zich op om de bevrijding te vie ren. hoewel onze streek over stroomd werd met 10.000 Duitse soldaten. Daarbovenop kwam het bombardement van de Royal AN ^orce. Breskeng hpeft ziin be- vriiding heel duur betaald. De gemeente werd totaal verwoest, zowel de htiizen als de bedrijven. Op de begraafplaats is een mas sagraf met monument verreden waar 225 van de ingezetenen be graven liggen. De strenge winter 1944'45 maakten 400 a 500 Bressiaanders door in stukken huizen, zelfs in kelders. Eind '44 verrezen de eerste noodwoningen. Na verloop van 3 a 4 jaar verrezen de eerste woningen. Voor het gemeentebe stuur lag er een moeiliike taak. Van vele landelijke instanties kregen we steun. Vooral uit het Westland kregen wij veel giften. Door hun acties verrees een noodverenigingsgebouw. De strijd om de Scheldemond is zeer hevig geweest door de oversteek naar Walcheren. Een monument ter nagedachtenis zou zeker op zijn plaats ziin. Het einde van de Breskense ■wederopbouw wordt getekend met de opening van dit nieuwe gemeentehuis. Het vissersdorpje van voorheen is nu modern en afgestemd op de tiid. Breskens is opgebouwd door het gemeen tebestuur en de bevolking. Zon der aan iemand te kort te doen meen ik toch dat aan twee per sonen veel dank verschuldigd is, n.l. aan de oud-wethouders J. van Haneghèm en P. Notebaart. Vrijdag zullen wij het nieuwe gemeentehuis betrekken. Ik wens dat de ingezetenen van Breskens dit prachtige nieu we gemeentehuis zien als voor hen gebouwd, waar het ambte lijk apparaat nog beter zijn taak zal kunnen vervullen. De raad van Breskens neemt daarom nu bet besluit het pand Dorpsstraat 25 te bestemmen als gemeentehuis van Breskens. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEEEAND De commissaris zei, dat het bureau oorlogsdocumentatie slechts weinig kennis heeft van de slag om de Scheldemond, alsmede van de bevrijding van heel Zeeland. Deze strijd is be slissend geweest voor de bevrij ding van heel West-Europa. West Zeeuws-Vlaanderen zat die dagen in de misère, doch ook Duive- land en Tholen deelden dit lot. Ik weet niet wat erger is: vier weken in de oorlogshandelin gen te zitten of zes maanden ver dreven te zijn en honger te moe ten lijden. Volkomen ben ik het eens met de burgemeester dat een monument op zijn plaats is. Het meest omstreden punt in die dagen is wel geweest het fort Frederik Hendrik. Het laatste gemeentehuis in Zeeland is uw gemeentehuis. Dit is echter niet te wijten aan de traagheid van het gemeentebe stuur. Het motto was: eerst de burgers en dan wijzelf. De we deropbouw van Breskens ging hard. De papieren uit het oude gemeentehuis waren goed, doch mogelijk zullen de stukken die nu uit het nieuwe gemeentehuis komen, nog beter zijn. Ik hoop dat de burgers naar dit nieuwe gemeentehuis zullen worden ge trokken en dat ,U nog vaak de charmante visserijkoningin met hofdames zal mogen ontvangen. Moge er vruchtbaar gewerkt worden in 't belang van de Bres kense bevolking, zo besloot de commissaris. HET OUDSTE RAADSLID. De heer Th. Cambier sprak als oudste raadslid z'n voldoening uit over de totstandkoming. Hij hoopte spoedig iets meer te mo gen horen over de samenvoe ging der gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. De raadsleden heb ben een commissie gevormd, die gemeend heeft een uurwerk te moeten schenken voor de nieuwe raadszaal, om bij de tijd te blij ven. COMITÉ BRESKENS De heer K. Maas sprak als voorzitter van het comité „Ge schenk Gemeentehuis". Spreker zei dat dit huis een centrum is van en voor de gemeenschap. De bgvolking is het gemeente bestuur dankbaar voor dit sluit stuk van de wederopbouw. Deze dank meende de bevolking te moeten brengen in een blijvend geschenk n.l. een glas-in-lood raam, waarin de bewogen ge schiedenis van de laatste 20 jaar wordt uitgebeeld. De heer A. Mes uit Middel burg heeft onze gedachten weten uit te beelden. In het raam komen tot uitdrukking de ver nietiging, de herrijzenis en de activiteiten na deze herrijzenis. Het geheel bedoelt een weer spiegeling te zijn van de dank der burgerij. De kleuren van het raam zijn gekozen in groen en rood, de kleuren van Breskens. Een album voor het archief hoort erbij. Hieruit moge blijken dat alle lagen der bevolking hun steentje hebben bijgedragen. NAMENS DE KERKEN Ds. Spaans, hervormd predi kant, sprak namens de gezamen lijke kerkgenootschappen. Hij zag de raad gelukkig samenge steld uit alle lagen der bevol king. Er bestaat een relatie tus sen kerk en overheid. Ook als kerken zijn we bezig elkaar te vinden. Ik hoop dan ook dat Gods zegen het werk van de ge meenteraad moge stimuleren en bekronen. HET GEMEENTEPERSONEEL De heer P. Woittiez sprak na mens het gemeentepersoneel en zei dat men blij was van een krotgemeentehuis nu in een nieuw gemeentehuis te kunnen gaan. Namens het personeel bood hij een vaas aan die vóór het nieuwe glas-in-lood-raam geplaatst zal worden. DE BURGEMEESTERS De heer A. Kostense, burge meester van Biervliet, sprak na mens de burgemeesters uit West Zeeuws-Vlaanderen zijn geluk wensen uit. Dit nieuwe gebouw zet de kroon op het werk van hen die getracht hebben Bres kens er bovenop te krijgen. In de 18 jaar, die U (burgemeester Eekhout) Breskens geleid heeft, is de gemeente uitgegroeid tot 'n belangrijke plaats in de streek, aldus de heer Kostense. Burgemeester Kolff uit Vlis singen zei dat Vlissingen als buurgemeente geen moeilijk heden heeft wat betreft de gren zen. Naar het zuiden heeft Vlis singen geen landhonger. Enkele dingen hebben wij toch gemeen, zoals visserij en badstrand. De architect J. Koonen dankte de bouwvakkers en toeleverings bedrijven en dankte voor de grote mate van vrijheid en ver trouwen tijdens de bouw. DE INDELING Het gebouw maakt een keu rige indruk. In de kelder be vindt zich een archiefkamer. Op de begane grond vindt men de secretarie, de kamer voor de secretaris en een bodekamer. Op de verdieping bevindt zich de burgemeesterskamer waar ook de B. en W.-vergaderingen worden gehouden. Verder vindt men daar een ruime goed verlichte raadszaal en nog een commissiekamer. Breskens kan trots zijn op dit fraaie huis der gemeente. Ex-president Eisenhower heeft het Walter Reed-hospitaal, waar hij vorige week wegens een keel aandoening was opgenomen, weer verlaten. De 74-jarige generaal zal op aanraden van zijn" artsen enige weken in Augusta (Georgia), dat een warm klimaat heeft, door brengen. Hij zei zich nog niet goed ge noeg te voelen om deel te nemen aan bijeenkomsten van de repu blikeinse partij. Een woordvoerder van een groep Zuidduitse vliegtuigfabrie ken heeft donderdag tegengespro ken dat deze zich bereid zouden hebben verklaard het aandeel van Engeland in het Concorde- project over te nemen, wanneer dit land de Frans-Britse samen werking bij de bouw van dit vlieg tuig zou opzeggen. De industrie in West-Duitsland is daartoe wél in staat, maar er zijn geen concrete stappen ge daan. aldus de woordvoerder. Hij zei dat hierover eerst op politiek niveau zou moeten worden ge sproken. EEN DER TWEELING-KINDEREN OVERLEDEN Eén van de tweeling Breure, die woensdag tien weken te vroeg aan boord van het Noorse schip „Roland'' werd ge horen, is donderdag in het zie kenhuis van Southend overleden. De toestand van het andere kind is slecht. De 24-jarige mevr. T. Breure, echtgenote van de radio-telegra fist van de „Roland", was woens dag na de geboorte, die plaats had met assistentie van de echt genote van de kapitein, met de tweeling naar het ziekenhuis vervoerd, waar de kinderen in couveuses waren gelegd. 1 De South African Marine Corp. in Kaapstad heeft bekend gemaakt dat zij aan de Verolme- scheepswerven in Rotterdam de opdracht heeft gegeven voor de bouw van drie vrachtschepen van ieder twaalfduizend deadweight ton. Deze order omvat een bedrag van omstreeks viereneenhalf mil joen pond sterling, dat is onge veer 45 miljo-en Nederlandse gul dens. Van de zijde "van Verolme is medegedeeld dat het hier gaat om drie expressliners, snelle vrachtschepen, die een snelheid kunnen halen van 21 knopen. De schepen worden uitgerust met honderdvijftig ton zwaar laadge- rei. De voortstuwing zal bestaan uit de Verolme M.A.N.-dieselmo- Vier voormalige S. S.'ers zijn donderdag te Hannover wegens medeplichtigheid aan moord op Joden tot tuchthuisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld. Zij waren in twee tot zes gevahen hieraan schuldig bevonden. De veroordeelden hebben hun mis drijven in de afgelopen oorlog in de omgeving van de Poolse stad Wlodawa bedreven, waar ruim 7500 Joden om het leven zijn ge bracht. tor van 13.800 kg. De schepen zullen hoogstmodern ziin en dan ook in hoge mate worden geau tomatiseerd. De schepelingen zullen air-conditioned éénper soonshutten krijgen. GROOTSTE KOELSC'HIP Verolme bouwde reeds eerder een schip voor deze rederii, na melijk het grootste koelschin ter wereld, de Langkloof. Dit schip ging op 10 augustus 1963 te wa ter en wordt gebruikt voor de export van Zuidafrikaans fruit naar Europa. De „Saf-Marine", zoals de re derij in de wandeling wordt ge noemd, is in 1946 opgericht en begon haar activiteiten in 1947 met een dienst tussen Amerika en Zuid-Afrika met victory-sche- pen. Voordien was Zuid-Afrika volledig afhankelijk van de bui tenlandse scheepvaart. Het had daarvan in de tweede wereldoor log de gevolgen ondervonden. In '50 werd een lijn op de Engelse westkust geopend en in 1961 werd de Spingbokkenline in de Saf-Marine opgenomen. Deze maatschappij is nu de belangrijk ste rederij van Zuid-Afrika met lijnen naar de Verenigde Staten, Engeland en het Europese con tingent. Bij het onderhouden van deze diensten maakt de maat- schaopii vaak gebruik van char terschepen. (Adv.) De voorgestelde afschaffing van de loongrens in de werk loosheidswet heeft in de vaste commisie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer een gunstig onthaal ge vonden, zo blijkt uit het voor lopige verslag. Verscheidene le den kwam het noodzakelijke voor de mogelijkheid te openen tot het verkrijgen van hogere uitkeringsbedragen. Hun stond een premiegrens van ongeveer 20.000 voor ogen met een daar aan gekoppeld maximum-dag loon. Ook van andere zijde werd opgemerkt, dat het regerings voorstel niet een typisch op de middengroepen afgestemde rege ling bevat, terwijl zulk een rege ling toch wel beoogd wordt. Ook bestonden bezwaren tegen het doen uitvallen van de mogelijk heid tijdens de wachtgeldperiode een hoger uitkeringspercentage toe te passen. JONGEMAN SCHAAKTE GELIEFDE De 26-jarige markiezenmaker A. van de S. uit Maarssen werd donderdag door de Utrechtse politierechter wegens het scha ken van een minderjarige tot een gevangenisstraf van drie weken veroordeeld. De jonge man had in het begin van dit jaar een 17-jarig meisje uit Er- melo geschaakt. Het meisje was al herhaaldelijk van huis weg gelopen. De markiezenmaker had haar in Amsterdam leren kennen. Zij raakten zeer nauw bevriend en zij maakten zelfs trouwplannen. Getweeën trokken zij naar Duitsland (zonder grenspapie- ren). V_an der S. bracht haar naar zijn vader die daar werkte en keerde zelf na een paar dagen naar Nederland terug. Het meisje bleef in Duitsland. De markiezenmaker verklaar de tegenover de politierechter dat hij het meisje naar Duits land had gebracht om haar uit handen van de politie te hou den. De relatie met het meisje is nu overigens totaal verbro ken. Ondanks de mededeling van kardinaal Agagianian, dat niet mondeling over de geboorterege ling zou kunnen worden gedis cussieerd, hebben donderdag j vier concilievaders over dit on derwerp het woord gevraagd en gekregen.' Uit hun verklaringen en uit het applaus dat zij kregen, blijkt duidelijk dat het concilie inzake dit vraagstuk een nieuwe weg gaat bewandelen, welke af wijkt van het tot dusver gehul digde standpunt. Kardinaal Ruffini van Paler mo opende zoals gewoonlijk de rij met een aanval op hetgeen schema 13 over het huwelijk en de seksualiteit zegt. Hij zag daarin allerlei gevaren, welke variëren van abortus en huwe lijksontrouw tot polygamie. Maar de drie volgende spre kers, de kardinalen Leger van Canada, Suenens van België en patriarch Maximos Saigh van de melchitische kerk, stelden zich achter het standpunt, dat niet de voortplanting de eerste en over heersende doelstelling van het huwelijk is, maar dat het voor naamste element van het huwe lijk de wederzijdse liefde is. Kardinaal Ruffini vond het geen in schema 13 over huwelijk en seksualiteit wordt gezegd, duidelijk noch juist. Als wij doorgaan op die weg, aldus de Siciliaanse kardinaal, belanden wij bij echtscheiding, perversiteit, abortus, seksuele excessen en polygamie. Hij hield het concilie voor vast te houden aan hetgeen de kerk op dit terrein heeft geleerd, met name in de encycliek Casti Con- nubbi van Pius XI en in de rede van Pius XII tot de vroedvrou wen. Tegen dit conservatieve standpunt richtten zich de drie genoemde sprekers. Kardinaal Suenens begon zijn magistrale rede, die veel applaus kreeg, met te stellen dat huwe lijk en seksualiteit een kernpro bleem vormen. Hij eiste dat de samenwerken de commissies rekening zouden houden met de verklaringen van de concilievaders in deze kwes tie. De Belgische kardinaal, die zich al sedert jaren heeft laten voorlichten door een keur van Europese experts op alle moge lijke terreinen, stelde dat de leer der kerk niet statisch maar dy namisch is en dat in het verleden teveel het accent is gelegd op het „gaat en vermenigvuldigt u". Kardinaal Suenens wees op een argument, dat ieder gehuwd paar aanspreekt, namelijk de wederzijdse liefdesverhoudingen der gehuwden, die veel belang rijker is dan men tot nu toe in de kerk heeft aangenomen. „Laten wij oppassen, dat wij niet weer een proces-Galilei krijgen", zo verklaarde de kar dinaal letterlijk. „Eén proces is al genoeg". Het concilie moet de hulp van moraaltheologen, wetenschaps mensen en gehuwden inroepen om alle nodige elementen voor een omvattend oordeel te ver zamelen, zo besloot kardinaal Suenens. Het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid heeft meegedeeld dat in het eerste halfjaar van 1964 de produktie in de gebouwensectoren 2237 miljoen bedroeg. Dit is in lopen de prijzen ƒ912 miljoen meer dan in het eerste halfjaar van 1963. Van deze stijging ad 912 miljoen komt 445 miljoen of 49 pet. voor rekenin'g van de woningbouw. door ERNST MEISTER 20) (Nadruk verboden) „Dat vind ik aardig van u. Wij spreken elkaar vandaag nog wel." „Ja, het is goed," bracht hij er eindelijk uit. Fontana knikte hem zwijgend toe, gaf Sternbaeh de hand en liep de baan uit. „Ik wil een bal zijn," had hij gezegd en zij had hem behoorlijk de les gelezen. Vervloekte bal'. Nu had hij er wéér een in de hand. Onverschi'lig wierp hij die de baan op. De bal vloog na een paar meter uit het spoor. „Nou, nou, nou, nou," hoorde hij Sternbaeh zaggen, „dat kunt u beter, dokter. Mag ik het nog eenS proberen, ik ben weer hele maal uitgerust. Voor iedere mis lukte worp een fles wijn. Nee, spreek me nou niet tegen, ik heb een pracht van een ochtend en u heeft ongetwijfeld een leuke avond." Na deze woorden greep hij een bal. Dr. Sevard dacht aan Fontana. De bal werd geworpen en mis te. Sevard lette er nauwelijks op. De kegels bleven staan. Teleur gesteld keek Sternbaeh hem aan. Ook bij de tweede worp miste hij. „Een drie," knorde hij verbe ten. En toen eerst dacht Sevard aan de magische knoppen. Maar voor hij bij de volgende worp de patiënt kon helpen, kwam dr. Pehr de kamer weer binnen. Hij werd getuige van de vierde mis- worp en direct daarop de vijfde. „Ja, maar zo gaat het niet me neer Sternbaeh!", riep Pehr. „Op deze manier blijft het bij een paar flessen en daar hebben wij voor een hele avond niet veel aan." „Het zijn. er al zes!", riep de patiënt met een rood hoofd. Dr. Sevard legde het zijn col lega uit. „Het gaat nu anders om, hij betaalt nu voor de mis- worpen." Pehr lachte smakelijk. Sevard keek bedenkelijk naar Sternbaeh. Hij vond dat die zich te veel in spande. Hij hoorde opnieuw de bal rollen liep naar de knop en de kegels vielen om toen de bal nog een paar meter daarvan ver wijderd was en liggen bleef. Verbaasd keek Sternbaeh naar de kegels. Sevard verwachtte dat hij nu de truc zou begrijpen en hartelijk zou gaan lachen. Sternbaeh schudde echter het hoofd, liep langs de baan naar de bal, nam die op en onderzocht die. Nadenkend kwam hij bij de anderen terug. „Ik begrijp er niets van," zei hij. „Maar in ieder geval moet ik het noteren voor de volgende Münchhausenfilm. Nou mijne heren, wij zullen er een eind aan maken. Ik heb zes flessen ver loren, is dat voldoende voor een vrolijke avond? Maar op één voorwaardeU moet mij het geheim van dit kegelspel verkla ren." Men verraadde het hem echter niet. „Het is geen geheim," zei dr. Pehr, „een mens moest nu eenmaal in dit Spoetnik-tijdperk met alle mogelijke fysische raad selen rekening houden." Stern baeh daarentegen verzekerde dat hij wel achter de truc zou komen. Nog eenmaal gleed zijn blik over de geheimzinnige kegelbaan, en toen schudde hij zijn hoofd. Wat donder! Hij was toch niet dron ken geweest? „In ieder geval, mijne heren, ik heb een prettige morgen ge had en die is mij best zes flessen waard. Wanneer zult u die leeg drinken?" „Op de dag wanneer u uit het sanatorium ontslagen wordt," glimlachte dr. Sevard. „En dan mag u zelf ook uw deel nemen." „Gelooft u dat?" „Ik weet het." „En u zult daarbij zijn?" „Waarom niet?" „Och kom. Over een maand is u hier immers niet meer." „Maar ik geloof van ook u niet," zei Cevard rustig. „U bedoelt gezond?" „Waarom niet?" Op het gelaat van Sternbaeh streden twijfel met geloof aan de woorden van de dokter. De dok ter was zo zelfverzekerd geweest. In ieder geval voelde hij zich zich meteen nu veel beter toen zij samen de kegelbaan verlie ten. „Het schijnt werkelijk dat uw artsenij gaat werken, dokter. En vanmiddag zullen wij onze partij schaak spelen." Na het middageten ontmoette hij dr. Fontana in de hall. „U had de patiënt zijn speel goed niet af moeten nemen," zei ze hoofdschuddend, „juist op het moment dat het innerlijke van Sternbaeh door een heilzame schok veranderd geworden was nam u de bal weg. U prikt een man, die juist zal gaan niezen, met een naald in zijn been. Be grijpt u wat ik bedoel?" „Ja, natuurlijk. Maar ik geloof niet dat u het bij het rechte eind heeft, collega. De patiënt heeft zich in ieder geval ir; lange tijd niet zo goed gevoeld als na dat kegeluurtje. Wilde u me nog meer kapittelen?" Fontana dacht even na. „Nou, in ieder geval wilde ik vanavond voor een poosje deze gevangenis ontvluchten. In het dorpshotel is een bar, maar daar kan ik alleen moeilijk komen. Wilt u mij ge zelschap houden?" Omdat dr. Pehr in zijn ge zichtsveld kwam trachtte hij snel een einde aan het gesprek te maken. De produktie in de woning bouw steeg van 637 miljoen in het eerste halfjaar 1963 tot 1082 miljoen in de overeen komstige periode van 1964. De produktiecijfers geven aan, dat in het eerste halfjaar van 1964 in de gebouwensecto ren reeds 63 pet. van het in het bouwprogramma geraamde be drag ad 3550 miljoen werd verwerkt. Het resultaat is mede een gevolg van de verminderde overspanning en een toeneming van het aantal arbeiders op de werken. Van medio 1963 tot medio 1964 nam het aantal werk nemers in de gebouwensectoren toe van 135.200 tot 144.200. Van deze toeneming ad 9000 man werkten er 4800 in de woning bouw. In het eerste halfjaar van 1964 werd een begin gemaakt met de bouw van 53.081 wonin gen, tegen 43.060 in de over eenkomstige periode van 1963. Er kwamen 42.111 woningen ge reed, ruim 12.000 woningen meer dan in het eerste halfjaar van 1963 (30.066). Van de 42.111 gereed gekomen woningen behoren er 16.262 tot de categorie woningwetwonin gen; 22.510 woningen werden gebouwd in opdracht van par-' ticulieren. Het aantal gereedge komen woningen waarvoor geen financiële steun van het rijk werd gevraagd, bedroeg 13.980. In de verslagperiode kwamen 5342 systeemwoningen gereed, dit is 13 pet. van het totaal aan tal voltooide woningen. Op 1 juli waren 147.159 woningen in aanbouw, tegen 135.225 op 1 juli 1963. De woningvoorraad vermin derde in de verslagperiode met 7157 waarvan er 3536 door brand, afbraak enz. verloren gingen; 1567 woningen werden onbewoonbaar verklaard; 2054 woningen werden door andere oorzaken van de woningvoor raad afgevoerd. In het eerste halfjaar werden 1521 onbewoonbaar verklaarde wojiingen ontruimd. Aan het einde van juni 1964 bleken nog 7604 onbewoonbaar verklaarde woningen te worden bewoond, dit is 0,24 pet. van de totale woningvoorraad. Het Tweede-Kamerlid C. F. van der Peijl (P.v.d.A.) heeft de mi nister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd een onder zoek in te stel1 en naar het inci dent dat maandag bij de Rotter damse Botlekbrug plaats had. De brugwachter sloot de bomen juist op het moment dat een ambulancewagen met een levensgevaarlijk gewonde patiënt arriveerde. De ziekenauto kreeg een vertraging van ongeveer tien minuten. De patiënt overleed later in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. De heer Van der Peijl infor meert of het de minister bekend is, dat door de medische staf van het Dijkzigtziekenhuis en de be drijfsarts van het Verolme-eon- cern waar het ongehik plaats had en door de politie al'e mogelijke medewerking werd verleend om het transport zo snel mogelijk te doen verlopen. Het feit, dat zij daarbij door de brug wachter werden gehinderd de chauffeur van de ziekenauto had heftig tegen sluiting van de bo men geprotesteerd heeft in de betrokken kringen grote ergernis gewekt. De rechterlijke macht tilt zwaar aan de bestrijding van de wegenverkeersmisdrijven. Dit is de mening van minister Schol ten (justitie). Hij bracht deze tot uiting in de vergadering van de vaste com missie voor justitie uit de Twee de Kamer. „Deze categorie van misdrijven wordt niet te licht gezien; zelfs deinst men niet terug voor het opleggen van vrij heidsstraffen", aldus de minister. Naar zijn oordeel worden ook gevallen van recidive zwaar be straft. Uit de commissie waren enkele kritische opmerkingen gemaakt over de bestraffing, die door een aantal leden te licht werd geacht. De 43-jarige pijpfitter W. v. d. S. die dinsdagavond in Vlaar- dingen zijn vrouw heeft ver moord, was een dag tevoren met proefverlof uit de psychiatrische inrichting „Oud Rosenburg" in Loosduinen naar huis gezonden, maar had zijn intrek genomen in een pension te Rotterdam. Een echtscheiding was namelijk in voorbereiding, waarbij de vrouw als eiseres optrad, 's Avonds is hij naar zijn woning in Vlaar- dingen gegaan om wat kleren te halen. Vooraf had hij in Rotter dam een dolkmes gekocht waar mee de moord is gepleegd. Hij .heeft dit tegenover de politie te Vlaardingen bekend. Op last van de officier van justitie is de man door de geneeskundige dienst weer naar „Oud Rosenburg" teruggebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. Een akkoord tussen de rege ring en de twee grote vakbon den heeft woensdagavond laat en dreigende ambtenarenstaking in België afgewend. De katho lieke en socialistische bonden van overheidspersoneel eisten 'n verhoging van de salarissen, aanpassing van de pensioenen en gunstiger regelingen voor de ziekteverzekering. De overeenkomst voorziet in een salarisverhoging van 2 pro- eIIcnnnT?e,n ,minimum-salaris van 66.500 Belgische frank per iaar, bijna 4.800 gulden. De consequen ties voor de Belgische schatkist worden geschat op drie miljard jaar miljoen gulden) per Los van deze verbeteringen staat een verhoging van de sala rissen van het Belgische over heidspersoneel van 2>A procent die voortvloeit uit de gestegen kosten van levensonderhoud. Deze verhoging gaat op 1 janu ari a.s. in. Het akkoord zal begin volgen de maand aan de vakbonden worden voorgelegd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2