Actuele politieke kwesties vragen de aandacht Erhard verliest voorsprong Brand in lading van Indonesisch schip VOLGENS ROEBNEV KAN CHR0ESJTSJ0V ZNN STANDPUNT BEKENDMAKEN NOBELPRIJS NATUURKUNDE voor AMERIKAAN en TWEE RUSSEN BRITSE MAATREGELEN TREFFEN NEDERLAND HET MINST HET WEER VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6300 STORM OP KOMST IN DE TWEEDE KAMER? Het is De Gaulle ernst met zijn dreigement „IK TREED NIET AF" NIEUWE INDONESISCHE LANDING IN MALEISIE De rebellie Akkoord van München Afgekeurd Achtergrond Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankerüig bij abonnement: Terneuzen Diretfenr-HoofredaeteW: I. van Se Sarde Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. .T. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Vóór Kerstmis zouden in de tweede kanier de politieke golven wel eens hoog kunnen gaan, aldus wordt in ingewijde Haagse kringen vernomen. Het weggeld, de verhoging van de collegegei den en de belastingverlaging, al of niet gekoppeld aan het a-o.w.- soeiaal minimum per 1 januari 1965, zullen naar kan worden aangenomen, nogal wat tegenge stelde standpunten aan het licht brengen. Voorts blijft de aandacht ge spannen op de volgende zetten van minister Toxopeus op het schaakbord van de Bijlmermeer, waar hij mat, maar daarom nog niet schaakmat wordt geacht. In enkele kamerfracties is over verschillende der genoemde onderwerpen nog geen overeen stemming bereikt. Tussen tal rijke openbare commissieverga deringen door wordt in vele com missies en fracties beraadslaagd. Een der hete hangijzers is zon der twijfel het voorgestelde weg geld, dat vele vragen opwerpt. TEGENZIN Er zijn voorstanders van een wegenfonds, dat zoals de delta werken geheel uit openbare mid delen zou moeten worden gefi nancierd. Leningen voor oever verbindingen van dit fonds zou den bestemmingsleningen op de normale voorwaarden van staats leningen moeten zijn. De tegen zin tegen extra-heffingen per voertuig voor de tijd van 15 jaar is in politieke kringen niet on aanzienlijk. Sommigen zien deze heffingen ais een „profijtheffing", die niet in overeenstemming is met het nationale belang van een goed net van autowegen. Tot dusver vloeiden de belas tingen, opgebracht door het weg verkeer, in de algemene midde len. Daaruit worden wegenbouw en -onderhoud thans gefinan cierd. Velen achten de „profijt heffing" thans inconsequent. Men acht deze heffing geen re tributie, maar een gewone belas ting. Daarom zouden de te ver wachten extra-kosten van we genbouw naar hun mening uit de algemene middelen moeten komen. Men wenst bij voorkeur het beginsel van draagkracht te handhaven. NOG MEEK BEZWAREN Niet slechts deze heffing, maar ook de kwestie van het centu- riontanks, de tarievenpolitiek van de P.T.T. en het afstoten van de draadomroep vinden aller minst algemene waardering. En dan is er nog het beleid rond de industriekernen, waarvoor staatssecretaris Bakker van eco nomische zaken nog „kern-exa men" moet doen naast het ru moer rond de vertikale prijsbin dingen. Het genoemde complex van vraagstukken en moeilijkheden zou volgens velen niet slechts hoge golven, maar wel eens een orkaantje kunnen verwekken. Er wordt dan ook nijver ge werkt aan het opstellen van vloedplanken in de politieke dij ken in de vorm van amendemen ten, nota's voor wijziging of mo ties. Een aanpak van de R.E.M.-zen ders, zodra de daartoe geëigende wettelijke maatregel is getrof fen, zal wellicht wat eensgezin de olie op de golven werpen. Het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" kant zich tegen hen, die menen dat De Gaulles dreigement, dat Frankrijk zich terug zal trekken uit de E.E.G. als West-Duitsland niet spoedig akkoord gaat met de vastgestel de richtlijnen voor de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, alleen maar bangmakerij is. Het blad meent zelfs dat er grote kans bestaat, dat het uit treden van Frankrijk uit de E.E.G. vergezeld zal gaan of gevolgd zal worden door uittre ding uit de N.A.V.O. Soekarno: Volgens het te Djakarta ver schijnende dagblad Warta Bakti, heeft president Soekarno donder dag verklaard, dat hij niet van plan is als president van Indo nesië af te treden. In antwoord op een vraag van de hoofdredacteur van het blad naar anleiding van berichten uit Koeala Loempoer over een spoe dig aftreden deelde Soekarno verder mee in goede gezondheid te verkeren. De Russische viee-premier Roednev heeft donderdag in Brussel verklaard, dat het Chroesjtsjov net als iedereen vrij staat zijn standpunt in het openbaar bekend te maken, in dien hij dat wil. Roednev antwoordde op vragen op een persconferentie ter af sluiting van het officiële bezoek, dat hij de afgelopen tien dagen aan België heeft gebracht. In zijn verklaring op de pers conferentie beperkte de Russi sche vicepremier zich uitsluitend tot aspecten van dit bezoek. De vragen die de journalisten daar na konden stellen, hadden ech ter alle op de een of andere wiize betrekking oP de jongste ontwik kelingen in de Sowjet-Unie. NOOIT VAN GEHOORD. Koningin opent flatgebouw voor oud-verpleegsters In Austerlitz heeft H.M. Konin gin Juliana woensdagmiddag de officiële opening verricht van een flatgebouw voor oud-wijk verpleegsters „Meyenhaghe". Foto: Door het verwijderen van een gordijn onthult de Ko ningin hier de naam van het ge bouw. Verscheidene gewapende Indo nesiërs in uniform zijn in Zuid- West-Malakka gevangen geno men nadat zij donderdagochtend vroeg met boten aan land waren gekomen, zo is officieel meege deeld. Er was een gewapend treffen geweest tussen militairen van de Maleisische veiligheids strijdkrachten en leden van de geregelde Indonesische strijd krachten. Er waren geen slacht offers gevallen. De toestand is „onder controle". Nabij Moear in Johore waren drie boten ontdekt en nog twee in Malakka. In augustus en september wa ren 204 Indonesiërs op Malakka geland. Van hen zijn 47 gedood en 133 gevangen genomen. DE HELFT GEVANGEN. Van de 50 Indonesiërs die don derdagmorgen aan de zuidwest kust van Malakka aan land zijn gegaan, zijn er 25 gevangen ge nomen, zo is officieel in Koeala Loempoer bekend gemaakt. Er is veel oorlogsmateriaal op de Indonesiërs buitgemaakt. Ma leisische troepen trachten de 25 die nog op vrije voeten zijn, op te sporen. De vraag werd ook gesteld of er een wijziging zal komen in de hetrekkingen tussen Moskou en de Eurooese gemeenschap, die door de Sowjet-Unie niet wordt erkend. Nadat Roednev had ge antwoord, dat er in deze situatie geen wijziging zou komen, was een volgende vraag: Hebt u in Brussel leden van de Europese commissie ontmoet? Onverstoorbaar antwoordde de Russische vice-premier hierop, dat hij niet op de hoogte was van het bestaan van een dergelijke commissie. Wel toonde hij zich tevreden over het bezoek aan België, dat hij op technisch en wetenschap pelijk gebied een waardige part ner van de Sowiet-Unie noemde. Roednev kondigde aan namens ziin regering de Belgische minis ter van economische zaken, A. Spinoy, voor een bezoek aan de Sowiet-Unie te hebben uitgeno digd. Bij de verkiezingen in vijf Westduitse bondsstaten hebben de socialisten een opmerkelijke vooruitgang1 geboekt. Dat ge beurt niet alleen een jaar vóór de grote parlementsverkiezingen, maar ook een jaar nadat prof. Erhard van Adenauer het kan- selierschap overnam. Deze verschuiving betekent in de eerste plaats dat de S.PD., nu ze zich heeft losgemaakt van de wat doctrinaire opvattingen van nog maar enkele jaren terug, een aanzienlijke mate van ver trouwen heeft verworven. De angst die vele Duitsers voelden dat lieden als Schumacher welis waar geen communisten waren integendeel maar dat hun praktijk toch gevaarlijk dicht daarbij stond, Is verdwenen. En daar komt bij dat de S.P.D. in de Westberlijnse burgemeester Wil ly Brandt een leider heeft, wiens figuur tot de mensen spreekt, niet alleen door zijn persoonlijke charme, maar zeker ook door de begaafdheid voor het regeren die hij op zijn moeilijke post aan den dag legt. De C.D.U. heeft zijn teruggang echter niet voornamelijk te wij ten aan Erhard. Veel kiezers zullen geschrokken zijn van de rellen in de partij zelf, waarbij Adenauer een kwalijke activiteit ontplooit. En vooral van het ge harrewar dat Strauss als leider van de Beierse zusterpartij C.S.U veroorzaakt; om zijn eigen, terug keer op het grote politieke toneel voor te bereiden, rijdt hij Bonn naarstig in de wielen vooral met een soort germaans gaullisme. Het is duidelijk dat zijn eigen coalitie Erhard al te weinig steunt. Bovendien blijkt de hoog leraar een voortreffelijk eco noom, maar van het bedwingen van dergelijke partijonlusten schijnt hij minder kaas te heb ben gegeten. Het moest ook onmogelijk zijn dat een man als Seebohm zijn eigen minister pal tegen de verklaringen van Erhard in, nog doet alslof het akkoord van München uit 1938 de Duitsers recht geeft op Tsjechisch ge bied... Is Erhard al niet een man om in zulke zaken in te grijpen, de partijen achter hem maken een dergelijk straf optreden nog eens extra moeilijk. Brandt heeft de bondsdagver kiezingen van 1965 nog lang niet gewonnen, maar de achterstand van dé S.P.D. is verdwenen. Of het een voorsprong zal worden, hangt voor een groot deel af van Erhard, maar nog veel meer van de C.D.U./C.S.U.-combinatie. De nobelprijs 1964 voor na tuurkunde is toegekend aan de Amerikaan Charles Townes en de Russen Nikolai Basov en Alexander Protjorov. Professor Charles Townes van het technologisch instituut van Massachussets ontvangt de helft van de prijs, die 273.000 kronen groot is. De onderscheiding is toegekend op grond van „funda menteel werk op het gebied van quanturh-elektronica, dat heeft geleid tot de constructie van oscillat.oren en versterkers, ge baseerd op het „Maser-Laser"- principe". Prof. Townes, in 1915 in Zuid- Carolina geboren, was hoog leraar aan de Columbia-univer- siteit van New York toen hij in 1951 zijn eerste resultaten met betrekking tot de Maserstraal bekendmaakte. De Rus Nikolai Basov, gebo ren in 1922, kwam in 1948 bij het Lebedev-instituut van Mos kou. Alexander Protjorov werd twee jaar eerder aan het insti tuut verbonden. Volgens de Zweedse academie ontwikkelden deze geleerden on afhankelijk van het onderzoek dat Townes verrichtte hun theo rieën over het Maser-principe. Protjorov werd in 1916 gebo ren. Met drie slangen van de drijven de „Havendienst 1" en die van 6 motorspuiten bestreden circa 50 Amsterdamse brandweerlieden gisteren een brand in de ruimen 2 en 3 van het Indonesische vrachtschip „H. O. S. Tjokroami- noto". Dit ruim 10.000 brt nietende schip lag met een lading copra langs de oostelijke Handelskade gemeerd. Bij de aankomst was reeds broei in de lading van ruim 3 ge constateerd. 'Deze liet zich niet ernstig aanzien. Toen met de los sing werd begonnen bleef con stant de brandweer met een spuit in de nabijheid. Een beeld van de brand aan boord van het 10.000 ton meten de Indonesische vrachtschip „H. O.S. Tjokro Aminoto" in de Am sterdamse haven. Woensdagnacht om ongeveer half drie stootte de grijper van een drijvende bok in de nabijheid van de broeihaard een tussenluik stuk, waardoor zuurstof toetrad en de lading in brand geraakte, die meteen doorsloeg naar ruim *2t~OnTiüdctellijk "Wérd: de brand weer gealarmeerd die met groot materieel uitrukte. Toen de brand in hevigheid toe nam en steeds dikker wordende rookmassa's uit de twee ruimen omhoog kolkten, ging een dee' der 72 opvarenden van boord. Het schip was inmiddels be- Nederland wordt volgens ge gevens van de Euromarkt-com- missie in Brussel het minst ge troffen door de Britse maatrege len tot beperking van de invoer. Naar donderdag in kringen van de commissie wordt verno men valt niet meer dan 40 pro cent van de Nederlandse export naar Engeland onder de verho ging van de Britse invoerrechten. De Duitse export daarentegen valt er voor 84 procent onder, die van Frankrijk voor 66 pro cent, van Italië voor 63 procent en van België en Luxemburg voor 62 procent. Volgens voor lopige gegevens van de Europese commissie valt gemiddeld 63 pro cent van de uitvoer van de zes landen van de Europese gemeen schap onder de Britse maatrege len. In een officieel communiqué heeft de commissie donderdag de Britse maatregelen afgekeurd. De commissie heeft met de sympathie, die tegenover een be vriend land past, de ontwikke ling van de economische toestand 'n Groot-Brittannië gevolgd. Zii beseft welke moeilijkheden de Britse economische politiek moet overwinnen. Daar de handels- oartners van Groot-Brittannië, waaronder de Europese gemeen schap, ernstig worden getroffen door de door de Britse reeerin" genomen maatregelen, heeft de commissie zich afgevraagd, of dergelijke maatregelen, die de bescherming verhogen, op hun plaats zijn. Naar het oordeel van de commissie is dit laatste niet het geval, aldus het communiauc De commissie zegt het te be treuren, dat de Britse regering niet vooraf contact heeft opge nomen met de handelspartners rlio jri^f "fl Z1"'" van verschillende internationale organisaties. De Europese commissie meent, dat de maatregelen „spoedig" dienen te worden ingetrokken in overleg met de bij de algemene overeenkomst voor handel en ta rieven (G.A.T.T.), aangesloten landen. Overigens wordt er in Europe se kringen in Brussel op gewe zen, dat de veroordeling van de Britse maatregelen dient te wor den gezien tegen de achtergrond van het door de E.E.G. zelf ge huldigde beginsel, dat door de betalingsbalans veroorzaakte moeilijkheden dienen te worden opgelost door maatregelen op het gebied van het binnenlands verbruik en niet door de beper king van de invoer. Daarom kreeg Italië bij bestrijding van gelijke moeilijkheden geen toe stemming om maatregelen te ne men, zoals die thans door de Britse regering zijn afgekondigd. gonnen langzaam naar bakboord over te hellen en maakte rond 4 uur circa 15 graden slagzij. Toen werd besloten de boot naar on diep water bij de Oranjesluizen te slepen en daar het zich snel door de ruimen voortplantende vuur te bestrijden met behulp van blus boten. De brand was gisteravond nog verergerd. Het voorschip, het middenschip en de stuurhut wor den als verloren beschouwd. Het achterschip was nog intact. Men stelde alles in het werk om dit deel van bet schip te redden. De situatie leek hopeloos. In verschillende delen van Am sterdam en in de omgeving van Amsterdam veroorzaakt de brand al naar gelang de windrichting, een vrij penetrante stank. De „H. O. S. Tjokroaminoto" is op 20 november van het vorige jaar bij het opstomen van de Nieuwe Waterweg op het Noor- derhoofd gelopen. Er stond toen een flinke wind, pal uit het wes ten. Kapitein J. Komanskilan be sloot zonder Nederlandse loods er bevond zich een Belgische loods, een zogenaamde kustkapi- tein, aan boord de Waterweg in te varen, dat liep mis. Het schip kwam op het Noor- derhoofd vast te zitten en heeft daar 17 uur op de basaltblokken liggen stoten voordat het, onver wachts, los schoot. Alle beschikbare sleepboten van Leen Smit, alsmede de redding boot „Koningin Juliana", waren er aan te pas gekomen. Op eigen kracht voer de Indo nesische vrachtvaarder de Water weg op naar de werf van Verol- me, waar een zware schade aan de bodem van de voorpiek tot midscheeps werd geconstateerd. Pas twee maanden later, op 20 januari, voor het schip de Water weg weer uit. De reparatie had een bedrag van meer dan 1 mil joen gulden gekost. OVERWEGEND DROOG Een gordel van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Verenigde Staten over de Atlantische oceaan -m west-Europa tot ver in Rus land. Eén van de centra ligt boven West-Rusland en veroorzaakt in onze omgeving een zwakke oostelijke luchtstroming. In dit hogedrukgebied komt op uitge breide schaal veel bewolking voor, waaruit plaatselijk wat motregen valt, maar in Duitsland kwamen donderdag ook flinke opklaringen voor. Hier steeg de temperatuur plaatselijk zelfs tot 18 a 19 graden celsius. Als bij mnderheid kan vermeld worden dat op andere plaatsen in Duits land, waar de zon niet doorbrak. Hoogwater VRIJDAG 30 OKTOBER v.m. n.m Teskens 9.49 1Q.36 Terneuzen 10.24 11.11 Hansweert 11.04 11.51 Walsoorden 11.14 12.01 ZATERDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11-05 11.25 Terneuzen 11.40 Hansweert 0.20 12.40 Walsoorden 0,0.30 12.50 een zeer sterke inversie voor kwam. Dit wil zeggen, dat de temperatuur met de hoogte toe neemt. Op 300 m. was de temper ratuur hier drie graden, op 600 m. 19 graden celsius een tem- oeratuurstiiging dus van 16 gra den over 300 meter- In ons land komt in het alge mene weerbeeld maar weinig gend droog weer met in het al gemeen veel bewolking en wei nig verandering in temperatuur. nodegedeeld door het K.N.MJL, geldig tot hedenavond. Plaatselijk mist Overwegend droog weer met "jver het a1 gemeen veel bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. ''wakke wind uit oostelijke rich tingen en weinig verandering in tempeiatu'T. ZON MAAN op onder op onder Okt. 30 7.31 17.16 1.18 16.05 31 7.33 17.14 2.36 16.24 Nov. 1 7.34 17.12 3.52 16.41 2 7.36 17.10 5.06 16.56

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1