MensioÉ De Bijlmermeer-kwestie in de Tweede Kamer Dingemanse dingemanse Dl NGEMANSE Woensdag 28 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Nu ook moderne brillen Gediplomeerd opticien Ziekenfonds leverancier Ge©?B nieuwe gemeente Nieuw ©verleg Couveuse-kindje Sterke randgemeenten BViotie SCHATGRAVERS IN PERU Jubilerende marechaussee defileerde voor Prinses AANVARING IN THAMESMONDING BE88SCÏEIZISKT KON. OLIE OPNIEUW HOGER Beursindices (1953 100) 23/10 26/10 27/10 Int. conc. '85.5 585.5 584.8 Industrie 345.0 345.2 343.7 Scheepvaart 139.4 137.6 137.8 Banken 238.6 237.7 236.4 Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier Dode en drie gewonden RADIO-ACTIVITEIT BOVEN EUROPA JEUGDGBENDE OPGEROLD IN ROTTERDAM Gerlind K. uit hechtenis ontslagen Verkeersongeluk bij Deurne Kapitaal van bejaard echtpaar verbrand MtrfcKterishiea AXBISESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON (01130) 3373 AX6LSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON (01190) 33 73 AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON (01150) 3373 De socialistische afgevaardig de, de heer Scheps, indiener van liet amendement om de Bijlmer meer bij Amsterdam te voegen, opende dinsdagmiddag het vuur op ministdr Toxopeus in het Bijl mermeer-debat. Hij schreef de minister geen kwade bedoelingen toe, maar verweet hem wel de woningbouw voor Amsterdam enige jaren te hebben belemmerd. De heer Scheps hield staande, dat een nieuw te scheppen ge meente een geweldige taak als het bebouwen van de Bijlmer meerpolder niet aan zal kunnen. Die gemeente bezit daartoe geen apparaat. Amsterdam daarente gen heeft een krachtige combi natie van noodzakelijke diensten. De van 1958 af durende strijd over de herindeling van de ge meenten rond Amsterdam heeft het geluk van tienduizenden be lemmerd, aldus de heer Scheps. Hij voorzag bij een voorge schreven samenwerking tussen Amsterdam en de randgemeen ten, zoals het amendement-Elf- ferink wil, tal van bezwaren en moeilijkheden. Amsterdam kan nieuwbouw en vervanging van 50.000 woningen in de binnenstad zonder de Bijl- inermeerpolder niet verwezen lijken. De heer Scheps verwierp omwille van Amsterdamse be langen opheffing van de gemeen ten Diemen, Ouder Amstel en West-Weesperkarspel (Bijlmer polder ruim 500 ha), vorming van de nieuwe gemeente Bijlmer meer enerzijds en het vormen van een nieuwe gemeente 's-Gra- veland door opheffing van An keveen en Kortenhoef alsmede het huidige 's-Graveland, en toe voeging van het thans nog bij Weesperkarspel behorende Hol lands Ankeveen anderzijds. De rest van Weesperkarspel zou dan naar Weesp gaan. Indien, aldus de heer Scheps, de Bijlmerpolder naar Amster dam gaat, kan men op een later tijdstip komen tot een interge meentelijke samenwerking. Hij wees er op, dat Diemen het wel eens is met het plan van minister Toxopeus om te worden opgenomen in een nieuwe ge meente Bijlmermeer, maar Ou- der-Amstel in het geheel niet. In dit verband wees de heer Scheps nog op de brandende kwestie van de gemeentelijke autonomie en de taak van pro vinciale staten. Hij waarschuwde tegen het droevig lot als dat van Zwammerdam en het Zuilense drama. „De weg van de minister is na delig en gevaarlijk", zo zei de heer Scheps aan het eind van de verdediging zijner amendemen ten. Hij bleek verheugd over een sub-amendement (Kolfschoten K.V.P.) on het amendement- Elfferink (A.R.P-), dat wettelijk voorschrift van een orgaan van samenwerking voor woningbouw etc. wenst binnen zes maanden na het ingaan van de herindeling. De heer Elfferink (A.R.) be klemtoonde dat Amsterdam snel en goed moet worden geholpen. Hij wees op de voorbereidingen voor de houw in de Bijlmermeer. Deze zijn in overleg tussen de gemeenten Weesperkarspel en Amsterdam tot stand gekomen. Er zijn reeds een plan en een maquette in de maak. Het voorstel van de heer Scheps om de polder bij Amster dam te voegen en de gemeenten Diemen en Ouder-Amstel te laten bestaan, zou moeten leiden tot nieuw overleg met de ge meentebesturen, aldus spreker. Namens de overgrote meerder heid van ziin fractie vond hij het wetsontwerp aanvaardbaar, in clusief zijn amendement. Dit laatste loopt in geen enkel op zicht de studie voor een boven- gemeentelijk orgaan voor de voe ten, zo meende hij. De continuï teit van de bouw moet uitgaan boven de bestuursvorm en dat zou aanvaarding van het ge- amendeerde wetsvoorstel beteke nen, aldus de heer Elfferink. De K.V.P.-er Kolfschoten gaf een toelichting op het door hem ingediende sub-amendement. Hij stelde zich daarbij achter het amendement-Elfferink. Met ons niet tegen Amsterdam op", aldus deze afgevaardigde. De heer Hoekstra (C.P.N.) concludeerde dat het wetsont werp in de huidige vorm moet worden afgewezen. Hij verge leek de (nieuwe) gemeente met een couveuse-kindje, dat straks een reusachtige taak krijgt op gedragen, terwijl in Amsterdam reeds een krachtig apparaat aan wezig is om die taak direct ter hand te nemen. Hij noemde het wetsontwerp in strijd met de be langen van de bevolking. De heer Alberink (K.V.P.) greep terug in de historie van de agglomeratiegedachte. Van ston de af aan is ingegaan tegen on gebreidelde groei van grote ste den. De gedachten gingen uit naar sterke randgemeenten rond de grote steden, gevolgd door bovengemeentelijke ofwel ge meenschappelijke regelingen. Dit bracht spreker tot de conclu sie, dat met het amendement- Elfferink het wetsontwerp aan vaardbaar zou zijn. Een agglo- meratiebeleid zal zekep te voeren zijn. In de fractie van de K.V.P. is hierover geen verschil van mening, ook niet over de gebo den continuïteit van woning- en' industriebouw. Wel bestond er verschil van opvatting over de beste verwezenlijking van het be leid inzake agglomeratie en wo ningbouw. Amsterdam bouwt zoals ande re steden nu reeds in randge meenten. Primair gaat het om mensen aan woningen te helpen. Het mag hier niet om prestige gaan. Een belangrijk deel van de K.V.P.-fractie meent, dat met het (geamendeerde) wetsontwerp zowel de woningbouw als een aanzet tot samenwerking wordt gegarandeerd. De heer Aarden (K.V.P.) stelde de volgende motie aan de orde: Op grond van de memorie van toelichting tot de wenselijkheid van bestuursvoorzieningen voor de Amsterdamse agglomeratie, de activiteiten van het provincia le bestuur ter bevordering van een doeltreffende bestuursvorm voor die agglomeratie en de mededeling omtrent de instem ming, die de plannen tot instel ling van een bestuursorgaan met reële bestuursbevoegdheden voor groot-Amsterdam hebben gevon den bij burgemeesters van ge meenten in groot-Amsterdam; dat mede gezien de beraadsla gingen van de vaste commissie voor binnenlandse zaken en de beraadslagingen over het wets ontwerp de kamer van oordeel is, dat voor de Amsterdamse agglomeratie zo spoedig mogelijk toereikende bestuursvoorzienin gen moeten worden getroffen, waarbij tevens een bestuurlijke indeling wordt bevorderd, welke tot een meer bevredigende ge leding van groot-Amsterdam kan leiden. De kamer dringt er bij de re gering op aan met spoed de daar toe nodige maatregelen te tref fen. Deze motie was mede onder tekend door de K.V.P.-afgevaar- digden Albering, Aalberse, Van Heivoort, Kolfschoten, Th. Laan, Mommersteeg, Schoemaker, Schuijt, Weijters en Schmelzei' (fractievoorzitter)'. De voor- en nadelen van de stelsels van de heren Toxopeus- Elfferln.k en van de heer Scheps wegende, verklaarde de heer Aarden zich namens een deel van zijn fractie voor het stelsel- Scheps, omdat geen duidelijk beeld over een agglorneratie-be- leid bestaat. Amsterdam verdient dadelijk hulp en kan die z.i. niet krijgen. De minister en zijn medestanders zijn kennelilk beangst voor de grote stad. Geef Amsterdam de Bijimerpoider en vorm later de gewenste randgemeente binnen een te vormen agglomeratiebe- leid. Amsterdam verdient dit ver trouwen, aldus de lieer Aarden. De heer Bruggeman (P.S.P.) wees er op. dat de woningnood in Amsterdam zo snel mogelijk moet worden opgelost. Hij con cludeerde, dat de Bijlmermeer bij .Amsterdam dient te worden ge voegd en stelde zich achter het amendement-Scheps. In Cotabambas, een plaats ten zuiden van de Peruviaanse hoofd stad, trachten honderden mensen met alle soorten uitrusting, va riërend van een gewone spade tot dynamiet, de schat van de laatste keizer der Inca's op te sporen die volgens verklaringen van Pe ruviaanse en buitenlandse oud heidkundigen in de omgeving van deze siad begraven is. De schat zou bestaan uit sta ven zilver die volgens de over levering door de volgelingen van keizer Atahualpa werden begra ven. Prinses Beatrix heeft dinsdag ochtend op de Utrechtse Malie baan een défilé afgenomen van de marechaussee die haar 150-ja- rig jubileum vierde. De prinses is beschermvrouwe van de mare chaussee. Tijdens het défilé werd de prinses geflankeerd door de ministers Schol ten en De Jong, resp. van justitie en defensie. Aan het défilé dat ongeveer een half uur duurde, namen circa 400 manschappen deel. Zij vertegen woordigden praktisch al'e onder- (Adv.) De 56 opvarenden van het Westduitse schip Magdeburg (9.656 ton) zijn dinsdag van boord gehaald, nadat het schip in de monding van de Thames bij dichte mist in aanvaring was ge komen met een Japanse vracht boot, de Yamashiro Maru. De Magdeburg was zinkende. De Yamashiro Maru heeft ernstige averij opgelopen. De sleepboot Hibernia snelde in de dichte mist te hulp en kon de 56 mannen van de Magdeburg ha len, die slagzij maakte. De kapi tein, twee bemanningsleden en een Britse loods zijn aan boord van de Magdeburg gebleven, die aan de noordzijde van de Tha- mesmonding aan de grond zit. De Yamashiro Maru (10.500 ton) van de Nippon Yusen Kaisha-maat- schappij is in Gravesend voor an ker gegaan. Later werd bekend dat de Mag deburg een Oostduits schip is met thuishaven Rostock. PETROLEUMKACHEL f. 86.- Het nieuwste wonder van Aladdin! Ver enigt de traditionele Aladdin kwaliteit met de laagst mogelijke prijs. Zuinig - licht - modern. De gemakkelijkst ver plaatsbare kachel, die U ooit gezien heeft! VEILIG,... ZUINIG.... DUURZAAM! De stemming voor de aandelen Kon. Olie is gisteren aan de vaste kant geweest. Hiermede werd de opmars naar een hoger koersniveau voortgezet. Na een opening op 166,30 werd spoe dig 166,70 gedaan tegen maan dag als slotkoers 165,50. De .vraag kwam wederom uit Zwit serland, terwijl ook het publiek wat stukken uit de markt nam. Later op de middag daalde de koers tot 166,50. Van de overige hoofdfondsen lagen Philips en Unilever prak tisch onveranderd op respectie velijk ƒ158,90 en ƒ147,70. Phi lips zakte later in tot 158,60. Op dinsdag 10 november zal het Unileverconcern het interim dividend over 1964 bekend ma ken. Over 1963 bedroeg het di vidend 1,80 met daarna als slotdividend ƒ2,43. Wanneer de maatschappij een onveranderd interim-dividend van 1,80 aan kondigt, is de beurs daarmede tevreden. AKU opende een puntje lager op 484ys, maar dit verlies werd ingehaald. Hoogovens opende 7 punten lager op 575. Later trad een herstel in tot 580, waarna de koers weer inzakte tot 578. Maandag daalde Hoogovens vijf punten tot 582. Het aanbod in deze hoek is niet groot, de vraag nog geringer. In de scheepvaartsector was de stemming iets gemakkelijker. De leidende cultures lagen ver waarloosd in de markt. In de staatsfondsenhoek gaven de nieuwste 5% procent leningen een koersherstel te zien. Volgens de beurs geschiedt dit door steunaankopen. De dividendverlaging door Smit Transformatoren van 14 tot 12 procent viel niet tegen. De koers van de aandelen werd een paar punten hoger geadviseerd. Begemann kreeg een hogere ad- vieskoers. De directie is over de resultaten van het eerste half jaar 1964 tevreden. De maat schappij zit ruim in de orders. Dikkers kreeg een lagere advies- koers op het achterblijven van de resultaten als gevolg van de sterke kostenstijging van lonen en grondstoffen. Ook V. M. F. werd lager geadviseerd op het dalen van de winstmarge. Daar entegen lag Blaauwhoed hoger in de markt op het overnemen van Jacob Meijer en Groenhoe- denveem door middel van aan delenruil. Ook „Naarden" kreeg een hogere advieskoers. Aan delen K. L. M. werden iets beter getaxeerd. Handel, enz. 164.4 163.6 162.9 Algemeen 409.6 409.3 408.5 A.K.U.: (485 Hoogovens; (577 Kon. Olie: 166.40-167.10 (166.30) Philips: 158.30-158.50 (158.50) Unilever; 147.60-147.80 (147.40) Stemming: wat vriendelijker. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.9710.07 Amerik. dollar 3.57'/o3.61Va Canadese dollar 3.313.36 Belgische fr. (100) 7.22]/2—7.27V4 Zwitserse fr. (100) 83.0583.55 Franse frank (100) 73.25—73.75 Duitse mark (100) 90.3090.80 Noorse kroon (100) 49.7550.75 Deense kroon (100) 51.4552.45 Zweedse kr. (100) 69.2070.20 Italiaanse lire (10.000) 56.65—58.65 Oostenrijkse schilling (100) 13.88—13.98 Portugese escudo (100) 12.35—12.50 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6,07 delen die de marechaussee kent. De militaire kapel in kleurig gala zorgde voor marsmuziek, toen de drie compangnieën te voet, de vier escadrons jeeps (bij elkaar een 150 wagens) en de twee es cadrons motorrijders voorbijtrok ken. Het défilé werd gadegeslagen door de adjudant van de konin gin, luitenant-kolonel W. A. A. baron van Tuyll van Seroosker- ken, de commandant der mare chaussee, brigade-generaal A. J. F. M. Egter van Wissekerke, de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht mr Th. E. graaf van Lyndsn van Sanden- ';urg en jhr mr C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht. TAAK VAN HET WAPEN In de loop der decennia werd de taak van het korps enkele ma len gewijzigd. In 1S45 bes1oot de regering de marechaussee als een militair korps te laten fungeren en er politietroepen in op te ne men. De taak van het wapen werd toen (in grote lijnen)het waken voor de veiligheid van de koninklijke fami'ie; de uitoefe ning van een politietaak ten be hoeve van de strijdkrachten; de uitoefening van de grensbewa king en het „op verzoek van het bevoegde gezag" bijstand verle nen aan de politie om de openba re orde te handhaven. Ter gelegenheid van het jubi leum werd in de Domkerk eer. herdenkingsdienst gehouden. Overstromingen in Zagreb Zagreb, op één na de grootste stad van Joego-Slavië, wordt ge teisterd door overstromingen, veroorzaakt door de rivier de Sava, welke buiten haar oevers is getreden. Foto: Ongemakkelijk hoog staat het water in de buitenwij ken van de stad en het stijgt nog steeds. Vier verpleegsters uit het zie kenhuis te Tilburg zijri maan dagavond ernstig gewond ge raakt bij een autobotsing op de rijksweg tussen Tilburg en Oir- schot ter hoogte van Moergestel. De verpleegsters werden in hun eigen ziekenhuis opgenomen. Het viertal 'reed in een kleine personenauto in een file van een tiental wagens. Bij een poging om een 20-tons vrachtwagen in te halen kwam hun auto in bot sing met een tegenligger. Na de botsing reed de auto van de verpleegsters nog tegen een vrachtauto op, terwijl ook een motorrijder op de wrakstuk ken inreed. De materiële schade was groot. De 29-jarige verpleegster P. Laurijssen uit Tilburg is gister nacht bezweken aan de verwon dingen, die zij bij de botsing had opgelopen. Boven Europa zijn thans de gevolgen van de eerste Chinese kernontploffing waargenomen: radioactieve deeltjes bereiken met atmosferische stromingen midden-Europa. Tot deze gevolgtrekking komt het Westduitse ministerie van onderzoek na kennis te hebben genomen van metingen door de Westduitse meteorologische dienst. De waarnemingspost König- stein in de Taunus heeft voor het eerst sinds lange tijd een stijging van de radioactiviteit vastge steld. Ook op de 2,963 meter hoge Zugspitz kwam men tot dit resultaat. Hier verklaarde men dat de stijging van radioactivi teit bijna even groot was als na de eerste Franse kernontplof- fing in de Sahara. Wekenlang zorgvuldig speu ren van de Rotterdamse recher che heeft licht gebracht in een groot aantal inbraken die de laatste tijd in de Maasstad zijn gepleegd. Een twintigtal jeugdige ver-1 dachten (met uitzondering van enkele ouderen varieerde de leeftijd tussen de 18 en 22 jaar) kon worden ingerekend. De zaak kwam aan het rollen toen in verband met een in braak in een schoenwinkel aan de Spinozaweg buit 1700 twee verdachten werden aange houden. Na langdurige verhoren kwam de politie de anteceden ten van mededaders en helers te weten. De inbrekers, die steeds in andere groepjes optraden, hebben zo'n 25 kraakjes op hun kerfstok. Bij een juwelier ver dwenen gouden ringen ter waar de van 5600. Een bezoek aan een garage in „Blijdorp" leverde een nieuwe auto op. In een an der stadsdeel moest een partij die al klaar was gezet worden achtergelaten, omdat de „heren" gestoord werden. Voorts sloegen zij hun slag in kantoren en win kels aan de Wijnhaven en de Glashaven. In het kantoor van een bouwkundig adviesbureau aan de Calandstraat vonden zij niets van hun gading. Uit woede hierover vernielden zij de hele inventaris en lieten op een spie gel een „visitekaartje" achter. In de loop van het onderzoek heeft de recherche 25 verdachten aangehouden; 20 werden er vast gehouden. Inmiddels zijn 17 ben deleden voor de officier van jus titie geleid. Het geld dat de jongelui sta len, ging op aan biertjes e.d. Een niet onaanzienlijk deel van de gestolen goederen kon worden achterhaald. De 21-jarige Duitse opticien assistente Gerlin K., die zich in verband met de roofoverval op de juwelierszaak aan de Heilige- weg te Amsterdam in hechtenis bevond, is hieruit ontslagen. Dit heeft de raadkamer van de Am sterdamse rechtbank beslist. Gerlind, die in het huis van bewaring aan de Amstelveense- weg zit, zal aan de vreemdelin gendienst van de Amsterdamse politie worden overgedragen. Het meisje dat de dag na de overval tezamen met de hoofd verdachte Petras Dominas werd gearresteerd toen zij op het Rokin in een Duitse auto wilde stappen, zal als ongewenste vreemdelinge over de grens worden geleid. De moeder van Gerlin, de 55- jarige advocate Marianne K.B. uit Essen, blijft in voorlopige hechtenis. De raadkamer heeft de eerste termijn van dertig da gen die volgende week eindigt, verlengd. Bij een botsing tussen twee vrachtauto's op de weg van Deurne naar Helmond is giste ren de 52-jarige vrachtwagen chauffeur P. H. van Doren uit Eindhoven om het leven ge komen. Dicht bij Deurne botste de heer Van Doren vader van vijf kinderen op een vóór hem rijdende vrachtwagen met aan hanger, afkomstig uit Hoorn (N.-H.). Hij moet op slag dood zijn geweest. De oorzaak van het ongeluk staat niet vast. De vrachtwagen uit Hoorn had enige tijd stilge staan en was juist bezig op te trekken. De kans bestaat dat de heer Van Doren de snelheid van de vóór hem rijdende auto niet juist heeft geschat. Het bejaarde echtpaar G, Veen- stra van het woonschip „Nooit Gedacht", dat in het Westerdok in Amsterdam ligt, kwam maan dag tot de ontdekking dat zijn gehele bezit aan geld was ver koold. Uit vrees voor diefstal hadden de oudjes hun 41 biljetten van 100 en vier van 25 in een kleine oude portefeuil'e onder de kachel verborgen. De heer V. deed aangifte bij de rijkspolitie te water. Op haar raad heeft hij zijn verkoolde schat naar de Ne- derlandsche Bank gebracht. Daar zal worden onderzocht of men hem, zoals hij hoopt, voor die res ten nieuwe biljetten kan geven. In ieder geval heeft de bank hem al geholpen met vier briefjes van 25. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt ie Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3160 dieren, zijnde 410 vette koeien en ossen; 633 gebruiksvee; 345 vette kalveren; 409 graskalve ren; 926 nuchtere kalveren; 80 lopers; 53 biggen; 19 paarden; 17 veulens; 189 schapen of lam meren; 49 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt Vette koeien 3,10--4; VeUe kalveren 3—3,50, alles per kg. Graskalveren 380—570 Nuchtere kalveren ƒ220ƒ240; Lopers ƒ90—110; Biggen ƒ45— ƒ55; Slachtpaarden 230—ƒ300; Schapen 90ƒ130; Lammeren ƒ110ƒ135; Kalf- en melkkoei en 1170ƒ1570; Vare koeien ƒ860ƒ1100; Vaarzen ƒ860 ƒ1160; Pinken ƒ660—ƒ860, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer als vorige week, zeer ka'me handel en prijzen als maandag, worstkoeien ƒ2,80—ƒ3 per kg; Vette kalveren: aanvoer korter, tamelijke handel en prijzen a's vorige week, prima's 3,50— 3,60 per kg; Graskalveren; iets meer aanvoer, handel redelijk, lste en 2de kwaliteit iets stijver in prijs, 3de kwaliteit onveran derd; Nuchtere kalveren: aan voer als vorige week. trage han del, prijzen dalend, mestkalverèn 180ƒ260 per stuk: Lopers en biggen aanvoer kleiner, matige handel en niet geheei prijshou dend; Slachtpaarden: aanvoer kort, handel fbnuv en prijzen ge drukt; Schapen en lammeren: iets meer aanvoer, tamelijke han del en goed prijshoudend; Kalf- en melkkoeien: tamelijke aan voer, rustige handel en vooral niet hoger in prijs; Vare koeien: aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen onveranderd: Vaarzen en pinken: gewone aan voer, kalme handel en goed prijs houdend.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5