Provinciaal nieuws Zij deden mijn was waar ik bij stond.,. Terneuzen heeft 18.000 inwoners FRANSE DEFENSIE TREKT 3,7 MILJARD DIT VOOR KERNWAPENS DE LEEUW VAN BASHRA Woensdag 28 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Breskens Hulst Kloosterzande Oost burg - Philippine Sluiskil IJzefidijke Zaamslag Spaarboekje voor Annemarie Hamelink goni%<Ldus We GROET EEN VRIND EN HELP EEN KIND...., Koop een nieuwjaarskaart Proces legen Melchior Wankowicz DIJKRECREATIE IN ZEELAND Ged. Staten pleiten voor parkeerterreinen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich tot de gemeen tebesturen gewend met betrek king tot de z.g. dijkreereatie en de maatregelen die daarvoor wen selijk zijn. „In de voorbije jaren is geble ken", zo schrijven G. S., „dat aan de beoefening van de hengelsport langs de zeedijken in het alge meen aangeduid als „dijkreerea tie" een aantal bezwaren zijn verbonden, waarvan wij met na me noemen: de beschadiging van het dijk- lichaam door het opzetten van tenten en het rijden met auto's op de dijken; beschadiging van de grasmat en verkeersproblemen (parkeren van auto's aan de voet van de dijken op smalle wegen). Desgevraagd heeft de Zeeuwse recreatiecommissie ons van ad' vies gediend omtrent de maatre gelen, we'ke genomen zouden dienen te worden teneinde de dijkreereatie in goede banen te leiden. Gebleken is, dat de dijken ter beschikking van de recreatie kunnen worden gesteld, indien en voorzover de veiligheid daardoor met in gevaar wordt gebracht. Ter voorkoming van de bescha diging van de zeeweringen heb ben wij de betrokken waterschap pen en waterkeringen verzocht met gebruikmaking van hun keurbevoegdheid voor zover no dig een verbod tot het opzetten van tenten, windschermen, zon neschermen en dergelijke con- strncties in het leven te roepen. Het wil ons voorkomen, dat het treffen van voorzieningen als de aanleg van dijkovergangen, par keer- en kampeerterreinen niet op de weg van de waterschappen ligt. G. S. doen daarom een beroep op de gemeentebesturen om: a.l de aanleg van parkeerter reinen, dijkovergangen en kam peerterreinen in overweging te nemen; b.) met betrekking tot de juiste situering overleg te plegen met het betrokken waterschap en de provinciale waterstaat c.) in overleg te treden met de waterschappen. Onderwijsbenoeming Per 1 februari 1965 is aan de technische school te Terneuzen benoemd tot leraar A. V. O., de heer W. H. A. van Alphen, thans werkzaam aan de r. k. jongens school alhier. De heer Van Alphen is be noemd in de vacature welke op 1 febr. a.s. ontstaat door het ver trek van de heer -J v. d. Velden, die op deze datum de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Vernielzucht Hedennacht omstreeks half twee werd door omwonenden bij de brug over de middensluis de poli tie verwittigd dat een tweetal personen bezig was met het ver nielen van de benzinepomp staan de bij het winkelpand van de firma Ribbens. Direct werd hierop door de poli tie een onderzoek ingesteld en slaagde zij er in twee Duitse zee lieden, opvarenden van de in do middenkanaalarm liggende Duit se kustvaarder „Santa Maria", die zich inmiddels verscholen had den, op te sporen en te arres teren. Openbare verkoping In café „Du Commerce" werd dinsdagmiddag ten overstaan van notaris Hoving op verzoek van de heer en mevrouw Fijn van Draat in het openbaar ver kocht het woonhuis Noordstraat 72 met erf en tuin en twee ga rages in de Lange Kerkstraat, samen groot 2,91 are. Het hoogste bod bedroeg 63.000, waarop het huis werd ingehouden. Huis verkocht In café „Centraal" te Bres kens is door notaris A. v. d. Hoek uit Groede verkocht het woon huis Ph. van Kleefstraat 58. De heer Jansen uit Sasput werd koper voor 18.000, nadat hij als eerste een bedrag van 16.385 had geboden. Mutatie 's rijks belastingdienst De heer A. P. de Poorter, hoofdassistent, gestationneerd op de centrale douanepost te Ulven- hout, is met ingang van 1 jan. a.s. verplaatst naar de post douane en accijnzen te Hulst en aldaar belast met de funktie van dienstgeleider. Examen tandarts Aan de rijksuniversiteit in Ui recht slaagde voor het tand- rts-examen de heer C. C. Nee- eson te Kloosterzande. Benoemingen De heren P. M. Sachs te Blok ker ea.&JE. rKtïilegg» Ae Mi megen zijn resp. met ingang van 1 november en 16 november a.s. benoemd tot tijd. hulpkommies met als standplaats Oostburg (centrale douanepost). Burgemeester ziek Nu burgemeester-sekretaris P. J. L. van Hoek op dokters-advies het bed moet houden, zal hij wor den vervangen door loco-burge mees, er- A. P. van Ootegem. Zijn fuktie van sekretaris zal worden waargenomen door de heer M. C. Bombelijn. Toneel De plaatselijke toneelvereniging „Esmoreit" is momenteel bezig met instudering van Robert Tho mas' thri'ler: „Valstrik voor een man alleen". De raamregie van deze thriller is in handen van de heer A. van Bergen, terwijl de re petitieregie wordt gevoerd door de heer L. Wieme. De vereniging „Esmoreit", die maart 1965 haar tienjarig be staan viert, hoopt dit stuk eind november op de planken te bren gen. 25 jaar organist Gisteravond heeft in de kerk van de Sint Antoniusparoöhie te Sluiskil een niet-alledaagse plech tigheid plaats gevonden. De heer G. de Caluwé ontving tijdens de avondmis, waarvan de gezangen werden verzorgd door het dames- en het herenkoor, de gouden me daille van de St. Gregoriusver- eniging wegens het feit dat hij met grote toewijding gedurende 25 jaar het ambt van organist bekleedt. Ook zijn zuster, mevr. M. Wijne—de Caluwé werd in deze huldiging betrokken en ont ving eveneens de gouden me daille, omdat zij gedui-ende een kwart eeuw haar blinde broer naar en van de kerk begeleidde. Normaal wordt deze medaille gegeven tijdens een intieme bij eenkomst van het kerkkoor, maar door het bijzondere karak ter had de rector, pater Paulinus, er prijs op gesteld de plechtig heid in de kerk te doen plaats vinden. Met de familie waren veel r. k. inwoners van Sluiskil bij deze plechtigheid tegenwoordig. Ouderavond openbare kleuterschool Maandagavond werd in de openbare kleuterschool te Sluis kil de jaarlijkse ouderavond ge houden. De voorzitter, de heer S. van der Meulen, opende het huishoudelijke gedeelte, waarna werd overgegaan tot het kiezen van een oudercommissielid. Af tredend was de heer A. Bree- poel. Gekozen werd de heer P. Schieman. Nadat de hoofdleidster, mej. L. van de Berge, de heer Bree- poel voor zijn werk als ouder commissielid had bedankt, hield zij een, interessante en met voor beelden geïllustreerde lezing over het tekenen van kinderen. Na de pauze kregen de ouders gelegenheid het tentoongestelde werk van de kinderen te bezich tigen. Het zal wellicht de laatste ouderavond in het gebouw van de openbare lagere school zijn, want de bouw van de nieuwe kleuterschool verderop in de Spoorstraat vordert goed. Twee inbraken Zondagavond zijn in IJzeridijke twee inbraken gepleegd. Toen de garahouder de heer J. Brugge des avonds om 10 uur thuiskwam, bleken onbevoegden zich toegang te hebben verschaft tot zijn wo ning door het forceren van de achterdeur. In de woning; waren kasten en laden overhoop ge haald. Er bleek een bedrag van ongeveer 100 te zijn ontvreemd. Tot dezelfde ontdekking kwam de heer M. de Dobbelaere bij zijn thuiskomst. Hier hadden de in brekers zich toegang verschaft via een balcon aan de achterkant van het herenhuis en door het in drukken van een ruit. Hier bleek de buit groter te zijn geweest. Een bedrag van ongeveer 5000 aan geld en sieraden was ver dwenen. De daders zijn nog niet opge spoord. Beide inbraken moeten vóór 10 uur zondagavond zijn gepleegd. Uitslag Knobelrit Ter gelegenheid van de 28ste winkelweek werd voor de jeugd een knobelrit georganiseerd. Hieraan namen 152 kinderen met de fiets deel. De uitslag luidde: 1. J. Lie- vens; 2. C. de Wilde; 3. E. Boo gaard; 4. Duysserink; 5. G. de Boevere; 6. Fr. Driessens; 7. G. Notsohaele; 8. G. van Daele; 9. Fr. DeEaert en 10. P. Haverbeke. Veiling woonhuis In het hotel „Het Wapen van Zeeland" werd dinsdagmiddag ten overstaan van notaris De Graaf uit Axel in het openbaar ver kocht ten verzoeke van de heer H. Dieleman een woonhuis met schuurtje en erf, staande in de Axelsestraat. Voor de pauze was het hoogste bod ƒ8000 door de heer J. A. Wieles uit Zoute/Spui. Na de pauze was het hoogste bod S500, wederom van de heer Wieles, waarvoor het perceel niet Dinsdagmorgen deed de heer J. Hamelink, wonende in de Van de Peijlstraat 22, ter gemeente secretarie aangifte van de ge boorte van zijn vierde kind. Hij zal toen wel niet hebben ver moed, dat met deze geboorte een mijlpaal in Terneuzens ge schiedenis was bereikt. Maria Janna, welgeschapen dochter van het echtpaar J. HamelinkScheele, zusje van Els (13), Hans (8) en Henkie (3), roepnaam Annemarie, is de 18.000ste inwoonster van Ter neuzen. Haar vader werd verzocht des middags naar het gemeentehuis te komen, waar de burgemeester in tegenwoordigheid van de bei de wethouders, de gemeente secretaris en de ambtenaren van de burgerlijke stand de heren Geflankeerd door de beide wet houders overhandigde burge meester Rijpstra aan de heer Hamelink een spaarbankhoek je voor Terneuzens 18.000ste- ingezetene. H. J. M. Kwaak en W. van Pienbroek de geboorte-akte voorlas, waarna hij de geluk kige vader feliciteerde en hem op naam van Annemarie Hame link een spaarbankboekje met een tegoed van honderd gulden overhandigde. Dat de groei van Terneuzen snel gaat, blijkt wel uit het feit, dat op 28 september 1953 de 14.000-ste, op 25 november 1957 de 15.000-ste, op 22 januari 1960 de 16.000-ste en op 16 mei 1963 de 17.000-ste inwoner in het be volkingsregister werd ingeschre ven. Naar verwacht kan worden zal de stijgende lijn, welke in de be volkingsgroei van Terneuzen valt waar te nemen, In de komende jaren in een sneller tempo plaatsvinden dan tot heden het geval is geweest. In aanmerking nemende het grote aantal woningen, dat mo menteel in aanbouw is of bin nenkort in aanbouw zal komen, zijn deze verwachtingen geens zins ongegrond. Gebouwd wor den thans niet minder dan 578 woningen, terwijl op 2 decem ber a.s. een aanvang zal worden gemaakt met een plan in ar beidsbesparende bouw volgens het „Pronto"-systeem van 696 woningen. TAdv.T HOW. MANY LOOKS CAN YOU MAKE WITH Do originele Amerikaanse teenagerkledlng NOVITA TERNEUZEN Axelsestraat 68 AARDGASVONDST IN WEST-DUITSLAND Ongeveer 15 km ten zuiden van Oldenburg in Neder-Saksen is een aardgasreserve aange boord, die volgens de deskundi gen waarschijnlijk de grootste is die tot dusver in West-Duitsland is ontdekt. Een woordvoerder van de Esso A. G. in Hamburg deelde dinsdag mede dat uit elk van de drie boorgaten ongeveer een miljoen kubieke meter gas per dag stroomt, dat zwavelvrij is en waarvan de kwaliteit niet veel verandert. Verwacht wordt dat de jaarproduktie van deze drie boorgaten overeen zal ko men met de hele Westduitse aardgasproduktie .van het afge lopen jaar, die ongeveer 1,3 mil jard kubieke meter bedroeg. De boringen zijn verricht door het „Oldenburg-consortium", dat bestaat uit de Gewerkschaft Bri- gitta en Mobil Oil A.G. Brigitta is het eigendom van de Esso A.G. en de Shell A.G. DE APARTHEID De speciale commissie voor apartheid van de Ver. Naties heeft maandag alle leden ver zocht snel en rijkelijk bij te dra gen aan de hulpverlening aan Zuidafrikaanse gezinnen die om hun verzet tegen de apartheid worden vervolgd. De betrokken brief werd eenstemmig aange nomen. „Hulp van de volkeren der wereld zou een doeltreffend middel zijn om uiting te geven aan de solidariteit met de tegen standers van rassendiscriminatie en kan de groeiende verbittering van de rassen in Zuid:Afrika tegengaan", aldus de brief. Frankrijk zal volgend jaar meer dan 3,7 miljard gulden een kwart van zijn defensiebud get uittrekken voor de ont wikkeling van zijn kernmacht, zo deelden kringen van het ministerie van defensie in Parijs mee. De permanente strijdkrach ten worden ingekrompen van 390.000 tot 330.000 man. Vier jaar geleden bedroeg dit aantal nog 750.000. De totaledefensieuitgaven zullen volgend jaar ruim 14.67 miljard gulden belopen tegen ruim 14,6 miljard het afgelopen jaar, een verhoging van onge veer een half procent, aldus ge noemde kringen. Lagere bedra gen voor het personeel en hogere voor materieel weerspiegelen de beweging in de richting van een kleiner leger, uitgerust met mo derne wapens. DRIEMAAL HIROSJIMA De voor de kernmacht uitge trokken gelden zullen voorna melijk worden aangewend voor: 1. de bouw van twintig Mi- rage-4 bommenwerpers. (Tegen midden 1966 verwacht men over vijftig van deze toestellen te beschikken) 2. de vervaardiging van een evenredig aantal atoombommen, elk ruim driemaal zo krachtig als de „Hirosjima"-bommen; 3. het, in bedrijf houden van de Pierrelatte-fabriek voor de produktie van verrijkt uranium voor de Franse waterstofbom; 4. het inrichten van een lan- ceerbuis voor raketten in het vlakke Landes-gebied, waar proeven zullen worden genomen met intercontinentale ballistische raketten; 5. de bouw van twee opspo ringsschepen die de banen van de raketten boven de Atlanti sche Oceaan zullen moeten vol gen; 6. de uitbreiding van het proefterrein in Frans Polynesië waar de Franse waterstofbom, waarmee de raketten uiteindelijk zullen worden uitgerust, zal wor den geperfectioneerd; 7. de voortzetting van het speurwerk met betrekking tot de kernonderzeeboten en hun polaris-achtige raketten. De begrotingsvoorstellen zul len volgende week door de Fran se nationale vergadering in be handeling worden genomen. TEXTIELFABRIEKEN EM1LS N.V. HULST CZ) •v Onlangs deed een Sunil was-teamde was voor mevrouw J. M. Roodbeen, Troelstrastraat 16 te Moordrecht. "Ik wist niet dat mijn was toch nog witter Kon zijn, zei ze. "Maar ze hebben 't me laten zien. Nu begrijp ik wat ze bedoelen met: Sunil geeft het hoogste wit". De nieuwe nieuwjaarskaarten van UNICEF zijn er weer! Men kent ze wel: die kleurrijke kunst zinnige kaarten, die elk jaar over de hele wereld worden verkocht en waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het kinderfonds van de Verenig de Naties. Hoe nodig dit werk is, kan men iedere dag in de krant lezen over de noden van kinderen in de on derontwikkelde landen en in stre ken, waar legers naar de wape nen grijpen of aardbevingen en andere rampen hele steden onbe woonbaar maken.' Kinderen zijn daar de meest kwetsbare slacht offers en UNICEF staat altijd klaar in zulke gevallen de nood te lenigen. Ook in alle andere ge vallen, als kinderen door ziekte, ondervoeding of verwaarlozing gebrek lijden (en dat betreft al tijd nog meer dan 600 miljoen van 's werelds 1000 miljoen kin deren), is UNICEF dag en nacht in touw. Door straks bij de jaarwisseling vrienden en kennissen te groe ten met HNTCEF-nieuwjaars- kaarten, helpt men mee aan het werk voor deze kinderen. Men kan dit jaar kiezen uit vijftien verschillende series. Alle series kosten vier gulden per doosje van tien kaarten met tien enveloppen. Er is dit jaar één nieuwe extra grote kaart, die tweemaal zoveel kost als de andere, dus acht gul den per doosje van tien. Het ont werp „Feestlichtjes" is van de Amerikaanse schilderes Loren Madver. Alle kaarten (ze zijn dubbel) zijn verkrijgbaar met nieuwjaarswensen in de vijf of ficiële talen van de Verenigde Na ties of als correspondentiekaar- ten met blanco binnenzijden. Er zijn in ons land honderden vrijwillige medewerkers werk zaam, die de kaarten in eigen omgeving verkopen. In Terneu zen zijn ze verkrijgbaar bij apo theek A. J. Klaassen, Noord straat 54, telefoon 2090 en giro nummer 160413. Zelfs Danny Kay steunt het mooie werk van UNICEF. In Warschau is maandag een proces begonnen tegen de 72-jari- ge Amerikaanse schrijver van Poolse origine, Melchior Wanko wicz. De twee weken geleden ge arresteerde auteur, die weer in 8. „Als ge geen geld genoeg bezit om een herberg te betalen, staat mijn armzalig huis tot uw beschik king", zei de oude Lombardijn sle pend. „Volg me, jongmens. Hoewel het mij een raadsel is, dat de beste zwaardvechter die ik ooit ontmoet heb, berooid door de straten van Genua zwerft, waar iedereen op geldverdienen uit is! Santa Lucre- tia, ge moet een ellendig zaken man süo» ptend'1, „Ik ben van plan mij morgen als huursoldaat aan te bieden" verde digde de avonturier zich lachend. „Ik hoorde dat het stadsbestuur een leger tegen de Mamelukken uit wil sturen om de zeevaart te beschermen en dat ze mannen no dig hebben". De Lombardijn hief machteloos de armen ten hemel. „Hij gaat zich als huursoldaat aanbieden", riep hij veïimileld uit. „Santa Lucie- tia, hij gaat goud verkopen voor de prijs van beschimmelde erwten! De beste zwaardvechter die deze ellendige stad rijk is, gaat zich la ten doodsteken door de Mameluk ken tegen een gage die een muil dier nog zou weigeren! Dat een oud en ervaren koopman zo'n prijs- verknoeien nog moet aanhoren op ztjn oude dag!" Hij maakte een gebaar naar een groot huis, „Kom binnen in mijn armzalige woning, vriend. Gij en ik moeten nodig eens praten. Als ge u toch voor een appel en een ei wilt laten doodmaken, heb ik een beter voorstel te doen! Ik ben een berooide Lombardijn, maar ik kan u gelukkig nog altijd iets beters aanbieden dan die schurken van het stadsbestuur...!" Polen woont, wordt ervan be schuldigd beledigend materiaal naar het buitenland te hebben ge stuurd. Wankowicz was een van de 34 intellectuelen, die premier Cyrankiewicz een protest zonden tegen culturele beperkingen in Polen. Het protest baarde in het buitenland veel opzien. k Het proces begon achter geslo ten deuren. Na enkele uren werd de Amerikaanse consul en be langstellenden meegedeeld dat het proces openbaar was doch dat de zaal elk gewenst moment kon worden ontruimd. Toen zij de zaal wilden betreden, kregen zij te horen dat slechts toegang werd verleend op vertoon van een kaart. Deze moest een week te voren worden aangevraagd. Er waren trouwens al veertig kaar ten uitgereikt waardoor de zaal vol was, aldus rechtbankfunctio narissen. De aanvangsdatum van het proces was niet bekendge maakt. Aan de deur van de rechtszaal was een mededeling bevestigd, waarop stond: „Be klaagde: Melchior Wankowicz. Getuige: Tadeusz Cibor". Geen van de vrienden van Wan kowicz had ooit van deze getuige gehoord. Na protesten van Washington in Warschau kreeg de Ameri kaanse consul vier uur na de opening der zitting toestemming het proces bij te wonen. Op verzoek der verdediging werd later de verdere behande ling der zaak uitgesteld tot 3 no- v<*mber.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3