Interpellatie over kernvloot GEMEENTE HOEK BREIDT ZICH UIT Bijdrage aan leefklimaat der streek ROEPING en STRIJD 00ST-ZEEUWSVLAAMSE RAADSLEDEN VERGADERDEN TE HULST voor U een speciale matras! RADIOSIGNALEN UIT DE RUIMTE STAATSGREEP IN ALBANIË? TWEEDE KAMER Johnson kreeg brief van Kosygin Relay-uitzendingen presidentsverkiezingen DUITSE MAJOOR STAAT TERECHT SPANNING IN BOLIVIA BANKOVERVAL IN BELGIE BOTERSMOKKEL OM WEDDENSCHAP? RUSSISCHE VROUWEN KRIJGEN TARWEBLOEM EERST EEN COMMISSIE, DAN EEN WERKCOMITÉ Pagina 2 DE VRTJE ZEFUW Woensdag 28 oktober 1964 i fabrikante van de b'ekendo DRAKACEL matfassen: LEIOSE MATRASSENFABR1EKEN N V HANSENSTRAAT 71-77 LEIDEN TEL 01710-20101 20156 De Russische astronoom Niko lai Wardasjev heeft geopperd dat twee bronnen van krachtige radiosignalen in de ruimte wel licht bakens zijn van mensen met een hogere beschaving, zo meldt de „New York Times" maandag. In het bericht wordt ook ge sproken over discussies in Rus sische wetenschappelijke krin- ken „betreffende de mogelijk heid van verstandelijk leven er gens anders in het heelal". Volgens de „New York Times" werden de radiosignalen voor het eerst in 1960 waargenomen. Het dagblad „Iianine" meldde, van uit Albanië uitgeweken Griekse vluchtelingen te hebben vernomen, dat kortgeleden in Albanië een poging tot omver werping van het communistische regiem van president Enver Hodja heeft plaats gehad. In verband daarmede zouden talrijke hierbij betrokken offi cieren zijn terechtgesteld, ge paard gaand met het instellen van een bewind van terreur en onderdrukking. Premier Marijnen als minis ter van buitenlandse zaken a.i. en de minister van defensie, de heer De Jong, zijn gisteren in de tweede kamer geïnterpelleerd door de communistische afge vaardigde de heer Marcus Bak ker. Deze uitte bezwaren en onge rustheid over het Nederlandse beleid met betrekking tot een op te richten multilaterale kern- vloot M.L.F. binnen de N.A.V.O. Indien Nederland hieraan mee doet, wordt het „atoommede- plichtig'e" en daarmee centrum van deze activiteiten, zo waar schuwde hij. Wie gelooft, dat de M.L.F. be doeld is om West-Duitsland van een eigen kernmacht af te hou den, is of een onnozele of een bedrieger, zo meende de heer Bakker. Indien men het diplomatiek- militairistisch jargon van De Gaulle en Von Hassel ontleedt, dan is nu reeds duidelijk, dat over vier jaar een Europese kernmacht zal bestaan rond de spil West-Duitsland en Frank rijk. VINGEE AAN DE TREKKER Een Duitse vinger aan de atoomtrekker betekent een uit daging voor een aantal landen, zo waarschuwde de heer Bak ker. Dit zou z.i. in strijd zijn met het kernstopverdrag. In dat licht bezien betreurde de heer Bakker het ontploffen van de Chinese kernbom, maar wie dit betreurt en niet tegen de M.L.F. is, huichelt en schreit krokodil lentranen, zo vond hij. De heer Bakker wilde weten of de regering zich thans posi tief tegenover de M.L.F. heeft opgesteld, alsook of te Bonn en Rome pressie tot toetreding in ruil voor E.E.G.-voordelen is uitgeoefend. Zal, zo vroeg hij, een ontwerp-verdrag nog voor het einde van 1964 tot stand komen VRIJBLIJVEND Minister Marijnen zei dat het M.L.F.-project nog steeds een vrijblijvende studie is. Een voor lopig nog niet te verwachten ontwerp-verdrag zal niet tot deelname verplichten. Volgens spr. zal de M.L.F. niet in strijd mogen zijn met het kernstopverdrag en evenzeer zal het beginsel van het met-ver spreiden van kernwapens ge handhaafd moeten blijven. De President Johnson heeft dins dag meegedeeld dat hij maan dagavond een boodschap van premier Kosygin van de Sowj et- Unie heeft ontvangen. Johnson zei tegen verslag gevers dat de brief op het ogen blik wordt bestudeerd en gaf geen nadere bijzonderheden hier over. Driemaal zullen beelden van de Amerikaanse presidentsver kiezingen via de satelliet Relay naar Europa worden gezonden, De N.T.S. zendt de reportages uit op maandag 2 november van 22.30 tot 22.50 uur, dinsdag 3 november van 22.30 tot 22.50 uur en woensdag 4 november van 19.10 tot 19.25 uur. De laat ste uitzending wordt van 19.00 tot 19.10 voorafgegaan door een extra N.T.S.-journaal en van 19.25 tot 19.30 uur gevolgd door een samenvatting van Henk Neuman. Met het oog op de verkiezin gen zendt de N.T.S. maandag 2 november van 22.00 tot 22.25 uur bovendien de documentaire „Vrijwilligers in de politiek" (Unpaid and Unsing) uit. Hierin wordt een indruk gegeven van de belangrijke medewerking, die duizenden mensen aan de ver kiezingscampagnes verlenen. Alle uitzendingen vinden plaats op Nederland I, Chinese A-bom demonstreert het grote gevaar voor verdere sprei ding. Binnen de westelijke al liantie zal deze spreiding via de M.L.F. voorkomen moeten wor den. De minister ontkende, dat in Bonn of Rome enige pressie op hem of zijn ambtgenoot Luns is uitgeoefend. Wel is over deze zaak gepraat. De heer Marijnen gaf een overzicht over de inzichten der Navo-regeringen over de M.L.F. De Ver. Staten, West-Duits land, Griekenland en Turkije zijn er voor. België, Nederland, Italië heb ben evenals de nieuwe Engelse regering zich een oordeel voor behouden. Frankrijk blijft afwijzend in verband met de wensen omtrent een eigen kernmacht. De Scan dinavische landen zullen niet deelnemen. Canada, Luxemburg en IJsland hebben zich onthou den van deelneming aan de vrij blijvende studies. Volgens de heer Marijnen blijft de M.L.F. alleen aanvaard baar, indien deze leidt tot atlan- tische nucleaire integratie. NOG GEEN STANDPUNT Nadat de heren Vondeling (ArbJ Bruggeman (P.S.P.). Moorman (K.V.P.), Couzy (V.V. D.), Beernink (C.H.U.) en Slote- maker de Bruine (P.S.P.) aan het woord waren geweest over de vraag of Nederland bij de M.L.F.-studie een sleutelpositie inneemt of niet, volstond de pre mier met herhaling van enige zijner voornaamste opmerkingen. Hij vond met de heren Couzy, Beernink en Vondeling, dat het thans niet het juiste moment is om over de M.L.F. te praten. De regering zal niet geroepen zijn te heslissen, voordat de begro tingen van buitenlandse zaken en defensie behandeld zijn. Wij zijn doende de militaire, politieke en financiële aspecten te bestuderen. Wij zijn geen be slissing verplicht. De regering staat op het standpunt dat zij nog geen standpunt heeft, aldus minister Marijnen. De commissie van buitenland se zaken zal zoveel mogelijk van de gang van zaken op de hoogte worden gesteld, zo beloofde hij. Grieks koningspaar in Saloniki Met aan zijn zijde koningin Anne Marie, voor het eerst gekleed als koningin van de Hellenen, rijdt koning Constantijn hier in een open auto naar de kathedraal van Saloniki voor het bijwonen van een Te Deum op de Derjaar dag van de bevrijding van de stad. Het koninklijk paar tuerd enthousiast toegejuicht. In Münster is dinsdag het pro ces begonnen tegen zeven offi cieren en manschappen van het Westduitse leger, die op 9 april j.l. de dood zouden hebben ver oorzaakt van acht Westduitse militairen en van een Neder landse en een Indonesische offi cier tijdens een artillerie-demon- stratie op het Navo-schietter- rein in Bergen-Hohne. Een 81-mm granaat trof de vrachtauto, waarop o.a. de bui tenlandse waarnemers stonden. Behalve genoemde slachtoffers liepen negen Westduitse soldaten verwondingen op. Hoofdbeschuldigde is de 44- jarige majoor Erich Remer, com mandant van een tank-afweer- bataljon, die de leiding van de oefening had. De beschuldiging luidt het veroorzaken van een dodelijk ongeval door onachtzaamheid en het toebrengen van lichamelijk letsel, het zorgeloos omgaan met wapens en munitie tijdens de oefening en het in de wind slaan van bevelen. De verdediging noemde de ge troffen veiligheidsmaatregelen afdoende. In verscheidene Boliviaanse steden heerst een gespannen toe stand, doordat studenten een staking van 48 uur zijn begon nen in verband met botsingen van de laatste tijd tussen stu denten en de politie waarbij studenten het leven verloren. In een verklaring van de stu dentenfederatie wordt geprotes teerd tegen het ontbreken van burgerlijke vrijheden en arres taties van studenten. In de miinindustriestad Oruro zijn maandagavond bij gevech ten met de politie twee mensen gedood en twaalf gewond. In Sucre, 600 km van La Paz, wier pen studenten met stenen naar huizen, winkels en officiële ge bouwen. De gemeente Hoek heeft, zoals veel andere gemeenten in ons land, een uitbreidingsplan. Wanneer de herindelingsplannen voor Zeeuws-Vlaanderen hun beslag zullen krijgen, zal Hoek een „voor stad" worden van Terneuzen. 1 Momenteel is het nog een zelf standige gemeente, die door de aanwijzing van Terneuzen als kerngemeente en de daaruit voortvloeiende industrialisatie langs het kanaal haar inwoner tal over het afgelopen jaar zag toenemen met 78. Had de ge meente meer bouwvolume toe gewezen gekregen, dan was dit aantal beduidend hoger geweest. Er lopen nl. ook in de gemeente Hoek veel aanvragen voor wo ningen. Het gestegen inwonertal spruit niet voort uit een geboorte-over schot, maar is voornamelijk toe te schrijven aan de vestiging van werknemers uit West Zeeuws- Vlaanderen, die in Terneuzen werken maar Hoek als woon- gemeente prefereren. Meestal spreekt bij deze mensen het streven naar eigen woningbezit nog heel sterk en daarom is de behoefte aan toewijzing voor woningen in de vrije sector tame lijk groot. Voor het jaar 1965 be draagt de toewijzing van woning wetwoningen 48 in ratiobouw. Dit jaar kwamen 20 woningen gereed, gelijkelijk verdeeld over woningwet en vrije sector. De bevolkingstoename, die dus wordt verwacht van werknemers in de industrie langs het kanaal, hebben het gemeentebestuur doen besluiten een uitbreidings plan vast te stellen, dat ruimte laat voor de bouw van circa 420 woningen. Dit gebied is gelegen ten noorden van de Molendijk en ten oosten van de Noordstraat, rond de „voorste kreek". Teneinde het bestaande cen trum in de toekomst te kunnen saneren, is dit plan aan de rand van dit centrum geheel los ge houden door middel van een groenstrook. Ten westen van de kreek ligt het grootste gedeelte, van het plan, waarin alle open bare gebouwen en alle woning wet- en premie-woningen ge bouwd zullen worden, In een strook tegen de kreek komen vrijstaande en dubbele wonin gen. Op het meest noordelijke punt ligt als stedebouwkundig accent een bijzonder of een open baar gebouw. Aan de overzijde van de kreek ligt een apart bungalowparkje dat ruim in het groen ligt en op die wijze prettig aansluit bij het sportveldencomplex, dat twee voetbalvelden, een korfbalveld en een tennisbaan zal omvatten. Wanneer dit plan binnen en kele jaren zal zijn gerealiseerd, is hiermee een belangrijke bij drage geleverd aan de verbete ring van het leefklimaat van deze streek. Twee gemaskerde overvallers hebben maandag ruim een mil joen Belgische franks 72.000 gulden buitgemaakt in een bank in de plaats Aartselaar bij Antwerpen. Zij wisten te ont snappen in een gereedstaande auto na de telefoon- en alarm installatie buiten werking te heb ben gesteld. Het was de tweede bankover val nabij Antwerpen in enkele dagen. Do eerste, op een bank filiaal in Wilrijk, mislukte door het verweer van het personeel. „Ik ben geen smokkelaar. Ik heb alleen gewed dat ik Neder landse boter naar Antwerpen kan smokkelen". Dit was het verweer van de Bredase herbergier A. de L., die in Brassehaat bij Antwer pen met 600 kg Nederlandse bo ter werd betrapt. Hij had zijn doel al bijna be reikt. Een douanepatrouilie hield hem aan omdat één van zijn kop lampen niet brandde. Een tweede inzittende van de auto maakte zich uit de voeten. De herbergier werd in Antwer pen opgesloten. Auto en lading werden in beslag genomen. De nieuwe machthebbers in het Kremlin zullen de Russische huisvrouwen voor het eerst in ruim 12 maanden extra-tarwe bloem geven om daar thuis zelf iets van te bakken. Dit is zaterdag van welinge lichte zijde in Moskou vernomen. Deze week zal met de distributie worden begonnen. Na de misoogst van 1963 ver dween de tarwebloem uit de win kels in Moskou en andere Russi sche steden. Zelfs het brood werd toen gerantsoeneerd. Ook nadat Chroesjtsjov grote hoe veelheden tarwe in de V. S. en Canada" had gekocht, kregen de winkels geen bloem. Het besluit om de tarwebloem te distribueren wordt in som mige kringen gezien als een „reclamestunt" van de nieuwe machthebbers. Het ligt in de be doeling dat de Russen dit ex traatje in huis hebben vóór 7 november, de dag waarop de Russische revolutie wordt her dacht, zodat zij .op die dag iets lekkers kunnen eten. (Adv.) (Adv.) door ERNST MEISTER 18) „U maakt uzelf wat wijs, me neer Sternbach," zei hij lang zaam en nadrukkelijk. „Ja, u en ieder die zo denkt, bedriegt zich zelf. U wilt zoveel mogelijk van het leven genieten en daar of fert u alles aan op, ook uw ge zondheid. En u beklaagt zich nu bij mij. Nu moet u mij eens eer lijk zeggen: was dat ellendige leven van u wérkelijk altijd zo ellendig?" Sternbach leunde op de bal konrand, haalde diep adem en gaf aarzelend toe: „Nou ja, el lendig was het natuurlijk niet helemaal. Maar wat zijn wij eigenlijk op een wonderlijk then gekomen. Wie is er eigen lijk over begonnen, over de dood? Maar in ieder geval is het zo, een paar jaar geleden kon ik iedereen nog uitlachen, maar toen kreeg ik die vervloekte smeken, die steken in mijn hart. Dat was de eerste waarschuwing. Net of iemand aan de deur klopt, één keeren dan vaker. „Nu moet u eens luisteren, meneer Sternbach," viel dr. Se- vard hem in de rede. „U moet ook verder gaan. Maar u moet niet overdrijven. U moet niet verder springen dan uw stok lang is. Als een ketel oververhit wordt, dan springt hij." „Ja, dokter, dat zijn de gewone raadgevingen, dat heb ik al dui zendmaal gehoord." „Wees mij een vriend, die mij mijn feiten toont, maar spreek ze liever niet uit," schertste Sevard. „Zo is het altijd. Maar u moet heus naar mij luisteren, meneer Sternbach; ik wil heel openlijk met u spreken. U hebt teveel van uw lichaam, uw or ganisme gevergd. Hebt u mis schien een hobby? Doet u aan sport? Nee! Waarom laat u dan de lagers van uw levensmachine heet lopen? U moet uzelf wat rust gunnen. Dat moet u zelf doen, dat kunnen wij niet. U heeft op het ogenblik nu een maal pauze, maar van die pauze kunt u maken wat u zelf wilt. In geen geval zou ik een gezicht trekken alsof ik aan de riemen trok op de galeien van vroeger." Sternbach zuchtte en keek een ogenblik over het kleine meer. Het scheen alsof hij er op wacht te nog meer te horen, maar Sevard was gereed met zijn preek. „Dokter," zei Sternbach ten slotte, „u is de eerste arts die me zoiets zegt en ik voel dat u zelf gelooft wat u zegt. Er zijn zoveel dokters, die zo maar in de ruimte praten. Ik begrijp mis schien niet alles, maar dat van galeien was duidelijk; daar moest je eigenlijk een filmische synthese voor kunnen vinden." „Nu moet - u daar niet over praten, want vóór u het weet zit u zelf al weer met de roeiriem in uw hand op de galeien." Sternbach sprong van het bal kon af. „Nou! Als u wilt kunt u gaan zitten!," riep hij. „Maar vertelt u eens, hebt u 'n hobby?" „Oh ja, meer dan één," zei Sevard. „Welke dan? Misschien is het mogelijk dat ik mij daar ook op toeleg." „Ik doe aan do kegelsport, maar heel bescheiden." Sternbach begon uitbundig te lachen. „Dokter is een kegelaar! Dat is niet slecht. .Nee, dat is helemaal niet zo gek." „Waarom zou kegelen ook gek zijn? Iets wat nuttig is voor je lichaam en voor je ziel is nooit gek. Tot het verzamelen van bierviltjes toe." „Nou ja, wie dat doen vind ik idioot. Eén van mijn vrienden verzamelt rupsen, een andere droogt bloemen en ze schelden elkaar uit omdat ze eikaars lief hebberijen dwaas vinden." „Zijn die vrienden ongeveer zo oud als u?" „Die zijn ouder, dokter. An ders deden zij niet zo dwaas." „Maar," vroeg Sevard verder, „hebben die vrienden ook hart klachten?" Sternbachs mond viel van ver bazing half open. „Nou?" „U hebt gelijk," gaf hij toe. En u gelooft Verdraaid! Als u gelijk hebt, dan leg ik mij op een hobby toe. Kegelen, zegt u? Dokter Brioni heeft een kleine kegelbaan. Goed, wij gaan kege len, dokter." VIERDE HOOFDSTUK Zij kegelden. En hoe! Het begon daarmee dat dr. Pehr een „kransje" maakte met de bedoeling om Sevard te ont moedigen. „Gaat uw gang, collega." Het spottende lachje dat de uitnodiging van Pehr vergezelde, ergerde Sevard, hoewel hij in wendig hoopte dat Sternbach er nog minder van zou kennen dan hij. De bal rolde buiten de baan. Hij nam een andere, die iets zwaarder was, maar ook daar bereikte hij weinig resultaat mee. Hij hoorde het spottende lachje van zijn collega Pehr weer, maar hij deed net of hij het niet begreep. Gebeten greep hij een volgende bal, maar wierp die zo hard weg dat die een stuk van de nagel van zijn duim meenam. Dan sloot hij de ogen, hij hoorde het rollen en hij wilde zijn oren niet geloven toen er geroepen werd: „Alle negen". „Nou, collega, ben je bij de derde keer eindelijk een beetje op toeren gekomen?," zei dr. Pehr en knipte listig met de ogen. „Maar nu komt onze pa tiënt aan de beurt." „Wanneer er één omvalt, trak teer ik de .heren op een fles wijn," zei Sternbach. Hij wierp de eerste bal met slechts geringe kracht en de bal gleed van de baan. „Bent u een Amerikaan?," vroeg dr. Pehr. Zonder hem te begrijpen keek Sternbach hem aan. (Wordt vervolgd.) In de Purgerzaal van het stadhuis te Hulst kwamen maan dagavond 41 raadsleden uit Oost Zeeuws-Vlaanderen bijeen om te komen tot de oprichting van een informatief orgaan. Het initiatief voor deze oriën terende bijeenkomst was geno men door het Hulsterse raads lid de heer J. H. Stolte, die als voorzitter optrad, en verder door de heren F. de Waal en B. de Keijzer, resp. raadsleden te Graauw en Clinge. Met uitzondering van Axel, Hoek en Overslag waren van alle gemeenteraden in Oost Zeeuws-Vlaanderen raadsleden aanwezig. Het doel van de op te richten vereniging was, zoals de heer Stolte in zijn openingswoord zeide, de raadsleden op deskun dige wijze te doen voorlichten over problemen en zaken, niet alleen van Oost-Zeeuwsvlaamse aard, doch ook van algemeen belang. Als voorbeeld noemde een der initiatiefnemers de al gemene bijstandswet, waarvan weinig raadsleden nog weten wat deze precies inhoudt. De raadsleden voor te lichten, opdat zij met voldoende kennis toegerust de raadsvergaderingen kunnen bijwonen en bijeenkom sten organiseren, waar van ge dachten kan worden gewisseld over de aanpak van bepaalde problemen, ziedaar de toekom stige activiteiten van de ver. eniging. De vergadering besloot tot het instellen van een com missie, waarin uit elk der zes tien gemeenteraden een per soon zitting zal hebben en waar uit dan weer een werkcomité zal worden gevormd. GEEN STATUTEN Over de financiële aspecten, waaraan ook deze vereniging niet zal ontkomen, zal men zich nog nader dienen te beraden, Uit de discussies bleek in ieder geval, dat het niet in de bedoe ling ligt te komen tot een orga nisatorische vorm met statuten en reglementen. Voorafgaande aan de bespre kingen hield drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. in Zee land, een inleiding over de pro blemen ten aanzien van de ont wikkeling in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Drs Verburg wilde samenvat tend en improviserend de ver gadering duidelijk maken met welk een groot aantal zaken de raadsleden worden geconfron teerd. TERNEUZEN ALS VOORBEELD De werkgelegenheid is in tegen stelling tot vroeger geen pro bleem. De verbeterde vestigings factoren hebben zelfs geleid tot een gebrek aan arbeidspoten tieel. Als voorbeeld hiervan noemde de spreker Terneuzen. Het is in het belang van de in dustrie, dat er ook in de dorpen iets verandert en verbetert aan de leefbaarheid, omdat ook daar mensen zullen willen wonen. Spreker noemde het een ern stige fout van de regering, dat in Zeeland pas in 1960 ontwik- kelingskernen werden aangewe zen en niet in 1951, zoals elders in het land. Hierdoor bleef ook de woningbouw ten achter. De bouwcapaciteit zal volgens drs Verburg moeten worden aange wend om over te gaan tot sane ring en verbetering van bestaan de gezonde woonkernen, wier inwonertal niet jaarlijks daalt. Hiermee, aldus drs Verburg, kan een stuk „sociaal kapitaal" worden gered. Verbetering van het bestaande wegennet en goe de toevoerwegen naar Terneu zen, Hulst en Axel met door verbindingen naar België, wat een rationalisatie van de bus diensten tot gevolg zal hebben, behoort daarbij. Wat Terneuzen en zijn indus trie betreft: dit heeft zoveel goede public relations, dat spr. het niet nodig achtte hierover iets te zeggen, DUBBELDEKKERS Naast economische activiteiten besprak drs Verburg de water voorziening, de aardgasvoorzie ning, de afvalwaterleiding, de technische specialisatie van het onderwijs en de veerdiensten. Een vaste oeververbinding zag de heer Verburg als het meest economisch nabij Terneuzen. Een vaste oeververbinding voor ziet niet direct in de opheffing van de veren dit naar aan leiding van een vraag uit de vergadering maar vermin dert wel de frequentie. Het pro vinciaal bestuur heeft besloten dubbeldekkers te laten varen op het veer KruiningenPerkpol- der. Uiteraard heeft men uit de verschillende ponten een keuze moeten maken. Drs Verburg ried de nieuw op te richten vereniging aan als volksvertegenwoordigers krach ten te organiseren tussen ver schillende dorpen en op inter- politiek niveau gesprekscentra te vormen, die kunnen bijdragen tot verheldering van inzicht en opinievorming. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2