Nederlandse kanovaarders winnen zilveren medaille JOHNSONS PR0FUM0 WIELRENNERS VER BUITEN DE PRIJZEN STEMMENWINST VOOR DE REWBUKE1NER Curieus VerscMI LAB0BRRE0ERI1® El IE EUROPESE POLITIE® EENHES3 Laat bezoek voor Ckroesjtsjov Boete geëist tegen stationsbeambte wegens schuld aan ernstig ongeval Vrijdag 23 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 De Olympische Spelen te Tokio Onvermoeibaar' De prinses was er bij Felicitatie uit Den Haag Olympisch goud voor Italiaan Zanin 13S renners DE WEGWEDSTRIJD Andermaal goud voor «Papan Gouweleeuw beet van zich af Nederlandse scheidsrechter HET PROCES IN PRETORIA POOLSE SCHRIJVER STAAT TERECHT De medaille- verdeling Duitse geleerden in Egypte GEVANGENISOPROER IN ISTANBUL De Nederlandse K 2, bestaande uit Anton Geurts en Paul Hoek stra, heelt donderdagmiddag tijdens de finales van het kanovaren op het Sagami-meer een zilveren medaille gewonnen. Een sterke eindsprint bracht de Nederlanders in tweede positie achter het leidende Zweedse team (Sven Olof Sjodelisu en Gunnar Utterberg) dat juist niet meer bereikt kon worden en olympisch kampioen werd. In de finale K 1, die kort daarvóór werd gevaren, eindigde Geurts alSigesde. Trainer Karei Muijs had het goed getimed. Op de 500 meter- lijn mochten Geurts en Hoekstra dan nog op de vierde plaats lig- gen achter Australië, Duitsland en -Roemenië, met elke slag kwam het brons dichter binnen het bereik van het Nederlandse duo. Onvermoeibaar vuurde Ka- rel Muys zijn pupillen aan. Dat had succes. Ook Roemenië moest de Nederlandse boot laten pas seren. Op dertig meter van de finish kwam zelfs het goud 'van Zweden in gevaar. Op slechts een kleine lengte na de Zweed se twee het verschil was nog geen 4/10 seconde ging de zilveren Nederlandse K2 door de finish. „Wat geweldig van U. Wat ben ik blij dat ik dit gezien heb en wat 'n spanning". Anton Geurts, de 32-jarige veteraan van de Nederlandse kanoploeg, liet de woorden van de prinses even over zich heen gaan. Hij moest het allemaal nog verwerken. Eerst die zilveren medaille en direct daarna een gesprek met prinses Beatrix. Terwijl de fotografen in de grote zaal van het finishgebouw hun werk deden, vertelde de Eindhovenaar stukje voor beetje het verhaal van de strijd, die zil ver opleverde. Chef d'équipe Holman en trainer Muys hielpen hun pupil ook door dit mooie maar moeilijke ogenblik heen. „De plannen voor de toekomst? Karei Muijs had op die konink- lijke vraag direct een even sim pel als duidelijk antwoord. „Nu wordt het werken voor Mexico- City", sprak de sympathieke coach met een lach die aanste kelijk werkte. De uitslag was: t 1. en olympisch kampioen Zwe den in 3.38,54 2. Nederland 3.39,30 3. Duitsland 3.40,69 4. Roemenië 3.41,12 5. Hongarije 3.41,39 Staatssecretaris drs L. J. M. van de Laar van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de twee Nederlandse kanovaar ders, die een zilveren medaille '-ebben gewonnen, een telegram czonden. De staatssecretaris #egt i dit telegram: „Het deed mij cnoegen dat ook de kanovaar ders zich uitstekend weerden en daai>jij het erepodium konden betreden." De individuele wegwedstrijd over ruim 194 km gaf de volgen de uitslag: 1. Mario Zanin (Italië) 4.39.51,63 2. Kjell Ridian (Den.) 4.39.51.65 3. Walter Godefroot (België) 4.39.51,74 4. Raymond Bilney. (Australië) 5. Jose Lopez Rodriguez (Sp.) 6. Wilfried Pfenninger (Did) 7. Goesta Pettersson (Zweden) 8. Delmo Delmastro (Argent.) 9. Roberto Breppe (Argentinië) 10. Laurence Bijers (Nw-Zeel.) allen z.t. 20. Bart Zoet (Nederland) 27. Gerben Karstens 4.39.31,74 40. Harry Steevens 4.39.51,76 42. Jan Pieterse 4.39.51,77. Het veelkleurige peloton van 138 renners uit 35 landen zette zich op het moeilijke circuit van Hachioji maar langzaam in be weging. De eerste colletjes op 5 kilometer van de start werden door een compacte groep „geno men". De sterksten nestelden zich direct aan de kop. De man met de welluidende naam Chai- narong Sophonpong uit Thailand was de eerste uitvaller. Het geweld brak los na 33 kilometer rijden. Onder impuls van de Engelsman Colin Lewis, de Uruquees Francisco Perez en de Hongaar Megyerdi Antal ont snapte een groep van tien man. Dit tiental bleef lang aan kop en kwam na drie ronden door met 30 seconden voorsprong op de Nederlander Harry Steevens. Later was het de beurt aan de Leidenaar Gerben Karstens en de Zweed Sven Namrin om de sprong te wagen. Maar hun poging mislukte. Het peloton, dat steeds harder ging rijden, controleerde de koers volkomen. Alle kanshebbers bleven voor in en het was onmogelijk te ont snappen. Tenslotte zou een zes tigtal renners de eindzege in de sprint gaan betwisten. Op 500 meter van de aankomstlijn lagen de Italiaan Zanin, de Deen Kjell Rodian en de Belg Walter Go defroot op kop in een gevecht met-de-ellebogen. Op 30 meter van de lijn maakte de Italiaan zich los en zegevierde met klei ne voorsprong. Mario Zanin is op 3 juli 1940 in Santa Lucia di Piave bij Ve netië geboren. Hij is vrijgezel en van beroep mecanicien.Na een weinig opvallend optreden in de ronde van de toekomst behaalde hij dit jaar de Italiaanse weg- titel, vooral dank zij zijn sterke spurt. Hoewel hij ook bij de wereldkampioenschappen in Sal- lanches de beste Italiaan was, bracht hij het daar niet verder dan de tiende plaats. Een beeld van de Olympische wegwedstrijd wielrennen, welke donderdag op het circuit van Hachyoji is verreden. Foto: Het peleton, na diverse vluchtpogingen, weer bijeen in de vierde ronde. De Japanner Isao Inokuma won de gouden medaille in het zwaargewicht door de Canadees Alfred Rogers in de finale op punten te verslaan. De uitslag in het zwaarge wicht: 1. Isao Inoku'mo (Japan) 2. Alfred Rogers (Canada) 3. Parnoaz Chikviladze en Anzor Kiknadze (Rusland). Een handicap van 37 kg (zijn tegenstander Rogers woog 120 kg, hijzelf slechts 83 kg) is voor de Japanner Inokuma geen be zwaar geweest de Olympische judotitel in het zwaargewicht te vprover^n. Hij heeft het echter wel zwaar gehad tegen de Cana dees, die voortdurend trachtte te profiteren van zijn surplus aan gewicht. Steeds probeerde Rogers zijn opponent naar de mat te krijgen, vooral nadat Inokuma in de dertiende minuut een ge slaagde worp had uitgevoerd. In de laatste minuten liet de Japanner zich niet verrassen en hij werd tot winnaar op punten verklaard. Het verschil was uitermate gering. Joop Gouweleeuw, de 24-jarige judoka uit Delft, heeft donder dagmiddag in de fraaie Budokan hal zodanig van zich afgebeten, dat een bronzen medaille even tot de mogelijkheden heeft be hoord. Hij had ongetwijfeld het slechtst geloot met tegenstan ders als de Europese kam pioenen de Rus Anzor Kiknadze en de Duitser Herbert Niemann. Hij versloeg de Duitse politie agent op beslissing van de scheidsrechter, nadat hij de ge hele wedstrijd de leiding had ge had. En later moest Kiknadze al zijn reserves aanspreken om onze landgenoot op de knieën te krijgen. Het gevecht duurde de volle zes minuten. Ook hier werd het een scheids rechterlijke uitspraak, ditmaal echter een Nederlandse neder laag. Joop Gouweleeuw verdient een pluim voor zijn sterk judo en als hij de raad van de met argusogen toekijkende Anton Geesink had opgevolgd, had een bronzen me daille tot de mogelijkheden be hoord. De Rus bleef namelijk duwen en als Gouweleeuw zo'n moment had aangegrepen voor een sohouderworp, had hij aan het langste eind getrokken. Het is evenwel gemakkelijker aan de kant te zeggen wat er gedaan moet worden dan zelf de ijzer- sterke vuisten van deze zware Rus aan de kimono te voelen. De Nederlandse scheidsrechter Guus Lathouwers zal vandaag samen mef de Westduitser W. Schinner de eindstrijd om de hockeytitel tussen India en Pa kistan leiden. - In Pretoria is woensdag het proces voortgezet tegen de blan ke onderwijzer John Harris, die wordt beschuldigd van moord en sabotage. Harris wordt ten laste gelegd een bomaanslag te hebben gepleegd op het spoorwegstation van Johannesburg, waarbij een oude vrouw werd gedood en meer dan 20 personen werden gewond. Harris verklaarde het leiderschap van de Afrikaanse verzetsbeweging te hebben aan vaard met de bedoeling sabotage te plegen. De bekende Poolse schrijver Melchior Wankowicz, die twee weken geleden in Warschau werd gearresteerd, zal volgende week terechtstaan voor de ar rondissementsrechtbank van Warschau, zo hebben Poolse rechterlijke functionarissen don derdag meegedeeld. Het is niet bekend of het proces openbaar zal zijn. De 72-jarige Wankowicz, die een aantal jaren geleden als Amerikaans staatsburger naar Polen terugkeerde na een lang durig verblijf in de Verenigde Staten, wordt ervan beschuldigd in het buitenland berichten te hebben verspreid, die „lasterlijk" waren voor Polen. Hij was een van de vierendertig Poolse in tellectuelen die in maart een brief aan premier Cyrankiewicz ondertekenden, waarin op gro tere culturele vrijheid werd aan gedrongen. Een zedenscliandaaltje van nogal onbenullige allure speelt plotse ling een rol in de verkiezingscampagne in de V. S- Het betekent het niveau van republikeinse actie dat van de affaire-Walter Jen kins is Johnsons Profumo, een vergelijking met MaeMiUanr, minister die het politieke leven kostte van de Britse premier. Nog tekenender is, dat de senator ook nog voordeel schijnt te ondervinden van deze zaak. Niet dat hij veel kans maakc Johnson te verslaan, maar diens meerderheid kan er wel door worden aan getast. En wie verder nog het gelag moeten betalen, zijn de vele andere democratische functionarissen die tegelijkertijd gekozen hopen te worden. De door het geval-Jenkins geruggesteunde republikeinse agitatie dat het onder de democraten niet goed gaat met de zeden van de bestuurders en dat die democraten de morele ondergang van 'Ie natie bewerkstelligen, kan menige burgemeester, politiecomman- dant of officier van justitie in hope net de paar stemmen kosten die hij dacht te winnen door de populariteit van de president en wellicht ook een enkel parlementslid. NEDERLAND VERLIEST BIJ VOLLYBALVAN TSJECHO-SLOWAKIJE Bij het volleyballen heeft Neder land donderdag met 31 verlo ren van Tsjecho-Slowakije. De set-standen waren 10—15, 15—10 en 156. Foto: Karei Paulus (8) en Milan Cuda (rechts voorgornd) van Tjecho-Slowakije proberen tevergeefs een smash van Jan Oosterbaan (links achter net op springend) te blokkeren. Links (no. 9) Dinco van der Stoep, rechts (no. 6) Piet Swieter. Niet dat het republikeinse ar gument veel hout snijdt. Profu mo was een minister die niet ai- leen gevaarlijke vriendschap pen sloot met dubieuss dames en hun vrienden, waaronder een Sowj et-functionaris, maar die bovendien door liegen in het parlement zichzelf onmogelijk maakte. Was hier nog enig risico voor de staatsveiligheid, het ge val van Walter Jenkins is meer zielig dan in enigerlei opzicht pikant. Het geval speelt zich af op het toilet van een jongenshuis, waar Jenkins werd bekeurd voor „aanstootgevend gedrag" met een man van zestig. Bovendien werd bekend dat er een dergelijk politiezaakje is geweest een jaar of'vijf geleden. In Washington twijfelt niemand er aan of de president en zijn omgeving wis ten niets van deze afwijking van een man die .weliswaar lang in dienst was van Johnson, maar bepaald geen hoge of belangrijke post bekleedde. De suggestie dat er gevaar be stond dat Jenkins door chantage staatsgeheimen afhandig kon den worden gemaakt, beschouwt ook de geheime dienst als larie. Een curieuse bijzonderheid is overigens dat dezelfde Jenkins kolonel was in een reserve-een heid van de luchtmacht, die ge commandeerd wordt door de reserve-generaal-majoor Barry Goldwater. Het onaangename voor John son is bovendien dat deze Jen kins ook, genoemd was in do af faire rondom Bobby Baker, een kwestie of L. B. J. in de loop van zijn carrière sommige lieden ad vertentiecontracten met zijn televisiestation liet sluiten als compensatie, voor bewezen dien sten- Een vermoeden van corruptie- dat weliswaar weersproken is, dat waarschijnlijk weinig grond heeft, maar aan de andere kant door de nogal omzichtige behan deling nooit geheel van twijfels was ontdaan, die nu weer eens worden aangewakkerd. Vee omgekomen bij brand Twee zeugen, dertig biggen en zeven kalveren kwamen om, toen gisteren een veeschuur van de landbouwer Harbers in de buurtschap Lievelde. gemeente Lichtenvoorde, door brand werd verwoest. De schade wordt, op 50.000 geschat. De Britse labourregering wenst van meet af aan mee te doen met eventuele 1 besprekingen over de Europese politieke een heid, evenwel zonder zich tevo ren tot iets te verplichten. Dit is donderdag van gezaghebben de Britse zijde verklaard. Diplomatieke waarnemers za gen in dit besluit een aanwijzing dat de socialisten in feite "een zelfde houding ten opzichte van de Europese politieke unie zul- -[ len aannemen als tot dusyer de conservatieve regering deed. Men had verwacht dat labour gere serveerder zou zijn. MALEISIË WORDT GEHOLPEN Minister Walker (buitenland se zaken) zei donderdag de Brit se banden met de Verenigde Sta ten en het westelijke bondge nootschap te beschouwen als het plechtanker van de Britse poli tiek. Hij zei dat de labourregering Maleisië zal steunen bij de strijd die deze federatie voert om haar onafhankelijkheid te verdedigen tegen aanvallen van Indonesië. Hij zou de betrekkingen met de Arabische landen verbeterd wil len zien. Zich niet bewust van de politieke gebeurtenissen in het Kremlin is woensdag de Amerikaanse familie Gillis, die per huifkar een reis door Europa maakt, in de Russische hoofdstad aangekomen. Zij veïzoch- ten onmiddellijk te mogen worden ontvangen door de heer Chroesjtsjov. Vader Gillis, die reist in gezelschap van zijn vrouw, zijn 18-jarige dochter en zijn 9-jarige zoon, toonde zich zeer verrast toen hij vernam dat Chroesjtsjov niet meer in het Kremlin aanwezig was en hem niet kon ontvangen. Toen men hem had 'verteld waarom Chroesjtsjov hem niet kon ontvangen, zei hij flegma tiek: „Dan hoop ik zijn opvolger te ontmoeten." Zijn verzoek droeg ove rigens niet bij tot een har telijke sfeer. In plaats van toestemming te krijgen op het rode plein te kam peren, zoals oorspronkelijk in zijn bedoeling lag, werd vader Gillis met zijn huif kar naar een buitenwijk gestuurd. Hetzelfde duo vormde woens dag de arbitrage van de halve finale India-Aiustralië en het had deze moeilijke wedstrijd zp vast in handen, dat de technische commissie va^.het toernooi geen ogenblik heeft geaarzeld heiden ook voor de finale aan te wijzen. Zo zal Nederland toch nog een rol spelen in de strijd om het goud Donderdag liep Rusland in de strijd om de medailles flink in op de Verenigde Staten. Rusland behaalde vier gouden plakken tegenover Amerika geen enkele. De stand is nu; pnt. Ver. Staten 34 26 28 554 Rusland 23 21 33 480 Japan 12 3 7 184 Duitsland 9 18.16 288 Hongarije 9 7 4 161 Italië 8 9 5.145 Australië 6 2 8 98 Groot-©rittannië 4 12 1 133 Polen 4 5 8 106 Tsj. Slowakije 4 4 3 76 Bulgarije 3 5 2 60 Nieuw Zeeland 3 2 38 Roemenië 2 4 6 87 Turkije 2 3 1 36 Zweden 2 3 1 67 Denemarken 2 1 3 38 Zuid Slavië 2 1 1. 29 België 2 1 19 Nederland 1 4 4 63 Canada 1 2 1 32 De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft tegen de 43-jarige stationbeambte J. B. uit Oudenbosch 100,-— boete geëist wegens schuld aan een ongeval op 12 juni op de over weg aan de Bossche dijk in- Oudenbosch bij het station van de Nederlandse spoorwegen, waarbij een 12-jarig meisje uit Oudenbosh werd gedood en een 30-jarige bromfietser uit Sprun- del ernstig werd gewond. Oorzaak van het ongeval was dat de spoorbomen te vroeg wer den geopend. Verdachte had dienst gedaan als treindienstlei der, een functie waarin hij nog geen ervaring bezat. Op het moment van het onge luk moest hij de doorgang van twee personentreinen uit de richtingen Zevenbergen en Roo sendaal, van een losse locomo tief uit de richting Zevenbergen en van een ongevaltrein, welke naar Roosendaal moest en op het station stond, regelen. Tegelijkertijd moest hij ook nog de spoorbomen van twee overwegen bedienen, toezicht houden op de perronbomen en de kaartverkoop en inmiddels een dienstregeling opstellen voor de ongevallentrein. GEEN GROVE SCHULD Dat was hem teveel geworden. Een inspecteur van de spoorwe gen, de heer G. Weuleri uit Bre da ,als getuige-deskundige ge hoord, verklaarde dat de ver dachte geen grove schuld had. Door zijn gebrek aan ervaring in die samenvallende omstandig heden had hij een moment de trein uit Roosendaal vergeten en de bomen te vroeg geopend. Ook de officier van justitie mr. E. Bouwens vond dat van grove schuld geen sprake kon zijn. De verdediger mr. K. Witlox voerde nog aan dat de verdachte pas voor de tiende keer als trein dienstleider optrad en dat de overwegen in Oudenbosch nog niet zijn opgenomen in het be- veiligingsssysteem en nog apart bediend moeten worden. De rechtbank zal op 5 novem ber uitspraak doen. De Israëlische eerste minister Esjkol heeft woensdag verklaard het te betreuren, dat de West- 1 Ongeveer 1500 gevangenen in de Sultan-'gevangenis in Istan bul ontketenden donderdag een oproer, gijzelden vijf politieman nen en vijf soldaten en eisten de terugkeer van eenentwintig gevangenen die eerder naar an dere gevangenissen waren over geplaatst. Politie en militairen omsingelden het gebouw. Het op roer begon in de vroege ochtend en breidde zich in de loop van de dag uit. Tien uur na het uitbreken van het oproer besloten de autoritei ten de gevangenen hun zin te geven en de overgeplaatsten te rug te laten keren. De gijzelaars, wier aantal inmiddels tot eenen twintig was aangegroeid, werden daarop vrijgelaten. duitse regering haar verklarin gen inzake het terugroepen van Duitse geleerden uit Egypte niet heeft uitgevoerd. De Duitse ge leerden verhuren volgens pre mier Esjkol hun talent en hun hersenen aan de oorlogsmachine van Nasser; zij vervaardigen raketten en wie zal zeggen aan welke andere projecten zij wer ken of nog gaan werken, aldus de bewindsman, die een en an der naar voren bracht tijdens een toespraak tot de leiders van de Amerikaanse joodse bewe ging.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7