PROVINCIAAL NIEUWS AntUhongeractie 1964 Benelux-manifestaties in Zeeland HULP VOOR «I, CEYLON El COLOMBIA DE „FREDERIK" BOVEN WATER Drs. VERBDR6 SPRAK OP VERGADERING VAN HET KJ.L.C. Ondergrondse kernexplosie KUSTVAARDER GEZONKEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Zaamslag Zuidzande Vrijwilligers ¥®$dseEverbetering Televisie Vrijdag 23 oktober 1964 Vernielingen In de nacht van 21 op 22 ok tober werden van verschillende in de Nieuwstraat, Arsenaal straat, parkeerterrein, Heeren gracht, de Blokken, Schoolplein, Zandstraat en Scheldekade ge parkeerde auto's de antennes en ruitenwissers vernield. Dit vond plaats tussen 23 uur en 2.30 uur door een viertal Duits sprekende mannen, ver moedelijk opvarenden van het in die nacht vertrokken zeeschip „Hugo Oldendorff", dat ligplaats had in het Zuiderdok. Het is niet onwaarschijnlijk dat twee Nederlands sprekende personen hieraan mede schul dig zijn. Eén van hen werd door een stadgenoot in een auto, staande op de Heerengracht, aangetroffen en verliet de auto op diens aanzegging. Deze man, die onbekend is ge bleven, had een baard en hij droeg een bril. De korpschef van de gemeen tepolitie verzoekt ieder, die om trent deze personen of de ge pleegde vernielingen inlichtin gen kan verschaffen, zich met hem in verbinding te stellen aan het bureau van politie, School plein 2, telefoon 2100. Fotoclub opgericht Donderdagavond kwamen in café „De Vriendschap" een twin tigtal amateursfotografen op uit nodiging van enkele initiatiefne mers bijeen om te komen tot de oprichting van een amateursclub. Deze initiatiefnemers waren van mening dat er in Terneuzen genoeg amateurs te vinden zijn die van fotograferen him hobby hebben gemaakt en door des kundige voorlichting, onderlinge kontakten en club-tentoonstel lingen hun werk kunnen verbe teren om op die wijze betere re sultaten te verkrijgen en er meer plezier aan te beleven. Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren C. Heeffer, voorzit ter; F. D. Hamelink, secretaris; c. H. Dirven, penningmeester en A. van der Ende en C. de Haas leden. Alvorens de vergadering zo ver gevorderd was, werd over verschillende punten van ge dachten gewisseld. Daarbij kwam naar voren dat men in een pret tig clubverband wil trachten zo veel mogelijk te leren. Inmiddels werd het ook duidelijk dat er voorlopig genoeg mogelijkheden zijn, die de leden in staat stel len ook de eenvoudige techniek beter te leren kennen. Alle aanwezigen meldden zich als lid en er werd besloten op 3 november a.s. weer bijeen te komen. Autobotsing Woensdagavond kwam W. J. A. uit Axel met een vrachtauto met aanhangwagen door de Catharinapolder gereden. Bij de T-kruising, waar de dijk geen uitzicht biedt, bemerkte hij te laat een voor hem van rechts komen de personenauto, bestuurd door P. T. T. de B. Er ontstond een botsing, waardoor de personen auto ernstig werd beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. deze week een beslissing te nemen. Aan de lening zijn de volgen de voorwaarden verbonden: Koers 100 Looptijd: 25 jaren. Rente: 5% per jaar, half jaarlijks te voldoen. Aflossing: in 25 zoveel moge lijk gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende op 1 december '65. Vervroegde aflossing: op 1 dec. van de jaren 1974 t/m 1978 a 101W daarna a 101 Opneming: door creditering van de rekening van de gemeen te bij de geldgeefster per 1 dec. 1964. Raadsvergadering op 27 oktober Voor een gewone vergadering is de gemeenteraad bijeengeroe pen tegen 27 oktober a.s. In be handeling komen de volgende punten: Voorstel tot het verlenen van medewerking tot aansluiting op het elektrisch net van de woning Eglantiersdijk 1; idem tot het verlenen van medewerking tot het vernieu wen van de daken van de chris telijke school voor uitgebreid lager onderwijs en van het gym nastieklokaal bij deze school; id. tot het verlenen van mede werking tot de aanschaffing van leermiddelen en een vloerwrij- ver ten behoeve van de christe lijke school voor uitgebreid lager onderwijs; id. tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan mevrouw E. C. HerreboutKoekkoek te Axel; id. tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer D. Faas te Axel; id. tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer P. J. Heyens te Zaamslag; id. tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de heer L. Haak te Axel; id. tot verkoop van een per ceel industrieterrein, gelegen in plan-Noord II, aan de „Bouw combinatie Stad Dordrecht" te Dordrecht; id. tot intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van bouwgrond aan de heer J. C. Steel te Axel; id. tot onteigening van de wo ning met erf Kanaalkade 18 te Axel; id. tot voorlopige goedkeuring van plannen tot onteigening van de woningen Hospitaalstraat 11, 13 en 15; id. inzake de herziening van de jaarwedderegeling voor de wethouders; id. tot het opheffen van de ge meentelijke instelling voor so ciale zaken; id. tot benoeming van leder van de commissie tot wering van schoolverzuim. id. tot oprichting van de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (N.V. Zegam) en het in eigendom over dragen van het gemeentelijk gasbedrijf van Axel aan deze vennootschap. MEDEDELINGEN In antwoord op de aoor de heer De Waard gestelde vraag om de gelegenheid tot het be- Gouden Bruiloft Gisteren vierde het echtpaar De FeijterBoeije te Axel-Sas sing hun gouden huwelijksfeest. Het was 22 oktober 1914 dat Willem de Feijter, te Zaamslag geboren op 1 januari 1888, met Janna Maria Boeije, geboren 5 augustus 1892 te Axel, in het huwelijk trad. Direkt na hun huwelijk gingen zij op de Sas sing wonen, waar zij nog steeds in een goede gezondheid verblij ven. Uit hun huwe1 ijk werden drie kinderen geboren, één doch ter en twee zoons. Zij hebben tien klein- en twee achterklein kinderen. De heer De Feijter is met een kleine onderbreking tot zijn 70e jaar in de landbouw werkzaam geweest, waarvan de laatste twintig jaar op de boerderij van de familie l. van Hoeve. Ook zijn echtgenote heeft in de eerste jaren van haar huwe lijk aan die arbeid deelgenomen. Het gouden echtpaar mag zich op de Sassing in de algemene achting verheugen. Het heeft het gouden bruids paar op deze grote dag niet aan belangstelling ontbroken. Vergadering gemeenteraad Hedenavond wordt een spoed eisende vergadering gehouden van de Axelse gemeenteraad. De agenda vermeldt als enig punt een voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening, groot 220.000, De gemeente is in de gelegen heid gesteld een vaste geldlening te sluiten tot een bedrag van 220.000,Verschillende rede nen maken het noodzakelijk nog studeren der raadsstukken voor de leden ruimer te stellen, bij voorkeur ook des zaterdagsvoor- middags, delen B. en W. mede dat zij er de voorkeur aan geven de bestaande regeling te hand haven, volgens welke de stuk ken ter inzage liggen tijdens de kantooruren van de secretarie. VERDERE MEDEDELINGEN a. bij besluit van 22 september zijn in vaste dienst benoemd: L. "de Braai tot straatmaker, ingaande I oktober 1964; L. K. Ortelee, tot schilder, in gaande 1 oktober 1964; H. P. Coppieters tot chauffeur, in gaande 28 october 1964; M. Roest tot chauffeur, ingaande 21 oktober 1964; b. bij besluit van 2 oktober is aan V. F. Schelleman eervol ontslag verleend als brand wacht 2e klasse bij de vrij willige brandweer; c. bij besluit van 6 oktober is E. P. Maas aangesteld tot plantsoenarbeider op arbeids contract; d. bij gelijk besluit is G. A. van Stevendaal benoemd tot tim merman in tijdelijke dienst, ingaande op een nader te be palen datum; e. bij besluit van 16 oktober zijn de volgende personen, ingaan de 1 januari 1965, bevorderd: A. van Asperen tot commies A, thans commies; I. C. Pro voost tot commies, thans ad junct-commies A; mej. S. A. de Putter tot adjunct-commies A, thans adjunct-commies. f. bij besluit van 16 oktober is aan A. van Asperen eervol ontslag verleend als waar nemend kassier, ingaande 15 oktober 1964; met ingang van gelijke datum is J. J. Diele- man aangewezen tot waar nemend kassier. Opbrengst collecte De Zeeuwse collecte heeft in de gemeente Zaamslag ruim 631,opgebracht. Gemeenteraad De gemeenteraad van Zuid zande kwam woensdagavond on der voorzitterschap van waarne mend burgemeester A. Luteijn in openbare vergadering bijeen. Tijdens deze vergadering werd aangeboden de gemeente-begro ting voor 1965. De gewone dienst van deze begroting kon met een redelijke raming van de uitgaven sluitend worden verkregen met nog een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ3.000, In de begroting is verder re kening gehouden met een ver hoging van de reinigingsrechten. Deze verhoging is noodzakelijk met het oog op de te verwach ten gemeenschappelijke vuilnis ophaaldienst in West Zeeuws- Vlaanderen. Nieuwe kapitaal- werken zijn nog niet in de be groting opgenomen, doch bij wij- zigingsbesluit zal daarin worden opgenomen een crediet van 12.000,voor elektrificatie van buiten de bebouwde kom gele gen boerderijen en woningen. Deze werken zullen volgens me iedeling van de P.Z.E.M. in de loop van 1965 worden uitge voerd. De raad ging verder akkoord ■net de wijziging van de wet houdersbezoldiging per 1 janu ari 1964. Tegen het in de vorige verga dering genomen besluit tot ver koop van een perceel bouwgrond aan de heer P. Morel te Oost burg waren bezwaren van gede puteerde staten ingekomen wat de verkoopprijs betreft. Na overleg met het provinciaal bestuur werd deze prijs thans bepaald op 11,per vierkante meter, terwijl dit voor verdere verkopen in de toekomst ten minste 12,zal worden. De leden van de commissie woonruimtewet 1947, te weten de raadsleden, werden opnieuw benoemd voor het tijdvak van één jaar. Bij de ingekomen stukken werd tenslotte nog mededeling gedaan dat goedkeuring was ont vangen op de verordening- inzake de heffing van een woonforen- senbelasting. Het duizend ton metende Belgische motorschip „Frederik", dat verleden wek in de Terneuzense binnenhaven was gezonken, is donderdagmiddag door vier machtige bokken en bergingsvaar tuigen boven water gehaald. Dat waren de Arend II van Van der Tak uit Rotterdam, de Grutto II van Van den Akker uit Vlissingen en de Labor II en IV van Gijsbers uit Dordrecht. De foto geeft een duidelijk beeld van het werk, dat de gehele morgen en middag in beslag nam. De „Frederik" werd naar de lange loopsteiger in de binnenhaven gebracht, waar het schip momenteel nog ligt. Een der bokken is in de loop van de avond weer vertrokken. Voor de binnenscheepvaart èn voor de dienst TerneuzenHoede- kenskerke betekent de opruiming van het gezonken schip een hele opluchting. (Adv.) De nationale inzameling 1964 van de Ne derlandse organisatie voor internationale bij stand (Novib) voor de anti-hongeractie heeft ten doel uitbreiding te geven aan het in 1962 in Afrika begonnen moestuinproject. Uit de anti-hongeractie 1964 zal ook 'n nieuw project in Ceylon worden gefinancierd. Het gaat hier om een plan van de regering van Ceylon tot verbetering van de voe.dingssitua- tie en ter ontwikkeling van de plaatselijke gemeenschap- De voorzitter van de stichting Novib, drs H, A. Korthals, heeft donderdagmiddag een persconferentie in Den Haag geleid, waarop mededelingen over de anti-hongeractie zijn gedaan. De inzameling wordt in de week van 26 oktober tot 1 november in Nederland ge houden onder het motto „Werk in uitvoe ring". De anti-hongeractie wordt gevoerd door de Novib in samenwerking met het Nederlands comité Unicef en het Unesco-centrum Ne derland. Over de uitvoering van voedselverbete- ringsproject in Afrika zei de heer Korthals dat dit thans na de moeilijkheden van de eerste tijd goed op gang is gekomen. In Dahomey, waar de centrale vermeer- deringstuin reeds volop in bedrijf is, kan binnenkort met de inrichting van de erven achter de huizen worden begonnen. Daarna zal de voedingsvoorlichting worden georga niseerd Eenzelfde project is bij Abidjan in Nigeria in voorbereiding. Over het Ceylonese project werd meege deeld dat dit bestaat uit een groot aantal kleine projecten die over het gehele land verspreid liggen en van onmiddellijk belang voor de bevolking zijn. De Cylonese bevolking levert op basis van vrijwilligheid de arbeid. De F. A. B. (wereld voedselorganisatie) steunt door middel van voedselzendingen het werk van óe vrijwilli gers en het is de bedoeling dat uit de op brengst van de nationale inzameling in Ne derland uitrusting voor de 'werkkampen en andere materialen worden geleverd ten be hoeve van het werk van de vrijwilligers. Dit vrijwilligerswerk wordt georganiseerd door een speciaal daarvoor opgericht bureau dat onder leiding staat van de directeur van het ministerie van landontwikkeling van Ceylon, de heer Ch. de Fanseka. Een deel van de gelden van de anti-hon geractie zal worden bestemd voor het uit voeren van projecten van de Unicef (het kin derfonds van de Verenigde Naties) en de Unesco (de economische en sociale raad van de Verenigde Naties). Het gaat o.a. om het project van de Unicef in Columbia, dat ten doel heeft te helpen bij het opheffen van het grote tetkort aan leerkrachten. De televisiecommentator dr L. de Jong zal in een speciaal N. T. S.-programma op 27 ok tober de anti-hongeractie 1964 inleiden. Dade- Ijjk na de uitzending zal een aantal comité's een huis-aan-huis-inzamleing houden. De heer Korthals zei op de persconferen tie dat aan dit uit idealisme begonnen en voortgezet werk ook belangrijke economische en politieke kanten zitten. In de élgemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité te Assen heeft drs. M. Verburg, directeur van het E.T. I. in Zeeland, zich uitgesproken tegen een industrialisatie beleid, dat ondergeschikt wordt gemaakt aan de ruimtelijke orde ning. Uit wat is gezegd door de ka merleden die aan het debat over de industrialisatienota van staats secretaris Bakker hebben deel genomen, had hij een neiging in die richting bespeurd. Hij vrees de dat de berekeningen van eco nomische deskundigen over de geschiktste plaats voor industrie vestiging doorkruist zullen wor den door niet-economische fac toren. Planologische argumenten Liever wilde hij de waarde van industrievestiging en ook van kassenbouw of aanleg van recreatieterreinen op een be paalde plaats op zijn eigen me rites beschouwen. Als men op «rond van afweging van argu menten pro en contra tot eer bepaalde plaatskeuze is geko men, zal deze in de ruimtelijke ordening moeten worden inge bouwd, al zal men ook moeten openstaan voor algemeen plano logische argumenten voor het ombuigen van bepaalde plannen. Betekenis van Zeeland Men zal bjj het ontwikkelen van het platteland niet te eng in gemeenten moeten denken. Evengoed is het mogelijk te denken in „ontwikkelingsgewes ten" of „ontwikkelingsassen". Behalve voor de vorming van kernen zal men ook aandacht moeten hebben voor de kleine dorpjes, al is het waar dat hier een sanering moet komen. Die dorpjes hebben „sociaal kapitaal". Men moet ze niet ge heel in de steek laten en niet het ontstaan van „tuingehuch- ten" bevorderen door ze in het geheel geen woningtoewijzing meer te geven. De heer Verburg meende dat Zeeland veel zou kunnen gaan betekenen voor het opnemen van de in ons land te verwachten bevolkingstoene ming. In een zoutmijn ibij Baxterville in Mississippi is donderdagoch tend een atoomontploffing te weeggebracht, zo deelt de Ame rikaanse commissie voor atoom energie mee. De schok is 45 km ver gevoeld. Het was een bom van vijf kiloton. De proef is ver scheidene malen wegens ongun stige weersomstandigheden uit gesteld. De ontploffing had ten doel het beproeven van nieuwe registratie-apparatuur. Op vele plaatsen ter wereld ook in communistische landen zijn seismografisdhe posten inge richt om de trillingen te registre ren. De bom bevond zich 822 meter onder de grond. De bevolking uit de naaste omgeving 350 zie len was geëvacueerd. Twee explosies van dezelfde aard volgen nog. Omstreeks kwart over acht donderdagavond heeft de Neder landse kustvaarder „Solent" door nog niet opgehelderde oorzaak zó'n slagzij gekregen, dat de uit zeven koppen bestaande beman, ning van boord is gegaan. Het schip was juist van Rotterdam naar Londen uitgevaren, toen het ongeveer twee mijl n.n.w. van de Noorderpier van Hoek van Holland in moeilijkheden kwam. Het schip maakte een slagzij van 45 graden. De bemanning is aan boord genomen van de „Ipswich Progress". Inmiddels was van Hoek van Holland de reddingboot „Konin gin Juliana'' uitgevaren. Er ver trok ook sleepboothulp naar de „Solent". De reddngboot heeft de zeven bemanningsleden overgenomen van de „Ipswich Progress". Bijna tegelijkertijd slaagde de sleepboot Sehouwenbank van L. Smit Co's internationale sleep dienst erin vast te maken aan de „Solent" (278 brt.), eigendom van de rederij Wijnne Barendz uit Groningen, die geladen was met houtpulp. Men neemt aan dat de houtpulp is gaan schuiven, juist toen de „Solent" in volle zee was. De opvarenden zijn veilig en. wel door de „Koningin Juliana" in Hoek van Holland afgeleverd. De sleepboot „Sehouwenbank" met achter zich het zwaar slagzij makende coastertje stoomde •langzaam naar ondiS)» atfei". Het was gisteravond nog niet geheel zeker wat er met de „So lent" zou gebeuren. Vooralsnog mocht de sleep niet binnenko men, omdat een deur en de pa trijspoorten van de machineka mer van de „Solent" openstaan, zodat rekening met zinken werd gehouden. topzwaar? Het is voor kapitein J. Meier, 43 jaar en afkomstig uit Delfzijl, een raadsel hoe zijn schip aan het kantelen is geraakt. Dit verklaar de hij nadat de reddingboot hem en zijn mannen aan wal had ge zet. Deskundigen in Hoek van Hol land houden rekening met de mogelijkheid, dat de „Solent", die een deklast van 30 ton had en waarvan de ballasttanks niet wa ren volgepompt, topzwaar lag. De „Solent" heeft Europoort, waar het schip aan de grond zou worden gezet, niet meer gehaald. Tegen half twaalf vannacht brak de tros, die de sleepverbinding van de „Sehouwenbank" met de kustvaarder onderhield. Nog vóór een tweede sleper assistentie kon verlenen was de „Solent" al on der het wateroppervlak verdwe nen. Het drama speelde zich af juist voordat de „Sehouwenbank" met zijn last de Nieuwe Water weg binnen zou varen. In Zeeland zal in de zomer van 1965 een belangrijke reeks Beneluxmanifestaties worden georganiserd. Zij om vatten o.m. een belangrijke kunsttentoonstelling, een Be- nelnxcongres, een Benelux- taptoe, vlootdagen, een land bouwtentoonstelling en di verse kleinere evenementen zoals zeilwedstrijden, kunst markt enz. KUNST TENTOONSTELLING De kunsttentoonstelling zal gewijd zijn aan de betrekkin gen op het gebied van de beel dende kunst tussen Zeeland en Noord- zowel als Zuid- Nederland. De openingsdatum is vastgesteld op 17 juni 1965. De expositie wordt gehouden in het Middelburgse stadhuis. De hoofdaccenten komen te liggen op twee perioden: de zeventiende eeuw en de ne gentiende vanaf 1860 tot he den. De zeventiende eeuw is gekozen omdat toen in Mid delburg een schildersschool opbloeide onder invloed van in 1585 uit Antwerpen ge vluchte kunstenaars. Land schappen, Scheldegezichten, stillevens en portretten wor den geëxposeerd in de Bur gerzaal, die met zijn fraaie 17e-eeuwse meubilering een passende entourage vormt. In de daaronder gelegen Vlees hal wordt de bezoeker gecon fronteerd met de tweede pe riode: de beeldende kunst vanaf 1860, de periode van de hérontdekking van onze provincie door de Belgen en Nederlanders na het tolvrij wórden van de Westerschelde in 1863 en de kort daarop aan gelegde spoorlijn naar Wal cheren, waardoor een gedeel te van Zeeland werd „ontslo ten". Werken uit de Ant werpse „grijze" school, van de Domburgse groep rond Jan Toorop, de Veerse groep rond de kunstcriticus Albert Plasschaart, alsmede van in de eerste wereldoorlog uit België naar Zeeland gevluch te kunstenaars zullen er te zien zijn. taptoe De taptoe zal worden ge houden op vrijdag 9 en zater dag 10 juli 1965 op de Middel burgse markt. Er zal aan wor den deelgenomen door mili tairen uit Nederland, België en Luxemburg. congres Onder auspiciën van het Benelux-comité zal ter ge legenheid van de Zeeuwse Beneluxmanifestaties 't con gres van het comité eveneens in Zeeland worden gehouden. Als plaats is gekozen cle nieuwe Middelburgse schouw burg. Thema: de functie van Zeeland als raakvlak van ver- keerspolen in het Benelux- gebied. Dit congres is op 17 en 18 juni vastgesteld. Het laat zich aanzien dat de vlootdagen eveneens in juni worden gehouden, waar bij zal worden gestreefd naar medewerking door Belgische eenheden. In Axel zal op 1, 2 en 3 juli een Z. L. M. landbouwtën- toonstelling werden georga niseerd, welke eveneens eert Benelux-accent zal krijgen. Voorts ziillen er in augus tus Benelux-zeilwedstrijden worden gehouden, terwijl di verse andere sportmanifesta ties op het programma staar..

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2