Heerlijk nieuws van 7&icVi voor fijnproevers T&ioVi DE LEEUW VAN BASHRA OPENBARE BIBLIOTHEEK TERNEUZEN BESCHIKT OVER EEN LEESZAAL In de toekomst nieuw gebouw VERVUILING IN STEDEN EN DORPEN ZIEKTEKOSTENREGELING VOOR GEPENSIONEERDEN MEER WONINGEN Minister Bogaers voorspelt De financiën Kritisch zondag-soep voor elke dag! Gemeenteraad van Terneuzen DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Tweede Kamer Knorr op z'n best /600 Nederlandse huisvrouwen Het Donkerstraatje Donderdag 22 oktober 1964 De openbare bibliotheek te Terneuzen gevestigd in de voor malige hoofdonderwijzerswoning van school A aan het Schoolplein heeft sinds eind september een bescheiden openbare leeszaal vpor het publiek opengesteld. De aanduiding bescheiden slaat ze ker niet op de kwaliteit van de lectuur: er is een behoorlijke collectie naslagwerken die o.a. encyclopedieën en woordenboe ken omvat, in totaal 70 werken; er zijn dagbladen en tijdschrif ten, populair-wetenschappelijke werken op alle gebied en een grote serie romans en verhalen. Tijdens een persconferentie werd gisteren bij monde van de voorzitter de heer M. de Vos voor het eerst melding gemaakt van de ingebruikneming der leeszaal, met welke de biblio theek een volwaardige status heeft gekregen. 76Ó0 boeken Het totale boekenbezit be draagt 7630, waarvan 5550 voor volwassenen en 2080 voor de jeugd. De bibliotheek heeft 60 abonnementen op tijdschriften. De maandelijkse boekenaanschaf bedraagt 70 stuks. Hoewel nog geen bekendheid was gegeven aan het bestaan van de leeszaal, werden er van 1 tot 20 oktober reeds 102 bezoe kers genoteerd, wel een bewijs, dat deze wijze van lectuurvoor ziening voor het cultuurpatroon van onze groeiende stad urgent was! Natuurlijk is de ruimte waarin de leeszaal is onderge bracht, klein en zal spoedig te klein zijn geworden. De outillage van de uitdeling is niet erg riant, maar gelukkig kan de hele be huizing worden gezien als 'een noodoplossing, waarvoor het stichtingsbestuur binnen afzien bare tijd een afdoende zal heb ben gevonden in het realiseren van de plannen voor nieuwbouw. Vrijwillige krachten Wat tot hiertoe in deze nood behuizing tot stand is gebracht, kan aanspraak maken op 't res pect en de dankbaarheid van honderden volwassen en jeug dige lezers, die tegen een geringe prijs in staat worden.gesteld hun kennis te verrijken en genotvolle uren aan goede lectuur te bele ven. Een tiental jaren geleden kreeg het stichtingsbestuur de beschikking over een gedeelte van het huidige gebouw. Het boekenarsenaal bestond toen grotendeels uit exemplaren van de volksbibliotheek en nutsbi- bliotheek, die beide waren opge heven. Geleidelijk werd de col lectie aangevuld en waar de uit lening en de dagelijkse gang van zaken in de bibliotheek aanvan kelijk door vrijwillige krachten geschiedde, na verloop van en kele jaren kon men er toe over gaan een daartoe opgeleide kracht in dienst te nemen. Directrice Deze overleed in 1961 en hier na ontstond een personeelscri- sis, waarvan de ergste moeilijk heden werden verlicht door de spontane hulp van mej. M. E. J. Pieterse. De centrale plattelands bibliotheek voor Zeeland te Goes verleende medewerking door mej. A. Schouten in de gelegen heid te stellen zich enige tijd aan de O. B. te Terneuzen te wijden. Hierdoor werd enige ruggesteun aan het in dienst zijnde perso neel gegeven. De dames Verschure en Van Dixhoorn hebben een tijd bijna zelfstandig de bibliotheek moe ten leiden, hetgeen een onmoge- „Het vuil groeit de gemeenten boven het hoofd uit," zo klaagde de heer Franssen (Arb.) in de vaste commissie van binnenlandse zaken. Hij vond de boeten op bevuiling van straten In dorpen en steden veel te laag. Minister Toxopeus constateerde ook een groeiende nonchalance, die tot vervuiling van straten, grachten enz. leidt. Politie en ge meentereiniging zijn onderbezet. Veel kon deze bewindsman niet tegen de groeiende vervuiling doen. Wellicht kunnen de gemeen ten via de scholen het rein houden van de straten bevorderen, De bespreking van het beleid ten aanzien van het overheids personeel in de openbare commissievergadering in de Tweede Kamer leverde weinig positiefs op. Minister Toxopeus was nog niet tot een besluit gekomen over het toepassen van een rijksziektekostenregeling voor gepensioneer den. Zijn gedachten gaan uit naar een regeling op basis van vrij willigheid. Indien een gepensioneerde een goede regeling heeft, zou het onjuist zijn hem een wellicht duurdere regeling op te dringen. Het zal echter-voor de gepensioneerden mogelijk zijn tot een rijks regeling toe te treden. De bewindsman voelde niets voor een compensatie voor ambte naren wegens het ontbreken van een winstdelingsregeling. Nog afgezien van betere pensioenvoorwaarden blijft het karakter van de beloning van de overheidsdienaar onderhevig aan vergelijking met beloningen in het bedrijfsleven. De minister zal dankbaar zijn als evenwicht mogelijk blijkt. Het ongecoördineerde streven in het bedrijfsleven tot afschaf fing van de standplaatsaftrek gaf minister Toxopeus nog geen duidelijk beeld hiervan. Dit noopt hem voorshands tot reserve in deze kwestie. De minister deelde mee, dat een herziening van de pensioenmaatregelen 1963 bij de raad van state ligt. De heer Toxopeus zal de ontstane moeilijkheden over de onregel matigheidstoeslag op verpleegsterssalarissen bezien. Deze ontston den omdat verpleegsters in vaste dienst en zij, die voor enkele uren per dag werken, dezelfde beloning krijgen. De minister deelde mee, dat de hele kwestie van onregelmatigheidstoeslagen voor over heidspersoneel in centraal overleg zal worden gebracht. Minister Bogaers voorspelde in de Tweede Kamer, dat in 1970 het woningtekort niet alleen zal zijn ingelopen, maar dat er zelfs een overschot kan zijn van minstens 4000 en hoogstens 24.090 woningen. Dat hangt af van tegenvallers. In de commissie voor bouwnijverheid verklaarde hij, dat het huidige tekort van 218.000 woningen reeds in 1958 tot 91.000 terug gebracht kan zijn en eind 1969 tot 13.000. Ondanks het feit dat de toeneming van de behoefte jaarlijks 62.000 tot 71.000 woningen zal bedragen, zullen tussen 1964 en 1969 jaarlijks 15.000 krotten worden vervangen. In 1970 kan deze ver vanging tot 42.000 stuks stijgen. Maar dan, zo zei hij, zal de bouwproauktie in 1965 op 105.000 woningen moeten komen, in 1966 op 115.000, in 1967 op 120.000 en in de drie volgende jaren op. 125.000. Eveneens zal de baksteen- produktie de vraag moeten kunnen bijhouden. Een uiterst belangrijke factor, aldus minister Bogaers, zal de factor kapitaal zijn. Dit betekent, dat met man en macht moet wor den gewerkt aan herstel van het economisch evenwicht. De finan ciering zal mede afhangen van de besparingen, die het Nederlandse volk zich zal willen getroosten. Opnieuw verklaarde minister Bogaers, dat dank zij aller inspan ning het in 1964 het gestelde doel van 95.000 woningen met enkele duizenden zal worden overschreden. De bouwcapaciteit groeide van medio 1962—'63 tot medio 1963—'64 met 38 a 39 procent. De gemelde prognose werd door verschillende commissieleden zoals de heren Bommer (Arb.), Andriessen (.KV.P), Aantjes en Roolvink (A.R.), van der Peyl (C. H. U.) en mevrouw Kuiper Struyk (V.V.D.) kritisch ontvangen. Men wilde o.a. weten of thans reeds de optimale bouwcapaciteit is bereikt of hoe deze ver der kan worden opgevoerd. Ook werd bezorgdheid uitgesproken over de steeds langere levertijden in de bouwmaterialenhandel, spe ciaal op het gebied van hout en glas. Van dit laatste waren de minister weinig getallen bekend. lijke taak was. Dat zij hebben doorgezet, heeft het bestuur zeer gewaardeerd. Sinds augustus is als directrice aangesteld mej. T. C. Hoekman uit Krabbendijke, die wordt bij gestaan door een gediplomeerde assistente en een helpster in op leiding. Zodra de gemeente de beschik king kreeg over het gehele ge bouw, is op de verdieping een afzonderlijke jeugdafdeling in gericht. Het is een knus hoekje geworden waar de jeugdige le zers op hun gemak het boek van hun gading kunnen zoeken en soms volkomen verdiept raken in hun lectuur. Nieuwbouw De beschikbare benedenruimte werd tot leeszaal gecreëerd en deze interne verbouwing zowel als het inrichten van de jeugd afdeling geschiedde door perso neel van de beschuttende werk plaats „Midden Zeeuws-Vlaan- deren". Ondertussen heeft het stich tingsbestuur met medewerking van* het gemeentebestuur ge zocht naar een plaats en de fi nancieringsoplossing voor nieuw bouw. In overleg met de stedebouw- kundige ir. Gouwetor heeft men als plaats voor de nieuwe O. B. gekozen de Van Steenbergenlaan tussen het Julianaziekenhuis en het Groene Kruisgebouw aan het eind van het plantsoen. Men hoopt het plan binnen afzienbare tijd financieel rond te krijgen. Het huidige gebouw voldoet niet aan de eisen die men in een groeiende stad aan een dergelij ke behuizing mag stellen en bo vendien zal 't gebouw mettertijd door demping van het vissersha ventje moeten verdwijnen. De O. B. is aangesloten bij het overkoepelend orgaan, de Cen trale Vereniging van Openbare Bibliotheken, en valt dus onder de geldende subsidieregeling. De leeszaal is voor ieder vrij toegankelijk. De kosten van het enkel lidmaatschap bedragen 3,50. De bibliotheek is elke werkdag geopend. Ter gelegenheid van de jeugd boekenweek, die plaatsvindt in de eerste week van november, organiseert mej. Hoekman een tekenwedstrijd en een bonte middag. POLITIEKE GEVANGENEN IN ZUID-AFRIKA Negen personen die gevangen hebben gezeten krachtens de z.g. 90-dagenwet, hebben dinsdag voor het hooggerechtshof in Pre toria de veiligheidspolitie be schuldigd van het toepassen van derdegraadsverhoren op politie ke gevangenen. 40 bladzijden beëdigde verkla ringen werden ter tafel gebracht. Onder meer werd melding ge maakt van het feit, dat gevan genen gedwongen werden 60 uur achtereen op dezelfde plaats te blijven staan, daarbij werden uitgescholden en soms door de politie werden mshandeld. Groente-Kippesoep Voor genieters van Groente- en Kippesoep en vooral voor hen die prijs stellen op lekkere soep heeft Knorr een nieuwe specialiteit: Groente-Kippesoep. Knorr koks combineren de kracht en de smaak van malse stukjes kip met de geur en de gezondheid van verse zomergroenten. Open het zakje Knorr Groente-Kippesoep en een weelde van verse zomergroenten geurt u tegemoet. Mals kippe- viees als rijk ingrediënt van uw nieuwe soep geeft kracht en aroma. En u weet toch, heel die versheid, al die vita minen zijn zonder koken toebereid. Dé Knorr soep die u kookt, kookt u voor 't eerst. ...hebben de nieuwe Knorr soep aandachtig gekeurd en beproefd. Zo'n opvallend nieuwe soep moet immers op vallend goed zijn. Pas toen alle wensen warer» vervuld, was Knorr Groente-Kippesoep een smakelijk feitl In de op donderdag 29 oktober a.s. te houden openbare raads vergadering komt als eerste punt aan de orde een voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Baandijk 83. Voor de realisering van het uit breidingsplan „Industrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarman- weg" is het nodig, dat de ge meente de beschikking krijgt over de ln dit plan gelegen eigen dommen. Met de eigenares van bovengenoemd pand, mevr. M. PietersStrijdonck, is overeen stemming bereikt omtrent de aankoop van dit onroerend goed. In de partiële herziening Zuid van het uitbreidingsplan is o.m. het Donkerstraatje gelegen, het welk in verband met de uitvoe ring van dit plan zal moeten verdwijnen. Deze weg is eigen dom van de gemeente, maar het beheer en onderhoud is in han den van het waterschap Zuid- Kats, St. Anna en Sparks. In verband met de bepalingen van de wegenwet dienen beheer en onderhoud door de gemeente te worden overgenomen, terwijl na goedkeuring van dat besluit deze weg onttrokken kan wor den aan het openbaar verkeer. Het college stefcf voor in die geest te besluiten. Het bestuur van het waterschap is bereid hieraan mede te werken. Gemeentelijk informatiecentrum Reeds geruime tijd heeft het college van B. en W. behoefte gevoeld aan een ruimte, die kan dienen voor het onderbrengen van een bepaald centrum van waaruit op aantrekkelijke en visuele wijze aan daarvoor in aanmerking komende bezoekers of groepen van bezoekers infor matie kan worden verstrekt om trent Terneuzen. B. en W. menen een dergelijke ruimte te hebben gevonden in één der benedenlokalen van de verbouwde openbare ulo-school aan de Walstraat. Voorlopig zal dit lokaal niet nodig zijn voor het geven van lessen. Het ligt in de bedoeling in dat lokaal op te stellen de maquette van Ter neuzen, waarvoor een behoor lijke ruimte nodig is. Verder wil het college in de bedoelde ruimte onderbrengen een apparaat voor het projec teren van dia's, alsmede een aan tal kaarten voor het geven van voorlichting betreffende de ont wikkeling van de gemeente. De kosten van een en ander worden als volgt geraamd: Podium voor de maquette 350 dia-projector met scherm 600 gordijnen 400 20 stoelen 640 onvoorzien 200 Totaal ƒ2190 Algemene bijstandswet B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot instelling van 'n commissie van advies als bedoeld in de algemene bijstandswet. Deze commissie zal bestaan uit negen leden. Zes leden daarvan worden benoemd uit personen, van wie een bijdrage tot de werkzaamheden van de commis sie kan worden verwacht door hun kennis van het werk der vak- en standsorganisaties, het maatschappelijk werk en'de zorg voor de volksgezondheid of van andere vormen van bevordering van het maatschappelijk welzijn. De overige drie leden worden be noemd uit de leden van de raad, terwijl de voorzitter uit de leden van de commissie wordt be noemd. Het college heeft de volgende aanbevelingen opgemaakt: A. 1. J. M. Hamelink, 2. mevr. E. DoomsOrtelee; B. 1. D. M. Ollebek, 2. D. Waverijn; C. 1. C. J. Compiet, 2. J. C. Bleijenberg; D. 1. C. J. Scheele, 2. mevr. J. F. DoornsScheele; E. 1. A. D. van Driel, 2. J. Meeusen; F. 1. mej. M. Jurry, 2. mevr. W. E. v. 'd. Ende—Huijgens; G. 1. M. Wisse, 2. M. A. Duine; H. 1. A. E. van Heijster, 2. G. F. Giele; I. 1. J. Scheele, 2. W. G. Simons. R. K.-begraafplaats ln de wet op de lijkbezorging wordt bepaald dat de begraaf plaatsen zó worden aangelegd, dat op verlangen van het bestuur ener kerkelijke gemeente de lijken van de Jeden dier gemeen te in een uitsluitend voor hen bestemd gedeelte kunnen worden begraven. De inrichting wordt door het gemeentebestuur ge regeld, na het bestuur van de betrokken kerkelijke gemeente te hebben gehoord. Bij raadsbesluit van 5 novem ber 1959 werd bepaald dat de tweede hoofdafdeling uitsluitend bestemd is voor het begraven 4. „Sta schurk! Trek je zwaard en verdedig je meester!" kakelde de oude man driftig tegen zijn dienaar, toen de straatrovers op hen indrongen. „Betaal ik u soms een vorstelijk loon om mij thans in de steek te laten?" Maar de knecht had reeds zijn lantaarn weggew.oppen en verdween snui vend van schrik in het duister. „Schreeuw niet zo, oude zot, en geef ons netjes uw beurs!" grin nikte de voorste bandiet, zijn zwaard Op de borst van zijn slachtoffer richtend. „Of moetan we u soms Het werd nooit duidelijk wat hij precies had willen zeggen, want op dat ogenblik kwam een soe pele gestalte lenig omlaag ge sprongen en de platte kant van diens zwaard trof de straatrover precies tegen de slaap. „Terug, messire!" beval Aram kort, terwijl hi) zich voor de oude man plaatste. „Naar de trap! An ders proberen ze ons in de rug aan te vallen." Hij duwde de ou^e man achteruit en wendde zich toen om, zijn wapen opgeheven. Het schijn sel der flauwbouwen vlamde vu rig in de zwaarden der drie over gebleven straatrovers, die als katten op hem toeslopen HANDGRANAAT TUSSEN DE AARDAPPELEN Bij de coöperatieve aardappel meelfabriek te Alteveer in de gemeente Onstwedde is een handgranaat uit de tweede oor log tussen de aardappelen ge vonden. De granaat werd pas ontdekt toen dit met andere af val zoals stenen uit de machine voor het schoonmaken van de aardappelen viel. De gemeente politie van Onstwedde heeft de handgranaat meegenomen en de mijnopruimingsdienst gewaar schuwd. van lijken van personen die be horen tot het r. b. kerkgenoot schap. Het kerkbestuur heeft thans medegedeeld, dat men in novem ber dit gedeelte in gebruik wil nemen. Dit houdt verband met de uitvoering van de werken van de afvalwaterleiding in de hui dige begraafplaats. Deze laatste zal worden gesloten. Het kerkbestuur verzocht voorts in de bestaand^ beheers-' verordening enige aanvullingen op te nemen. B. en W. menen dat tegen de aanvullingen geen bezwaren be staan en stellen voor deze in de verordening op te nemen. (Nagekomen advertentie.) Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondig geduldig ge dragen lijden onze in nig geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader MARINUS MEERTENS, Weduwnaar van A. C. Vinke, in de gezegende ouder dom van bijna 88 jaar. Uit aller naam, Th. MEERTENS. Hoek, 21 oktober 1964. Willemsstraat 6. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op de algemene be graafplaats te Hoek op zaterdag 24 okt. 1964, des n.m. 2.45 uur. Ver trek sterfhuis 2.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3