Arbeider ging schoonzuster te lijf Militair staat terecht wegéns wegneming 80.000 gulden Bood Chroesjtjov begin dit jaar ontslag aan? Radio en Televisie BEIRSOVERZICHT Oranjelijn verkoopt Prinses Margriet' en Prinses Irene' Kleuteronderwijs: Schrikbarend tekort aan schoolruimte Amerikaanse bedreigt Johnson Radio-actieve wolk trok over de V. S. Kort geding over stukken van het Irene-comité Na de Chinese kernexplosie De dreigende havenstaking in Engeland Donderdag 22 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 15 Acht maanden gevangenisstraf, waar van 2 maanden voorwaardelijk en 'n proeftijd van 2 jaar heeft de officier van justitie van de rechtbank te Maastricht, mr. P. van Mierlo dins dagavond gevorderd tegen de 35- jarige bouwvakarbeiders A. T. uit Hoensbroek, die op 7 september j.l. zijn schoonzuster met een broodmes te lijf ging. De vrouw werd slechts licht gewond, omdat zij bijtijds haar belager kon ontvluchten. Hierop meldde A. T. zich bij de politie. De verdachte, die een mislukt huwe lijk achter de rug heeft, was bij zijn broer in de kost gegaan Maar ook daar ontstond een gespannen ver houding, zodat T. eind augustus het huis verliet. 10 dagen later keerde hij terug om een broek op te halen. Toen hij zijn schoonzuster ontmoette, kre gen beiden ruzie. Plotseling greep T. een broodmes en ging de vrouw te lijf. De verdediger mr. A. van Wessem, achtte poging van doodslag niet be wezen, omdat de verdachte naar zijn mening in een bewustzijnsvernauwing had gehandeld. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Sternbach zweeg weer even. „Zonder iets te zeggen rukte d'Aire zich de mantel van het lichaam en trok zijn schoenen uit, niets scheen er te zijn wat hem van zijn besluit kon afbrengen. 'Geef mij de sleutel, Jules', zei hij rustig tot de burge meester en weerde hem af toen hij hem wilde vergezellen. 'Bewaar de adel in je hart en bescherm mijn huis, maar geef mij de sleutel'. Toen deburgemeester aarzelde, ontrukte hij hem die. 'En nu nog een strik!' riep hij. Toen trad Eustache de Saint-Pierre, de rijkste man der stad, naar voren met een touw in de hand, dat voor beiden lang genoeg was. Hij knipte het door en gaf een stuk aan zijn vriend. Zijn voorbeeld werd gevolgd door Jacques en Pierre de Wiessant, twee broers, en anderen kwamen nu ook naderbij. Maar de burgemeester gebood halt. Er werden slechts zes... geen twintig mensen opgeroepen. Andrieu d'Andres en Jean de Vie- ness maakten het aantal vol. Daar stonden zes edellieden, enkel in hun hemd." Opnieuw zweeg Sternbach. „En nogmaals luidden de klokken", hoorde de dokter zijn patiënt vertel len. „Zes helden liepen zwijgend naar de legerplaats van de Engelse ko ning. Daar stond Eduard de Derde, naast hem de beul met zijn bijl. Zwijgend reikte Jean d'Aires de koning de sleutel over. De overwinnaar dacht aan de lange tijd, welke hij nodig had gehad om de stad tot overgave rijp te maken. Hij haatte de stad, hij haatte de moed van de inwoners en hij haatte zeer zeker de zes man nen die voor hem stonden. Hij gaf de beul een wenk. Bewakers scho ten toe en pakten Jean d'Aires vast. Hij zou de eerste zijn die zijn hoofd op het Sok-zou moeten leggen. Maar daar maakte zich uit het gevolg van de koning eeni vrouw los en wierp zich voor de koning op haar knieën. 'Oh, majesteit,smeekte ze, 'wees genadig? U hebt nu de stad, laat de ze moedige mannen leven!' Honend lachte de koning. 'Ik betoon genoeg genade wanneer ik de vrou wen en kinderen spaar. Beul, doe je plicht!' Maar toen klemde de koningin zich aan hem vast, vleiend en smekend: 'Terwille van ons eigen kind dat ik onder het hart draag, wees toch ge nadig, ik smeek het u. De grootmoe digheid is de schoonste kroon van een koninklijk overwinnaar?' Eduard glimlachte. Behoedzaam til de hij het hoofd van de koningin op. Hij zag de tranen die uit haar ogen stroomden en gaf de beul een wenk. 'De burgers van Calais zijn vrij!' De verteller stond op. „Nou, wat zegt u daarvan, dokter? Is dat niet een schitterende plot voor een film?" Dr. Sevard keek hem ontnuchterd aan. Daarom vertelde deze man zijn verhaal, dus om er een film van te kunnen maken. Altijd de film! Het ergerde hem onuitsprekelijk dat hem de leiding van het gesprek ontglipt was. Met een schijnheilig gezicht stond Sternbach voor hem. „Ziet u, die historische plots doen het altijd. Ik ben er van overtuigd dat ik de kos ten er. heel gauw uit heb en wat de cast de rolbezetting betreft.... Hij kwam niet verder. Hij sloot de ogen omdat alles om hem heen begon te draaien. Hij'trok wit weg en kreeg een flauwte. Toen hij even: daarna de ogen weer open de, zat dr. Sevard naas hem en veen- de hem het voorhoofd af. „Wat is er aan de hand?", vroeg Sternbach. „Het is tijd voor een injectie, meneer Sternbach," zei Sevard rustig. „Een kleine aanval, maar werkelijk van niet veel betekenis. Gaat u maar even mee." In de hall ontmoette hij de Argentijn se. Even werd de blik in haar don kere ogen scherper. „Deze vrouw," zei Sternbach zonder haar aan te kijken, „deze vrouw is een zeer bijzondere vrouw. Ik zou er wat van kunnen maken. Ze heeft al les om een ster te worden." Dr. Sevard zuchtte en ging hopeloos aan 'Filmitis' lijden voor in zijn ka mer. Daar vroeg hij hem op de man af: „Vertelt u me nu eens, meneer Stern bach, waarom bent u eigenlijk hier?" „Ik weet wat u wilt zeggen, dokter. Maar ja, wat kun je er aan doen? Alles wat ik zie en hoor is voor mij nu eenmaal meteen film. U ook Ja, alles! Het hele huis hier. De inval len komen zonder dat ik hef zelf wil. Het is natuurlijk krankzinnig en mis schien word ik nog wel eens krank zinnig." „Ik zou nu eerst maar even gaan lig gen, meneer Sternbach", zei Sevard. „Ik kom meteen terug." Hij verliet de kamer van de zieke, hij achtte het noodzakelijk dat hij de chef vertelde wat er gebeurd was. Hij trof hem in gesprek met dr. Malata. „Speelt u schaak?" vroeg dr. Brio- ni toen Sevard zijn rapport had be ëindigd. Dr. Sevard knikte. „Prima! En kegelt u ook? Verwonderd keek hij de chef aan. Waarom glimlachte dr. Malata bij deze onzinnige vragen? „Kegelen," herhaalde Sevard. „Ja, een jaar of acht geleden heb ik het wel eens geprobeerd, maar ik ge loof niet dat ik er veel van terecht gebracht heb." „Nou, dat is prachtig," zei dr. Brio- ni. „Ik geloof niet dat Sternbach ook een meester is. Hebt u zin. col lega, om met hem een spelletje te gaan kegelen?" Hij glimlachte om het verblufte gezicht van Sevard. „Ziet u, deze patiënt moet vóór al les afgeleid worden. Zijn denken moe ten wij in een andere richting sturen. Ik heb helaas geen golfterrein en ook geen geschikte plaats om te zei len en toch moet ik iets doen. Nou... vertelt u maar eens, hebt u er zin in? Prima, dan kegelt u met hem ie dere dag voor het eten en 's mid dags speelt u schaak. Het tekort aan lokaliteiten voor het kleuteronderwijs is volgens de heer Raams, voorzitter van de bond van verenigingen voor christelijk kleuter onderwijs in Nederland, schrikbarend groot. Óp de vanochtend in Utrecht gehouden jaarvergadering van deze bond heeft de heer Raams gepleit voor ruimere toewijzing van nieuwe lokaliteiten. Hij vroeg zich af of de bouwactiviteit in bepaalde sectoren niet wat kon worden afgeremd ten qunste van de bouw van kleuterscho len. Houten scholen accepteert hij noodgedwongen, hoewel hij ze on economisch vindt in verband met het onderhoud. Het christelijk kleuteronderwijs be reikte op 1 januari jongstleden 114.471 nederlandse kleuters op 1515 Betreurenswaardig noemde de heer Raams het dat door het ontbreken van goede coördinatie tussen de be trokken ministeries .van jaren verlo pen alvorens bouwplannen kunnen worden gerealiseerd. Er zijn school besturen aldus de heer Raams, die reeds in 1956 van de gemeenteraad medewerking verkregen voor de bouw van een niéuwe school, maar die nog steeds op eenbouwvergun ning zitten te wachten. De algemene vergadering besloot bin nenkort een adres naar de betrokken ministers te sturen, waarin de aan dacht op het probleem zal werden gevestigd. i j |j||if VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 HILVERSUM I 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. (Tussen 7.40 en 10.30 kun- den voor een rechtstreekse uitzending nen de programa's onderbroken wor- uit Tokio: Olympisch journaal). 7.15 Ouverture, licht programma. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouverture (dl. II). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Lichte grammofoonmuziek. 10.30 Olympisch journaal. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Lichte-klassieke géam- mofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.04 Nieuwe grammofoonplaten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Olympisch journaal. 13.00 Nieuws. 13.15 Wissewassen, licht programma (herh.) 13.35 Voor de vrouw. 13.45 Gevarieerd muzi kaal programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Hon gaars ensemble. 16.50 Lichte gram mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.35 Lichte grammo foonmuziek. 19.50 Olympisch jour naal. 20.20 Twee gitaren en zang soliste: lichte muziek. 20.35 Opera muziek (gr.) 21.15 Grave, deur tus sen Gelderland en Brabant, klank beeld. 21.45 Lichte grammofoonmu ziek. 22.00 Actualiteiten of grammo- MtJp. foonmuziek. 22.20 Zwart op wit: ac-T tuele publicaties over Kerk en We reld. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Grammofoonmuziek en De Grensgangers, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied .7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en waterweggebruikers. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleu ters. 11.15 Voor de vrouw. 11.55 Moderne pianomuziek voor 2 pia no's (opn.) 12.20 Regeringsuitzen ding: Voor de landbouw. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actualiteiten. 12.38 Fanfare- SCHREEUWENPLAAG IN AMSTERDAM Alle moderne schrikmethoden ten spijt kampt Amsterdam toch ieder nazomer weer met een spreeuwenplaag. Foto: Een dichte zwarte zwerm spreeuwen jladdert om het torentje van de Raampoort. Wee de nietsvermoedende pas sant dei vergat omhoog te kij ken orkest 12.55 Tentoonstellingsagenda. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Ste- moderne en klassieke liederen. 13.55 reofonische uitzending: Alt en piano: Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma. 15.30 Lichte orkestmu ziek. 16.00 Nieuws. Aansl.: Tien jaar - een ton voor Triest, klank beeld. 16.15 Lichte grammofoonmu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.90 So listen van weleer: muzikale lezing. 17.30 Ronduit. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek (gr.) 18.30 Bè ta: nieuws uit de wereld van de na tuurwetenschappen. 18.40 Jazzmu ziek. 19.00 Kiosk. 19.10 Nieuwe grammofoonplaten. 19.30 Kunstkro niek. 19.55 Eerste kolom. 20.00 Nieuws. 20.05 Verdiende Romain Rolland in 1914 de naam „landver rader?", lezing. 20.00 Chansons. 20.50 Bespreking van theologische literatuur. 21.00 Voor de teenage,rs. 21.45 Tegenvoeter, satirisch program ma. 22.15 Dansmuziek (gr.) 22.30 Nieuws. 22.40 Spontane reacties: mu- sc/ie uitzending: Lichte grammofoon- zikale discussie. 23.10 Stereofoni- sche uitzending: Lichte grammofoon muziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S - NEDERLAND I 11.05-12.00 Schooltele visie. NTS 18.15 Olympische Spelen VARA: 19.30 Glynis - Een lijfwacht te veel, TV-film. NTS: 20.00-20.20 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 De Rudi Carrell show. 21.25 Signalement: Particulier kunst bezit. 9.55 Het pistoolschot, TV-film NTS: 22.25 Journaal. 22.30-23.30 Olympische Spelen. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Tienermagazine. 20.45 Paramaribo, filmpressie. 20.55 Amsterdams ka merorkest met solist: klassieke mu ziek. 21.25 Drie maal negen, TV- film. 21.50 Dagsluiting. 21.55-22.10 Actualiteiten. VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 BRUSSEL VLAAMS 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoon muziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weerbericht) 12.50 Beursberichten en programmaover zicht. 13.00 Nieuws en Olympisch journaal. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (Om 15.00 Nieuws) 15.45 Grammo foonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Duitse les. 17.30 Engelse les. 17.45 Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Berichten voor de automo bilisten. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, radiokroniek en weerpraatje. 19.30 Olympisch journaal. 19.40 Grammo foonmuziek. 19.45 Echo's uit de na tuur. 20.00 Lezing. 20.30 Gevarieer de muziek. 21.30 Chansons. 22.00 Nieuws. 22.15 Oude en nieuwe koor muziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig avond programma. 23.55-24.00 Nieuws. BELGIE (Vlaams) 18.30 Reportage van de Olympische Spelen. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.20 Maigret en de inbre kersvrouw, detective. 21.30 Ten hui ze van Reimond Kimps, kunstschil der. 22.20 Nieuws. 22.50-23.30 Re portage van de Olympische Spelen. De auditeur militair bij de Krijgs raad te Velde West in Den Haag heeft woensdagochtend een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met af trek van voorarrest geëist voor de 20-jarige dienstplichtige sol daat G. C. van D. V. die ervan wordt beschuldigd op 24 augustus een bedrag van ongeveer 80.dt'0 gulden te hebben weggenomen uit het bureau van de korpsadmini strateur van het korpscommando troepen te Roosendaal. Van D. V. werkte op dat bureau. In antwoerd op vragen van de pre sident van de Krijgsraad" had van D. V. gezegd dat reeds maanden te voren het plan om geld uit het bu reau weg te nemen was opgekomen en dat zijn schoonvader, A. H. F. (Franken) te Rotterdam, een valse sleutel zou maken voor de brand kast in het bureau. Deze sleutel werd voor het wegnemen van het geld ech ter niet gebruikt. Naar in welingelichte kringen in Moskou verluidt, is Croesjtsjov reeds „in februari van dit jaar in conflict geweest met het presi dium, toen het rapport-Soeslov over de Chinees-Russische be trekkingen werd aangeboden. Croesjtsjov zou toen de onmid dellijke publikatie van het rap port op 15 februari hebben ge- eist. Het presidium was hier ech ter tegen gekant en de publikatie werd verschoven naar 3 april. Chroesjtsjov zou toen zijn ont slag hebhen aangeboden, hetgeen niet werd aanvaard. In verband met de scherpe kritiek van West- en Oosteuropese communisti sche partijen hebben de nieuwe Rus sische leiders een dechroesjtsjovisa- tie-campagne afgelast, zo schrijft de correspondent in Moskou van het Deense communistische partijblad „Land en volk" woensdag. Volgens de correspondent is men in De 61-jarige Amerikaanse Elizabeth Duke, woonachtig in Fort Worth wordt ervan beschuldigd bedreigin gen te hebben geuit tegen het leven van president Johnson. Zij kan te gen betaling van een borgtocht van Russische kringen verrast door de kritische houding met betrekking tot Chroesjtsjovs aftreden en door de vragen om uitleg over de achtergron den daarvan. De Russische leiders hadden bijeen komsten in werkplaatsen en instellin gen met het doel verschillende kan ten van Chroesjtsjovs politiek aan te vallen en uitleg te geven over de veranderingen in de leiding, thans afgelast. De wijze waarop Chroesjtsjov is af gezet was ongrondwettelijk en laat een bittere smaak na, zo schrijft het Zweedse communistische blad „Ny Tag" woensdag in een scherp com mentaar. De schrijver van het artikel, de voor zitter van de vakvereniging van bouwvakarbeiders in Stockholm, Sven Landin, zegt, dat de gebeurte- geld hoorde. Hij gaf de marechaussee nissen een scherp contrast vormen met de verkiezingscampagne in Zwe den, Denemarken en Gr.-Brittannie, waar miljoenen kiezers beslissen wie aan het hoofd zullen staan van de regeringen in hun landen. Na de afrekening met het Stalinis me op het 20ste en 22ste partijcon gres was de algemene mening buiten de Sowjet-Unie dat de methoden waarmee de nieuwe leiders de macht van Chroesjtsjov hebben overgeno-' definitief tot het verleden be- 2.000 dollar voorlopig op vrije voe- J hoorden. Deze mening is thans on- ten blijven. i juist gebleken. Van D. V. en F. werden spoedig na het verdwijnen van het geld in hech tenis genomen en wel door het toe val dat een andere militair die iets van dergelijke plannen wist en voor een andere zaak in Assen werd ver hoord van het wegnemen van het aanwijzingen die tot aanhouding van van D. V. en F. leidden. De 80.000 gulden konden nog worden achter haald. Ter zitting is de rol van de schoon vader herhaaldelijk aan de orde ge weest. De auditeur militair zei dat alles draait om de verhouding tus sen de schoonvader die. meer dan een dozijn veroordelingen achter de rug heeft en de schoonzoon. Het staat echter vast, dat van D. V. het ini tiatief heeft genomen tot het weg nemen van het geld. De schoonva der is net de dupe van van D. en van D. niet van de schoonvader, al dus de auditeur militair. De verdediger, majoor K. Bakker, zei dat van D. V. uit een niet har monisch gezin komt. De vader, een integer man, schoot tekort in het ge ven van leiding. Voor van D. V. was F. de man die hem opving. De soldaat die zich een mislukkeling voelde, wilde F. laten zien dat hij ook wat waard was. De invloed van de schoonvader op de schoonzoon blijkt uit het feit, dat laatstgenoem de het gehele bedrag aan dé schoon vader heeft afgestaan. De auditeur militair zei, sprekend over de strafmaat, dat het bezwa rend voor van D. V. is, dat hij het initiatief heeft genomen. Echter de beklaagde zou misschien voor het wegnemen van het geld zijn terugge deinsd als het op het bureau niet zo nonchalant was toegegaan. Men kon het geld open en bloot zien lig gen. Het grote bedrag was daaren tegen weer bezwarend. Van D. V. wist hoeveel geld er was, want hij had geholpen het in zakjes te doen voor de uitbetaling aan personeel. Majoor Bakker heeft gezegd dat er eert tijd is geweest dat van D. V. zijn plannen heeft wilien laten va ren. Later ging de schoonvader weer. druk op hem oefenen. De Krijgsraad zal r.a overleg in raadkamer uitspraak doen. De Krijgsraad te Velde West .in Den Haag heeft de 20-jarige dienst plichtige soldaat G. C. van D. V. (Drie! Vis) woensdag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tevens AANSLAGEN OP NEGERKERKEN Opnieuw zijn vier personen in staat van beschuldiging gesteld in verband met bomaanslagen op negers in de Amerikaanse staat Mississippi. Het aantal beschuldigden aan aanslagen op negerkerken en woningen van ijveraars voor rasgelijkheid bedraagt thans negen. tot ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Van D. V. werd schuldig bevonden aan het wegnemen van ongeveer 80.000 gld. uit het bureau van de korpsadministrateur van het korps commandotroepen te Roosendaal op 24 augustus j.l. Van D. V. is in hoger beroep gegaan. Het grootste gedeelte van de radio actieve wolk, veroorzaakt door de eerste Chinese kernontploffing is over de V.S. getrokken zonder dat de Amerikaanse meteorologische dien sten een merkbare toeneming van de radioactiviteit in de atmosfeer heb ben kunnen constateren, aldus is dins dagavond in Washington meegedeeld' De wolk verplaatst zich met een snelhed van 160 km per uur op een hoogte van meer dan 9 km. 9 De Scheepvaart- natschappij Oranje- lijn heeft haar scheen „Prinses Mar griet" en „Prinses Irene" afgestoten. De maatschappij heeft het gecombi neerde passagiers-vrachtschip „Prin ses Margriet" overgedaan aan de Holland-Amerika Lijn. Het schip zal in november de twintig jaar oude „Westerdam" gaan vervangen op de dienst Rotterdam—-New York. De „Prinses Margriet" zal-op 21 no vember de dienst van de Wester dam" overnemen. Het schip, dat in 1961 in de vaart kwam, meet 9.336 brt en heeft een capaciteit van 111 passagiers en ca. 6500 ton lading. De Oranje Lijn heeft ook het zuster schip „Prinses Irene" verkocht en wel aan Verolme United Shipyards N.V. in Rozenburg. Het schip zal na DE SPORTTOTO Het aantal deelnemers aan toto ne gen was 639.368, die voor een be drag van 755.580,50 inlegden. Dit betekende een prijzenbedrag van 249.342. Voor de eerste prijs,) 137.138,10, waren geen gegadig den, zodat tweederde van dit be drag bij de tweede en een derde bij de derde prijs werd gevoegd. De 38 deelnemers die slechts één- uitslag fout voorspelden, deelden dus in to taal 166.228, hetgeen ieder een bruto bedrag van 4.374 opleverde. Voor de derde prijs bleek meer ani mo: liefst 596 personen vulden de eerste acht uitslagen feilloos in, het geen een netto bedragje van 138 betekende, aangezien zij in totaal 83.114 moesten delen. Voor de goaltips was de belangstel ling zoals gewoonlijk heel wat min der. Hier waagden 202.352 deelne mers een gokje. Er kwam aan prij zen beschikbaar 56.268 en de in leg bedroeg 170.512. Er kwamen geen meldingen binnen van zes goe de tips, wel van vijf goede. Ieder van deze 39 deelnemers toucheerde een netto bedrag van 721. Voor de 1176 gelukkigen die viermaal juist tipten werd de spoeling heel wat dunner: zij werden ieder 24 rij ker. een verbouwing op de Verolme Werf worden doorverkocht aan Indonesië. De „Prinses Irene" meet 8533 brt en heeft een accomodatie voor 115 pas sagiers. De directie van de H.A.L. heeft over wogen of de „Westerdam"-dienst op New York, die met het vervoer van passagiers in een klasse een bijzonder karakter draagt, nog wel kon wor den voortgezet. Men besloot tenslotte de Lijn te handhaven. Aan deze be slissing heeft mede ten grondslag ge legen het vertrouwen dat de directie stelt in de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse passagiersscheep vaart, die er belang bij heeft een zo groot mogelijke verscheidenheid van diensten te kunnen aanbieden. Een belangrijke overweging voor de ver vanging van de „Westerdam" door de „Prinses Margriet" was voorts het feit dat de „Prinses Margriet" niet voldeed in het vaargebied van de Oranje-Lijn, een rederij waarin de Holland-Amerika Lijn deelneemt. INTERNATIONALS VRIENDELIJKER De internationale waarden zijn gis teren over praktisch de gehele linie vriendelijker geweest ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Voor al Philips lag gevraagd in de markt, terwijl de beroepshandel het oog had gericht op de A.K.U. Philips liep op van 159,40 tot 159,70 als gevolg van lokale vraag, terwijl aanbod van Amerikaanse zijde uitbleef. De slot- koers van dinsdag was 158,70. A.K.U. verbeterde circa vier punten tot 49tJ/£» waarna een koersreactie intrad tot 490. De beurs tracht de koers van dit fonds omhoog te krij gen. Dit lukt de laatste dagen ojn- danks de verkopen van zekere zijde. Hoogovens werden twee punten ho ger op 590 geadviseerd. Kon. Olie ontmoette goede lokale vraag "waar door de prijs opliep van 163,20 tot 163,60 163). Unilever lag goed gedisponeerd in de markt op 148, plus twintig cent. Kon. Olie noteerde dinsdag in Wall Street dollar lager. Daarentegen lagen Phi lips en K.L.M. er hoger in de markt. Hierdoor werden de aandelen K.L.M. hoger geadviseerd. De markt op het Damrak ondervond steun van de hogere slotkoersen uit Wall Street. Toch bleven de omzet ten opnieuw aan de schrale kant. De leidende cultures, alsmede de scheepvaartwaarden waren goed prijs houdend met weinig zaken. De staatsfondsenmarkt was lager met af nemende affaire. Aandelen Centrale Suiker werden op 402 (405) geadvi seerd. In de lokale afdelingen viel de stem ming niet tegen. Er waren, echter uit zonderingen. Eén hiervan was de koers voor aandelen Arch. N.V. op 90 laten tegen dinsdag 105 laten en een laatstgedane notering van 124H qedaan laten op 15 oktober. De stuk ken noteerden ter beurze het hoogst 202. De eerste koers bij de introductie op de officiële beurs was 165. De scherpe koersdaling van de laatste tijd valt de beurs tegen. De vennootschap verkeert in liquiditeitsmoeilijkheden als gevolg van de grote vlucht van het bedrijf. De resultaten over het lo pende boekjaar zullen mogelijk tot gevolg hebben, dat de aandeelhouders met een lager dividend rekening moe ten houden. Vorig jaar werd 10 pro cent uitgekeerd, waarvan vijf procent in aandelen. Aandelen Electrofact, die dinsdag veertig punten opliepen tot 460, werden op 460 eerder bieden ge adviseerd. De beurs verwacht een bod op deze aandelen van 500 procent. Volgens de beurs zou dit bod kunnen worden uitgebracht door de Ameri- kanase maatschappij „Controldata" welke maatschappij reeds het meren deel van de' aandelen Electrofact in haar bezit heeft. A. K. U.: Hoogovens: Nabeurskoersen (489%) (593) (163.40) (159.40) (147.70) Kon. Olie: 163.30—163.70 Philips: 147.70—159.30 Unilever: 147.50 Stemming: ongeanimeerd. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend heden in Amsterdam luiden: Engels pond 9.96—10.06 Amerikaanse dollar 3.57—3.61 Canadese dollar 3.313.36 Belg. frank (100) 7.22—7.27 Zwitserse fr. (100) 83.05—83.55 Franse frank (100) 73.20—73.50 Duitse mark (100) 90.25—90.75 Noorse kroon (100) 49.75—50.75 Deense kroon (100) 51.45—52.45 Zweedse kr. (100) 69.10—70.10 Iitaliaanse lire (10.000) 56.65—58.65 Oostenrijkse schilling (100) 13.88—13.98 Portugese escudo (100) 12.35—12,50 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92—6.07 Daggeld wederom verhoogd In verband met de steeds krapper wordende geldmarkt, onder meer als gevolg van belastingbetalingen is, ingaande heden, het tarief voor dag geld (call money) wederom verhoogd en wel met een half procent tot 4 procent. Op 16 oktober werd dit ta rief een half procent hoger gesteld op 31/4 procent. Mevr. J. E. M. Bahlmann— Verhoeven te Nijmegen, tot 15 juli secretaris-penningmeester van het comité huwelijksge schenk Irene, moet de onder haar berusting zijnde stukken afgeven aan haar opvolgster mevr. A. A. M. Steenberghe Berkvens te Utrecht. Dit bepaal de de president van de recht bank te Arnhem, mr. J. H. Smits in zijn vonnis, in het kort geding aangespannen door de stichting „geschenk prinses Irene", de voortzetting van het comité hu welijksgeschenk. Volgens de pre sident gaat de weigering van mevr. Bahlmann de bescheiden af te geven omdat zij de anoni miteit van bepaalde schenkers wil beschermen, niet op. Binnen acht dagen moet mevr. Bahlmann de stukken afgeven. De rechter stelde een onmiddel lijk opeisbare boete vast van ƒ1000 voor elke dag dat ze in gebreke blijft. Indien het haar bedoeling is geweest emonimiteiten te be schermen, had zij op 15 juli niet moeten aftreden. Nu zij dat wel heeft gedaan na een menings verschil, moet zij zelf daaruit de consequenties trekken. Ze zal de onder haar berusting zijnde stukken moeten afgeven,' 'want het is in het belang van de stich ting d'at deze ten behoeve van een accountantsonderzoek hier over onverwijld kan beschikken. De radio-aktiviteit in de atmosfeer boven India is na de Chinese kern explosie van 16 oktober „beduidend" toegenomen, maar vormt geen gevaar voor de mens. Een Indiase geleerde deelde woensdag mee dat men binnen een week een duidelijk beeld hoopt te hebben van radio-activiteit in dat gebied. Van huwelijkszwendel (80 mille) verdachte chauffeur aangehouden Op verzoek van de Amsterdamse Centrale Recherche heeft de Bussum- se politie gisteren de 54-jarige chauf feur-huisbediende L.O.M. aangehou den, die verdacht wordt van huwe lijkszwendel. De in Paramaribo ge boren chauffeur zou van een dame uit de omgeving van Rotterdam totaal 30.000 en van een mevrouw uit Amsterdam, onder het doen van trouwbeloften, 50.000 hebben weten los te krijgen. De man, die in 1953 voor meermalen gepleegde oplichting gevangen heeft gezeten, heeft, hoewel hij weinig mededeelzaam is, tegenover de recherche miet ontkend dat hij het geld gehad heeft en nu kwijt is. Het vermoeden bestaat dat de man, die in hazardspel gelegenheden werd aange troffen, het geld met gokken voor een groot deel heeft verloren. De oplich tingen moeten gepleegd zijn in de periode 1961 begin 1963. Terwijl hij met de oeide dames relaties onder hield had M. ook 'nog contact met drie andere vrouwen. Een hunner is een paar duizend gulden aan hem kwijt geraakt. Een tweede was tijdig door familie voor L. gewaarschuwd en de derde had hem geen geld ge geven. De chauffeur woont 12 jaar in ons land. Laatstelijk in de hoofd stad. Toen de politie hem echter zocht bleek hij spoorloos te zijn en werd hij gesignaleerd in het opspo- rings-register„ zodoende kon de man, toen hij. in Bussum een betrekking bij particulieren aanvaardde door de po litie worden aangehouden. Een onofficiële 24-uursstaking van ongeveer 6000 van de 65.000 Britse havenarbeiders die morgén, donder dag zou worden gehouden, gaat niet door. Woensdag is op een spoedvergade ring besloten dat de stakina niet no dig is nu de officiële vakbondsleiders hebben gedreigd met een algemene havenstaking als niet wordt ingegaan op salariseisen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 15