Rode leiders op zoek naar een nieuwe strategie! Snelheid van 260.000 km per uur KREMLIN „OMSINGELD PLEIDOOI VOOR NIEUW SYSTEEM SUBSIDIERING WONINGBOUW Plasma-aandrijfapparatuur kan de ruimtevaart werkelijkheid maken Huister Fayat: SltSEfJE-RUN VERBINDING EEN KATI0N&AL BELANG CUBAANSE WAPENS AAN BOORD VAN LIBERIAANS SCHIP f Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 22 oktober 1964 n Sch@en en wodka Geen dogmat Gefaald Tussen twee bommen Diplomatieke betrekkingeit met Koeweit DE TOESTAND IN ZUID-VIETNAM Benzinestations na 8 uur 'savonds dicht in België Na de ruimtereis van de drie Russen: ©e uitsBuitüsïg van ontslagen Amsterdamse bouwvakkers Sartre weigert bil voerbaat NobeSpirijs SVSafia-lesder ontvoerd Vicieuze cirkel Nieuw oplossing Grenzeloos De koeling De stroomtsTO&i RADIO-VERBINDING MET TOKIO HERSTELD Wat de gevolgen zullen zijn van het onverhoeds afzetten van Ni- kita Sergejewitsj Croesjtsjow en trouwens ook wat daartoe ge leid heeft zal voorlopig nog niet duidelijk worden. Men moet zelfs nog maar afwachten of de nieuwe partijbaas Leonid Brezn- jew en de nieuwe premier Alexej Kosygin zijn definitieve opvol gers zijn. Het verdwijnen van een oude dic tator heeft in de sowjet-unie steeds geleid tot een machtsstrijd, waarvan de winnaar pas veel la ter bekend werd. Zo ging het ten slotte ook na Stalins dood van het collectieve leiderschap dat daarop volgde, waren de bekende namen spoedig van het eerste plan verdwenen en de ster van Chroesjtsjow van wie haast niemand gehoord had steeg eerst vrij langzaam. Uniek was in dit geval dat de grote man van het Kremlin niet de gelegenheid kreeg zichzelf te rug te trekken (gelijk zijn plan was) of door de dood verdween, maar de woestijn werd ingezon den. En eveneens dat in de vrije wereld de eerste reacties werden gekenmerkt door een gevoel van angst, dat de wereld nu ineens een stuk onveiliger was gewor den. Voor een deel kwam die reactie doordat men in Chroesjtsjow een wat onbehouwen maar verder toch wel goede kerel is gaan zien, die soms wat uit zijn slof kon schieten met zijn schoen tim meren in de assemblee der Ver. Naties - maar die in de kern wel iemand was om een glas wod ka mee te gaan drinken. Bij dat beeld van de kleine Oe kraïner vergeet men dan dat hij onder Stalin een trouwe paladijn was, die niet schroomde om op bevel bloedige zuiveringen uit te voeren en die met ijzeren wil en kundige intriges kwam waar hij wezen wilde. De goedmoedigheid was voor een groot deel een be wuste reclametechniek. Maar dat neemt niet weg dat men vooral aan de nuchterheid van Chroes jtsjow geenszins hoefde te twijfe len en dat men ook wist dat van hem een goed begrip te ver wachten viel voor de gevaren van een kernoorlog, zodat hij die ze ker zou vermijden. In dat opzicht zal voorlopig nog het minst veranderen, want de mannen die nu de macht uit oefenen zijn lieden die geschoold zijn in het nuchter overwegen van voor- en nadelen voor ze een zui ver zakelijke beslissing nemen. En bepaald niet de doctrinaire maxis- ten die dromen van een wereld revolutie. Dat is de grootste verdienste van Chroesjtsjow hij heeft een eind gemaakt aan de sfeer dat ten eeuwigen dage de richtlijnen voor communisten geput moesten wor den uit de werken van Marx, En gels en Lenin. Hij lapte bij gele genheid alle dogmatiek aan zijn laars als hij het zakelijk beter achtte. Dat zette hij door bij zijn ontluistering van Stalin en bij zijn streven de levensstandaard van de Russen te verbeteren, waarvoor hij desnoods volgens de leer geboden versterking van de zware industrie tegenhield om de produktie van gebruiksgoederen te stimuleren. En in de niet-materiële sfeer werkte die zakelijkheid uit tot een volslagen nieuwe geestelijke in stelling, die zich vooral manifes teerde in een relatief aanzienlijk grotere vrijheid van doen en den ken dan onder Stalin was toege staan. Plus in de buitenlandse politiek een ontspanning het was immers niet nodig een we reldrevolutie te ontketenen om het communisme te verspreiden, dat ging vanzelf als ieder maar de betere resultaten zag. Waarbij op de achtergrond de weinig doctrinaire maar zeer praktische gedachte meespeelde dat de sowjet-unie bij een uiter aard nucleaire oorlog meer had te verliezen dan ooit te voren. Het lijkt onwaarschijnlijk dat deze mo dernisering en losweking van de strikte leer, die men als de Croesjtsjowperiode kan kenschet sen, ooit nog ongedaan gemaakt kan worden. Een ander punt is, dat voor de Russen zelf de praktische resul taten van Croesjtsjouw danig te wensen overlieten. Hij kondigde aan dat de levensstandaard spoe dig die in de V.S. zou overtreffen; dat eten, wonen en vervoer gratis zou worden en veel meer. De aan koop van tarwe in de V.S. en Canada is een getuigenis hoezeer hij hierbij faalde. De decentrali saties en het weer ongedaan ma ken daarvan en allerlei experi menten in landbouw en industrie hebben meer chaos veroorzaakt dan eigenlijk viel goed te praten. De mannen die het stuur van Croesjtsjow hebben overgenomen zijn juist de technocraten, de vak lui in het besturen van een tech nische maatschappij, die waar schijnlijk dit gehannes beu waren en de kunde hebben om dit werk beter te doen dan de impulsieve Chroesjtsjow. En dan tenslotte het voornaamste punt China. In dit opzicht zat Chroesjtsjow hopeloos in het slop. De vete bijleggen kon niet meer, daarvoor was hij persoon lijk er teveel bij betrokken. Een conferentie die hij doorzette, liet blijken hoezeer de vrijer gewor den Öosteuropeese communis tische partijen tegenstreefden om China uit te stoten niet uit sympathie voor Mao, maar om dat ze van een onderlinge strijd der communisten vreesden dat de ontwikkeling naar een vrijer par tij- en regerings-systeem zou lei den. Nieuwe mannen kunnen in dit gemakkelijker manoeuvreren ze zijn niet beladen met vele uitspra ken van vroeger. Dat wil niet zeggen dat ze zullen streven naar bijleggen van het ge schil door een soort capitulatie, maar wellicht vinden ze een op lossing, waardoor in ieder geval de samenhang in het Kremlinblok niet wordt geschaad. Waarschijn lijk speelt bij het zoeken naar zo'n nieuwe strategie ook mee dat de Chinezen hun eerste kernproef hebben verricht. Binnen niet al te lange tijd zal daar inderdaad een kernwapen uit groeien en voor de Russische militairen doemt dan het onverkwikkelijke idee op dat ze bekneld raken tussen twee kernmachten een in het oosten en een in het westen. Het antwoord zou dan zijn een versterking van de zware in dustrie die de wapens levert, in dat opzicht wellicht" een terug komen op besluiten van Chroesj- In het jaarverslag van het katholiek instituut voor volkshuisvesting wordt een pleidooi gehouden voor een aan de welvaartsontwikkeling aangepast systeem van subdiëring van de wo ningbouw. Het instituut meent dat dit systeem,een belangrijke stap zou zijn op de weg naar meer normale ver houdingen in de woningvoorziening. Het biedt belangrijke mogelijkheden voor een meer reële en een meer doelmatige benadering van het huur- en subsidievraagstuk. Ook blijkt vol gens het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting de mogelijkheid aanwezig te zijn het systeem dienst baar te maken aan een forse verho ging van de kwaliteit van de woning bouw. De grondgedachte van het in het jaarverslag van het K.I.V. voorgestel de systeem is, dat in het gezinsbudget van de inkomensstijging een relatief groter deel voor huur moet worden bestemd. De verhouding huur - inko men (de huurquote) is dan ook een belangrijk instrument van het systeem. Voor de nieuw gebouwde woning, die door een meer-investering van 5000 gulden op een hoger kwaliteits niveau is gebracht, zal in het begin een hoger subsidie nodig zijn om het verschil tussen kostprijshuur en vraag- huur te overbruggen. Ieder jaar zal dit verschil volgens het K.I.V. klei ner worden en dus het subsidie ver minderen, omdat van de stijging van het reële inkomen een meer dan even redig deel voor de betaling van het woongenot moet worden besteed. In het jaarverslag wordt becijferd dat op deze wijze in korte tijd een zelf- dekkende huurprijs kan worden be reikt, dat de subsidieinspanning van het rijk aanzienlijk daalt en dat de welvaart de kwaliteit betaalt. tsjow. Juist die „omsingeling" door kernwapens overigens geeft reden om aan te nemen, dat de politiek van ontspanning ten op zichte van het westen voortgezet zal worden Breznjew en Kosy gin kunnen weinig anders. En dit is voor het westen het belang rijkste ook het ten val brengen van Chroesjtsjow zal waarschijn lijk de spanning niet verhogen. (Nadruk vechoden). Het Ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee dat de Regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de Regering van de Staat Koeweit in gemeenschappelijk overleg hebben be sloten over te gaan tot het aankno pen van diplomatieke betrekkingen. In verband hiermee is binnenkort de benoeming te verwachten van Jhr. Mr J. D. van Karnebeek, Hr. Ms. buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa- ■deur te Bagdad, tevens tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur bij Zijne Hoogheid de Emir van Koeweit met als standplaats Bagdad. Na bijna negen maanden van het politieke toneel verdwenen te zijn ge weest zijn verscheidene Zuid-Vietna- mese Generaals weer in het Leger teruggekeerd. Het zijn de Generaal Tran van Don, oud-minister van Na tionale Defensie en Commandant van de Strijdkrachten, Ton That Dinn, oud-minister van Binnenlandse Zaken, Le van Kim, voormalig Stafchef en Mai Huu Xuan, oud-directeur-gene raal van de Veiligheidstroepen. Na de machtsovername door Gene raal Khanh werden zij op 30 januari gearresteerd en in dorpen in het mid den van het land geisoleerd. Dinsdag zijn zij naar Saigon teruggekeerd, waar zij door het Staatshoofd, Gene raal Doeong van Minh. werden ont vangen. Welke functies zij zullen krijgen is nog niet bekend. De Vereniging van exploitanten van benzinestations in België heeft .dins dag besloten met ingang van 1 de cember a.s. de pompen na acht uur 's avonds te sluiten. Wel zal er een soort wachtdienst worden georgani seerd, terwijl tevensv zal worden ge streefd naar de uitbreiding van het aantal automatische pompen. De Vereniging i$ van mening, dat de automobilisten maar moeten leren voor acht uur 's avonds te tanken, net zoals de huisvrouw haar bood schappen doet jvoordat de winkels sluiten. Zij, dië ;'s nachts moeten rij den, moeten dab maar een reserve tank nemen. .1 iA V Nu de Amerikanen niet lang meer op zich zullen laten wach ten om eens een onderzoekje op de maan in te stellen volgens hun project „Apollo", menen velen, dat de tijd van de echte ruimte vaart, waarbij we regelmatige diensten tussen de planeten van ons zonnestelsel zullen kunnen onderhouden, niet ver meer weg is. We zien hoe de ruimtevaartnaties steeds grotere en sterkere raket ten bouwen, hoe de Russen het klaarspelen drie man tegelijk het heelal in te sturen en hoe mons terachtige apparaten van enorme afmetingen en gewicht de hoogte ingaan. Daarvoor is kracht nodig, kracht die we in onvoldoende mate behalen uit de momenteel gebruikelijke krachtbronnen als de chemische raketmotoren. Op deze wijze voortgaande zal de ruimtevaart gedoemd zijn beperkt te blijven tot bescheiden spronge tjes. BRAND IN BLIN DENWERKPLAATS Dinsdagmiddag heeft een mid- delbrand gewoed in de blinden- werkplaats aan de Lutmastraat/ Amsteldijk in Amsterdam. Het vuur, dat vermoedelijk in de droogkamer is ontstaan, heeft een groot gedeelte van het ge bouw verwoest. Op een dinsdagavond gehouden ver gadering van het Amsterdams bouw vakcomité met vertegenwoordigers van 50 objecten, waarbij 1-1 objec ten van de N.V. „Texel" (Van der Meijden) en de N.V. Van der Vorm's Aannemingsbedrijf, -is beslo ten om hedenmiddag na de tweede schaft naar het Amstelveld te gaan en vandaar in een demonstratieve op tocht naar een zaal of een andere plaats van samenkomst. Het voor stel daartoe was gedaan door het bouwvakcomité. De vergadering werd bijgewoond door circa 150 vertegen woordigers van deze 50 objecten. Volgens een woordvoerder van het comité omvatten die objecten het grootste deel van de nieuwbouw in Amsterdam en zijn er een 4.0000 bouwvakarbeiders van de totaal 6 a 8.000, die in de nieuwbouw werken, daarop werkzaam. Dit bouwvakcomité, dat al acht jaar bestaat, heeft niets uitstaande met de drie erkende bouwvakbonden. De centrale eis bij de demonstratie van hedenmiddag is: weg met de ta riefstop. De woordvoerder van het comité verwacht dat deze demonstra- ie de laatste actie zal zijn. Hij is er van overtuigd dat dan de oplossing zal zijn bereikt, en in de praktijk de tariefstop er uit zal zijn. Mocht de actie geen resultaat hebben! dan zul-- len scherpere maatregelen volgen, al dus de woordvoerder. Hij deelde nog mede dat de verga dering was bijgewoond door waar nemers van de erkende bouwvakbon den. Voorts werd nog bekend gemaakt dat de stakende arbeiders van Van der Vorm besloten hebben de sta-- king voort te zetten. „De arbeiders zullen niet toestaan dat de dwangsommen - bij niet nakoming van het bevel - zullen worden ge- ind", zo werd op een persconferen tie na afloop der vergadering gezegd. Voorts is nog een voorstel van het bouwvakcomité aangenomen om wat genoemd werd een begroetingsbrief aan de Amsterdamse afdelingen der erkende bonden te sturen n.a.v. van hun voorstel aan hun hoofdbesturen om te doen nagaan of de ontslagen bouwvakkers van deze bondén, die door de patroons uitgesloten wor- De Belgische vice-minister van bui tenlandse zaken, H. Fayat, heeft dinsdag het Belgisch-Nederlands ak koord voor een nieuwe verbinding tussen de Schelde en de Rijn een kwestie van nationaal belang ge noemd. In een verklaring aan het Belgische blad „Echo de la Bourse" wees hij er op, dat het akkoord aan twee eisen voldoet: de zee-Schelde wordt vrij gemaakt van de binnenvaart en voor de Riir.vaart wordt een nieuwe en kortere weg geopend, die toeganke-- lijk is voor de duw-vaart, het nieu we tracee noemde de minister het en:ge, dat economisch en technisch De franse auteur en toneelschrijver Jean Paul Sartre heeft definitief be sloten de Nobelprijs voor literatuur, zo deze hem verleend zou worden, niet te aanvaarden, aldus is door een functionaris van de Zweedse ambas sade in Parijs meegedeeld. (De No belprijs voor literatuur zal morgen bekend gemaakt worden). De culturele attaché van de Zweed se ambassade in P-arijs heeft tegen over Reuter verklaart, van de Parijse uitgever van Sartire vernomen te hebben, dat Sartre om persoonlijke redenen niet in aanmerking wenst te komen voor de prijs. Volgens de at taché is Sartre uit Parijs vertrokken met onbekende bestemming. Van de zijde van Sartres uitgevers is ge zegd, dat de auteur volkomen uit de circulatie is verdwenen. beantwoordt aan deze dubbele eis. Minister Fayat weerlegt voorts nog maals de bezwaren, die van Waalse, ma-ar ook van Gentse zijde tegen het akkoord zijn gemaakt. Gent kan er op vertrouwen, dat het kanaal door Zuiü-Beveland zal blij ven bestaan, gezien het duidelijke belang van Nederland zelf in deze waterweg, aldus Fayat. Tegen de Waalse bezwaren voert hij aan, dat het zoete water dat Belgie volgens het akkoord aan Nederland moet leveren (ais compensatie voor de verziltir.g van het Zeeuwse meet door het schutten van de Kreekkrak- sluizen) de bevaarbaarheid van Maas en Albertkannal niet zal aan tasten. Welk nut zou voor Antwer pen de nieuwe verbinding met het noorden hebben, indien daardoor de bevaarbaarheid van deze andere wa terwegen in geveaar zou worden ge bracht?, aldus vraagt hij zich af. Minister Fayat wijst er tenslotte op, dat het watervraagstuk in Belgie geen gevolg, is van het akkoord van Den Haag, maar van de toenemende Bel gische industrialisatie. Aan een op lossing wordt tjeuwens r.eds door een regering.-comrcissie geweckt. den een ondersteuning kunnen krij gen uit de kassen. De directie van het gewestelijk ar beidsbureau te Amsterdam heeft me degedeeld dat enkele bouwvakpa troons in de hoofdstad op grond van de resoluties die de leden van de S.P.V. (Samenwerkende Patroons verenigingen hebben aangenomen, ge weigerd hebben arbeiders die bij de N.V. „Texel" waren ontslagen, in dienst te nemen. Het G.A.B. had deze arbeiders, die zich bij het bureau hadden laten in schrijven, zoals het merendeel der ontslagen bouwvakkers, naar deze nieuwe werkgevers bemiddeld. Het betekent dat deze arbeiders geen uit kering krachtens de W.W. zullen krijgen en ook geen uitkering krach tens de sociale voorzieningen van de gemeente, zo deelde de G.A.B.-di- rectie mede. Twee gewapende mannen hebben woensdagochtend vroeg op Park Avenue in New York Joseph Non- nano, die een van de leiders van de Amerikaanse Mafia zou zijn, ont voerd, zo is meegedeeld door de NewYorkse politie. De mannen trokken Nonnano uit een geparkeerde auto en reden met hem weg in een andere wagen, Nonnano's advocaat, die de achtervolging in zette, werd beschoten. Dé Maffia-leider, alias ,Jóe Bananas', zou aan het hoofd staan van een van de vijf benden van de New Yorkse onderwereld. De bende houdt zich volgens de New York Times bezig met handel in verdovende middelen, gokken en afpersing. De 59-jarige Nonnano werd aange wezen als een van de leiders van dè Mafia, die in de Verenigde Staten bekend staat onder de naam „Cosa Nostra" (onze zaak), door Joseph Valachi, toen deze voor de Senaats commissie een verklaring aflegde over de Amerikaanse onderwereld. Non nano was de Verenigde Staten voor de eerste maal „illegaal" binnengeko men in 1920. In 1924 werd hij ge arresteerd wegens het leveren van wapens aan de bende van de beruchte „Al Capone". Nonnano heeft echter nooit gevangenisstraf gehad. De snelheid waarmee een raket zich kan voortbewegen, hangt in eerste instantie af van de straal- snelheid van de uitstromende gas sen van de motoren. De uit stroomsnelheid is weer afhanke lijk van de temperatuur en zo zou men verder kunnen gaan, aangezien 't één afhankelijk is van het ander. Bij de conventionele chemische raketbrandstof is de reactiewarmte in de verbrandings kamers en daarmee de uitstroom snelheid van de gassen begrensd. Het gevolg hiervan is, dat de snelheid die men nodig heeft om een capsule buiten de aantrek kingskracht van de aarde te bren gen en die 8 kilometer per se conde bedraagt, niet door één enkele serie motoren kan worden opgebracht. Daarom maakt men gebruik van twee- of drietraps raketten. De maximale uitstroom snelheid van de gassen van che mische raketmotoren bedraagt 4500 meter/seconde en de reeds lang bestaande plannen voor ech te ruimtevaart zijn daarmee niet te verwezenlijken) want daarvoor zou men uitstroomsnelheden van 10 tot 100 kilometer per seconde nodig hebben. Het antwoord op de vraag, hoe men dergelijke hoge uitstroom snelheden zou kunnen realiseren wordt gegeven door dr. H. Peters, een Westduitse specialist, die zich met een staf medewerkers reeds lang bezig houdt met dit pro bleem. Volgens dr. Peters zijn deze snel heden slechts te bereiken met zo genaamde „plasma-aandrijfappa- ratuur". Onder plasma verstaat men een geïoniseerd gas. Wan neer bijvoorbeeld waterstof tot 5000 graden Celsius wordt ver hit, vallen de waterstofmoleculen uiteen tot atomen. Bij nog hogere temperaturen wordt tenslotte het plasma-stadium bereikt, waarbij de atomen hevig op elkaar in stormen, waardoor elektronen uit hun baan worden geslingerd. Dit proces noemt men het ioniseren van gas. Het gas wordt daarmee elektrisch geleidend. Dat is voor het gebruik als raket- aandrijfstof een zeer gewichtige eigenschap. Ook bij lampen die hun licht ontwikkelen in een zo genaamde „lichtboog", gebruikt men reeds lang zulke geïoniseer de elektriciteit geleidende gassen. Door elektrische energie opge wekte lichtbogen wil men nu ook in de verbrandingskamers van de raketten als krachtbron gebrui ken. Heel belangrijk daarbij is wel, dat in tegenstelling tot de che mische reactiewarmte voor de elektrische verwarming van de lichtboog theoretisch geen gren zen bestaan. Men heeft reeds temperaturen van 50.000 graden Celsius in de lichtboogzuil kun nen opwekken. Wanneer men deze lichtbogen voor de straal aandrijving wenst te gebruiken, kan de kathode in ongewijzigde vorm gehandhaafd blijven. Men moet dan echter in plaats van grafiet, wolfram nemen. De ano de echter moet de vorm van een sproeier hebben. Bij de proefmo dellen bestond die uit door mid del van water gekoeld koper. Het gas stroomt van de kathode in de verbrandingskamer en wordt onder hoge druk verhit en ontspant zich in de anode (sproeier). Het instituut voor plasmadynamiek van het Duitse proefstation voor lucht- en ruim tevaart in Stuttgart toonde reeds in 1963 op het Europese ruimte- vaartcongres dat toen te Stutt- gort werd gehouden, een model van zo'n plasma aandrijfapparaat. Bij ruimtevaartcapsules kan men geen gebruik maken van water koeling. Daarom heeft men later de koperen anodesproeier die door water gekoeld diende te wor den, vervangen door een sproeier uit wolfram, die door straling kan worden gekoeld. Daarbij wordt de hitte die in de verbrandingska mers wordt ontwikkeld, in de ruimte uitgestraald en dus daar geloosd. Op het technisch moeilijk op te lossen en bijzonder ingewikkelde probleem van de isolering van kathode en anode zullen we hier niet nader ingaan. Binnenkort zal men in het proefstation voor lucht- en ruimtevaart een proto type van een met straling gekoeld plasma -voortstuwingsapparaat gaan beproeven. Onopgelost is echter nog hoe men in de wereldruimte de voor de verhitting van het gas benodigde energie moet opwekken. Voor kleine hoeveelheden van rond 10 kW kan men gebruik maken van zonnepanelen. Door bestraling door de zon ontwikkelt zich hierin elektrische energie, die benut kan worden. Maar voor de interplanetaire ruimtevaart heeft men grotere hoeveelheden energie nodig, die waarschijnlijk door kleine, lichte kernreactoren kunnen worden opgewekt. Maar om dit te bereiken zullen eerst kleine kernreactoren moeten wor den ontwikkeld, die een gunstige verhouding.hebben tussen gewicht en elektrisch vermogen, dus een minimaal gewicht en een maxi maal vermogen. Ook aan de op lossing van dit probleem wordt momenteel met volle kracht ge werkt. Los van dit laatste energie- in-de-ruimte-probleem-run e en t 'meri te zijner tijd cte^iflögelijkTi'ê- den van het plasma-voortstu wingsapparaat enorm te kunnen vergroten. Specialisten menen, dat de moge lijkheden nog lang niet zijn uitge put. Zo wil men bijvoorbeeld uit stroomsnelheden van 100 kilo meter per seconde bereiken en wel door een nieuw snufje, de combinatie van elektrische ver hitting en elektromagnetische versnelling van het plasma. Dat wordt dus zo'n 360.000 km per uur- Met de plasma-motor openen zich geheel nieuwe perspectieven voor de ruimtevaart en... daar is toch eigenlijk het wachten op, aange zien de conventionele methoden niet voldoen. Sinds vanmorgen is de radioverbin ding met Tokio via diepzee - en Landkabel hersteld. Het defect in deze kabel verbinding is verholpen, zodat niet meer geïmproviseerd be hoeft te worden met inderhaast ge troffen voorzieningen die te wensen overlieten. De radioreportages vanuit Tokio kun nen hierdoor weer in uitstekende kwa liteit ontvangen worden en op de geannonceerde tijden worden uitge zonden, het N.R.U.-Schakelcentrum in Hilversum zorgt nu ook weer voor de doorverbindingen met Scandinavië Het Antilliaanse dagblad „Amigo di Curasao" schrijft: Cubaanse ballingen hebben naar het schijnt gebruik gemaakt Van de Joanne", een schip dat onder Li beriaanse vlag vaart en dat op het ogenblik bij het dok van het Shell- terrein in de haven van Willemstad ligt. Aan boord zijn wapens aangetroffen, evenals munitie en een opmerkelij ke hoeveelheid medicamenten. Dit zou er op kunnen wijzen dat het schip gebruikt is voor gevechtshan delingen. De Cubaanse bemanning is intussen vertrokken. Naar werd m'.e- gedeeld is het onderzoek verricht dooi de douane die de wapens aantrof. De „joanne" liep enkele weken gele den d'e haven van Curacao binnen voor een dokbeurt. Het schip maakte een verouderde indruk en vaart on der Liberiaanse vlag in charter. Op het ogenblik wacht men op de r.ieuwe bemanning, die is aangetrok ken door een Amerikaanse maat schappij, waarvoor de „Joanne" nu gaat varen. Uit de wijze waarop de douane -.je wapens verspreid over het hele schip aantrof en ook uit de grote hoeveelheid medicamenlcn meent men te kunnen opmaken, dat de „Joanne' door Cubaanse ballin gen is gebruikt voor gevechtshande», lingen, voordat het de haven van c-uracao binnenliep. De dokbeurt is echter geen gevolg van de gevechts handelingen. De mogelijkheid va:i wapensmokkel voor de Faln, de links georienteerde opstandelingenbewe ging in Venezuela, zou gezien het bovenstaande als niet gefundeerd buiten beschouwing gèlaten kunnen worden. De „Joanne" blijft voorlopig op Cu rasao omdat men nog niet klaar is met de reparatiewerkzaamheden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10