De olympische spelen te Tokio „Engeland en de Europese eenheid" Bokser voor drie jaar gesehorst Wielrennen opnieuw uitgesteld voor U een speciale matras! FISCALE VOORRECHTEN VOOR CHARITATIEVE GIFTEN Hoe key Woensdag 21 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Wielrennen Gerda Kraan zevende Trieste dag De tienkamp Eerste jud^gcud voor Japan Finale Hongarije— TsjecSio-SSowakije De medaille- verdelitig Nederlands elftal met twee debutanten ELFTAL VAN JONG ORANJE D.W.S. OP 4 NOVEMBER TEGEN SKI OG LYN Handboogsport Geslaagde kalkoenschietingen Het Sachsenhausen- proces Were Di 5—Olympia 1 0—3' Olympia 2—NMHC 2—3 Mr Luns over: Minister Luns door de Paus ontvangen Philippijnen willen nieuwe conferentie De Koreaanse vlieggewichtbokser Dong-Kih Cho is in sit-down staking gegaan toen Wjj door de Australische scheidsrechter Archie Tanner na ruim een minuut boksen werd gediskwalificeerd. Cho weigerde de ring te verlaten, ging in zijn hoek rustig op zijn stoel tje zitten en kwam pas na drie kwartier tot het inzicht, dat hij zijn zaak op deze manier niet redde. De A. I. B. A., de internationale amateurboksbond, heeft na deze affaire twee stappan genomen. Het protest van Kovea tegen de diskwalificatie werd terzijde ge legd want „Tanner was zonder blaam" en Cho werd evenals zijn chef d'equipe en twee helpers, die ervan werden beschuldigd de staking te hebben aangemoe digd, voor drie jaar geschorst. „Als Korea zijn eigen boksers niet in de hand kan houden, moet liet maar buiten de internatio nale competitie blijven", zei de Britse voorzitter van de A. I. B. A., kolonel Russell. De Amerikaanse boksveteraan Nat Fleisher verklaarde naar aanleiding van deze geschiede nis, dat hij nog nooit bij een olympisch boksitoernooi zoveel slechte scheidsrechters heeft ge zien. „De angst niet meer in de ring te mogen komen verleidt 'r, aantal scheidsrechters tot het ne men van overdreven beslissin gen. Men zal het systeem, waar bij ieder land een scheidsrechter naar de spelen mag zenden, moe ten opheffen en tien tot twaalf goede scheidsrechters moeten aanwijzen- Het gaat niet aan een scheidsrechter zonder interna tionale ervaring op de Olympi sche spelen los te laten". Tot een van de betere scheidsrechters re kent Fleisher onze landgenoot Bennie Bril. Na langdurige besprekingen is de Nederlandse ploeg, die don derdag in de individuele weg wedstrijd start, geformeerd uit Gerben Karstens, Bart Zoet, Harry Steevens en Jan Pieterse. De keuze van Karstens, Stee vens en Zoet stond al lang vast. Het ging om één plaats, waar voor Pieterse, Evert Dolman en Henk Cornelisse de kandidaten waren. Cornelisse viel af omdat hij niet voldoende kilometers in de benen heeft. Dat tenslotte Pieterse de voorkeur kreeg ge schiedde met volledige instem ming van Dolman, die moest toegeven „^dat zijn concurrent meer recftPbp de plaats had. Het olympische wielerpro- gramma op de baan dreigt in t honderd te lopen. Het. betreft de ploegachtervolging en het tan demnummer, die dinsdag aan de beurt zouden komen, maar door de regen moest het programma ■naar woensdag worden verscho ven. Dan zal men trachten alle resterende ritten achter elkaar af te werken. Mocht het vandaag wéér regenen, dan zal men ge noodzaakt zijn donderdag tege lijk met de wegwedstrijd ook de baanwedstrijden te houden, om dat vrijdag een groot aantal de legaties naar huis gaat. De uitslag van da 800 meter hardlopen dames: 1. Ann Packer (Gr.-Br.) 2.01.1 (nieuw wereld- en olympisch «record)2. Maryvonne Dupureur (Fr.) 2.01.9; 3. Maryse Cham berlain (Nw. Zeel.) 2.02.8; 4. Na- gen Szabo (Hong.) 2.03.5; 5. Ant- je Gleichfeld (Did.) 2.03.9; 6- ErikLaine (Rusl.) 2.05.1; 7. Ger- de Kraan (Ned.) 2.05.8; 8. Ann Smith Gr.-Br. 2.05.8. Het werd een verrassende 'overwinning voor de 22-jarige Engelse onderwijzeres Ann Pac ker. De Britse versloeg in een enerverende eindsprint de favo riet geachte Francaise Maryvon ne Dupureur. Gerda Kraan, die op het laatste stuk het tempo niet had kunnen volgen, verloor niet alleen alle illusies maar ook haar Europees record, dat zij twee jaar geleden tijdens de Europese -kampioenschappen in Belgrado vestigde met 2.02.8. Voor de Nederlandse atletiek was het dinsdag helemaal een trieste dag. Onze beste tienkarn- per, Eef Kamerbeek, moest op doktersadvies de strijd staken. Nu moest hij het evenement van de tribune meemaken. Het was jammer voor de sympathieke Eindhovenaar, die daar zijn wij van overtuigd weer tot de besten van de wereld had kun nen behoren zonder de zenuw ontsteking die hem dwong de olympische arena te verlaten. Jammer voor Kamerbeek (30) Jammer, omdat dit zijn laatste -olympische spelen zijn. Evenals voor Cees Koch en Gerda Kraan is nu het moment gekomen de internationale wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Hij zelf wil nog wel doorgaan, „in leuke wedstrijden", zoals hij het zelf noemt, maar het wordt nu be langrijker zich een goede positie in de maatschappij te verschaf fen en die gedachte klinkt steeds weer-in de gesprekken door. De Duitser Willi Holdorf is de grote triomfator vari de tien kamp geworden. Met 7887 pun ten zegevierde hij dinsdag na 'n uitputtende strijd, waarin hij de laatste reserves moest aanspra ken om de jonge Rus Rein Aun en zijn landgenoot Hans Joachim Walde, die hem met resp. 7842 en 7809 punten dicht op de hie len zaten, voor te blijven. De beslissing viel in de 1500 meter race, het laatste slopende nummer voor de tienkampers. Het Duitse kamp is. toen lang in spanning gehouden door de verbluffend snel lopende Rus die in 4.22.3 achter de Amerikaan Dick Emberger was geëindigd. Willi Holdorf heeft zich totaal leeg moeten lopen om 4.34.3 te bereiken en daarmee te zegevie ren. Voor de Chinees Yang Chuan Kwang, de man die naar Tokio was gekomen met het enorme wereldrecord van 8088 punten (nieuwe telling, 9121 pnt volgens de oude) eindigde op een teleur stellende vijfde plaats, zelfs nog achter de Amerikaan Paul Hor man en dat was te wijten aan 'n matige 1500 meter in 4.48.4. Het eerste het beste onderdeel van de dinsdag begonnen judo wedstrijden heeft Japan al een gouden medaille opgeleverd. Ta- kehide Nakatani zegevierde door in de finale de Zwitser Eric Hanni te verslaan. Hanni legde beslag op het zilver. De Russen Oleg Stepanov en Aron Bogolu- bov behaalden elk een bronzen medaille. Takehide Nakatani hield niet op met buigen, nadat hij de Zwit ser na 1 minuut en 15 seconden letterlijk en figuurlijk op de knieën had gekregen. Het Ja panse volkslied klonk triomfan telijker dan ooit en zelfs de taxi chauffeur, die zich overigens niet zoveel met sport bemoeit, weet precies wat er gaande is. In het Hollandse judokamp is alles nog rustig. Met argusogen hebben Anton Geesink, de ge broeders Jan en Peter Snijders en Joop Gouweleeuw op de tri bune toegekeken. Anton vond de mat wat glad, maar dat geldt voor de tegenstander ook. Vandaag zuilen Jan en Peter Snijders in de strijd om de mid- dengewichttitei de tatami's be treden. Hongarije, Olympisch kam pioen 1952 en derde in Rome, komt in de finale van het voet baltoernooi uit tegen Tsjecho Slowakije, dat vier jaar geleden niet kon doordringen tot de laat ste zestien. Tsjecho Slowakije stuitte dinsdag voor 22.000 toe schouwers de successen-reeks van het Duitse olympische team (2—1), terwijl Hongarije geen moeite had met Egypte (60). In de strijd om de bronzen me daille komen Duitsland en Egyp te tegen elkaar uit. Hongarije, dat voor deze spe len een schitterend ingespeeld jong elftal heeft opgekweekt, was tegen Egypte in de meer derheid. De spelers van president Nasser, die toeh Brazilië hadden uitgeschakeld, waren totaal kansloos en speelden zonder enig systeem. Bij rust leidden de Hongaren al met 3—0. Daarna legden ze zich wat beperkingen op, ai voerden ze spelenderwijs de score op tot 60. Het Hon gaarse team spaarde zich kenne lijk voor de finale van vrijdag. Vier van de zes doelpunten wer den gescoord door koningsschut- ter Bene, de overige twee door Komora. Na de tiende dag is de verde ling van de medailles per land als volgt (goud-zilver-brons): pnt. Ver. Staten 32 21 19 483 Sowjet-Unie 17 17 23 347 Hongarije 8 6 3 120 Japan 9 1 5 127 Italië 5 6 2 104 Australië 5 2 8 64 Duitsland 4 14 13 127 Gr.-Brittannië 4 9 0 105 Bulgarije 3 5 1 59 Polen 3 4 5 90 Finland 3 0 0 15 Turkije 2 3 1 36 Tsjecho-Slowakije 2 2 3 49 Roemenië 2 2 3 59 België 2 0 0 15 Nederland 1 3 3 49 Zuid-Slavië 1 1 1 27 Canada 1 1 1 27 Na een training in het sport centrum van de K.N.V.B. in Zeist heeft bondscoach Denis Neville het Nederlands elftal samengesteld, dat zondag a.s. in Tirana tegen Albanië uitkomt. Het team ziet er in de 4-2-4 formatie als volgt uit: Doel: Eddie Pieters Graafland (Feijenoord). Achter: Willy Quadaeckers (Fortuna '54), Rinus Israël (D. W.S.), Daan Schrijvers (D.W.S.) en Cor Veldhoen (Feijenoord). Bondsoefenmeester Kessler heeft het elftal van Jong Oranje, dat zaterdag in Rotterdam tegen Dukla Praag uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Thie (A.D.O.). Achter: De Groot (Sparta) en Pijlman (D.W.S.) Midden. Van Gorp (N.A.C.), Eijkenbroek (Sparta) en Van den Bogert (D.O.S.). Voor: Koens (P.S.V.), Nunin- ga (Ajax), Van der Kuijlen (P. S. V.), Burgers (D.W.S.) en Kleinjan (D.F.C.). Reserves: Stuy (Telstar), De Vries (Enschedé), Van Reeken (N.E.C.) en Adelaar (Sparta). De besturen van D.W.S. en het Noorse Ski Og Lyn hebben overeenstemming bereikt over de data van de wedstrijden, die beide clubs tegen elkaar moeten spelen voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen. De eerste ontmoeting wordt woensdag 4 november in het Olympisch stadion van Amster- dag gespeeld. De return-wed strijd vindt 14 dagen later op 18 november in het Oslose Bis- Ietstadion plaats. Beide wedstrij den worden bij kunstlicht ge speeld. Oorspronkelijk waren de data 18 november en 2 december .voorgesteld. Midden: Bennie Muller (Ajax,) en Piet Fransen (G.V.A.V.). Voor: Gerard Bergholtz (Feij enoord), Henny van Nee (He racles), Frans Geurtsen (W.W.S.) en Mick Clavan (Holl. Sport). Reserves: Tonny van Leeuwen (G.V.A.V.), Peter Kemeper (P. S. V.), Fons van Wissen (P.S.V.) en Hollander (D.W.S.). Fransen neemt in de „middel ste twee" de plaats van Fons van Wissen in, terwijl de D.W.S.- goalgetter Geurtsen op de plaats van de Feijenoorder Kruiver zal opereren. Verrassend is de terugkeer van veteraan Clavan (Holland Sport), die op 11 november 1962 tegen Zwitserland voor het laatst het oranje-shirt droeg. Claven neemt de linksbuitenplaats over van Dick Hollander. Nederland won de eerste wed-' strijd tegen Albanië, die eind mei in Rotterdam werd gespeeld met 20. ZUIDDORPE Zaterdag j.l. organiseerde de handboogmij „St. Sebastiaan" te Zuiddorpe een kalkoenschieting op de staande wip, waarop 15 kalkoenen werden verschoten. Het weer was uitstekend en ook de centrale ligging droeg er veel toe bij dat de deelname zéér goed was te noemen. De uitslag luidt als volgt: Hoogvogel: Ed. Kaas, Zand straat; zijvogels: Arth. Pottel- berghe. Koewacht en Cyr. de Munck te Zuiddorpe; kallen: J. Dhert, Terneuzen en Edm. Ver- mandei, Koewacht. WESTDORPE Zondag organiseerde de hand boogmij „St. Sebastiaan" t, West- dorpe een kalkoenschieting op twee staande wippen met als prijzeninzet niet minder dan 30 kalkoenen. Dank zij het fraaie weer was er een grote deelname AMERIKA IN HALVE FINALE 4 x 100 METER HEREN ESTAFETTE Dinsdag heeft de ploeg van de V. S. zich. met een tijd van 39.8 sek. geplaatst voor de halve fi nale van de vier maal honderd meter estafette heren. Foto: Een beeld van een wis sel uit die tweede serie. De su persnelle Amerikaan Bob Hayes (tweede van rechts) neemt over van Dick Stebbins (rechts) ter wijl de Duitser Volker Loffler (links) overneemt van Peter Wallach: Amerika won met ruim verschil de serie. NEDERLANDSE BAAN- ACHTERVOLGINGS- PLOEG IN DE FINALE De Nederlandse achtervolging s- ploeg op de baan heeft zich maandag op de Hachyofi-wieler- baan in de finale van dat num mer gereden. De foto toont v.l.n.r. Koel, Jaap Oudkerk, Henk Cornelisse en Cor Schuuring in actie, aan gemoedigd door Jan Derksen. (■APV) Nieuwe pogingen om te komen tot een uitbreiding van fiscale voorrechten voor internationale organisaties van charitatieve aard en fiscale verlichting voor donateurs z|jii dringend nodig. Dit is de slotconclusie uit een Keiharde muziek uit radio of grammofoon overstemde de knallende schoten en de kreten, als in het vernietigingskamp Sachsenhausen Russische krijgs gevangenen een nekschot kre gen. Bij het proces tegen tien voormalige bewakers van het beruchte kamp kwam aan het licht, dat de gevangenen in een lokaal werden gebracht, waar zij zogenaamd onderzocht zou den worden. Als zij tegen de meetlat stonden, liepen de S. S.- ers achter hen en schoten de ge vangenen in de nek. Op deze wijze werden meer dan tiendui zend mensen vermoord. De S. S.- er Kurt Hickl werd als de voor naamste schuldige gebrand merkt. Een andere S. S.-er, Otto Kaiser, zou uit louter moord zucht persoonlijk 105 gevange nen hebben omgebracht. Hij wist daarvoor de meest weerzinwek kende manieren te bedenken. Zo stak hij gevangenen een slang in de mond waarna hij hen liet stik ken door de slang op de water leiding aan te sluiten. Anderen liet hij in de winter zo lang on der een koude douche staan, tot zij geen levenstekenen meer ga ven. Hij gaf gevangenen bevel rapport over de situatie van de charitatieve stichtingen in Euro pa. Het rapport met een voor woord van prins Bernhard is het resultaat van een in 1962 en in 1963 ondernomen studie. Het geeft een overzicht van het fis caal beleid ten aanzien van stich tingen en hun begunstigers. De meest gunstige fiscale be handeling van charitatieve instel lingen vindt men in de Verenigde Staten, waar giften aan deze in stellingen tot 30 pet van het be lastbaar inkomen fiscaal aftrek baar zijn. Geen enkele aftrek daarentegen is mogelijk in Oos tenrijk, Luxemburg, Noorwegen en Zweden en uiterst geringe mogelijkheden tot aftrek zijn er in Frankrijk en sedert kort in België, aldus het rapport. RUIME VRIJSTELLING IN NEDERLAND De fiscale wetgeving in Enge land, Duitsland, Italië, Dene marken, Nederland en de kanto nale wetgeving van Zwitserland begunstigen de schenkingen aan charitatieve instellingen door tot aanzienlijke bedragen vrijstelling te verlenen. In Europa is een groot aantal stichtingen werkzaam, voor het merendeel met weinig publieke bekendheid. Denis de Rougemont, directeur van het Centre Euro- péen de la Culture (Genève), be pleit het in het leven roepen van een centraal bureau voor infor matie over bestaande stichtingen en naar Amerikaans voorbeeld het uitgeven van een periodiek bulletin inzake de activiteiten van de stichtingen. Het rapport is gepubliceerd door de te Amsterdam zetelende Fondation Européenne de la Cul ture met financiële steun van de Ford Foundation. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. Luns, die in Londen een onderhoud heeft gehad met zijn nieuwe Britse ambtgenoot Patrick Gor don Walker, heeft dinsdagavond aldaar een toespraak gehouden Dvoor het Britse nationale comité zichzelf" te doden. Als zij dit wei-Tvan de internationale kamer van gerden, trapte hij hen dood. De Olympia-dames hebben in Tilburg een verdiende overwin ning behaald. De eerste speel- helft gaf een spannende strijd te zien van twee aan elkaar ge waagde elftallen. Nadat een doel punt van Tilburg wegens bui tenspel werd afgekeurd en de Olympia-keepster enkele malen goed ingreep, scoorde Ria Mul- laert het eerste doelpunt (01). Vlak hierna was het Marie-José de Coninck die de stand op 02 bracht. Hoewel de Tilburgse dames probeerden een tegen doelpunt te scoren, keken zij met de rust tegen een 0—3 ach terstand aan. Het was weer de ondanks verschillende schietin gen in de naaste omgeving. Zelfs vertegenwoordigers van onze zuiderburen, alsmede schutters van over de Westerschelde gaven acte de présence. De uitslagen luiden als volgt: Wip I, hoogvogel: J. Brugge- man, Braakmanpoïdcr; 2e hoog vogel: P. v- Esbroeck, Sluiskil; zij vogels: P. Schoof, Sluiskil en M. Vlieger, Zelzate IB.)kallen: Ph. Obrie, Zandstraat en Mis- seghers Jr, Axel, Wip II. Hoogvogel: R. Adam, Koewacht; 2e hoogvogel: A. Hoogstrate te Axel; zijvogels: R. Begheijn, Terneuzen en E. de Jonge, Hellestraat; kallen: P. Rentmeester, Ovezande en G. Mattheeuws, Axel. 'voortreffelijk spelende Ria Mul- laert die, na de backs te hebben omspeeld, het derde doelpunt voor Olympia maakte. Na de rust trokken de Tilburgse dames fel van start, maar de verdediging van Olympia hield stand. Olym pia, dat nog vele malen in de vijandelijke cirkel kwam, zag geen kans de score te verhogen. M'burg dat de winstpunten mee naar huis nam, heeft deze niet cadeau gekregen. Het spel golfde op en neer en hoewel een doorbraak van de M'burgse spil doodliep op de Olympia-keepster, zou deze speelster toch het eer ste doelpunt voor M'burg scoren. Uit een strafcorner, welke goed werd aangegeven, schoot zij on houdbaar in. Het zou tot vlak voor de rust duren eer de aan vallen van Olympia succes op leverden. De rechtshalf, mee naar voren gekomen, kreeg in de cirkel de bal, speelde zich vrij en bracht zo de stand op 1—1. M'burg, dat na de thee alles op alles zette om een doelpunt te maken, slaagde hierin al spoedig door uit een gtrafcorner hard in .te schieten. En hoewel de mid- voor van Olympia de stand weer gelijk bracht (2—2)was het toch M'burg dat het winnende doelpunt maakte. Weer uit een strafcorner schoot de spil van M'burg in en ditmaal niet on- houdbaar-voor de Olympia keep- ster. koophandel. „Er bestaat een stroming in de zes staten van de Europese gemeenschappelijke markt om de besprekingen over de Euro pese politieke eenheid te her nieuwen. Ik behoef er niet de nadruk op te leggen dat een der gelijke ontwikkeling verreiken de gevolgen zal hebben, niet slechts voor de zes E.E.G.-leden, maar ook voor het verenigd ko ninkrijk. Wij zouden, wanneer een dergelijk overleg plaats vindt, gaarne zien dat ook Groot- Brittannië hierin wordt betrok ken", aldus minister Luns. De heer Luns sprak ook over de „algemene teleurstelling", die was ontstaan, toen in januari '63 (als gevolg van een Frans veto) de onderhandelingen over een Britse toetreding tot de Europe se gemeenschappelijke markt moesten worderf afgebroken. Hij zei in dit verband: „Enigs zins op de man af gezegd is het Franse standpunt, dat er geen plaats is in de Europese gemeen schappelijke markt voor een sterk Europees land als het Ver enigd Koninkrijk, indien dit niet bereid is zijn politiek uitsluitend op Europa te richten waarmede in dit verband natuurlijk het Europese vasteland wordt be doeld. Dit is nu zeker geen opvatting, die Nederland ooit zou kunnen onderschrijven. Onze idealen en onze voorkeur gaan uit naar een democratisch georganiseerd po litiek en economisch Europa, dat in de richting gaat van een sta tenbond, open staat voor andere landen en dat krachtig is ver bonden met de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika", aldus de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. Luns,' in de toespraak, die hij dinsdag-1 avond te Londen voor het Britse nationale comité van de inter nationale kamer van koophandel heeft gehouden. Minister mr J. Luns heeft maandag in het Vaticaan een bezoek gebracht aan Paus Pau- lus. Hij legde het bezoek af op verzoek van de Paus. Deze had de wens te kennen gegeven de Nederlandse minister te spreken toen hij had vernomen dat mi nister Luns in Rome was voor politiek overleg met zijn Ita liaanse collega Saragat. Minister Luns reisde gisteren naar Londen waar hij de nieu we labourminister van buiten landse zaken, Gordon Walker, zou ontmoeten. De Londense reis stond reeds lang vóOr de Britse verkiezingen op het pro gramma. De Phillippijnen hebben Indo nesië verzocht de Indonesische guerillastrijders van het Malei sische vasteland terug te trekken teneinde een derde topconferen tie over het geschil mogelijk te maken, zo heeft de Philippijnse minister van buitenlandse zaken gezegd. Minister Mendez zei dat zijn regering op antwoord uit Dja karta wacht. President Macapagal achtte een derde topconferentie nutte loos als niet eerst de Indonesi sche infiltranten worden terug getrokken.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5