KANTONGERECHT TE TERNEUZEN „Zwarte" lonen uitbetaald DE STAATSLENING Amsterdamse bouwvakarbeiders moeten weer aan bet werk Verkouden? RECHTBANK BESLIST: Uitsluiting ontslagen Amsterdamse bouwvakkers door patroons A.N W.B. WIL RUKSSUBS VOOR „TOERISTENSEMEEKTEM Pagina 3 Geen zendtijd voor Goldwater Engeland en de N.A.V.O. Wanprestatie Tweede Kamer Zeven wachtmeesters Woensdag 21 oktober 19è4 DE VRIJE ZEEUW Zitting van 20 oktober 1964 Zware boete en ontzegging rijbevoegdheid Wegens overschrijding van de maximale rijsnelheid werd de heer M. H. de K. uit Terneuzen dinsdagmorgen door de waarne mend kantonrechter mr. A. Berkhout veroordeeld tot een boete van 150 gulden en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, wilde met zijn eis niet hoger gaan dan het schikkings bedrag, dat aan De K. was voor gesteld en dat gelijkluidend was aan de opgelegde boete. Dit was geschied tijdens de vakantie van de officier. Ter zit ting kwam echter een dossier van De K. ter tafel, waaruit bleek, dat deze nog een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid had lopen. Hier door kwamen de kaarten ongun stiger te liggen en toen het von nis was uitgesproken, schrok ge daagde zichtbaar. „Dit benadeelt mij in mijn broodwinning", bracht hij er uit. „Dat had u moeten bedenken toen u zo hard reed", antwoordde mr. Berkhout hem. De K. was op 31 juli met een snelheid van 100 km door de Veerstraat te Zaamslag gere den. Verdachte gaf dit feit toe en had tegenover de politie zijn haast hierdoor verklaard, dat hij achter zijn personeel aan moest. Da officier noemde de snelheid waarmee De K. gereden had, bui ten alle proporties. Dat is hier nog nooit voorgekomen, zei hij. Ook de kantonrechter noemde het feit heel erg en sprak van een idiote snelheid. „Es ist nicht wahr" De Duitser G. K. uit Aken, tij delijk woonachtig te Terneuzen, bestreed de 65 kilometer die hij te Terhole volgens de rijkspolitie zou hebben gereden. „Es ist nicht wahr", sprak hij. De kantonrechter besloot deze zaak voor nader onderzoek op te schorten. Apparaat faalt nooit Mr. C. C. Wabeke trad op als gemachtigde voor de Antwerpe naar S. V., die in juli met een vaart van 82 kilometer over de rijksweg 61 zou hebben gereden. Namens zijn cliënt ontkende mr. Wabeke en zeide, dat de snelheid niet boven de 50 kilo meter was geweest. Het Philips-elektronisch meet apparaat faalt nooit, zei de kan tonrechter en ook de officier achtte Üet ten laste gelegde be- wezen. De bdëte-eis bedroeg 80 gul den. ,'1> Mr. Wabeke betoogde, dat een Citroen zijn cliënt op het bewus te punt was voorbijgereden. De politie gaf op deze opmerking van V. geen enkel commentaar. Over de onfeilbaarheid van tech nische instrumenten toonde mr. Wabeke zich niet helemaal ge rust. Hij had eens ergens gele zen, dat er in plaats van de snel heid van een auto de snelheid van een voorbijvliegende vogel werd opgenomen. „Waarmee ik •maar wil zeggen dat omstandig heden van buiten af in de tech niek een rol kunnen spelen," al dus mr. Wabeke. Nadat de hilariteit over deze mededeling was geluwd, besloot het gerecht ook deze zaak voor nader onderzoek aan te houden. Hoffelijk Een Belgische marineofficier, de heer P. G. W. V. L. J.-B. uit Ukkel, had bij het spelevaren op de Westerschelde in het Pas van Terneuzen het door hem be stuurde zeilvaartuig „Ondine" van onvoldoende verlichting voorzien. Gedaagde erkende dit maar zei dat hij zich aan artikel 7 van het Zeevaartreglement had gehouden. De kantonrechter vroeg hem, of hij er als officier niet bij stil gestaan had, dat hij op de Wes terschelde het binnenvaartregle- ment moest nakomen. „Ik wist dat, doch er zijn zóveel regle menten dat ik ze niet allemaal uit elkaar kan houden", zei de zich hoffelijk gedragende ge daagde. „Jammer", zei mr. Berkhout. De officier vond dit ook, maar eiste toch een boete van 25 gul den, waarna de kantonrechter conform vonniste. De heer R. V. den B. te Hulst had op 29 juli in de Irenestraat in Axel zijn personenauto schuin achter een andere wagen gepar keerd. Aan de linkerkant stond correct nog een wagen gepar keerd, zodat er maar een kleine doorgang vrijbleef voor passe rend verkeer. Een 6-wielige vrachtauto wil de erdoor, maar beschadigde hierbij de links geparkeerde auto. Den B. beriep zich op het feit, Cat hij was blijven wachten tot de politie aanwezig was. „Als ik was doorgereden, had ik geen verbaal gekregen", zei hij. „U moet nooit spijt hebben, dat u eerlijk geweest bent", sprak de kantonrechter. Den B. werd overeenkomstig de eis tot een tientje boete veroordeeld. De niet-verschenen chauffeur van de vrachtwagen B. P. de R. bracht het er minder goed af. Hij moest 25 gulden boete betalen t-n de civiele vordering van de b|^gtej^rtij, die bijna 100 Verboden richting Twee bromfietsers in leef tijd het verschil van een genera tie hadden een overtreding begaan. De jeugdige J. J. A. V. te Vo gelwaarde had in de Blokken te Terneuzen in de verboden rich ting gereden. Hij was niet be kend in Terneuzen en had het bord niet gezien, voerde hij zijn verweer. Er had een botsing met een personenauto plaatsgevonden en dit kwam de jongeman op 25 gulden boete te staan. De eis was 30 gulden. „Zulke" dikke glazen De hoogbejaarde H. J. de V. te Hontenisse was te Vogelwaarde met zijn bromfiets op een stil staande auto gereden. Tegen de politie had hij gezegd, dat zijn bril tijdens het ongeval door de regen beslagen was. Op een vraag van de kantonrechter ant woordde De V. die niet verze kerd was, dat hij wel geloofde dat de schade was geregeld. Maar het geloof alleen is bij schaderegelingen niet voldoende, stelde mr. Lebret. U heeft met uw beslagen bril blind en raak gereden, het is nog goed afgelo pen. Voorwaardelijke ontzegging om gedurende drie maanden een bromfiets te berijden, mits hij zich zou verzekeren, met een proeftijd van twee jaar en een boete van 40 gulden was de eis van de officier. „De mijnheer van de auto had ook slechte ogen", verweerde De V. zich nog en op de vraag van de kantonrechter hoe hij aan deze wetenschap kwam, ant woordde hij dat mijnheer een bril met „zulke dikke glazen droeg". „U zou veel verstandiger doen, als u de bromfiets voorgoed op stal zette", zei mr. Berkhout ernstig. Het vonnis luidde conform de eis. Dansen Dansende jongelui bezorgden twee Terneuzense caféhouders op 23 augustu» nogal wat last. „Was dit een bijzondere dag?", vroeg mr. Berkhout aan een van Maar dat bleek niet het ge- hen. val. De tenlastelegging tegen bei den luidde: het toestaan van dansen zonder vergunning. „Niet waar", zei de gedaagde die het eerst terechtstond, de heer L. G. „Ik heb enige malen gewaarschuwd en de juke-box afgezet, doch bij een honderdtal bezoekers kan ik niet alles tege lijk zien". Kantonrechter: U heeft al eens meer last gehad. Uw vergunning hangt aan een zijden draadje. Zou u niet liever de muziek uit uw etablissement verwijderen? „Dan kan ik beter naar socia- te zaken gaan repliceerde G. Volgens G. was er tussen de tafeltjes en stoelen geen ruimte om te dansen. De dienstdoende rechercheur had aan de tapkast een glaasje seven-up besteld. Terwijl hij dit uitdronk, werd er door enige paren weer gedanst en toen greep de politieman in. De officier was van mening, dat G. betere maatregelen had moeten treffen om het dansen te beletten en eiste 50 gulden boete. „Akkoord, ik sta voor mijn brood", ze i de gedaagde. De kantonrechter zeide zijn moeilijkheden te begrijpen, doch vonniste conform de eis. De tweede gedaagde, F. A. K„ had in zijn zaak wèl vergunning om 's zaterdags te laten dansen; niet echter op zondag. Op de be wuste zondag waren er een paar honderd mensen binnen geweest. Het was dus niet te overzien, als er zo nu en dan eens gedanst werd. De kantonrechter kon er wel inkomen, dat K. zelf geen be zwaar tegen het dansen op zon dag had, maar zei hij; „de over heid heeft dat wel. Hij ried hem aan maatregelen te treffen. Ook hier luidde de boete 50 gulden. Geen voorrang P. de B. te Zaamslag had on der zijn toezicht een auto laten besturen. Op het kruispunt Kor- te-Lange Kerkstraat verleende zijn auto geen voorrang aan van rechts komend verkeer. Zowel de officier als de kantonrechter waren ervan overtuigd, dat de smalle straat geen gemakkelijke uitwijkmogelijkheid biedt. De B werd veroordeeld tot 20 gulden boete; de eis was 25 gulden. Het verzoek van de republi keinse partij aan de grote Ame rikaanse omroepmaatschappijen om zendtijd beschikbaar te stel len aan senator Goldwater' is verworpen. De federale commissie voor verbindingen steunde de weige ring van de maatschappijen om zendtijd voor radio en televisie aan Goldwater af te staan. Zo als gemeld had de voorzitter van de republikeinse partij, Dean Burch, gevraagd Goldwater de gelegenheid te geven te antwoor den op president Johnsons toe spraak van zondagavond over de veranderingen in Moskou en over de eerste Chinese kern ontploffing. Alle kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap hebben recht op zendtijd, indien een van hen deze toegewezen krijgt. De commissie voor verbindingen was echter van oordeel dat de andere kandidaten in dit geval geen recht op zendtijd hebben. (Adv.) UetihuHOf cf> BOETE VAN 3.000,- VOOR BOUWBEDRIJF De economische politierechter te Amsterdam heeft een in de hoofdstad gevestigd aannemings bedrijf (A. Faas) conform de eis veroordeeld tot het betalen van een boete van 3.000. De be drijfsleider, de 57-jarige D. K„ kreeg drie weken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had tegen hem een week onvoorwaardelijk geëist om een voorbeeld te stellen. Bij het bedrijf waren aan 350 werknemers „zwarte lonen" uit betaald die in de boeken als ge fingeerde onkosten werd geca moufleerd. In zijn requisitoir zei de officier hiervan: „Dit slaat al les wat ik op dit gebied heb meegemaakt". De loonsovertre- ding op zichzelf vond hij niet zo ernstig, omdat men binnen de grenzen was gebleven van wat in de c.a.o. via premietoeslagen mogelijk was. De politierechter hield reke ning met het blanco strafregister van K. De 32-jarige onderaannemer H. J. P. F. uit Bussum, die even eens binnen deze grenzen was gebleven bij de uitbetaling van „zwarte lonen" aan elf arbeiders, werd nadat een boete van 1000 was geëist, veroordeeld tot een boete van 1.500 subsidiair 150 dagen waarvan 1000 voorwaar delijk. (Adv.) /féaddiiK DUET PETROLEUMKACHELf.198.- Een zeer krachtige kachel met veel mo- gelijkheden! Wenst U véél warmte dan staan twee krachtige branders ter be schikking. Weinig warmte gewenst? Dan één brander op laagstand! Kookmoge- lijkheid (plaats voor 2 pannen VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! TWEE VROUWELIJKE MINISTERS IN ENGELAND De Engelse premier Harold. Wil son heeft maandag twee vrouwe lijke ministers benoemd. Het zijn mevrouw Barbara Castte (links), minister voor overzeese ontwik kelingshulp en mejuffrouw Mar garet Herbison, minister van so ciale zaken. Patrick Gordon Walker, En- gelands nieuwe minister van buitenlandse zaken, heeft dins dag in een persoonlijke bood schap aan de secretaris-generaal van de N.A.V.O., de Italiaan Manlio Brosio, verklaard, dat de noordatlantische verdragsor ganisatie „een factor van de eer ste orde" blijft in de buitenland se politiek van Groot-Brittan- nië. Gordon Walker zegt voorts dat de veiligheid van de vrije we reld en een gemeenschappelijke aanpak van de politieke proble men belangrijke doelstellingen zullen blijven voor de buiten landse politiek van Engeland. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft in zijn von nis in het kort geding van de N.V. Van der Vorm's aannemings bedrijf uit Rotterdam éen kleine honderd stakende bouwvakarbei ders bevolen op de eerste werkdag, volgende op de betekening van het vonnis, hun werkzaamheden te hervatten en niet opnieuw in niet te rechtvaardigen staking te gaan, dit op straffe van een dwangsom van 25 gulden per dag bij niet nakoming van dit bevel. Voorts werd elk der bouwvakarbeiders veroordeeld tot betaling van kosten van het geding (75 gulden voor elke gedaagde). In de overwegingen van zijn vonnis zegt de president, mr U. W. H. Stheeman, in overeen stemming met een arrest van de Hoge Raad van oordeel te zijn dat bij werkweigering in collec tief verband in beginsel geldt, De samenwerkende patroons verenigingen in de bouwbedrij ven te Amsterdam S.P.V.) heb ben in een brief van 16 oktober aan hun leden en andere aan nemingsmaatschappijen er op gewezen, dat het niet geoorloofd is, bouwvakarbeiders in dienst te némen, die wegens het afdwin gen van onrechtmatige arbeids voorwaarden in staking zijn ge- BUS REED KAPSALON BINNEN Een bus van de Gado-lijn Stads kanaalGroningen is maandag een dameskapsalon in Borger binnengereden. De acht vrouwelijke passagiers werden door de bus geslingerd, doch liepen geen noemenswaar dige verwondingen op. In de vergaderingvan de Tweede Kamer heeft de heer Peschar (P.v.d.A.) de minister van financiën vragen gesteld over de jongst» staatslening. Waarom", aldus deze vragen, „is deze staatslening z» zwaar overtekend?" Minister Witteveen merkte on der meer op, dat de huidige ka pitaalmarkt „moeilijk doorzich tig" is, mede als gevolg van de buitenlandse vraag naar Kapi taal en van een zekere neiging om spaartegoeden om te zetten n beleggingen en obligaties. „Wij renden met de voorwaarden 'i de staatslening aan de veilige kant te moeten blijven, maar achteraf is gebleken dat de markt ruimer was dan verwacht werd," aldus de minister. flij zei verder o.m., dat de bui- iï-n';- dse inschrijvingen op de staatslening beperkt van om- vaijg ïüii, aver:, de itifc^iga zijn geen nauwkeurige gegevens te verstrekken. In beperkte mate werd ingeschreven doop institu tionele beleggers, maar in veel grotere mate door particulieren, die via hun banken hebben inge schreven. Zoals bekend werd op de staatslening 1964 II, groot 200 miljoen gulden, ingeschreven voor ƒ170 miljard. Toegewezen weid 0,118 procent. gaan, dan wel zijn ontslagen om dat zij dit door ander plichtsver zuim dan staking hebben trach ten uit te lokken. Dit heeft een woordvoerder van de drie in de plaatselijke commissie bouwnij verheid (P.C.V.) samenwerken de bouwvakbonden op een pers conferentie medegedeeld. Deze uitsluiting van ontslagen arbei ders het heeft betrekking op de ruim 400 man die vorige week bij de N.V. „Texel" op staande voet werden ontslagen vin den wij niet geoorloofd en uit sluiting is volgens de c.a.o. ver boden, aldus de woordvoerder. ULTIMATUM De drie bonden hebben, toen zij kennis kregen van deze brief aan de S.P.V. een ultimatum ge steld, waarin werd geëist de brief in te trekken, althans de strekking daarvan ongedaan te maken. Daaraan is geen gevolg gegeven. De P.C.V. heeft daarop een persconferentie belegd waar op aan de journalisten een copie van de brief werd uitgereikt. De woordvoerder van de drie vakbonden deelde mede dat voorzover bij hen bekend was, deze „uitsluiting" een uniek ge val is. NIET MEER AAN DE SLAG De resoluties der S.P.V. tot stand gekomen buiten de vak bonden om hadden tot doel het bereiken van rust op de bouwwerken en sanering van het loonbeleid. In het algemeen zijn deze niet geslaagd en is tot nu tot het beoogde doel niet be- dat de weigering van de werK- nemer om de arbeidsprestatie te verrichten waartoe hij tegen over de werkgever oo grond van de arbeidsovereenkomst, is ge houden een wanprestatie van de werknemer tegenover de werkgever oplevert. De president wijst op een ar tikel in de bouw-C. A O., waar bij de werknemers zich verbin den gedurende de tijd dat de be palingen van die overeenkomst van kracht zijn, generlei staking toe te passen. In zijn overwegingen merkt de president verder op dat zelfs al zouden de gedaagde bouwvak arbeiders oprecht van mening zijn, dat op de door hen aan de orde gestelde punten jegens h m patroon aanspraken of reden'Ut beklag hebben, daarin niet tie minste rechtvaardiging of vcr- ontschuldiging voor v/erkweite- ring kan worden gevonden. De gedaagden kunnen elk van tl'e. punten aan het oordeel van de rechter onderwerpen. De president .sprak het vonnis uit in de grote strafzaal van het paleis van justitie, dat door zeven wachtmeesters der Rijks politie werd bewaakt en waarin behalve de advocaten en de pê'-.s maar een paar der gedaagde bouwvakkers aanwezig waren. Voorlopige grondwet lp Zwid-Vietpaimi De hoge raad van Zuid-Viet- nam heeft een voorlopige grond wet goedgekeurd. Er komt een nationaal volkscongres, dat als volksvertegenwoordiging zal functioneren. De hoge raad wordt senaat. Verder wordt ci een nationale veiligheidsraad in gesteld, waarin zitting hebben de president, de premier, de mi nister van defensie en de chef van de generale staf. De A.N.W.B. heeft de regering voorgesteld, om een aantal ge meenten in ons land in aanmer king te brengen voor een „re creatiesubsidie". De bond heeft hierbij het oog op de gemeenten, die zich in het bijzonder lenen voor het vreemdelingenverkeer. Om dit „verkeer" in goede banen te leiden zijn de gemeenten vaak genoodzaakt maatregelen te tref fen, die hun financiële krachten vér te boven gaan. De toeristenbond doet de rege ring dit voorstel, omdat er vooral de laatste tijd weer ge reikt, zo zei de woordvoerder der vakbonden. In de resoluties verplichtten de leden der pa troonsvereniging zich om arbei ders, die staakten of te vroeg weggingen, op staande voet te ontslaan, te schorsen of de ver zuimde uren niet uit te betalen. Nu is daarbij gekomen het niet in dienst nemen van ontslagen arbeiders. Er bestaat de kans dat een aantal arbeiders niet aan de slag zal komen, aangezien een groot aantal patroons wei gert de arbeiders, die door het gewestelijk arbeidsbureau be middeld worden naar een nieu we werkgever, aan te nemen. luiden opgaan, om over te gaan tot het invoeren van een toeris- tenbe'asting. Tegen het heffen van een dergeliike belasting: veelal een toeslag op overnaeh- tingskosten heeft de A.N.W.B. ernstige bezwaren, omdat dit niet billijk kan worden toegepast. De enige toeristen, die „grijp baar" zijn, zijn de geregistreor- den in hotels, pensions en kam peerterreinen. Het is n.l. in de praktijk vrijwel onmogelijk om belasting te innen van het z.g. „eendagsbezoek". En het is dik wijls speciaal dit bezoek dat het treffen van maatregelen nodig maakt. Van de toeristen, die over nachten in niet bij het bedrijf schap horeca bekende bedrijven zoals gemeubileerde woningen, flats en kamers, zal het even eens onmogelijk zijn om belasting te innen. Dit acht de bond een discrimi natie. Voorts leert de ervaring, dat de opbrengst van een bestem mingsbelasting vaak niet ten volle voor de betrokken bestem ming wordt gebruikt. Bovendien vraagt de bond zich af of er van een toeristenbelasting, na aftrek van de inningskosten, nog wel voldoende overblijft voor het doel waarvoor het is bestemd. nu,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3