PROVINCIAAL NIEUWS DE LEEUW VAN BASHRA Herbert Hoover, oud-president der Ver. Staten HET GROENE KRUIS VERGADERDE TE 00STB9KG Ledental steeg met 761 Tankschepen na aanvaring in brand De Amerikaanse politiek Pagina 2 Terneuzen Breskens DRAAIBRUG Middelburg Oostburg IJzendijke NOODLANDING Pleidooi voor grotere polders DE VRIJE ZEEUW Woensdag 21 oktober 1964 Zeeuwse kollekte De alhier gehouden Zeeuwse collecte heeft in totaal opge bracht 1048,34, gesplitst als volgc: kom ƒ851,24, Driewegen ƒ55,56 en Sluiskil ƒ141,54. Dit prachtige resultaat is be reikt mede dank zij de grote ijver van de collectrices van de F. V. V. H., waarbij alle plaatselijke vrouwenorganisaties zijn aange sloten. Bej aarden-afdeling De bond van bejaarden afd. Breskens heeft in Immanuël de jaarlijkse algemene vergadering gehouden, welke door een groot aantal leden bezocht werd. Voor zitter J. Besemer sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de goede opkomst. Een bij zonder woord van welkom ging naar de hoofdbestuurder de heer Leenhouts uit Souburg. Enkele ogenblikken stilte werden in acht genomen voor de 12 leden, die in het afgelopen jaar zijn ontvallen. Uit het jaarverslag van pen ningmeester De Poorter bleek dat een nadelig saldo is ontstaan van 487, In de kascommissie werden benoemd de heren J. v. Dijke en V. Schepens. Uit het verslag van de sekre- taris J. v. d. Sande spraken nog eens de vele activiteiten, die in het afgelopen jaar zijn gehou den. Het aantal leden nam toe piet 12, zodat de afdeling op het ogenblik 254 leden telt. De heer Leenhouts gaf een uit eenzetting van het doel en stre ven van de bond, welke speciaal is gericht op een passende le vensavond. Bij de bestuursverkiezing was bericht binnengekomen van de heren J. Besemer; J. v. d. Sande- Bouwens en J. A. v. d. Sande dat zij allen om gezondheidsredenen verplicht waren hun functie neer te leggen. Als nieuwe bestuurs leden gaven zich staande de ver gadering op mevr. Boekhout; J. v. Dijke en W. Verplanke. Tijdens de rondvraag stelde de pennnigmeester nog eens de spaarrekening aan de orde, waarbij hij aandrong op een ver hoging van het spaarbedrag dat 0,10 bedraagt, dit gezien de kosten die gemaakt moeten woe den als er een reis wordt ge maakt. Invalidenbond De r.k. invalidenbond St. Lidui- na afd. Zeeland houdt op 8 no vember in het parochiehuis te Terneuzen de jaarlijkse alge mene vergadering. Op het programma staan een lezing over de bijstandwet en 'een sportdemonstratie voor en door gehandicapten. Vogelvereniging vergaderde De vogelvereniging „De Vink" heeft in hotel „Casino" haar al gemene jaarvergadering gehou den. Het voornaamste punt van de agenda was het vaststellen van een te houden tentoonstel ling. Als meest geschikte datum meende men te moeten nemen 21 en 22 november. Evenals voorgaande jaren zal de fa. De Roos uit Sas van Gent weer het gedeelte bloemen en planten verzorgen. Op voorstel van de voorzitter zal aan de heer Th. Verschoor worden gevraagd tijdens deze tentoonstelling te demonstreren met zijn treinen, locomotieven, stations, seinhuisjes en nog vele andere spoorattributen. Door alle leden werd dit voorstel met enthousiasme begroet. Verder werd nog besproken over de verkoop van loten en het aanschaffen van prijzen. Inbraken Zondag hebben tot nu toe on bekenden in Groede en Breskens ingebroken. In Groede hebben zij zich bij mej. S. C. aan de Brouwerij straat toegang tot de woning verschaft over een platdak waar zij een raam van een deur heb ben vernield. Op een slaapka mer wisten zij zich meester te maken van een geldkist. In de winkel namen zij het kasregister mee, terwijl uit een bureaulade een metalen doosje werd ont vreemd. In al deze zaken bevond zich alles tezamen een flink be drag aan geld. Via de achterdeur .heeft men de woning weer ver laten. Later is een gedeelte van het kasregister teruggevonden op een perceel land. Met een speur hond word een uitgebreid onder zoek ingesteld. In Breskens wist men op twee plaatsen in te breken. Bij mevr. v. V.-D. in de Dorpsstraat had men zich toegang verschaft tot de woning door het opschui ven van een raam aan de ach terzijde, terwijl de bewoonster afwezig was. De inbreker(s) werd echter door de thuiskomst gestoord. Er worden slechts post zegels vermist. Bij de heer A. L. in de Dorps straat heeft men tijdens zijn af wezigheid getracht in te breken door aan de achterzijde van zijn woning een ruitje in te slaan. Ook hier werden zij gestoord door de thuiskomst der bewo ners. Er wordt niets vermist. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Heemkundige kring De heemkundige kring in West Zeeuws-Vlaanderen maakte een excursie naar de opgravin gen in Hannekenswerve. Voor deze trip bestond zowel van Bel gische als van Nederlandse zijde grote belangstelling. Aan de eigenlijke excursie ging een bij eenkomst vooraf in café „Tram- zicht" te Draaibrug waar de heer J. van Hinte uit Sint Kruis een toelichting gaf op de verrichte werkzaamheden. Daarna gingen de deelnemers te voet naar het opgravingsterrein waar de heer Van Hinte naar aanleiding van tal van gerezen vragen weer op trad als informator. Voorzitter J. L. van Leeuwen uit Oostburg bracht namens de kring dank voor de geslaagde middag. Drijvende bungalows Na bezichtiging van het bun galowterrein te Kortgene, waar bij mede aanwezig waren de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid in de provincie Zeeland en de directeur van de provin ciale planologische dienst, heb ben gedeputeerde staten hun standpunt bepaald inzake de zo genaamde drijvende bungalows aldaar. Gedeputeerde staten zijn van oordeel, dat het plaatsen op een bouwterrein van een drijvende woning, welke elders op een werf is gebouwd, als bouwen in de zin van de Woningwet moet worden beschouwd. Dat het ge bouw op de plaats van bestem ming geconstrueerd moet wor den met behulp van afzonder lijke, van elders aangevoerde elementen, achten gedeputeerde staten geen wezenskenmerk van het begrip bouwen. Nu naar hun mening de op het bungalowterrein te Kort gene staande woonschuit-bunga lows zijn „gebouwd", hebben ge deputeerde staten het gemeen tebestuur erop gewezen, dat alle wettelijke voorschriften, niet al leen op het gebied van de volks huisvesting maar ook op dat van de ruimtelijke ordening moeten worden nageleefd. Dit betekent, dat deze woon schuit-bungalows moeten vol doen aan alle eisen, die in de bouwverordening worden gesteld en dat het bouwen alleen is toe gestaan, waar dit volgens de ge meentelijke uitbreidingsplannen is geoorloofd. In hoeverre voor een en an der rijksgoedkeuring is vereist in verband met de beschikbare bouwvolume, is een aangelegen heid, welke uitsluitend ter be oordeling staat van de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Gedeputeerde staten menen zich daaromtrent van een oordeel te moeten onthouden. Vogelbescherming De vogelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen houdt zaterdagmiddag bij gunstige weersomstandigheden een excur sie naar het Braakmanterrein. De heer J. Verjaal, werkzaam bij het staatsbosbeheer, zal daar als leider optreden. De leden zullen samenkomen bij cie ingang van het recreatieterrein en van daar de unieke vogelverblijfplaatsen bezoeken. Herdenking bevrijding De herdenking van de bevrij ding vindt vrijdagmiddag a.s. plaats in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Deze zal een een voudig karakter dragen en zal o.m. worden bijgewoond door de leerlingen van de 5e en 6e klas sen der lagere scholen. De heer H. H. de Lozanne zal daarbij als oudste der schoolhoofden zijn indrukken geven over de ge beurtenissen in die jaren. Na af loop zullen er twee coupletten van het „Wilhelmus" worden ge zongen. Bevrijdingsralley Ter gelegenheid van de win kelweek werd te IJzendijke een bevrijdingsralley georganiseerd voor auto's. Aan deze- rit werd medewer king verleend door de W.Z.A. De belangstelling voor deze rit was zeer groot. Het weer was mooi en het werd een prettige rit voor de deelnemers. Des avonds om 7 uur had in het restaurant „De Lozanne" de prijsuitreiking plaats door wet houder P. van Rijen. De uitslag was: 1. J. van Hijfte te Schoondijke, 2. H. Boogaard te Sluis, 3. P. Cammaert te Schoondijke, 4. J. de Regt te Biervliet 5. P. Rombout te Axel, 6. J. Wage te Sluis, 7. Frits Thomaes te Hoofdplaat, 8. C. Colijn te Schoondijke, 9. P. van der Plas te Oostburg, 10. J. 't Gilde te Hoek, 11. J. Smoorenburg te Sluis, 12. C. Verlinde te Terneuzen, 13. P. de Jonge te Schoondijke, 14. P. v. d. Linde te Terneuzen, 15. L. van Poucke te IJzendijke. '(Adv.l HOW MANY LOOKS CAN YOÜ MAKE WITH De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVITA TERNEUZEN Axelsesfraat 68 Door vallende auto getroffen De 55-jarige arbeider C. Schil- lemans uit Emmeloord is giste ren om het leven gekomen, door dat hij getroffen werd door een vrachtauto, geladen met suiker bieten, die van de walkant in een schip in de Urker haven viel. Twee'Oostenrijkse straaljagers hebben gisteren in Tsjecho-Slo- wakije een noodlanding gemaakt, zo wordt in Wenen vernomen. De beide piloten zijn ongedeerd gebleven. Over de ooi-zaak van het ongeluk en de juiste plaats van de noodlanding is nog niets bekend. „Ceteka" meldt dat de Tsjecho- slowaakse auotriteiten de 2 Oos tenrijkse vliegers alle medewer king zullen verlenen om hen in staat te stellen zo spoedig moge lijk naar Oostenrijk terug te keren. De vliegers waren in slecht weer van hun koers afgeweken. Brandstofgebrek dwong hen in Tsjecho-Slowakije te landen. Boeren hebben een van de vlie gers uit zijn stuurhut bevrijd. De twee straaljagers zijn bij de nood landing beschadigd. Zaterdag hield de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groe ne Kruis" een algemene verga dering te Oostburg. Hierbij wa ren 48 plaatselijke verenigingen aanwezig. In zijn openingswoord sprak voorzitter H. Everwijn woorden van welkom tot de heer J. van Dongen, lid van gedeputeerde staten en vertegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis; tot de heer D. Boone namens het Oranje- Groene Kruis, de heer J. Kort land van het A.N.V. en de bur gemeester van Oostburg, de heer J. van Leeuwen. De heer Everwijn ging in op de werking van de landelijke organisatie. In het begin van het jaar is er een intern congres gehouden, hetgeen vooral han delde over de samenwerking tus sen de drie Kruisverenigingen. Zowel de samenwerking lande lijk, plaatselijk als provinciaal werd onder de loupe genomen. Voorts werd gesproken over de taak van de zuster in algemene dienst. Over de plaatselijke afdelin gen was snreker niet ontevreden. De 76 afdelingen voerden het ledental met 761 op. Er is een nieuwe propagandafolder ont worpen, die men bij de leden werving kan gebruiken. CONTRIBUTIE MINSTENS ƒ10,—. Bij de meeste afdelingen vor men de geldmiddelen nog steeds een bron van moeilijkheden. De contributies zijn wel tot een re delijk peil opgevoerd. Niettemin blijft schroom aanwezig tot in voering van een hogere contri butie over te gaan. Een mini mumbedrag van 10 is nood- SCHOOLPLEIN 4 - TERNEUZEN AANWINSTEN OKTOBER 1964. ROMANS: Bourbon, L. de De zwarte vanen. verh. Colebrook, J. De Australiër. fam. Danella, U. Dans op de regenboog. Karlowna, E. Klawa, het meisje uit Kharkov. oorl. Koolhaas, A. Een geur van heiligheid. verh. Kuyten, A. Een weg naar huiten. psych. Maclean, A. Poolbases Zebra. av. OomsVinckers, C. J. Het huis met de twee lampen. Plaidy, J. Catharina de Medici. Trilogie: Madame Serpent, hist. Dochter van Satan. Koningin Jezebel. Rand, A. De vrijheid gloorde. hist./soc. Soubiran, A. Dokter Roch. dokt. Tanizaki, J. Liever nog op de blaren. Tarr, H. Rabbijn Cohen zoekt het hogerop. hum. Wittkampf, W. Nader bericht ontbreekt. oorl. STUDIE-BOEKEN: Alberts, A. De Franse slag. 945.2 Beer, U. Verborgen medeopvoeders van de jeugd. 433 Belser, H. en W. Küppers. Maar zij kunnen zich niet concentreren. 433 Cardozovan Hoorn, R. J. Het luie kind. 433 Coetzee, A. De hedendaagse Afrikaanse letterkunde. 855 Couvée, D. H. en G. Pikkemaat. 181315 ons koninkrijk geboren. 934.7 Das, R. Reis door het heelal. 659.8 Deraemaeker, R. Menselijke erfelijkheid. 599.2 Heuninckx, J. Plakkaatverf technieken. 747.3 Howard, P. Frank Buchmans geheim. 276 Klikspaan, (ps. van J. Kneppelhout). Studenten-typen. 868.4 Mammoetwet, De. 481 Mollema, J. C. De Nederlandse vlag op de wereldzeeën dl. 1 658.2 Roken 615.9 Schade van Westrum, L. C. Amsterdam per vigilante. 938.1 Schenk, G. De aarde. 554 Taylor, E. De val van de vorstenhuizen. 927,3 Jong, L. de De bezetting dl. 4. 935.4 zakelijk om tot een behoorlijke taakvervulling te komen. In het begin van 1964 kregen wij machtiging van het hoofd bestuur om een proef te nemen met georganiseerde bejaarden- gymnastiek. Dit is een nieuwe taak voor de vereniging. SAMENWERKING Een voornaam punt vond spre ker de samenwerking met de andere kruisverenigingen. Het begin van deze samenwerking is er, maar samenwerken bete kent niet het naar zich toehalen wat een ander gedurende een aantal jaren met moeite en kos ten heeft opgebouwd. In een ge sprek met het Oranje-Groene Kruis bleek dat de gedachten hier wel eens naar toe gingen. De heer Boone merkte naar aanleiding hiervan op dat het Oranje-Groene Kruis door re cente gebeurtenissen in Middel burg, deze samenwerking in ge vaar heeft zien komen. Wij moe ten dit intern zo spoedig moge lijk zien op te lossen. Wij heb ben elkaar hard nodig en daar om is samenwerking een eerste vereiste, aldus de heer Boone. Op een onlangs gehouden ver gadering van de dagelijkse be sturen der drie kruisverenigin gen heeft men besloten te ko men tot: 1. regelmatig contact op plaat selijk niveau; 2. streven naar gelijke plaatse lijke contributies; 3. gezamenlijke subsidie-aan vragen bij gemeentebesturen; 4. het waarnemen van de wijk verpleging bij ziekte en va kantie der zusters; 5. streven naar bouwen van gemeenschappelijke wijkge- bouwen en 6. het organiseren van bijscho lingscursussen voor wijk- en districtsverpleegsters. Minder gelukkig was de heer Everwijn over de provinciale subsidieregeling, die 5 van de totale contributie-opbrengst be droeg, doch die in 1961 zodanig werd gewijzigd, dat alleen sub sidie over het nadelig slot van de exploitatierekening wordt ge geven tot een maximum van 5 procent van de totale contribu tie-opbrengst. De heer Van Dongen zei dat het provinciaal bestuur 't werk der kruisverenigingen met aan dacht volgt. Als voorzitter van Herbert Clark Hoover, voormalig presi dent van de Verenigde Staten, zal de ge schiedenis ingaan als de grote organisator van de voedselverdelingen, die in de twee wereldoorlogen de hongersnood van miljoe nen mensen lenigden. Hij stond bekend om zijn schier encyclopedische geest, een ver bazingwekkend inzicht in financiële aange- legenheden en een organisatietalent, dat hem de bijnaam „efficiency-Hoover" be zorgde. Zijn vijanden noemden hem „reactionair", zijn vrienden zagen in hem de laatste hoop op een verstandig liberalisme. Voor hem be tekende Amerikaans nationalisme geen „iso lationisme". Hoover was nogal terughoudend. Er werd van hem gezegd dat hij nooit een grapje maakte en zelden lachte. Ontspan ning vond hij in het vissen en het lezen van detectiveverhalen. In 1899 trad hij in het huwelijk met Lou Henry, die in 1944 is overleden. Zij schonk hem twee zonen, Her- bert en Allan Henry. Hoover heeft verschei dene boeken geschreven, onder meer „Prin ciples of Mining" (1909), „Challenge to Li berty" (1934), „American Road" (1938) en „The problems of lasting peace" (1942). INGENIEUR Hoover heeft geen gemakkelijke jeugd gehad. Hij werd 10 augustus 1874 in West Branch in de staat Iowa geboren als zoon van een smid. Hij verloor zijn ouders, af stammelingen van de Quakers die in de acht tiende eeuw uit Engeland naar Amerika trokken, toen hij nog maar een jongen was. Hij moest reeds op zijn dertiende jaar ziin brood verdienen. Desondanks ging hij in 1891 naar de Stanford-universiteit in Cali- fornië waar hij in vier jaar het diploma van mijnbouwkundig ingenieur behaalde. Het geld voor zijn studie bracht hij bijeen door in een wasinrichting te werken. VOEDSELVOORZIENING Reeds vóór zijn veertigste jaar was Her- bert Hoover een beroemd, alom geacht en rijk man. Er zou echter een onverwachte wending in zijn leven komen. Toen de eer ste wereldoorlog uitbrak, bevond hij zich in Londen waar hij op verzoek van de Ameri kaanse ambassadeur een steuncomité vorm de ten behoeve van de 200.000 Amerikaanse toeristen die in Europa gestrand waren. Het succes dat hij daarbij boekte, leidde ertoe dat hem ook de voedselvoorziening van de bevolking van het bezette België werd toe vertrouwd. MENSENVRIEND Na de ambtsaanvaarding van president Harding in maart 1920 werd Hoover minis ter van handel, bleef dit ook onder president Coolidge. In Amerika kreeg hij na de over stromingsramp van de Missisippi in 1927, toen hij een grootscheepse hulpactie op touw zette, de naam „mensenvriend nummer 1". Het jaar daarop werd Hoover door de repu blikeinse partij als kandidaat voor het pre sidentschap aangewezen. Bij de verkiezingen werd hij met overweldigende meerderheid gekozen. Zijn ambtstermijn viel samen met de wereldcrisis en was een van de moei lijkste in de geschiedenis. Bij de verkiezingen van 1932 werd hij ver slagen door de democraat Franklin D. Roose velt. VOOR HET LAATST Hoover verscheen voor het laatst in het openbaar in mei 1963 bij een receptie ter ere van de ruimtevaarder Gordon Cooper. De laatste jaren besteedde hij zijn tijd voornamelijk aan schrijven. Hoover onderging in 1962 een operatie voor een kankerachtig gezwel aan de inge wanden. Daarna ging zijn toestand achter uit als gevolg van bloedarmoede. Hij leed tevens aan een nieraandoening en infectie van de ademhalingsorganen. In 1963 kreeg hij een inwendige bloeding waarvan hij ech ter herstelde. het Wit-Gele Kruis zei hij eerst in eigen kring te moeten kijken hoe er efficiënter kan worden gewerkt, alvorens om meer hulp te kunnen vragen. GYMNASTIEK Mej. W. Haarsma, lerares be wegingsleer te Middelburg heeft een onderzoek ingesteld naar de belfoefte aan bejaardengym- nastiek in Zeeland. Dit onderzoek heeft er toe geleid dat reeds twee dagen volledig met lessen zijn gevuld en dat aan ongeveer 250 bejaarden in tehuizen en bejaar densociëteiten verantwoorde gymnastiek wordt gegeven. Het bestuur wil deze proefneming gaarne voortzetten. De kosten hieraan verbonden voor 1965 zul len ongeveer 7500 bedragen. De heren P. Abrahamse, drs A. v. d. Ban, J. Blok en H. Everwijn werden als bestuurslid herkozen. Wegens het vertrek van mr A. J. v. d. Hoeven uit Tholen werd door het district Tholen een voordracht gemaakt bestaande uit J. van Boeyen te Tholen, D. Bouwense uit Scher- peniss en C. Moerland uit Sta- venisse. De heer Bouwense trok zijn kandidatuur in. Na stemming kreeg de heer C. Moerland 66 stemmen en J. van Boeyen 38 stemmen. De heer J. Mijs kreeg de zil veren medaille van het A.N.V. aangeboden omdat hij 40 jaar bestuurslid van de plaatselijke afdeling Oostburg is geweest. LEZING Na de middagpauze hield mej. N. Haarsma een lezing over de bedoeling van de bewegings oefeningen voor bejaarden. Zij noemde de term gymnastiek on gelukkig gekozen, daar 't woord gymnastiek moeilijke oefeningen insluit. Er worden geen moei lijke oefeningen gevergd. Deze zijn alleen bedoeld om de spie ren en gewrichten soepel te hou den waardoor zij in staat wor den gesteld om de alledaagse dingen lang zelf te blijven doen. Zij vond het een gewone gang van zaken dat de bejaarden- gymnastiek een plaats krijgt in het normale leven, vooral in de bejaardentehuizen waar de men sen minder beweging krijgen dan wanneer zij een eigen huis houding te verzorgen hebben. Voor een gezond persoon is een medische keuring niet nood zakelijk, daar geen hoge krachts- Maandagavond is brand uitge broken op twee tankschepen die voor de haven van Anchorage met elkaar in aanvaring waren gekomen. De twee schepen, do 12.463 ton metende „Sirrah" en de 11.291 ton metende „Santa Maria", wachtten buitengaats op hun beurt om te worden gelost, toen het ongeluk gebeurde. Helikop ters begaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp, waar kleine schepen een vijftal overlevenden oppikten.- De „Santa Maria" zou gezon ken zijn. Een bemanningslid van dit schip verklaarde d.at het an dere schip de „Santa Maria" mid scheeps had geraakt. Hij zei cjat de bemanning nog ongeveer een kwartier tegen het vuur had ge streden, doch daarna het schip had moeten verlaten. De „Sirrah" is eigendom van de Rotterdamse rederij Van Nie- velt Goudriaan. Bij deze maat schappij beschikte men dinsdag nog over onvoldoende gegevens om zich een beeld te kunnen vormen van de toedracht van de aanvaring- Wel is zeker dat geen van de 41 bemanningsleden let sel heeft opgelopen..De „Sirrah" was onder commando van kapi tein J. H. Klinkenberg (58) van Curasao via San Francisco op weg naar Cold Bay. De „Sirrah" vervoerde vlieg- tuigbenzine. Eén zeeman van de „Santa Maria" zou worden vermist. inspanningen worden gevergd. De bereikte resultaten liggen niet alleen op lichamelijk, doch ook op geestelijk gebied. Er is n.l. een algehele opleving te con stateren. Aan de hand van een filmpje lichtte zij haar werk verder toe waarna een tiental Groene-Kruis- vertegenwoordigers van nabij met het werk kennis maakten, toen op het toneel een demon stratie werd gegeven. President Johnson heeft maan dag verklaard dat de Amerikaan se politiek na de machtswisse ling in de Sow jet-Unie en de kernproef in China geen wijzi ging ondergaat. De president die na een bijeen komst met de leiders van de twee partijen in het congres, de voorzitters van de voornaamste commissies en hoge regerings functionarissen, een persconfe rentie hield, zei dat minister van defensie McNamara de parlemen taire leiders in kennis had ge steld van de defensieplannen, waarbij rekening is gehouden met de nieuwe ontwikkeling die door de Chinese kernproef is ge schapen. Johnson zei een gesprek te willen hebben met de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, wanneer deze volgende week naar Washington komt voor 'n gedachtenwisseling met zijn Amerikaanse ambtgenoot. Veel besturen van kleine polders missen de nodige capaci teiten voor een beleid, dat is aan gepast aan de huidige behoef ten." Dit zei ir. H. de Groot, in genieur-directeur van het hoog heemraadschap van Rijnland, pp de algemene vergadering van de Zuidhollandse waterschapsbond. Vooral op het gebied van de waterhuishouding schieten vele besturen tekort. Vooral nu het polderwater meer en meer ver ontreinigd wordt door afvalstof fen van fabrieken en woonge meenschappen. Het slootwater wordt door deze afval zodanig „bemest", dat door de grote toe name van de hoeveelheid kroos het zuurstofgehalte zozeer ver mindert dat de voor „gezond" water benodigde flora en fauna afsterft. Hierdoor wordt de land- bouwproduktie weer nadelig be ïnvloed. 3. „Een prettige gedachte," over woog de avonturier terwijl hij verkleumd opstond en door de donkere straten begon te lopen. „Of ik verhonger hier in de stra ten van Genua, of ik laat me aan werven als huursoldaat tegen de Mamelukken en sneuvel binnen drie maanden. Wat zeg jij ervan, ouwe jongen?" En hij klopte hoofdschuddend op het heft van zijn zwaard. „We zitten er beroerd tussen, niet?" Hij onderbrak zijn alleenspraak plotseling en bleef, scherp luiste rend staan. „Daar riep iemand," zei hij zacht. Toen hoorde hij de kreet opnieuw en wendde zich om. Met enkele lange sprongen bereikte hü de straathoek en hield meteen zijn vaart in. Onder hem strekte zich een donkere straat uit, die vanaf het punt waar hij stond slechts bereikbaar was langs een brede stenen trap, zoals men die vaker aantrof in de oude Ita liaanse steden. Er flakkerden slechts enkele flambouwen in de diepte, maar zelfs bij dat onzekere schijnsel onderscheidde Aram een viertal donkere gestalten, die met opgeheven wapens op een oucle man toesprongen „Straatrovers!" prevelde de avonturier, terwijl hij naar zijn zwaard tastte. „Het ziet er naar uit, dat we vannacht in elk geval iets krijgen om ons warm te hou den, ouwe jongen

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2