Nieuwe benoemingen vari premier Wilson Hoofdprijzen sporttoto en staatsloterij Centraal overleg komt met adres over weggeld 1 KOCK Oud-president Hoover e V.S. overleden van c HET WEFR Twee scbepea in dichte mist gezonken WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6293 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Belangrijkste adviseur Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden RADIOACTIEVE WOLK NADERT AMERIKA Tweede Kamer Nationaal belang OPINIEPEILING AMERIKAANSE PRESIDENTS VERKIEZING NA DE VAL VAN CHROESJTSJOV Steking Londense havenarbeiders FMetetae tg) afcoMMHMRt* T*RMWWB PWwIwir-Hoofriedaetwgi I. va» de Sands Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal t Telefoon: 01150 3073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs I 8,— per kwartaal; per maand S,per week 50 ct. Losse nrs 10 et Rubriek „Kleine Advertenties* (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 oent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tof lf| mir v.m Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advei (entte 2,40. De Britse socialistische pre mier Harold Wilson heeft Fred Mulley tot onderminister van landsverdediging en minister voor het leger benoemd. Verder is Christopher Mayhew minister van marine geworden, terwijl Shackleton de Britse luchtmacht als minister onder zijn hoede krijgt. Er komt een nieuw ministerie voor ontwapeningszaken, aan 't hoofd waarvan de 60-jarige in Zuid-Afrika geboren geleerde sir Solly Zuckerman komt te staan. De 59-jarige geleerde en schrij ver sir Charles Snow is als par lementair secretaris verbonden aan het nieuwe ministerie voor technologie, dat wordt geleid door de voormalige vakbondslei der Frank Cousins. Sir Charles heeft eerbewijzen ontvangen van Amerikaanse en Russische universiteiten. Hij heeft vooral bekendheid verwor ven door zijn geschriften over „Twee culturen de weten schap en het humanisme". Zijn jongste boek, dat deze maar.d is verschenen, gaat over „Politiek, burgerambtenaren en geleer den". Tot onderminister op het mi nisterie voor Technologie werd benoemd lord Bouwden, een 52- jarige hoogleraar aan de univer siteit van Manchester. Hij is voorbestemd de belangrijkste raadgever van het kabinet Wil son te worden. Ex-president Herbert Hoover van de Ver. Staten is dinsdag op 90-jarige leeftijd in New York overleden. Hoover was van 1929 tot 1933 president van Amerika. De republikeinse ex-president was al twee jaar ziek en had de vertrekken, die hij in het New Yorkse Waldorf-Astoriahotel be woonde, al ruim een jaar niet meer verlaten. f Adv.) EATER WAT MEER WIND Dinsdag werd het weer in ons land nog beheerst door een uit gestrekt hogedrukgebied boven midden-Europa. Dit hogedruk gebied boet bij ons langzaam aan betekenis in. Aanvankelijk is de wind vandaag zwak, maar later komt er een zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Aanvanke lijk zal er plaatselijk mist zijn, terwijl in de loop van de dag ook wolkenvelden zullen binnendrij ven, maar er wordt droog weer verwacht. De temperaturen zul len ongeveer dezelfde waarden als dinsdag bereiken, of iets lager blijven. medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer bewolking Droog weer met plaatselijke wolkenvelden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezeljde middagtemperaturen of iets hogere. WOENSDAG 21 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1-50 1.52 Terneuzen 2.25 2.27 Hansweert 3.05 3.07 Walsoorden 3.15 3.17 DONDERDAG 22 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.25 2.27 Terneuzen 3.00 3.02 Hansweert 3.40 3.42 Walsoorden 3-50 3.52 ZON MAAN op onder op onder Okt. 20 7.13 17.36 17.48 5.48 21 7.15 17.34 18.07 7.10 22 7.17 17.^ 18.30 8.35 Zaterdag kreeg hij een inwen dige bloeding. Men heeft toen getracht hem met bloedtrans fusies te helpen. Het vorig jaar was Hoover de 31ste president van de V. S. ook zwaar ziek. Hij leed aan bloedarmoede. In dit jaar kreeg hij ook een inwendige bloeding. In augustus 1962 werd hij ge opereerd. Er werd toen een ge zwel in zijn buik weggenomen. Hoovers lijk zal twee dagen opgebaard liggen in de St. Bar- tolomeuskerk in New York. Dan gaat 't per spoor naar Washing ton, waar het in het Kapitool wordt opgebaard. Vervolgens wordt het per vliegtuig naar West Braneh in Iowa gebracht voor de begrafenis. Hoover is tot kort voor zijn dood werkzaam geweest. Hij hield acht secretaressen bezig met zijn schrijverij en correspon dentie. Er zijn nu nog twee oud-pre sidenten in leven: Truman (80) en Eisenhower (74). De 4S-jarige Walter Padley, benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken, is sinds 1948 voorzitter van het vakverbond voor handelsbedienden. Padley schreef verscheidene werken op het gebied van economie en po litiek. George Morgan Thomson (43) wordt eveneens onderminister van buitenlandse zaken. Hij heeft sinds 1959 zitting in hat Britse lagerhuis en trad dikwijls op als woordvoerder voor de labourparty inzake koloniën en gemenebestzaken. Bij twee aanvaringen tijdens dichte mist zijn dinsdagmorgen in de monding van de Wezer twee kleine schepen gezonken. Tot dusver konden vier mensen worden gered. Drie worden nog vermist. De aanvaringen speel den zich binnen een kwartier af bij zicht van nog geen 40 me ter in het „Bremer Loch". De mist was zo dicht dat de ver gane schepen aanvankelijk niet gevonden werden. Het ongeveer 7000* ton meten de Panamese schip Nunez de Balboa stootte op de Hamburgse kustvaarder Dorle (163 ton), die zonk. De 2700 ton grote vracht vaarder Ruhrstein van de Nord- deutsche Lloyd kwam in aanva ring met de 104 ton metende kust vaarder Gunda B. uit Hamburg. Ook de Gunda B. verging. Naar een bemanningslid van de Dorle en twee kinderen van de kapi tein wordt nog gezocht, evenals naar een opvarende van de Gun da. Het reddingswerk werd door de mist zeer bemoeilijkt. Ook op de Elbe deed zich in de mist een aanvaring voor tus sen twee passagiersschepen van de Hamburg-Blankenesse-Este- lijn. De schepen werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Nederland heeft in het Olym pische hockeytoernooi met 21 van India verloren. Tegenover de morele steun van zeker hon derd landgenoten, onder wie prinses Beatrix, op de tribune, heeft het Nederlandse elftal alle ongeluk gekregen, die een ploeg maar kan hebben. Op de foto links moedigt prin ses Beatrix haar landgenoten aan, terwijl zij rechts de handen voor het gezicht slaat na een te leurstellend spelmoment. De door de Chinese kernont ploffing veroorzaakte radio ac tieve wolk zou zich, aldus Ame rikaanse meteorologen, op het ogenblik ten noorden van de Amerikaans-Canadese grens be vinden. Men zal echte;- nog ongeveer een etmaal moeten wachten tot de wolk zioh met de onderste lagen van de atmosfeer ver mengt om te kunnen vaststellen, of de radio-activiteit is toegeno men. De Tweede Kanier legde gisteren in een aanvaarde „Wet op de kansspelen" vast dat de hoofdprijzen van de staatsloterij en de sporttotalisator in de toekomst elk „een ton schoon" zullen zijn. Deze hoofdprijzen zullen zodanig worden gesteld, dat zij na aftrek van 15 percent loterijbelasting' precies honderdduizend gulden zul len bedragen. De minister van justitie, mr. Scholten, was geen voorstander van deze verhoging, maar had ook geen overwegende bezwaren er tegen. Een amendement-Voogd (P.v. d.A.) verwierf instemming, be halve van de A.R., S.G.P., G.P.V. Nog deze week zal het cen traal overleg een adres zen den naar de leden van de Tweede Kamer, waarin de bezwaren van het georgani seerde wegvervoer worden uiteengezet tegen het rege ringsvoornemen om een weg geld te gaan heffen. In het centraal overleg wer ken samen de N. O. B.-weg- transport, de E. V. O., de K. N. V.T. O-, de A. N.W.B., de K. N. A. C. en de F. N. O. P. Deze organisaties stellen zien op het standpunt dat het weg vervoer meer dan voldoende middelen heeft opgebracht om een goed wegennet op te bou wen en in stand te houden en dat het niet aangaat nu de overheid een achterstand in de wegenbouw heeft laten ontstaan voor het inlopen van die achterstand het weg vervoer opnieuw extra te laten betalen. Een van de argumenten die wordt aangevoerd is, dat een goed wegennet niet een zaak is alleen ten genoege van het wegvervoer, maar een zaak die voor de nationale econo mie van het grootste belang is. Niet minder dan 75 pro cent (naar gewicht gerekend) van wat er in Nederland wordt vervoerd, gaat over de weg. Het wegvervoer voert aan dat door de regering zelf de bestrijding van de ver keersonveiligheid altijd een nationale zaak is genoemd. Verder werkt 'n goed wegen net mee aan ean spreiding van de recreatie. Het natio naal belang bij het op peil brengen en houden van een goed wegennet maakt het bil lijk dat voor de benodigde gelden uit de nationale mid delen wordt geput. Het wegvervoer is van me ning dat het wegvervoer reeds voldoende betaalt. Al leen al het accres van bijzon dere belastingen (benzine- accijns, motorrijtuigenbelas ting etc.) wordt voor volgend jaar op 100 miljoen gulden geschat. Dat is al meer dan de ƒ72 miljoen waarop door de regering voor volgend jaar de opbrengst van het in te stellen weggeld wordt ge schat. RUSSISCHE RUIMTEVAARDERS IN MOSKOU De drie Russen, die op 12 okto ber met de „Woschod" een ge slaagde ruimtevlucht hebben ge maakt zijn maandag in Moskou ingehaald. De ruimtevaarders werden op het vliegveld afge haald door de nieuwe partijlei der en premier. Op de voorgrond v.l.n.r. Vladi mir KomarovBoris Yegorov en Konstantin Feoktistov. Zij wor den gevolgd door v.l.n.r. presi dent Mikoyan, partijleider Bre- zjnev en premier Kosygin. Volgens de-jongste opiniepei ling van de „New York Daily News" onder meer dan 10.000 kiezers in de staat New York heeft president Johnson zijn voorsprong van 3 tegen 1 op zijn tegenstander Barry Goldwater behouden. De uitkomst was 75,6 procent voor president Johnson en 84,4 procent voor Goldwater. "alsmede de socialisten Scheps en Vermooten. Ook een maximum inzet *var ƒ2,80 (acht rijtjes van ƒ0,38 kon wel genade in zijn ogen vinden. Een amendement-Van Someren- Downer (V.V.D.) terzake werd aanvaard met dezelfde stemmen- opstelling tegen. Maar van „vervangende uit slagen" indien niet alle wedstrij den van het poolformulier wór den gespeeld, wilde de minister niets weten. Daardoor zou zijns inziens een „onzuiver element" in de sporttoto worden gebracht. Deze is gericht op het raden van uitslagen van vooropgegeven ge speelde uitslagen. De kamer aanvaardde echter behoudens de protestantse partijen het systeem van vervangende uitslagen bij amendement-Baeten (K.V.P.). De minister van financiën had bezwaar tegen „een ton schoon" als hoofdprijs van de staatslote rij. Een desbetreffend amende ment-Baeten K.V.P. werd aan genomen met de stemmen van A.R., S.G.P. en G.P.V. tegen. Minister Scholten vond het aanvankelijk niet nodig onder prijsvragen van „wetenschappe lijke of kunstzinnige aard" ook de term „technische" te voegen. Het wetenschappelijke hield bet technische in. Hij zag voldoende ruimte voor een goede interpre tatie. maar toch nam hueen desbetreffend amendement- Vogt over. Hij bracht lof aan de bestuurders van de nationale sporttotalisator over de houding, die zij tegenover het wetsont werp hebben ingenomen. Zodra de wet op de kansspelen van kracht wordt, zal de staatslote rij zes keer per 'jaar gaan spe len met 40.000 prijzen waarvan de hoofdprijs dus een ton schoon wordt. Hele loten zullen 20 per stuk gaan kosten. De roulette, minster Scholten gaf dit duidelijk aan, zal onder deze nieuwe wet, die het best bereikbare politieke compromis behelst, geen enkele kans krij gen. Het wetsontwerp werd ten slotte bij zitten en opstaan aan genomen met de stemmen van A.R., S.G.P. en G.P.V. tegen. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 Een commentator van de Tsjechoslowaakse omroep radio- Bratislava heeft over het aftre den van Chroesjtsjov gezegd, dat prachtige veranderingen in de Sowjet-Unie en in de internatio nale communistische beweging in de geest van miljoenen men sen. nauw verbonden zullen blij ven met de naam Chroesjtsjov. Radio-Zagreb (Zuid-Slavië) verklaarde dat Chroesjtsjov in de geschiedenis zal voortleven als een strijder voor de vrede en „de man die de weg van sta linistisch onkruid zuiverde". De spreker koppelde daaraan een waarschuwing voor de opvolgers van Chroesjtsjov, dat China dat de voornaamste oorzaak van diens onverwachte val is geweest, nog steeds niet genegen is zijn aspiraties om het wereldcommu nisme te leiden, op te geven. Radio-Boedapest verklaarde, dat de veranderingen in de Sov jet-Unie, die tijdens het bewind van Chroesjtsjov hebben plaats gehad, prachtige successen zijn geweest. De uitzendingen van deze drie ooSteuropese radiostations wer den beluisterd door de anti communistische „Radio Vrij Europa". De nieuwe labour-minister van arbeid, Gunter, heeft maandag in krachtige bewoordingen het voornemen veroordeeld van de arbeiders van twee van de groot-, ste Londense havens Tilbury en Royal Albert om donder dag een symbolische staking te houden, waarmee zij kracht wil len bijzetten aan hun looneisen, Gunter, zelf een vakbondsman, zei dat dit tot anarchie zou kun nen leiden. Het zou de eerste staking zijn, waarmee de nieuwe socialistische regering in Engeland te maken krijgt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1