Neer vrijheid voor industriële woningbouw MAXIMUMPRIJS 35.900 GULDEN C N.V. WIL PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE NIET KWIJT TREIN ONTSPOORD NA BOTSING MET VRACHTAUTO .HUIZE OOIEVAAR' IN REP EN ROER Belgische ambtenaren dreigen met staking Bejaard liefdesdrama in België MARKTBERICHTEN RADIO EN TELEVISIE ROEPING en STRIJD Woensdag 21 oktober 1964 Pagina 11 Voorwaarden Stakingen in Italië ZWEEDSE OFFICIEREN VEROORDEELD WEGENS WAPENSMOKKEL Spreiding CHEF-STAF RUSSISCHE STRIJDKRACHTEN OMGEKOMEN Zigeuners hielde» de „wacht" CAFE-RESTAURANT AFGEBRAND De consumenten prijs voor varkensvlees BUS REED BIT KAPPER BINNEN 64 KISTEN SCHOTSE WHISKEY GESTOLEN Voor tonnen schade bij brand in Utrecht DE VRIJE "ZEEUW Om de gelegenheid te openen voor een optimale vvoningproduh- tie door fabrieken heeft de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid de geïndustrialiseerde woningbouw en de additionele woningbouw buiten de verdeling van het woningbouwprogramma voor het jaar 1965 gehouden. In 1965 zullen gemeenten of groepen van samenwerkende ge meenten, die door behoefte of structuur daarvoor in aanmerking komen, industriële woningen kunnen bouwen of gebruik kunnen maken van additionele bouwcapaciteit buiten het woningcontingent om, dat hun door gedeputeerde staten zal worden toegewezen. De vóór 1964 gevolgde methode, waarbij aan een aantal gemeenten de verplichting is opgelegd tot het afnemen van gefixeerde aantallen geïndustrialiseerde woningen, heeft in de praktijk niet bevredigend gewerkt. Plannen voor industriële wo ningbouw buiten bezwaar van 't toegewezen contingent zullen in overweging worden genomen, indien zij aan de volgende voor waarden voldoen: De plannen mopten passen in het algemeen planologisch beleid en de stedebouwkundige voor schriften; De plannen moeten passen in een redelijk spreidingspatroon, zowel ten aanzien van de be hoefte als ten aanzien van de overige woningontwikkeling; De uitvoering op korte termijn van de plannen moet verzekerd zijn (beschikbaarheid van bouw grond, tijdig bouwrijp maken van terreinen, aanleg van wegen voor het vervoer van de woning elementen, enz.). Gaat de P. B. O. nu, in het dok of begint er een actie om het hele stelsel in een museum op te bergen als een bezienswaardigheid, als een vernieuwingspoging na de bevrijding ondernomen, maar binnen twintig jaar doodgelopen Dit vraagt het christelijk nationaal vakverbond zich af in zijn orgaan „De Gids" naar aanleiding van het advies dat staatssecre taris De Meyer aan de S- E. R. heeft gevraagd over de verdere ont wikkeling van de P. 'B. O. Het C. N. V. wil er geen twijfel over laten bestaan, dat het de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie een groot goed acht, dat niet verloren mag gaan. De wet telijke regeling zal herzien moe ten worden voor zover ze de voortgang van de P. B. O. be lemmert. Een herziening zal vol gens het C. N. V. niet veel uit halen, omdat de wet op de be drijfsorganisatie een raamwet is en de regeling van allerlei detail punten gyerlaat aan het bedrijfs leven zalf.-Er-staat nergens-in de wet dat-een bedrijfschap een ""Verordedffigenfabriek moet wor den, aldus „De Gids". Een be drijfschap is de aangewezen plaats voor het voeren van over leg over economische en sociale aangelegenheden tussen werk gevers en werknemers. KRITIEK Kritiek heeft het C. N- V. op het lijdelijk verzet in werkge verskring, telkens wanneer de vakorganisaties aan de bel trek ken om eens te praten over de instelling van een bedrijfsorgaan. De houding van de aannemers bonden die de instelling van een bouwschap nu al jarenlang met succes tegenhouden, is voor het van de grond komen van de P- De bij de onder communisti sche leiding staande vakbond C. G. I.L. aangesloten spoorwegen- employé's zijn dinsdag in Italië 'n reeks stakingen van 3Vs uur per dag begonnen voor loonsverho ging, hogere toeslagen en betere arbeidsvoorwaarden. De acties zullen een week duren. In Rome gingen politiemannen, personeel 'van de straatreinigingsdienst, vuilnismannen en kantoorbedien den voor 48 uur in staking. Twee Zweedse officieren zijn in Stockholm wegens wapensmok kel ten behoeve van Turkse Cy prioten tijdens hun verblijf op Cyprus in dienst van de V. N.- troepenmaeht elk veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid. Ook werd hun rang ontnomen. De of ficieren zullen in hoger beroep gaan. Rechter Curt Boere vond, dat de beklaagden een ernstig mis drijf hadden begaan, dat de Zweedse reputatie had geschon den. De mannen hebben toegege ven, dat zij misbruik hebben ge maakt van hun officiële status en zich schuldig hebben gemaakt aan plichtsverzuim. Luitenant Helge Hjalmarsson verklaarde: Mijn sympathie ging uit naar Y TurkenDe Grieken wil- n de Turken uitmoorden, etr- d i de Turken uitmoorden, ter- t Ynd wilden verdelen." Volgens :-m was er nimmer sprake ge weest van een geldelijke belo ning voor de wapensmokkel. Wat de prijs en de kwaliteit betreft, zullen de geïndustriali seerde woningen moeten voldoen aan dezelfde eisen en voorschrif ten, die voor de overige woning bouw gelden. Met name zal voor de vvoningwetbouw de toetsings- prijs niet mogen worden over schreden. Voor de premiewonin gen zal moeten worden voldaan aan de voorwaarden van de pre mieregeling. De bouwkosten van woningen in de ongesubsidieerde sector mogen niet meer dan ƒ35.000 bedragen. Om tot een spreiding van dit soort woningbouw te komen, heeft de minister voor vier groe pen van provincies een aantal woningen aangegeven. Dit aan tal bedraagt o.m. voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg 2000 woningen. De aantallen beteke nen geen absolute minima en evenmin absolute maxima, zodat verschuivingen kunnen plaats vinden. Omdat het voor een goede planning van de produktie van belang kan zijn, dat de fabrieken beschikken over opdrachten voor een vrij lange periode, heeft de minister geen bezwaar tegen het afsluiten van meerjaren-contrac ten. De trein uit Venlo, die op weg was naar Eindhoven en Haar lem is dinsdagmorgen om kwart over zeven op een overweg tus sen Deurne en Helmond op een vrachtauto gereden en ontspoord. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Het ver keer in beide richtingen was ge stremd. Bussen namen het reizi- gersvervoer over. Op twee na zijn alle wagens van de personentrein uit de rails gelopen. Het ongeluk gebeurde op een met een automatische knipperlichtinstallatie beveiligde B. O. een groter beletsel dan het optreden van boer Koekoek en zijn kornuiten, zo wordt in „De Gids" gezegd. Kritiek heeft het C. N. V. eveneens op de onver- schilli-ghed die bij nog teveel werknemersten aanzien van deze vraagstukken leeft. De wet op de P. B. O. is geen eindpunt maar een beginpunt geweest, aldus „De Gids", en hoewel het allemaal ingewikkeld en weinig spectaculair is, vraagt het C. N. V. toch de belangstel ling van zijn leden voor het werk in de P. B. O-organen. „De P. B. O. geeft gestalte aan een nieuwe maatschappelijke orde. Het recht op medezeggenschap van de werknemer op het vlak van de bedrijfstak en de nationale eco nomie moet erkend worden," zegt „De Gids". De chef-staf der Russische strijdkrachten, de 60-jarige maarschalk Sergei Birjoezov, is maandag met zeven andere Rus sische opperofficieren om het leven gekomen, toen een trans portvliegtuig van het type „II- joesjin 18" tegen de in dichte mist gehulde berg Avala vloog. Het toestel raakte een boom en kwam brandend neer op een plek, ongeveer 200 m onder de top van de omstreeks 600 m hoge berg, die twintig km van Bel grado is gelegen. Er waren 29 inzittenden aan boord, die geen van allen de ramp hebben over leefd. De delegatie was op weg naar Belgrado, waar zij de feestelijk heden ter gelegenheid v.an de 20e herdenking van de bevrijding van de Zuidslavische hoofdstad zou meemaken. Deze festiviteiten werden in verband met de ramp afgelast. Van de delegatie maakte ook deel uit maarschalk Jadov, in oktober 1944 commandant der Russische troepen, die deelnamen aan de bevrijding van Belgrado. Maarschalk Birjoezov, vroeger bevelhebber der Russische raket strijdkrachten, was ook vice-mi nister van defensie. Hij was tevens lid van het centraal co mité der communistische partij van de Sowjet-Unie. De Utrechtse politie is maan dagnacht om vier uur gealar meerd door zigeunerkoning Koka Petalo omdat een van zijn on derdanen, de 24-jarige Louise Atihanasio, op het punt stond een baby te krijgen. Twee semi-art- sen van het academisch zieken huis werden in allerijl met een surveillancewagen van de politie naar het tijdelijke zigeunerkamp op het Stadionplein gereden, waar zij besloten de aanstaande moeder naar het ziekenhuis te brengen. Koning Koka Petalo wilde een oogje in het zeil hou den en reed mee. In het ziekenhuis werd Louise volgens de politie geweigerd, omdat zij niet over de benodigde papieren besohikte. De politie vervoerde haar toen naar de kraamkliniek „Huize Ooievaar", dat in rep en roer verkeerde om dat zes leden van de zigeuner- stam ter plaatse de komst van de nieuwe wereldburger wilden afwachten. Prof. dr. W. P. Plate, hoofd van de kraamkliniek van het academisch ziekenhuis zei, dat de kliniek zo vol was, dat enkele kraamvrouwen al in ge wone zekienkamers waren on dergebracht. Louise Athanasio is Een felle brand heeft in de nacht van zondag op maandag het café-restaurant „De Herte- kop" aan de Cuneraweg in de gemeente Rhenen volledig in de as gelegd. Rond drie uur werd de enige bewoner van het pand, de chef-kelner de heer Noote- boom, wakker door cie rook. De brand had toen al zulke vormen aangenomen dat hij zich met een sprong uit het raam van de bovenverdieping in veiligheid moest stellen. De brandweren uit Rhenen, Eist, Achterberg en Veenendaal konden niets meer redden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade wordt op 65.000 geschat. De eigenaar is tegen brand verzekerd. wel onderzocht en daarbij bleek dat zij geen direkte hulp nodig had. Ze beschikte inderdaad niet over opname-papieren en in der gelijke gevallen worden de kraamvrouwen doorgestuurd naar „Huize Ooievaar". Prof. Plate zei nog, dat de aanstaande moeder zelf geweigerd heeft de baby in haar eigen woonwagen ter wereld te laten komen. Het geduld van de wachtende Westhiners werd spoedig be loond: Louise Athanasio schonk dinsdagmiddag het leven aan een welgeschapen zoon van acht en een half pond. De vakbonden van het Belgisch overheidspersoneel hebben dins dag met een staking gedreigd, indien hun eisen voor salarisver hoging en verbetering van de so ciale voorwaarden niet worden ingewilligd. Donderdag zullen over deze eisen beslissende be sprekingen worden gevoerd met een regeringsdelegatie onder lei ding van minister-president Th. Lefèvre. Geëist wordt o.m. een mini mumloon van 62.500 frank. De vakbonden dreigen met een 24-uur staking, indien geen be vredigende antwoorden worden verkregen. Bij de aktie zullen ongeveer 400.000 ambtenaren van rijk, provincie en gemeenten, inclusief het onderwijs en de spoorwegen, zijn betrokken. Het „consumenten contact orgaan" heeft in een brief aan de minister van economische zaken aandacht gevraagd voor de hoge consumentenprijzen voor varkensvlees. Deze prijzen hebben volgens het C. C-O. de daling van de marktnoteringen voor slachtvarkens, die sedert december 1963 ongeveer 24 pro cent bedraagt, niet gevolgd. De betere' vleessoorten het groot ste deel van het varken ble ven op hetzelfde hoge niveau als december vorig jaar of bereikten zelfs een hoger peil. De goed kopere soorten, zoals spek, gaven een daling van 10 tot 15 proeent tg zien. Het verloop van de groothan- delsprijzen vertoonde een hetere aanpassing aan de gedaalde marktnoteringen. De kleinhan delsmarge moet derhalve aan zienlijk zijn gestegen. Verwacht mag worden dat in de komende maanden een belangrijk groter aantal slachtvarkens dan vorig jaar voor de consumptie be schikbaar zal komen. Van ver schillende zijden, met name door het produktsehap voor vee en vlees, is reeds gewezen op de wenselijkheid om de consumptie van varkensvlees te stimuleren. Het C. C. O. is van mening dat de enige doeltreffende stimulans is gelegen in een aanpassing van de consumentenprijzen voor var kensvlees aan het verloop van de markt- en groothandelsprij- zen. overweg. De machinist liep en kele schrammetjes op, maar kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis terugkeren. De ravage is groot. De chauffeur van de vrachtauto is tijdig uitgestapt. Hij was na het ongeluk even on vindbaar. De machinist was de 43-jarige A. C. Hazenberg uit Venlo. Hij is met de schrik vrijgekomen, even als 300 reizigers die» in de trein zaten. De bij het ongeluk betrok ken vrachtauto werd bestuurd door de heer Pieters uit Vlijmen van de firma Van Riel uit Vugnt. Hij kende de omgeving niet en was verdwaald. De schade wordt geschat op enige tonnen. Maandagmorgen is een bus van de Gado-lij.i Stadskanaal— Groningen de winkel van kapper Sanders in Borger binnenge reden. De ravage is groot. Het verkeer moest worden omgelegd. De bus kwam op een kruising in botsing met een vrachtauto, raakte van de weg en reed door de etalageruit van het kappers- bedrijf. Een 76-jarige man uit Ukkel bij Brussel is maandag gear resteerd op beschuldiging van moord .op een 81-jarige liefdes rivaal. Het slachtoffer werd het afgelopen weekeinde in zijn wo ning aangetroffen met ingesla gen schedel. Vingerafdrukken bleken af komstig van een 76-jarige dorps genoot, die het de laatste tijd herhaaldelijk aan de stok heeft gehad met het slachtoffer om de vriendschap van een 50-jarige Francaise. Deze werd kortge leden door de Belgische politie over de grens gezet omdat haar papieren niet in orde waren- Vermoed wordt dat de twee grijsaards een heftige ruzie om deze kwestie hebben gekregen met een noodlottige atloop voor de oudste van de twee. Het ver hoor van de verdachte verloopt echter moeilijk, want hij is stok doof. Hoewel op zijn kleding bloedvlekken werden gevonden, ontkent hij alle schuld. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag in totaal 3057 stuks vee aangevoerd, zijnde: 400 vette koeien en ossen; 538 ge- bruiksvee; 450 vette kalveren; 367 graskalveren; 930 nuchtere kalveren; 55 lopers; 99 biggen; 12 paarden; 5 veulens; 161 scha pen of lammeren; 40 bokken of geiten. De noteringen waren: Vette koeiefi ƒ3,10ƒ4; Vette kalveren 33,45. Alles per kg. Graskalveren ƒ380ƒ560; Nuchtere kalveren ƒ210ƒ240; Lopers ƒ90ƒ115; Biggen 50 ƒ60; Slachtpaarden ƒ240— ƒ305; Schapen ƒ90—ƒ125; Lam meren 110130; Kalf- en melkkoeien ƒ1180ƒ1580; Vare koeien ƒ860ƒ1100; Vaarzen ƒ850—ƒ1150; Pinken ƒ650— ƒ850. Alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets minder, handel redelijk, prijzen als maandag. Worstkoeien 2,803 per kg; Vette kalve ren-, aanvoer even minder, han del stug, prijzen lager, prima's boven notering,; Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel rustig, prijzen niet hoger; Nuch tere kalverenaanvoer iets meer, handel stroef, prijzen terug lopend, mestkalveren 200270 per stuk; Lopers en biggen: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen gedrukt; Slachtpaarden: aanvoer klein, handel redelijk prijzen onveranderd; Schapen en lammeren; Kalf- en melk koeien: aanvoer gewoon, handel redelijk, prijshoudend; Vare koeien: aanvoer tamelijk, handel kalm, prijzen staande; Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onver anderd. De Amsterdamse politie heeft bij een routine-controle op de Coenhavenweg vijf mannen aan gehouden, die in een auto een hoeveelheid Schotse whiskey vervoerden, die zij hadden gesto len uit de lading van een in de Coenhaven gemeerd liggende Nederlandse kustvaarder. Zij bleken in totaal 64 kisten whis key te hebben ontvreemd. Een deel van de buit werd bij een der mannen thuis aangetroffen. De aangehoudenen zijn de 27- jarige losarbeider C. B., de 24- jarige oud-matroos J. W. S., de 47-jarige chauffeur H. J. van A., de 45-jarige barkeeper G. K. en de 26-jarige fabrieksarbeider J. J. B., allen uit Amsterdam. Een korte felle uitslaande brand heeft gisteren omstreeks het middaguur een stenen op slagloods van de elektrotechni sche en mechanische industrie aan de Graadt van Roggenweg in Utrecht in de as gelegd. Drie a vierduizend ventilatoren, die voor verzending naar landbouw bedrijven gereed lagen, gingen verloren. De schade wordt ge taxeerd op enkele tonnen. De oorzaak van de brand is niet be kend. De Julianahal van de jaar beurs, die op een paar meter af stand van de stenen loods ligt, heeft nog even gevaar gelopen. De hoog oplaaiende vlammen teisterden ook de alluminium platen aan de zijwand van de hal. Achter deze platen bevindt zich geperst stro als warmte- ïsolatie. Uit voorzorg ging de jaarbeursbrandweer de binnen zijde van de bedreigde gevel nat houden. Het asfalt werd' van het dak gehaald. De brandweer had het vuur met 11 stralen spoedig onder de knie. Toen de brand ontstond, waren drie arbeiders in de loods bezig met de eindmontage van de ventilatoren. In de ruimte be vond zich veel verpakkingsmate- riaal (dozen, houtwol e.d.). NEDERLANDSE RADIO BLIJFT WAKKER Voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse radio zal een actualiteitsprogramma de gehele nacht de ether vullen. Ter gelegenheid van de Amerikaanse presidentsverkiezingen zullen in de nacht van 3 op 4 november via de zender (Hilversum II in 'n gezamenlijk programma repor tages, interviews en commenta ren over deze verkiezingen wor den uitgezonden. De radio nieuwsdienst zal regelmatig uit slagen bekend maken. Behalve reportages en com mentaren uit Amerikaanse ste den zullen o.m. ook reacties wor den uitgezonden uit Parijs, Lon den, Rome, Wenen, Brussel, Den Haag, Toronto, Singapore en Djakarta. Jac Grijpink (K. R. O.) gaat als verslaggever naar Washing ton, waar correspondent Maar ten Bolle voor het commentaar zorgt. Max Tak en Wïllibrord Nieuwenhuis leveren commen taren uit New York. DONDERDAG 22 OKTOBER '64 HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7-10 Het levende Woord; 7.15 Ouverture, licht progr.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Concilie journ.8.25 Ouverture (2); 8.50 Voor de huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Klas. en moderne gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Lichte gram.; 12-15 Leven op het land, report., gevolgd door agrarisch nws.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Deze week; 13.00 Nws.; 13.15 Klas. kamermuz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Schla ger-parade; 14.30 Dit kleine meer, waarin zes eeuwen, klank beeld (herh. van 4 sept. jl.)15.15 Moderne gram.; 15.30 Clavecim- belrec.; Klas. muz.; 16.00 Gezin en welvaart: Godsd. uitz.; 16.30 Licht instrument, trio; 17.00 Het mysterie van de lapjeskat, hoor spel voor de jeugd; 17.30 Lichte gram.; 17.45 Licht instrument, sextet en sol.; 17.55 Sportruibr.; 18.10 Licht instrument, kwartet; 18.30 Soc. perspectief, lez.pl8.40 Lichte gram.; 19.00 sNws. en weerpraatje; 19.10 Riadiokrant; 19.30 Gëes.tel., liederen; 19.45 Op de man af, plaatje; 19.50 Lichte gram.; 20.10 'Boeren en'burgers in Buitenveen, hoorsp. (3.); 20.40 Samen uit - Samen thuis, gevar, progr.; 21-55 Kerkorgelconc.; 22.30 Nws.; 22.40 Avondo'verd.J 22.55 Boekbespr.; 23.00 'Platen- nws.; 23.35 Nobèlprijsiwinnaars in vertaling, lez.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM lilt- 6.30 .Olymp. journ.; 7.00 Nws-; 7:10 Ochtend- door ERNST MEISTER 13) Op zo'n vraag was dr. Sevard niet voorbereid. Hij aarzelde even. Sternbach vervolgde: „Laten we zegggen een.meer. Door het maanlicht beschenen en dan een kano met het liefdespaar. Hij zingt een aandoenlijk lied en zij antwoordt met de bekende smachtende oogopslag. Ja, dat is dan het Engelse idee. Het realis me van de Fransen en de Italia nen staat daarmee in verhou ding als een vulkaan tot een lu cifer. En toch is er voor al die soort films publiek. Het is nu maar de kunst om precies uit te vinden wat het publiek op een gegeven moment vraagt". Dr. Sevard herinnerde zich dat de chef hem had aangeraden niet met de patiënt over films te spreken. „Het publiek is een naamloze massa, een massa weet niet wat ze wil. In de massa gaat de wil vaft de enkeling on der. Nemen wij nu als voor beeld eens de ontwikkeling van de schilderkunst „Ach!", viel Sternbach hem geïnteresseerd in de rede. „U is kunstkenner, dokter! Ja, natuur lijk. De vorm in onze moderne schilderkunst, daar zegt u zo wat ik zou haast zeggen, die is op het ogenblik in een kaleido- scoop-stadium gekomen. Men gaat min of meer de waarheid uit de weg omdat men de waar heid zo moeilijk vindt, tenminste in de kunst. Is dat ook uw me ning? Je kunt een park natuur lijk schilderen op verschillende manieren. Je kunt échte bomen schilderen en gedrochtelijke bo men. Je kunt échte mensen in dat park laten lopen en vrouwen die er uitzien als een kachelpijp met een hoge hoed op. Het is maar hoe je het be kijkt. Moet u nu niet eens lachen dokter?" Sevard verheugde zich dat het hem gelukt was de film magnaat van zijn a propos af te brengen en daarom luisterde hij geduldig. „Kent u RodinAugust Rodin? Heeft u zijn „Burger van Calais" gezien? Nee? Kent u de geschiedenis van „De Gijze laars"? Niet? Zal ik u die eens vertellen?" Sternbach scheen van zijn filmbedrijf kilometers verwij derd te zijn. Hij vervolgde: „Het was dan ongeveer in het midden van de veertiende eeuw. Enge land was in oorlog met Frank rijk en Calais, de invalspoort, moest genomen worden, een in vasie dus. Maandenlang beleger den de mannen van Eduard de Derde de stad. Patronen waren er toen nog niet, anders was men misschien wel op het idee geko men Calais tot de laatste pa troon te verdedigen. Hoort u wat ik zeg, dokter? Ja, in Calais was men wat menselijker en slimmer en had men ook wat .meer in zicht dan de belegeraars. De mannen wilden de vrouwen en kinderen niet zinneloos aan de> hongersnood overgeven. De man-' nen voelden zich verantwoorde lijk voor de vrouwen en kinde ren. De stad zond onderhande laars met de witte vlag, maar de koning was steenhard. Hij wilde, zoals in de geschiedenis wordt beweerd, een capitulatie zonder voorwaarden. Een overgave dus op genade of ongenade en dat betekende in die tijd dus plun dering, brandschatting en name loze ellende. En daarom besloot men de stad niet over te geven, men hoopte dat de koning nog van mening zou veranderen. En eindelijk liet hij mededelen dat hij de stad genade wilde schen ken. Maarnu moet u eens goed luisteren, dokter, toch wa ren de voorwaarden hard, héél hard. Eduard verlangde, dat zes van de voornaamste burgers van Calais uitgeleverd werden en dat hij over hun lot kon beslissen, hij had er al over beschikt, want hij was van plan hen te doden". De verteller nam even een adempauze. Verloren keek hij. naar de reflexen van de zon in het meer. En dan vervolgde hij: „In de zaal van het raadhuis van Calais deelden de onderhande laars hun besluit van de koning mee.Alleen in een hemd ge kleed, barrevoets, blootshoofds met -een strik om de hals, zo moesten de gijzelaars de stad verlaten om aan de overwinnaar de sleutel te brengen. Het was stil in de zaal. Maar daar stond Jean d'Aire, een van de edelsten onder het gezelschap op. „Man nen", zei hij, „zes mannen kun nen duizenden redden. Ik ver trouw op het woord van de ko ning. Er mankeren er nu nog vijf". De burgemeester mengde zich in het gesprek en zei dat het geen kwestie voor de raad alleen was, maar van de hele stad. Ongetwijfeld dacht hij aan de mooie dochter van d'Aire en aan zijn eigen zoon, tenslotte wa-: ren zij beiden vader en was het nu juist nodig dat zij dat offer brachten? En daarom werd be sloten de burgerij mede te delen wat de koning had besloten. De klokken werden geluid. Jonge mannen, grijsaards, kinderen stroomden naar het raadhuis plein en de vrouwen volgden angstig. Op de woorden van de burgemeester volgde een diep zwijgen. Als eerste stapte Jean d'Aire in de kring. Hij lette niet op de smartkreten van zijn vrouw en zijn dochters, het ging ook om het leven. Bovendien had de koning medegedeeld, dat hij alleen gijzelaars accepteerde uit de adelstand. De adel moest nu maar eens laten zien uit welk hout-ze was gesneden." W ordtvervolgd.) gymn.7.20 Lichte orkestmuz.; 7.35 Dagopening; 7.45 Olymp. journ.; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Oehtendgymn.; 9.00 De groenteman; S.05 Olymp. journ.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.45 Olymp. journ.; 11.00 Nws.; 11.02 Huish. zaken, praatje; 11.15 Romant. kamermuz.; 11.45 Vijf eilanden: 1. Het eiland der tieners, lez.; 12.00 Lichte orkestmuz.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Olymp. journ.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded., event, act. of gr.; 13.25 Beursber.; 13.30 Dansork. en zangsol.; 14.00 Viool, gitaar en piano; Klas. muz.; 14.30 Die ren in en rondom het huis; 15.30 Radio-ork.: Klas. muz.; 16.00 Nws.; 16.02 Van vier tot vijf: radioprogr. in een notedop; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Kasba 64, gespr. brief uit-Marokko; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.; 18.20 Uitz. van de A. R. P.; 18.30 In strument. ensemble.en zangsol.; 19.00 Voor de.kind.; 19.05 Johan Willem Friso Kapel; - 19.30 Olymp.; journ,; 20.00-Nws.; 20.05 Instrument, ensemble: Spaanse dansliederen2015 Concertge- bouwork.;. Moderne ;muz.';#'2LY5' Blokïlüi'ten-semble; 21.25 "'Ma-; rathóri, Japans klankb. 22r30 Nws. en'meded.; 2240 Act.'; -23'.Ö5 Discotaria: Nieuwe-gram.; 23.55 -24.00?Nws.!' BRUSSEL VI:).-:! 12.00 Nws.-; 12.03 Gram.; 12.15 Lichte muz.-; (Om 12.25 JiWeerber.;) 12-50 Beursber. en Jprogr.-overz.; '13.00 Nws. en Olymp. journ.; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio; (Om 15.00 Nws.ft 15.45 Gevar. muz.; 16.00 Nws. 16.03 Beursber.; 16.09 Franse lés; 16.24 Liederen; 16.55 Graip-7 17.00 Nws.; 17.15 Spaanse im pressies; 17.30 Oud-Antwerpse markt- en straatliederen; 17.50 Volksmuz.; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18-28 Paardesport- ber.; 18.30 Moderne muz.; 18.45 Sportkroniek; 18.52 Lichte muz:; 19.00 Nws. en radiokroniek; 19.30 Olymp. journ.; 19.54 Gram.; 20.00 Klas. muz.; (In de pauze: Boekbespr.;) 22.00 Nws. en ber.; 22.15 Jazzmuz. en poëzie; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws.; 23.05 Opera- en Bel Cantoconc.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV I: 15.00—15.45 Voor de vrouw; 16.0016.15 Voor de kleuters; 18.15 Olymp. spelen; 19.30 Hollywood and the stars, tv-film; 20.00 Journ.; 20.20 Qua drille, toneelspel; 22.05 Oorlog en vrede II, document, progr.; 22.25 Journ.; 22.30—23.30 Olymp. spelen. NED. TV II: 20.00 Journ.; 20.01 U spreekt met Anneke amusementsprogr.20.40 Akade- mie 63, gefilmd progr. over deze jonge akademie voor beeldende kunsten in Haarlem; 21.00 Het grote avontuur, tv-film (2); 21.50 Onze man in New York. VLAAMS BELG. TV: 14.05— 15.15 Schooltelevisie; 18.30 Re port. van de Olymp. spelen; 19.55 Hier spreekt men Nederl.; 20.00 Nws.; 20.20 Van de hak op de tak, amusementsprogr.; 20.45 De tv-produktie in België, docu ment.; 21.25 Première: Nieuwe films; 21.50 Lekenmoraal en -filosofie; 22.30 Nws.; 22.30 23.30 Report, van de Olymp. spelen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 11