PROVINCIAAL NIEUWS DE LEEUW VAN BASHRA MINISTER BOMERS GAAT BRIEF SCHRIJNEN AAN BOUWVAKARBEIDERS WONINGVERDELING PER PROVINCIE SUK UW PIJN WEG MET P ANTWOORD '64 Marktberichten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel HULST De Chinese kernontploffing 1350 VOOR ZEELAND Zeeland aan de lage kant Vo®e* bouwvakkers Probleemgebieden Bruinisse Sluiskil Philippine Zaamslag DE GAULLE TERUGGEKEERD luidzande AGENDA Aardverschuiving in Columbia Maandag 19 Dinsdag 20 oktober 1964 Werkzaamheden aan gezonken schip Zaterdag is een bok van het bergings- en transportbedrijf v. d. Akker N.V. uit Vlissingen aan gekomen voor het lichten van de vrijdagavond gezonken „Frede- rik" aan de mond van de ooste lijke buitenhaven. De veerdienst TerneuzenHoedekenskerke die aanvankelijk tot zaterdagmiddag zou gestremd zijn, heeft op de eerste dienst van zaterdagmor gen na geregeld kunnen varen. Verder moest vooral 's avonds telkens opnieuw worden be keken of getij en weer het toe lieten door de thans smalle vaar geul te passeren. Druk bezochte tentoonstelling Van het ogenblik af dat bur gemeester Rijpstra de tentoon stelling van de werken van leer lingen van Pieter de Bodt vrij dagavond heeft geopend is het bezoek tot zondagavond zeer druk geweest. Vele belangstel lenden hebben menig werk van de leerlingen kunnen bewonde ren. Over het algemeen was men enthousiast over de vorde ringen die de leerlingen die al wat langer onder de hoede van de kunstschilder werken, hebben gemaakt. Antwoord '64 Men deelt ons mede dat de landelijke kerkbouwactie „Ant woord '64" van hervormde zijde in Terneuzen 10.200 heeft op gebracht. Verkeersongevallen Zaterdagavond te ongeveer half tien werd de heer A. M. uit Ter neuzen, toen hij aan de bushalte bij het rijkskantorengebouw in de Axelsestraat uit de bus was gestapt en de rijweg wilde over steken, door een in de richting van de brug rijdende Duitse auto gegrepen. Dokter Hoving, die de eerste hulp verleende, liet de heer M., die een hersenschudding en een wond aan het hoofd had opgelo pen, naar het Julianaziekenhuis overbrengen. Op het kruispunt Jacob Cats- straatGuido Gezellestraat had zondagavond te kwart over zes bij de coupure een aanrijding plaats waarbij twee auto's wa ren betrokken. De heer C. J. S. uit Utrecht kwam uit de coupure gereden in de richting van de Invalsweg, toen over de Jacob Catsstraat in de richting van de Axelsestraat de heer J. D. uit Terneuzen even eens dit kruispunte naderde. Door het niet verlenen van voorrang ontstond een botsing, die zó hevig was dat de auto van de heer D. een paar makl kantelde. Het liep voor de heer D. en zijn mede-inzittend 13-jarig zon- tje goed af. Beiden bekwamen lichte verwondingen. Nadat dok ter Hoving eerste hulp had ver leend, konden zij naar huis wor den vervoerd. Zowel de auto van de heer S. als di evan de heer D. werden zwaar beschadigd. Wit-Gele Kruis Terneuzen in jaarvergadering bijeen De afdeling van het Wit-Gele- Kruis hield haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer F. Hagenaar in het ge bouw van het maatschappelijk centrum aan de Leeuwenlaan. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat er enige moeilijk heden waren geweest met de personeelsbezetting. Deze zijn nu opgelost door de aanstelling van zuster M. Scott, die wordt ge assisteerd door zuster Ivens uit Axel. De heer Hagenaar was tevreden over de toename van het ledental. De afdeling Ter neuzen groeit naar de duizend. Dit brengt mee dat dan de aan stelling van een tweede wijk zuster ernstig zal worden over wogen. Voor de eerste maal was er voor wat de financiën betreft een klein batig saldo; mede dank zij de gift van 500,die bij het jubileum van de boeren- leenbank/Raiffeisenbank bij ge legenheid van het 50-jarig jubi leum aan alle kruisverenigingen in haar werkgebied werden ge schonken. NIEUW CENTRUM De voorzitter deelde mede dat nu ook in eigen gewest de ver pleging van' zwakzinnigen kan worden aangepakt, voorlopig in een nood-accomodatie in het St. Elisabethziekenhuis te Sluis kil, later in een nieuw op te richten centrum „De Sterre" te Zuiddorpe. Mevrouw Eeckelaer en de heer Verstraeten waren aan de beurt van aftreden en werden bij ac clamatie herkozen. Voor haar werk op het kleuter- en zuige lingenbureau bracht de voorzit ter mevr. Eeckelaer dank. LEGPENNING Ean woord van gelukwens sprak deken Van Mechelen, de geestelijk adviseur, tot de heer Hagenaar die onlangs uit han den van burgemeester Rijpstra, de bronzen legpenning van het Koningin Wilhelminafonds mocht ontvangen. Een welverdiende erkenning voor het werk van de heer Hagenaar op het gebied van de gezondheidszorg. Ook dankte de geestelijk adviseur de vele collectrices die zich be schikbaar hadden gesteld voor de kankerbestrijding. Hij wees er tenslotte op dat men het lid maatschap van het Wit-Gele Kruis niet moet zien als een soort verzekering, maar als een onderdeel van de christelijke charitas. De heer Hagenaar besloot met er op te wijzen dat de ontvan gen onderscheiding mede bedoeld is als een erkenning van de ver diensten van de vele helpsters waarop nooit tevergeefs een be roep wordt gedaan. UIT HET JAARVERSLAG Het jaarverslag spreekt over een onrustbarende kostenstijging Landelijk werd reeds voor 1962 berekend dat de uitgaven per lid 28,66 bedroegen, waarvan alleen voor de wijkverpleging 17,50. De gemiddelde leden contributie van de afdeling Ter neuzen is nog altijd minder dan de helft der totale kosten. Het ontbrekende moet worden aan gevuld met rijks- en gemeente- subsidies. Benoeming Tot chauffeur in vaste dienst bij de gemeente Axel is benoemd de heer A. Roest met ingang van 21 oktober 1964. Gemeenteraad De eerstvolgende raadsverga dering te Axel wordt gehouden op dinsdag 27 oktober om 7 uur 's avonds. Plantsoenarbeider benoemd Plantsoenarbeider benoemd: Tot plantsoenarbeider bij de gemeente Axel is benoemd de heer E. Maas, te Axel, ingaande 1 november 1964. Collecte De Zeeuwse collecte heeft te Axel 416,75 opgebracht. Inwonertal Het aantal inwoners van Axel beweegt zich in stijgende lijn. De tussentijdse stand per 30 septem ber 1964 bedroeg 8079 inwoners. Afdeling Axel Z. L. M. telt ruim 200 leden De afdeling Axel der Z.L.M. heeft als eerste plaatselijke ver eniging de belangrijke mijlpaal van 200 leden overschreden en staat nu aan de top van de 82 afdeling die de Z. L. M. telt. Het ledental van Axel is regelmatig in stijgende lijn gegaan. Het ac tieve bestuur dat reeds volop voorbereidingen treft voor de grote tentoonstelling, welke in 1965 te Axel zal worden gehou den, mag trots zijn op dit succes. Vooruitgang bij A. Z. V. V. Dezer dagen heeft de voetbal vereniging A.Z.V.V. de beschik king gekregen óver een zevental verlichtingspunten op haar trai ningsveld achter het concours terrein. In vergelijking met vorig winterseizoen, toen de voorzitter de heer De Doelder z'n houtzage rij als trainingsveld ter beschik king had gesteld, is deze verlich ting een duidelijke verbetering voor de vereniging. Ook zal bin nen afzienbare tijd bij dit terrein een nieuwe kleedkamer verrijzen. Begin van brand snel bedwongen Zondagmorgen omstreeks 11 uur ontstond er brand in een af- valplaats op het voorplein der meubelfabriek van Morres aan de Korte Bellingstraat. De vuur haard die was ontstaan in een hoop afval, liet zich ernstig aan zien daar geheel het voorterrein Vol stond met auto's van de fir ma Morres. Een pas nieuwe Opel werd aan de linkerzijde door hef vuur geblakerd. Omwonenden, die knallen hoorden van het in de lucht vliegen van de golfbe- dekkiqgsplaten, waarschuwden de brandweer die direct met groot materiaal aanwezig was en de brand met twee stralen aan vatte. Het gevaar was niet denk beeldig dat de brand zou over slaan naar het magazijn en de werkplaats, want juist aan een kant waar de brand woedde, was de verfspuitinrichting. Als de .vlammen door het raam zouden zijn geslagen, was de ramp niet te overzien geweest. Het perso neel der firma was ook direct ter plaatse en reed de zes auto's van het terrein af. Na een half uur was het gevaar geweken. Zeeuwse senior-verkenners hielden sportdag Onder leiding van de heren Vosveld en Everaard werd in het gemeentelijke sportpark te Hulst een vijfkamp voor seniorverken ners georganiseerd. Uit verschil lende plaatsen uit Zeeuws- Vlaanderen waren zij naar Hulst gekomen om elkaar te meten in de vijfkamp. Het is een spannen de strijd geworden die pas in de laatste proef de beslissing gaf. De seniorverkenners tussen de 15 en 18 jaar lieten een mooie spannende strijd zien. In de laat ste fase voor de wisselbeker was er een beslissing nodig tussen Adrie Everaert uit Hulst en Paul Fermont uit Sas van Gent. De belangstelling was .bevredi gend. De uitslag was: 1. Adri Everaert, Hulst, 1608 punten; 2. Paul Fermont, Sas van Gent, 1591 pnt; 3. René Ha- selaar, Koewacht, 1382 pnt; 4. Henk van Damme, Koewacht, 1289 pnt.; 5. Jos Harnonn, Ter neuzen, 1243 pnt. De commissaris van de oud verkenners, de heer Vosveld uit Hulst, reikte aan de winnaar een fraaie wisselbeker uit. De overi ge prijswinnaars kregen een her inneringsvaantje. (Adv.: De minister van volkshuisves ting, drs. Bogaers, gaat een per soonlijke brief schrijven aan on geveer 250.000 bouwvakarbei ders. Wij menen te weten dat de minister daarin de bouwvakar beiders zal opwekken tot een extra-krachtsinspanning tenein de vóór het einde van dit jaar zoveel mogelijk woningen voor bewoning gereed te krijgen. Daarbij wil minister Bogaers alle aandacht concentreren op de wo ningen die reeds bijna klaar zijn, maar dit jaar wellicht niet kun nen worden opgeleverd omdat voor de laatste loodjes onvol doende mankracht beschikbaar is. Een rol heeft daarbij ge speeld ook de overweging dat door de gunstige zomer een aan zienlijk groter aantal woningen voor afwerking gereed is. De persdienst van het ministe rie bevestigde dat de minister voornemens is zijn persoonlijke brief nog deze week aan een groot aantal bouwvakarbeiders te sturen. Over de inhoud wenste de persdienst geen mededelingen te doen. Dat krijgt u wel te horen als het zover is, luidde het com mentaar. In een koortsachtig tempo is de laatste dagen aan het voorbereiden van de uitge breide correspondentie gewerkt. Er werd daarvoor zelfs geduren de het weekeinde doorgewerkt. De Chinese kernontploffing van vrijdag kan niet krachtig ge weest zijn omdat de trillingen die zij veroorzaakte en die in Tokio zijn opgevangen, zeer zwak waren, aldus een verklaring van de Japanse meteorologische dien sten. Japanse geleerden geloven, dat de Chinezen een plutoniumbom van 10 of 20 kilo hebben laten ontploffen, een bom zoals die welke op Nagasaki werd afge worpen in de laatste wereldoor log. Volgens professor Tosjijoeki van een universiteit in Tokio hebben de Chinezen op het ogen blik drie kernreactors en een voorraad splijtbaar materiaal van 30 tot 40 kilo. De minister van volkshuisvesting' en bouwnijverheid heeft de verdeling van het in 1965 In aanbouw te nemen aantal woningen ter kennis van de provinciale besturen gebracht. Van de minimaal 95.000 45.000 woningwet-, 25.000 premie- en 25.000 ongesubsidieerde woningen en maximaal 100.000 wonin gen (exclusief de z.g. vrije-tijdwoningenldie volgens het bouw programma 1965 in aanbouw kunnen worden genomen, zijn er 78.500 over de provincies verdeeld. Elke provincie heeft hetzelfde aantal woningen toegewezen ge kregen als voor 1964. De contingenten die de gemeenten hieruit toebedeeld krijgen, zijn richtcontingenten voor de twee volgende jaren. Derhalve kunnen op basis van de toewijzing voor 1965 reeds bouwplannen worden voorbereid voor 1966 en 1967. Buiten de 78-500 woningen die thans over de provincies zijn ver deeld, zullen door de minister aan daarvoor in aanmerking komen de gemeenten in totaal 10.500 woningen worden toegewezen voor het realiseren van geïndustrialiseerde woningbouw en van z.g. additionele bouwcapaciteit. Thans zijn 78.500 woningen als volgt aan de provincies toege wezen Totaal Woningwet Premie Ongesubsic Groningen 3.150 1.620 870 660 Friesland 2.840 1.470 780 660 Drenthe 2.700 1.390 750 560 Overijssel 6.120 3.170 1.700 1.250 Gelderland 10.240 5-380 2.870 1.990 Utrecht 4.230 2.190 1.160 880 Noord-Holland 13.120 6.790 3.640 2.690 Zuid-Holland 17.890 9.280 4.970 3.640 Zeeland 1.350 750 400 200 Noord-Brabant 10.590 5.560 2.960 2.070 Limburg 6.270 3.270 1.750 1.250 De provinciale besturen kunnen naar eigen inzicht gecombineer de toewijzingen aan agglomeraties of groepen samenwerkende ge meenten doen. Van liet aan de provincies toegewezen contingent woningwetwo ningen zal 5 procent (2.044 woningen) voor bouwvakarbeiders wor den gereserveerd en op dezelfde wijze als voor dit jaar over de ge meenten worden verdeeld. Indien in de loop van het volgend jaar nog toewijzingen in de woningsector aan gemeenten worden verstrekt, dan zal de minister nader bezien in hoeverre van die toewijzingen woningen voor bouwvakarbeiders dienen te worden bestemd. Van de in 1965 in aanbouw te nemen premiewoningen kunnen de woningbouwcorporaties er weer 5.000 onder gemeentelijke ga rantie laten bouwen. Deze woningen zullen evenals voorheen naar evenredigheid en ten laste van het aan de provincies toegewezen aantal premiewoningen worden verdeeld. Ten behoeve van de industriële ontwikkeling in de probleemge bieden zal opnieuw een aantal woningen beschikbaar worden ge steld. De verdeling hiervan zal te zijner tijd geschieden. Daar be perking van bedoelde ontwikkeling zoveel mogelijk fnoet worden vooromen, dienen de provinciale besturen met deze extra-toewijzing geen rekening te houden bij de verdeling over de gemeenten van de hun initieel toegewezen contingenten. Werk aan Grevelingendam opnieuw vertraagd Het werk aan de Grevelingen dam, dat de laatste tijd goed op gang was gekomen, is tijdens het weekeinde opnieuw voor onge veer een week gestagneerd. Bij het transport van zware stort- steen langs de kabelbaan is een van de netten tegen de midden pylon gestoten, waardoor de in houd terechtkwam op de steunen en stangen waarmee deze pylon is verankerd en waarmee ook de stalen poten van deze toren on derling zijn vastgemaakt. De steunen en stangen verbogen en een enkele brak zelfs. Daar de uitvoerders het prin cipe huldigen „veiligheid voor al les", werd besloten het werk te staken tot de stalen toren waar aan de kabel hangt en waarlangs de gondels rijden hersteld is. De gondelehauffeurs kregen tijdelijk vrijaf. Opening B.P.-fillingstation A. de Krijger Het voortdurend veranderen- dé Sluiskil heeft er dank zij het initiatief van de heer A. J. de Krijger een verfraaiing van zijn entree bij gekregen in de vorm van een goed aangelegd filling- station van de B.P., gelegen aan de onlangs gereedgekomen in valsweg. Zaterdagmiddag werd het sta tion geopend door burgemeester mr. H. Rijpstra. Onder de tal rijke genodigden merkten we o.a. op: enkele stafdirectie leden van B.P. Zuid-Nederland, de rayoninspecteur en leden van de technischedienst van de B.P. uit Amsterdam. De gemeente Ter neuzen was vertegenwoordigd door burgemeester Rijpstra, in specteur-korpschef D. van Oijen en een aantal gemeenteraads leden. De genodigden werden ver welkomd door de heer F. Broer man, manager van de B.P., die zijn dank betuigde aan de ge meente Terneuzen en het op prijs stelde, dat de burgemees ter zich bereid had getoond het station te openen. Mr. Rijpstra merkte op, dat hij geen groot liefhebber was van openingen, maar verheugd was hij hier de opening te mogen verrichten van een vestiging van een zakenman, die het heeft aangedurfd na onteigend te zijn, in een nieuwe branche verder te gaan, zonder daarbij Sluiskil te verlaten. Op verzoek van de heer Broerman hees hij hierna de maatschappijvlag met een voor de aanwezigen verbluffende handigheid. Hij had zoiets, zo merkte hij op, meer gedaan. De heer Krijger wees in zijn dankwoord op de opmerking die de burgemeester aan het begin der onteigeningen had gemaakt: De deur van het stadhuis zal voor iedere Sluiskillenaar open staan. Niet alleen de deur, aldus de heer De Krijger, maar ook het hart van de mensen die de gemeente vertegenwoordigen heeft wijd opengestaan. Vormen allerlei wegomleggingen in Sluiskil een „dal der zuchten", de opening van het fraaie fil- lingstation was voor de spreker aanleiding om te spreken van J-een „dal van vreugde". Na het officiële gedeelte ver toefden de genodigden op uitno diging van de familie De Krijger nog enige tijd in hun nieuwe bungalow. Wij spreken de hoop uit, dat zijn initiatiefname een goede toekomst tegemoet mag gaan. Antwoord '64 De blikseminzameling voor de aktie „Antwoord '64" heeft bij de hervormde gemeente te Phi lippine ruim 535,opgebracht. Gezien het aantal leden mag dit een flinke bijdrage worden genoemd. Antwoord '64 De kerkbouwactie „Antwoord 64" bracht in Zaamslag in totaal 12.663,58 op, en wel van de zijde der herv. kerk 8663,58 en van de geref. kerk 4000. De organisatoren van de kerk- bzouwactie „Antwoord '64" heb ben vandaag bekendgemaakt hoeveel er per provincie is bij eengebracht, gebaseerd op de voorlppige cijfers van zaterdag avond (tegen de 21 miljoen gul den). Op sommige plaatsen was het teilen toen nog niet voitooid. In andere gemeenten met name op het platteland vond het op halen van deze kaarten niet vrij dagavond maar zaterdag over dag plaats. Elders laat men de toezeggingen meenemen naar de zondagse kerkdiensten en op weer andere plaatsen is zondag een kerkcollecte gehouden voor Aantal zielen Antw. '64 provincie der 9 kerken 17-10'sm. Er is een eerste prognose ge maakt van de bestemmingsper centages van de opbrengst van Antwoord '64. Deze prognose is uitgegaan van de opbrengst ƒ20.468.000 (zaterdagmiddag). Nederl. Herv. kerk 48,69 pet. Geref. kerken 24,36 pet. Chr. Geref. kerken 1,08 pet. Evang.-Luth. kerk 0,71 pet. Doopsgezinde gem. 1,04 pet. Remonstr. Broedersch. 1,85 pet. Vrije Evang. gem. 0,40 pet. Baptisten gem. 0,21 pet. Oud-Kath. kerk 0,41 pet. de 9 kerken gezamenlijk 13,91 pet. onbekend 7,36 pet. Gron. Friesl. Drenthe Overijss. Gelder!. Utrecht N.-Ho'l. Z.-Holl. Zeeland Brab. Limb. 274.547 313.976 223.479 377.912 605.658 312.446 623.624 1.278.519 157.070 1.095.651 1.455.274 725.860 2.187.607 ƒ2.301.232 1.687.121 2.978.319 6.743.036 684.154 157.626 708.253 Totalen 4.324.866 20.468.146t VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1708 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1053 vette koeien en 655 varkens. De noteringen waren: Vette koeien ƒ3,10ƒ4,en varkens 1,90—1,98 per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets minder, handel leven diger, goed prijshoudend, prima's boven notering, worstkoeien 2,803.per kg. Varkens: aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, prijzen lager, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens 1,75—1,80 per kg. Slachtzeugen 1,50—1,60 per kg bij afloop der markt ver der teruglopende prijzen. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 vocht levering deze week tot 34,95. Zomergerst, volgens monster kalme stemming tot 28,25. Groene erwten tot f 40. Schokkers tot 45. Bruine bonen boerenscihoon tot 82,50. President De Gaulle is vrijdag avond in Parijs teruggekeerd na een reis van 27 dagen door tien Zuidamerikaanse landen. Deze „vriendschapstournee" is het langste buitenlandse bezoek ge weest, dat een Frans staats hoofd ooit gemaakt heeft. Raadsvergadering De gemeenteraad van Zuid- zande zal woensdagavond in openbare vergadering bijeenko men. In deze vergadering zullen B en W. de raad de gemeentebe groting voor 1965 aanbieden. Verder zijn er voorstellen van het college tot voorlopige vast stelling van de gemeentereke ning over 1963: vaststelling van het bedrag per leerling der open bare school dat over 1963 is uit gegeven. B. en W. stellen ten slotte voor akkoord te gaan met de door gedeputeerde staten voorgestelde verhoging van de wethouderssalarissen per 1 janu ari 1964 en het opnemen van een bepaling in de bezoldigings-ver- ordening inzake bepaling van het minimum-loon. Zeeuwsche collecte De opbrengst van de Zeeuw sche colleete bedroeg in Zuid- zande in totaal 225,75. Terr *\n: Luxor-Theater, 8 uur Jason en de duistere me' •4. Jdag 20 oktober Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur„Jason en de duistere; machten". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Café „Du Commerce", 8 u.: Openbare verkoping van een woonhuis met 2 garages. Zaamslag: Hotel „Het wapen van Zeeland", 2.30 uur: Open bare verkoping van een woon huis met schuurtje enz. ;i Zaterdagmorgen zijn in hét westen van Columbia in de pro vincie Caldas, 16 personen om het leven gekomen door een aardverschuiving, aldus meldt radio Todelar. Gezamenlijk kerstblad naar half miljoen gezinnen Ongeveer 12.000 medewerkers uit de hervormde, de geretor- meerde en de lutherse kerken verspreiden tegen Kerstmis een gezamenlijke kerstuitgave in ons land. Het blad is een combinatie van „De open deur" (hervormd- luthers) en van „Onderweg" (gereformeerd) en het zal in een oplage van bijna een half mil joen exemplaren verschijnen. De naam van het blad is Kerstfeest 1964". Het is uitge voerd in kleurendruk en wijst met foto's zowel als met artike len onder andere pgn dghverant- woordelijkheid van 4e» rijke lan den voor de arme. Het blad, zo deelt de informa tiedienst van de gereformeerde kerken mee, is het eerste zicht bare resultaat van pogingen die al jarenlang worden ondernomen om tot meer samenwerking te komen op het gebied van de evangelisatielectuur. (Adv.) 2. „Hola, vriend", zei een stads- wachter, die door de donkere straten genaderd was tot de plaats waar Aram in gedachten verzonken op de stenen treden zat, „het wordt koud vannacht. Vojg mijn raad en zoek een ta veerne op". „Niets liever dan dat, kame raad", verklaarde de avonturier minzaam. „Maar helaas heb ik vanochtend mijn laatste pennin gen uitgegeven. Weet ge niet een gelegenheid in deze stad waar een man met zijn zwaard wat goud kan verdienen zonder nood zakelijk tot straatroverij te ver vallen?" „Het stadsbestuur werft mor gen huursoldaten aan om ze te gen de Mamelukken uit te stu ren", zei de soldenier grijnzend. „De schepen van die heidenen kapen te veel van onze vaartui gen, vinden de herenPro beer daar aangenomen te wor den. De gage is laag maar het is beter dan honger! En ge hebt 't voordeel dat ge na drie maan den geen zorgen meer kent"! „Wat gebeurt er dan na drie maanden?" wilde de avonturier nieuwsgierig weten. „Dan zijt ge stijf en dood!"' antwoordde de soldenier mon ter. „Geen huursoldaat houdt het langer dan drie maanden uit als het tegen de Mamelukken gaat! Gezondheid en geluk, kame raad! En grinnikend liep hij verder. POGING TOT VLIEGTUIGROOF IN SOWJET-UNIE Naar het blad „Komsomols- kaya Prawda" zondag meldde, hebben twee mannen getracht zich meester te maken van een tweemotorig vliegtuig, dat van Kisjinev op weg was naar Iz- mail in het zuidwesten van Rusland. Kort na het vertrek uit Kis jinev, aldus het blad, kwam een met een revolver gewapende man van middelbare leeftijd de bestuurderscabine binnen, ge volgd door een jongeman met een slagersmes in de hand. Zij gelastten de gezagvoerder en de tweede piloot koers te zetten naar de Zwarte Zee. De gezag voerder keerde echter terug naar Kisjinev en sloot, toen het vliegtuig zich boven de landings baan bevond, de brandstoflei ding af. Hierop vielen de man nen beide vliegers aan met ge volg dat deze zeven kogel- en vier steekwonden opliepen. Niet temin slaagden zij erin het toe stel aan de grond te zetten. Het blad meldde niet wat er met de rovers gebeurde en ook niet wanneer het incident plaats had. Wel noemde het een der mannen een „gevaarlijk» nci- divist".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2