Na de val van Chroesjtsjov Rennies Einduitslag Engelse verkiezingen TSJOMBE BESCHULDIGT DRIE PRESIDENTEN DE CHINESE KERNPROEF AANMOEDIGING VOOR „VREDELIEVENDE MENSEN" HET WEER ALGERIJNSE LEIDER GEVANGEN Rusk wijst Chinese voorstel van de hand India: Atecmbom binnen bereik, maar wij willen niet SKI Maandag 19 Dinsdag 20 oktober 1964 20e Jaargang - No. 6292__ VERANDERINGEN IN RUSLAND ZIJN „INTERN" helpen direct tegen brandend maagzuur VLIEGTUIGONGELUK IN INDONESIË Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht De verf met flexabiliteif nen plaatshebben. Labour- meerderheid te klein Fiudnring by abonnement: Temeuzen Difaotanr-HbotredactenM L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratfe-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Rubriek „Kleine Advertenties* (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot |f» uur v.m. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advei lentie .2,40. In commentaar op het „ont slag" van Nikita Chroestsjov heeft de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Gomoelka, zaterdag verklaard dat het van wereldbelang is dat de politieke lijn v- het en 22ste congres van sche comunistische pa; voortgezet. Hij zei dit op een bij, met een Hongaarse re£> i; delegatie onder leiding van pre mier Kadar, die een bezoek aan Polen brengt. Gomoelka sprak over de vele verdiensten van Chroesjtsjov en zei dat de Rus sische leider vorige herfst al met hem gesproken had over de mogelijkheid dat hij zou aftre den. „Wij werden niet opgeschrikt door de verandering zoals som migen". Misschien zijn veel men sen verwonderd over deze ont wikkeling, maar dit kan wor den verklaard door de leidende positie van de Sowjet-Unie in de wereld. „De aard van de ver andering is strikt intern en wij mogen verwachten dat vele redenen hebben bijgedragen tot het feit dat Chroesjtsjov is af getreden ondanks zijn grote prestaties bij de opbouw van de economische macht van de Sow- jet-Unie en bij zijn strijd voor de wereldvrede". Kadar heeft aan Brezjnev een gelukwens gestuurd waarin hij zegt dat zijn partij „met de partij van de Sowjet-Unie zal blijven strijden voor de eenheid en solidariteit van de commu nistische internationale bewe ging". Eenzelfde boodschap is gestuurd aan de nieuwe premier, Kosygin. BETREKKINGEN MET CHINA Gomoelka zei alles te zullen steunen wat de redenen voor geschillen in het communistische blok kan verwijderen. Polen zal voorstander blijven van een communistische wereldconferen tie. Gomoelka zei dat de broer van de nieuwe Russische partij leider Brezjnev tot voor kort in een metaalgieterij bij Krakau in Zuid-Polen werkte. Hij wenste Brezjnev en premier Kosygin geluk en succes bij hun werk. Ook Kadar sprak de bijeenkomst toe. Hij zei dat Hongarije voor een conferentie is om een „mar xistische analyse" te maken van de gebeurtenissen van de laatste paar jaar. „De Chinese politiek heeft onze beweging verzwakt", zei hij. Waarnemers in Warschau zien in de verklaringen van Gomul- ka en Kadar de eerste officiële bevestiging van de opvatting dat Moskou nu voorrang zal geven (Adv.) aan de pogingen om tot betere betrekkingen te komen met de leiders van communistisch China. CHROESJTSJOV HUIS ARREST? De Westduitse Bild Zeitung te Moskou van betrouwbare zijde e hebben vernomen dat Chroesj tsjov huisarrest heeft en streng wordt bewaakt. Volgens dit blad zou de afge treden premier en partijleider afgezonderd van de buitenwe reld worden gehouden. Dit zou slechts een tijdelijke maatregel zijn, bedoeld „om verwikkelin gen te voorkomen". ADENAUER: „GEEN TRANEN OVER CHROESJTSJOV" „Er bestaat niet de minste reden om tranen over Chroesj tsjov te storten. Hij was een harde man en een groot gevaar voor de vrije landen. Wat de Duitse hereniging betreft had den wij niets van hem te ver wachten", aldus ex-bondskan- selier Adenauer in een zater dagochtend te Bonn door hem met een vertegenwoordiger van het dagblad „Bild Zeitung" ge boerd gesprek. In een commentaar op de eer ste door communistisch China teweeggebrachte kernontploffing zei Audenauer: „Dit feit zal een reusachtige uitwerking op geheel Azië hebben. Het bewijst dat nog talrijke landen erin zullen slagen kernwapens te vervaar digen. Er is voor Europa een nog ernstiger toestand ontstaan", aldus de voormalige Westduitse bondskanselier. (Adv.) Bij Palembang op Sumatra is een vliegtuig neergestort waar bij 13 van de 60 passagiers om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van radio-Palem- bang. Het verongelukte toestel is een Antonov-12 van Russische makelij.' Premier Tsjombe van Kongo heeft zaterdag de presidenten van Egypte, Algerië en Mali be schuldigd van samenzwering om hem en andere politieke leiders van Kongo te vermoorden. Tsjombe uitte deze beschul diging in een rede die hij hield in het Koning-Boudewijnstadion te Leopoldstad, waar zich ruim 55.000 mensen hadden verza meld. Tsjombe had vernomen dat de drie presidenten in Cairo bijeen waren geweest en dat zij op deze bijeenkomst een plan had den opgesteld om hem te ver moorden, maar de Kongolese regering had „defensieve maat regelen" genomen tegen deze misdadige actie die uit Brazza ville zou worden ondernomen. Tsjombe zei dat alle Egypte- naren en Algerijnen zo spoedig mogelijk uit Kongo moesten verdwijnen. Zoals bekend is Tsjombe deze maand drie dagen in Cairo vast gehouden. Daar werd toen een topconferentie van niet-gebon- den landen gehouden, waaraan Tsjombe overigens zonder succes probeerde deel te nemen. BOEMBA HEROVERD In Leopoldstad is vernomen dat troepen van de centrale Kongolese regering onder be vel van blanke huurlingen de belangrijke stad Boemba op de rebellen hebben veroverd. Boem ba ligt aan de rivier de Kongo op ongeveer 500 km ten westen van Stanleystad, waar de rebel len het heft in handen hebben. PRINSES BEATRIX IN HET HACHIOJI-ST ADION Prinses Beatris: heeft zaterdag de verrichtingen van de Neder landse renners gevolgd van de tribune in het Hachioji-stadion. Helaas kon zij op de film geen overwinning van Tiemen Groen vastdeggen. In Boemba troffen Tsjombe's mannen 70 Europeanen in goede welstand aan. NIEUWE RUSSISCHE TOP DEED DORTICOS UITGELEIDDE President Osvaldo Dorticos van Cuba (geheel links) heeft zijn bezoek aan de Sowjet-Unie be sloten en is door de nieuwe Rus sische top op het Vnoekovo- vliegveld uitgeleide gedaan. Naast hem loopt president Anas- tas Mikoyan, vervolgens de nieuwe premier Alexei Kosygin en rechts Nikolai Podgorny, lid van het presidium, die alle re cente bijeenkomsten met de nieuwe leiders heeft bijgewoond. stand in Azië zal er niet door worden veranderd, aldus het communiqué. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken zegt In de ver klaring dat Brlttannië's houding ten aanzien van het gedeeltelijke kernstopverdrag onveranderd blijft. Engeland is vastbesloten te blijven voldoen aan zijn mili taire verplichtingen in Zuidoost- Azië. OPHELDERING In een hoofdartikel over de mutaties In Moskou in het or gaan van de Oostenrijkse com munistische partij, Voïksstimme, wordt nadere opheldering ver langd over de gebeurtenissen der laatste dagen in het Kremlin. Het blad zegt, dat het aftreden van Chroesjtsjov ook voor de communisten als een verrassing kwam. De mededelingen uit Moskou over het gebeurde zijn spaarzaam en onbevredigend, al dus het blad, en dat geeft speel ruimte aan politieke speculaties en vermoedens. Het centraal comité van de Chinese communistische partij en de Chinese staatsraad hebben alle mensen, die aan de totstand koming van China's eertse kern proef hebben meegewerkt, ge lukgewenst met het welslagen ervan, aldus meldt ,.Nieuw-Chi- na". In deze boodschap wordt on der meer gezegd, dat de kern proef een nieuwe fase in de mo dernisering van China's nationa le verdediging inluidt, een hevige slag voor de Amerikaanse impe rialistische politiek van kern- monopolie en kernchantage bete kent. alsmede een grote aanmoe diging voor alle vredelievende mensen. ENGELAND EN DE ATOOMBOM De ontploffing van de Chinese atoombom is een ooizaak van diepe teleurstelling van de Britse regering, aldus een officiële Britse verklaring var, zaterdag. De Chinese kernproef is tegen de geest van het kernstopverdrag van Moskou. Dt militaire toe- Rustig weer Na het wegtrekken van het oude depressiegebied kwam boven West-Europa een krachtig gebied met hoge barometerstan den tot ontwikkeling. Maandag morgen bevond het centrum hiervan zich dicht bij ons land met een luchtdrukwaarde van omstreeks 1034 millibar. Het be weegt langzaam verder naar het oosten. Langs de westflank er van bewegen enkele storingen op de oceaan naar het noord-oosten maar deze zullen het weer in ons land het komende etmaal niet beïnvloeden. Wel kan er morgen overdag een weinig wind komen uit zuidelijke richtingen. In het hogedrukgebied komen naast opklaringen ook wolken velden voor en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. De nachtelijke minimumtemperatu- ,ren zijn, waar opklaringen voor komen laag. In ons land kwam op verschillende plaatsen nacht vorst voor, evenals verder naar het zuiden tot in midden Frank rijk, Ook komende nacht kan dit weer het geval zijn, DINSDAG 20 OKTOBER v.m; n.m. Breskens 1.13 1.16' Terneuzen J.48 1.51 Hansweert 2.28 1.31 Walsoorden 2.38 1A1 WOENSDAG 21 OKTOBER v.m. n.m. Breakens 1.50 1.52 Terneuzen 2.25 2.27 Hansweert 3.05 3.07 Walsoorden 3.15 3.17 ZON MAAN op onder^ op onder Okt. 19 7.11 17.38 17.30 4.29 20 7.13 17.36 17.48 5.48 21 7.15 17.34 18.07 7.10 22 7.17 17.32 18.30 8.35 (Adv.) Verwachting, medegedeeld I Neem geen risieo...verf met door het K. N. M. I., geldig van vanavond tot morgenavond: Plaatselijk mist Overwegend droog weer met opklaringen maar ook plaatselijk mist. Koude nacht met hier en daar nachtvorst. Zwakke wind. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Hocine Ait Achmed, een van de felste tegenstanders van presi dent Ben Bella van Algerië en leider van het ondergrondse front van socialistische krach ten (F.F.S.), is zaterdagmiddag gearresteerd, zo heeft het Alge rijnse ministerie van defensie bekendgemaakt. De radio- en televisieprogramma's in Algerië werden voor de mededeling, waaraan verdere bijzonderheden ontbraken, onderbroken. In de bekendmaking werd verder ver klaard dat Ben Bella met het oog op het belang van de ge beurtenis zondagavond voor radio en televisie een rede zou houden. Ait Achmed had sinds een jaar de leiding over een goed bewa pende en strijdlustige groep re bellen, die zich vefschanst had den in de bergen van Kabylië in oost-Algerië. Hij was voorheen een van de topfiguren in het Al gerijnse nationale bevrijdings- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft het voorstel van de Chi nese communisten, een interna tionale topconferentie over de vernietiging van alle kernwapens te houden, van de hand gewezen. In een televisievraaggesprek zei Rusk, dat dit voorstel maar een voorwendsel was om de vrees van de volkeren van Azië en Af rika te verdrijven. In werkelijk heid stelden de Chinezen geen belang in de ontwapening. De Verenigde Staten zouden pas met de Chinese volksrepubliek kunnen onderhandelen als de Chinezen hun buren met rust lieten. De uitslag der Britse algemene verkiezingen is als volgt: socia listen 317; conservatieven 304 en liberalen 9 lagerhuiszetels. De conservatieven wonnen vijf zetels en verloren er 61. De socialisten wonnen 61 ze tels en verloren er 5. De liberalen wonnen 4 zetels en verloren er 2. Andere kleine partijen wonnen geen enkele zetel en verloren er 2. Er waren 85.854.842 kiesge rechtigden, van wie 27.622.109 van hun stemrecht gebruik heb ben gemaakt. 77 procent der stemgerechtigden is naar de stembus getogen. Bij de in 1959 in Groot-Brittannië gehouden verkiezingen bedroeg dit percen tage 78,9 procent. Van degenen, die aan de ver kiezingen hebben deelgenomen, hebben 11.989.130 of 43,4 procent op conservatieve kandidaten ge stemd. De voorkeur van 12.197.456 kiezers of 44,1 procent ging uit naar kandidaten der so cialisten, terwijl 3.086.609 stem gerechtigden of 11,2 procent hun hart aan de liberale zaak hadden verpand. HET BRITSE KABINET Tot minister van arbeid Is za terdag benoemd de 55-jarige Ray mond Gunter, zoon van een mijn werker en zelf voormalig mijn werker. Gunter is een van de weinige autodidacten in het nieu we kabinet. Sinds 1956 is hij voorzitter van de vereniging van transportpersoneel. De ministers Denis Healy en Frank Cousins willen niet dat Engeland zich bij de E.È.G. aan sluit. De felste tegenstander van toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschap is echter de minister van handel, Douglas Jay. Daar staat tegenover datede ministers George Brown en Pa trick Gordon Walker sympathie hebben voor de Europese ge meenschap en wel iets voelen voor banden tussen Engeland en de E-E.G. Zoals bekend zou de labourpartij in haar geheel maar weinig voelen voor nauwe rela ties tussen Groot-Brittannië en de „zes". Verder werd de benoeming van de volgende ministers bekend: Minister voor teclmolOfilfJ Frank Cousins; voor de betrek kingen met het gemenebest: Ar thur Bottomley; binnenlandse zaken: sir Frank Soskice; over zeese ontwikkeling: Barbara Castle (de enige vrouw); kolo niale zaken: partijvoorzitter An thony Greenwood; onderwijs en wetenschappen: Michael Ste ward; handel Douglas Jay; wo ningbouw en gemeentelijke za ken: Richard Crossman; arbeid Ray Gunter; Schotse zaken: Wil liam Ross; energie: Fred Lee; transport: Tom Fraseij; land bouw: Fred Peart. Voorzitter van het hogerhuis (house of lords) lord Longford. TELEFOONGESPREK VAN JOHNSON MET WILSON President Johnson heeft de nieuwe Britse eerste minister, Harold Wilson, opgebeld om hun geluk te wensen. Johnson zei le hopen in de naaste toekomst met Wilson te kunnen spreken, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Men gelooft in Washing ton, dat dit onderhoud eind van het jaar of begin 1965 zou kVM' front (F.L.N.), de enige toege stane politieke partij m het land. Hij werd echter met een aantal andere ontevredenen uitgestoten. Een van hen, kolonel Mohammed Chaabani, organiseerde dit jaar in het gebied var. Constantine een opstand tegen de regering, maar werd in juli gevangenge nomen en later terechtgesteld. Kortgeleden hebben de rege ringstroepen in Kabylië een krachtig offensief ingezet om de opstand neer te slaan. Ait Ach med bleef echter uit zijn schuil plaats in de bergen geregeld pamfletten en communiqués zenden aan buitenlandse corres pondenten in Algiers, waarin gewag werd gemaakt van over winningen van zijn mannen. Ait Achmed heeft tijdens de Algerijnse onafhankelijkheidsoor log samen met Ben Bella in Frankrijk gevangen gezeten. De Indiase minister van onder wijs, M. C- Tsjagla, heeft zater dag te Nieuw Delhi voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij een conferentie van de Unesco zal bij wonen, tegenover verslaggevers verklaard: „India zou, als het dit wenste, morgen aan de dag een kernbom tot ontploffing kunnen brengen. Wij zullen dit echter niet doen, omdat wij geen deel willen uitmaken van de groep mogendheden die kernwapens bezitten". Hij vervolgde: „Indien China het ooit zou wagen een kern bom tegen India te gebruiken, zou dit een wereldoorlog be tekenen en die zou met kern wapens worden gevoerd". De minister zei ook: „De Chi nese kernbomontploffing toont aan dat de Chinese volksrepu bliek niet van plan is het pad van de vrede in te gaan. Wij kunnen geen geloof hechten aan de Chi nese verklaringen, dat hun kern bommen ten doel hebben de vrede te verzekeren", aldus tie Indiase minister. De labour-meerderheid zal on getwijfeld te klein zijn voor een doeltreffend bestuur. Dit heeft George Woodcock, secretaris generaal van het machtige vak verbond „S.U.C." verklaard. Als de labour-meerderheid niet tenminste twintig zetels be draagt, is het beter dat er bin nen een jaar nieuwe verkiezin gen worden gehouden, aldus Woodcock. Politieke waarnemers vragen zich op grond van de jongste uit slagen eveneens af, of Harold Wilson wel over epn bruikbare meerderheid zal kunnen beschik ken. Volgens pessimistische schattingen zal de meerderheid niet meer dan acht zetels bedra gen. Zij wijzen erop dat Attlee ondanks zijn grote gezag na twin tig maanden nieuwe verkiezin gen moest uitschrijven, nadat hij in 1950 met een meerderheid van slechts zes.zetels _had moeten \j$geEen,/' t-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1