GROTE KLEINE KINDEREN ZIJN GEEN KLEINE GROTE MENSEN VOOR VROUW Enige weetjes over voeding DUET TE ZWARE EISEN VOOR ONZE KLEUTERS Er zijn nieuwe soorten wol en nieuwe kleuren Nu ook DRALON KINDERKONFEKTIE DE VRIJE ZEEUW Pagina S NIEUWE MODE VAN DICK HOLTHAUS De gezinsauto De indringer - AYLOAS ■met gratis waardezegels ■wart 15 en 25 ct. Zaterdag 17 oktober 1964 De Amsterdamse mode-ontwerper j 1 Dick Holthaus heeft zijn nieuwe J collectie gepresenteerd. Op de foto toont Tanja een groen wollen tailleur met bijpassende jersey j blouse en jersey turban. it it it Sleep uw kleuter zo weinig mogelijk' mee „op visite" en ga er niet hele middagen mee uit winkelen. Zulke uitstapjes vermoeien lichaam en geest, maken de kinderen nodeloos kribbig en ze ont houden hen de mogelijkheid ervaringen op te doen van een soort en in een hoeveelheid die geschikt voor hen zijn. Bij dit soort tijdspassering doen ze veel indrukken op die ze niet kunnen verwerken. Bovendien worden kinderen op visite en in winkels geacht zich „netjes" te gedragen, heel rustig te zijn, niet te zeuren en zichzelf niet vuil te maken. Dit zijn onze klein tjes veel te zware eisen. Daarom gaat het ook niet allemaal zó als de moeders het zich in hun hoofd gezet hadden. Daardoor worden die moeders dan ook weer geprikkeld en doen hun kinderen allerlei heel boze woorden toekomen, waar ze dan achteraf natuurlijk weer spijt van hebben. Hetgeen niet wegneemt dat er al weer plannen wor den gemaakt voor een volgende visite. Waarom zou men het kind zich- telf niet gelukkig en tevreden bezig laten houden in zijn eigen' wereldje, dat bestaat uit de eigen woning, hft tuintje, desnoods de' stoep voor het huis? E'ven mee gaan om een boodschap in de buurt te doen is een gezellig en plezierig avontuur, maar grotere uitgangen zijn al gauw teveel. Een daj| doorbrengen aan zee of in het bos, als men de rest van de tijd met z'n allen opgesloten zit in de steenwoestenij van de grote stad, zonder een plekje vrije natuur in de buurt is eigenlijk ook al te veel. Behalve misschien in die gezinnen waar men zich de luxe van 'n klein autootje kan permitteren. Maar helaas heeft de welvaart nog niet zulke vormen aangenomen dat ook de doodgewone burger zich op vier wielen kan verplaatsen en de woontoestanden in ons land zijn veelal nog van dien aard dat niet alleen vele volwassenen, maar voor al ontêlbare kinderen alles te kort komen van wat zij zo hard nodig hebben voo.r ontspanning en ge zondheid: rust, buitenlucht, zon, vrijheid. Dingen en mensen Zo is men dikwijls wel gedwon gen deze heerlijke dingen elders, soms zelfs ver weg, te gaan zoeken. Laten de volwassenen toch in ieder geval proberen de kleuters die in hun gezinnen zijn, al te veel ge sjouw en gezeul te besparen. Zon der dat men daarvoor iets bijzon ders doet is de wereld van de kleu ter meestal reeds groot genoeg: vol verrukkingen en vol verschrikkin gen. Die wereld omvat een groot aan tal zeer verschillende dingen. Al lereerst zijn daar de vele voorwer pen'die bekeken, betast, belikt en gehanteerd moeten worden. Maar ook de mensen in de omgeving, grote en kleine, moeder, vader, broertjes, zusjes en buurkinderen vormen voor de kleuter stuk voor stuk ingewikkelde problemen. Z'in er nog meer kinderen in het gezin, dan zullen verstandige ouders er op toezien dat ieder van hun zoons en dochters krijgt wat er nodig is: niet alleen in ma terieel opzicht, maar ook in be langstelling en toewijding. In deze omstandigheden zit de kleuter nog maar al te vaak in het hoekje waar de slagen vallen! Afzonderlijke aandacht Verdient de kleuter, die er een broertje of een zusje bij zal krijgen. Sommige ouders zeggen daar van tevoren niets van; zij moeten dan niet ver baasd zijn als de pasgeborene met wantrouwen, of zelfs met afkeer wordt begroet. Het beste is het de kleuter kort voordat de nieuweling zal worden geboren op dit feit voor te bereiden. Als het kleintje er is doet men er goed aan het oudere kind in de babyverzorging te betrekken en het wat te laten meehelpen. Meestal verloopt alles dan in de beste har monie, vooral als moeder niet vergeet haar kleuter elke dag even hartelijk te knuffelen als de „in dringer". Dr. ALFREDA BRIEDÉ. Wat wilt U breien? hebt, Als u beginnelige bent of als Wilt u aanhechten? Brei dan i 4- J „-„r de draad waar u mee werkt tot in lange tijd met gebreid Qp 15 cm Qp Neem de draad yan t u er misschien een de nieuwe kluwen er bij, leg hem tegen de draad van de vorige beetje tegen op zien om aan zon kluwen a£m en Iaat deze drafd beeldige trui, jumper, japon, er 10 cm bij hangen. Brei een i„ steek of vier met de dubbele mantel of zelfs geklede, lange draad Na deze vier steken ver_ rok te beginnen. Toch gaat u op der breien met de draad van de 4 nieuwe bol wol. De uiteinden een dag aan de gang, want er van de draden worden aan de wordt tegenwoordig meer dan verkeerde kant van het brei- ,4 werk afgewerkt door de draden ooit gebreid en zoiets werkt nu netjes door enige steken van het eenmaal aanstekelijk. U gaat eens snuffelen in de modebladen en u bestudeert pa tronen, en steken. Ook de prach tige soorten en kleuren wol in de winkels zijn een aanmoedi ging en voor dat u er erg in hebt, bent u aan het breien. Op werk te stoppen. Ja, de moderne vrouw houdt er van zich op spontane manier te uiten, ook in haar kleding. Eigengebreide kleding nu, stelt haar in staat een eigen karakter aan haar garderobe te geven. Zal ze meestal beginnen met de hulp van een handleiding, na niet al te lange tijd heeft ze rou- een gegeven moment gebruikt tjne genoeg om zejf jets te be u zelfs de patroontjes die u de steekjes van de omslagdoek van grootmama weer voor de geest roepen. U vindt knoopsgaten maken zo moeilijk en ti weet zeker, dat ais u twee draden wol samen- breit, dat ze in de knoop ko men? Ach, dat valt immers alle maal wel mee als u de kleine trucjes maar kent! Hebt u ze onder de knie, dan zult ook u in staat zijn alle elegante model len onfeilbaar te maken. denken of haute couture model len uit de winkels zeer bevredi gend te kunnen kopiëren. En wat geeft een vrouw meer vol doening dan ongeveinsde bewon dering voor haar creatief vermo gen? (Adv.l Welke wol Is het voor ons vrouwen niet een groot voorrecht te leven in een tijd waarin zoveel prachtige garens tot onze beschikking staan? De kleuren? Men vindt De vnnrrlelen Pasteltinten> heldere, gemêleer- De VOOiaeien de en gecje^e tinten. Vaak is één Eigengebreide kleding heeft wolsoort uitgevoerd in een reeks ook het voordeel, dat ze zo heer- Van wei 24 kleuren, lijk rekbaar en warm is en bui- Weet u dat zuivere driedraads tengewoon gemakkelijk in het Wol bijzonder geschikt is voor dragen. Bovendien kunt u alles, licht breiwerk als truien, vesten, als het u niet meer aanstaat roK en blouse en japonnen voor weer uittrekken, om er opnieuw voorjaar en herfst? Koor huisvrouw en gezin 0 Een paraplu kunt u waterdicht maken door haar te wassen met een spons, gedrenkt in een oplos sing van 3 eetlepels aluin op 1 liter water. De paraplu open laten drogen. 0 Aardappelen worden inooi bruin als u ze vóór het bakken eerst met wat meel bestuift. >^X5XSXSX5>«KSXSXSXSXSXSXSXS><SXS5«SX 0 Schoenen maakt u waterdicht door ze in te wrijven met ,was, vermengd met schapevet. Warm inwrijven. Werkschoenen worden waterdicht als u ze gedurende 32 uur in een dikke zeepsop plaatst. 9 Rubberinatten moet u niet te veel schrobben. Af en toe afnemen met water waarin een weinig soda of ammonia is gedaan. Een enkele keer dweilen met zeepsop is even eens goed. De mat niet in gebruik nemen, als hij nog niet helemaal droog is, want dan Kunt u elke voetstap zien. Uw toiletsponzen houden zich het best, wanneer u ze na het gebruik goed naspoelt, af en toe een bad in zout water voorkomt groten deels het vet worden. Werkborstels, luiwagens, nagel borstels e.d. moeten na 't gebruik goed uitgespoeld worden. Door aanwezigheid van zeep en schuur middelen verteren de borstels. Is de korst van de cake verbrand, snijdt dan de gehele korst er af en bestrijk uw cake met boter, waarna u het geheel bestrooit met chocoladestrooisel. Moddervlekken in wollen stoffen laat u eerst drogen en daarna be handelt u ze met water en hout- zeep. spaar plezlerigmet vraag vooral om de DUET-spaarkaart een geheel andere creatie van te maken. Elke huisvrouw weet, dat eigengebreide kinderkleren op den duur voordeliger zijn, om dat ze gemakkelijker verlengd Vierdraads zuiver wol voldoet voor alle soorten pullovers, voor trui en rok en zelfs voor japon nen. De wolsoort Pinguin Chas seur is samengesteld uit 90% wol en 10% acrylvezels en is en eenvoudiger en minder zicht- uitermate geschikt voor sportie- baar gerepareerd of uitgehaald ve Kleding, pullovers, vesten, kunnen worden. Met wat andere woi kan moeder er weer grotere kledingstukken van breien. Al doende overwint u al spoe dig alle technische moeilijkhe den. Een gaatjestoer in breiwerk is niet zo moeilijk als u denkt, we doen het op de volgende ma nier: aan de „goede" kant be ginnen: omslaan, twee steken recht samenbreien, omslaan, twee steken recht samenbreien enz; Bij het overbreien van deze toer moeten de omslagen als ste ken gebreid worden. shawls en ook mutsen. Crylor is een materiaal, dat uistekend warmte-isolerend is. Het brei werk dat u er van maakt, is licht, zacht en warm. Kleding van sportcrylor stoppen we zó in de wasmachine en in de centri fuge. Na het wassen is strijken volkomen overbodig. Aan- en afhechten van wol is ook een heel secuur werkje. Het mooie uiterlijk van een breiwerk valt staat er mee. Synthetische wol Layette crylor wordt veel ge bruikt voor baby breiwerk en kleding voor jonge kinderen. Het is een synthetische draad, die Het seen re werk ï"et vervilt en waarmee een riet secuie weiK. Jjcjjt, zacht, warm kledingstuk kan worden vervaardigd. Draion Laine is een melange van dra- Ion en wol. De lichte synthe tische vezel maakt dat het brei werk zich vlug herstelt van kreuken, het houdt bovendien de warmte buitengewoon goed vast. Heel aantrekkelijk voor sport- kleding is de wolsoort Imper- méable Ecossais, een zuivere wol die een „siss" siliconen behande ling heeft ondergaan en daardoor waterafstotend is gemaakt. breit er dikke, comfortabele trui en mee voor uw zoon, die zo WIST U dat u gerust rauwkost kunt eten nadat u de groente of het fruit goed gewassen en/of schoonge maakt hebt. Tegen de tijd, dat groenten en fruit in de handel worden gebracht is er van bestrij dingsmiddelen weinig of niets meer over. Aangetoond is dat res ten bepaalde bestrijdingsmiddelen in kleine hoeveelheid niet scha delijk zijn, dat u beter geen pannen die in wendig verkoperd zijn kunt ge bruiken voor het koken van groenten: het vitaminegehalte gaat er sterk door achteruit, dat u aardappelen en groenten wel §raag zeilt voor uw wintersport een tijdje voor het gebruik kunt vakantie of voor vader, die zo'n schoonmaken en desgewenst snij- ruy>® bergbeklimmer is. den. Vooral wanneer de groente met een flink scherp mes is ge sneden en op een koele plaats, niet in water, wordt bewaard, gaat in een paar uur niet veel van de voedingswaarde verloren. De Nederlandse Baby- en Kleutervakbeurs is uitgegroeid tot een beurs van grote betekenis, zowel voor fabrikanten als voor de handel. De groei ende kóllektie kwaliteitskleding geeft een prachtig beeld van wat er voor kleine en heel kleine Nederlandertjes voor de winter te koop is. Hierin valt op, dat synthetische stoffen ook in de kinderkleding met gulle hand worden toegepast. Dit natuurlijk dankzij het feit, dat synthetics gemakkelijk te on derhouden zijn, hetgeen voor ravottende kinderen en morsende baby's ideaal is. Een nieuwtje is de kinderkonfektie uit 100% dralon. Jasjes, rokjes, jurkjes en pakjes uit deze stof vervaardigd, bezitten alle eigenschappen, die dralon tot zulk een populair materiaal maken: krimpvrij, slijtvast, Kleurvast, en niet te vergeten zó-gewassen-zó-droog. De vlotte dessins en leuke modellen, waarin deze kinderkleding gebracht wordt, maken het geheel zeer aantrekkelijk voor moede rs, die hun kind er graag leuk willen laten uitzien, en die er geen prijs op stellen grijze haren te krijgen van moeilijke kinderwas. De baby- en kinderbonneterie is omvangrijker dan ooit. Voor baby's is er prachtig dralon haakwerk, zoals jasjes, jurkjes en vestjes. Natuurlijk zijn er ook fijne wintertruien, die Keesje en zijn moeder in verrukking bren- ,gen. Ook het kinderbedje is niet vergetende makkelijk wasbare, warme en kleurrijke dralon-dekens zorgen ervoor, dat weerbarstige Jopie met zoveel plezier naar bed gaat, dat hij er 's ochtends met geen tien paarden meer uit re krijgen is. Als laatste nieuwtje de 100 dralon kinderwagenbekleding, waar zelfs stevig ingewreven chocolade met een natte spons en in een handomdraai uitgehaald kan worden. dat u, wanneer uw gasfornuis of -komfoor voor aardgas omge bouwd wordt, geen nieuwe pan nen behoeft te kopen en dat de vlam zoals hij uit de gasleiding van het kooktoestel komt niet he ter is dan die van het vroegere gas? U behoeft uw kookmethoden en kooktijden er niet voor te ver anderen. Iets aparts Weet u dat zuurstokrood dé modetint in Parijs is? Een beetje gewaagd,, maar toch bijzonder attractief. In plaats van een gewoon boordje of kraagje op eep vest of pullover, kunt u eens een boordje met slippen breien. Ook een lussenkraag is heej apart. Geef de taille van een jurk eens door een rand van twee recht, twee averecht aan. Een afstaan- zijn met vetten en met suiker en ^te^n^een^eTting6o/een zoetigheid, óók als u en de uwen g niet aan een vermageringskuur bezig zijn. Reken gemiddeld per persoon bijvoorbeeld niet meer dan 114 pakje boter of margarine en 350 g suiker, inclusief snoep per week. Baby. en kleuterkonfektfe uit 100 dralon. dat u champignons qua voedings waarde niet op één lijn kunt stel len met vlees, omdat hun eiwit gehalte veel lager is: champignons 4%, vlees 18%. dat u zelf onze recepten naar wens calorieënarmer kunt maken door om te beginnen de hoeveelheid boter of margarie en/of suiker te verminderen en doorregen of vet te vlees- of vissoorten te vervan gen door magere. dat voor hen, die moeten verma geren, stoofschotels van weinig aardappelen en veel groente zeer geschikt zijn. 8 Zijn we inmiddels goed bedre ven geworden in het hanteren van de pennen, waarom zouden we ons dan niet eens wagen aan zo'n mooie jumper met ingebrei- de schuine jacquard rand? Een shawl er bij in het zelfde brei werk als de rand en voorzien van lange franje is weer eens net iets anders. dat bij het koken in een hoge drukpan praktisch evenveel vita mine C blijft behouden als bij ko ken in weinig water in een ge wone pan. fa dat u er goed aan doet, matig te zijn met vetten en met suiker en z0.e4tigh.eid' °lk shawl Waarom een loshangende mantel of juist een mantel met een ceintuur? Eij strikcentuurtje vanuit de coupenaden in het voorpand geeft weer eens een heel ander effect. Heel snoezig voor jonge meis jes zijn de jurken, gebreid in „ulevel" strepen. Ze herinneren ons aan de badpakken van de baadsters uit de jaren omstreeks 1925. Deze jurkjes zijn heel een voudig, met een simpel rond halsje of een opgerolde col. Een brede haarband van het zelfde breisel kan er ook bij gemaakt worden. Een heel smal leren ceintuurtje completeert het ge heel. Legio zijn de voorbeelden, uw fantasie doet de rest! BETTY TEELING.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9