Krappe meerderheid voor Labour RADIO DE KM Rondom het aftreden van Chroesjtsjov Chinese kernbom ontploft NIEUWE PREMIER KRIJGT HET MOEILIJK HET WEER DESTALINISATIE BLIJFT GEDRAGSLIJN WIE IS ALEXIS K0SYGIN? EEN VAN DE ZEVEN MANNEN MET SLEUTELPOSTEN LEONID BREZJNOV: OUD-PRESIDENT VAN BE SOWJET-UNIE Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden BIJDRAGE TOT DE ZAAK VAN DE „WERELDVREDE" (•rankerlng bij abonnement; Terneuzen DiPeetenr-Hoofredaefeurï I. van 3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan^ 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6291 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maanda tot 1° uur v.m. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. De Britse labour-partij heeft de algemene verkiezingen gewon nen, maar Harold Wilson zal het moeilijk krijgen. Dat is de vrijwel algemene indruk van commentators van zowel socialistische als conservatieve zijde. De meerderheid van labour wordt onvoldoende geacht om Wilson de vernieuwingsprojecten die hij heeft aange kondigd, te laten verwezenlijken. De nieuwe Britse premier Harold Wilson Bovendien zal dit labiele par lementaire evenwicht de nieuwe premier niet de vrijheid en de rust geven die hij zozeer nodig heeft om de buitenlandse poli tiek van zijn land te leiden en te herzien. Na de spannende finale van de verkiezingsrace valt in Britse politieke kringen een zekere neerslachtigheid te constateren. De politieke onstabiliteit, die En geland zo vreemd is, is om de hoek komen kijken. Naar de me ning van veel waarnemers zijn OPKLARINGEN De depressie die de afgelopen dagen het weer bij ons heeft be ïnvloed vult op en trekt weg naar noord-west-Duitsland. Bo ven Ierland bevindt zich een rug van hogeluchtdruk die zich naar ons land beweegt. Op de nade ring hiervan neemt de wind af en draait later naar westelijke richtingen. De buienactiviteit vermindert eveneens en er kun nen meer opklaringen worden verwacht. In verband hiermee zullen de middagtemperaturen over het algemeen iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Minder wind Opklaringen, maar ook nog een enkele bui. Overwegend ma tige wind tussen noordwest en west. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. omtrent de uiteindelijke uitslag hebben Groot-Brittannië tot het binnenkomen van de laatste uit slagen in hun greep gehouden. Miljoenen Britten zaten gekluis terd rond radio en televisie in hun huizen, kantoren en winkels. De nek-aan-nek-race spotte met alle computer-voorspellingen, die varieerden van een meerder heid van labour van bijna zestig zetels in het begin tot nog maar elf op het laatst. De uitslag stel de echter opiniepeilingen in een gunstig licht, die een vrijwel „onbeslist" hadden aangekon digd. DE LIBERALEN De strijd om de macht tussen de twee grote partijen vertoonde veel gelijkenis met de verkiezin gen in 1950, toen Clement Att- lee's labour-partij slechts een meerderheid van zes zetels haal de. Twintig maanden later in oktober 1951 werden nieuwe verkiezingen afgedwongen die de conservatieven een zege met ze ventien zetels meerderheid brachten. De liberalen zijn in het „ge weld" van de grote'partijen ver loren gegaan. Wel kregen ze bijna het dubbele van het aantal stemmen in 1959, maar dit werd niet verdisconteerd in het aan tal zetels. De liberale partij had 365 kandidaten in de verkie zingsstrijd geworpen veel meer dan gebruikelijk in de hoop een grote „come-back" te kunnen vieren. WAT LABOUR WIL Het program dat labour wil uitvoeren omvat een achttal punten: 1. Vervanging van het Britse kernzwaard door een nieuwe overeenkomst, waardoor de Navo-landen meer zeggenschap krijgen bij het vaststellen van de politiek op kernwapengebied en het toezicht op het gebruik van de kernwapens. 2. Streven naar een nieuwe doorbraak bij het ontwapenings- overleg tussen oost en west, het geen gesteund moet worden door de. benoeming van een spe ciale minister voor ontwape ningskwesties. 3. Daadwerkelijke pogingen om communistisch-China in de Ver enigde Staten te brengen. 4. Engelands vertegenwoordi ging bij de V. N. op ministerieel niveau brengen. 5. Vergroting van Engelands hulp aan de in ontwikkeling zijnde landen en instelling van een ministerie voor de ontwik keling in deze landen, dat zich met deze hulp moet bezighouden. 6. Reorganisatie van Engelands economie aan de hand van een nationaal plan dat moet worden uitgevoerd door een nieuw mi nisterie van economische zaken. 7. Nationalisering van de staal industrie en de watervoorzie ning. 8. Instelling van een ministerie voor technologie om het onder zoek en de ontwikkeling te sti muleren. (Adv.) ZATERDAG 17 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG IS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden OKTOBER v.m. n.m. 11.03 11.38 0.18 0.28 OKTOBER 11.25 12A0 12.50 v.m. 11.40 0.15 0.55 1.05 n.m. 11.57 12.32 1.12 1.22 MAANDAG 19 OKTOBER Hansweert Terneuzen Breskens Walsoorden v.m. 1.45 1.05 0.30 1.55 n.m. 1.55 1.15 12.40 2.05 ZON MAAN op onder op onder Okt. 17 7.08 17.42 16.54 1.55 18 7.09 17.40 17.13 3.11 19 7.11 17.38 17.30 4.29 20 7.13 17.36 17.48 5.48 21 7,15 17.34 18.07 7.10 22 - 7.17 17.32 18.30 8.35 nieuwe verkiezingen op korte termijn niet uitgesloten. De meerderheid van labour in he- parlement is zó krap, dat zij bi, het ontbreken van slechts enke le van haar afgevaardigden dooi ziekte of om andere redenen ai een nederlaag kan lijden. ONZEKERHEID IN ENGELAND De onzekerheid in Engeland wordt nog in hoge mate vergroot door de verdwijning van Chroes- tsjov uit de Russische leiding en de komende verkiezingegn in de Verenigde Staten. Wat de bui tenlandse politiek betreft klemt de voorgestelde vorming van een multilaterale Navo-kernvloot. In de gemenebestsector drei gen moeilijkheden in Zuid-Rho- desië, maar vooral op het bin nenlandse vlak zullen de ver nieuwingsplannen van Wilson op krachtig verzet stuiten. Met na me de nationalisering van de staalindustrie lijkt nauwelijks te verwezenlijken. Met een beta lingsbalans die zich in een niet al te beste positie bevindt, zou het een regering met een zo klei- 'ne meerderheid wel eens onmo- lijk kunnen blijken de harde economische maatregelen te ne men, die wellicht noodzakelijk zijn. OVERLEG MET AMERIKA Een van de urgentste proble men voor Wilson is liet vinden van een minister van buiten landse zaken. Deze taak is er niet eenvoudiger op geworden door de nederlaag die de voor naamste gegadigde voor deze functie, Patrick Gordon Walker, bij de verkiezingen heeft geleden. Wilson zou zo vlug mogelijk overleg willen plegen met de Amerikaanse president en ande re westelijke leiders over de wij zigingen in het Kremlin. Hoe men de levenskansen van de derde naoorlogse labour-re- gering ook aanslaat, een feit is dat de socialistische zege een grote persoonlijke triomf is voor Harold Wilson. Nu hij de socia listen na een dertienjarig verblijf in de politieke woestijn weer aan aan de macht heeft gebracht, is zijn prestige ongelofelijk geste gen. Met zijn 48 jaren is hij de jongste Britse premier van deze eeuw. ABSOLUTE MEERDERHEID Pas vrijdagmiddag om 14.45 u. bijna achttien uur nadat met het tellen der stemmen was be gonnen was de winnaar van de verkiezingen bekend. Labour bereikte toen de 315 zetels die noodzakelijk waren voor een ab solute meerderheid. De conservatieven hadden de gehele dag geleidelijk aan steeds meer afgeknabbeld van de ogen schijnlijk comfortabele voor sprong van 64 zetels, die labour in de avond en nacht had „opge bouwd". De plattelandsdistricten zorgden voor wat vrolijke ge zichten bij de conservatieven. De spanning en onzekerheid Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Gezaghebbende waarnemers in Moskou meenden vrijdag dat ver anderingen in de Russische bin nenlandse en buitenlandse poli tiek na het aftreden van Chroesjtsjov als onvermijdelijk moeten worden beschouwd. Zij menen dat het er slechts om gaat, hoe ver die wijzigingen zullen gaan en of zij zich ook zullen uitstrekken tot de basis der Russische politiek, zoals die in de afgelopen elf jaar door Chroesjtsjov is gelegd. Deze waarnemers maken uit de eerste reacties op, dat de Wij zigingen zich geleidelijk zullen voltrekken en dat aanvankelijk de enige grote wijziging zal be staan uit een verandering van de politiek ten aanzien van China. LEVENSSTANDAARD De Prawda meldde vrijdag op opvallende wijze <lat de partij China heeft vrijdagmiddag een kernbom tot explosie gebracht. De bom kwam om 15 uur "ekingtijd in het westelijke ge deelte van China tot ontplof fing. Er is nog niets bekendge maakt over de kracht van de explosie. Het Chinese persbureau gaf vrijdagmiddag te 16 uur Ned. tijd het volgende communiqué uit: „China heeft in het westelijke gedeelte van het land met suc ces zijn eerste kernontploffing tot stand gebracht. Het succes van de Chinese kernproef is een belangrijk resultaat van het Chinese volk in de versteviging van zijn na tionale verdediging en de be veiliging van het moederland, alsmede een bijdrage van het Chinese volk aan de zaak van de verdediging van de wereld vrede. Het succes van deze proef was het gevolg van» noeste arbeid en gecoördineerde krachtsinspan ning van China's werkers, tech nisch en wetenschappelijk, en allen die betrokken zijn bij de opbouw van de nationale defen sie. Het centrale comité van de Chinese communistische partij en de regéring wensen hen van harte geluk." VIJDE KERNMACHT Het Chinese persbureau Hsin- hua (Nieuw-China) had enkele ogenblikken tevoren laten weten dat om 23.00 uur Peking-tijd (16.00 uur Ned tijd) een belang rijke verklaring zou worden verstrekt. Met deze kernexplosie is Chi na de vijfde kernmacht gewor den na de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland enFrank- rijk. VERDEDIGING Zich te verdedigen is het on vervreemdbare recht van elke soevereine staat. Het zekculel- len van de wereldvrede is de Op 20 april reisde hij naar Barnaul in West-Siberië, waar hij de in februari door het centrale comité van de partij genomen be sluiten ter veroordeling van het „Chinese schisma" uiteenzette. Op 28 mei 1964 vertegenwoor digde hij de Sowjet-Unie in Nieuw-Delhi bij de begrafenis van Nehroe. POPULAIR Kosygin is populair onder de arbeiders in de industrie, voor wie hij jarenlang heeft gewerkt. Hij kent het land goed en heeft alle industriegebieden van het verre oosten tot aan de Oostzee- republieken bezocht. De arbeiders van tientallen fabrieken hebben hem gezien. Kosygins assistenten zeggen dat hij goed op de hoogte is van economische en technische vraagstukken en met de bijzon derheden van veel. technologische processen. Hij werkt hard en is onvermoeibaar. De 60-jarige Kosygin is altijd een toegewijd sportman geweest, 's Zomers speelt hij volleybal en in de winter skiet of schaatst hij. Hij is op de hoogte van bijna alle nieuwe theaterstukken in Mos kou en leest veel moderne litera tuur. gezamenlijke taak van alle vre delievende landen. China kan niet werkloos blijven tegenover de steeds groeiende nucleaire bedreiging van de kant der Ver enigde Staten. China is gedwon gen kernwapens te ontwikkelen, aldus een officiële verklaring. Deze zegt verder dat China steeds de volledige afschaffing en vernietiging van kernwapens heeft verdedigd. Dit standpunt was steeds op verzet van de „Amerikaanse imperialisten" ge stuit. De verklaring beschuldigt de Verenigde Staten ervan in de afgelopen jaren voortdurend ver schillende kernwapens te heb ben geproduceerd op basis van vroegere kernproeven en dat later vele ondergrondse kenex- plosies waren tot stand gebracht. De bedoeling van China is het monopolie op het gebied van kernwapens te doorbreken. De Chinese regering verklaart plechtig dat China op geen en kel moment en onder geen en kele omstandigheid de eerste zal zijn die gebruik zal maken van kernwapens, aldus de verkla ring. „PAPIEREN TIJGER" De Chinese leiders stellen in hun verklaring een topconferen tie voor om te trachten tot een volledig verbod en de vernieti ging van kernwapens te komen. Deze conferentie zou als eerste stap een overeenkomst moeten tot stand brengen dat de kern- mogendheden en zij die dit spoe dig zullen worden, zich verbin den geen kernwapens te gebrui ken tegen niet-kernlanden en kernvrije zones, noch tegen el kaar. De kernbom is een „papieren tijger". Deze bekende uitspraak van Mao tse-Toeng is iedereen bekend, zo zegt de verklaring. Dit was onze mening in het ver leden en wij zijn deze mening ook thans nog toegedaan. China ontwikkelt geen kernwapens omdat wij geloven in de almacht van atoomwapens en omdat het van plan zou zijn kernwapens te gebruiken. China's bedoeling is de kernwapens af te schaffen. Premier Alexei Kosygin Alexis Nikolaevitsch Kosygin is op 20 februari 1904 in Petro- grad in een arbeidersgezin gebo ren. H(j is een van de zeven man nen die de sleutelposten bezetten na de grote zuivering van 1937 1938. Op 15-jarige leeftijd nam Kosy gin dienst in het rode leger. In 1927 werd hij lid van de commu nistische partij en in 1935 vo'- tooide hij zijn studies aan het tex- 'tielinstituut te Leningrad. Nadat hij in 1938 tot lid van het centrale comité was gekozen, werd hij later volkscommissaris in de textielindustrie. Daarna vervulde hij verscheidene posten in de leiding van technische mi nisteries. Na de oorlog werd Kosygin in het kabinet van Stalin opgeno men als vice-premier zonder por tefeuille. Op 5 mei 1960 werd hij tijdens een grote reorganisatie aan de zijde van de eerste vice-premier Anastas Mikojan geplaatst, waar na hij werd beschouwd als de grote chef van de Russische in dustrie, de verdedigingsindustrie uitgezonderd. „HELD VAN DE ARBEID" Op 20 februari 1964 werd Ko sygin wegens het bereiken van de 60jarige leeftijd en wegens zijn verdiensten voor het land onder scheiden met de titel „held van de socialistische arbeid", a'smede met de orde van Lenin en de gou den medaille met hamer en sik kel. krachtig en vasthoudend de alge mene lijn zal blijven volgen, zoals deze werd bepaald op de in 1956 en 1961 gehouden partijcongres sen. Dit bericht werd te Moskou als een poging der Russische re geerders beschouwd om even tuele ongerustheid onder de Rus sen weg te nemen en hen te ver zekeren dat twee populaire poli tieke maatregelen, die onverbre kelijk met de naam van Chroes jt sjov zijn verbonden, niet onge daan zullen worden gemaakt. Deze maatregelen zijn: 1. de destalinisatie, die als ge dragslijn werd aanvaard op het in 1956 gehouden partij congres; 2. het streven tot verbetering van de levensstandaard van 't Russische volk, waarop werd besloten tijdens het partijcon gres van 1961. CHINA De meeste waarnemers menen dat het vooral de betrekkingen met China zijn, die een wijziging zullen ondergaan. Onder Chroesjtsjov waren deze betrekkingen uiterst ge spannen geworden en de afge treden eerste minister had de in druk gewekt, dat hij zo nodig een verbitterd gevecht zou leve ren om zijn standpunt te doen zegevieren. De betrekkingen met Roeme nië waren eveneens slechter ge worden en men kreeg de indruk dat de Roemeense partij op het punt stond uit het door de Rus sen geleide communistische sta tenblok te treden. De waarnemers hebben de in druk dat dit nu zal veranderen. Zij menen dat de internationale bijeenkomst van communistische partijen, die Chroesjtsjov voor vijftien december a.s. te Moskou had uitgeschreven, niet zal door gaan. Reuter meldt uit Warschau dat vele Polen met leedwezen en ge voelens van onbehagen van Chroesjtsjovs aftreden kennis hebben genomen. Zij beschouw den hejn als een kampioen voor nieuwe vrijere stromingen in Po len en elders in l*?t sowjet-blok. Vliegende kansel voor „Antwoordkerk" De preekstoel voor de Ant woordkerk, die momenteel in zes dagen tijds wordt gebouwd in Hoogvliet onder de rook van Rot terdam, zal hedenmiddag per he likopter .naar het bouwterrein worden gebracht. Een van de vliegers van Sohreiner Airways zal de circa driehonderd kilo we gende kansel ophalen op een weiland dicht bij Hoogvliet. Een truck met oplegger zal de preek stoel van de fabriek tot Hoogvliet brengen. Daarna werd hij gekozen tot toe gevoegd lid van het presidium en secretaris van het centrale comi té. Bij de verwijdering van de „anti-partijgroep" werd hij be noemd tot volledig lid van het presidium. Op 7 mei 1960 verving Brezjnov de oude maarschalk Worosjilow, die betrokken was bij de activi teiten van de „anti-partijgroep" als voorzitter van het presidium van de opperste sowjet (staats hoofd). Op 16 juli 1960 werd hij ontheven van zijn functie van secretaris van het centrale comi té, waardoor hij verscheidene of ficiële reizen kon maken, de voor naamste in januari 1961 naar Guinea en Marokko. Zijn laatste staatsbezoek legde hij af in de herfst van 1963 aan Afghanistan en Trarc OPVOLGER In maart 1963 werd hij herko zen tot secretaris van de centrale partij en was daardoor gedwoni gen zijn functie van staatshoofd steeds meer aan zijn onderge schikten over te laten. Na de ver dwijning van Koziov in mei 1963 werd Brezjnov beschouwd als op volger van Chroesjtsjov. Begin april 1964 ging Brezjnev naar Kazachstan en Oezbekistan om aan de leiders van de een- traal-Aziatisehe sowjets de draag wijdte van de besluiten die in fe bruari door het centrale comité genomen waren ter veroordeling van „de Chinese scheurmakers" uiteen te zetten. Op 15 juli 1964 tijdens een bij eenkomst van de opperste sowjet werd Brezjnov als president van de Sowjet-Unie vervangen door Anastas Mikojan om zich beter1 te kunnen wijden aan zijn functie in het secretariaat van het cen trale comité. Op 22 augustus 1964 werd hij aangewezen om het lijk van da Italiaanse communistenleider Togliatti van Simferopol op de Krim naar Rome te begeleiden en daar de Sowjet-Unie bij de begra fenis te (vertegenwoordigen. Partijleider Leonid Breznjef Leonid Brezjnov is op 18 de cember 1906 in een arbeidersge zin in de Oekraïne geboren. In de jaren vóór de oorlog werkte hij als technicus in de Oeral, daarna als ingenieur. In 1938 werd hij in het partij-apparaat in Dneprope trovsk opgenomen. Als chef van de politieke afde ling van een legergroep en later van het vierde Oekrainse front nam Brezjnov aan de tweede we reldoorlog deel. Hij werd bevorderd tot luite nant-generaal. Na de oorlóg werd hij o.a. achtereenvolgens eerste partijsecretaris van Kazachstan,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1