Ulbricht kocht erkenning Radio en Televisie Goldwater gooit steen in eigen ruiten GOEDEREN VOOR MENSEN NGBELPRUS HELPT NEGERS El VERENIGDE STATEN ZIIIDVIETNAMESE TERRORIST TERECHTGESTELD ROEPING en STRIJD Onevenwichtige persoonlijkheid Verkepen Onthullingen Ommezwaai P,e economische toestand in F rankriijk ~~Z Zaterdag 17 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 Met niet geringe verbijstering hebben de Duitsers nu opeens ver nomen dat de regering in Bonn deze zomer achthonderd mensen heeft losgekocht uit Oostduitse gevangenissen. Al is dit soort mensenhandel moreel bepaald niet hoog aan te slaan bij de verkoper, zuiver menselijk gezien kan men in de bonds republiek niet anders dan blij zijn. Maar daarnaast steekt ook een grote wrevel op die in de politie ke strijd zeker nog een rol zal gaan spelen. Immers het handel drijven in gevangenen impliceert ook een soort erkenning van het regiem in Pankow. En Ulbricht erkennen, dat is nu juist het laat ste wat de meeste Duitse partij en wensen. De transactie voor de Berlijnse pasjes verliep juist daardoor zo moeizaam, omdat een ingewik kelde formule moest worden ge vonden, waaruit duidelijk zou blij ken dat dit poreus maken van de muur niet in het minst betekende dat Berlijn of Bonn zich neerlegde bij het bestaan van een Oostduitse staat. BEZET GEBIED Voor lieden als Strauss vooral blijft het nog altijd een tijdelijk Weduwenpensioen en successierecht Aan de staatssecretaris van fi nanciën is g'evraagd de mogelijk heid te overwegen een bepaling met terugwerkende kracht op te nemen in de binnenkort in te dienen wijziging der successie- koe minder Ulbricht aanstonds wet, welke analoog aan de vrij stelling van successierecht op weduwenpensioen van ambtena ren ook de weduwenpensioenen Van niet-ambtenaren, die boven zekere grens volledig worden be last, van de heffing van dit recht moet vrijstellen. Nu de indiening van het wets ontwerp zo lang op zich heeft la ten wachten wordt het, aldus het pensioenbulletin van de firma Beuth, pensioenadviseurs, billijk geacht dat ook de weduwen en wezen van niet-ambtenaren te- zelf der tijd van deze gunstige bepaling kunen profiteren. door de Bussen bezette zone, waarvan alleen de sowjets de heersers zijn. En dus kwam er in het verdrag een clausule dat men het over de titulatuur en de func tieomschrijving onderling niet eens was geworden. De loskoperij der gevangenen schijnt minder voeten in de aarde te hebben ge had. Wat menigeen nu afkeurt, is dat men door het aangaan van dit contract over de ruil van mensen tegen goederen dus erkent dat de andere partij in rechte kon be schikken over deze mensen, met andere woorden dat men handel dreef met een partner die de rechtsmacht en het gezag uit oefent in wat men dan nog maar steeds de oostzone blijft noemen. In feite erkent men nu wat men in rechte maar steeds niet wil doen. Zo, aldus de redenering, bederft men de prijs die men te zijner tijd ooit nog eens kan krij gen voor de volledige erkenning. Een prijs, die zo voelen alle partijen het wel de garantie moet zijn dat Berlijn zich kan ontplooien in zijn relatie met het westen. Hoe meer men nu al on derhands toegeeft, zegt men Bonn een beetje tot erkenning dwong. Immers": had Mende, de minister voor „gesamtdeutsche" zaken, nee gezegd, dan zou hem ongetwijfeld zijn verweten dat hij liever wat marken op zak hield dan ze uitgaf om gevangenen van het communistische regiem vrij te kopen. Een verwijt dat de re geringspartners van nu waar schijnlijk zuur zou zijn opgebro ken bij de verkiezingen, want de gewone kiezer spreekt dit huma ne element veel meer aan dan de fijnere politieke aspecten. Even goed kan Erhard nu van zijn Straussvleugel een reeks verwij ten verwachten dat hij in dit op zicht weer te slap is geweest te gen Ulbricht. Dat laatste kan hem denkelijk niet al te veel meer schelen. Ook hem kan de transactie welkom zijn, al was het maar om de Duit sers er langzaam aan te wennen dat ze er niet altijd meer „zoge naamd" meer bij hoeven te zeg gen als ze het over de D.D.E. hebben. Bestellers bestelden niet De P.T.T. te Bussum, die enige maanden geleden een viertal jongens van zestien a zeventien jaar, waarvan drie woonachtig in Weesp en een in Nigtevecht, bij de besteldienst heeft aange nomen, komt thans tot de ont dekking dat deze jongens onge veer van half september af gro te hoeveelheden post niet hebben rondgebracht, doch wggeworpen bij de Ronduitweg bij een ves tinggracht in Naarden. Een meisje van acht jaar vond dezer dagen bij die weg een aan tal poststukken, welke zij bij de politie bracht. Een door de po litie en de .postale recherche in gesteld onderzoek bracht aan het licht, dat by de vesting vele bun dels poststukken waren neerge worpen. Het waren zowel brie ven als drukwerken, waaronder kostbare platen. Ook waren er rekeningen, afschrijvingen van giro's en spaarbankboekjes. Men zal trachten de post te recon strueren om alsnog bij de ge adresseerden te bestellen. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat een van de jon gens vrijwel alle post wegwierp in plaats van rond te brengen nog over heeft voor de erkenning de jure, die toch eens moet ko men. GEDWONGEN Het initiatief tot de mensen handel is van de D.D.R. uitge gaan. Daar zal ongetwijfeld wel bij hebben meegespeeld dat men enige marken goed kon gebrui ken; tenslotte is de eis om kre dieten in de bondsrepubliek te ontvangen al vaker gesteld in Pankow, hoewel men er niet te veel gehoor op kreeg. Maar het hoofddoel zal dit keer toch wel zijn geweest dat men Kort voor de presidentsverkiezingen zitten de Amerikanen door gaans in spanning. Maar ditmaal is daarvan geen sprake. Voor namelijk vraagt men zich af hoe liet mogelijk is geweest dat sena tor Goldwater werd benoemd tot republikeins kandidaat. Voor zijn partijgenoten is dit in het bijzonder een raadsel: de man moet tocii iets in zijn mars hebben om zo glorieus te zegevieren op de partij- conventie, maar daar blijkt nu niets meer van. Het is zelfs zo dat president Johnson met opzet vermijdt om in te gaan op wat Goldwater tijdens zijn campagne te berde brengt lpj gebruikt zelfs de naam van zijn tegenstander niet in zijn speeches. En waarom zou liij: Goldwater is druk doende de kiezers naar het kamp van Johnson te drijven en dat is een bezigheid waarin de president hem niet graag wil storen! Het is niet alleen wat Goldwater zegt wat hem zijn kansen ont neemt, maar ook waar hij dat doet. Het tekenendst was dat wel toen hij in de vallei van de Tennes- see-rivier sprak. Die streek is door Roosevelts New Deal van grote armelijkheid tot welvaart gekomen omdat met regeringsgeld stu wen werden gebouwd en elektrische centrales, waardoor zowel de landbouw als de industrie zich hier konden ontplooien. Die orga nisatie, de Tennessee Valley Authority, is iets van de mensen zelf geworden. En juist bij hen ging Goldwater propageren om die centrales en alles wat daarbij hoort maar te verkopen aan het bedrijfsleven, het particulier initiatief, dat daar nooit het initiatief nam om de streek te helpen. Goldwater werd onthaald met borden waarop ston'd: Verkoop liever Arizona (de staat waar hij vandaan komt). Een gehoor van arme gepensioneerden onthaalde hij op een gif tige aanval op Medicare, de wetgeving die ervoor zorgt dat juist deze mensen niet in angst en vreze behoeven te zitten voor de in de V. S. zeer hoge rekeningen van dokter en ziekenhuis als hen eens iets zou mankeren. Enzovoort, enzovoort. Goldwater zag ook kans om Eisenhower tegen zich in het harnas te jagen door te bepleiten dat de Navo-bevelhebber meer zeggen schap over de kernwapens zou moeten krijgen. Toen kwam uit dat dit al enigszins zo is en nog meer onthullingen over hoe het nu gesteld is met het gezag over de kernbom. Eisenhower was briesend: juist dat hij niet weet hoe op een kern- aanval gereageerd wordt, moet een tegenstander ervan weerhouden er mee te beginnen; en dat gaat deze man daar even staan onthul lenEn ook hiervan zijn legio voorbeelden. Bovendien heeft Goldwater een reeks dreigementen geuit (het gebruik van kernwapens in Vietnam bijvoorbeeld), die l>ij de kiezers ernstige twijfel hebben gewekt of dit nu de evenwichtige persoon lijkheid is, wie men de leiding van de staat kan toevertrouwen. Het resultaat: Henry Ford II heeft aangekondigd dat hij' op Johnson zal stemmen en hij staat bekend als een aarts-repu blikein. Krant na krant schaart zich achter Johnson, ook steunpilaren van de republikeinen als de New York Herald Tribune, Life, The Saturday Evening Post. Johnson beperkt zich ertoe te laten merken hoe goed hij het al gedaan heeft in de nog maar vrij korte periode dat hij aan het stuur staat. En hij kan ook wel met zijn staat van 'dienst voor de dag komen. Zo legt hij er tevens de nadruk op dat er eigenlijk geen keuze is: de ene. kandidaat is een man die bewezen heeft het presidentschap aan te kunnen, de an dere wekt alleen maar de bangste verwachtingen als hij het ooit eens zou worden. Vocfl* menige Amerikaan ook repu blikein is het alleen al een plicht om op Jonhson te stem men om te voorkomen dat Goldwater in het Witte Huis komt. Spanning over de uitslag komt men haast niet tegen, slechts over de grootte van Johnsons overwinning. Nooit is het verlenen van een Nobelprijs aan een landgenoot bi de Verenigde Staten met zoveel gemengde gevoelens begroet als dit keer, nu dominee Martin Luther King is geëerd voor zijn werk in dienst van de vrede. „Buil" Connor, de politiecom- mandant in Alabama, die honden op demonstrerende negers af stuurde, was een der eersten om bijtende commentaar te geven: voor hem is de negerleider alleen maar een vent die veel last heeft veroorzaakt. De grote waarde van de prijs zal voor dominee King overigens niet zijn dat er een flinke som gelds aan verbonden is, maar wel als vier jaar geleden in het geval van de Zuidafrikaanse negerleider Albert Loethoeli dat deze een grote morele steun geeft aan de Amerikaanse ne gers die langs vreedzame weg erkenning van hun burgerrech ten willen afdwingen. Een morele steun die op een goed moment komt, want juist nu ondergaat de door King aan gehangen filosofie der geweld loosheid een venijnige aanval van degenen die als de „zwarte mos lims" e.d. liever een robbertje vechten. MOED King gaat er van uit dat een klap gewoon vraagt cm een klap ferng" erraervoort, waardoor de- haat steeds opnieuw wordt bij geladen, zodat het gevecht nooit Proces tegen bewakers Sachsenhausen Naast het Auschwitz-proces in Frankfort en het Treblinka-pro- ces in Dusseldorp loopt thans in West-Duitsland een derde mon sterproces. In Keulen begon men donderdag met de rechtszaak te gen tien voormalige bewakers van het concentratiekamp Sach senhausen bij Berlijn, die zich moeten verantwoorden voor moord op meer dan tienduizend Duitsland, België, Israël, Oosten gevangenen. 126 getuigen uit rijk, Polen, de Verenigde Staten en Argentinië zullen verklarin gen afleggen. Tot de „specialiteiten" van het kamp-Sachsenhausen behoorde het natspuiten van uitgeputte ge vangenen en hen dan in de vries kou te laten staaii tot zij dood- vroren. Tot half november 1941 zouden bijna elfduizend Russi sche krijgsgevangenen op deze wijze en door middel van een nek schot zijn vermoord. Jeen eind neemt. Dat wil niet zeg' gen dat hij een vrijwillige mach teloosheid propageert: de acties waarmee hij bereikte dat discri minatie in bussen en restaurants verdween, vergden van de deel nemers waarschijnlijk meer moed dan voor een knokpartij nodig is: zich een tijd laten ringeloren tot men inziet dat het niet tegen te houden is een massa van het volk minder rechten toe te bedelen dan de rest. De „sit in"-acties men ziet het aan Connors honden be tekenden dat Kings volgelingen zich blootstelden aan een enorme verleiding om terug te meppen, maar daar niet voor bezweken. Het is een getuigenis voor de be gaafdheid van King als overtui gend redenaar, dat hij dit wist te bereiken. Alles is nog niet zo als het wezen moet, ai is (vooral geïnspireerd door de geweldloze acties) nu een wetgeving van kracht die hoop biedt dat het systematisch praktizeren van rassenonderscheid in de Verenig de Staten kan verdwijnen. Een voorname voorwaarde daarvoor is dat de blanken die tot dusver de negers als een minderwaardig ras zagen, tot een ander inzicht komen. De No belprijs voor King kan daarbij wellicht voor velen een overtui gende factor zijn. De Franse minister van finan ciën, Giscard d'Estaing, heeft verklaard dat de tegenwoordige Franse economische politiek de enige was die Frankrijk op de weg brengt naar regelmatige en blijvende economische vooruit gang. In antwoord op kritiek tijdens het debat over de be groting 1965 zei hij, dat de rege ring het besluit tot bestrijding van chronische inflatie onher roepelijk heeft genomen. In 1964 kon een snelle terugkeer naar stabiliteit worden waargenomen met een stijging der prijzen van slechts 2 in de elf maanden tot eind augustus tegen een stij ging van 4,77 3<t een jaar ge leden. Deze resultaten werden onder meer bereikt door de streng toe gepaste politiek van bevriezen der prijzen en verlaging van in voerrechten. Prijsbevriezing zal gehandhaafd worden, zolang het opgeven ervan prijsstijgingen betekent. De economische ex pansie geschiedt in een normaal ZONDAG 18 OKTOBER Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Goede morgen, een zondagoch- tendprogr.; 8.45 Inleiding op de vroegdienst; 9.00 Vroegdienst; 10.00 Inleiding hoogmis; 10.05 Hoogmis; 11.15 Lichte gram.; 12.10 Boekbespr.; 12.20 Licht or kest; 12.30 Kinderkoren; 12.50 Buitenlands commentaar; 13.00 Nws; 13.10 De drie Musketiers, hoorspel met muz.; 13.30 Voor de jeugd; 14.00 Klass. en mo derne kamermuz.; 15.00 De hand aan de ploeg, lezing; 15.05 Lich te gram., sportreportggeg en -uitslagen; 16.30 O'peïettermïz.; 16.45 In café San Piëtro, het concile bekeken vanuit de wan delgangen; 17.00 Kerkdienst t.g.v. de ingebruikneming van de Antwoordkerk te Rotterdam- Hoogvliet; 18.00 Fanfaren-orkest; 18.20 Geestelijke huismuz:; 18.40 Gesprek in de pastorie; 19.00 Orgelconc.; 19.15 Alledaagse ge loven, lezing; 19.30 Saffiënzang; 20.00 Nws; 20.07 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven; 20.15 Licht instr. kwintet; 20.30 Hun huis is het oerwoud, hoorspel; (dl 3); 21.30 Klass. strijkkwartet; 22.05 Wissewassen, licht progr.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nieuws; 22.40 Epiloog; 22.50 Licht instr. trio; 23.10 Midnightclub, licht progr.; 23.55 Nieuws. Hilversum H: 7.30 Olympisch journaal; 8.00 Nws, sportmeded. en soc. strijdlied; 8.18 Weer of geen weer, gevar. progri; 10.00 Kinderdienst; 10.25 Kerkdienst; 11.40 Gram.; 11.45 Resonans, hedendaags doen en denken; 12.30 Olympisch journaal; 13.00 Nieuws; 13.07 De toestand in de wereld, lezing; 13.17 Meded. of gram.; 13.20 Carroussel, progr. dat alle kanten opgaat; 14.10 Residentie-orkest. In de pauze: 14.5515.05 Boekbespr.; 15.40 Dansorkest; 16.10 Country and Western Music; 16.30 Sportre- vue; 17.00 Instr. ensemble; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal; 18.30 Walsorkest; 19.00 Vrij en- trée, cabaret; 19.30 Olympisch journaal; 20.00 Nws; 20.05 Apollo in wapenrok, liedjes uit de eer ste wereldoorlog; 20.45 Opera muziek; 21.30 De Stem, hoor spel; 22.15 Licht instr. ensem ble; 22.30 Nws; 22.40 Act.; 22.55 Meded. en sportuitslagen 2e kl. voetbal; 23.00 Berlijns Filhar monisch orkest; 23.55 Nieuws.. Brussel (VI.: 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.55 Programma- overz. en ber. voor de scheep vaart; 13.00 Nws en Olympisch journaal; 13.20 Voor de solda ten; 14.00 Nws; 14.03 Opera- en Bel Cantoconc.; 15.03 Sportpro gramma met gevar. muz. (om 17.00 Nws); 18.00 Nieuws; 19.30 Olympisch journaal; 19.40 Oost west, thuis best; 22.00 Nws en berichten; 22.15 Boerenorkesl- muziek; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. Nederland I: 17.00—18.00 Kerk dienst in de Antwoordkerk te Rotterdam-Hoogvliet; 18.15 Olympische spelen; 19.30 Leer om leer, tv-catechisatie; 20.00 Journaal; 20.05 Sport in beeld; 20.30 Kijkt U ook vanavond?, gevar. progr.; 21.25 Instapkaar- ten gereedhouden, tv-spel; 22.25 Journaal; 22.3023.30 Olympi sche spelen. Nederland II: 19.30 Voor de jeugd; 19.50 Popeye, een teken filmpje; 20.00 Journaal; 20.05 Tom Ewell show; 20.30 Het pro bleem van cel 13, tv-film (dl. 1); 21.15 De cactus, een Joegosla- De Zuidvietnamese communis tische terrorist Van Troi, die op 9 mei 1964 te Saigon heeft ge poogd de Amerikaanse minister van landsverdediging MeNamara uit de weg te ruimen, toen deze Saigon bezocht, is donderdagoch tend te 11 uur plaatselijke tijd in de gevangenis van Tsji Hoa in een voorstad van Saigon voor een vuurpeleton terechtgesteld. De terechtstelling werd door verslaggevers bijgewoond. Van Troi had indertijd een spring stoflading aangebracht onder een brug, waar MeNamara met zijn auto overheen zou rijden. Van Troi was vóór zijn te rechtstelling geblinddoekt aan een paal vastgebonden.. Hij wist de blinddoek echter voor van zijn ogen weg te rukken en Daggeld wederom verhoogd In verband met de krapper wordende geldmarkt werd giste ren het tarief voor daggeld (call money) met een half procent verhoogd tot 3Vz procent. Don derdag werd genoemd tarief een half procent verhoogd tot drie procent. tempo. Verwacht wordt dat de groei van de bruto-industriële produktie dit jaar 5,2 zal be dragen. Aanvankelijk was een groei van 4,2 procent verwacht. De dekking van de invoer: door de uitvoer steeg gestadig tot 89 procent in het derde kwartaal van dit jaar van resp. 86 en 84 procent in het tweede en het eerste kwartaal. schreeuwde voordat de dodelijke schoten vielen: „Weg met de Amerikanen. Lang leve Ho Tsji Minh" (de Noordvoetnamese communistische leider). Geen verband Onlangs is gemeld dat luite nant-kolonel Smolen, plaatsver vangend hoofd der Amerikaanse iucthmacht in Venezuela, verle den week vrijdag in Caracas door uiterst-linkse Venezolaanse elementen was ontvoerd, omdat deze hem als gijzelaar wilden gebruiken om het leven van Troi te t-edden. «,5^ Toen Smolen maandag j.l. na 4 dagen gevangenschap weer op vrije voeten werd gesteld, ver klaarde hij dat zijn ontvoerders met geen woord hadden gerept over de mogelijkheid, dat hij om het leven zou worden gebracht, indien het leven van Troi niet zou worden gespaard. Twintig jaar Van Troi had een achttienja rige medeplichtige, die tot twin tig jaar dwangarbeid is veroor deeld. Hij heeft tijdens het tegen hem gevoerde proces verklaard dat niet hij, maar een ander de springstoflading onder de brug had bevestigd. Het was wel zijn taak geweest deze tot ontploffing' te brengen. Van Troi, die ook nog „Weg met Ngoejen Kanh" had geroe pen, had tevoren de verslagge vers toegeschreeuwd: „Ik ben onschuldig, ik heb het Vietname se volk niet verraden. De aan slag (op MeNamara) was geor ganiseerd als protest tegen het Amerikaanse ingrijpen in Viet- door ERNST MEISTER 11) (Nadruk verboden) In bed nog probeerde hij de Ar gentijnse in een bepaalde rubriek onder te brengen, maar dat ge lukte hem niet. Nuchter be schouwd stond Clara wat karak ter betreft misschien niet ver van haar af. Beide vrouwen hadden het ongedwongene van een zelf standige. Beiden droegen geen masker, dat was in ieder geval zeker en dat verheugde hem. Dr. Sevard draaide het nacht lampje af. Door het open venster zag hij de schijn van licht uit de kamer van dr. Fontana op een boom stralen en deze lichtstraal scheen tussen hem en de vrouw een brug te vormen. Het licht ging uit. Dr. Sevard sprong uit bed om aan het raam nog wat frisse luoht in te ademen. Hij boog zich ver naar buiten. Dr. Fontana leunde eveneens uit het venster en hij hoorde haar fluisteren „Buenas noches", dan trok zij haar hoofd terug. „Ik wou dat er nu nog eens een onweer kwam," dacht Sevard en toen stapte hij in zijn bed. DERDE HOOFDSTUK Dr. Sevard kende nog uit de tijd toen hij op de universiteits kliniek werkzaam was, het cere monieel van de visite. De profes sor liep voorop en dan kwam de processie van witte gestalten met in hun midden een verpleegster met het instrumentenbord, dat zij met een plechtig gezicht droeg. Onderwijl tapten de assis tenten de nieuwste mop en de baas verheugde zich altijd over de vrolijke gezichten wanneer hij een patiënt de noodzakelijke vra gen stelde. „Humor is beter dan iedere medicijn", had dr. Clara Eyken eens gezegd. Clara Eyken Gabriele Fon tana. Met een ruk trok dokter Se vard zijn jas toe, maakte een grimas tegen zijn spiegelbeeld, trok zijn witte jas aan en ver liet de kamer. Toen passen voor hem uit liep de Argentijnse door de gang en bij de trap wendde zij zich om; samen gingen zij naar de hall. Waren zij vannacht werkelijk vrienden geworden? In de hall stonden dr. Malata en een zuster, het gevolg, van dr, Brioni. Zij wensten elkaar goe- denmorgen. Men wisselde een paar woorden en toen ging de deur van de werkkamer open en kwam dr. Brioni naar buiten. De chef nam tegenover zijn mede werkers geen bijzondere houding aan. Hij was eenvoudig de eerste onder gelijken. Dr. Brioni wikkelde Sevard in een kort gesprek, terwijl zij sa men door de gang liepen. Hij vroeg welke ervaring hij had met „Padutin" bij storingen van het perifere zenuwstelsel; zelf paste hij in dergelijke gevallen mees tentijds het verbeterde Franse middel „Angioxyl" toe. De doktoren gingen kamer vier binnen, maar van de patiënt was niets te bespeuren. Brioni steven de direct in de richting van het balkon. Een heer rees op uit een ligstoel; Sevard schatte hem op midden vijftig. Dr. Brioni groet te de man, stelde dr. Sevard aan hem voor en ging dan ongedwon gen bij de patiënt zitten, terwijl hij met hem een schijnbaar onbe langrijk gesprek begon. Dat was zo zijn methode. De patiënten vermoedden bijna nimmer dat dr. Brioni een bepaalde tactiek volg de en zo ongemerkt precies te weten kwam wat hij wilde weten. Dr. Fontana maakte druk noti ties zonder Sevard, die naast haar stond, aan te kijken. Die had voor een ogenblik de belangstelling voor de patiënt verloren, ver diept als hij was in de studie van de lijn van haar hals. Het was alsof de stem van heel ver kwam toen dr. Brioni zei: „Vanaf van daag, collega, zullen wij „Myos- ton" nemen." Hij wendde zich tot de patiënt: „Het zal met de hoofdpijn nu wel gauw gedaan zijn en zijn wij zo ver, dan kunt u met een paar weken weer rus tig gaan filmen. Miaar nu, houdt u zich volkomen rustig. Laat u het maar een poosje aan ande ren over zichzelf ten gronde te richten. Begrepen?" Op de gang zei hij kortweg: „Cerebrale Sclerose" (verkalking in de hersenen). Kijkt u de ziek tegeschiedenis maar eens door. Praat u met hem over alles, over schilderkunst, over toneel des noods, maar niet over de film." Verder ging het van kamer tot kamer. In alle kamers waren mannen van verschillende leef tijd, maar allen leden aan die aandoeningen welke men tegen woordig kenschetst met het woord „managerziekte". Dr. Sevard praatte behalve met de filmproducent Stembach nog met de directeur van een oliefirma, met de president commissaris van een groot in dustrie-concern en tenslotte ooi met de door de Argentijnse ge noemde grote zakenman uit de textielbranche, de heer Stoja. En hier was het dat dr. Fontana Se^ vard voor de eerste maal tijdens de ochtendvisite hem een blik toewierp. Dr. Sevard kon niet direct be paald sympathie voelen voor de grote man met zijn onbewogen gezicht, dat zich alleen bewoog wanneer hij luidruchtig de in houd van zijn neus ophaalde. „Een hele fles wonderolie," dacht dr. Sevard, „was het eerste wat ik deze oeros zou voorschrijven." (Wordt vervolgd.) visch tekenfilmpje; 21.25 't Is maar een woord, quizprogram ma; 22.0022.10 Sport in beeld. Belg. TV (VI.): 14.00 Land en tuinbouwkron.; 14.30 Repor, tage van de Olympische spelen; 15.30 De Flintstones, tekenfilm; 15.55 Te voet door Vlaanderen; 16.20 Tienerklanken; 16.50 Re portage van de Olympische spe len; 18.20 Sportuitslagen; 18.25 Voor de kinderen; 18.45 De bes te, avonturenfilm v. d. jeugd; 19.55 Weerberichten; 20.00 Nws; 20.15 Sportweekend; 20.40 Mid- avondserenade: Amusementspro gramma; 21.25 Beroering in de kleine stad, tv-speelfilm; 22.15 Nws; 22.3023.30 Reportage v. d. Olympische spelen. MAANDAG 19 OKTOBER 1964 HILVERSUM I: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber.; 7.10 Dagopening;' 7.20 Oude muz.; 7.35 Sportuitsl. van zaterdag; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws.; 8.15 Gewijde muz.; S.30 Lichte gram.; 9-00 Gram. voor de zieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gi- taarmuz.; 10.20 Rondom het Woord: Theolog. etherleergang; 11.05 Lichte gram.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Ac- cordeonmuz-; 12.55 Gram., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Licht ork.' met zangsol.; 13.55 Operette- muz.; 14.05 Schoolradio; 14.35 Moderne kamermuz.; 15.00 Als de kat van huis is... (herh. van 8 okt. jl.)15.35 Moderne gram.; 16.00 Gezin en welvaart, godsd. uitz.; 16.30 Lichte gram.; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Lichte gram. voor de teenagers; 17.50 Regerings- uitz.De betekenis van het Bro- kopondo-project; 18.00 Kerk- orgelconc.; 18.20 Uitz. van de C. H. U.18.30 Lichte gram.; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Metropole ork.; 19.55 Op de man af, praat je; 20.00 Exodus, hoorsp. (5) (herh. van 24-10-'60); 21.30 Vo caal ensemble: Geestel. liederen; 21.50 Wereldpanorama; 22.00 Oude muz.; 22.20 Boekbespr.; 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Lichte gram.; 23.25 Kamer ensemble en zangsol.: Moderne muz.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 6.30 Olymp. journ.; 7.00 Nws.; 7.10 Ochtend- gymn.; 7.20 Gram. voor de kind.; 7.45 Olymp. journ.; 8.00 Nws.; 8.15 Popul. klas. muz.; 8.50 Och- tendgymn.; 9.00 De groenteman; 9.05 Olymp. journ.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nws.; 11.02 Voor de vrouw; 12.00 Licht instrument, ensemble; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Olymp. journ.;. 13.00 Nws.! 13.15 Meded.,, eyei^.-act. of gram.; 13.25 BeursSér.;-13.30 Metropole- ork.: Selectie uit musicals; 14.00 Moderne orkestwerken; 15.30 Adelbrieven van de sport, klank beeld; 15.45 Lichte gram.; 16.00 Nws.; 16.02 Sopraan en piano: Klas. en moderne liederen; 16.30 Lichte orkestmuz.; 17.00 Voor de padvinders; 17.05 Jazzmuz.; 17.50 Behoort de dienstplichtige mili tair nog tot zijn gezin?, lez.; 18.00 Nws.; 18.15 Event. act.; 18.20 Licht instrument, ensemble; 18.50 Openbaar kunstbezit; 19.00 Rijk dom der welluidendheid; Popul. klas. muz.; 19.30 Olymp. journ.; 20.00 Nws.; 20.05 Op de plaat... rust: Verzoekprogr. voor de mi- lit.; 20.40 Opinies over ons; Ne- derl. zaken besproken door bui tenlandse persvertegenwoordi- 'gers; 21.10 Lichte orkestmuz.; 21.40 Het laatste oponthoudt,' hoorspel; 22.30 Nws. en meded.; 22.40 Act.; 23.00 Jazz- en dans-' muz.; 23.5524-00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws,; 12.03 Gram.12.08 Landbouwkro- niek; 12.15 Gevar. muz.; (Om 12.25 Weerber.;) 12.50 Beursber. en progr.-overz.13.00 Nws. en Olymp. journ.; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio;: (Om 15.00 Nws.;) 15.45 Lichte orkestmuz. met zang; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.16.09 Voor de zieken; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18.28 Paardesportber.; 18.30 Protest, godsdienstige uitz.; 18.45 Sportkroniek; 18.52 Lichte muz.; 19.00 Nws., radiokroniek, en correspondentie uit Nederl.; 19.30 Olymp. journ.; 19.40 Volkslied jes; 20.00 Uitwisselingsprogr. N.R.U.—B. R.T-; 20.45 Kamer muz.; 22.00 Nws. en ber.; 22.15 In en om de opera; 22.35 Opera- fragm. uit Lucia di Lammer- moor; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23.05 Jazzmuz.; 23.30 Lichte muz.; 23-55 Nws.; 24.00— 0.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED. TV I: 18.15 Olymp. spe len; 19.30 Het houten hoofd (Comedy Caper)19.45 Openbaar Kunstbezit; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Uitz. van de A.R.; 20.3021.55 Stad in boeien, speel film; 21.55 Portoricgnen in New York, document.; 22-25 Journ.; 22.30—23.30 Olymp. spelen. NED. TV II: 20.00 Journ.; 20.01 Rendez-vous a Paris, een maandrevue van variété en va riëteiten; 20.35 Micro; De leven de cel, wetensch. progr.; 21.00 Dominees liefhebberij, tv-spel; 21.30 Het Boek met de Zeven- Zegels, document, film; 21.55 22.10 Act. VLAAMS BELG. TV: 14.05— 15.15 Schooltelevisie; 18.30 Re port. van de Olymp. spelen; 19.55 De weerman; 20.00 Nws.; 20.25 Openbaar kunstbezit; 20.35 De dagen zijn geteld, psychologische film; 22.15 Nws.; 22.30—23.00 Report, van de Olymp. spelen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 11