„Die vernieuwde OMO is een uitkomst! OOK MIJN NYLON BLOUSE IS NU VEEL WITTER", qaiscn dmnsz HET ZWAARD VAN PALERMO zegt mevr. L.Schepens te Rotterdam. „VOLKSGERICHT" IN VERHINDERD Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 16 oktober 1964 Mevrouw Schepens zegt het. Maar alleen zélf wassen kan U overtuigen. Uw ogen bedriegen U niet. Kijk naar Uw grote was: alles werkelijk witter. Kijk naar het spoelen: stukken vlugger. En kijk naar Uw nylon, no-iron en andere moderne stoffen. Een speciaal ingrediënt in het OMO-poeder maakt ze weer prachtig wit. Even wit als de lakens en slopen die U hebt gewassen in vernieuwde OMO, het complete wasmiddel. Loop vrij binnen! - A.S.V.A. vraagt „delta-plan" voor wetenschappelijk onderwijs De wollen bouclé tweed van deze 2-rij mantel com bineert ideaal met de hooggesloten ronde kraag, als col te dragen. Heerlijk comfortabel in een guur seizoen. Een jas waarmee U een goede keus doet. Komt U het eens op Uw gemak met ons overleggen. BOE OOMS NOOltDSTRAAT 51—61 TELEFOON 2257 T'EKNEUZEN ah' Wrak van de Doris omgeslagen Het 3002 ton metende Neder landse vrachtschip „Doris" van de K.N.S.M., dat woensdagoch tend op een golfbreker van de haven van Napels is gelopen, ligt nu omgeslagen in het on diepe water. Vanaf de rotsen leveren de bestestuurlui hier commen taar. Passagiers van gezonken schip terug Zonder bagage, maar overigens fris en monter zijn gisteren om drie uur de drie enige passagiers van de woensdagochtend voor de haven van Napels op de rotsen gelopen K.N.S.M.-vrachtvaarder „Doris" per vliegtuig op Schip hol aangekomen. Het waren, de 61-jarige Delftse internist dr. F. A. Melchior en de 70-jarige dr. S. Verweij uit De Meern met zijn 65-jai'ige echtgenote. Dr. Ver weij is oud-directeur van de zeevaartschool te Amsterdam. Hy maakte het reisje door de Middellandse Zee met kapitein J. C. Schootemeijer, die een van zijn oud-leerlingen is. Burgemeester H. Haverkamp van Staphorst heeft opdracht ge geven dat de straatverlichting in fijn gemeente ook na midder nacht moet blijven branden, zo- lat de politie beter kan optreden tegen de Staphorster jeugd, die reeds enige avonden relletjes lieeft uitgelokt in dit dorp, dat bekend staat om zijn „volksge richten". Ongeveer 50 vrijgezellen togen donderdagavond naar het erf van een 24-jarig Staphorster meisje, dat de dag daarop in het huwe lijk trad met een 49-jarige we duwnaar. De jongens vonden het meisje „te jong" en probeerden een „schandboog" van takken en bloemen op te richteneen oud gebruik dat ook in vroeger jaren werd toegepast als een oudere man met een jong meisje trouw de. De rijkspoliite, op de hoogte gebracht van de plannen, joeg de jongens met de gummilat uiteen. In de nacht van vrijdag op zater dag bonden de jeugdige Staphor- sténaren ongeveer 25 boerenkar ren bijeen op het erf van een we duwe, aan wie de weduwnaar het hof zou hebben gemaakt. De po litiemannen trokken hun gummi- latten en gaven de jongelui een w.arme ontvangst. Na midder nacht gingen de straatlantaarns uit. De jongens konden een goed heenkomen vinden achter de vele heggen. NOZEMBELLETJES Het afgelopen weekeinde bleef het rustig in het dorp, maar in de nacht van maandag op dinsdag trokken de jongelui naar een tweede Staphorster weduwe, met wie de weduwnaar verkering zou hebben gehad. Opnieuw herhaal de zioh de veldslag met de rijks politie. Toen de laatste slagen waren uitgedeeld en de jongens de aftocht hadden geblazen, ble ven een groot aantal bromfietsen op het slagveld achter. Burgemeester Haverkamp be stempelt de incidenten van de af gelopen dagen als „nozemrelle tjes", die hun oorzaak vinden in de ledigheid van de jeugd. Naar het oordeel van de burgemeester heeft de jeugd uit verveling te ruggeroepen op de plaatselijke traditie, die wil dat „het volk" bij misstanden op bepaalde terreinen het recht in eigen hand neemt. CENSUUR Het weinig vertier biedende Overijsselse dorp onder de rook van Meppel kwam drie jaar gele den in het nieuws door een „volksgericht", waarbij na mid dernacht een man en een vrouw, die van overspel werden beticht, gedwongen werden op een door veertig jongens voortgetrokken boerenwagen een „boetetocht" door het dorp te maken. Enige weken geleden weigerde de Staphorster gemeenteraad een gemeentesubsidie aan een plaat selijke bibliotheek, omdat men daar .boeken van Ernest Hem- mingway, Harry Mulisclt en an dere schrijvers kon ionen. De algemene studentenvereni ging Amsterdam dringt in een brief aan de minister van onder wijs aan op het ggaranderen van de middelen en mogelijkheden om tot een kwalitatief andere aanpak van de studentenhuis vesting te kunnen overgaan aan de stichtingen voor studenten huisvesting en in de gemeenten waar universiteiten gevestigd zijn. „Nu universitaire accomo date en studievoorzieningen niet in staat blijken de geboortegolf te verwerken, is er behoefte aan een „deltaplan" voor het weten schappelijk onderwijs". De A.S.V.A. komt tot de con clusie dat na haar actie „geen woorden, maar kamers" op brengst 555 kamers waarvan 300 aan redelijke eisen voldoen alle in Amsterdam vrijwillig te verhuren kamers gevonden en verhuurd zijn. Het kamertekort in de hoofdstad bedraagt op het ogenblik ongeveer 4700. Een lage raming maakt in verband met de groei van het wetenschappelijk onderwijs de bouw van nog eens 4700 kamers vóór 1970 noodzake lijk. Verder zegt men dat het probleem niet meer op te lossen is met noodvoorzieningen en via de conventionele nieuwbouw. „Het komt ons voor dat de huidige noodsituatie een urgentie Twee clandestiene zenders gepakt In De Bilt en Dordrecht zijn woensdag clandestiene zenders in beslag genomen. In Bilthoven werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 17-jarige U.T.S.-leer- ling C. V. In Dordrecht werd de 18-ja- rige radiomonteur C. A. de J. verbaliseerd. en/of experimentele aanpak rechtvaardigt". Men wijst hierbij op de noodzaak het recht van deelname aan het wetenschap pelijk onderwijs en de mogelijk heid. om er aan deel te nemen te waarborgen en op „de steeds luider opklinkende roep, in ver sneld tempo een groter aantal hoog-geschoolde vakmensen af te leveren". Zigeunerkoning kan blijven regeren Zigeunerkoning Koos Petaio kan blijven „regeren" over de 2% miljoen onderdanen, die hij naar zijn eigen verklaring on der zich heeft. De rechtbank te Amsterdam heeft hem bij ge brek aan bewijs vrijgesproken van de hem tén laste gelegde diefstal subs:"' verduistering van een contactsleuteltje, autopapie ren en een voor voldaan gete kende factuur betreffende de koop van een personenauto van de autohandelaar J. H. Lok horst. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf geëist. De diefstal zóu in de woon wagen van Koos P. zijn gepleegd, toen deze aan de heer Lokhorst 8000 gulden zou betalen voor een gekochte personenwagen. Volgens de verklaring van de „koning", die op de rechtszitting niet was verschenen, had hij de autohandelaar reeds 7900 gulden betaald. 72. Aram bleef nog enkele we ken op het slot, als gast van Cle- lia en Palermo, tot het huwelijk tussen hen gesloten was. Toen maakte de oude rusteloosheid zich weer yan hem meester en op een avond kondigde hij hen aan dat hij de volgende ochtend verder wilde trekken. Zij deden alles om hem tot andere gedach ten te brengen, maar hij liet zich niet vermurwen. De volgende ochtend haalde hij reeds vroeg zijn paard uit de stal en maakte zich gereed om op te stijgen. „Ge zijt dwaas, mijn vriend!" zei de dichter bezwerend, die hem, samen met z'n jonge vrouw, uitgeleide deed. „Waar toe verkiest ge opnieuw de on zekerheden van het zwervers bestaan! Ik ben thans rijk. Ik kan U het leven van een vorst aanbieden, vol van schoonheid en rust. Bovendien heb ik pas nog een nieuw gedicht gemaakt, dat ik U gaarne voor wil lezen". „Lees het maar aan Clelia voor!" lachte de avonturier, ter wijl hij zich lenig in het zadel slingerde. „Gij zijt een dichter. Palermo; voor U zijn schoon heid en rust voldoende. Maar een avonturier als ik moet zo nu en dan z'n zwaard kunnen gebruiken, anders gaat hij dood van verveling. Ik denk dat ik eens in Genua ga kijken. Men heeft me verteld dat daar goud en avonturen voor het opschep pen liggen. Vaarwel. Misschien zien wij elkander nog wel eens terug." Hij nam hartelijk afscheid, wendde toen z'n paard en reed het woud in. Nog eenmaal wendde hij zich om en keek te rug op het slot, dat beschenen werd door de eerste zonnestra len. Vogels zongen, en op de hoofdtoren onderscheidde hij twee kleine figuurtjes, die naar hem wuifden. Met een zwaai van z'n arm maakte Aram een laatste af- scheidsteken. Toen wendde hij de teugel en reed alleen het donkere woud in nieuwe avonturen tegemoet EINDE.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 6