Prins en Prinses wensten wielrenners geluk de beste... de eerste! OPNIEUW NEDERLANDSE SUCCESSEN IN TOKIO Mr. BOOT WENST GROTERE GEMEENTEN LEXINGTON Pagina 3 Tiemen Groen favoriet ROE1SUCCESSEN Het begon met brons Verrassing T«seu volgda eeu zilveren medaille Opnieuw brons Goud werd gemist Driemaal goud voor Rus Vierde plaats uit de zuiverste pi ZWEMMEN Estafetteploeg verovert brons Vlinderslag Asia Kok tweed© Wisselslag HOCKEY Nederland— België 4-0 ATLETIEK Fantastische tijd Medailleverdeling EEN STAATSSECRETARIS VOOR BESTUURSGRENZEN OM DE EUROPESE BEKER D.W.S. loot tegesi Ski-Og Lyn VOORTMAN CONTRA KOEKOEK AGENDA Vrijdag 16 oktober 1964 DE VRIfE ZEEUW Prins Bernhard en prinses Beatrix hebben aan elk van de leden van de wielerploeg, die woensdag in de tijdrit op de weg op zo ver rassende wijze het Olympisch kampioenschap veroverde, een tele gram van de volgende inhoud gezonden: „Onze hartelijke geluk wensen met de behaalde Olympische titel". Daarnaast hebben de gelukki ge „gouden" Nederlanders, die overigens donderdag weer nor maal aan het trainen waren om zich voor te bereiden op d:e indi viduele wegwedstrijd waarin ten minste twee van hen zullen uit komen, stapels telegrammen uit Nederland ontvangen, onder meer van de staatssecretaris van o„ k. en w., van de gemeentebe sturen van Leiden en Born; hoofdbestuur en sportcommissie van de K.N.W.U.; van wereld kampioen Jan Jansen: van wie lerclubs, supportersverenigingen, familieleden, ijsclubs, buurtver enigingen en tal van meelevende particulieren. Deze belangstelling is zeker een stimulans voor de komende dagen, wanneer de baanrenners hun programma gaan afwerken. Vandaag beginnen de baanwed- strijden met de kwalificatieronde en de kwartfinale van de indivi duele achtervolging, waarvoor Tiemen Groen favoriet is, en de tijdrace over 1000 meter, waarin voor Nederland de Hagenaar Piet van der Touw zal uitkomen. De uitslag van de donderdag gehouden eerste roeifinale die van de vier met stuurman luidt: 1. Duitsland 7.00.44 (Neusel, Britting, Werner, Kirschfelder en Oelke); 2. Italië 7.02.84 (Bosatta, Galan te, Spinola en De Pedrina) 3- Nederland 7.06.46; 4. Frankrijk 7.13.92: 5. Rusland 7.16.05; 6. Polen 7.28.15. De Nederlandse (Laga) ploeg bestond uit de roeiers Mullink, J. van" 'derL' Graaff, F. van der graaff en 'ft/Van der Graaff, bij gestaan door stuurman Klumper- beek. Deze Delftse vier hebben in de eerste finale van de Olympische l-oeiregatta op de Toda-baan voor een sensatie gezorgd. De Neder landers, die pas in tweede instan tie voor uitzending naar Tokio werden aangewezen, behaalden in een keihard gevecht bij ver rassing een bronzen medaille. Vrijwel van -de start hebben de Delftenaren in derde positie ge legen achter de gerenommeerde Italiaanse en Duitse vieren. Rus land, Europees kampioen in Am sterdam, viel al snel terug. Hal verwege had het leidende drietal vele lengten voorsprong op Rus land, Frankrijk en Polen. Een tussensprint op de 1500 meter toen het tempo tot 3S slagen om hoog ging, gaf de enthousiaste Nederlandse toeschouwers nog even de hoop op zilver. De ster ke Duitsers en Italianen vingen de aanval echter op. De uitslag van de tweede fina le van de twee zonder stuur man luidde: 1. Canada 7.32.94 (Hungerford en Jackson) l. Nederland 7.33.40 (Blaisse en Veenemans) 3. Duitsland 7.38.63 (Schwan en Hottenrott) 4. Groot-Brittannië 7 42.000; 5. Denemarken 7.48.13; 6. Finland 8.05.74. Prinses Beatrix, die op de ere tribune had plaats genomen, heeft helaas geen „gouden" glo riedag meegemaakt. Blaisse en Veenemans, de Europese kam pioenen van Amsterdam en fa vorieten voor de Olympische titel ongestuurde twee, werden bij verrassing door de sterk roeiende Canadezen Hungerford en Jackson geklopt. Canada startte overtuigend en nam direct een halve lengte voorsprong. Schwan en Hotten rott, die in Amsterdam door de ongelooflijke eindsprint van Blaisse en Veenemans in de laatste tweehonderd meter nog juist hun voorsprong van twee lengten verspeelden, volgden in vierde positie achter Finland. Alle hoop was gevestigd op de venijnige eindsprint van de Am sterdammers, die daarmee zo vaak voor onverwachte succes sen hebben gezorgd. En die sprint kwam: de Nederlanders liepen snel in op Canada en op de 1900 meter-lijn scheen het goud binnen bereik. Maar de «Amsterdamse studenten kwamen helaas juist iets te kort en moes ten de Olympische titel met een taflengte aan de imponerende Canadese twee laten. De uitslag van de finale twee met stuurman luidde: 1. Verenigde Staten' 8.21.33' (Ferry, Findlay en Mitchell) 2. Frankrijk 8.23.15 (Georges, Jacques Morel en Darouy) 3. Nederland 8.23.42 (Herman Rouwe, Fred Hartsuiker en Jan Bos); 4- Rusland 8.24.85; 5. Tsjechoslowakije S.36.21; 6. Polen 8.40.00. „Vier weken roeien we pas samen", waren de eerste woor den die Veenemans hoorde toen hij de Canadees Hungerford bij het botenhuis gelukwenste met diens onverwachte everwinning bij de ongestuurde tweeën. Hungerford was onlangs door ziekte zijn plaats als slagroeier van de Canadese acht kwijt ge raakt en hij werd toen met reser ve Roger Jackson in een onge stuurde twee geplaatst. De resul taten waren zó verrassend dat Canada alsnog de equipe Hunger- ford-Jackson liet deelnemen. Pas twee echte races de se ries van de Olympische roeire- gatta inbegrepen hadden de Canadezen geroeid, toen ze bij verrassing het Olympisch goud veroverden. Een bijzondere pres tatie, zelfs als in aanmerking wordt genomen dat de ploeg uit Ottawa door het boeienverschil aanmerkelijk in bet voordeel was. Het goud werd gemist, niet omdat de talenten te gering wa ren voor een Olympische titel. Het goud werd gemist door een onbegrijpelijk besluit van het Fisa-bestuur. Tot tweemaal toe stelden de leiders van de interna tionale roeifederatie de finales op de weinig ideale Todabaan uit, omdat de sterke wind voor onaanvaardbare boeiverschillen zorgde. Van half twee werd de eerste start verplaatst naar half drie. Plotseling vond' Fisa-president Thomas Keiler de weersomstan digheden aanvaardbaar. Nog steeds stond de wind hinderlijk dwars over de baan zodat de boeiverschillen bleven bestaan. Het kostte Blaisse en Veene mans waarschijnlijk een gouden medaille. De Rus Waitschelaw Ivanov heeft voor een. schitterende Dres- tatie gezorgd door voor de derde achtereenvolgende maal een gouden medaille te veroveren oo de skif. Hij toonde zich ook in Melbourne en Rome de sterkste. Ditmaal zag het er raar uit dat hij niet zo ver zou komen. In de series werd hij op weinig eer volle wijze uitgeschakeld door de Amerikaan Don Spero, maar Ivanov revancheerde zich opval lend en plaatste zich via de her kansingen voor de finale. Na 500 meter had de Rus een voor sprong, die hij moest prijsgeven. Hij raakte na 1500 meter zelfs bedenkelijk achter, maar zijn fa- meuse eindspurt bezorgde hem opnieuw goud. Ivanov is 27 jaar en een van die zeldzame sport mensen, die altijd op tijd hun vorm schijn-en te vinden. De uitslag van de vier zonder stuurman was; 1. Denemarken 6.59.30; 2. Groot-Brittannië 7.00.47; 3. Ver. Staten 7.01.37; 4. Nederland 7.09.98 (Sjoerd Wartena, Jaap Enters, Her man Boelen en Sipke Caste- leijn) 5. Italië 7.10.05; 6. Duitsland 7.10.33. Ook de ongestuurde vier scheen in de laatste „Nederland se" finale voor vreugde te zullen gaan zorgen. Bijna 1500 meter leidde de Amsterdamse coalitie met een kleine lengte, dank zij een tempo dat opliep tot 39 sla gen per minuut. Maar in de slot fase bleek dat het gevecht teveel van de krachten had gevergd. Onweerstaanbaar kwamen Dene marken, Groot-Brittannië en Amerika naar voren en de Ne derlanders dreigden geheel terug te vallen', maar de ploeg herstel de zich op tijd en eindigde nog als een goede vierde. Van de andere resultaten ver melden wij nog de A.merikaanse zege in de finale oer achten. Duitsland werd tweede en Tsje- cho-Slowakije derde. CIGARETTES ;::i AMERICA'.5 BEST T08ACCOS LEXINGTON De Nederlandse dames-estafet teploeg heeft de bronzen medail le behaald op de 4 x 100 meter vrije slag. Olympisch kampioen werd Amerika, terwijl Australië beslag legde op de zilveren me daille. De Amerikaanse ploeg won in de nieuwe wereld- en Olympisch recordtijd van 4 min. 3,7 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Amerika met 4.07.6 en werd gevestigd op 17 september in Los Angeles. De Nederlandse ploeg verbe terde met 4 min. 12.0 sec. het Europees record. Dit record was reeds in Nederlands bezit. De uitslag van de finale 4 x 100 meter luidde: 1. Ver. Staten (Sharon Stouder, Donna de Varona, Pokey Wat son, Kathy Ellis) 4.03.8; 2. Australië (Robyn Thorn, Ja nice Murphy, Lynn Bell, Dawn Fraser) 4.06.9; 3. Nederland (Pauline van der Wildt, Toos Beumer, Winny van Weerdenburg, Erica Terpstra) 4.12.0; 4. Hongarije 4.12.1; 5. Zweden 4.14 0; 6. Duitsland 4.15.0; 7. Canada 4.15.9; 8. Italië 4.17.2. Het zwemprogramma werd in de middag voortgezet met de halve finales van de 100 meter' vlinderslag dames. Het wereld record op deze afstand staat met 1 min. 5,1 sec. op naam van de Nederlandse Ada Kok en werd gemaakt op 30 mei 1964 in Black pool. Het Olympisch record werd in de series door de Amerikaan se Sharon Stouder teruggebracht tot 1 min. 7.0 sec. Deze won de eerste halve finale in 1 min. 5.6 sec. en verbeterde daarmee dus het Olympisch record voor de tweede maal. De uitslagen van de halve finales 100 meter vlinderslag dames: 1. Sharon Stouder (V.S.) 1.05.6; 2. Acfa Kok (Nederland) 1.05.9; 3. Eila Pyrhonen (Finland) 1.07.9; 4. Marianne Humeniuk (Cana da) 1.09.2; 5. Ute Noack (Did) 1.09.3; 6- Glenda Philips (G.B.) 1.10.6; 7. Marta Egervari (I-Iong.) 1.10.7, 8. Kimiko Sato (Japan) 1.11.2. Ada Kok plaatste zich hierdoor in de finale. Wat haar tijd be treft nam zij in de halve finales de 2e plaats in. In de series 400 meter wissel slag dames startten voor Neder land Adrie Lasterie en Betty Steukels. Dit nummer komt voor de eerste maal voor bij de Olym pische spelen, zodat de winna res van de eerste serie, de Britse Anita Lonsbrough met 5 min. 30.6 sec. een Olympisch record vestigde. Het wereldrecord staat met 5 min. 14.9 sec. op naam van de Amerikaanse Donna de Varo na. Adrie Lasterie is Europees recordhoudster met 5 min. 27.3 sec. Betty Steukels plaatste zich voor de finale, Adrie Lasterie viel af, hoewel ze in haar serie derde werd. Haar tijd was 5.42.3, die van Betty Heukels 5.32.4. Moeizaam is het Nederlands hockey-elftal donderdagmorgen in het nu weer zonnige Komaza- wa tegen België gestart. Maar toen de ploeg goed warm was ge draaid, was er voor de Belgische defensie geen houden meer aan en scoorde middenvoor Frank Zweerts zijn eerste internationale hattrick. Met 40 (rust 10) konden de Nederlanders de kleedkamer opzoeken om daar Jaap Leemhuis te huldigen voor zijn vijftigste interland. Verdere uitslagen: PakistanGroot-Brittannië 1—0 SpanjeCanada 10 KenyaAustralië 10 JapanNieuw Zeeland 10 IndiaHongkong 60 DuitslandMaleisië 00 De stand in groep b luidt: India 4 2 2 0 6 10— 2 Spanje 4 2 2 0 6 82 Duitsland 4 2 2 0 6 7— 2 Nederland 4 2 115 102 België 4 1 1 2 3 5—9 Maleisië 4 1212 7—7 Canada 4 1 0 3 2 3—14 Hongkong 4 0 0-4 0 214 Joke Bijleveld hééft zich niet geplaatst voor de kwartfinales van de 100 meter, hoewel haar opgave toch niet te zwaar was. Zij behoefde in haar serie slechts als vijfde te eindigen, maar zwak lopend finishte zij als zesde in de matige tijd van 12.3 sec. Eigen lijk had Joke niet moeten star ten, want toen zij naar de baan liep, hinkte ze zodanig dat wij vreesden dat ze tijdens de race zou uitvallen. Tilly van der Zwaard liep op de 400 meter dames een verstan dige race en plaatste zich voor de halve finales, oie vandaag worden gelopen. Haar tijd was 54.8 sec. achter de Hongaarse Antoma Munkae- si, die won in 54.4 sec. De snelste tijd in de series be reikte de Britse Ann Packer met 53-1 sec. De Russische Maria Itkina liep in 54.9 sec. zeer inge houden naar de halve finales. De Amerikaan Bob Hayes won donderdagmiddag de eerste hal ve finale van de 100 nieter In de fantastische tijd van 9.9 sec. Hij is daarmee de eerste ter wereld, die de afstand heeft afgelegd bin nen de tien sec. Deze tijd betekent een nieuw Olympisch record, echter géén nieuw wereldrecord, omdat de lopers een rugwind hadden van 2,5 meter/sec., terwijl voor een recordverbetering 2 meter/sec. de limiet is. Later won de Amerikaanse neger Bob Hayes in een enerve rende race de gouden medaille op de honderd meter in precies 10.0 sec., dezelfde tijd als het uit 1960 daterende wereldrecord van Armin Hary en de Canadees Har ry Jerome. Hayes moest een spannende strijd leveren met de Cubaan Enrique Figuerola en Jerome, die bijna gelijktijdig met een halve meter achterstand als tweede en derde finishten. Na de vijfde wedstrijddag is de verdeling van de medailles en de punten als volgt: goud zilver brons pnt Amerika 15 9 10 231 Rusland 7 6 9 145 Duitsland 2 8 3 87 Japan 4 0 3 61 Polen 2 1 2 39 Engeland 2 2 0 36 Australië 2 2 3 36 Hongarije 2 2 1 '32 Bulgarije 2 2 1 32 Nederland 11 3 31 Turkije 1 3 1 29 Frankrijk 0 3 1 28 Tsj. Slowak. 1 1 2 25 Italië 0 2 1 20 Iran 0 0 2 17 Canada 1 0 1 16 Zwitserland 0 0 0 13 Zweden 0 0 1 13 Korea 0 1 0 10 Roemenië 1 0 0 10 Denemarken 10 0 9 Tunesië 0 10 5 Cuba 0 10 5 Ethiopië 0 0 0 3 Brazilië 0 0 0 3 Afghanistan 0 0 0 2 Nw-Zeeland 0 0 0 2 India 0 0 0 1 Ivoorkust 0 0 0 1 Oostenrijk 0 0 1 De burgemeester van Hilver sum, mr J. J. G. Boot, heeft ge pleit voor het vormen van grotere gemeenten met een groter inwo nertal en het instellen van een staatssecretaris voor nieuwe be- stuursgrenzen. Mr Boot sprak op de jaarvergadering van het ver bond van anti-revolutionaire ge meente- en provinciebestuurders, die in Hilversum wordt gehou den. De burgemeester van Hilver sum vindt dat grotere gemeenten het verzorgingspeil van de bur ger zullen verhogen. De economie van ons land zal hierdoor beter worden gediend. De grotere ge meente brengt betere sociale en culturele voorzieningen. Het stre ven van de huidige burger is om hetzelfde hoge niveau van zijn medeburgers in een grote ge meente te bereiken. Waarom zou het bestuursorgaan daarvoor een belemmering zijn? De bewoners van kleine plaatsen wensen hun gas, elektriciteit en water voor dezelfde prijs als ieder ander. BO VENGEMEENTELIJK ORGAAN Verder bepleitte mr Boot: de verplichting van de gemeenten, die bebouwbare grond hebben, deze ter beschikking te stellen binnen een kring van 25 km aan gemeenten, die deze niet meei hebben; het aantrekken van niet- raadsleden, die zich voor bepaal de delen van het bestuur bescihiK- baar willen stellen; het zoveel mogelijk invoeren van gemeen schappelijke regelingen tussen gemeenten of wel het instellen van bovengemeentelijke organen door de wet. TE KRAMPACHTIG Het gaat met de samenvoeging van gemeenten volgens mr Boot te incidenteel en te krampachtig. Een staatssecretaris zou voortdu rend moeten werken aan het vraagstuk van de grenzen. Daar aan zou vooraf moeten gadh het principiële besluit van de rege ring tot het vormen van grote De Nederlandse kampioen D.W.S. zal in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker het Noorse Ski-Og Lyn uit Oslo ontmoeten. D.W.S. is zoals bekend door twee over winningen op Fenerbahce (Tur kije) een ronde verder geko men. De Noren bereikten de tweede ronde door tegen het Finse Reipas Lahti resp. met 12 te verliezen en 30 te winnen, De loting in Brussel heeft geen ongunstig resultaat opgeleverd voor de Amsterdammers, zeker niet, wanneer men bedenkt wel ke machtige clubs er nog in de strijd ziin. De aantrekkèlijkste wedstrijden in de kwartfinales lijken Real MadridDukla Praag; LiverpoolAnderlecht en Inter MilaanDynamo Boeka rest. De loting had verder het volgende resultaat (de wedstrij den moeten vóór 15 december gespeeld zijn): Chaux de Fonds (Zwits.)Benfica Lissabon; Li verpoolAnderlecht; Glasgow Rangers (Schotland)Rode Ster (Belgrado) of Rapid Wenen; Real Madrid (Spanje)Dukla Praag; Inter Milaan (It.)Dynamo Boe karest; Vasa Gyoer (Hongarije) Lokomotiva Sofia; Panathinai- kos (Griek)F.C. Köln (Duitsl.) 18 NOVEMBER IN AMSTERDAM D.W.S.-voorzitter Solleveld, die bij de loting in Brussel aanwe zig was, kwam met de Noren reeds tot overeenstemming over de data. Het eerste duel vindt plaats op woensdag 18 novem ber in het Olympisch stadion te Amsterdam. Twee weken later, op woensdag 2 december, wordt de return gespeeld in Oslo. Een eventuele beslissingswed strijd wordt gespeeld op dinsdag 15 december te Hamburg. OM DE EUROPA-BEKER Olympic Lyon verloor woens dagavond de returnwedstrijd te gen FC Oporto met 01 in het toernooi om de Europa-beker voor bekerwinnaars. De eerste wedstrijd werd eveneens een overwinning voor Oporto (30), zodat deze club zich plaatste voor de volgende ronde. In Madrid leed BK Odense in het toernooi om de Europa-beker voor landskampioenen in de tweede wedstrijd tegen Real een 04 nederlaag. De eerste wed strijd werd eveneens door de Ma- drilenen gewonnen (52), zodat deze club naar de tweede ronde overgaat. Saragossa heeft woensdag de tweede wedstrijd in het toernooi om de Europa-beker voor heker winnaars met 51 gewonnen van de Maltezer club Valetta. Sara gossa, dat de eerste ontmoeting met 30 won, kwalificeerde zich voor de tweede ronde. y gemeenten. „Anders blijft het kissebissen bij elk wetsvoorstel". Bij de bespreking van de situa tie in het Gooi zei de burgemees ter van Hilversum, dat de erva ring van de laatste twee jaar zijn opvatting heeft versterkt dat een bovengemeentelijk orgaan, door de wet ingesteld, voor het Gooi het meest aanbevelenswaardig is. „Ik ga zelfs' zó ver, dat ik één Gooise gemeente prefereer", zei hü. Boer Voortman uit Eefde heeft bij de officier van justitie te Arn hem een klacht ingediend tegen boer Koekoek uit Ede. De heer Voortman acht zich door mede delingen en uitlatingen in „De Vrije Boer" in zijn eer en goede naam aangetast en wenst straf vervolging van de heer Koekoek, die hij beschouwt als de auteur, althans als de verantwoordelijke man van een „redactioneel on derschrift" in „De Vrije Boer", dat de krenkende opmerkingen bevat. In dit redactionele onder schrift wordt de heer Voortman volgens zijn klacht o.a. beschul digd van het schrijven van een anonieme brief en van pogingen om „omhoog te komen door Koe koek naar beneden te drukken". HEDEN Terneuzen: „Novita" (Axelse- straat) 26 uur: Rya demon stratie Fins knoopwerk. Luxor-Theater, 8 uur: „Het meisje van de zolderkamer". Sluiskil: Café De Krijger, 8 uur: Prijskaarting. ZATERDAG 17 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 3 uur: „Het meisje van de zol derkamer". Novita, Axelsestraat, 1012 uur en 16 uur: Rya demon stratie Fins knoopwerk. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Prijskaarting. Axel: Het Centrum, 8 uur: „The Great Escape". Terrein Buitenweg, 3.30 u. AZVVWoudrichem. ZONDAG 18 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Jason en de duistere machten"; 5 en 8 uur: „Het meisje van de zolderkamer". Axel: Het Centrum, 8 uur: „The Great Escape". Taxichauffeur wagen afhandig gemaakt Twee kooplieden uit Den Haag hebben de vorige nacht een Haagse taxichauffeur zijn wagen afhandig gemaakt. Zij kwamen er niet ver mee: tegen een lan taarnpaal kwam de auto tot stil stand. De politie heeft de beide mannen aangehouden. Zij ver keerden onder invloed van ster ke drank. De kooplieden, de 45-jarige H. B. en de 48-jarige H. G. R., hadden rond één uur in de bin nenstad een taxi genomen. In de Orionstraat moest en zou de chauffeur de auto van een van de passagiers bekijken. Terug bij de taxi werd de chauffeur knock out geslagen, waarop beide man nen er met de taxi vandoor gin gen. De chauffeur liet later bij een portier van een fabriek zijn ver wondingen behandelen en lichtte de politie in. De beide mannen werden in een woonwagen in de Orionstraat aangetroffen. Geen uitbetaling topprijs Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van de Haagse rechtbank bevestigd, waarbij de eis van de heer W. Schüler te Arnhem tot uitbetaling van de hoofdprijs uit de toto, werd af gewezen. Omdat de heer Schü ler zijn formulier een dag te laat had ingezonden, weigerde de sporttotalisator de prijs aan hem uit te keren. De heer Schü ler heeft daarna een vordering tot uitbetaling bij de rechtbank aanhangig gemaakt. De rechtbank wees de vorde ring af, waartoe nu ook het hof besloot

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3