Provinciaal nieuws -„gmsÊZL-. SURINAAMSE DELEGATIE UIT NEDERLAND VERTROKKEN i BRANBSTOFFENHANDEL I F. VERSTRAETEN ZOON ROEPING en STRIJD GEMEENTERAAD VAN HOEK Pagina 2 Terneuzen Axel Breskens Groede Oostbyrg Sluis Zaamslag Houd ons adres in het oog I I h I voor SHELL HAARDOLIE PK Exploitatie- en uitbreidingsplan goedgekeurd Benoeming wethouder DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 16 oktober 1964 Jubileum Hervormde School In de jaren twintig werd op een vergadering van de kerke raad der Nederlands hervormde gemeente te Terneuzen het be sluit genomen tot oprichting van een hervormde school. Begonnen werd in een gebouw aan de Schoolweg met 200 leer lingen. Het gebouw werd te klein en na de oorlog werd het semipermanente gebouw aan de Leeuwenlaan in gebruik geno men. Het leerlingenaantal groei de en dus moest worden omge zien naar een ander gebouw. Deze nieuwe school werd be gin november 1961 geopend. Ook bij dit gebouw zullen in de na bije toekomst de twee nog ont brekende lokalen worden aan gebouwd, daar het leerlingen aantal nu gestegen is tot bijna 450. In verband met het feit, dat de plaatselijke vereniging voor C.V.O. nu 40 jaar bestaat, wordt op 23 oktober a.s. in de gemeen schapsruimte der school aan de Leeuwenlaan een feestelijke bij eenkomst gehouden. Hier zal worden gesproken door de oud voorzitter der vereniging dr. L. J. Cazemier, terwijl ook de voordrachtkunstenaars W. v. d. Loos en R. Sprong hun mede werking zullen verlenen. Het bestuur hoopt op deze manier het vele werk, dat aan de school is verricht, waardig te gedenken. Het spreekt de verwachting uit, dat de school haar functie in de Terneuzense samenleving mag blijven ver vullen. V erkeersongeval Gistermorgen te ongeveer 9 uur wilde de scholier E. S. uit Westdorpe op zijn rijwiel vanuit de Van Cantfortstraat de Axel- sestraat oversteken om het aan de overzijde gelegen rijwielpad te bereiken. Op het midden van de rijweg gekomen, zag hij een bestelauto naderen, waarop hij weifelde. De bestuurder van de bestel auto de heer D. D. uit Terneu zen, remde daarop uit alle macht, doch door de gladheid van de rijweg slipte zijn wagen en kwam tegen het rijwiel terecht, waardoor de scholier zodanig op het wegdek terecht kwam dat zijn linkerbovenbeen brak. Dokter Hoving, die de eerste hulp verleende, liet de knaap naar het Julianaziekenhuis ove-- brengen. Beiaardconcert te Axel Morgen zal de heer P. C. Brak man van 15.0016.00 uur een concert geven op de beiaard in de toren van het stadhuis te Axel. Het programma luidt als volgt: 1. Prelude 2. Bretons liedje 3. Andante C. van Gelder 4. Er ruischt langs de wolken 5. Blijf bij mij Heer 6. Sonatine I. Pleyel 7. Ons bootje 8. De Herder J. Worp 9. Gavotte Pastorale Clement 10. Afrikaans wiegeliedje [Em. Hullebroeck 11. Daar klingelt een klokje [H. C. van Oort 12. Laat de klok maar luiden Autobotsing Donderdagmorgen reed A. van H. uit Kaatsheuvel met zijn be stelwagen uit de richting Sta tionstraat door de Noordstraat. Uit tegenovergestelde richting naderde E. B. uit Axel met een personenauto. Deze kwam bij het passeren van een geparkeer de auto op de linkerweghelft en merkte te laat de bestelwagen op, waardoor een botsing ont stond. Beide auto's werden be schadigd. Winkeliersvereniging De winkeliersvereniging „Ons Belang"" heeft in hotel Valk een ledenvergadering gehouden voor een te houden St. Nicolaasactie. De voorzitter A. Versprille zei dat het bestuur deze actie zou willen houden van 21 november tot 5 december. Van de opbrengst zouden de zwemvereniging Scheldestroom en de drumband van de plaatselijke muziekvereni ging een uitkering krijgen. Door een der aanwezigen werd gevraagd om eens een ander soort actie te organiseren b.v. een gratis koopdag. Na een uitvoerige discussie werd besloten de traditionele actie te handhaven en op de voorjaarsvergadering hier nog eens op terug te komen. Het Nut Het departement Groede van de maatschappij tot nut van het algemeen vergaderde in zaal Beun onder voorztterschap van de heer A. van den Hoek- Het jaarverslag van de secretaresse mevr. RiemensSchijve, gaf een beeld van de activiteiten van het afgelopen jaar. Het finan cieel verslag van de heer J. Schippers sloot met een batig saldo. Voorts werd het winter- programma vastgesteld. Dit om vat op o november een optreden van Jules de Corte, op 15 decem ber een lezing over China door Jef Last, 14 januari een lezing over de zeesleepvaart door de heer F. Smit. In februari zal een discussieavond worden gehouden met als onderwerp de recreatie. Wit-Gele Kruis De gezamenlijke afdelingen van het Wit-Gele Kruis in West Zeeuws-Vlaanderen hebben in hotel „Du Commerce" te Oost burg een vergadering belegd om te komen tot centralisatie van de wijkverpleging. Unaniem was men van mening, dat men in de verschillende afdelingen moet komen tot een drastische contri butieverhoging, gezien het hoge kostenpeil, en de uitbreiding van het aantal wijkverpleegsters tot zes. Men hoopt hierdoor tot een betere dienstverlening te komen waardoor het werk van het Wit- Gele Kruis in al zijn facetten beter tot zijn recht zal komen. Tot slot nam men de volgende resolutie aan: „De districtsver gadering West Zeeuws-Vlaande ren stelt aan het bondsbestuur van het Wit-Gele Kruis voor ten spoedigste een plan tot herinde ling van het gebied van de be trokken afdelingen op te stellen en dit ter bespreking in een ver gadering van het district te brengen". Deze resolutie werd nodig ge vonden om voor iedere afdeling ongeveer gelijke financiële draagkracht en ledental te ver krijgen. Auto achtergelaten? Een volkswagen, voorzien van een Belgisch kentekenbewijs, stond enige weken geparkeerd in de Lange Wolstraat, zonder dat de eigenaar kwam opdagen. Dit trok de belangstelling van de rijkspolitie die het auto'tje weghaalde en het een plaats gaf in de Hoogstraat voor het bu reau onder het wakend oog der politie. Maar nog steeds is de eigenaar niet komen opdagen. Het wagentje staat daar nu al veertien dagen en nog steeds is er niemand geweest om zich over zijn of haar eigendom te ontfermen. Tentoonstelling De vogelliefhebbersclub „Tro pica" die enige jaren geleden werd opgericht, gaat 31 oktdber en 1 november a.s. een ten toonstelling houden in zaal „Lamminsvliet". Men verwacht voor deze tentoonstelling een groot aantal binnen- en buiten landse inzendingen. Gemeentelijk bad Gedurende de maand septem ber 1964 werden in het gemeen telijk bad te Zaamslag in totaal 647 baden genomen. Na een verblijf in West-Euro pa van ruim twee weken is pre mier' J. Pengel van Suriname, vergezeld door minister J. Rens van Opbouw, statenvoorzitter J. Lachmon en nog enkele advi seurs, van Schiphol naar New York vertrokken, waar 't gezel schap overleg gaat plegen met de adviseur der Surinaamse regering op het gebied van waterkrachtwerken, prof. dr. ir. W. J. van Blommenstein. De laatste heeft gepoogd in Amerika belangstelling te vin den voor zijn Kabalebo-Coran- tijn-project waarmee de explo ratie en exploitatie van 450 mil joen ton bauxiet zijn gemoeid. HOOGGEHALTE „De ontdekking van deze on metelijke delfstofrijkdom in het Bakhuisgebergte, aangetroffen op één plaats, is de grootste vondst in haar soort van de ge hele wereld", aldus de heer Lachmon, „vooral omdat het bauxiet van het hoogste gehalte betreft". De moeilijkheid was dat deze plek zich diep in het oerwoud bevindt op een afstand van 80 km van de brede Corantijn- rivier. Prof. Van Blommenstein vond er een oplossing voor: hij meent, dat op 20 km afstand van het bauxiet in de Kabalebo- rivier in drie fasen een dam kan worden gebouwd, die nog meer Acht maanden voor oud-pastoor De rechtbank in Breda heeft de pater van de orde der Ber- nardijnen van de Abdijk te Bornheim (België) en oud-pas toor van de St. Laurentiusparo- chie te Oudgastel in West-Bra bant W. J. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, onder toe- zichtstelling van de reclassering, voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd en als bijzondere voorwaarde dat J. zich geduren de de proeftijd niet met jeugd werk mag bezighouden. J. stond veertien dagen gele den terecht, verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met minderjarigen. De offi cier van justitie eiste toen twee jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstel ling met het verbod jeugdwerk te leiden. energie kan opwekken dan de Egyptische Assoeandam. Boven dien zal de energie goedkoper zijn. SMELTERIJ Voor dit gigantische plan zijn liefhebbers genoeg te vinden, „maar wij willen slechts een concessie verlenen aan diegene, die bereid is ter plaatse ook een smelterij te bouwen, waarin de bauxiet wordt verwerkt en dan als aluminium kant en klaar wordt uitgevoerd," aldus de heer Lachmon. In dezelfde omgeving heeft men naar bekend ook enkele miljarden tonnen laagwaardig ijzererts aantroffen. Het is o.a. voor dit Kabalebo- project, dat premier Pengel met zijn delegatie in Duitsland, Frankrijk en Nederland is ge weest. Tot slot gaat hij nu nog in New York zijn voelhorens uitsteken, voor hij zondag a.s. naar Paramaribo terugreist. VERTEGEN WOORDIGER WILDE ECHTGENOTE VERMOORDEN De rechtbank in Den Haag heeft de 44-jarige vertegenwoor diger A. B. uit Den Haag wegens poging tot moord op zijn echt genote en plegen van ontucht met zijn minderjarige dochter veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest en ter beschikkingstelling van de regering. De man had enige jaren onge oorloofde relaties met zijn toen minderjarige dochter onderhou den. Deze wenste daaraan een einde te maken. In de hoop dat het meisje de relatie wel zou voortzetten wanneer haar moeder zou zijn verdwenen, maakte de man plannen zijn vrouw te ver moorden. In de vroege ochtend van 24 oktober van het vorig jaar sloeg hij zijn vrouw, toen zij nog in bed lag, met een ijze ren hamer op het hoofd. De sla gen schampten af. De vrouw werd vrij ernstig gewond. De officier van justitie had 2 weken geleden vijf jaar gevan genisstraf en ter beschikking stellen van de regering geëist. (Adv.) l Stationsweg 38 Terneuzen Tel. 01150—2085 j door ERNST MEISTER 10) „Tegen de Pavor Nocturnus bestaan een heleboel middelen, maar dat zal uw kwaal toch wel niet zijn, veronderstel ik!" Dr. Fontana lachte. „U is boos omdat ik u heb gestoord? Het spijt me, collega." Sevard beijverde zich om haar het tegendeel te suggeren. Ze moest er rekening mee houden dat hij eerst vandaag was aange komen en zich nog geheel moest inwerken. „O, dat komt morgen allemaal vanzelf wel in orde," verzekerde ze. „Dr. Brioni is bepaald char mant. Bent u een Fransman?" „Hoe zo?," vroeg hij verbaasd. „Dus niet! Ik dacht het eigen lijk al, hoewel uw naam wel een beetje Frans aandoet." Zij keek hem geamuseerd aan. „Tweehonderd jaar geleden waren de Sevards nog Fransen." Dr. Fontana glimlachte. „De Fontana's waren vijfhonderd jaar geleden nog Portugezen. Dat heeft men mij tenminste gezegd. Een mens weet nooit waar hii eigenlijk vandaan komt. Maar vind je dat nu heus zo gewich tig?" „Voor de genealogie zeker." „Wanneer iemand je nu aan toonde dat de wieg van je ouders in Zweden had gestaan, zou je dan anders zijn?" Sevard vond dit gepraat nogal onnozel, maar de lichamelijke bekoorlijkheden van de jonge dame lieten hem niet onberoerd. Niet zeker van zichzelf ging hij staan en opende het raam. Het onweer was weggedreven en de frisse lucht deed Sevard goed. Naast zich hoorde hij een stem: „Waarom ga je me eigen lijk uit de weg?" Deze vraag maakte hem vol komen weerloos. „Is u niet bang meer?" „Nee. Het onweer ben ik al weer vergeten." Dr. Sevard ging wat opzij, de vrouw stond vlak tegen hem aan. Hij voelde haar nabijheid en inwendig genoot hij van dit prikkelende gevaar. „Het onweer bij u thuis moet veel erger zijn. Uw angst voor dat beetje lichten is mij „In de city van Buenos Aires," viel zij hem in de rede, „merk je bijna niets van een onweer, maar hier zit je er zo echt tus senin en daarom lijkt het veel erger. U gaat me uit de weg," zei ze nogmaals. „U is eigenlijk wel het type van een Midden- Europees mens. Wat wantrou wend tegenover degenen die u niet kent en toch eigenlijk be lust op een avontuur. Jullie man nen hier zijn allemaal zo twee slachtig. Jullie zijn eigenlijk niet echt en naar mijn smaak maar weinig origineel." Dr. Sevard ging in de venster bank zitten. Nu werd het ge sprek wel heel interessant, vond hij. „U bestudeert ongetwijfeld de reactie van mannen in „Waarom zegt u niet wat u wilt zeggen, meneer Sevard? Ja, inderdaad, in de vita sexualis, de sexuele reacties. Misschien. deed u het niet helemaal goed." „Hoezo?" „Laat ik het u dan precies zeggen. Er kwam een vrouw bij u, maar het was een collega." „Dus ik was .eigenlijk min of meer voor u een proefkonijn?," lachte hij. „Nee! Zo moet u ook weer niet denken. Ik ben arts, maar ik be studeer een speciaal terrein. Het is niet mogelijk dat te doen als ik er aan denk dat ik ook zelf een vrouw ben. Ziet uze aarzelde even „Aan de andere kant moet ik er voor zorgen dat dit gevoel geen offer van de we tenschap wordt." Ze keerde zich om. „Artsen moeten elkaar hel pen. Ik heb u wat te vragen." Sevard sprong op. „Zegt u het maar gerust." „Dr. Brioni zal u morgen met de zorg van een nieuwe patiënt belasten, Egon Stoja, een groot zakenman. Dat is voor mij een psychologisch interessant geval, dat zult u wel zien. Verhoogde libido sexualis (geslachtsdrift), maar vermoedelijk een storing in de afscheiding. Ik zou graag het rapport van de kliniek in zien." „Al onderzocht?" „Ja." „U wilt dus weten of het een organisch of een psychisch geval betreft?" „Inderdaad." „En dr. Brioni?" „Die hult zich in een voor naam stilzwijgen." „Is de patiënt werkelijk wat je noemt prominent?" „Nou, hij komt uit de provin cie en hij is uit Oost-Duitsland komen binnenzeilen. Maar die man hoort volgens mij in de biechtstoel en niet in het sana torium." „Ik zal zien wat ik voor u doen kan." Dr. Fontana reikte hem de hand. „Dank u voorlopig, dr. Se vard, en neem me niet kwalijk dat ik zoveel tijd van u in be slag genomen heb." Dr. Sevard geloofde dat hij nog de druk van de kleine hand voelde toen de deur zich al lang had gesloten. (Wordt vervolgd.) GREVEL1NGENDAM De werkzaamheden aan de Grevelingendam tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee komen nu goed op dreef. Bij Bruinisse kan men dagelijks vele volle gon dels heen en weer zien gaan langs de kabelbaan, en iedere gondel betekent weer een la ding steen, die samen een dijk tussen de twee eilanden moe ten vormen. V erkeersslachtoff ers De 65-jarige M. van der Hoek uit Loosduinen is woensdagnacht in zijn woonplaats door een auto in het kanaal langs de Haagweg geduwd en verdronken. Gisteren werd zijn stoffelijk overschot ge borgen. 's Nachts om kwart over een reed H. N. met zijn wagen twee passerende personenauto's aan, waarvan er een kantelde. Een derde wagen, een geparkeerde auto, werd vervolgens geramd. Bij deze reeks botsingen verlooi de koopman zijn moeder uit de wagen. Zijn vader had zijn lin kerarm gebroken. Twee andere inzittenden kregen een hersen schudding en letsel aan de wer velkolom. Na zijn moeder weer in de wa gen te hebben gezet, had H. N. haast om naar het ziekenhuis Westeinde te komen. Bij de ma noeuvre om de auto te keren ramde N. een lichtmast. Daarna moet hij volgens de politie een wielrijder hebben aangereden, die in het kanaal terechtkwam. Drie gewonden moesten in hét ziekenhuis worden opgenomen. De vader van N. kon, na behan deld te zijn, naar huis terugkeren. De koopman liet zijn auto bij het ziekenhuis staan. Te voet vertrok hij om de familieleden in te lich ten. Gearresteerd De Haagse politie heeft de 27- jarige koopman H. N. in zijn woning aangehouden. De man is ingesloten, verdacht van dood door schuld, c.s. het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. N. heeft bekend de twee rijden de personenauto's en een gepar keerde wagen te hebben aange reden evenals een lichtmast. Hij ontkent de 65-jarige wielrijder Van der Hoek uit Loosduinen te hebben aangereden, die in het kanaal langs de Haagweg raakte en verdronk. N. gaf toe die avond zeven pilsjes te hebben gedron ken. De raad der gemeente Hoek keurde donderdagavond zonder hoofdelijke stemming het exploi tatie- en uitbreidingsplan in de Lovenpolder goed. De heer Leunis had veel waar dering voor de voortvarendheid waarmee b. en w. het afgeronde plan ter tafel brachten. Hij zag hierin een fraaie uitbreiding der gemeente en hoopte dat zo spoe dig mogelijk met de uitvoering ervan zou worden begonnen. Het project voorziet o.a. in de ratio- bouw van 48 woningen waarmee men in mei-juni van het volgend jaar een begin hoopt te maken. De grootste zorg van het ge meentebestuur, aldus burge meester Hanssens, is dan ook wel geweest een reëel sluitende exploitatie te maken om een ge deelte van de grond op tijd bouw rijp te maken. Allerlei problemen moesten hierbij eerst worden op gelost, zoals de voorgestelde temporisering van de overheid inzake de kapitaalsvoorziening. Unaniem toonde de raad zich enthousiast over het schetsplan, waarbij door de burgemeester en secretaris J. Dregmans een toe lichting werd gegeven. De voorzitter dankte de heer Leunis voor zijn vriendelijke woorden en voegde hieraan toe, dat er voor de raadsleden bin nenkort een tekening in kleuren ter inzage zal worden gelegd. De prijs voor de bouwgrond in de Lovenpolder bedraagt ƒ113.000. Dit bedrag was in de begrotingswijziging voor de dienst 1964 opgenomen. Ook hieraan gaf de raad haar volle die fiat. De heer H. de Jonge, werd toegelaten als lid van de raad, een tussentijdse benoeming, die, in dit geval door het overlijden van wethouder P. Scheele, iets tragisch had, aldus de voorzitter. Ongeacht verschillen van in zicht in politieke en andere za ken, ontstaat er toch een band als men lang samenwerkt. De voorzitter feliciteerde het nieuw benoemde raadslid en zei- de het prettig te vinden, dat hij de heer De Jonge persoonlijk kent. Hij waardeert hem als een serieus mens en verwacht van hem, dat hij zijn lidmaatschap zal bezien in het belang der ge meente. Wij zijn hier gewoon, om eerlijk en ronduit onze mening te zeggen en dat schept een bij zonder prettige sfeer op onze raadsvergaderingen besloot de voorzitter zijn welkomstwoord tot de heer De Jonge. Deze zeide, dat het hem helaas door omstandigheden buiten zijn wil om, niet lang beschoren zal zijn, deel uit te maken als lid van de raad. Toch wilde hij in deze korte periode zijn beste krachten aan deze taak wijden. Bij enkelvoudige stemming werd met zes stemmen voor en één blanco tot wethouder geko zen de heer L. M. Jansen. Deze nam hiermee de openge vallen plaats door het overlijden van wethouder Scheele in. De voorzitter feliciteerde hem met deze benoeming en sprak hierbij de hoop uit, dat met de verschijning van de heer Jansen het team-werk van het dagelijks bestuur der gemeente weer vol ledig zijn beslag zou krijgen. Bij de ingekomen stukken ver meldde het rapport van het .Tu- lianaziekenhuis te Terneuzen, dat voor de raming 1965 geen te kort was, zodat voor het eerst geen extra bijdrage uit de ge meenten zal moeten worden ge put. Bij de rondvraag dankte de heer Leunis voor de door hem tijdens zijn ziekte ontvangen at tentie van het gemeentebestuur. Verder wilde hij graag weten, wanneer met de bouw van het sportcomplex zou worden begon nen. De voorzitter antwoordde, dat dit plan ook wat de financiële kant betreft, geheel rond is en in de volgende raadsvergadering zal worden besproken. De heer Leunis toonde zich verder ongerust over het afval, dat in de kreek nabij het Boere- gat wordt geworpen. Dit veront reinigt de omgeving en vormt bovendien een gevaar voor kin deren,-die de hebbelijkheid be zitten over deze pseudo-'dem- ping te gaan lopen. De voorzitter zegde toe hier over contact te zullen opnemen met de dijkgraaf. De heer Haak had een paar klachten over het onderhoud van de openbare school. Er is een deur die niet goed sluit en de gordijnen hangen er, volgens spreker, ook maar slordig bij. „Wanneer het b. en w. bekend is, wordt hieraan zeker iets ge daan, doch wij weten hiervan niets", kreeg hij van de voor zitter ten antwoord. Dezelfde vragensteller had ook klachten over de kachels in de kleuterschool. Het onderhoud van deze bijzon dere school is in eigen beheer, aldus de voorzitter en wethou der Van der Peijl voegde hieraan nog toe, dat het de taak van de gemeenteopzichter is, zich te be lasten met het toezicht op de openbare school. „Voor de bij zondere school", zei hij, „geven wij wél geld, doch het onderhoud rust op het bestuur". De heer Haak zou ook gaarne zien, dat er in de gemeente auto boxen werden gebouwd. „Hoe meer auto's van de straat in een eigen garage, hoe liever ons dit is. Laat de mensen maar vergunningen aan ons komen vragen", antwoordde de voor zitter. De heer Jansen merkte op dat het de bedoeling van deze vraag wel zal zijn, dat er van gemeen tewege autoboxen worden ge bouwd. i De heer Donze vond de drie kleine olietanks voor de verwar ming in de openbare school te gering. De voorzitter was dit met deze vragensteller -eens en zeide toe, dat er een grote tank zou worden gemonteerd. De heer Donze vroeg verder hoe het stond met de bouwval van het voormalige Hoeks Kof fiehuis. De voorzitter antwoordde, dat b. en w. zo spoedig mogelijk con tact met de eigenaar zullen op nemen. De heer Tollenaar kon veel waardering opbrengen voor het nieuwe weggedeelte vanaf rijks weg 61 naar het Boeregat, maar dat er geen vrijliggend rijwiel pad naast lag, verdroot hem zeer. Dit behoorde helaas niet tot de competentie van de ge meenteraad. De raad ging vervolgens in be sloten vergadering over. Na afloop hiervan werd de vergadering door de voorzitter ffeslotan.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2