Chroesjtsjov afgetreden PALEISREVOLUTIE IN HET KREMLIN PREMIER PENGEL NIET ONGERUST OVER BRITS-GUYANA HET WEER DE ENGELSE VERKIEZINGEN ONTSLAG VOOR ADVISEUR VAN PRESIDENT JOHNSON NOBELPRIJS GENEESKUNDE VOOR TWEE PROFESSOREN PROF. ERffilD OVER EEN VERENIGD DUITSLAND VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6290 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Commentaar op aftreden van Chroesjtsjov Gezond heids- redeiten" WESTELIJKE WIND Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Chroesjtsjov definitief afgetreden SILBERBAUER VRIJGESPROKEN PROCES IN ZUID-VIETNAM LABOUR VRIJWEL ZEKER VAN DE OVERWINNING Vergrijp tegen de goede zeden In de doofpot Tragedie ,kompEot' van Corpus Christ! Franfceeing by abonnement: Terneuzen Direefmir-TToofredaeteur: I, van <Je Sande Redaeöe-adres: Noordstraat 55—51 Admlnlstratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tof |f (Uur v.m. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per adVc-i i entte 2,40. DE SCHOONZOON VAN CHROESJTSJOV ADSJOEBEI WORDT VERVANGEN VAN ZIJN FUNCTIE ALS HOOFDREDACTEUR VAN HET REGERINGSBLAD „IZWESTIA" medaille kreeg, werd hij bij de vermelding van de onderschei dingen beschreven als een toe gewijd leerling van Lenin, wa penmakker van Stalin en emi nent leider van de communisti sche partij en de Sowjetrussische staat. kregen om ze geschikt te maken voor belangrijke functies. Chroesjtsjov was een gedrongen man, met de lichaamsbouw van een worstelaar en een grote per soonlijkheid. Hij was rondborstig en maakte vaak een rusteloze in druk, praatte gewoonlijk druk- gebarend, waarbij hij zijn vuist op de palm van zijn andere hand sloeg als hij ergens speciaal de nadruk op wilde leggen. Er ging echter ook een zekere charme van hem uit, en vaak wist hij zijn toehoorders geboeid te hou den door de prettige, ongedwon gen wijze, waarop hij staatsza ken uiteenzette. Westelijke waarnemers in Moskou achten het veelbeteke nend, dat Tass in zijn berichten over het aftreden van Chroesjt sjov met geen woord heeft ge rept over Chroesjlsjovs ver diensten en zich van eerbetoon heeft onthouden. De veronder stelling, dat verschillen van me ning over de buitenlandse poli tiek van de Sowjet-Unie en aan de wijziging in de leiding van het land ten grondslag zouden liggen is het hoofdelement in de speculatieve beschouwingen der waarnemers ,over de jongste mu tatie in de opperste leiding der Sowjet-Unie. Chroesjtsjov heeft ontslag ge nomen als premier en secretaris van de partij, zo is uit betrouw bare bron in Moskou vernomen. Hij is als premier vervangen door Kosygin en als partijleider door Bresjnev. Hiertoe zou zijn besloten op 'n speciale bijeenkomst van het partijbestuur, waaraan de voor naamste leden van het centrale comité deelnamen. Chroesjtsjov zou bij deze bijeenkomst aanwe zig zijn geweest. Gezegd werd dat Chroesjtsjov om gezondheidsredenen zijn ont slag heeft ingediend. Het aftreden van Chroesjtsjov sou vandaag officieel bekend worden gemaakt. Het nieuws zal aan de Russische bevolking over de radio en in de pers worden meegedeeld. De officiële portretten van Ni- kita Chroesjtsjov zijn donder dagochtend van de muren van regeringsgebouwen en -kanto ren verwijderd. In Moskou pa trouilleert motorpolitie langs de hoofdstraten. Een uit Frankrijk afkomstige depressie trok in noordelijke richting over ons land en veroor zaakte langdurige regenval, waarbij op veel plaatsen meer dan 15 mm neerslag werd afge tapt. Na het wegtrekken van de depressie is de wind naar het westen gedraaid en neemt tijde lijk tot krachtig en langs de kust tot hard toe. Hiermee wordt iets minder koude lucht aangevoerd waarin opklaringen voorkomen, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Opklaringen, maar ook enkele buien, matige af en toe krach tige westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 16 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 9-51 10.35 Terneuzen 9.51 10.35 Hansweert 11.06 1150 Walsoorden 11.16 ZATERDAG 17 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.03 11.25 Terneuzen 11.38 Hansweert 0.18 12.40 Walsoorden 0.28 12.50 ZON MAAN op onder op onder Okt. 16 7.06 17.44 16.33 0.43 17 7.08 17.42 16.54 1.55 18 7.09 17.40 17.13 3.11 19 7.11 17.38 17.30 4.28 Chroesjtsjov is sinds 1958 pre mier van de Sowjet-Unie ge weest. Zijn vermoedelijke opvol ger, Leonid Brezjnv, is 58 jaar oud en partij-secretaris. Voordat hij daartoe werd benoemd, was hij president. Kosygin is 60 jaar. Hij heeft als eerste vice-premier herhaal delijk de regeringszaken waar genomen tijdens afwezigheid van Chroesjtsjov. Chroesjtsjov is thans zonder enige functie in regering en par tij. Nikita Chroesjtsjov, tot dus ver partijleider en premier van de Sowjet-Unie, is van zijn func ties als eerste secretaris van het centrale comité van de commu nistische partij der Sowjet-Unie en voorzitter van de raad van ministers van de Sowjet-Unie ontheven, zo werd donderdag avond tegen elf uur bekendge maakt. Leonid Brezjnev is gekozen tot eerste secretaris van het cen trale comité van de partij. Kosygin is benoemd tot voor zitter van de raad van ministers van de Sowjet-Unie (premier). Woensdag 14 oktober heeft de plenaire vergadering van het cen trale comité van de communisti sche partij Chroesjtsjovs ver zoek in behandeling genomen om van zijn functies ontheven te worden met het oog op zijn ver gevorderde leeftijd en de ver slechtering van zijn gezondheid. De geruchten die in tal van Europese steden de ronde deden zijn hiermee volledig bevestigd. Nikita Chroesjtsjov, die na de dood van Stalin in 1953 in de Sowjet-Unie snel naar de top klom, heeft zich doen kennen als een prediker van vreedzame co- existentie en de architect van plannen om het communisme zo aantrekkelijk te maken dat het onvermijdelijk in de wereld zou triomferen. Hij heeft een buiten gewoon belangrijke rol gespeeld in de internationale communisti sche beweging, niet in het minst door het aan de kaak stellen van de misdaden en fouten van zijn vroegere meester. Zes maanden na Stalins dood werd hij eerste secretaris van de Sowjetrussi sche communistische partij en binnen vijf jaar was hij ook pre mier, zodat hij het leiderschap over staat en partij had evenals Stalin vóór hem. Voorheen had hij zijn oude collega's Beria, Ma- lenkov, Molotov en Kaganowitsj van hun hoge posities gestoten en Stalin en de persoonsverheer lijking afgezworen. Hoewel zijn leiderschap onbe twist was kreeg het centrale partijcomité onder hem veel ho ger aanzien dan in de tijd van Stalin. Regeringsmaatregelen werden van tijd tot tijd vooraf gegaan door langdurige openba re discussies, die soms resul teerden in amendementen, fn 1954, toen Chroesjtsjov op zijn zestigste verjaardag tot held van de socialistische arbeid werd uit geroepen en de orde van Lenin en de gouden hamer-en-sikkei- De gaandeen de komende man Deze archieffoto toont een nog stralende Nikita Chroesjtsjov tijdens de hulde die hem op zijn verjaardag te beurt viel, nadat president Bresjnev (l.) hem de orde van Lenin en de gouden ster had overhandigd. Hij behoorde tot de mensen die in het hedendaagse Rusland de „vydvizjentsi" worden genoemd, dat zijn mensen van lagere af komst die, in verband met hun capaciteiten, nadat de bolsjewis ten in 1917 aan de macht waren gekomen, voortgezet onderwijs De Weense poiitie,functionaris Karl Silberbauer, die in 1944 de arrestatie van de familie Frank in Amsterdam verrichtte, is in tweede instantie door de hoge tuchtcommissie van het Oosten rijkse ministerie van binnenland se zaken vrijgesproken. Zoals hekend werd Silberbauer vorig jaar uit de politiedienst ont slagen, waarna het openbaar mi nisterie dit jaar een disciplinaire aanklacht tegen hem indiende, Tegen de vrijspraak in eerste in stantie had de officier van justite beroep aangetekend, waarna de zaak voor de hoge tuchtcommis sie werd gebracht, welke instan tie thans ook tot vrijspraak con cludeerde. Het getuigenis van de heer Frank, die verklaarde dat Silber bauer zich tijdens de arrestatie correct had gedragen, droeg in be langrijke mate tot deze uitspraak bij. Premier Pengel van Suriname, die vorige maand ongerust was over communistische of castris- tische infiltraties uit het nabuur land Brits-Guyana, heeft giste ren bij zijn vertrek van Schip hol naar New York een ander geluid laten horen. „Twee jaar geleden moesten wij met infiltraties rekening houden," zei hij, „maar Brits- Guyana heeft nu geen tijd of zin meer om daarmee door te gaan of infiltraties te forceren. Men maakt er zich thans op voor de komende verkiezing en ik heb dus geen enkele vrees in die richting." VERONTWAARDIGD De premier ontkende met klem een memorandum in Den Haag te hebben ingediend, waar in op versterking der defensie werd aangedrongen. Een desbe treffend krantenbericht had zijn verontwaardiging al eerder op gewekt. „Het verwondert mij, dat de Nederlandse regering van haar kant deze geruchten niet heeft tegengesproken", zo zei hij. Het enige dat hij had gedaan was bij minister De Jong tijdens diens bezoek aan Suriname van vorige maand speciale aandacht vragen voor de grensbewaking. TROEBEL WATER Ook de voorzitter van de verenigde hindoestaanse partij, de heer J. Lachmon, tevens voor zitter der Surinaamse staten, sprak zich over dit onderwerp duidelijk uit. „Er wordt hier op zettelijk in troebel water ge vist", zei hij. „Er is gesugge reerd, dat premier Pengel, zelf creool, nu het creoolse bevol kingsdeel wil bevoorrechten bo ven de hindoestanen. Daar is absoluut geen sprake van. Er is geschreven, dat Pengel een detachement bosland-creolen wil oprichten, een gemene insinua tie, waartegen verweer moeilijk is, omdat de Surinaamse regering als geheel inderdaad druk bezig is de bosland-creolen uit het oerwoud te halen en in de maat schappij te brengen. Zo is het mogelijk, dat de regering een patrouillevaartuig op de grens rivier zou willen bemannen met eigen mensen, maar niet spe ciaal met bosland-creolen doch met'Surinamers. De heer Pren- gel zou een dergelijke stap trou wens nooit kunnen ondernemen zonder de samenwerkende par tijen te hebben geraadpleegd. Ik betreur het uitermate, dat op deze slinkse wijze de verbroe deringsgedachte wordt onder mijnd, die wij in Suriname in ere houden, want slechts door verbroedering kan ons land wor den opgebouwd, niet temidden van een machtsstrijd tussen ver schillende rassen, aldus de heer Lachmon. Donderdag is voor een krijgs raad in Saigon een proces be gonnen tegen 13 hoge militairen en zeven burgers, die van sa menzwering tegen de staat wor den beschuldigd. De 20 beklaagden hebben op 13 september j.l. een vergeefse poging gedaan om de Zuidviet- namese regering uit het zadel te werpen. Hun voornemen werd verijdeld door een groep jeug dige generaals, die sindsdien on der de naam „jonge Turken" ha kend staat. Men verwacht dat de openbare aanklager tegen enkele vooraanstaande beklaagden de doodstraf zal eisen. Een der voornaamste beklaag den is Tran Quoc Buu, voorzitter van het Zuidvietnamese verbond van vakverenigingen. Hij heeft op een woensdag door hem ge pleegde persconferentie ver klaard dat hij niet bij de samen zwering was betrokken. De zitting van de krijgsraad werd verdaagd, nadat de verde diging had aangevoerd dat dit een zaak was voor een gewone rechtbank, omdat de beklaagden in hoofdzaak van politieke mis- i drijven waren beschuldigd. Toen de uitslagen van de Brit se Lagerhuisverkiezingen uit 368 van de in totaal 630 districten bekend waren was de stand: Conservatieven 147 zetels (3 winst, 45 verlies). Labour 218 zetels 48 winst, 3 verlies). President Johnson heeft liet ontslag aanvaard van zijn advi seur Walter Jenkins. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Jen kins wegens oververmoeidheid in een ziekenhuis is opgenomen. Er gingen de laatste dagen al lerlei geruchten over hem. Hij zou onlangs wegens onzedelijk gedrag zijn aangehouden. Andere geruchten willen, dat hij mis bruik van vertrouwen zou heb ben gemaakt. Het Witte Huis geeft daarop geen commentaar. Jenkins was in de jaren dertig al vertrouwensman van Jonhson. In het Washingtonse politie register, dat voor iedereen ter inzage is, komt de aanhouding, op 7 oktober, voor van een Wal ter Wilson Jenkins, oud 46 jaar, wegens „onzedelijke handelingen en wanordelijk gedrag" in het gebouw van de Ymca (bond van christelijke jongemannen) te Washington. Tegen betaling van 50 dollar borgtocht is hij' vrijge laten. Al eerder, in januari 1959, is hij in hetzelfde gebouw voor een soortgelijk feit opgepakt. Bij doorlezing van de politieregisters blijkt overigens, dat bij de Ymca vrijwel dagelijks mensen wegens vergrijpen tegen de goede zeden worden aangehouden. Voor Dean Burch, voorzitter van de republikeinse partij, is een en ander groot nieuws. Hij heeft kranten en persbureaus opgebeld met de mededeling, dat 't Witte Huis wanhopige pogin gen doet om „een belangrijk ver haal dat verband houdt met de nationale veiligheid" ln de doof pot te stoppen. De perschef vah het Witte Huis, George Reedv- die met nre- sïdent Johnson in New York is, verklaarde naar aanleiding daar van: „Ik weet niet waar Burch het over heeft". In Washington heeft Clifton White, voorzitter van het comité van burgers voor Goldwater-Mil- ler, de volgende verklaring uit gegeven: „Het bekend worden van de arrestaties wegens vergrijpen te gen de goede zeden van één van de naaste medewerkers van de president is een persoonlijke tra gedie en een nationaal ongeluk. Ongetwijfeld zullen de gedachten van miljoenen Amerikanen in de eerste plaats vol daernis uit gaan naar Jenkins en zijn fami lie, maar de omstandigheid dat het officiële gezin op het Witte Huis erbij betrokken is, maakt de zaak tot meer dan een per soonlijke tragedie. Naar de ge volgen voor Amerika, nationaal en internationaal, kan men al leen maar gissen. Liberalen 2 zetels (2 verlies)". Bij de uitslag van 400 districten was de stand: Conservatieven 7.301.941 stem men (42,9 Labour 7.864.420 stemmen (46,1 Liberalen 1.726.844 stemmen (10,1%). Het zogenaamde komplot tegen het leven van president Johnson dat mén dinsdag te Corpus Christi in Texas meende te heb ben ontdekt, schijnt te berusten op snoeverij van een oneven wichtige. De politie zoekt nu een oud-patiënt van een krankzinni gengesticht, die tegenover een tipgever van de politie heeft be weerd dat hij van plan was pre sident Johnson te doden en daar voor een automatisch wapen no dig had. De sherif van Corpus Christi, Mitchell, die dinsdag het kom plot wereldkundig maakte, even als de arrestatie van de recidi vist Julius Schmidt, de ontdek king van een waar arsenaal bij Schmidt en die spoedig meer aanhoudingen beloofde, zei dat Schmidt naar zijn mening niet in een komplot tegen de president zit. Een tweede arrestant in deze zaak, Jerry Bird, bezat wel twee geweren, maar ze waren onbruik baar. Ook deze is volgens de sherif geen samenzweerder. Geen bom in vliegtuig Na een anonieme telefonische waarschuwing dat een bom was geplaatst in het vliegtuig waar mee president Johnson donder dag naar Buffalo reisde, is een grondig onderzoek ingesteld. Na dat het toestel van kop tot staart was doorzocht, kon het zonder vertraging van La Guardia ver trekken. Er was niets gevonden. President Johnson bezocht mevr. Kennedy President Johnson heeft een bezoek gebracht aan mevr. Ja cqueline Kennedy. Op de foto heeft de president de weduwe van zijn voorgan ger een arm gegeven, terwijl hij haar woning verlaat. De nobelprijs voor geneeskunde is toegekend aan de professoren Conrad Bloch en Fedor Lynen. Beide prijswinaars zijn in Duitsland geboren. Prof. Blooh werd 21 januari 1912 in Neisse geboren, ging in 1936 naar de V. S. en werd daar in 1914 ge naturaliseerd. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Prof. Lynen werd op 6 april 1911 in München geboren en is nu lid van de na tionale academie van weten schappen in Washington. UITREIKING OP 10 DEC. Professor Bloch woont thans in Lexington in de Amerikaanse staat Massachusets en werkt op de afdeling chemie van de uni versiteit van Cambridge in ge noemde staat. Professor Lynen woont in Starnberg bij München en is verbonden aan het Max- Planckinstituut voor structurele chemie aldaar. Het college van professoren van het Karolinska-instituut in Stockholm dat de jury voor de nobelprijs geneeskunde of fysio logie 1964 vormde, heeft genoem de professoren uitverkoren om hun ontdekkingen betreffende het mechanisme en de regulering van de stofwissc'ing van chólns- terol (vetachtige stof) en vetzu ren. De aan de onderscheiding dit jaar verbonden geldprijsvan 273.000 Zweedse kronen zal de professoren op 10 december in het concertpaleis te Stockholm door koning Gustaaf de 2esde Adolf van Zweden worden over handigd „Frans-Duitse samenwerking is een noodzakelijke voorwaarde voor elke Europese politiek", al dus heeft de Westduitse bonds kanselier, prof. dr. Erhard, don derdagochtend in de Westduitse bondsdag verklaard bij het be gin van het algemene politieke debat over de begroting. Hij vervolgde: „Vrede en vrij heid in de wereld kunnen slechts worden verdedigd door een ge meenschappelijke Amerikaans- Europese samenwerking. Het At lantische bondgenootschap moet op een waarlijke eenheid berus ten". De bondskanselier sprak de hoop uit dat er vóór eind 1964 een overeenkomst zal zijn uit gewerkt betreffende een ge meenschappelijke NAVO-kern- macht. „De grord"edachte hier- b'j is dat een verdere versprei ding der kernwapens dient te worden tegengegaan. Dit kan dus geen bedreiging voor de Sowjet- Unie zijn", aldus Erhard. GELUKKIG FEIT De bondskanselier achtte het „een gelukkig feit", dat de Rus sische eerste minister en Blïtjj- leider Chroesjtsjov tot de slot som was gekomen dat een on derhoud tussen hem en de West duitse regeringsleider nuttig kon zijn. Hij sprak de hoop uit dat zijn komende ontmoeting met Chroesjtsjov deze de overtui ging zou kunnen bijbrengen, dat een herenigd Duitsland een betere internationale deelgenoot voor de Sowjet-Unie zou zijn dan een verdeelde staat. Professor Erhard legde vervol gens de nadruk op de wens der bondsrepubliek om tot betere betrekkingen met de Oosteuro- pese landen te komen en wel met name met Polen en Tsjecho- Slowakije. Tenslotte betuigde hij de de Israëlische eerste minister Esjkol zijn dank voor diens begrip voor de stand van zaken in West-Duitsland. Erhard veroor deelde „het optreden van be paalde Duitsers in den vreemde, dat de vrede in gevaar kan brengen". Hij verklaarde dat alles in het werk zal worden gesteld om in Israël de indruk weg te nemen, dat het door Duitsers (de Duit se geleerden in Egypte) zou kunnen werden bedreigd. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1