2 STUKKEN SUNLIGHT FAMIUEZEEP NU 2 GROOTPAKKEN De Olympische Spelen BURGERLIJKE Sïi» DE VRIJE ZEEUW Pagina f DE SPORTTOTO „Harde verhoren in Zuid-Afrika Loop der bevolking NACHTVEIUGHEIDSMENSTEN verrichten een belangrijke taak Braadlucht of braak? Donderdag 15 oktober .1964 (Vervolg van pag. 5.) Het aantal Nederlandse records bleef beperkt tot één: de 5.01,9 waarmee Jan Jiskoot zesde werd op de, 200 m. wisselslag. Hq was daarmee 3.1 sec. sneller dan bij de nationale kampioenschappen van 8 aug., toen hy het Nederlands record bracht op 5.04,0. WATERPOLO. NEDERLAND UITGESCHA KELD. Het Nederlandse zevental heeft woensdagmorgen zijn plaats on der de eerste vier van het olym pische waterpolo-tournooi ver speeld door een 56 nederlaag stegen Hongarije. Verdere uitslagen waren: Rus landItalië 20 en Roemenië Duitsland 54. HOCKEY. NEDERLAND VERLIEST VAN DUITSLAND. Het Nederlandse hockey-elftal heeft de belangrijke wedstrijd tegen Duitsland (Oost) woens dagmorgen in de stromende re gen met 10 verloren. De rust stand was 0—0. De andere uitslagen waren; Bel giëMaleisië 33; SpanjeIn dia 1-1; CanadaHongkong 2-1. De voetbaltoto van zondag j .1. had een totaal aantal deelnemers van 641.971 die een bedrag van 252.588 inlegden. Twee en vijftig deelnemers deelden de eerste prijs groot Hoewel het dinsdagochtend in Tokio nog stralend mooi weer was, regende 't 's middags. Voor de verdere week verwacht de Japanse metereologische dienst veel bewolking en sporadische regenbuitjes. Het lijkt bijna Ne derlands. Onnederlands is beslist een kelner, die een torenhoge stapel plateaus op de fiets weg brengt in de regenEn dan bieden de plateaus een goede be scherming tegen het regenwater. Slachtoffer schietpartij gearresteerd wegens afpersing Op het bureau Warmoesstrat is maandagavond de 21-jarige ad- vokatenzoon Ton N. A. V., die vorige week bij een schietpartij op een jacht in de haven van Muiden een pistoolschot door één van zijn handen kreeg, ge arresteerd. Hij wordt ervan ver dacht onder bedreiging met een stiletto een prostituee tien gul den te hebben afgeperst. Ton V. kwam op het bureau met de eigenaar van een dancing M. J. de V. in verband met aan gifte van diefstal die deze na de schietpartij had gepleegd. Daar lag als gevolg van een officiële aangifte, die eveneens na de schietpartij wérd gedaan, een hevel tot aanhouding op hem te wachten. Het pistool dat bij de schiet partij werd gebruikt, is op aan wijzingen Van de reeds gearres teerde 27-jarige kelner Max V. opgedregd in Diemen. De politie prijst zich gelukkig met het feit, dat de onderwereldcode van het onderling afdoen van kwesties door verschillende aangiften is doorbroken. „Nu komt er einde lijk eens wat los", aldus de po litie. GRATIS SAS VAN GENT T Geboren: 1 sept.: Petra B. A., d. van M. Brandjesvan Dijk; 9 sept.; Franz W., z. van C. F. Kohiervan de Linde; 20 sept: Maria L. R„ d. van R. P. Stoffe- risSteenaert; Marion, d- van A. P. van L-entMaas; 21 sept.: Werner J. M., z. van R. R. M. Hemelsoet—Bruggeman; 30 sept. Gertrue R. A. M., d. van J. J. BockstaelMussche. Huwelijksaangiften: A. M. den Hamer, 22 jr van Terneuzen en M. M. Schauwvliege, 20 jr; A- van Hemert, 22 jr én C. Stens- sen, 19 jr van Terneuzen; A. L. C. Versluys, 20 jr, van Zelzate en I. de Ridder, 20 jr; R. A. Taek, 26 jr, van Zelzate en M. M. M. Wijnacker, 20 jr. Huwelijksvoltrekkingen: R. Martens, 23 jr, van Moerbeke en Chef religieuse programma's V.P.R.O. De V.P.R.O. heeft benoemd tot medewerker voor zijn godsdien stig programma ds. J. G. Faar- dekooper, Remonstrants predi kant te Nieuwkoop. Het ligt in de bedoeling dat ds. Paardekooper per 1 januari 1965 als chef van de afdeling religieuse programma's de redac tie op zich zal nemen van de godsdienstige uitzendingen voor radio en televisie. S. C. E. Broekhoven, IS jr. Overleden: L. van Himme, 70 jr, echtg. van D- de Letter. SAS VAN GENT Ingekomen personen: E. Cort- vriendt, van Terneuzen; J. B. Gieles, van Rheden, A. M. F. Pennelli, van Italië; J. J. Ver- vloet, van Woerden; H. A. E. Sarneel, van Zundert; H. W. van den HemelRemijn, van Halste ren; M. H. VermandelOderij, van Westdorpe; P. H. M. van Assche, van Terneuzen. Vertrokken personen: H. C. A. van Hest, naar Bréda; T. C- L. en P. Mattheeuws, resp. naar Utrecht en Huijbergen; T. L. M. Marsé, naar Eindhoven; A. J. E. G. Renique, naar Nijmegen; W. J. Polmann, naar Huijbergen; A C. L. M. de Caluwé, naar Etten; T. Jasper en echtg., naar Den- Haag; S- C. E. Martens—Broek hoven, naar Wachtebeke; E. A. Lievens en gezin, naar Zelzate; P. F. de Caluwé en echt., naar Zelzate; C. E. M. Riswick, naar Breda; R. J. Renier, naar Zelza te; L. Kruissen, naar Rotterdam; A. Constantinidis, naar Grieken land; M. L. L. G. Wijne, naar Heerlen; A. A. P. Rademakers, naar Roermond; L. de Roek, naar Westdorpe; W- Koster, naar Amsterdam; C. C. Verbuyt, naar ATLETIEK. GOUD VOOR ENGELAND, AMERIKA EN FINLAND. Wanneer ooit tijdens olympi sche spelen drie gouden medail les zijn uitgereikt, die de kwalifi catie „edel metaal" verdienen, dan zijn dat de medailles van de Amerikaanse indiaan Billy Mills, die op magistrale wijze de 10.000 m won; van Mary Rand-Bignal, die subliem 'n nieuwe wereld- en olympische recordsprong van 6,76 vestigde en van de Fin Pauli Ne- valla voor zijn 82,66 m. speer worp. Drie geweldenaars op deze eer ste dag van de atletiekwedstrij den, die na een hardnekkig ge vecht het hoogste niveau van het erepodium mochten beklimmen. ENGELSE HUISVROUW. Verbazingwekkend was de ver- tesprong van Mary Rand, de En gelse huisvrouw, wier echtgenoot Sidney Rand, eens Engelands beste roeier, met ineengeklemde vuisten op de tribune zat te wachten of Mary nog zou worden_ overtroffen. De prachtige Engelse atlete leverde in het met 65.000 toe schouwers bezette stadion een magnifieke prestatie door niet alleen driemaal 't olympische re cord te verbeteren maar tevens het wereldrecord, dat sedert juli van dit jaar in handen van het Russisch ver-spring fenomeen Tatjana Schelkanova, zes centi meter scherper te stellen en op 6,76 m. te brengen, De magische zeven meter-bar rière, een droomgrens in de da- mesatletiek, is daardoor weer dichterbij gekomen en het is niet onwaarschijnlijk dat Mary Rand- Bignal, die een serie constante sprongen van rond de 6,60 m. liet opmeten, als eerste deze mijlpaal zal bereiken. DE VERDELING DER MEDAILLES. goud, zilver, brons 1. Amerika 7 7 6 2. Rusland 4 3 5 3. Japan 4 0 3 4. Bulgarije 2 2 1 5. Polen 2 1 2 6. Turkije 1 3 1 7. Duitsland 1 2 2 8. Engeland 1 1 0 9. Australië 1 0 2 10. Tsj.-Slowk. 1 0 0 11. Finland 1 0 0 12. Nederland 1 0 0 13. Frankrijk 0 2 1 14. Hongarije 0 2 0 15. Italië 0 1 0 16. Korea 0 1 0 17. Tunesië 0 1 0 IS. Iran 0 0 2 19. Zweden 0 0 1 138.923,40 en kregen daardoor ieder netto ƒ2.271,20. Voor de tweede prijs was be schikbaar 75.776,40. 1069 deelnemers (waaronder 7 met 2 kolommen) werden daar door 70 per kolom rijker. Voor de derde prijs meldden zich 2426 deelnemers (10 met 2 'kolommen). Deze voetbal-lief hebbers ontvangen per kolom ƒ16. STROPER IN ARREST Na voor de officier van justi tie te Breda te zijn geleid, is in gesloten in het huis van bewa ring te Breda de 21-jarige J. D. uit Zundert, die ervan verdacht wordt in de nacht van 19 op 20 augustus met een jachtgeweer te hebben geschoten op de 47- jarige J. Brosens uit Zundert. Deze werd door een schot hagel in het bovenbeen getroffen, maar niet ernstig gewond. Drie stropers waren in de be wuste nacht met de lichtbak konijnen aan het schieten in het jachtterrein van Brosens. Deze ging met een zaklantaarn het veld in om de stropers weg te jagen. Plotseling werd de licht bak op hem gericht en viel het schot. De stropers zagen kans te vluchten. De rijkspolitie heeft weken lang intensief gespeurd en kon tenslotte achterhalen wie de stropers waren geweest. Twee van hen werden aangehouden. Bij het onderzoek in het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag kwam vast te staan dat het schot was gelost met het geweer van D., die dit heeft toegegeven. De tweede gearres teerde, P. H. uit Zundert, werd ook voor de officier geleid, maar is op vrije voeten gesteld. Hem worden alleen overtredingen van de jachtwet ten laste gelegd. Een advocaat in Kaapstad heeft zaterdag gezegd, dat bij de minister van justitie, Balthazar Vorster, een eis tot schadever goeding van 4.000 rand (20 dui zend gulden) is ingediend we gens mishandeling van een Brit se lector. Deze lector aan de uni versiteit van Kaapstad, de 24- jarige in Engeland geboren Alan Brooks, zegt dat bij een verhoor tijdens de detentieperiode van 90 dagen zijri enkel is gebroken. Brooks is nu in voorarrest in af wachting van een sabotagepro- ces. Zijn medebeklaagde, de 22- jarige Stephanine Kemp, eist 2.000 rand schadevergoeding om dat zij half bewusteloos is ge slagen, aldus de advocaat die beiden vertegenwoordigt. met óe nachtwacht (van onze verslaggever} btrecht (P&P) - Door de stilte van de nacht klinken de trage stappen van de nachtwacht, die met zijn lantaarn in de ene hand en de hellebaard in de andere, zijn ronde doet door de verlaten straten. Hij waakt over het welzijn van zijn medeburgers, die hier, in houten en stenen huizen, achter trapgeveltjes en halsgeveltjes, rusten van de vermoeienissen van de dag. Zij kunnen op hem vertrouwen, want hij waakt over have en goed. Zo was het in oude tijden, maar eigenlijk ook in onze moderne tijd. Daar moesten we aan denken, toen wij in het holst van de nacht samen met een der employees van een nachtveiligheidsdienst door de bmnenstad van Utrecht dwaalden. De overdag zo intens drukke stra ten en grachten lagen nu verlaten en we hoorden dnze staiw.-m echoën in de stilte. op stap We hielden halt voor een tabaks fabriek in een nauwe straat. "Hier zullen we eens een kijkje gaan nemen," zei onze begelei der, terwijl hij een bos sleutels uit zijn jaszak haalde. Hij open de de deur en draaide het licht aan. We betraden het verlaten ge bouw en met argusoger keek de nachtwaker of alle ramen en deu ren gesloten waren. Hij snoof en kele malen en knikte goedkeu rend. "Geen brandlucht", conclu deerde hij. Overal werd gekeken en gesno ven. Ook werd een blik in het kantoortje geworpen. „De brand kast staat nog op zijn plaits en is heel," mer' e de waker met een glimlach op. "Z.ik heb al le plekjes gehad en de zaken in orde bevonden, we kunnen weer gaan!" Zorgvuldig werd de bui tendeur gesloten. Na enige con troles naderden we een volgend punt. Een visopslagplaats. "Hé", bromde onze metgezel, "daar klopt het niet." ONRAAD Nieuwsgierig tuurden we voor ons uit. De deur van een loods stond open en we begrepen, dat dit uit de toon viel. Nieuwejierig gingen we er op af. "Kijk, dat mag na tuurlijk niet," zei de waker, er- wijl hij de loodsdeur verder open trok. We stapten naar binnen. Hoog opgestapeld stonden daar de kis ten met vis h. ijs. Nieuwsgierig staarde een grote viciekop uit het ijs de nachtwaker aan. "Ik 'e niets bijzonders", zei onze bege leider, "ik denk, dat ze gewoon vergeten zijn die deur te sluiten. We zullen het waarschuwadres even bellen." Hij liep naar de tele foon, bladerde in zijn zakboekje en draaide 't nummer. "Mijnheer, u spreekt met de waker van de nachtveiligheidsdienst. Ik vond de deur van loods B open. Wilt u even komenNeen, verder niets bijzonders Ja, ik blijf wachten." Terwijl wij op een paar kisten zitten te wachten op de komst van de bedrijfsleider, vertelt hij: „Kijk, nu moeten we wachten tot die mijnheer gekomen is en al-j les gecontroleerd heeft. Je kunt nooit weten of er ongewenst be zoek is geweest en dan kan hij cöïistateren of er iets gemist wordt. Ja mijnheer, we doen alles in d<e puntjes en dat hebben we wel geleerd in de loop der tijden/ Hij vertelt van een keer, dat om 7 uur 's avonds bij de eerste con trole uit een bedrijf een comple te brandkast verdwenen bleek te zijn. INSPECTIE. Plotseling doemt er een figuur in het duister voor ons op. Het is de controleur, die de nachtwakers weer controleert en ons heel wat over de naehtveiligheids- en be wakingsdiensten weet te vertelle: "De controles zijn bij alle nacht veiligheidsdiensten gelijk georga niseerd. Ten eerste hebben we de straatdienst. Iedere waker heeft een wijk, waarin gecontroleerd wordt van 10 uur 's avonds tot 6 uur in de morgen. Valt men onder deze controle, da- komt de waker niet over de drempel, doch con troleert van buiten af. Al naar dit nodig is één, twee of driemaal per nacht. Hier tussendoor fietst een andere waker, die een zogenaamde ket tingbewaking uitvoert. Tussen de normale controles door komt hij op niet vooraf bepaalde tijden langs en controleert ook nog eens. Hij is op de fiets, jmdat zijn ge bied zich over enige wijker uit-' strekt. De wakers letten op brand, inbraak of beschadiging. In dit genre kennen we ook avondtiewa- king, die reeds om zes uur be gint en loopt tot 10 uur, wanneer de nachtbewaking begint." MAAR OOK BINNEN '"Een tweede vorm is de binnen- inspectie. Deze is nodig in bepaal de gevallen, wanneer de waker aan de buitenkant van het gebouw onvoldoende kan waarnemen, denkt u maar eens aan bioscopen, theaters en bedrijven waar het ris- kantste deel aan de achterzijde in gebouwd ligt of zo. Daar komen onze wakers binnen en controle ren alles van A tot Z. In de bios copen gaat het meestal zo. Na de laatste voorstelling, wanneer het personeel gaat sluiten en weg zal gaan, komt hij binnen en maakt zijn zogenaamde "brandronde". In de zaal, op het balkon, overal wordt gespeurd. Hij kijkt of alle deuren goed gesloten zijn en ver laat als laatste het gebouw. In de loop van de nacht komt hij nog enige malen terug om alles te in specteren. Ten derde kent men nog de be- drijfsbewaking, waarbij er altijd een bewaker in het gebouw is, wanneer dit door het personeel verlaten is. En er zijn zelfs ob jecten, die dag en nacht onder bewaking staan, die vallen onder de zogenaamde speciale bewaking. BIJ DE DIRECTIE. Het neusje van de zalm vertelt ons later de heer J. F. J. Broier, directeur van de Utrechtse Nacht veiligheidsdienst heel snel. („Ik heb 't eigenlijk razend druk, maar ik vertel 't in 5 minuten". „Het is eigenlijk zo, dat op de drempel van het pand de taak van de nachtveiligheidsdienst be gint," zo begint hij, „want op de openbare weg controleert de po litie." "Zo'n nachtveiligheids- en bewa kingsdienst lijkt ons wel een zeer nuttige instelling," menen we. "Dat is het ook," antwoordt onze gastheer. „De verzekeringsmaat schappijen stellen het steeds op zeer hoge prijs, w meer een be drijf er toe overgaat speciale controle in te stellen. En dat is begrijpelijk, want het verkleint voor hen het risico. Doch het is niet alleen van nut voor die maat' schappijen, maar ook voor de eige naar, want u weet wel, dat er za ken zijn die men voor tonnen kan verzekeren, doch die onvervang baar zijn, zodat bij brand of braak het verlies niet te vergoeden is. ONDER POLITIETOEZICHT. „Werkt u nu samen met de poli tie willen we weten. "Iedere bewakingsdienst moet aan. ennoessje hebben van de mi lt of aties goed geslotens*», nister van justitie. Deze maakt uit verleend. Zo'n bewakingsdienst of de concessie al of niet wordt staat in die plaats waar gewerkt wordt onder supervisie van da hoofdcommissaris van politie. 4 Aan hem is de dienst rekeningen! verantwoording schuldig. 'j ,En kunt u genoeg betrouwbaar personeel vinden?" j "Tja, daar worden hoge eisen aan gesteld. De leeftijd moet lig* gen tussen dertig en zestig jaar; Er is echter dispensatie gegeven tot 65 jaar, in verband met de schaarste op de arbeidsmarkt. ,1 Voorts moet de gegadigde Neder lander zijn en van onbesproken gedrag. Door de politie wordt dit alles nagegaan. Dan moet hg kerngezond zijn, hetgeen moet blijken uit een medische verkla ring. Alle gegevens, die over hem worden verzameld, gaan met e- nige pasfoto's in een dossier, dal bij de politie berust. U begrijpt", dat het van het grootste belang is, dat een bewakingsdienst met vol komen betrouwbare en vitak mensen werkt." 1 OOK HERSENS NODIG "Maar dat is nog niet alles, want het wordt ook zeer op prijs ge steld, als de bewaker een man met een goed verstand is. De praktijk heeft bewezen, dat hij soms voor situaties kan komen te staan, waarin snél en doeltreffend han delen van het allergrootste be lang is en waarbij een goede op merkingsgave en logisch redene ren hem van veel nut kunnen zijn." En terwijl de heer Broeier ons enkele interessante voorvallen uit zijn veertigjarige loopbaan ver telt, komen wij tot de conclusie, dat we allen de nachtveiligheids diensten niet hoog genoeg kunnen schatten, want hoe dikwijls zal het niet voorkomen, dat in percelen die niet bij de bewakingsdienst zijn aangesloten, een inbraak wordt verijdeld, doordat op het kritieke moment juist een nacht waker de hoek van de straat om komt. De gevallen zijn legio en dikwijls weet de nachtwaker het zelf niet. Dan de gevallen van beginnende brand, die d'or de nachtwaker werden ontd' t. Hij zal er heus niet aan voorbij lo pen. De nachtveiligheidsdiensten zijn voor de politie een geweldige steun bij het waken over het wel zijn der burgers. Zo neemt een zuiver particuliere instelling de overheid veel werk uit handen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7