Provinciaal nieuws HET ZWAARD VAN PALERMO Verkouden? Pagina Terneuzen Oastburg Philippine Waterlandkerkje Legpenningen van het Koningin Wilhelminafonds uitgereikt aan de heren Hagenaars en Sol Zuidzande Donderdag 15 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Cadeaus voor dokter Bos Dinsdagavond werd door de innitiatiefnemers namens 298 personen bij het vertrek van dok ter Th. A. Bos te zijnen huize een Perzisch tapijt en een herenrij wiel aangeboden, dit uit waarde ring voor de wijze waarop hij zijn huisartspraktijk in Terneuzen vervulde. Prijzen fotowedstrijd Ter gelegenheid van de offi ciële opening van het Philipsbe drijf te Terneuzen werd destijds 'een foto- en flitswedstrijd uitge schreven in samenwerking met de bond van fotohandelaren te Hulst, Terneuzen en Oostburg.. De prijsuitreiking is thans vastgelegd op woensdag 21 okto ber a.s. om half acht in de can- tine van de P-hilipsfabriek. De commissie van beoordeling heeft de prijzen als volgt toege kend Hulst; le pr. de heer W. Blom maart te St. Jansteen (waar debon ƒ100); 2e pr. W. Kaijser te Hulst (id. ƒ60); 3e pr. N. P. Kiel te Axel (id. ƒ40); 4e pr. J. Everaert te Hulst (camera ter waarde van 30)5e pr. A. van Rie te Hulst (bronzen leg penning). Terneuzen: 1-e pr. W. van Doese laar; 2e pr. A. v. d. Poel; 3e pr. D. J. Helmendach; 4e pr. M. Leunis; 5. mevr. W. v d. He mel, allen te Terneuzen. Oostburg: le pr. C. Kruf; 2e pr. R. Rozenkrans; 3e pr. A. Boek hout; 4e pr. J. F. Bourgraaf; allen te Oostburg; 5e pr. J. A. J. Boekhout te Breskens. De prijzen te Terneuzen en Dostburg zijn dezelfde als in Hulst. Dierenpark breidt uit. Sedert enkele dagen vertoe ven in de vijver nabij de Axel- eestraat twee jonge fraaie berg eenden. Zij werden beschikbaar gesteld door de heer R. de Moor, die de eieren vond en deze door een kip liet uitbroeden. Ook de herten hebben gezel schap gekregen, n.l. van een koppel parelhoenders, krielkip pen, pauwen en witte kalkoenen. Raad van bestuur afvalwaterleiding In het stadhuis van Terneu zen kwam de raad van bestuur van de .gfvaljyaterleidmg kanaal- (PQjje, Zefll'fefyiaanderen onder voorzitterschap van burgemees ter G. H. E. M. van Waes uit Westdorpe in openbare verga dering bijeen. Naar aanleiding van de rap porten van het advies- en in genieursbureau Witteveen Bos stelde de heer P. J. Huybrecht de vraag, of er een limiet was gesteld voor de lozing uit Bel gië uit het z.g. Zwarte Water in de afvalwaterleiding. De Belgische rijkswaterstaat, zo kreeg hij ten antwoord, be taalt jaarlijks een bedrag van 750.000,om te kunnen lozen in de leiding. De vraag van de heer Huybrecht, die dus in feite een informatie was, of de Bel gische industrie niet onbeperkt zou lozen in het Zwarte Water, vond de voorzitter interessant genoeg om dit te onderzoeken. De rekening over 1963 werd onveranderd vastgesteld. De voorzitter sprak zijn waardering uit aan het adres van de samen steller, de heer A. T. Adam, voor het gedegen stuk werk dat deze hiermede geleverd had. In verband met de hoge rente voor vaste geldleningen was er een voorstel om over te gaan tot het sluiten van een geld lening voor de duur van één jaar ten bedrage van 1.000.000. Gezien in het kader van de door de regering in uitzicht ge stelde bestedingsbeperkingspoli- tiek achtte het dagelijks bestuur de prognose gewettigd, dat de situatie op de kapitaalmarkt zich na verloop van tijd zal ontspan nen en dan wellicht een lagere dan de thans geldende rente van 5% kan worden bedon gen. Hier toonde de heer Huijbrecht zich niet erg gerust op. In de afremmingspolitiek van de rege ring bleek hij niet veel vertrou wen te koesteren en hij sprak zelfs de veronderstelling uit, dat men na een jaar tegen een hogere rentevoet zou moeten lenen. De voorzitter achtte de een jarige geldlening het risico waard; de liquide kaspositie be draagt 180.000,Van rijks-, waterstaat en economische zaken is nog een bedrag van 769.000 te vorderen; werken en leveran ties vergen meer directe uitga ven, doch de voorzitter had goede hoop het lopende .jaar met de financiën rond te komen. De heer Huijbrecht had ook nog een vraag hoe het stond met de waterstand in de putten. Het water is een meter gezakt, maar de stand is niet verontrus tend voor de funderingen der omringende gebouwen. De schadebedragen wegens gelegde leiding aan de Lange- rek werden conform de af spraken met de eigenaars en gebruikers gesanctioneerd. Aan het slot deelde de heer Van Waes mede, dat op korte termijn een vergadering zal worden belegd, waarin de hele financierings- en financiële posi tie aait een nadere beschouwing zal*iMMtlenvonderworpen Belgische studenten bezochten kanaalwerken Negentig Belgische studen ten van „Gaudeamus", een ver eniging van het provinciaal han dels- en taaiinstituut te Gent, hebfcfen met drie leraren gisteren een bezoek gebracht aan de haven van Gent en de kanaal- werken. Zij ontvingen hierbij deskundige voorlichting van twee afgevaardigden van het havenbestuur van Gent, de heren E. van de Bogaarde en W. van Wesemaal. De studenten vonden na af loop van de excursie een rust punt in hotel „Des Pays-Bas", waar zij ons bij monde van de heren Mandor Farstad uit Sta- vanger, gast-leraar aan het in stituut en een goede bekende in Terneuzen waar hij hoog ge waardeerde vriendschapsbanden bezit, en docent G. Goethals hun bevindingen vertelden. Zij zeiden zeer getroffen te zijn door de intensiviteit, waarmee de kanaalverdieping en verbre ding en de bouw van de nieuwe sluis wordt uitgevoerd. Beide heren waren van mening, dat objectief bezien de vorderingen van de werken op Nederlands grondgebied zowel als de acti viteiten groter waren dan in België. De heer Farstad noemde het een fascinerend object. Dit nieu we kanaal zal een impuls geven aan de Nederlandse en Belgische handel en nijverheid. Het is dus interessant voor studenten in de handelsweten schappen en talen een inzicht te krijgen in deze economische expansie. Deze jeugd vormt de basis voor de in ontwikkeling zijnde industrialisatie. Het grote staalcomplex nabij Zelzate, „Sid- mar" kwam dank zij het feit, dat met de kanaalwerken de weg voor grotere schepen van 30.000 a 40.000 ton die hun be voorrading ijzererts uit de Scan dinavische landen en Brazilië halen, tot stand. Naast de bestaande elektrici teitscentrale „Ebes" aan de wes telijke kanaaloever bij Langer- brugge, bouwt deze maatschappij er thans één aan de rechter oever om de „Sidmar" en de overige industrie van Langer- brugge tot Zelzate van stroom te voorzien. Alle beschikbare grond aan de rechteroever aan Belgische zijde is reeds verkocht en wel aan de meest uiteenlo pende aard van industrieën. Ook Terneuzen, en zelfs gans Zeeuws-Vlaanderen, aldus de heer Goethals, zal binnen de tien jaar deelachtig zijn aan de eco nomische welvaart, die uit dit gigantisch industriegebied zal voortvloeien. Een woordvoerder van l'Asso- cation des Intéresses Maritimes, een gezaghebbende naam in havenkringen te Gent, had vol gens beide heren de suggestie geopperd het nieuwe kanaal dat, wanneer het gereed is, volgens deze zegsman het Panama- en Suezkanaal zou overtreffen, om te dopen in Beneluxkanaal. Er zal zeker voor de nieuwe industrieën een arbeidspotentieel worden gevergd, dat uit het bui tenland zal moeten worden aan getrokken. Beide woordvoerders waren ervan overtuigd, dat dit in Euro-verband bevredigend zal worden opgelost. Dit eerste bezoek van de Bel gische studenten heeft zoveel enthousiasme verwekt, dat meer dere en wel speciaal voor de in dustrieën in de kanaalzone op het programma staan. De heer Wesemael deelde ons nog mede, dat in het afgelopen seizoen onder leiding van het havenkantoor reeds een tiental excursies naar de kanaalwerken hebben plaatsgevonden. Moderne Nederlandse poëzie. Voor leden van de Z.V.U. en verdere belangstellenden heeft dr. F. G. v. d. Poll over de eigentijdse dichters een beschou wing gegeven. De bijeenkomst had plaats in de benedenzaal van hotel „Rotterdam". Een in- (Adv.) en wanneer wij allemaal willen meehelpen, zullen er misschien nog vele oudheidkundige ont dekkingen worden gedaan. Klei ne aanwijzingen kunnen belang rijk blijken te zijn. De vice-presidente dankte de heer Van Hinte voor de manier (waarop hij getracht had dit stuk je Nederland door zijn ogen te laten zien. Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds AS PRO 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. keüfiouiif-cye» Aanrijding voren kwam dat elke dichter „voor zijn tijd" moeilijk te ver staan is, hetgeen ook het geval was met b.v. Willem Kloos, wiens gedichten door ouderen vaak worden beschouwd als ver verheven boven de hedendaagse dichtkunst. Ned. Vereniging van Huisvrouwen Deze week heeft de heer J. van Hinte uit St. Kruis voor de Ned. Vereniging van Huisvrouwen af deling Terneuzen gesproken over de opgravingen in het Zeeuws- Vlaamse land. Met grote aandacht is er vóór de pauze geluisterd naar de toe lichting die de spreker bij de fraaie dia's gaf. Het waren dia's over de vele teruggevonden schaapsputten en schaapskooien, over geheel Zeeuws-Vlaanderen verspreid, zo kenmerkend voor de bestaansmogelijkheden der bevolking in vorige eeuwen. Na de pauze voerde hij de dames in woord en beeld mee naar de opgravingen van de kerk van het verdwenen dorp Hannekenswerve. Veel moois is er al gevonden leidend woord werd gesproken door de heer Slot, die o.m. de aandacht vroeg voor de Franse en Engelse cursussen, waar nog enkele plaatsen open zijn. Ook spoorde hij de aanwezigen aan de speciale filmvoorstellingen te bezoeken. Van het aantal bezoe kers in dit seizoen zal het af hangen, aldus de heer Slot, of dit het volgend jaar zal worden voortgezet. In het eerste gedeelte van zijn inleiding besprak dr. v. d. Poll de in 1962 overleden dichter Gerrit Achterberg, waarbij ook Paul van Ostayen (Vlaanderen) en Marsman ter sprake kwamen omdat bij hen reeds de nieuwe expressionistische vorm te vin den is. Ook toen in 1931 de eer ste gedichtenbundel van Gerrit Achterberg verscheen, was deze nieuwe vorm al te bespeuren. Dit bleek duidelijker toen de heer v. d. Poll enkele van die gedichten voorlas. Het zijn vooral de taal en de ondoorzichtige beeldspraak, die het verstaan van poëzie uit de laatste decennia bemoeilijken, zo merkte dr. v. d. Poll hierbij op. Juist in het taalgebruik zijn fundamentele wijzigingen opge treden die een brede kloof met de dagelijkse gebruikstaal heb ben geschapen. Na de pauze sprak dr. v. d. Poll over de dichters van 1950, de experimentelen, waarvan Lucebert („de keizer van de vijftigers") de exponent is. Ook uit diens werken las de heer v. d. Poll voor, waarbij hij de aan dacht vestigde op de vrije vorm, waarin de dichters van rond 1950 werkten en waarin tevens angst en wantrouwen spreken, gezien de ervaringen van de nog niet zo lang geleden beëindigde tweede wereldoorlog. Maar bei de „generaties zoeken naar de zuivere mens, naar harmonie en bezieling", terwijl beiden jagen op „het woord" en geobsedeerd worden door het gedicht zelf. Aan het einde van zijn inlei ding gaf dr. v. d. Poll gelegen heid vragen te stellen waarvan door enkele jongeren gebruik werd gemaakt en waaruit naar^zitter, onderstreepte deze woor- Woensdagmiddag omstreeks half vijf had op de rijksweg 61 tussen Sluiskil en Terneuzen een verkeersongeval plaats, waarbij een Belgische personenauto zwaar werd beschadigd. De heer W. V. R. uit Gent reed met zijn auto achter een tractor met twee aanhangwagens in de richting Terneuzen. Bij een in haalmanoeuvre bemerkte de Bel gische bestuurder te laat dat uit de andere richting een tegenlig ger naderde, met het gevolg dat hij bij het naar rechts uitwijken tegen het linker achterwiel van de tractor reed. De personenauto werd aan de rechterzijde zwaar beschadigd, terwijl twee inzit tende dames werden gewond. Nadat de doktoren Jiskoot en Van de Griek eerste hulp hadden verleend, werden de dames ter verpleging in het ziekenhuis op genomen. De bestuurder van de tegen ligger heeft van het ongeval blijkbaar niets gemerkt en is doorgereden. De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen verzoekt de bestuurder van een personen- of vrachtauto, die op woensdag 16.30 uur, komende uit de richting Terneuzen, op de rijksweg 61 (gelegen langs het kanaal TerneuzenGent) getui ge is geweest van bovenvermelde aanrijding en voor deze voertui gen heeft moeten uitwijken om niet zelf bij de aanrijding be trokken te worden, zich in ver binding te stellen met het bureau van de gemeentepolitie te Ter neuzen, telefoon 011502100. Zilveren jubileum Voor de viering van het zil veren jubileum van de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen van 't Ned. Roode Kruis bestond in de Burgerzaal van het Oostburgse raadhuis was veel belangstelling. Hoofdbestuursleden, gemeente besturen uit de streek, donors, colonneleden en vertegenwoordi gers van bevriende organisaties waren aanwezig. Waarnemend voorziteer dokter F. F. Loose sprak een welkomstwoord. Hij schetste de ontwikkeling van de afdeling van 1939 tot heden, het vele werk in de oorlogsjaren, en de grote verdiensten van dr. H. P. de Jong, die door ziekte niet aanwezig kon zijn, en de propa gandist, de heer M. I. Hoste. Het ledental steeg van 500 tot ruim 2500. De bloedtransfusiedienst' heeft grote betekenis gehad en bezit die nog, dank zij de spon tane mededeling van de bevol king in de streek. Mr. A. de Graaf, landelijk voor den. Hij noemde de grote stuw kracht van dr. De Jong voor de bloedtransfusiedienst en hij zal de thans zieke oud-voorzitter op zoeken om hem de Landstein- penning voor donors te overhan digen. Aan de heer Hoste bood hij een zilveren doos met in scriptie aan. De heer Constandse, provinciaal vertegenwoordiger, merkte op dat de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen de grootste is in de provincie. Burgemeester J. L. van Leeuwen overhandigde het bestuur een enveloppe met inhoud. Speciaal noemde hij hier bij de regionale taak in de streek. Notaris Mijs uit Oostburg, vele jaren voorzitter, wees op de pret tige contacten met België, die naar zijn mening door het hoofd bestuur niet altijd op de waarde geschat werden welke ze beho ren te hebben, waarop de heer De Graaf interrumpeerde dat er dan toch in de loop der jaren iets was veranderd. Namens de donors sprak de heer J. Baal uit Schoondijke en namens de kruis verenigingen de heer A. Gossens uit Aardenburg. Aan deze receptie was tevens een expositie verbonden, die alle taken van het Roode Kruis illus treerde. Jaarvergadering K.V.P. Vrijdag a.s. houdt de afdeling van de K. V. P. haar ledenver gadering. Punten van bespreking zijn o.a. het vaststellen van de contributie en de door het rijk in te voeren weggelden. Op de vergadering, die geleid zal worden door voorzitter Van den Broek, zal ook een alge meen en financieel verslag wor den gegeven door de secretaris penningmeester de heer C. Abra- hamse. Zeeuwse kollekte. De Zeeuwse kollekte 1964, die geleid werd door mevr. L. van Hoekvan Vlaenderen en ge houden werd in de week van 5 tot 10 oktober, heeft opgebracht een totaalbedrag van ƒ230, De grote opbrengst is voorna melijk te danken aan de gron dige voorbereiding en de ijver waarmee door de meisjes-kollek- tanten werd gekollekteerd. Gemeenteraad Bij de ingekomen stukken was een verzoek van drie landbou wers om een verhoogde subsi die in de aansluitkosten van hun percelen op het elektrisch net van de P.Z.E.M. De voorzitter zegt dat men hier te doen heeft met een moei lijke, aangelegenheid. De perce len van verzoekers zijn door de P.Z.E.M. ingedeeld bij de z.g super-onrendabele aansluitingen De subsidieregeling is zodanig dat voor betrokkenen een on evenredig groot aandeel in de kosten overblijft. Het gemeente bestuur wordt hier geconjron- teerd met een actueel geval dat om een oplossing vraagt. De super-onrendabele percelen zijn als zodanig aangeduid omdat de aansluitkosten boven de 10.000 per perceel liggen. Het onrede lijke is nu, dat de bijdragen door provincie, gemeente en P.Z.E.M. resp. 10 20 en 40 bere kend worden van een bedrag van ƒ6000 en niet van de wer kelijke kosten. De bijdragen zijn dus ƒ600, ƒ1200 en ƒ2400, te zamen ƒ4200. Voor de betrok kenen blijft er dus altijd nog een bedrag te financieren ad 5800. In de meeste gevallen is dit bedrag nog hoger. Bovenge noemde regeling is voor de be trokkenen onaanvaardbaar. De vergadering stelt zich ach ter het standpunt van B. en W. en besluit voor zover het in het vermogqn ligt mede te helpen om voor verzoekers tot een aan vaardbare regeling te komen. Het subsidieverzoek wordt aangehouden. a De subsidie aan het E.T.I. wordt verhoogd van 0,07 tot 0,12 per inwoner. Tot lid van het algemeen be stuur van de bestuursschool wordt aangewezen de heer W. J. A. Dhondt, gemeentesecreta ris. Aan de Gebrs Bron wordt toe gestaan een aparte regeling te treffen met de gemeente Bres kens, gelijkluidend aan die van de gemeenschappelijke vuilnis ophaaldienst in West Zeeuws- Vlaanderen, waaraan thans al een achttal gemeenten besloten hébben deel te nemen. De ge meente Breskens is niet genegen tot de gemeenschappelijke rege ling toe te treden, maar wil wel gebruik maken van de diensten van de firma Bron en daarmee een aparte regeling treffen. De voorzitter stelt vervolgens aan de órde de invoering van een z.g. „Woonforensenbelasting" per 1 januari a.s. In de ontwerp verordening zijn de aanslagen per jaar aangegeven, waarvan de kleinste aanslag is 100 per jaar, oplopend tot 200. Als maatstaf wordt genomen het be drag waarvoor de woning tegen brand is verzekerd. Onder de heffing zullen vallen personen die in de gemeente een z.g. zomerhuisje te hunner beschik king hebben, maar in de ge meente geen hoofdverblijf heb ben en dus niet in het bevol kingsregister zijn ingeschreven. Als motieven- voor de invoe ring van die belasting geven B. en W. aan dat die personen mee genieten van voorzieningen zoals voorzieningen aan straten, riolering, openbare verlichting, brandweer e.d. Zonder hoofdelijke stemming 71. Terwijl Palermo naar het lichaam van Alfonso staarde, ge troffen door het spookachtige einde van zijn doodsvijand, hoor de hij gerucht bij de ingang van de zaal en wendde zich snel om, het zwaard in de vuist. Doch tot zijn opluchting waren het slechts Aram en Clelia, die opgewonden de zaal binnenkwamen. „Palermo", de stem van het meisje klonk angstig. ..Zütge ge wond? Aram begreep net op tijd welke list Alfonso had bedacht om u te doden toen hij zag dat Felix met een onbereden paard naast zich wegvluchtte! Wij zijn zo snel mogelijk teruggekeerd. Wijze zweeg plotseling toen ze het stille lichaam voor het vuur ontwaarde. „Het zwaard dat Palermo rechtmatig toekwam heeft hem zei de oude .vrouw zacht. ,Het doodde z'n moorde naar. Jaren geleden verborg ik het in de stoelleuning. Ik was be vreesd om het u te geven; het had reeds teveel leed aangericht! Doch ik deed verkeerd. Het be hoort u toe. Het redde u toen ge in nood verkeerde. Steek het in de schede, mijn 20on." De dichter gehoorzaamde 'met een lichte glimlach. Toen trad hij oo Clelia toe en legde, zonder op de andere te letten, zijn arm om haar schouders. „Ik heb thans het zwaard en de zwaardschede zei hij zacht. „Volgens de wens van uw vader moet ge thans met mij in het huwelijk treden. Is U dat onwelgevallig, vrouwe...?" Het meisje gaf geen antwoord, doch haar ogen waren welspre kend genoeg. De heren Hagenaars en Sol ont vangen uit handen van burge meester Itijpstra de aan hen Woensdagmorgen vond op het stadhuis een kleine plechtigheid plaats, waar in intieme kring 'n schijnwerper werd gericht op twee Terneuzenaars, die sinds een groot aantal jaren een be langrijke bijdrage hebben ge leverd aan een stuk sociaal werk. Oud-burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen, deelde in zijn kwaliteit van voorzitter van het K. W. F.-fonds mee, dat op de bestuursvergadering die dinsdag avond werd gehouden, als een der hoofdpunten op de agenda stond het uitreiken van een legpenning aan de heren F. Hagenaar en C. Sol. Door de omstandigheid, dat de burgemeester daarbij niet aanwezig kon zijn, werd dit punt thans hier aan de orde gesteld. De heer Tellegen deelde ver der mee, dat het K. W. F.-fonds goed aanslaat bij de bevolking en dat de ledenwerfactie van vorig jaar een groot succes is gewor den. De onlangs gehouden collec te heeft bijna vier cent per in- verleende legpenning van het Koningin Wilhelminafonds. halen: de heren Hagenaar en Sol. Met het uitreiken van deze leg penning, die slechts bij hoge uit zondering wordt verleend, wilde hij alle collectanten en verdere medewerkers eren. De overhandiging van de pen ning zag mr. Tellegen meer als een taak voor Terneuzens eerste burger, mr. H. Rijpstra, dan voor Terneuzens ere-burger, weshalve hfj deze aan de burge meester doorgaf, die ze op zijn beurt aan de beide heren ter- hand stelde. De heer Sol dankte voor deze onderscheiding, waarbij hij op merkte hier in de raadszaal reeds vele onderscheidingen te hebben zien uitreiken. Dat hij thans zelf aan de beurt was, betekende voor hem een grote verrassing. Voor de heer Hagenaar was het niet de eerste maal, dat hem een onderscheiding te beurt viel. In dit geval wilde hij in zijn dank de grote groep mensen be trekken, op wie nimmer vergeefs Mr. P. Tellegen wenst de heer Sol geluk met de verleende legpenning. woner opgebracht. Collecteren, aldus mr. Tellegen, voelen veel mensen als een plicht, sommigen als een hobby. Twee mensen die het machine-apparaat van het collecteren in werking stellen, wilde hij hier even naar voren een beroep wordt gedaan en die een groot stuk van de zorg van het bestuur overnemen. Zowel hij als de heer Sol spra ken de hoop uit dit prachtige so ciale werk nog vele jaren te mo gen voortzetten. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld of het politietoe zicht in de gemeente bevredigt nu er sinds geruime tijd geen post van de rijkspolitie meer is. De voorzitter zegt, dat, hoewel er geen klachten zijn, hij nooit in de situatie zal berusten dat er geen politiepost meer in de gemeente is. Cursus ontvangen en verzorgen van gasten Op initiatief van de afdeling Zuid zande van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen zullen de hotel houders en de pensionhouders ge durende de wintermaanden een cur sus kunnen volgen onder het motto „Ontvangen en verzorgen van gas ten". De afdeling van de plattelandsvrou wen, die normaal in de wintermaan den cursussen organiseert op velerlei (uiteraard vrouwelijk) gebied, is tot de keuze van de hier genoemde cur sus gekomen, omdat men meende hiermee in een behoefte te voldoen. Naast de initiatiefneemster zijn te vens ingeschakeld de plaatselijke V.V.V.'s van Cadzand, Nieuwvliet en Cadzand. Leden van de organisaties kunnen voor een laag tarief in de aanstaafde wintermaanden hun theoretische ken nis verrijken om de gasten voor het seizoen 1965 nog beter te ontvangen en verzorgen dan tot nu toe reeds het geval was. De cursus zal bestaan uit een 8-tal lessen, waarbij in de eerste les zal worden behandeld „De ontwikkeling van de streek", door de heer P. Ver- hage, gemeente-secretaris van Cad zand. Verder worden onderwerpen behandeld als: de inrichting van zo merwoning en pension, hoe ben ik een goede gastvrouw, bereiding van ge rechten, opmaken van schotels, dek ken van tafels voor verschillende maaltijden en bloemen schikken, voor welke huishoudelijke onderwerpen de medewerking zal worden verkregen van de huishoudelijke voorlichtings dienst ten plattelande. Ook de fis cale zijde van het houden van pen siongasten zal onderwerp van bespre king zijn, waarover een uiteenzetting zal worden gegeven door de heer P. Moll, belastingconsulent te Zuidzan de. Al met al een lofwaardig initiatief, waar velen in de toekomst hun voor deel mee zullen kunnen doen. Ontspanning bejaarden In een vergadering van het Oranje- Comité te Zuidzande is besloten nog deze maand te starten met de socië teitsmiddagen. De eerste mddag zal worden gehouden op dnsdag 20 ok tober in hotel „De Zwaan" en ver volgens weer.om de veertien dagen

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3