De Fijne Engelse Melange N.C.R.V. experimenteerde voor de boeren Geneesmiddelen, alcohol en verkeer EVENTUEEL NET CHAUFFEREN VERBIEDEN BESPREKING CONSUMENTEN BELANGEN Beursoverzicht Landbouwwagens reden de zaal binnen Douwe Egberts Pagina 2 Donderdag 15 oktober 1964 Boter in Moskou Landbouwschap Soldaat door schot gedood Verduistering van huurauto's Inhaalmanoeuvre op autosnelweg Onrustige Zenuwen f DE WEDIJVER TUSSEN AMSTERDAM EN ROTTERDAM Dr. PAULING OVER DE KERNPROEVEN Douwe Egberts Pickwick Thee? U proeft het zo: dat is een thee met een eigen karakter. De smaak is bijzonder fijn en verkwikkend, de geur zeldzaam krachtig. Een verrassing apart is wel de afschenk: diep van kleur, zeer rijk en royaal. Niet voor niets heeft deze fijne Engelse melange zich bij zo vele gezinnen als een echte tractatie ingeburgerd TWEEDE KAMER PRIJZENBESCHIKKING BROOD INGETROKKEN KOSTEN VAN HET LEVENSONDERHOUD KARTONNEN GRENSBEWAKERS INTERNATIONALS ONGEANIMEERD NEDERLANDS SCHIP GEZONKEN AGENDA Beursindices Vele boeren en andere belang stellenden, bijeengebracht door advertenties in de landbouwbla den, hebbep :n de eierhal te Barneveld meegewerkt aan een experimenteel televisieprogram ma van de N. C. R. V. In deze bijeenkomst gaven des kundigen en willekeurig uit het publiek gekozen boeren hun vi sie op de landbouwproblemen van deze tijd. Zowel minister Biesheuvel als boer Koekoek, zelf niet in de hal aanwezig, konden dank zij film en t.v. toch het woord richten tot en gezien worden door de aanwezigen. De medewerking van de heer Koe koek was voor de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, reden geweest de zijne er aan te onthouden. Minister Biesheuvel, die elders als kijker het programma volgde, kon via het in de hal opgestelde televisietoestel meteen antwoor den op een opmerking van een der medewerkers aan het pro gramma, waarmee hij het niet eens was. Door de boterexporttoeslag kan het gebeuren dat Moskouse huis vrouwen Nederlandse boter kun nen kopen voor een kwartje per pakje, had die medewerker, de heer Vos, landbouwredacteur van „Trouw", gesteld. De minis ter zei dat soms een bescheiden exportoeslag wordt gegeven. Een paar maanden geleden is dat ook gebeurd, maar de landen achter net ijzeren gordijn werden toen Uitdrukkelijk uitgezonderd. Er werd in de zaai gevraagd, wie vóór en wie tegen het Landbouwschap was. Bij „te gen" gingen geen, bij „vóór" wel handen omhoog, hoewel lang niet alle. Landbouwwagens met graan en met granen en suikerbieten kwamen de hal binnenrijden als hulpmiddelen voor 'n aan schouwelijke les in productivi- teitstoeneming. Ter voorbereiding van de uit zending waren verscheidene en- Tijdens een les schietopleiding- geweer op het kazerneterrein van de Isabellakazerne in Den Bosch is gisteren de 20-jarige dienstplichtig soldaat A. K. van der Mark door een schot getrof fen en gedood. Het slachtoffer .woonde in Rijswijk en was leer ling van de kaderschool infante rie in Den Bosch. I Na laden, ontladen en herla den met exercitiepatronen werd het richten beoefend, waarbij ge bruik werd gemaakt van een ■richtbord dat op enkele meters [afstand door een medeleerling rwerd vastgehouden. Tevoren die nen de exercitiepatronen te wor- 'den verwijderd. Dit was echter [verzuimd en bovendien bleek zich tussen de exercitiepatronen [een scherpe patroon te bevinden, [waardoor soldaat Van der Mark, die het richtbord vasthield, do- Idelijk in het hoofd werd getrof fen. De marechaussee stelt een onderzoek in. ■Uk. f De Eindhovense politie heeft de 26-jarige J. P. en zijn 21-jari- ge echtgenote H. P.-V. uit Oss aangehouden op verdenking van verduistering van huurauto's van taxibedrijven in Sittard, Krui- ningen en Middelburg. De politie in Sittard had een tip gekregen dat het echtpaar zich in een ca ravan in de omgeving van Eind hoven zou ophouden en vroeg de Eindhovense politie om hulp bij de opsporing. Het echtpaar, dat ook over een auto bleek te be schikken, waarvan de herkomst nog onbekend is, zal naar Sittard worden overgebracht voor nader verhoor. Ook de Belgische politie heeft belangstelling voor het echtpaar. Zij riep de hulp van Interpol in voor aanhouding van de man en de vrouw, die zij ver denkt van verduistering van een in België gehuurde auto. Binnen een half jaar zal de stichting „wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid" be ginnen met een speciaal onder zoek naar het verschijnsel van de inhaalmanoeuvre op de auto weg. Op het ogenblik is men bezig met de opzet van dit on derzoek. De stichting noemt deze stu die een bijzonder moeilijke, ook al omdat nog weinig bekend is van het gedragspatroon van de autosnelweggebruiker. Een aan de stichting verbonden psycho loog is op het ogenblik bezig zich te oriënteren. Het onder zoek werd gisteren tijdens een persconferentie in Amersfoort aangekondigd door de directeur van de stichting, ir. E. Amus- sea. quêtes uitgevoerd Het bleek dat 51 van de ondervraagde boe ren recht meent te hebben op subsidies, 49 niet. 't Merkwaar dige feit deed zich voor, dat het percentage niet-boeren, dat van mening is, dat boeren recht heb ben op subsidie, veel groter is. (Adv.) Mijnhardt's Zenuwtabletten 64 van de boeren zou weer boef willen worden als ze op nieuw moesten kiezen, 72 wil liever zelfstandig blijven dan meer verdienen, 61 is tegen en 28 voor coöperatieve exploita tie van bedrijven. Behalve de landbouwredacteur van „Trouw" werkte ook mee de oud-landbouwredacteur van ,Het Parool', de heer K. J. Vrijlink, thans burgemeester van Idaarde- radeel. Zij waren persoonlijk aanwezig. Prof. Horring van de landbouwhogeschool te Wage- ningen leverde een bijdrage via de film. De problematiek van het gebruik van geneesmiddelen, al of niet gecombineerd met alcohol in het verkeer, komt er in de eerste plaats op neer dat arts, apotheker, tandarts (verdovende injecties) en verkeersdeelnemer zich van de gevaren veel te weinig bewust zijn. „Van gemeenschappelijke rege lingen verwachten we goede resultaten. Afgezien van de nor male gezonde samenwerking tus sen de havens onderling zullen B. en W. blijven zoeken naar gemeenschappelijke punten in het beleid". Dit zei Amsterdams wethouder voor publieke wer ken drs. J. M. den Uyl in de ge meenteraadsvergadering naar aanleiding van de wedijver op havengebied tussen Amsterdam en Rotterdam. Bij de behandeling van de nota over „Ruimtelijke ontwik keling van de Amsterdamse haven in gewestelijk verband" had de heer H. J. Nipperus op gemerkt: „Deze kinderachtige concurrentie moet uit de wereld. Zij heeft bij het aantrekken van industrie tot gevolg dat men tot kapitaalsverlies leidende faci liteiten geeft en niet zo streng kan selecteren als wenselijk is, zei hij. De heer A. A. Verhey (C.P.N.) voegde hieraan toe dat meer samenwerking tussen de twee steden noodzakelijk is om een sterke concurrentiepositie ten opzichte van buitenlandse havens op te bouwen. Meer dan een half miljoen kinderen zullen dood, misvormd of achterlijk ter wereld komen, De beslissing voor de arts of een patiënt na het gebruik van bepaalde geneesmiddelen zal mo gen chaufferen, kan erg moeilijk ziin, maar de ervaring leert dat het kernpunt niet ligt in het feit dat een arts een foute beslissing neemt of een patiënt een waar schuwing van een arts niet ter harte neemt, maar dat aan het probleem geen aandacht wordt geschonken, aldus dr. F. A. Nele mans, hoofd van de afdeling kli nisch geneesmiddelenonderzoek T.N.O. in een inleiding op het congres van het verbond voor veilig verkeer. KIJTV AARDIGHEID Het aantal mensen dat tegen woordig een auto bestuurt, ter wijl zij geneesmiddelen gebrui ken, is groot: een schatting van tien procent is aan de lage kant, meende dr. Nelemans. Een aan tal geneesmiddelen beïnvloedt de rijvaardigheid in negatieve zin. Het is uiterst moeilijk de invloed van geneesmiddelen op de rij vaardigheid vast te leggen. Ver mindering van een bepaald facet zal voor de een nauwelijks een handicap betekenen, terwijl de ander volledig ongeschikt wordt om te chaufferen. Het signale ren van geneesmiddelen als oor zaak van verkeersongelukken of van het in gevaar brenèen van het verkeer neemt steeds toe. VOORLICHTING Dr. Nelemans meende dat via allerlei nubliciteitsorganen zowel de patiënten als de artsen, apo thekers en tandartsen voortdu rend moeten worden geconfron teerd niet het probleem genees middel en alcohol en verkeer. De medische professie zal er aan moeten denken de patiënten eventueel het chaufferen te ver bieden. De patiënten zullen de dokter, die hun geneesmiddelen voorschrijft, moeten vragen of zij mogen chaufferen en even tueel alcohol mogen gebruiken. De patiënten moeten leren dat binnen afzienbare tijd het excuus, dat zij niet wisten dat een hun voorgeschreven geneesmiddel de rijvaardigheid beïnvloedde, niet meer zal worden geaccepteerd. De overheid zal artsen en apo thekers voorlichting moeten ge ven. Bovendien zal zij er op moe ten toezien dat de verpakte ge neesmiddelen op de bijsluiter duidelijke waarschuwingen be vatten. Deze waarschuwingen zullen vóór alles naar overleg met de arts moeten wijzen. COMBINATIE DIET ALCOHOL Dr. Nelemans noemde de ge neesmiddelen die van belang zijn in verband met de verkeersvei ligheid. Deze zijn kalmerende middelen, middelen tegen angst, onevenwichtigheid, onrust, span ning, enz. (de zogenaamde psy chofarmaca) middelen tegen wagen- of reisziekte, middelen tegen jeuk, middelen die 'de hoest onderdrukken, middelen tegen allergische ziekten, slaapmidde len in de na-nacht genomen, en sterk werkende pijnstillende middelen. In het algemeen ver dragen deze geneesmiddelen de combinatie met alcohol slecht. Daarnaast zijn er dan nog op wekkende middelen, eetluston- derdrukkende middelen en mid delen tegen hoge bloeddruk. STRENGE STRAFFEN Mr. H. G. van Everdingen, officier van justitie te Amster dam, achtte het duidelijk dat de rechter tot een veroordeling kan komen, ook bij matig en gering alcoholgebruik door de verdach te. De verkeersveiligheid brengt mede dat uit 'n oogpunt van alge mene preventie streng moet worden gestraft. Het is een enorm ingrijpende maatregel het rijbewijs te ontne men en de rijbevoegdheid voor langere tijd te ontzeggen. Er zijn gevallen waarindegene die dit treft, brodeloos wordt. Dit mag tegenover het algemeen belang van bescherming van de ver keersveiligheid, dus van onze medemensen, slechts van onder geschikt belang zijn bij de bepa ling van de strafmaat. Er moeten bepalingen komen die de rechter meer mogelijk heden geven, zelfs tot ontzegging van de rijbevoegdheid voor het leven. Het maximum is thans vijf jaar en bij recidive tien jaar. Waarom, zo vroeg de inleider zich af. Het kan nodig zijn om iemand die voor het eerst te recht staat, voor zeer iange tijd, zo niet voorgoed de rijbevoegd heid te ontnemen. als Frankrijk een atoombom van twintig megaton boven de Stille Oceaan tot ontploffing brengt, zo heeft de Amerikaanse geleer de dr. Linus Pauling woensdag verklaard. De 63-jarige Pauling, twee maal winnaar van een nobel- prijs (voor scheikunde in 1954 en voor de vrede in 1962), kwam woensdag in Sydney aan voor het bijwonen van het Australi sche congres voor internationale samenwerking en ontwapening. „Tot dusver heeft men atoom bommen met een totale kracht van zeshonderd megaton laten ontploffen", aldus de geleerde. „In de loop van de tijd zal dit het dood of misvormd geboren worden van zestien miljoen kin deren veroorzaken. Als Frank rijk nog twintig megaton aan het totaal toevoegt, zullen er nog een half miljoen kinderen worden opgeofferd. Bovendien zal één op de vijftienhonderd mensen sterven aan door kern proeven veroorzaakte kanker. Dat wil zeggen dat ongeveer twee miljoen mensen die nu leven, hun normale levenskan sen met tien, vijftien of twintig jaar zien dalen. 4's de Pranse proeven doorgaan, wordt dit ge-, tal nog met een dertigste ver meerderd." Doe wat meer thee in de pot, en /ten scheutje melk in de kop. Ongelooflijk, hoe zó'n kop thee smaakt en geurt! Ceylon Melange (Geel etiket) 104 et. Engelse Melange Groen etiket) 86 et. Minister Amlriessen (ec. za ken) liet in de openbare com missievergadering over zijn be groting in de tweede kamer enig licht schijnen over zijn plannen voor een te vormen raad van overleg voor consumentenzaken. De samenstelling hiervan, zo zei hij, zal zo breed mogelijk moe ten zijn. Hij dacht aan vijftien leden uit alle lagen van handel, bedrijfsleven en consumenten (ook werkgevers en werkne mers) De leden zouden om hun spe ciale deskundigheid moeten wor den benoemd. Een econoom zou voorzitter moeten zijn en ook enige zuiver technische deskun digen op verschillend terrein zouden lid van de raad moeten zijn. Deze raad mag geen strijdor- gaan zijn, aldus de minister. Er is veel misverstand en er zijn zoveel verwijten over en weer tussen bedrijfsleven en consu menten, dat overleg tussen des kundigen uit de betrokken groe pen veel kwaad zal kunnen ver mijden. Een idee om deze raad in de S.E.R. te incorporeren leek de bewindsman niet raadzaam. De raad zal voor het vergelij kend warenonderzoek veel goed werk kunnen doen op het gebied van methodiek en systematiek. Hier zal evenals bij de adviseren de taak aan de overheid een goed twee-richting-verkeer kunnen ontstaan. Voor het vergelijkend warenonderzoek wenste de mi nister geen nationaal instituut, wel een met subsidie stimuleren de overheid. Het vergelijkend prijsonderzoek wil hij apart hou den. De prijsaanduiding per stan- daard-hoeveelheid zonder kwali- teits-beoordeling had zijn bijzon dere aandacht, evenals de prijs vaststelling van dienstverlening. Ook op deze punten kan vrucht baar overleg tussen consumenten en bedrijfsleven worden ge pleegd. De uniforme etikettering is zijns inziens prachtig op gang gekomen. De reclame-code ter vermijding van misleidende voor lichting werpt nuttig effect af. Minister Andriessen voelt in eerste instantie niet voor een afkoelingsperiode waarin een koopcontract, getekend in de hitte van onderhandelingen, on gedaan kan worden gemaakt, ook niet, indien daarbij bestelde goe deren nog niet zijn geleverd. HEERLIJK AVONDJE „Ik vind de verkiezingsavond nog altijd een heerlijk avondje", zei de A.R.-fractieleider de lieer .Smallenbroek tijdens een open bare commissievergadering over binnenlandse zaken in de tweede kamer. Hij wilde de spanning er in houden. Bij gebruik van stem- machines zouden z.i. de uitslagen zo snel bekend zijn, c.at de aar digheid eraf zou gaan. De heer Smallenbroek vond het gebruik van stemmachines politiek onge wenst. Bovendien zou het stem men voor invaliden en ouderen moeilijker worden. Minister Toxopeus troostte de heer Smallenbroek met de mede deling, dat de stemrnachine de hele zaak niet zal bederven. Ge bruik van een machine wordt eventueel mogelijk gemaakt, niet voorgeschreven. De machine voorkomt het maken van telfou ten- Vooral indien een gemeente moeilijk aan bezetting van stem bureaus kan komen, zal het mo gelijk zijn, indien een wijziging van de kieswet goedgekeurd wordt, stemmachines te gebrui ken. Proeven hebben bewezen, dat de stemrnachine niet moeilijk in het gebruik is, zo verklaarde de minister. De ministers van economische zaken en van landbouw hebben na overleg met de Nederlandse bakkerijstichtig besloten de prij- zenbeschikking brood 1964 in te trekken. Dit besluit is genomen, nadat is gebleken dat de be schikking in het algemeen op juiste wijze wordt nageleefd en nadat het bestuur Van de bakke rijstichting de ministers heeft kunnen verzekeren, dat de uni forme broodprijzen, zoals die momenteel gelden, redelijk moe ten worden geacht, zodat er geen aanleiding is van deze prijzen af te wijken. De thans geldende prijzen zijn in de grote steden voor water witbrood 55 cent, voor volkswit brood 53 cent en voor volks- bruinbrood 52 cent. In een aantal provincieplaatsen zijn deze prij zen resp. 56, 54 en 53 cent, in de rest van het land resp. 57, 55 en 54 cent, alles per achthonderd gram. Minister Andriessen acht het niet uitgesloten dat de kosten van het levensonderhoud dit jaar non zullen stijgen. Het prijs indexcijfer is gedurende de maanden januari tot en met sep tember van dit jaar gestegen met 5,7 procent. Tijdens de openbare vergade ring van de commissie voor eco nomische zaken uit de Tweede Kamer noemde de minister het niet uitgesloten dat dit cijfer eind van dit jaar op 120 zal komen. Hij stelde daar tegenover vast, dat de toeneming van het prijs peil over het gehele jaar geno men niet meer dan 6 procent zal bedragen. Deze prijsstijging is helemaal niet leuk, maar er valt niet aan te ontkomen, aldus de bewindsman. (Adv.) Volgens 't Weense blad „Neu- es Osterreich" zouden de Hon gaarse uitkijkposten aan de Hon gaarse 'grens niet bemand zijn door echte, maar door bordpa pieren grenswachters. In een artikel onder de kop „Poppen bij het ijzeren gordijn" schrijft het blad, dat Oostenrijk se grensbewakers er achter zijn gekomen, dat verscheidene Hon gaarse uitkijktorens met bordpa pieren soldaten zijn bemand. Wat de reden hiervoor is wellicht een tekort aan mensen voor de grensbewaking, of misleiding van vluchtelingen is niet be kend, aldus het blad. Bijna alle hoofdfondsen heb ben gisteren wat verlaten in de markt gelegen. Dit hoofdzake lijk door gebrek aan stimulerend nieuws, waardoor de kooporders van het publiek uitbleven. De beurs zelf nam een afwachtende houding aan in verband met de verkiezingen in Engeland, die vandaag worden gehouden. Wallstreet stelde dinsdag teleur door met lagere slotkoer- sen af te komen als gevolg van de staking aldaar in de automo bielsector. Van het Nederlandse front was geen bedrijfsnieuws binnen gekomen, waardoor de markt, in welke richting ook, kon worden beïnvloed. Dit alles leidde er gisteren toe, dat de handel in de hoofdfondsen, ge durende de gehele beursduur, met een slakkengang voort schreed. De koersfluctuaties op de dag bleven binnen zeer nau we grenzen. Ten opzichte van het voorgaande slotniveau wer den lagere koersen geregistreerd, Kon. Olie viel bepaald tegen met een openingsprjjs op 166 (167.70). Dit fonds is de vorige week flink gestegen. Nu de stij ging zich de laatste dagen niet verder heeft voortgezet, ging men gisteren maar eens tot winstnemingen over. Deze kwa men in een vrij lege markt met als gevolg, dat de prijs verder inzakte tot f 165.70. Philips bood aanvankelijk goed weerstand op ƒ160.50 (ƒ161), doch kon dit niveau later op de middag niet handhaven. De koers zakte even in tot 159,90, terwijl de stuk ken de markt verlieten op circa 160. Unilever 60 cent lager op 148. A.K.U. moest van de dins dag behaalde koerswinst van acht punten een paar punten af staan. Hoogovens werden onver anderd op 591 geadviseerd. In aandelen Centrale Suiker kwam pas heel. laat een transactie tot stand op circa 403 (405). Het is lang geleden dat er in deze aan delen zo weinig is omgegaan. Aandelen K.L.M., die in Wall street dollar hoger sloten, kre gen een hogere advieskoers. De koersen in de scheepvaart sector brokkelden verder af. Van Nievelt daalde tot 98% (99%) Scheepvaart-Unie een punt lager op 126%. De stemming voor de leidende cultures was prijshou dend zonder meer. De staatsfondsenmarkt gaf wei nig verandering te zien. Van daag kan tegen 98% procent worden ingeschreven op de 5% procent staatslening 1964/2 groot ƒ200 miljoen. In de lokale af delingen was het zeer stil. Op de incourante markt werden aandelen Rubatex verhandeld van 110 tot 115, tegen een laatst- Hoge zeeën hebben woensdag het 3002 ton metende Neder landse vrachtschip „Doris", rede rij K.N.S.M. te Amsterdam, op een golfbreker van de haven van Napels doen lopen. Het schip is in ondiep water gezonken. De bemanning wist zich, aldus een mededeling van de haven dienst, in veiligheid te stellen. De uit 40 koppen bestaande bemanning werd gered door Napolitaanse reddingboten en door eenheden van de Ameri kaanse marine. De „Doris" was gekomen uit de Turkse haven plaats Iskanderun. De gezagvoerder van de „Do ris" verliet met zijn officieren op het allerlaatste ogenblik het zin kende schip, dat door een groot gat in de achtersteven vol water was gelopen. Zij maakten ge bruik van een kabel, die tussen schip en kade was gespannen. De veertig geredde bemanningsleden zijn ondergebracht in hotels in de stad Napels. Pogingen van drie Italiaanse sleepboten om de „Doris" vlot te trekken, liepen op niets uit om dat de zee te ruw was en wegens het feit, dat de „Doris" te veel schade had opgelopen. Het schip zonk woensdagoch tend om 9 uur 12 Ned. tijd. DONDERDAG 15 OKTOBER Terneuzen: Café Maandag, 7.30 uur: Bijeeenkomst leden „Oud- Terneuzen". VRIJDAG 16 OKTOBER Terneuzen: „Novita" (Axelse- straat) 26 uur: Rya demon stratie Fins knoopwerk. - Sluiskil: Café De Krijger, 8 uur: Prijskaarting. gedane notering op 135. Dit for se koersverlies dient te worden toegeschreven aan het ontslag van 40 werknemers, als gevolg van het stopzetten door Rubatex van de schuimrubberproduktie. Aandelen Billiton 2e rubriek lagen goed gedisponeerd in de markt op de recordprijs' voor tin. (1953 100) 12/10 13/10 14/10 588.4 591.8 588.6 346.6 346.4 347.8 140.9 140.7 140.0 233.9 233.4 233.1 165.0 165.5 165.4 411.2 412.7 411.5 NABEURSKOERSEN A.K.U.(484%) Hoogovens: (593%) Kon. Olie165—165.60 165.70 Philips: 159.60—160 (160.20) Unilver: 147.50 (147.80) Stemming: ongeanimeerd. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2