Nobel-vredesprijs voor Ds. Martin Luther King De landing van de Voschod Brits verkiezingsoverzicht Komplot tegen Johnson ontdekt Geen ongerustheid over kolen HET WEER Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. TRUMAN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN KOSMOS-48 IN DE RUIMTE VOLKSREFERENDUM IN NEDERLAND Belgisch koninklijk bezoek aan Zuid-Amerika VONNISSEN IN PORTUGAL Indonesisch olieman mag naar huis DE ONTVOERING VAN SMOLEN De roofoverval in Amsterdam Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DONDERDAG 15 OKTOBER 1964 - 20e Jaargang - No. 6289/ VRIJSPRAAK IN ROOKBOM PROCES GO0DG PMitiëering bij abonnement: Temeuzen Dtreeteun-Hoofredaeteufï I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'1 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. Rubriek „Kleine Advertenties'* (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot ie diir v.iu. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. DE VRUE ZEEUW De Nobelprijs-1964 voor de vrede is toegekend aan de Ame rikaanse negerleider dominee Martin Luther King, zo is woensdag officieel in Oslo be kendgemaakt. Aan de prijs, die dominee King zal worden uitgereikt op 1.0 december, de sterfdag van Alfred Nobel, is een bedrag van 273.000 Zweedse kronen (ruim 195.000 gulden) verbonden. De prijs wordt toegekend door een com missie uit het Noorse parlement. Ds. King is de tweede neger leider in vier jaar die de vredes prijs heeft gekregen. De prijs was in 1960 voor Albert Loethoe- li uit Zuid-Afrika. De 35-jarige King die geboren is te Atlanta (Georgia) is waar schijnlijk de jongste die ooit de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen. Zijn jongste boek, ge titeld „Waarom wij niet kunnen wachten", handelend over de strijd van de negers in Amerika voor gelijke burgerrechten, werd de vorige maand in Londen uit gegeven. •de zuidelijke staten van Ameri ka. Hij werd in 1929 te Atlanta (Georgia) geboren. Zijn vader is daar nog steeds predikant. Toen hij nog maar een jongen was, gaf een blanke vrouw hem eens in een winkel een klap in zijn gezicht en zei: Jij bent die nik ker die op mijn voet trapte. Toen hij 15 jaar was, ging hij naar het Morehouse-college in Atlanta en zette daarna zijn studie voort in Pennsylvania en aan de univer siteit van Boston. Terug in Montgomery organiseerde King, die altijd voorstander van vreed zame betogingen tegen rassen discriminatie zou blijven, in 1955 de negerboycot van de autobus sen, die in twee gedeelten een voor blanken er. een voor negers waren gescheiden. DIEP ONTROERD Tijdens de ongeregeldheden in de Newyorkse negerwijk Harlem van enkele maanden geleden riep King de negers op een einde te maken aan de gewelddaden. King, die voor een medische controle in een ziekenhuis in Atlanta vertoeft, zei: Ik ben diep ontroerd, dankbaar en vereerd. Mevrouw King zei dat zij en haar echtgenoot wel wisten dat hij een van de kandidaten was, doch dat zij niet konden geloven dat de dingen die hij had gedaan, belangrijk genoeg waren om voor de Nobelprijs in aanmerking te komen. EEN RIJK VAN RECHTVAARDIGHEID Martin Luther King zei later op een persconferentie te Atlan ta dat hij het geld, dat hij als Nobelprijswinnaar zal krijgen, zal gebruiken ter intensivering van de campagne voor de burger rechten in de V. S. Hij zei de toekenning van «1e prjjs niet alleen te zien als een persoonlijk eerbewijs, maar ook als een huldeblijk aan de discipli ne en moed van miljoenen dap pere negers en blanken van goe de wil, die de weg van geweld loosheid hebben gevolgd bij hun pogingen om een rijk van recht vaardigheid en liefde in de V.S. te vestigen. GEWELDLOOSHEID Dominee King heeft verschei dene malen in de gevangenis ge zeten in staten waar nog rassen scheiding wordt toegepast we gens het leiden van betogingen voor rassenintegratie. Hij heeft als bijnaam gekregen „de nieu we Gandhi" en is ook een predi ker van geweldloosheid. Hij on derhield vriendschappelijke be trekkingen met wijlen president Kennedy. Meermalen trekt hij naar het buitenland om de zaak van zijn rasgenoten te verdedi gen. Dit jaar nog maakte hij een reis door Europa die hem tot in Oost-Berlijn voerde. In het Vaticaan werd hij ontvangen door paus Paulus, die van zijn bewondering voor zijn actie blijk gaf. Het Amerikaanse weekblad Time riep King in 1963 tot „man van het jaar" uit. ONVERDRAAGZAAMHEID Martin Luther King maakte al vroeg kennis met de onverdraag zaamheid van vele blanken in De 80-jarige Amerikaanse oud president Harry Truman is dins dagmiddag met spoed naar een Ziekenhuis in Kansas-City ver voerd en opgenomen- Volgens een woordvoerder van het zie kenhuis heeft Truman een dui zeling gehad, waardoor hij viel en aan zijn hoofd werd verwond. Een dienstbode van Truman heeft gezegd, dat de oud-presi dent thuis in zijn bad is geval len en een hoofdwond heeft op gelopen. Ik hoorde iets en vond hem bloedend in het bad, zei zij. De toestand van Truman is woensdag bevredigend genoemd. De 80-jarige liep bij een val in zijn badkamer twee gebroken ribben en een hoofdwond op. De directeur van het ziekenhuis waar Truman wordt verpleegd, zei dat de oud-president volledig bij bewustzijn is en grapjes met de geneesheden maakt. In de Sowjet-Unie is woensdag de „Kosmos-48", een onbemande satelliet, gelanceerd. Met de Kosmos-serie worden gegevens over de ruimte verzameld. De sa telliet is ongeveer 24 uur na de terugkeer van de Woschod afge schoten. Het Westduitse observatorium in Boohum had eerder gemeld dat het signalen van een nieuw Rus sisch ruimte-experiment had op gevangen. y De „regering" heeft een voor stel ingediend tot wijziging van de grondwet. De wijziging be doelt de mogelijkheid te openen dat in Nederland een volksre ferendum wordt gehouden. De regering, in dit geval het Haags jongeren-parlement, zal op 24 oktober in een zitting van het Zuidhollands jongerenparlement, samengesteld uit de plaatselijke jongerenparlementen van Dor drecht, Rotterdam, Gouda, Lei den, Vlaardingen, Schiedam en Den Haag, in het Haagse ge meentehuis deze kwestie van „de werking van de democratie in .Nederland" aan de orde stel len." Een boerenarbeider was de eerste die de drie Russische ruimtevaarders begroette, toen zij behouden op de aarde waren teruggekeerd. Het trio kwam in een korenveld van een staats boerderij in het noorden van KOSMISCHE VOEDING Het verbeterde ruimtevaart menu van de drie ruimtevaar ders van de Voschod bevatte on der meer worst met een hoog- eiwit- en laag vetgehalte. Si naasappelen waren er niet bij. Op vorige vluchten was gecon stateerd dat die niet goed blijven, zei Tass woensdag. De maaltij den van het driemanschap waren apart verpakt en van kaartjes voorzien waarop de inhoud ver meld stond. Voorbeeld van een middag maal: stukjes gebraden kip, kaas met fruit in tubes, tarwebrood, appels en vitaminepillen. De ruimtevaar»^ aten ook citroenen, vruchtensla, kaas, snoepjes, gebraden kalfsvlees en biefstuk, melk met citroen en broodjes kaviaar. Koffie met melk en vruchtensap werd uit tubes gedronken. De ruimtevaartrantsoenen werden de ruimtevaarders al 24 uur tevoren toegediend om hun organisme aan een nieuw soort voedsel te wennen. 411e drie von den het ontbijt erg lekker, maar de geleerde Feoktistov zei dat de snoepjes niet nodig waren. En geen van drieën vonden zij het speciale „kosmische" tarwebrood zo lekker als het gewone. digde militairen vrijgesproken. In het proces hebben een 20- jarige sergeant, R. Maigre, en een 36-jarige beroepsofficier, ka pitein J. Bergers, terechtgestaan nadat zij verantwoordelijk waren gesteld voor de dood van drie Belgische recruten en het licha melijk letsel van 11 dienstplich tigen. De militairen vonden de dood bij een oefening op 26 februari van dit jaar in het opleidings centrum in de Belgische plaats Beverloo. Zij moesten door een riool kruipen en om oe oefening een realistisch karakter te geven, werd gebruik gemaakt van een rookgranaat. De giftige rook werd drie militairen noodlottig. Een aantal soldaten liep ernstig letsel op aan de ademhalingsor ganen en enkelen van hen zijn nog steeds niet hersteld. De krijgsraad overwoog in het vonnis, dat kapitein Bergers niet verantwoordelijk kon worden ge steld voor het feit, dat de voor schriften voor het gebruik van de rookgranaten niet waren bij gewerkt. Sergeant Maigre werd vrijgesproken wegens zijn onvol doende opleiding, onervarenheid en onwetendheid dat de rook granaten gevaarlijk waren. De Russische ruimtevaarders Vladimir Komarov, Konstantin Feoktiston en Boris Yegorov (van rechts naar links) verlaten hun ruimtekabine na 'n geslaag de vlucht door de ruimte Kazakstan terecht. Zij hadden geen hulp nodig, zo schreef de Pravda gisteren. Binnen enkele minuten bevonden de kosmonau ten zich temidden van een groep opgewonden landarbeiders en per parachute neergedaalde functio narissen. Een hefsehroefvlieg- tuig nam hen mee naar de lan- ceerplaats. Zij zullen aan het einde van de week het middel punt zijn van feestelijkheden, waaronder een geweldige parade op het rode plein. Men acht het niet uitgesloten dat premier Chroesjtsjov, die op het ogen blik vakantie houdt in (ie Kauka- sus, in Moskou aanwezig zal zijn om de ruimtevaarders te kompli- menteren. In Brussel Is woensdag be kendgemaakt, dat koning Bou- dewijn en koningin Fabiola be gin volgend jaar een bezoek aan Zuid-'Amerika zullen brengen. Het is nog niet bekend welke Zuidamerikaanse landen door de Belgische vorst en zijn echtge note zullen worden bezocht Een reehtbank in Lissabon heeft dinsdagavond elf verdach ten schuldig bevonden aan on dermijnende activiteit. Ook ma ken zij volgens de rechtbank deel uil van de verboden communis tische partij. Zij zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van 14 tot 24 maanden Te Corpus Christi in de Ame rikaanse staat Texas is 'n moord- komplot ontdekt tegen president Johnson, die daar zondag a.s. komt. Er is dinsdagavond een 29-jarige man aangehouden, Ju lius Schmidt genaamd, die al we gens moord in de gevangenis heeft gezeten. Er worden meer arrestaties verwacht. De politie had een tip gekregen. Scmidt had het wapen moeten leveren aan de pleger van de aan slag. In zijn huis zijn Duitse vlag gen, uniformen en helmen uit de laatste oorlog gevonden, alsmede wapens en munitie. Onder de wa pens waren een machinegeweer raketwerpers, verdragende gewe ren en handgranaten. Schmidt is voorlopig opgeslo ten wegens overtreding van de federale wapenwet. Elf maanden na de tragische gebeurtenissen in Dallas heeft het nieuws van de ontdekking van een komplot tegen de presi dent nogal wat opschudding in Washington gewekt, hoewel zich in deze verkiezingsperiode al eni ge incidenten hadden voorge daan, ANGSTIGE OGENBLIKKEN Corpus Christi ligt ongeveer 500 km ten zuiden van Dallas, eveneens in Texas, waar presi dent Kennedy 22 nov. j.l. werd vermoord. De officier van justitie te Am sterdam heeft besloten tegen de Indonesische olieman, die dins dag door de recherche werd ge arresteerd wegens het in bezit hebben van 150 gram marihua na, geen gerechtelijke vervolging in te stellen. Dit betekent voor de man dat hij met het aan de oostelijke Handelskade gemeer de Indonesische zeeschip „Tha- marin" naar huis gaat. De doua nerecherche trof het verdovend middel in zijn hut aan. Johnson heeft zijn lijfwacht al verscheidene angstige ogenblik ken bezorgd, omdat hij geen ge legenheid laat voorbijgaan zioh tijdens zijn verkiezingscampagne onder het publiek te mengen. Zondag j.l. werd op het vlieg veld van Phoenix in Arizona een man gearresteerd die een auto matische revolver droeg en zich dicht bij de presidentiële stoet be vond. De volgende dag greep de politie in Casper (Wyoming) twee jongelieden die enige uren vóór de aankomst van de presi dent dreigden hem te zullen ver moorden. De Venezolaanse politie heeft drie mannen en een vrouw aan gehouden, die deej uitmaken van de bende, die de Amerikaanse overste Michael Smolen in Cara cas heeft ontvoerd. Smolen is' inmiddels vrijgela ten. Onder de gearresteerden zijn de bekende kunstschilder van Spaanse afkomst Angel Lu- que en zijn vrouw, een danseres. In hun woning is Smolen gevan gengehouden. De Amsterdamse politie heeft in een sloot dichtbij de camping in het Amsterdamse bos een klein deel voor een waarde van een paar honderd gulden van de buit teruggevonden, nl. 21 ringen waaruit de stenen waren verwij derd. „Het zijn maar een paar schil len, de aardappels zijn er nog niet", aldus commissaris Land man, de leider van het onderzoek in deze zaak. Het bendelid H. B. had verteld dat P. D. de ringen in die sloot had geworpen. De minister van economische zaken, de heer Andriessen, deel de niet de ongerustheid van een aantal kamerleden over de toe komst van de Nederlandse kolen en van de brandstoffenhandel. In de openbare commissiever gadering van de tweede kamer over economische zaken ver klaarde de minister, dat het ver bruik van kolen tot 1975 onge veer even groot zal blijken als op het ogenblik: De te verwachten toeneming van energiegebruik zal grotendeels door olie en aardgas worden opgevangen. De minister verwacht voor 1975 dus een verbruik van vijf miljoen ton steenkool, ofwel 20 tot 25 procent van het gehele energieverbruik. Een kwart zal door aardgas ge dekt worden en de rest door olie. Over zijn toezegging om jaar lijks ongeveer een miljoen ton duurdere Duitse industriekolen voor de Nederlandse elektrische centrales te kopen, zei minister Andriessen onder meer, dat deze aankoop een zekerheidstelling moet zijn voor de toenemende uitvoer van huisbrandkolen. Van een importsaldo van 1,8 min ton in 1963 zal de te verwachten lijn tot 1975 lopen naar een export saldo van 0.3 min ton bii een ksg-uitvoer van drie miljoen ton per jaar en een ksg-invoer van 2,7 min ton industriekolen. De Duitse kolen zullen de elektrici teit niet duurder maken. Spreker dacht aan verevening van kosten van de centrales en eventuele compensatie in de aardgasprijs. Het gaat om 10 tot 15 min gul den per jaar. Het aardgasverbruik zal voor het gehele land in vrij korte tijd oplopen tot- 15 miljard kub. me ter per jaar. Daarbij zullen, zoals door afgevaardigden van ver schillende politieke kleur werd betoogd, verschuivingen optre den, die funest kunnen zijn voor de brandstoffen-kleinhandel. De minister meende, dat geen vrees voor wegvagen van deze be drijfstak behoeft te bestaan. 80 procent van de Nederlandse ka chels wordt met olie gestookt. Er is een redelijke plaats in het ver- bruiksaccres voor aardgas, zodat huisbrandkolen niet voetstoots zullen worden verdrongen. Het overbruggingprobleem voor de handel leek de minister wei oplosbaar in gemeenschap pelijk overleg, evenwel zonder compensaties. Verschuivingen in de handel zijn op grond van wij ziging van behoeften normale verschijnselen. De minister stond niet langer afwijzend tegenover een in te stellen -enereieraad". OVERSTE SMOLEN VRIJGELATEN De Amerikaanse overste Smolen plaatsvervangend hoofd van de militaire missie in Caracas, die vorige week vrijdag werd ont voerd, is dinsdag vrijgelaten. De foto toont hem met zijn vrouw Mariam tijdens de persconferen tie, die hij in de Venezolaanse hoofdstad hield. VEEL BEWOLKING Ten westen van ons land be vindt zich een langgerekt lage drukgebied dat zich uitstrekt over de noordzee, de Britse eilan den en de Golf van Biscaje. Hier in ontwikkelde zich een randsto- ring die vergezeld van een regen- gebied West-Frankrijk binnen trok. Deze storing beweegt zich verder in noordoostelijke richting en kan het weer bij ons beïnvloe den. De bewolking neemt toe en daarmee ook de kans op regen, vooral in de zuidelijke helft van het land. De wind, die overwegnd matig is, draait naar oostelijke en later wellicht naar noordelij ke richtingen. De temperaturen overdag zullen lager zijn dan gis teren. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Veel bewolking en tijdelijk re gen. Overwegend matige wind krimpend van oostelijke naar noordelijke richtingen. Iets lage re temperaturen. DONDERDAG 15 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.33 9.21 Temeuzen 9.08 9.56 Hansweert 9.48 10.36 Walsoorden 9.58 10.46 VRIJDAG 16 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 9.51 10.35 Temeuzen 9.51 10.35 Hansweert 11.06 1150 Walsoorden 11.16 ZON MAAN op onder op onder Okt. 15 7.04 17.46 16.07 16 7.06 17.44 16.33 0A3 17 7.08 17.42 16.54 1.55 18 7.09 17.40 17.13 3.11 19 7.11 17.38 17.3Q ^J4.29 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen (Adv.) Voor de 630 zetels in liet Britse lagerhuis verdringen zich 1756 kandidaten- Stemgerechtigd zijn 35.894.307 Britse staatsbur gers boven de 21 jaar, ongeveer 495.000 meer dan bij de laatste parlementsverkiezingen van 8 oktober 1959. De conservatieven beschikten krachtens de -verkiezingsuitsla gen van 1959 over een meerder heid van 107 zetels ten opzichte van de labour-partij. Als gevolg van tussenverkiezingen was deze meerderheid bij de ontbinding van het 52e parlement uit de Britse geschiedenis geslonken tot 94. De resultaten van de verkie zingen van 1959 waren: stemge rechtigd: 35.399.232 mensen, uit gebrachte stemmen: 27.862.708, opkomst der kiezers: 78,7 pro cent. Stemmen- en zetelverdeling: conservatieven 13.750.935, 49,4 in '59 365 zetels, in '64 350 ze tels; labour 12.216.166, 43.8%, in '59 258 zetels, in '64 256 zetels; liberalen 1.640.761, 5,9 in '53 6 zetels, in '64 7 zetels; overige 254.848, 0.9 in '59 1 zetel, in '64 2 zetels. De stemlokalen gaan vandaag om 21 uur (Ned. tijd) dicht. Men verwacht de samenstelling van de nieuwe kamer tegen midder nacht te weten. Wanneer beide partijen echter tot aan de laat ste uitslagen nagenoeg nek aan nek gaan, zal alles afhangen van de voltallige uitslagen die pas vrijdagmiddag bekend zullen zijn. Bij de verkiezingen van 1959 wonnen de conservatieven onge veer vijftig zetels met een meer derheid tot zeven procent. Een ommezwaai naar labour van min der dan drie en een half procent zou betekenen dat de conserva tieven aan het bewind blijven. Een stijging van vier procent zoX.labour een meerderheid van ongeveer twintig zetels geven, juist voldoepde om een regering te vormen. De Belgische krijgsraad in Luik heeft woensdag in het rookbomproces de twee beschul-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1