De Olympische Spelen te Tokio mms iAo^& BANKETBAKKERIJ ONGELOOFLIJKE EER" VOOR ANTON GEESINK heilzame kracht HERBESAN MANIilERT T0MP0ICES „Au gout de France" DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Kruidenthee Het woonhuis woonhuis ADRl VAN WIJCK Geldig van 15 t/m 21 okt. 1964 Vlees- en garnalencroquetten Noordstr. 80 TERNEUZEN Doe GRATIS mee VS VO-antwoord spel ELKE WEEK 8 prijzen van f 500.- en 800 volgeplakte VIVO-wapenboekjes .elk ter waarde van ƒ5.- LIPSTICKS het 2e blik voor slechts GRATIS 100 VIVO-WAPENTJES 8 SLOPEN Naast de GRATIS VIVO-wapentjes heeft u ook nog recht op een PLUSPUNT a 10ct bij iedere gulden aan boodschappen. Woensdag 14 oktober 1964 H ,„U hebt een ongelooflijke eer te verdedigen", zei prinses Beatris: in het Olympische dorp tegen Anton Geesink. Nauwelijks twaalf uur na haar aankomst in de Japanse hoofdstad gaf de prinses blijk ran haar belangstelling voor de Nederlandse afvaardiging door be zoeken af te leggen bij de dames en de heren. politan-bad met 64 verslagen. De tussenscores waren: 22, 3—0, 0—0 en 1—2. De wedstrijd werd bijgewoond door prins Bernhard, prinses Beatrix en de Nederlandse am bassadeur in Japan, de heer N. A. J. de Voogd. De Duitse ploeg won niet zon der moeite met 31 van Austra lië. "België had het, mede door het raadselachtige fluiten van de Italiaan Costa, nog verre van ge makkelijk tegen Egypte: 85. Prinses Beatrix filmde in Tokio De eerste dag na haar aankomst in Tokio heeft prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het Olympische dorp. De prinses maakte veel filmopnamen tijdens welke judoreus Anton Geesink natuurlijk ook voor de lens kwam. Prinses Beatrix wenste Anton en Peter Snijders (rechts) succes bij de komende krachtmetingen. Bij de ingang van het Olym pisch dorp was de prinses, die in een charmant marineblauw pak je was gekleed en een met blau we figuurtjes bedrukte grote witte hoed droeg, verwelkomd door de voorzitter van het N. O. C., jhr H. A. van Karnebeek, en chef de mission Simon de Wit. Het werd een informeel be- goek aan het Nederlandse kamp, Waar alles normaal doorging. Alleen aan de in hun beste Olympische pak gestoken offi cials konden buitenstaanders op maken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Na de begroeting in het kan toor van de chef de mission maakte de prinses een rondgang langs de woningen, bekeek de inrichting daarvan en onderhield Zich met de atleten. Hoe onge dwongen de sfeer was, bleek het duidelijkst, toen de koninklijke ««.gaste, ,diö-«eif verwoed de film camera hanteerde, plotseling be merkte, dat de film was vastge lopen. Zij riep de hulp in van televisie-cameraman Jaap Buis en hurkte naast hem op 't gras veld, terwijl hij het euvel ver hielp. Nu kwamen de camera's van de sportmensen in actie om dit knusse tafereeltje vast te leg gen. ^Aanzienlijk netter'" Even later kwam de prinses bij het zwemmershuis, waar Erica Terpstra en Ada Kok aan haar werden voorgesteld. Tegen Erica Terpstra zei zij: „Ik vind het toch zo knap zoals u hebt door gezet". Toen de Haagse daarop antwoordde: „We zijn er nog niet", beloofde prinses Beatrix: „Bij de finale kom ik kijken". Vóór haar rondgang had de prinses al een bezoek gebracht aan de Antilliaanse delegatie, waar chef d'equipe G. A. de Jongh de schermer Boutmy en de gewichtheffers Kijna en Cu- riel aan haar voorstelde. Na de terugkeer uit het da mesdorp, waar de met de ko ninklijke standaard getooide auto van de prinses bij het bin nenrijden streng door de poort wachters was gecontroleerd, lachte de prinses hartelijk: „Het was aanzienlijk netter bij de dames". Nog even vertoefde zij temid den van de officials in het kan toor en toen ging het spoorslags in het gezelschap van de ambas sadeur en mevr. De Voogd naar Komazawa om de volleybalwed strijd NederlandAmerika bij te wonen. VOLLEYBAL Nederlaag tegen Amerika Het Nederlandse volleybal team verloor de eerste wedstrijd tegen Amerika met 30. De set standen waren 1510, 1513 en 35—6. De ploeg was geen schaduw Van het team, dat in Hengelo op zo'n eminente wijze Westeuro pees kampioen was geworden. Nerveus en gespannen spelend werd verloren op een manier, die weinig goeds doet verwach ten voor de nog komende wed strijden. Het basisteam, bestaan de uit Jan van der Hoek, Joop Tinkhof, Rob Groenhuizen, Din- ko van der Stoep, Piet Swieter en Jacques de Vink, bleek niet bestand tegen de intimidatiepo gingen van de Yankees. Handen klappend en de gehele wedstrijd elkaar aanmoedigend met vurige kreten, zoals wij dat bij honk balwedstrijden kennen, stonden daar de Amerikanen tegenover een Nederlands team, dat welis waar in de eerste set meteen met 40 wegliep, maar toen opeens de rust verloor. Ondanks de be kende kreet van het ivoltalliee waterpoloteam: „Holland, Hol land spreekt een woordje mee", bleef het slecht gaan en vooral Joop Tinkhof bleek zo'n last van zijn zenuwen te hebben, dat hij moest worden vervangen door Jan Oosterbaan en niet meer terugkwam. De verdere uitslagen waren: Tsjecho-SlowakijeHongarije 3—2 JapanKorea 30 ZwitserlandRoemenië 30 Japan leidt vóór Rusland en de Verenigde Staten. Waterpolo Het Nederlands waterpoloteam heeft zich dinsdagavond ge plaatst voor de halve finales (groepen) van het Olympisch waterpolo-toernooi, die vandaag beginnen. In de laatste wedstrijd van groep C werd de ploeg van de Verenigde Staten in het Metro- De andere uitslagen: RoemeniëJapan 94 Zuid-SlaviëBrazilië 80 VOETBAL Amateurs aan het werk Duitsland en Roemenië, de beide favoriete teams in groep A van het voetbaltoernooi, hebben dinsdag tweemaal drie kwartier intensief gepoogd te vergeten, dat zij aan de Olympische spelen deelnemen. De ruim 22.000 Ja panners, die de tribunes bevolk ten, zagen verbijsterd toe hoe 22 spelers zich gedurende negentig minuten hoofdzakelijk bezighiel den met pogingen elkaar licha melijk letsel toe te brengen. Hoe ver de Olympische gedachte te zoeken was, wordt alleen ai ge ïllustreerd door de 47 vrije trap pen, die de Tsjechischearbiter Korelus moest uitdelen. Geisler en Pankau aan Duitse en Grevux en Coe aan Roemeense zijde toonden zich zeer bedreven in het begaan van overtredingen. De Duitse linksbuiten Vogel was minder handig in het camou fleren van zijn wangedrag. Na een half uur trapte hij zó duide lijk met opzet naar de op de grond liggende Roemeense doel man Datcu, dat hij door de scheidsrechter naar de kleedka mer werd verwezen. Dat de Duitsers de stand gelijk wisten te houden, was hun enige ver dienste. „Ze moesten ze eigenlijk allebei geen punt geven", meen de een neutrale kijker na afloop. Het ziet er naar uit, dat zowel de Duitsers als de Roemenen de kwartfinales zullen bereiken, want Iran en Mexico, de verlie zers van de eerste dag, speelden eveneens gelijk. In groep B zijn de favorieten Hongarije en Zuid-Slavië reeds zeker van een plaats in de kwartfinales. Na de Magyaren liepen ook de Zuidslaviërs over Marokko heen, al was de score dan iets minder duidelijk: 31. BOKSEN Boks-„amateurs" De Olympische gedachte is be zoedeld door de Spaanse veder- gewichtbokser Victor Loren, die het niet kon zetten dat de Hon gaarse scheidsrechter Seimr hem in de tweede ronde van zijn ge vecht tegen de Taiwan-Chinees Hsu diskwalificeerde. De Spanjaard vloog op de scheidsrechter af en ging hem te lijf. Tevergeefs trachtten de Spaanse en Chinese helpers de razende Loren van de Hongaar af te halen. Deze verweerde zich niet en kreeg stoten in de maag en tegen het hoofd. Toen greep de Utrechtse internationale ar biter Bennie Bril, die beter met de vuisten overweg kan dan Seimr, in. Hij sprong over de touwen en dat was voldoende om de Spanjaard op de vlucht te jagen. Loren werd in een hoek gedreven en door enkele Spaan se officials tussen de touwen door getrokken. Het zal wel de laatste maal zijnr dat de Span jaard deze weg heeft afgelegd, want een levenslange schorsing lijkt de meest waarschijnlijke beslissing van de internationale boksbond. Jan de Rooij uitgebokst Voor Jan de Rooy is bij de Olympische spelen geen geluk weggelegd. Vier jaren geleden in Rome werd hij ten onrechte in de voorronde na een uitstekende partij tot verliezer verklaard en nu maakte een wenkbrauwbles sure in de eerste ronde van zijn gevecht tegen de Fin Limmonen een eind aan zijn aspiraties. Jam mer, want De Rooy had in de 2 min. 49 sec., die het aan het ingrijpen van de arts voorafgin gen, de sterke Fin winnaar van het brons in Rome wel haast overklast. ZWEMMEN Goed voor goud Melbourne, Rome en Tokio zijn de meest markante stadia in de Olympische carrière van de Australische wonderzwemster Dawn Fraser. Driemaal achter een werd zij Olympisch kam pioene in tijden, die een duide lijke opgaande lijn vertonen: Melbourne 62.0, Rome 61.2 en Tokio 59.5 sec. Dawn Fraser beheerst de vrije slagsprint, zoals nog nooit door een zwemster vóór haar werd gedaan. Sinds zij met een tijd van 1.04.5 het twintig jaar be staande wereldrecord van de Nederlandse Willy den Ouden overnam, heeft zij nooit één race meer verloren. Een hoogtepunt in haar carrière vormde de 59,9 sec. van oktober 1962, waarmee zij als eerste zwemster onder de minuut kwam. Dat daarmee het plafond van haar mogelijkheden nog niet was bereikt, bewees de slanke Australische in nog twee recordpogingen, waarbij zij het wereldrecord omlaagbracht tot 58,9 sec. In maart van dit jaar leek haar carrière abrupt afge broken, toen zij bij een auto ongeluk, waarbij haar moeder het leven verloor, zelf ernstig gewond raakte. Maar met ijzeren volharding trainend kwam Dawn Fraeser ook deze slag te boven om op 26-jarige leeftijd haar derde gouden Olympische me daille te behalen. Drie Amerikanen De 200 meter rugslag heren werd een succes voor de Ameri kanen. De oudste van het drie tal, dat na de race op het ere podium de medailles in ont vangst mocht 'nemen, de 22- jarige Jed Graef, werd in de nieuwe wereld- en Olympische recordtijd van 2 min. 10.3 sec. kampioen. Met slechts 0.2 sec. verschil tikte de 19-jarige Gary Dilley als tweede aan, terwijl op de buitenbaan de 21-jarige Bob Bennett (2.13.1) naar het brons zwom. Hij kaapte dit met hand slag weg vóór de door het dui zendkoppige publiek luid aange moedigde Japanner Shigeo Fu- kushima, wiens tijd 2.13.2 was. Enorm gevecht De grote race van dinsdag avond was de 100-meterfinale van de heren. Een macht aan sprinterskwaliteiten stond hier achter de startblokken aange treden. De Duitser Uwe Jacob- sen, de Schotse oud-wereld recordhouder Bobby McGregor, de wereldrecordhouder Alain Gottvalles, de drie supersnelle Amerikanen Garry Illman, Don Schollander en Mike Austin, de snelste Duitser Hans Joachim Klein en de Hongaarse outsider Dobai. Het werd een enorm gevecht, dat tot de laatste centimeters onzeker bleef. Vier man roffel den met machtige armslagen en hoog beentempo op de bassin- wand af. McGregor leek in die laatste fase iets voor te liggen, maar Schollander, Klein en Illman zwommen met de neuzen op één lijn nog geen twee centimeter achter de Schot. Toen kwamen de laatste be slissende meters. Het lichtblonde hoofd van Schollander kwam naast de donkere scherp ge tekende kop van McGregor. En nog zou deze het goud hebben gehaald als hem niet was ge beurd, wat hij bij wedstrijden het meest vreest. Hij kwam niet uit met zijn rechterarm, reikte naar voren om toch niet die extra slag behoeven te maken en werd daardoor met een nagel dikte door de Amerikaanse won- derzwemmer geklopt; 53.4 en 53.5 waren de tijden van het elektronische uurwerk. Het brons was voor Klein, die dezelf de tijd kreeg als Illman (54.0) maar die in de beslissende'hon derdsten van de seconde volgens datzelfde apparaat als vierde moest worden geklasseerd. Erica Terpstra vierde Erica Terpstra heeft het ere podium niet kunnen bereiken. De 21-jarige Haagse studente, door haar geweldige wedstrijd mentaliteit gevaarlijk voor elke tegenstandster, heeft in de fi nale van de 100 meter vrije slag moeten buigen voor het geweld, dat de 26-jarige thans drievou dig Olympische kampioene op dit nummer, de Australische Dawn Fraser, en de Amerikaan se meisjes: de 15-jarige Sharon Stouder en de 17-jarige Kathy Ellis ontketenden. Erica werd een eervolle vierde in de tijd van 1 min. 01.8 sec., waarmee zij slechts een tiende boven haar Nederlandse record bleef. Erica Terpstra deed alle pogingen om Kathy Ellis nog van het brons af te houden, maar haar eindsprint schoot daarvoor te kort. Estafette Zelfs de beste tijd, ooit door een Nederlandse estafetteploeg op de 4 x 100 meer vrije slag heren gezwommen (3.43.8), is in het sterk bezete Olympische milieu onvoldoende gebleken voor een finaleplaats. Het kwar tet Ronnie Kroon, Vinus van Baaien, Jan Jiskoot en Johan Bontekoe kwam in het prachtige zwemstadion tot 3.43.8, maar be reikte daarmee in de series niet meer dan een vijfde plaats. Australië werd winnaar in 3.40.6 vóór de na de eerste 200 meter nog leidende Franse ploeg 3.42.1). Japan werd derde in 3.42.3, Hongarije vierde in 3.43.2. De tweede serie ging nog snel ler, met Amerika van start tot finish in leidende positie. De Amerikanen Clark, Schulhof, Austin en Illman kwamen tot een tijd van 3.38.8, een nieuw Olympisch record. Duitsland werd tweede in 3.41.0 en de Zweedse ploeg finishte in 3.41.3 als derde. Wielrennen Tiemen Groen heeft zijn vader, die maandagavond met hetzelfde toestel als prins Bernhard en prinses Beatrix in Tokio was ge arriveerd, dinsdagmorgen opzijn eigen wijze begroet. De twee stoere Friezen drukten elkaar zwijgend de hand en dat was alles. Geen spoor van emotie was van de gezichten af te lezen. Het was'net alsof zij elkaar sinds gisteren niet meer hadden ge zien. Jan Derksen, die het tafereel tje had gadegeslagen, verzuchtte: „Je wordt geen wijs uit die men sen. Verdeling der medailles Na drie wedstrijddagen is de verdeling van de Olympische medailles als volgt: Goud Zilver Brons Ver. Staten 2 5 3 Rusland 2 1 1 Polen 1 2 Duitsland 1 1 Japan 1 1 Australië 1 Groot-Britt. 1 Hongarije 1 tegen verstopping, mi graine, rheumatische aandoeningen, onwel riekende adem etc. 14 kruiden helpen u tegen deze gevolgen van on natuurlijk leven (ver- j keerd voedsel, zittend leven). Die 14 kruiden vindt u in bij apotheker of drogist a f 1.80 per groot pak! Uit de hand te koop met bergplaats en poort (Tholensstraat 34, Terneu- zen). Te aanvaarden 1 no vember 1964. Te bezich tigen elke werkdag 1012 en 35 uur. TE KOOP een staande Nieuwediepstraat 68. Komt eind oktober vrij. Te bevragen Axelsestvaat 66, Terneuzen MODE-COIFFURES ZUIDLANBSTRAAT 30 Een goede koopt U het beste bij uw rijwielhandelaar. Wij hebben een prima RIVEL step voor ƒ28,50. Deze step met stoeltje 30 met stoeltje en rem 31,50 Axelsestraat 16 - Tel. 2220 Terneuzen •Wij HEERLIJKE VERSE OP WOENSDAG nog steeds voor een kwartje per stuk. Dagelijks voorradig Banketbakkerskwaliteit aan het dat t/m 4 november 1964 nog 3 weken lang in de kleurrijke folder met VlVO-aanbiedingen voorkomt. Géén kosten. Géén koopverplichting. JWèl kans op: U WEET HET, EEN ENORME SORTERING PARFUMERIE NOORDSTRAAT 81 TERNEUZEN 1 groot blik voor Daarbij profiteren extra van deze Najaarsactie, want VIVOLA geeft aan allen, die vóór 30 oktober 1964 nevenstaand pakket nr. 103 bij de VIVO- kruidenier bestellen VIVOLA-pakket nr. 103 8 stuks slopen, 58 x 68 cm. Vergelijkbare winkelwaarde f 14.- PLUSPUNTENPRIJS f 12.- met practische hotelsluiting. Prima kwaliteit.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5