Provinciaal nieuws ZWAARD VAN PALERMO HET Kapitale landbouwschuur en hangar uitgebrand GEMEENTERAAD VAN PHILIPPINE voor U een speciale matras! fTBênsaagTToKtober 1964 griep? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! Zaamslag Aanrijding Materiële schade DEMONSTRATIE MET HELIKOPTER Op inbrekerspad voor de sport Terneuzen Propedeutisch «ramen Weggebruikers opgelet Leerlingen van Pieter de Bodt gaan exposeren Axel Belgische chauffeur reed na aanrijding door Oosiburg Geslaagd Vogelwaarde Geen financiële steun van het rijk voor Vogelwaarde Volgelingen van Loempa-sekte gedood C. V. P. BETAALDE TOL VOOR GEBLEKEN IJze^dijke Geslaagd KERKDIENST MOED HELDERZIENDE IIIELP BIJ OPSPORING NOORS MEISJE VENEZOLAANSE REGERING AFGETREDEN DODE BIJ BOTSING DE VK1JE ZEEUW Pagina 3 1 1 ciooui i "•&r. Z'V Tabrikante van de bettende DRAKACEL'matrassen". >LEJDSÊMATRASSENFABRIEKEN N*V. HANSENSTRAAT 71-77 LEIDEN' TEL. 01710-201B1-20456 ven. De regeling daarvan en de inpassing vgn het afschrijvings bedrag in het budget van de betreffende jaren is in de eerste plaats de taak van het gemeen tebestuur. Bij de beoordeling van de be grotingspositie van Vogelwaar de in de naaste toekomst .zal er van moeten worden uitgegaan, dat het in financieel opzicht on mogelijk worden van het be stuur der gemeente moet wor den voorkomen. KREDIETWAARDIG De bewindsman deelt verder nog mee, dat de toenmalige bur gemeester van Vogelwaarde de directie van de Nederlandse tex tielbedrijven J. W. Meyerink en Co. te Winterswijk in contact heeft gebracht met het econo misch technologisch instituut voor Zeeland, met het provin ciaal bestuur en de provinciale griffie. Op verzoek van de bur gemeester zijn de te nemen raadsbesluiten ter provinciale griffie ontworpen in overleg met het E.T.I. De uitslag van het door dit instituut ingestelde onderzoek was op het punt van de krediet waardigheid alleszins gunstig. Kennelijk had het concern-Meye- rink tot kort vóór de deconfi ture op het gebied van de kre dietwaardigheid een goede naam. In dit verband deelt de minis ter mee, dat een van de grote banken in 1963 het verleende krediet met 500.000 en in 1964 nogmaals met 700.000 verhoog de. De leningen werden volgens de raadsbesluiten door de ge meente Vogelwaarde verstrekt onder beding van eerste hypo theek op grond, gebouwen en machines van de vennootschap. Het laat zich aanzien dat inge val van uitwinning een belang rijk gedeelte van de verstrekte geldleningen niet zal worden ge dekt. Het faillissement van de N.V. werd op verzoek van de gemeente Vogeilwaarde op 16 juli j.l. uitgesproken. De originele Amerikaanse teenagerkleding NOVJTA TERNEUZEN Axelsesfraat 6$ Maandagmiddag omstreeks 2.40 uur kwam de bestuurster van een personenauto, mej. W. F., wonende te Goes, over de Ter- neuzensestraat te Zaamslag ge reden. Op de kruising Terneu- zensestraatGroeneweg wilde zij links afslaan. Toen zij hier mede bezig was kwam een van achteren naderende personen auto, bestuurd door P. V., wo nende te Rotterdam, die haar op die kruising nog wilde inha len, met haar auto in botsing. De auto van mej. F. kwam in de ten zuiden van de straat gele gen sloot terecht en werd zwaar beschadigd. De auto, bestuurd doorV., werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dezelfde middag reed de be stuurder van een bestelauto, genaamd J. G., wonende te Kou- dekerke, over de Terneuzense- straat te Zaamslag, komend,e uit de richting Zaamslag. Toen hij bij het restaurant „De Kraag" linksaf een inrit in wilde rijden, bracht hij zijn auto tot stilstand omdat er uit tegenovergestelde richting verkeer naderde. De achter hem rijdende bestuurder van een vrachtauto met aan hangwagen A. H„ wonende te Ossendrecht, merkte dit te laat op en botste tegen de ach terzijde van de bestelauto.Er ontstond materiële schade. Voor commissies van de koninklijke landmacht en van de luchtmacht is maandag op de luchthaven Rotterdam 'n demon stratie gegeven met een Sikors ky S-61-R hefschroefvliegtuig. Dit met twee straalmotoren uit geruste vliegtuig kan worden gebruikt als transporttoestel en voor troepenondersteuning. In het vrachtruim van deze heli kopter, dat qua inhoud onge veer overeenkomt met het vrachtruim van een „Dakota", kan b.v. een geleid wapen van het type „Honest John" worden vervoerd. Het toestel kan, omdat het zowel met een landingsgestel als met pontons is uitgerust, zowel op het land als op het water dalen en opstijgen. Niet om het gewin, maar voor de sport zijn de 18-jarige kok D. en de even oude leerling-film operateur M., beiden uit Utrecht, in augustus en september op 't inbrekerspad geweest. Bij een routinecontrole werden ze aangehouden en bekenden zeven nachtelijke insluipingen. De buit bestond uit elektrische treinen, radio's, draagbare band recorders, gereedschap en derge lijke, tezamen voor een waarde van enkele duizenden guldens. Ze behielden er niets Van, maar gooiden alles in het water van de utrechtse singels Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het pro pedeutisch examen natuurkundig ingenieur mej. E. M. van Vugt te Terneuzen. In verband met werkzaamheden aan de bestrating op de hoek van de GrenulaanVlooswijkstraat is door de dienst van gemeente werken aldaar een verplaatsbaar verkeerslicht opgesteld waardoor het verkeer automatisch wordt geregeld. Van vrijdagavond 16 tot en met zondag 18 oktober a.s. ex poseren de ongeveer dertig leer lingen van de te Zaamslag woon achtige kunstschilder Pieter de Bodt hun schetsen, tekeningen en schilderijen in het leslokaal aan 'de Steenkamplaan no 51 alhier. Anderhalf jaar geleden had eveneens een dergelijke tentoon stelling plaats. Ondanks de toen hevige koude en de sneeuwbuien kwamen er gedurende de twee dagen dat de tentoonstelling te bezichtigen was, talrijke bezoe kers. Dit is voor de heer De Bodt aanleiding geweest deze tentoon stelling thans met een dag re verlengen, terwijl er ook een groter aantal werken zullen te zien zijn. Burgemeester Ri.jpstra heeft zich bereid verklaard deze tentoonstelling te openen. TEAMGEEST Op mooie zomeravonden kan men de leerlingen, vergezeld van hun meester, vaak aantreffen in de omgeving van de watertoren aan de Westerscheldedijk. Wie er oog voor heeft, staat daar op een punt waar de schilderachtige „hoekjes" voor het grijpen lig gen. Het water (en de slikken) vormen een dankbaar onder werp, evenzo de voorbijvarende zeeschepen en misschien nog meer de garnalensrhepen die aan de Scheldekade gemeerd liggen. Bij helder weer ziet men de contouren van de Dowfabrieken en nog verder de donkere lijnen van de kranen in Vlissingen. Dan zitten de dames en heren het gezelschap is internationaal door de aanwezigheid van enkele Amerikanen zusterlijk en broederlijk bijeen om met alle overgave aan hun onderwerp te werken. De heer De Bodt wandelt van de een naar de ander, prijst wat goed is eneeeft aanwijzingen, éls. er .ïm&Bt- worden gemaakt. Hij zegt eerlijk en met deskun digheid zijn mening. De leerlin gen heel jonge en reeds vrij ver in leeftijd gevorderden luisteren graag naar hem. Zij zijn ervan overtuigd dat hij des kundig is en er geen „lieve vriendjes" op nahoudt. BEEAN GSTEIXIN G Dat burgemeester Ri.jpstra deze tentoonstelling zal openen, getuigt van zijn grote belang stelling voor het werk van de heer De Bodt als leraar en als kunstenaar. Dit onderricht kan ook alweer duidelijk gezien wor den als één van de middelen die tot een betere leefbaarheid van de streek bijdragen. Maandag reed een autobus van de garage Cito uit Axel over de Kanaalkade uit de richting Hulst. De bus werd ingehaald door een klein Belgisch aüto- busje. De bestuurder week te snel naar rechts en raakte hierbij de Cito-bus aan de linkervoorzijde. Deze werd flink beschadigd. Zonder te stoppen is het Bel gische busje doorgereden. Door de rijkspolitie wordt een onder zoek ingesteld. De heer F. Fremouw te Oost burg slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het pro pedeutisch examen vliegtugbouw- kundig ingenieur. De financiële gevolgen van de liquidatie van de Westerschelde- textielfabrieken G. H. Meyerink te Vogelwaarde zijn nog niet te overzien. Het valt te verwach ten, dat het ongedekte gedeelte van de verstrekte geldleningen van zodanige omvang zal zijn, dat Vogelwaarde zijn begroting niet in evenwicht zal kunnen brengen. Minister Toxopeus, die dit meedeelt in antwoord op vra gen van het tweede-kamerlid Franssen (P.v.d.A.), zegt dat hij niet van plan is financiële hulp aan de gemeente Vogelwaarde te overwegen in verband met de erplichtingen als borg voor vee leningen van resp. 800.000 i 100.000 aan het bedrijf. De eventuele schade zal, in- en zij niet in één jaar kan orden gedekt, over een langere eriqde,ten laste van de gewone dienmxioeten warden afeeschre- Noordrhodesische veiligheids strijdkrachten hebben een zestig tal volgelingen van de Loempa- sekte van „profetes" Alice Len- sjina gedood, aldus is offiiceel meegedeeld. Een regeringswoordvoerder ze? dat dit geschiedde tijdens een botsing, die zaterdag j.l. in het noordoosten van het land plaats vond. Twintig anderen werden gewond. Tijdens afwezigheid van de landbouwer-vlashandelaar A. .1. Swagemakers en zijn echtgenote ontstond in de vooravond van dinsdag te ongeveer 6 uur brand in de hangar en kapitale land bouwschuur, gevuld met onge veer 650.000 kg vlas van de boer derij bewoond door de familie Swagemakers, staande in de Nieuw Vogelschorpolder. In een ogenblik stonden schuur en hangar in volle vlam, waar van de rosse gloed in het lucht ruim reeds buiten de kom van Terneuzen te zien was. De landbouwschuur De brandweer van Sluiskil, ge volgd door de korpsen van West- dorpe en Terneuzen, welke laat ste met twee spuiten was uitga- rukt, waren spoedig op het ter rein van de brand aanwezig, maar stonden tegenover de vuur zee vrijwel machteloos, ook door het gebrek aan watertoevoer, waarop besloten werd het water te trekken uit de ongeveer ,1V2 km verder liggende afvoerwater- leiding. In de schuur bevonden zich o.m. een repelmachine en een transporteur die een prooi der vlammen werden. Gelukkig was de windrichting van de nabij staande woning af, doch de vonkenregen verspreid de zich naar alle zijden. De brandweer bepaalde zich allereerst tot het nat houden van de woning en een nabijgelegen houten schuur met rieten dak bedekking van de landbouwer F. de Caluwéde Moor. Naar wij vernemen zijn de ge bouwen en het vlas tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. De hangar TAdv.T ontkomen kunt, laaggeborene!" Als een kat sloop hij op z'n slachtoffer toe. Achter hem riep de oude vrouw iets met een kras sende stem, doch noch Alfonso, noch de dichter letten op haar. „Dit is het einde van uw speur tocht naar 't verdwenen zwaard!" Alfonso's ogen fonkelden. „Niets kan u me«r redden! Zelfs uw vader niet ,die het 'zwaard liet verbergen Sterf!" En met kracht liet hi) .z'n wa pen neerdalen... Wat toen volgde ging zó snel dat Palermo het zich later nooit meer nauwkeurig kon herinneren. Terwijl hij wegdook zag hij hoe het zwaard van zijn moordenaar het hout van de stoelleuning ver splinterde. Op hetzelfde moment flonkerde er iets in het licht der vlammen: het lemmet van een oud zwaard, dat in de leuning van de vreemdgevormde houten stoel ver- bai'gan had gezeten. Hij zag het wapen loskomen en naar voren vallen. Vanaf de plaats waar zijn aanvaller stond klonk een kreet. De leuning onttrok de man aan zijn blik, maar toen hij haastig naar voren sprong kreeg hij het gevoel of een ijskoude hand zijn ruggegraat beroerde. Voor het vuur lag Alfonso. Het oude zwaard was door de val ia z'n borst gedrongen, en nog vóór de dichter het wapen opnam wist hii dat de man dood was Voor het examen hoofdakte l.o. slaagde te Baarle-Nassau on ze plaatsgenoot de heer Piet de Smet. OUD GEREF. GEMEENTE Donderdag 15 oktober Terneuzen: 7.15 uur ds Dorsman, van Staphorst (Voor de Mbu- ma-zending). Maandagavond kwam de ge meenteraad van Philippine in openbare vergadering bijeen. Precies om half acht opende burgemeester Van Hoek de bijna voltallige vergadering. De heer Rammeloo was wegens werk zaamheden verhinderd. Achtereenvolgens werden de volgende agendapunten aan de orde gesteld: Bij de ingekomen stukken bleek dat o.m, de volgende raads besluiten door G. S. zijn goedge keurd: het besluit tot het aan gaan van een geldlening van ƒ80.000 bij de Boerenleenbank; idem tot het verlenen van een vergoeding voor het afstaan van pachtrecht aan de heer P. Schie man en het besluit tot het deel nemen aan de Zeeuwse bestuurs- school. Het armbestuur heeft de be groting voor 1964 zodanig gewij zigd, dat rekening wordt gehou den met een aanvullend subsidie van ca. 5000. Van het architectenbureau Zantbeek uit Sas van Gent was namens het r.k. schoolbestuur een vérzoek ingediend tot ver koop van een strook grond tegen over de school. Nodig wordt ge-' acht een stuk van 960 m2, waar dan een éénklassige school zal worden gebouwd. Met het oog op de uitbreiding van deze kleu terschool werd tevens verzocht het stuk ten westen van de te bouwen school in optie te krijgen. De raad besloot na enige dis cussie in deze geest. Destijds heeft het provinciaal bestuur aangedrongen op een wijziging van het uitbreidings plan en wel de voormalige ha ven. Nu de raad besloten heeft tot verkoop van grond aan de heer W. Haers, kunnen G. S. dit besluit niet goedkeuren. G. S. stellen voor de wedden van de wethouders te brengen op ƒ120 per maand. Volgens de ge meentewet moet de raad worden gehoord over deze wijzigingen. Het college stelde voor gevolg te geven aan de uitnodiging van G. S., waartoe de raad unaniem besloot. Van de heer O. Th. N. v. d. Hemel is een verzoek binnenge komen tot koop of verhuur van een strook grond bij de oude school. Aangezien dit stuk grond geen openbaar nut heeft, stellen b. en w. voor deze grond te ver huren. De raad kon zich hier mede verenigen. Gedeputeerde staten zouden graag zien dat uit stedebouw- kundige reden het gedeelte van het uitbreidingsplan in de voor malige haven wordt gewijzigd. Ten westen van de Visserslaan zijn nu woningen geprojecteerd, terwijl ten oosten daarvan en ten noorden van de B. P.-pompen winkels zullen worden gebouwd. Ook zal het parkeerterrein wor den vergroot. Na en'ge discussie besloot de raad het plan in deze geest te wijzigen. Bij de verbouwing van de oude school tót dorpshuis en gymnas tieklokaal is gebleken dat de vloeren slecht zijn. Daarom be sloot raad tot vernieuwing van deze vloeren en beschikbaarstel ling van krediet. B. en w. stelden voor, mede in overleg met het architectenbureau een nieuwe vloer te laten leggen. De onder grond van" deze vloer wordt ge vormd door beton, waarop een kurklaag wordt gelegd en waar van de bovenste laag bestaat uit een soort linoleum. De totale kosten hiervan zullen ƒ5982 be dragen. Bij de rondvraag voerde do Goense het woord. Hij vond het vreemd geen mededeling te heb ben gehoord over een van de per soneelsleden. Hij heeft in de kranten een advertentie gelezen voor een gemeentewerkman. Burgemeester Van Hoek zegt dat inderdaad door de heer Roe- giest ontslag is gevraagd. De heer Ploegaert zijn klach ten ter ore gekomen over de vuilophaaldienst. De voorzitter zegt dit te kun nen beamen en zal een onder zoek gelasten. Het is de heer Ploegaert geble ken dat de vroegere volkstuinen achter de Julianastraat .bezig zijn een rattenverzamelplaats te ■worden, aangezien er door be paalde bewoners van deze buurt vuil en etensresten worden ge bracht. Hij zou graag strenge maatregelen toegepast willen zien en de mogelijkheid van een kleine vuilnisbelt te laten onder zoeken. De voorzitter zal beide punten onder zijn aandacht houden. Wethouder Van Hecke zegt dat de bewoners van de Wilhelmina- straat, hoek Laureyenestraat overlast van water hebben. De burgemeester zegt ook dit te zullen laten onderzoeken. 70. Palermo staarde een ogenblik verbijsterd naar z'n gebroken wa pen, doch Alfonso liet hem geen tijd. „Sterf, dwaas!" schreeuwde hij schel, met opgeheven zwaard naar voren springend. En toen de dichter geschrokken achteruitdeinsde en bescherming zocht achter de stoel van de oude vrouw, lachte de moordenaar uit bundig. „Ge vleit u toch Biet dat ge mij De Belgische minister-presi dent, Th. Lefèvre, heeft het ver lies van de twee regeringspar tijen, de christelijke volkspartij en de socialistische partij, de prijs genoemd „voor de beslist heid waarmede zij de nationale delicate vraagstukken hebben opgelost." „Beide partijen waren zich bij het aanvaarden van hun taak bewust van het ondank baar karakter van het werk, dat hen wachtte". Lefèvre noemde de liberale winst in Brussel en in Wallonië en de vooruitgang van de Vlaam se volksunie in Vlaanderen „de zware tol, die de C.V.P. betaalt voor de moed, waarvan zij blijk geeft". In een verklaring zegt de Bel gische regeringsleider voorts, dat de taak van de regering nog niet ten einde is en dat er in de komende zeven maanden tot de parlementsverkiezingen in mei 1965 nog „verschillende belangrijke vraagstukken" moe-p ten worden geregeld. Daartoe behoren de voorbereiding van de grondwetsherziening en de zetel aanpassing voor het parlement om een billijker verhouding tus sen het aantal Vlamingen en Walen te bereiken. Met behulp van de helderzien de Gerard Croiset uit Utrecht heeft men maandag in midden- Noorwegen het lijk gevonden van een Noors meisje, dat al enkele dagen werd vermist, zo meldt het persbureau N. T. B. Toen inten sief speuren geen resultaat had opgeleverd, had een in de stad wonende Nederlander Croiset op gebeld, die een beschrijving gaf van de p'aats waar het lijk zich moest bevinden. De paragnost had gezegd, dat hij het meisje kon „zien" op een afstand van ongeveer zeshonderd meter van de plaats, waar al eerder haar regenjas was gevonden, op de rechter oever van de rivier, waar een boom in het water hing en zich een hutje bevond. Al deze bijzonderheden bleken juist te zijn. De leider van de opsporings actie verklaarde, dat hij in het algemeen wantrouwend stond tegenover helderziendheid, maar dat er geen twijfel aan bestond dat de van Croiset ontvangen in lichtingen juist waren en van het grootst mogelijke nut. De regering van Venezuela is dinsdag afgetreden. Een woordvoerder van de president verklaarde, dat er geen sprake is van een crisis en dat de president de ontslagaanvrage in overweging heeft genomen. Aangenomen wordt, dat het aftreden verband houdt met de vorming van een nieuwe coa litieregering onder president Raul Leoni. De woordvoerder verklaarde nog, dat uit de ontslagaanvra ge het verlangen blijkt om de president volkomen de vrije hand te geven voor de vor ming van een kabinet op brede basis. Dr. Leoni had vorig jaar vóór zijn verkiezing de vorming van een dergelijke regering be loofd. In het nieuwe kabinet zullen enige leiders van de regerende democratische actiepartij wor den vervangen door leden van het nationale democratische front en van de democratisch- republikeinse unie. Bij een botsing op het kruis punt BroeksittarderwegHe mels bij Sittard is gisteren de 24-jarige heer Kühnen uit Sit tard zó ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis te Sittard is overleden. De door hem be stuurde bestelauto kwam in botsing met een vrachtauto met aanhangwagen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3