Antwoord '64" bouwt in Hoogvliet MMocK} IN 6 DAGEN KERK MET Labour keurt metrostaking af ROEPING en STRIJD BOEREN EN MIDDENSTANDERS OVER DE A.O.W. Voetbal Handboogsport Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 14 oktober 1964 rr socks of standing üus Bouwvakarbeiders sporten in lunchpauze BOMAANSLAG BEKEND ADRES AAN TWEEDE KAMER Veertien spelers voor centrale training Terneuzen WILSON STEMDE AL OLIEBORING TE ST. MAARTEN (N.-H.) VRUCHTELOOS „KRAANVOGEL" IN IJMUIDEN AANGEKOMEN Veeschuur afgebrand Indonesische olieman gearresteerd RECORDBELONING VOOR IDEE BIJ HOOGOVENS EN PHILIPS ROERMOND Tweede Kamer WIJZIGING UITVERKOPENWET DODE BIJ FRONTALE BOTSING MASSAGRAVEN BIJ KRAKOW (Adv.) „Antwoord '64', de kerkbouwactie van de samenwerkende ker ken, zal in zes dagen tijds een kerkruimte met 500 zitplaatsen bou wen op de Zalmplaat in Hoogvliet. Deze prestatie wil men ver richten als antwoord op de weerklank, die de actie ondervindt. De kerk wordt „Antwoordkerk" genoemd. Indien alles goed gaat, zal ze na overdracht aan de Hoogvlietse kerken op zondag 20 oktober om vijf uur door de heer A. W. Sabel, voorzitter van de kerkbouw actie, met een speciale dienst in gebruik worden genomen. plaatsen en een orgel worden aangebracht. Als symbool voor de negen samenwerkende kerken komt er bjj het kerkgebouw een klokke- toren met negen klokken te staan. TEXTIELFABRIEKEN EMILE LOCKEFEER en hygi®n,s' N.V. HULST (2) Bij een. bouwwerk in Bad Vidbel, Hessen, kan men de arbeiders in de lunchpauze zien sporten. Het aannemingsbedrijf heeft verschil lende toestellen aangeschaft, waarop of waarmee de werklie den kunnen ontspannen. Of deze ontspannende inspanning de pro- duktiviteit in de middaguren be vordert dan wel belemmert, is nog niet met zekerheid te zeg gen. GEPREFABRICEERD De bouwers lagen op de eerste dag al ruim voor op het plan- De snelle werkwijze is mogelijk doordat bij de bouw gebruik wordt gemaakt van geprefabri ceerde wanden en staalconstruc ties. Zodra alle spanten stonden werd begonnen met het aan brengen van de binnen- en bui tenwand. Deze wanden bestaan uit gevouwen staalplaat. Ertus sen wordt een isolatie van glas- wolplaten aangebracht. De kerk ruimte wordt 22 meter lang, 19,40 m breed en 9% m hoog. Zater dag hoopt men de laatste hand te leggen aan de afbouw, want dan staan een aantal inwoners van Hoogvliet te wachten om de kerk in te richten. Tijdens de bouw die wordt uit gevoerd door de Rotterdamse aannemingsmij J. P. van Eeste ren, worden diverse ontvangsten en festiviteiten gehouden, die culmineren in de inzegening op zondag 18 oktober. Dan wordt 's middags om 5 uur een geza menlijke kerkdienst gehouden van de kerken die deelnemen aan de kerkbouwactie „Ant woord '64". Deze dienst wordt uitgezonden over radio en tele visie. SYMBOOL De geschiedenis van deze kerk bouw begon drie maanden ge leden. Toen werd onder leiding van de Rotterdamse architect, Rein H. Fledderus, aan de hand van adviezen van toeleverings bedrijven en onderaannemers een bouwplan opgesteld. Alles werd er 'op gericht de bouw in zes dagen te kunnen voltooien. In deze zes dagen moeten 8.0C0 manuren worden gecoördineerd om 40.000 kg staalconstructie, 400 m2 dak en plafond, 300 m2 kozijnen en wanden en 120 m2 glas in lood' te bouwen en te plaatsen. Ook moeten in deze tijd een complete elektrische in stallatie, een geluidsinstallatie, een preekstoel, een doopvont, een avondmaalstafel, 500 zit- De 27-jarige blanke onderwij zer Frederick Harris heeft dins dag tijdens een proces in Preto ria toegegeven, dat hij in juli van dit jaar een bom plaatste op een perron van het spoorweg station in Johannesburg. De ont ploffing verwondde twintig per sonen. Een oude dame overleed later. Harris wordt beschuldigd van moord en het in bezit heb ben van explosieve stoffen. Na dat hij zijn daad had toegegeven, zei Harris dat hij in de veronder stelling verkeerde persoonlijke ongelukken te kunnen voorko men door tevoren de politie en de pers te waarschuwen. In een reeds vorige maand afgelegde schriftelijke verklaring zei Har- ris dat hij ongeveer een jaar te voren was benaderd cm mee te doen met een saboterende bewe ging en dat hij daarin had toe gestemd. De sabotage werd ge pleegd op elektriciteitsmasten en spoorwegseinpalen. De bedoeling ervan was de aandacht van de mensen op te wekken. Men wil de geen persoonlijk leed toebren gen. Het proces werd tot maan dag verdaagd om van de be klaagde een psychiatrisch rap port te laten opmaken. Het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, de christelijke boeren- en tuindersbond, de ka tholieke boeren- en tuindersbond, de christelijke middenstandsbond, de katholieke middenstandsbond en het verbond van midden standsverenigingen hebben zich met het oog op de aanstaande behandeling van het ontwerp van wet tot nadere wijziging van de A.O.W. en A.W.W. in een geza menlijk adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend. In het adres wordt erop gewe zen dat hoewel de'A.O.W. en AW.W.-uitkeringen zullen wor den verbeterd door deze nieu we verzwaring van de toch al drukkende fiscale en sociale las ten, gecombineerd met het gel dende prijsbeleid, de financie ringsmogelijkheden voor het mid den- en kleinbedrijf weer ver groot worden. Daarbij komt, aldus het adres, dat de jongeren onder de zelf standige beroepsbevolking, die gedurende de eerste periode van hun ondernemerschap grote las ten aan rente en aflossingen moeten opbrengen, door de snel groeiende belasting welke voort vloeit uit de verplichte sociale voorzieningen, te veel belemmerd worden in hun economische en sociale ontplooiing. COMPENSATIE NODIG De landbouw- en middenstands organisaties zijn teleurgesteld dat in de regeringsvoorstellen geen enkele compensatie voor de las tenverzwaring voor de niet-loon- trekkenden te vinden is. De orga nisaties achten het geboden, dat voor de zelfstandigen alsnog compensatie wordt bewerkstel ligd. AANPASSING BELASTINGEN In het adres brengen zij in het bijzonder vier punten onder de aandacht van de Kamerleden: 1. Opvolging van het advies van de meerderheid van de S.E.R. om tegelijk met de premieverhoging A.O.W./A.W.W. een dienovereen komstige aanpassing van de be lastingtarieven in te voeren. 2. Een verhoging van de over heidsbijdrage in de volksverzeke ringen. 3. Een verhoging van de sinds 1 januari 1963 geldende inko mensgrens ad 4.000 c.q. ƒ4.265,20 in de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen tot het tot jaarbasis berekende minimum weekloon voor werknemers ad ƒ5200 4. Verhoging van de sedert 1 ja nuari 1957 geldende inkomens grenzen, waar beneden gehele of gedeeltelijke vrijstelling van pre miebetaling aan niet-loontrekken- den wordt verleend. Veertien spelers zijn uitgeno digd voor de centrale training, die morgen op het KNVB-sport- centrum in Zeist wordt gehou den. Het zijn: Pieters Graafland, Veldhoen, Bergholtz (allen Feijenoord), Van Leeuwen (van GVAV), Quadackers (Fortuna '54), Kemper, Van Wissen, Theu- nissen (allen P9V), Israël, Hol lander, Schrijvers (allen DWS), Muller (Ajax). Heijnen (ADO) en Van Nee (Heracles). Kalkoenschieting tot besluit van het schuttersseizoen Voor de zondag j.l. door de handboogmij. „De Westerschel- de" te Terneuzen tot besluit van het seizoen georganiseerde kal koenschieting bestond ondanks het regenachtige weer goede be langstelling. Wegens de regen moest de wedstrijd drie keer worden on derbroken. Niet minder dan 48 schutters zetten hun beste beentje voor om te trachten één of meer van de 15 kalkoenen, welke als prijs beschikbaar waren, te bemach tigen. De uitslag luidt als volgt: hoog vogel: J. Bruggeman, Braakman polder; zijvogels: Jos. van Es- broek en J. Fopma, beiden te Sluiskil; kallen: L. Goossen te Zelzate (B.) en L. Verschuren te Axel. De leider van de Britse labourpartij, Harold Wil- son, heeft al gestemd. Hij heeft begin deze week zijn stembiljet per post opge stuurd. Op de vraag of hij op labour had gestemd, zei hij: „Ja, en het is nu te laat om van mening te veranderen". De N.V. Petrofina die geduren de enige maanden bezig geweest is met het boren naar olie langs de Westfriese dijk in de ge meente St. Maarten, heeft deze werkzaamheden gestaakt. Het buitenlandse personeel is reeds naar huis teruggekeerd. Hier mee is een einde gekomen aan de grote spanning waarin de be volking van het dorp St. Maarten leefde. De boring werd uitgevoerd door de Amerikaanse Petrofina- maatshappij uit Oklahoma in samenwerking met de Franse Philipsmaatschappij op het land van de veehouder S. Groet. De werkzaamheden hébben ruim drie maanden geduurd en men heeft een diepte van ongeveer 3000 meter bereikt. Het resultaat van de boring is nihil Het is niet bekend of de Pe trofina voornemens is om op andere plaatsen in de omgeving te gaan boren. Vijf zeesleepboten hebben gis teren het tweede kraanhefeiland, de Kraanvogel voor de pieren- bouw te IJmuiden de IJmuidense haven binnengesleept. De Kraan vogel is in verband met te veel deining niet op zijn plaats bij de zuiderpier gebracht. Het gevaarte is naar bijleg gershaven gesleept en daar op zijn poten geplaatst. Het ligt in de bedoeling het eiland vandaag op zijn plaats bij de zuiderpier tegenover de Lepelaar te bren- gen. Dinsdagmorgen is de veeschuur van de landbouwer D. G. J. Sloetjes in de buurtschap Wol- fersveen (gem. Zelhem) door brand volkomen in de as gelegd. Vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. De landbouwer was tegen brandschade verze kerd. De Amsterdamse recherche heeft de 22-jarige Indonesische olieman E. A. gearresteerd we gens het in bezit hebben van 150 gram marihuana. De doua nerecherche trof het verdovend middel aan in zijn hut van het aan de oostelijke Handelskade gemeerde Indonesische zeeschip „Thamarin"n Uit 150 gram mari huana kunnen circa 500 sigaret ten worden gemaakt. Hedenavond zal de „Thama- rin" weer naar Indonesië ver trekken. De officier van justitie zal intussen beslissen of de olie man met het schip naar Indo nesië terug mag of dat een ge rechtelijke vervolging tegen hem zal worden ingesteld. De Britse labourleiders heb ben dinsdag kritiek geleverd op de actie van het personeel van de Londense ondergrondse, die de afgelopen 48 uur een chaos in het ondergrondse treinverkeer heeft veroorzaakt. Harold Wilson, die wellicht de eerste labour-premier na een 13-jarig conservatief bewind wordt, noemde de staking „on toelaatbaar". Ray Gunter, wiens naam wordt genoemd als toekomstig minis ter van arbeid, indien zijn partij de verkiezingen wint, gaf een verklaring uit waarin de actie wordt veroordeeld. Tienduizenden kantoorbedien den, winkelbedienden en school kinderen kwamen te laat op hun plaats van bestemming, doordat een groot deel van het trein personeel weigerde de nieuwe dienstregeling uit te voeren. DE OPINIEPEILING In het conservatieve kamp is men inmiddels weer wat opti mistischer gestemd ten aanzien (Adv.) V0S- ra h-V PETROLEUMKACHEL f.108.- Alom bekend om zijn krachtige, reukloze warmte en solide afwerking. Uitstekend te regelen, veilig en betrouwbaar. Ook geschikt om op te koken. Lpt vooral op het merkl VEILIG..., ZUINIG.... DUURZAAM1 van de aanstaande verkiezingen. Na zeven dagen achtereen dalin gen te hebben vertoond, waarbij verliezen werden geleden van gemiddeld 7 procent, waren op de Londense beurs de indus triële waarden 6,4 punt in her stel. Dit was het gevolg van het uitbreken van de Londense sta king, waardoor de kansen op een socialistische verkiezings overwinning kleiner zijn gewor den. Voorts werkte aan dit opti misme mee de uitslag van de jongste opiniepeiling van de „Daily Express", volgens welke de conservatieven een zestigtal zetels meer zullen behalen dan de socialisten. Twee walsers bij de Hoog ovens hebben ieder drieduizend gulden ontvangen voor een nieuw idee. De som gelds werd hun overhandigd door directeur W. Bakker. Het was de hoogste beloning voor een idee, ooit bij Hoogovens verstrekt. „Het idee betrof een verbetering van de afvoer van het walsoxyde in de blokwalserij. Walsoxyde ontstaat bij het walsen van sta len blokken. Dank zij dit idee worden belangrijke produktie- storingen voorkomen. Hoog ovens stelde de beloning op 6000. De vorige week werd bij Phi lips te Roermond aan een radio monteur een beloning verstrekt van 4200. Ook hier betrof het de hoogste uitkering voor een nieuw idee. (Adv.) door ERNST MEISTER 8) „O, hij begint nu toch te voe len dat er iets mis is", dacht Clara verheugd. „Wat er aan te doen is? In het geval van onze organisatie doorgaan. Vragen stellen, zeuren, zaniken, goed, maar dóórgaan. Steeds hameren op hetzelfde aambeeld. Opening van zaken geven." „Dat kan lang duren." „Natuurlijk, maar je houdt eenvoudig niet op voor je een behoorlijk antwoord hebt gekre gen." „Iedereen krijgt een hekel aan je." Ze haalde de schouders op. „Dat moet ik dan maar als mijn noodlot aanvaarden", zei ze bit ter. „Maar zeg, niemand verplicht je toch eigenlijk voor zoveel an deren in de bres te springen? Laat hen zelf hun boontjes dop pen." „Sevard, wanneer ieder daar zo over denkt, komen we nooit verder. Je moet niet altijd wach ten tot je moet, tot het je wordt opgelegd. Dit is nodig, het is zuiver een gevoelskwestie." Nadenkend dronk Sevard zijn glas leeg. „Verantwoording?" Tot dusverre kende hij dit woord slechts in de uitoefening van zijn beroep. Al het andere had hem nooit veel kunnen schelen, hij had er nooit aan gedacht verantwoordelijk te zijn voor daden van anderen. Clara glimlachte. „Maak jij je er maar niet zo druk over, Sevard. Geniet maar van de zomer en laat mij het maar klaarspelen met de vijand." „Ja, maar ik kom weer terug," zei hij haastig. Het klonk als een belofte. Clara hief het glas. Wanneer Sevard zo sprak, hield ze het meest van hem. Wanneer hij jongensachtig was en onbevan gen, wat verlegen zelfs. „Op je terugkomst, Sevard!" Ze toastte met hem. Hij bracht Clara naar huis en nam voor de deur afscheid van haar. Toen hij even later zijn wagen in de eerste versnelling zette dacht hij aan de „wachtkamer". Zijn voet gleed even van het gaspedaal, de auto maakte een sprong. Na tuurlijk had hij weer iets ver zuimd, natuurlijk had hij weer een onvergeeflijke fout ge maakt voor de avond na zijn terugkeer uit het sanatorium van Wiedmoos. Dr. Sevard ergerde zich boven mate. TWEEDE HOOFDSTUK Dr. Klaus Sevard was door een vriend, dr. Vallen, bij de geneesheer-directeur van het sanatorium, dr. Brioni, geïntro duceerd en nu voerde hij een gesprek met de statige oude heer, wiens hele wezen rust uit straalde. Ze bespraken in de kamer van dr. Brioni het dienst rooster en de door dr. Brioni ontworpen geneeswijze. Daarna bezichtigde de nieuwe mede werker de verschillende zalen en laboratoria van het zieken huis en werd hij voorgesteld aan een paar collega's-assisten ten, de doktoren Malata en Pehr. Hij maakte ook kennis met een jonge vrouwelijke dokter, die de experimentele psycholo gie bestudeerde. Het was Ga- briëlle Fontana, een Argentijnse, die al in verscheidene Europese ziekenhuizen had gewerkt en volgens dokter Brioni „alleen maar opschudding onder de man nen veroorzaakte". „Ik vermoed", zei hij lachend, „dat uw vriend min of meer voor haar op de vlucht is geslagen. Zijn verzoek om verlof kwam wel wat heel onverwacht." Sevard begreep nu ook de uit lating van zijn vriend dr. Val len, die hem had aangeraden zich in het ziekenhuis vooral niet als een overrijpe teenager aan te stellen. De kleine Argen tijnse immers gedroeg zich trots haar vierentwintig jaar vaak ais een teenager, een meisje van ten hoogste negentien, en haar voorbeeld werkte aanste kelijk, meende Vallen. Sevard haalde daar de schouders over op, dat kind liet hem volkomen koud en bovendien zou hij ver moedelijk heel weinig met haar in contact komen. Sevard nam afscheid van dr. Brioni en zoch zijn kamer op. Deze bevond zich in een zij vleugel van het gebouw, was gezellig ingericht en bood een aardig uitzicht op het nabijge legen, door vrij hoge heuvels omringde meer. Het meer be hoorde bij het sanatorium en degenen die er op mondaine Wijze wilden gaan baden of zon nebaden, kregen geen kans, vóór alles moesten de patiënten van dr. Brioni rust hebben, iedere opwinding kon hun noodlottig worden, het was een eerste nood zaak dat zij eens de tredmolen van het dagelijkse leven met al zijn beslommeringen, vermaken en moordende eentonigheid, ver gaten. Omdat de dienst van dr. Sevard eerst de volgende mor gen aanving, besloot hij de avond buiten het „Oudemannenhuis", zoals dr. Vallen het sanatorium schertsend had genoemd, door te brengen. Sevards eerste in druk was overigens geweest dat deze indruk minder juist was, hoewel hij wel een grond van waarheid bevatte. Afgeleefde, vermoeide mensen waren het die bij dr. Brioni hun ■toevlucht zochten; het deskundig geleide sanatorium was voor hen de r ddende haven, wanneer ze te iang in de branding van het enerverende zakenleven rondgedobberd hadden. (Wordt vervolgd.) van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude ieidse< Het enige verschil van mening over een aantal wijzigingen in de uitverkopenwet tussen de staatssecretaris van economische zaken, de heer Bakker, en enige afgevaardigden betrof de „voor verkoop op voorkeursdagen". Op grond van geconstateerde misbruiken werd tegen de voor keursdagen nogal geopponeerd, maar de staatssecretaris vond dat bij versterkte waarborgen het systeem nog een redelijke kans moest hebben. De aanvaarde wijzigingen be treffen o.a. het duidelijk in ad vertenties etc. vermelden van de tijdsruimte, waarin uitverkopen gehouden worden; het aanleg gen van het kriterium „goed koopmansgebruik" bij het aan vragen van speciale uitverkopen bij liquidaties e.d.; wijziging van goedkeuringstermijnen hier toe en ruimere bevoegdheid voor de kamers van koophandel voor het instellen van onder zoeken terzake. De 24-jarige P. H. M. van S. uit Helmond is gisteravond om het leven gekomen, nadat de personenauto die hij bestuurde op de Meijelseweg onder de gemeente Asten frontaal in bot sing was gekomen met een vrachtwagen met aanhanger. Een busje van een bouwon derneming uit Asten was bij een zijweg gestopt om de vrachtwagen met aanhanger, die geladen was met puin, voor rang te verlenen. De achter het busje rijdende personen auto van de heer v. S. passeerde het busje en reed daardoor tegen de vrachtwagen. In het woud van Niepolomice in de buurt van de Poolse stad Krakow zijn massagraven ont dekt van slachtoffers van de nazi's, zo heeft het Poolse pers bureau P.A.P. dinsdag gemeld. Volgens een Poolse commissie van onderzoek vervoerden de nazi's begin oktober 1943 een grote groep burgers uit Kra kow naar dit gebied. Er zijn massagraven gevonden op een diepte van anderhalve meter. In één kuil werden alleen al de stoffelijke resten van honderden slachtoffers aangetroffen. De nazi's zouden daar zowel Polen als Franse en Italiaanse krijgs gevangenen hebben gedood.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2