Koningin Elizabeth in Quebec Russisch ruimteschip met drie mannen gelanceerd Ergernis voorDe Gaulle in Argentinië KET WEER STRENGE BEWAKING WEINIG BELANGSTELLING DE BELGISCHE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Arrestaties Geen Peronist! Bilde E.E.G. Armste achterbuurt De komende Britse verkiezingen Verlies voor Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Spaak; „Liberale demagogie deed het" Taalkwestie Geen vlaggen Incident WINST VOOR DE LIBERALEN Rede in het Frans VERLIES VOOR DE C.V.P. hankering bg abonnement: Terneuzen DiwcteuisHoofredacteurf I, van 9e Sande Redaetie-adree: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon* 01130 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan-" f 2,per week 50 ct. Losse rtrs 10 ct. ZEEUW Maandag 12 Dinsdag 13 oktober 1964 20e Jaargang - No. 6287 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen advertentie 'f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" Tgééa handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. t nar. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-numraer tot 10 uur v.m. AovertentieprUs per mm 16 ct; minimum p«r Toen bij de aankomst van ko ningin en prins bij het hotel Chateau Frontenap. waar hun een officieel diner werd aange boden, een dertigtal jongelui on afhankelijkheidsleuzen schreeuw de, greep de politie met harde hand in. In enkele gevallen werd van de gummistok gebruik ge maakt. Tien betogers werden ge arresteerd. Intussen heeft de Amerikaan se consul in Quebec bij de auto riteiten geprotesteerd tegen de mishandeling van e-en Ameri kaanse journalist door de politie. De advocaat-generaal van de provincie, Claude Wagner, heeft een onderzoek gelast naar het optreden van de ordetroepen op zaterdag. De Sowjet-Unie heeft vonmorgen een ruimteschip met drie men sen aan boord gelanceerd. Volgens Tass is het ruimteschip in een baan om de aarde ge komen. Aan boord bevinden zich een vlieger, een geleerde en een medicus, resp. genaamd Komarov, Feottistov en Gegaror. Radio-Moskou geeft de naam van het ruimteschip als „Vosk- hod". Het station meldt dat de drie ruimtevaarders zich uitste kend gevoelen. De „Voshhod" is dichtbij het daarvoor vastgestel de punt in een baan om de aar de gekomen. Wetenschappelijk onderzoek De Russen willen met deze lancering het volgende bereiken: 1. Beproeving van dit nieuwe ruimteschip, dat door de beman ning zelf kan worden bestuurd; 2. Men wil nagaan hoe een groep ruimtevaarders, onder wie zich specialisten op verschillende gebieden van wetenschap en technologie bevinden, gedurende een ruimtevaart kunnen samen werken; 3. Het verrichten van weten schappelijk onderzoek, onder meer op natuurkundig en tech nologisch gebied; 4. Voortgezette bestudering der uitwerking van verschillende aan een ruimtevlucht verbonden factoren op het menselijk lichaam; 5. Uitgebreide bestudering van de omstandigheden op genees kundig en biologisch gebied, die zich gedurende een ruimtevlucht van lange duur voordoen. Deze onderzoekingen worden uitgevoerd met behulp van in strumenten ,die zich aan boord van de „Voskhod" bevinden. In 90 minuten om de aarde De „Voskhod" beschrijft in 90,1 minuut een baan om de aarde. Het laagste punt ten opzichte van de aarde bevindt zich op 178 kilometer hoogte en het verst verwijderde op 409 kilometer. De baan van de „Voskhod" maakt een hoek van ongeveer 65 graden ten opzichte van de evenaar. De „Voshkod" is met behulp van een „nieuwe uiterst krach tige draagraket" gelanceerd. Ook bij het verlaten van het parlementsgebouw had zich daar een groepje aanhangers der se paratistische beweging opgesteld, die „onafhankelijkheid voor Que bec" schreeuwden en met vlag getjes met de Franse lelie zwaaiden. Ditmaal greep de po- ltie niet in. GEOPEND Volgens „Paris Presse" stond president De Gaulie haast te schuimbekken van woede tijdens zijn bezoek aan Argentinië. Hij heeft er ook het een en ander meegemaakt waarover hij zich mag ergeren. In Cordoba kreeg hij een forse neus vol traangas van As potttte en een steen door de ruit van zijn auto van betogers» toen om hem en zijn gastheer Iliia een gevecht losbarstte. In Buenos Aires werd hij tegen zijn zin op een toeristische rond leiding meegesjouwd; toen hij eigenlijk een arbeidersbuurt had willen en zullen bezoeken. En aan de universiteit vroeg hij aan de Argentiinse minister van cul tuur of die de studenten soms had opgesloten; de gemiddelde leeftijd van wie hij ontmoette was... vijftig jaar. Dit zijn een paar curieuse en enigszins komische trekjes van een staatsiebezoek, zoals dat waarschijnlijk alleen in Zuid- Amerika mogelijk is. Het meest beledigend voor het Franse staatshoofd moet wel zijn geweest dat de peronisten hem voor hun politieke campagne ge bruikten wat zijn gastheren na tuurlijk zoveel mogelijk beletten. Als er één figuur ls waarmee De Gaulle niet graag zal worden vergeleken, ls het wel de ver dreven dictator Perón, een man die zijn land grondiger verarmd heeft dan iemand voor mogelijk had gehouden. De Gaulle legt in zijn vele redes soms in het Spaans steeds de nadruk op de geestverwantschap van de latijnse volkeren: de Zuidameri- kaanse en het Franse (Spanje vergeet hij konsekwent te noe men tot grote ergernis van Ma drid). Hij zoekt er sympathie en steun voor zijn wereldpolitieke opvattingen. Maar hij wordt er begroet alsof hij een soort pro pagandist is voor een dubieuse dictatuur. Er zijn wellicht Zuidamerika nen geweest die van De Gaulle iets gehoopt hadden in de vorm van een initiatief om het econo misch vervallen continent op de been te helpen. Maar in dat op zicht zijn ze teleurgesteld. Het beste wat men van ham mag hopen is, dat hij in de E.E. G. een goed woordje voor hen doet. De E.E.G, is immers in Zuidamerikaanse ogen een club die hun exporten hoe langer hoe meer gaat weren. Men. prijst De Gaulle dat hij door te voorkomen dat Engeland ook lid werd, die dub niet nog groter heeft laten worden, maar men vergeet niet dat Frankrijk er zelf lid van is en danig meeprofiteert van de tolmuren. En al waardeert men in De Gaulle wel dat hij het de Amerikanen vaak wat lastig maakt, men kan daarbij niet na laten te vergelijken wat hij nu aan hulp biedt en wat de VS. doen. En dan valt direct in het oog dat door de „Alliantie voor de Vooruitgang" in het leven geroepen door Kennedy in drie jaar meer dan twee miljard dollar in Zuld-Amerlka is ge pompt. Voor een deel om de be- talingsmuieiMjkhöttt'ii van de lan den te verlichten, voor de rest een kwart voor allerlei ont wikkelingsprojecten. De resultaten zijn bepaald nog niet daverend geweest in mate riële zin. Maar wat wel hoopge vend is is daf vele politici in La- tijns-Amerika zich bewust zijn geworden dat ze slechts door een politiek van nuchtere economi sche en sociale maatregelen kunnen bereiken dat hun landen de kwalijke reputatie verliezen van een arme achterbuurt van de wereld te zijn. Deze groep mo derner denkenden is nog een minderheid die moet optornen tegen de traditionele op emoties gebaseerde politieke acties, zoals de peronisten er een kwalijk voorbeeld van leveren. In deze richting van moderni sering der politieke praktijk heb ben de V. S. een grote stoot ge geven, ai valt, er nog veel te doen. Én hoe romantisch ook De Gaul- les boeiende redes zijn geweest, die hebben tot deze zuivering van de Zuid use atmosfeer weinjg bijgedragen. Een overzicht van het nationale stadion in Tokio, zaterdagmid dag, tijdens de opening van de achttiende Olympische zomer spelen. Boven alle deelnemers, die op de grasmat staan opge steld stijgt een wolk van bal lonnetjes op in de blauwe lucht. Voor een verslag van de ope- nigsplechtigheid zie pag. 9. De (conservatieve) „Sunday Telegraph" meldt dat bij de jong ste peilingen van de Britse open bare mening een ommezwaai van 5 procent der Britse kiezers ten gunste van de socialisten is vast gesteld, hetgeen, indien deze ten dens bij de verkiezingen van don derdag a.s. zou worden beves tigd, een socialistische regering aan het bewind zou brengen. Hiervoor is namelijk een omme zwaai van drie en een half pro cent voldoende. Een Londense firma, die wed denschappen verzorgt, heeft me degedeeld dat tot nu toe 50.000 pond serling bij haar op de so cialisten is gezet tegen slechts 5000 pond op de conservatieven. Noteringen zijn drie tegen één ten gunste van de socialisten en één tegen twee ten nadele der conservatieven. Vlaanderen, in Wallonië als in Brussel. Het Brusselse blad „Le Soir" schrijft dat de C. V. P. het gelag betaalde. „De Nieuwe Gids" (katholiek) trekt uit het liberale succes m Brussel en de winst van de Vlaamse volksunie in Antwerpen en in andere belangrijke ge meenten de conclusie, dat „een deel van de openbare opinie naar het extremisme is overgegaan". Toestand normaal Toen het ruimtevoertuig over de grenzen der Sowjet-Unie vloog, werd de volgende radio boodschap uitgezonden: „Wij ge voelen ons uitstekend. De op dracht zal worden uitgevoerd". Dr. Jegorov heeft de twee an dere ruimtevaarders aan een me disch onderzoek onderworpen. (Zie verder pag. 4) „Ondanks de armzalige argu menten heeft, de demagogie van de liberale partij voor vrijheid •en vooruitgang het gedaan ge kregen". Dit is het commentaar van de (socialistische) minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, op de winst die deze par tij zondag heeft geboekt. Volgens het socialistische blad „Le Peuoie" zei minister Snaair, dat C. V. P. die zowel aan de Vlaamse volksunie als aan de liberalen verloor dP tot haar schade heeft ondervonden. Snaak meende vooris, dat het in Brussel het schiin heeft van een liberale soringvloed. "«t is »an <»rote betekenis dat deze SDringvloed op de socialis tische bureemeestei-s in de Brus selse randgemeenten te pletter is geionen. Daarmede is het be lang van een goede burgemees ter bewezen". De verkiezingen hebben voor de twee regeringspartijen, de christelijke volkspartij en de socialistische partij, verlies ge bracht. De C-V.P. verloor in de grote steden, zowel in Vlaande ren als in Wallonië. In de Vlaam se sted-en ging de winst vooral naar de Vlaamse volksunie. In Wallonië profiteerde ae (libera le) partij voor vrijheid en voor uitgang van de achteruitgang van de c.v.p. De voorzitter van de p.v.v., P. Vanaudenhove, sprak van een grote overwinning van zijn par tij. In socialistische kringen in Brussel werd de liberale winst in Brussel en Luik opmerkeliik genoemd, doch geen vloedgolf. Bij parlementsverkiezingen zou een winst, zoals thans bij de ge meenteraadsverkiezingen be haald, voor de p.v.v. niet meer dan 5 of 6 nieuwe zetels bedra gen, aldus meende men in het socialistische hoofdkwartier. De eerste uitslag uit Antwer pen bevestigde zondagavond te gen tien uur de voorlopige in druk, die eerder op de avond uit de gedeeltelijke uitslagen was verkregen. De c.v.p. bleek in Antwerpen niet minder dan zes zetels te hebben verloren en de b.s.p. drie. De grote overwinnaar in de Belgische havenstad was de Vlaamse volksunie, die vijf zetels behaalde. De liberale winst be droeg drie zetels en de commu nistische partij zal weer met één vertegenwoordiger in de ge meenteraad verschijnen. De b.s.p. blijft overigens de grootste partij in Antwerpen. m AFNEMENDE BUIIGHEID Gedurende het weekeinde werd het weer in geheel Europa be heerst door een omvangrijk de- pressiegebied waarvan 't zwaar tepunt boven de Noordzee ligt. In de koude polaire lucht leefde de buiigheid van tijd tot tijd op, maar er kwamen ook perioden met opklaringen voor. Intussen is de depressie-activiteit boven boveft het westelijk deel "van de oceaan toegenomen. Daar wordt een hoeveelheid zachtere lucht de oceaan opgestuwd, die de koude poollueht langzaam gaat verdrij ven. Voor wat het weer in Ne derland beri-eft zullen eerst nog enkele buien van de Noordzee landinwa- s drijven. Dinsdag overdag zdl bij een zwakke tot matige wind tussen wc.t en noord de lucht gaan stabiliseren. In de nacht van maandag op dinsdag bestaat er een kans op mistvorming. De temperatuur zal dinsdag ongeveer dezelfde waarden bereiken als maandag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Afnemende buiigheid Wisselende bewolking met aan vankelijk enkele buien. Heden nacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen en dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. DINSDAG 13 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.21 6.57 Terneuzen 6.56 7.32 Hansweert 7.36 8.12 Walsoorden 7.46 8.22 WOENSDAG 14 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.20 8.06 Terneuzen 7.55 8.41 Hansweert 8.35 9.21 Walsoorden 8.45 9.31 ZON MAAN op onder op onder Okt. 13 7.01 17.51 14.56 22.32 14 7.03 17.49 15.35 23.34 15 7.04 17.46 36.07 16 7.06 17.44 16.33 0A3 17 7.08 17.42 16.54 --1(55 Het liberale Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" meent, dat weliswaar wel lessen kunnen worden getrokken uit deze eer ste politieke ronde, maar dat de beslissing eerst zal vailen bij in het komende voorjaar te hou den verkiezingen voor de ver- -niciWing van het parlement. Onder de kop „Het regerings beleid woog op de gemeente raadsverkiezingen" meent het katholiek-conservatieve blad „La Libre Belgique" dat „de neder laag van de C- V. P. een naam draagt, die van minister-presi dent Theo Lefèvre. Het socialistische partijorgaan „Le Peuple" betoogt, dat de so cialistische krachten ongeschon den zijn gebleven en dat de C. V. P. de vooruitgang van de libe rale partij betaalde. „La Cité, het blad van de ka tholieke werknemers, meent <lat op talrijke plaatsen de verkiezin gen onmiskenbaar een taalkwes tie zijn geworden, zowel in Er waren bij de aankomst 2600 man aan militairen en politie op de been om te waken voor de veiligheid van de Britse konin gin, tegen wier komst fel was geprotesteerd door aanhangers van de „nationale onafhankelijk heidsbeweging", die afscheiding van Quebec van de rest van Canada voorstaan. „Aan de galg met Elizabeth" was een der leu- Een, die daarbij werd uitge schreeuwd. In schrille tegenstelling tot de enthousiaste ontvangst, die de Britse vorstin in Charlottetown was bereid en ook tot die, welke haar in 1959 bij haar bezoek aan Quebec ten deel viel, ontbrak in Quebec elk vreugdebetoon. Er werd vrijwel nergens gevlagd en slechts in enkele winkeletalages viel een portret van de koningin te bespeuren. Een uur na het afmeren ver liet koningin Elizabeth het jacht voor de rit naar het provin ciale parlementsgebouw. Bij aan komst aldaar deed zich een in cident voor, toen een groep van tussen dertig en veertig jeug- (Adv.) Onder strenge bewaking, maar zeer geringe belangstelling van de zijde der bevolking is het koninklijke jacht „Britannia" met aan boord koningin Elizabeth en prins Philip zaterdagmorgen in de haven van Quebec gearriveerd. Het jacht meerde op vrijwel dezelfde plaats, waar in 1759 de Britse generaal James Wolfe aan het hoofd van zijn troepen voet aan wal zette voor zijn verovering van de huidige provincie Quebec op de Fransen. YKoningin Elizabeth is in Quebec koel ontvangen. Bij aankomst voor het provinciale parlements gebouw riep een groep jonge de monstranten de vorstin leuzen voor onafhankelijkheid toe, on der het zwaaien van vlaggetjes met de Franse lelie. Bij de foto: Een veiligheids agent heeft zijn wapenstok ge reed om direct in te grijpen, ter wijl demonstrerende studenten een beetje onzeker naar hem op kijken. Terwijl het tellen van de zon dag bij de gemeenteraadsverkie zingen in België uitgebrachte stemmen nog voortduurt en de definitieve uitslag eerst in de loop van vandaag wordt ver wacht, wordt liet verlies van de C. V. P. druk in de Belgische pers besproken. OLYMPISCHE SPELEN dige demonstranten onder het zwaaien van vlaggetjes de hoge gaste leuzen voor onafhankelijk heid toeriepen. De politie greep onmiddellijk in en hield een aan tal betogers aan. Langs de drie kilometer lange route, die de autostoet van de haven naar het parlements gebouw volgde, hadden zich hooguit tienduizend mensen ge schaard en slechts hier en daar klonk een zwak gejuich op. Ken tekenend voor de koe.e ontvangst waren verder de slechts twee vlaggen, die op deze route vie len waar te nemen. In een der zalen van 't hoger- huis van Quebec sprak koningin Elizabeth een korte rede uit, voornamelijk gewild aan de pro blemen der Canadese confede ratie. Op een enkele passage na bediende de vorstin zich in haar toespraak van de Franse taal. Zij zei o.m. dat het geen verbazing behoeft te wekken, dat een pro tocol dat honderd jaar geleden werd opgesteld, niet voldoet voor alle vraagstukken van vandaag en voorts dat waarachtige vader landsliefde geen begrip voor de vaderlandsliefde van anderen behoeft uit te sluiten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1