Vroeg of iast ïeeft ge protestanfe.cbrjste|jjta vrouw de voorkeur aan PRINSB S DOLEND in MODELAND Het ondergoed van de wee tot een minimum beperkt VERLICHTE MAKE-UP MODERNE OLYMPISCHE SPELEN IN MODERNE KLEDING VOOR DE VROUW DE VRIJE ZEEUW epaarplesrierigmet 'met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. u Zaterdag 10 oktober 1964 i i - LANGS -DE - NIEUWE - ETALAGES - Volumineuze baretten voor jonge gezichten zullen veel succes hebben deze winter. Voor de niet meer zó jongen onder ons en voor de wat oudere dames zien we de relevé, de cloche en veel turbans, de kleine, vlak om het hoofd sluitende hoedjes. Het zijn vooral deze turbans die, heerlijk voor de kou, de oren bedekken en laag in de hals vallen. Ja, we zien meer kleine hoedjes dan grote modellen, maar voor sportieve doeleinden is er toch altijd weer de hoed met rand. En weet u, veel dames zien daar ook echt veel jonger mee uit De kleuren van de hoedjes? Veel zwart, natuurlijk het winterse bruin, een heel nieuw blauwachtig groen en rood tot diep donker rood, een kleur die hoe langer hoe meer naar voren dringt. Bij camel wordt veel ocelot gedragen, het wordt in grote verschei denheid gebracht. Een modegrapje veroorlooft het jonge meisje om kousen, baret en kraag in het zelfde ocelot-dessin bij haar spor tieve jas te kiezen. Waarvan De materialen zijn al even uiteenlopend als de kleuren. Opvallend is wel, dat voor veel hoedjes yersey, tweed, satijn en het zeer geliefde flu weel is gebruikt, al laten vilt en antilope, een kort gescho ren velours, zich zeker niet verdringen. Bont maakt nog steeds veel opgang. Het is wel kostbaar, maar het heeft dan ook al lure. Welke vrouw zou zich geen Silvèrblue n,erts-baret wensen bij haar zwart cos- tuumpje? Of een hoedje van zeehond, met zo'n kokette strik aan de achterkant? Nerts in combinatie met flu weel of satijn, het kan niet schoner Wordt een hele bonthoed of bontbaret te kostbaar, dan zijn er de hoeden met bont garnering. Bijvoorbeeld een velours bol met nertsrand of eên relevé met zwart per- sianer. Moet zo'n hoed voor lopig nog een wens blijven? Er zijn ook heel goede en aantrekkelijke imitaties. Een imitatie bontmuts met bijbe horende tas van het zelfde materiaal en bovendien voor zien van een lakklep, is ook zeer begerenswaardig. De hoeden De hoedenmode voor het komende seizoen is mooi, draagbaar en veelzijdig. Wij zijn verrukt van die grote flu welen doorgestikte baret met BASIS VAN ONZE KLEDING Het fijne ondergoed beschermt de huid tegen de min of meer ruwe bovenkleding, die de huid kan irriteren, maar omgekeerd is het de taak van het ondergoed om onze kostbare jumpertjes, ja ponnetjes en dergelijke zoveel mogelijk te spa ren voor de direkte invloeden, die de huid op de kleding uitoefent. Dit zijn zo in beginsel de redenen van het dragen van on dergoed en het is interessant om eens na te gaan hoe in de loop der tijden de „mode" van het ondergoed zich heeft. ont wikkeld. En dan worden we alléreerst gewaar, dat onze voorouders van twee eeuwen geleden er bijna niet toe kon den overgaan zich grondig van top tot teen te wassen. De kostbare, weelderige kleding uit die tijd moest dan ook flink beschermd worden tegen de onverzorgde en vuile huid, die er onder zat en hiertoe dienden de talrijke lagen en soorten van „onderkleding". Pas tegen het einde van de achttiende eeuw, in de Victo riaanse tijd, werd de lichamelijke reinheid welhaast tot een soort symbool van een zekere distinctie hetgeen vanzelf tot gevolg had, dat men geregeld schoon en fris ondergoed ging aantrekken. VEEL VERANDERD Tot aan de eerste wereldoorlog stond men dan ook vol af grijzen tegenover de idee, dat de huid op een of andere wijze direkt met de bovenkleding in aanraking zou komen. Wat dat betreft is er ook al weer heel wat veranderd: en ondanks de algemene gewoonte van de moderne man en vrouw om dagelijks te baden hebben zij toch eigenlijk niet het recht zich even „fris" te noemen als de mensen uit die tijd, want bij onze moderne garderobe komt de bovenkleding voor een groot gedeelte in direkte aanraking met de huid, waardoor een niet onbelangrijk gedeelte van het eigenlijke doel van de onderkleding wordt voorbij gestreefd. Hoevelen zfjn er immers niet die een jumper of bloes zo over een b.h. aantrekken? En hier komen we dan aan één van de meest gevoelige details in onze uiterlijke verzorging: de hygiëne. We kunnen ons nóg zo uitsloven om er zo aantrekkelijk mogelijk uit te zien met behulp van talloze schoonheidsmiddeltjes, -kuren en wat dies meer zij, al het werk zal tevergeefs zijn wanneer daarbij het belangrijkste wordt verwaarloosd, namelijk de reinheid van lichaam en onderkleding. DE BASIS Het ondergoed wordt nogal eens als een onbelangrijk on derdeel van de lichaamsverzorging beschouwd, maar in feite betekent het ondergoed toch de basis van onze kleding. Het effect van een kostbaar cocktail japonnetje of een getailleerd mantelpakje hangt voor een heel groot deel af van deze „on dergrond". En niet alleen om het feit, dat de goede pasvorm van het ondergoed belangrijk is voor een goed figuur, maar er komt ook nog wat psychologie aan te pas! Het is nu eenmaal zó, dat wij ons meer op ons gemak voelen wanneer wij ons schoon en goed verzorgd weten en dit Aiet alleen „op het eerste gezicht". Dit zelfvertrouwen is onontbeerlijk voor een ongedwongen spontane houding met alle aangename gevolgen van dien. ELLY MARTINS. een strikje, laag in de nek. En dan die beeldige groene vilt- hoed, de gitjesgarnering maakt hem nóg gekleder. Een gezellig niemendalle tje, dat u zelfs kan dragen als u echt gekleed moet zijn, is het baretje van Zwitserse chemille. Ook met een heel gewoon wit angoramutsje kunt u al heel charmant zijn, hoewel de knalgroene flu welen, doorgestikte bol met een rand van zwarte struis natuurlijk aparter is. Snoezig is het veren dopje. Dakpansgewijs liggen de veer tjes over elkaar, veertjes die allemaal zwart zijn of zwart afwisselend met een enkele witte of heel lichtbruine. Met nieuwe kapsels Bent u zojuist naar de kap per geweest en vindt u het nu een beetje sneu zo urenlang een hoedje op al dat zo moei zaam verworven schoons te zetten, terwijl u zeker niet blootshoofds naar die receptie toe kunt gaan? Een cocktail voile kan u werkelijk uit de nood helpen. Zo'n niemandal- letje is er bijvoorbeeld van grove, witte tule met een topje van wit marabou. Het is er ook in zwarte voile, voor zien van piepkleine zwarte bloempjes of stipjes in fluweel of vilt. Wéér een andere uitvoering is een eenvoudige band, voor zien van een klein steekkam- metje, met bloemen bezet, en tenslotte bedekt met een zwart cocktailvoile. Draagt u het haar in een chignon, dan is voor u de nertsrand met zwart satijn en zwart satijnen strik, die juist om de dot past, precies wat u zoekt. Yersey mutsjes, soms in kashmir dessin, soms effen, zullen weldra de vrouwenhar ten sneller doen kloppen. Yersey, dat we zo heerlijk over de oren kunnen trekken. Dat kunnen we ook doen bij dat hoedje van marabou, want aan de maraboubol, helemaal witte, wuivende dons veertjes dus, is een tabaksbruine yer sey gedrapeerd. Wat u uit die veelheid gaat kiezen? Dat hangt af van de kleren, die u draagt, uw voor keur voor kleuren en ma terialen en ook van het ad vies van uw modiste. BETTY TEELING. De Amsterdamse montuur specialist Jan Oostman heeft dit nieuwigheidje op 't gebied van brilmonturen gelanceerd: een bril, waarvan de glazen af zonderlijk opklapbaar zijn, zo dat voor vele brildragende da mes bet opmaken aanzienlijk gemakkelijker wordt, nu zij tenminste door één oog hun werk kunnen volgen. NEDERLANDSE KIND TOKIOOTMEE De oude Grieken zullen, toen zij rond de berg Olympus hun sportfestijn hiel den, nooit vermoed hebben, dat vele eeuwen later de ganse wereld hun tra ditie zou voortzetten. Zij wierpen speer en discus, zonder dat zij wisten, dat er 4 aan het eind van de 19e eeuw na Chris tus een Baron de Coubertin zou zijn, die hun spelen tot een wereldfeest zou ma ken. Zij worstelden en schermden, zon der te bedenken, dat in het jaar 1964 de Olympische Spelen sporten zouden omvatten, waar zij nog nooit van ge hoord hadden. Voor ons, moderne mensen, is het niet meer dan normaal, dat iedere vier jaar sportlieden uit de gehele wereld elkan der vinden op de meest moderne sport velden, met de meest moderne accomo- datie. Beoefenden de Grieken hun sporten in fraaie, traditionele gewaden, een mo derne tijd stelt moderne eisen, ook aan de kleding. .i-H" Bij de foto: Groot en klein in Tokio-kleding: het grote meisje draagt het witte draion twinset, en ook de kleding van het kleine meisje is geïnspi reerd op het Nederlands tenuehet pakje is ge maakt van 100% dralon. De Nederlandse afvaardiging naar de 18e Olympische Spelen te Tokio heeft dan ook een garderobe in de valies, die alle Olympische stootjes best kan velen. Zo is bijvoorbeeld het tenue van de dames zeer uitgebreid: een blauw kostuum voor op reis en voor alledag, een fraaie defilé-uitrusting, waar het blauwe mantelkostuum is aangevuld met een oranje blouse en een lichte hoed met oranjekleurige band. Voorts zullen zij voor gezellige bijeen komsten een lichtblauwe japon dragen. In de vrije uurtjes dragen de Nederlandse dames een wandelkostuum: een grijze rok met een wit twinset. Om volledig aan de moderne eisen te voldoen is de twinset gemaakt van de. moderne vezel dralon, een gemakkelijk en snel wasbaar materiaal, zodat de dames hem zelf kunnen onderhouden. Dat het Nederlandse kind in deze sfeer niet vergeten is, bleek op de 8ste Nederlandse Baby- en Kleutervakbeurs, die begin oktober in Hilversum gehouden werd. Speciaal ter ge legenheid van de Spelen is voor de kinder kleding door verschillende fabrikantende „Olympia-look" ontworpen. Er zijn bijvoor- beeld de Olympische damestenues voor kleine meisjes, vervaardigd uit de wash-and-wear 100 dralon weefstof. En zo vinden wij vele modelletjes met een Olympisch tintje. Wij zijn er zeker van, dat de Griek, die des tijds het Olympisch vuur torste, het niet voor mogelijk gehouden heeft, dat later eenzelfde vuur de mens zó in de ban zou brengen, dat er zelfs een Olympische mode geschapen werd. Daarvoor was het dan ook een Oude Griek. Op de fruitveilingen neemt het aanbod van appelen steeds toe. Naast James Grieve stijgt de aanvoer van Ellison Orange en Cox's Orange. Het is daarom nu weer de tijd om zo'n heerlijke appeltaart met roomboter te bakken. Gevuld met de juiste appelsoort (b.v. James Grieve) zal iedereen ervan smullen. ZONDAG: Heldere tomatensoep met croutons en geraspte kaas; biefstuk met cham pignons en ananas, doperw tjes, aardappelen; appeltaart. MAANDAG: Gevulde paprika's met kaasragoüt, rijst; hang op met rozijnen. DINSDAG: Gebakken plak bo terhamworst, bloemkool, pa tates frites citroenrijst met vanillesaus. WOENSDAG: Kaasomelet, an dijvie, aardappelpuree; no- ten-yoghurt. DONDERDAG: Gebakken lever met uien en spek, appelmoes, aardappelen; Montagne Rus- se. VRIJDAG: Eieren met kerrie saus (öf gebakken schol), gemengde sla en aardappel puree broodschoteltje. ZATERDAG: Spaghetti met to maten, gehaktsaus en ge raspte kaas; Haagse bluf. APPELTAART Maak van 150 g bloem, 100 g boter en 75 g basterdsuiker, zout, vanille en citroenrasp een zand taartdeeg. Bekleed hiermee een ingevette springvorm. Vul deze daarna met schijfjes friszure appel, dak pansgewijs over elkaar gelegd. Strooi er wat rozijnen over. Klop twee eieren met 50 g sui ker los en een weiniq kaneel. Giet dit mengsel over de vul ling. Snijdt van restanten deeg reepjes, die als een netwerk over de vulling worden gelegd. Vouw de rand van de taart om tot de vulling, bestrijk het netwerk met ei en bak de taart in ongeveer drie kwartier in een matig hete oven goudbruin en gaar. (Adv.) vraag vooral om de DUET-spaarkaart MONTAGNE RUSSE Doe in een vlascliaal een laag vanillevla, leg hierop met jam bestreken biscuits en doe hier over de rest van de vanillevla. Garneer de bovenzijde met vlok ken stijfgeslagen eiwit en gecon- fijte vruchtjes. Bestrooi het ge heel met gekleurde suiker. KUNT NIET ALLES WETEN 0 Spek, tarwebrood en diep vries laten zich veel ge makkelijker snijden met een warm mes. 0 Weet u dat er kwart fles jes wijn in de handel zijn? Voor mensen die alleen zijn; voor mensen, die sa men weinig drinken of voor mensen, die graag van veel soorten iets in huis hebben. 0 Komt het niet „gelegen" te niezen? Door met het pun tje van uw tong snel langs het verhemelte heen en weer te gaan, kunt u het niezen beperken. 0 Blijft uw pan na het af wassen nog ruiken naar de vis die u er in kookte?, Doe er een lepel zout in, zet de pan op het branden de gas en blijf een poosje met een lepel het zout wat omroeren. De vislucht zal verdwijnen. 0 Hebt u visite en wordt er veel gerookt? Zet enige brandende kaarsen of blok- kaarsen neer. Kaarsen zijn goede tabaksrook-verdrij vers. Bij het branden komt namelijk waterdamp en kooldioxyde vrij, die een ideale combinatie vormen voor het oplossen van rook. 0 Zijn de ruiten van uw auto erg vuil en hebt u zo gauw geen spons en zeem b.j de hand? U kunt zich benei pen door de autoruit af te nemen met een prop kran tenpapier. Houdt daarvoor de kranten die u 's nacnts over de voorruit had be vestigd, ook overdag in de wagen. Vliegen en muggen veegt u weg met een natte krant. 0 In een vaasje met wijde hals laten bloemen zich moeilijk schikken. Propt u wat gaas in het vaasje, u hebt in dit geval de best denkbare bloemensteker. 0 Eieren pellen gemakkelij ker als u ze na het koken direkt even met koud wa ter afspoelt. Vete» zaïtien het met oos be treuren, maar wanneer de scholen weer zijn begonnen in de aanvang van september, dan is het met de zomer ge daan. Zeker, we kunnen nog wat „nazomer" krijgen, maar de warmte is weg, de avon den langer en killer en we zullen er daarom grondig re kening mee moeten houden. Vooral onze kinderen die er elke dag weer door moeten naar school, dienen er lekker in. te zitten, opdat ze niet aan het begin van het schooljaar al met verkoudheid, griep en wat al niet meer komen te liggen. De korte broekjes wor den verwisseld voor lang en truien, pullovers en slipovesrs komen weer in de gratie. Tegenwoordig komt de „cha- sublei" er in. Dat is een recht toe, recht aan jak zonder mou wen en een ruime halsope ning, een bijzonder leuke dracht. De naam is gestolen van het priesterlijk opper kleed, dat bij ons gewoon ka zuifel heet. Het heeft niets met elkaar te maken; maar de modehuizen moesten het kind een naam geven en zochten een mooie Franse naam uit. Wij tonen u hierbij een voor beeld van zo'n „kazuifel" met bijbehorende pantalon uitge voerd in Rilsan met zwarte en witte ruitjes, hetgeen een ge zellig en leuk effect geeft. zmMlui. ::.L 1 ..i Ondeze deze combinatie draagt heit jongetje een rood shirt van dezelfde stof. Zo zit uw kietne man er lekker m en zo'n pakje kan bovendien tegen een stootje en is gemakkelijk te WMiitin. Brit* iatedttjg vjeor de herfst die we nu ingaan. 1ÖJLY MAK'JFIWS.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9