BEURSOVERZICHT HET ZWAARD VAN PALERMO Drs Roemers sprak voor de werkgevers K.N.A.C. wekt leden op protest tegen weggeld tot VERMOGENSAANWASDEUNG UITGANGSPUNT VOOR BELEID PRIJS Ï00R KWALITEITS VERBETERING VAN BOTER ie weg is geen speelgoed Merkwaardig Geen postzegels GERECHTSHOF STELT IN HET GELIJK E.M.S. DE VRIJE ZEEUW Pagina l HET BEZOEK VAN DE GAULLE AAN URUGUAY Politie dregde vergeefs naar bus De pierprijs Pierprijs weer een gulden Zaterdag 10 oktober 1964 Aan een lunch voor leden van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers te Vlissingen heeft de voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, gisteren gesproken over „Werknemer, vakbeweging en onderneming in 1964.Het was voor het eerst dat een bestuurder van een vakbeweging was uitgenodigd een rede te houden. De heer Roemers, erkentelijk voor de uitnodiging, merkte op dat zioh in de twintigste eeuw een wezenlijke wijziging in ons maatschappelijk bestel heeft vol trokken. Daardoor zijn zowel de werkgeversorganisaties als de vakbeweging van karakter ver anderd. De groeiende positie van de vakbeweging heeft haar gemaakt tot mede-draagster van een deel van de maatschappelijke orde. GEEN LEEUW EN GEEN LAM De vakbeweging moet zich niet laten inkapselen. De heer Roemers gelooft niet dat vakbe weging en werkgeversorganisa ties in 1964 als kat en hond te genover elkaar staan, maar hij heeft evenmin de illusie dat zij als de leeuw en het lam in het paradijs naast elkaar leven. Heeft de vakbeweging haar karakter als hervormingsbewe ging verloren? Is zij alleen maar een machine voor hogere lonen, sociale zekerheid en meer vrije tijd? De heer Roemers zei dat dit alles geen onbelangrijke functie is, maar toch blijft de vakbeweging daar niet bij staan. Hij ging nader in op twee der voorstellen tot maatschappelijke hervorming; de vermogensaan- wasdeling en de hervorming van de structuur der onderneming. NIET ENTHOUSIAST Het rapport van de drie vak centrales over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling wordt door de vakbeweging ge zien als uitgangspunt voor hun -beleid en niet in de eerste plaats als studie. Daarom is de vakbe weging niet enthousiast over de adviesaanvraag aan de S. E. R. hierover. Het rapport van de vakcentra les constateert dat de tot dusver op bezitsvorming gerichte maat regelen enig succes hebben op geleverd, maar dat die maatrege len niet de fundamentele wijzi ging in de vermogensverhoudin gen kunnen brengen die de vak centrales nodig achten. Verzekering van de werkge legenheid dient het primaire doel van een verantwoord vakbewe- gingsbeleid te zijn. Daarom mag een wijziging in de vermogens verhoudingen niet leiden tot een aantasting van de spaar-quota in ons nationale inkomen. De gedachte is de werknemers een aandeel te geven in de niet uitgekeerde winsten, waarbij re kening wordt gehouden met een redelijke beloning voor de onder nemingsleiding en de kapitaal- verschafiers. STRUCTUUR HERVORMING Aan de ondernemer worden hoge eisen gesteld, maar die kan hij slechts vervullen als hem zelfstandigheid wordt gelaten. Dat wil niet zeggen dat zij geen verantwoordingsplicht hebben. „Niemand heeft mij kunnen over tuigen dat er klemmende rede nen zijn waarom die verant woordingsplicht tegenover de werknemers en het algemeen belang niet zou bestaan. Ik zou de zelfstandigheid van de onder nemer in zoverre willen aantas ten dat zijn verantwoordings plicht duidelijker gestalte krijgt," aldus drs. Roemers. POSITIEF De vakbeweging heeft tot taak de belangen van haar leden te behartigen. Indien daartoe bin nen de onderneming behoefte bestaat, zal zij nimmer kunnen aanvaarden dat de fabriekspoort voor haar neus wordt dichtge slagen. Zij zal zich moeten be moeien met de interne organisa tie van de onderneming ter be scherming van de sociale positie van de werknemers in het be drijf. Drs. Roemers zei dat er al veel gewonnen zou zijn, als in de kringen der werkgevers het in zicht baan brak, dat men niet met voorlichtingsbeleid .kan vol staan maar positief moet staan tegenover structuurbeleid. Hij ging daarbij in op de samenstel ling van de raad van commissa rissen, de beloning der leiding van de onderneming en de be voegdheden van de onderne mingsraad. VENNOOTSSCHAPS- LAND De heer Roemers sprak niet over de loonpolitiek, maar hij zei wel te verwachten dat de werkgeversorganisaties zullen Tixsxsxsx£><s><s><sxsxs><s><sxsx3xsx$><sy&xs><s><s><s><sxsxsxsxs><sxsxsxsxs>< De firma R. Buisman te Leeuwarden heeft een „H. H. Buisman-prijs" ingesteld. Daarmee wil zij een wens van de in september 1963 overleden heer H. H. Buisman vervullen. Deze interesseerde zich, zoals bekend, uitermate voor de kwaliteitsverbetering van de boter. Van 1964 af zal gedurende tien jaar elk jaar een bedrag worden bestemd voor de toekenning van een prijs van 2.000,aan een of meer onderzoekers, die zich door studie of praktische werkzaamheden op het gebied van de kwali teitsverbetering van boter en de met de boterbereiding nauw verband houdende produktie of processen verdienste lijk hebben gemaakt. De firma Buisman heeft het Nederlands instituut voor zuivelonderzoek (N.I.Z.O.) te Ede verzocht zich te willen belasten met de organisatie van de toekenning c'er prijzen. Het N. I. Z. O. heeft hiervoor een uit vijf leden bestaande commissie ingesteld. De leden zullen worden aangewezen door de firma Buisman, het zuivelkwaliteitscontrolebureau te Amsterdam (Z. K. B-), het produktschap voor zuivel, het N. I. Z. O. en de centrale commissie voor botercontrole- stations. betogen dat in 1965 het walletje bij het schuurtje moet worden gehouden. „Dat betoog zal bij de werknemers mnder indruk ma ken naaymate de commissaris- senbeloningen en de tantièmes voor directieleden en commissa rissen hoger zijn. Ik heb de in druk dat net voortdurend hame ren van de vakbeweging op dit onderwerp niet zonder enig re sultaat blijft." Tenslotte maakte de heer Roe mers melding- van de onrust die in de kwigen van de vakbewe ging bestaat over sommige ver schijnselen in vennootschapsland, zoals de sluiting van onderne mingen. NIEUWE HAAGSE COURANT WAS VOORBARIG Aan zijn rede liet de heer Roe mers enige opmerkingen vooraf gaan over schendingen van het embargo op die rede door twee voorlichtingsmedia. Hij gaf uiting aan zijn verbol genheid dat reeds de avond te voren via de televisie en in een dagblad bekendheid was gegeven aan gedeelten van de inhoud van de rede die hij vrijdag zou hou den. De heer Roemers deelde mede dat de N.T. S. reeds donderdag avond aandacht aan de rede had geschonken. Een kwartier na de uitzending daarvan had men de heer Roemers daarvoor excuses gemaakt. „Ik geef u hierbij die excuses door," aldus de voorzit ter van het N. V, V. tot zijn tal rijk gehoor. Vervolgens maakte drs. Roe mers er melding van dat de „Nieuwe Haagse Courant" don derdagavond al gedeelten uit de redevoering had vermeld. Hij voegde daar aan toe dat deze krant een reputatie te verdedi gen heeft wanneer het gaat om het publiceren van voorbarige primeurs. Overigens merkte hij op dat dit blad het verslag van zijn rede van een dag later reeds had voorzien van tussen haakjes geplaatst („gelach"). Spreker zeide benieuwd te zijn of zijn ge hoor op de door die krant aan gegeven plaatsen ook zou lachen (gelach). Bij de gasten die de woorden van de heer Roemers aanhoor den, bevond zich de staatssecre taris van sociale zaken, dr. J. F. G. M. de Meijer. De vakbondsleider hield daar na de rede, op een enkel onder deel enigszins aangevuld. Eén keer onderbrak hij zich: „U lacht niet hard genoeg voor het ver slag in de „Nieuwe Haagse Cou rant" (gelach). De voorzitter van het verbond van werkgevers, de heer H. J. de Koster, was de voorzitter van het N. V. V. dankbaar voor de open hartige wijze, waarop deze had gesproken. De mentaliteit om werknemers als „baaltjes meel" te beschou- 'wen behoort voorgoed tot het verleden, zo verzekerde de heer De Koster. Arts in Oostenrijk verongelukt Do 32-jarige arts J. Bour uit Susteren is donderdagavond in de buurt van Bregenz in Oosten rijk bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zijn 30 jaar oude echtgenote werd ernstig gewond. De auto waarin het echtpaar reed, sloeg in een bocht van de weg om en stortte twintig meter omlaag langs een steile helling. WEG-GELD-WEGt Vit protest tegen het door de re gering voorgestelde weggeld worden in en rond Eindhoven, als resultaat van een particulier initiatief, ontwikkeld door een driemanschap bestaande uit de heren G. P. Lebbink, J. Molenaar en J. van de Gevel, zevenduizend plak-vignetten verspreid met als kernachtige opschrift „Weg-geld- weg". De foto toont een van deze vignetten. OUD-MINISTER HEMELRIJCK OVERLEDEN De voormalige Belgische mi nister van koloniën, M. van Hemelrijck, is donderdagnacht onverwacht op 63-jarige leeftijd overleden. In het na-oorlogse politieke leven in België heeft hij een grote rol gespeeld. Hij was de grondlegger van het pact, dat in 1959 een einde maakte aan de jarenlange schoolstrijd in België. In 1959 trad hij af als minister van ko loniën in het kabinet-Eyskens, omdat zijn opvattingen over de dekolonisatie van Kongo niet werden gedeeld. Hij wilde reeds in dat jaar een voorlopi ge regering in Kongo laten vor men om via een overgangs periode van vier jaar, waarin Kongolezen voor hun nieuwe taken moesten worden opgeleid, tot volledige onafhankelijkheid te komen. De toenmalige rege ring achtte de vorming van een voorlopige regering voorbarig. Enkele maanden later deelde de opvolger van Van Hemelrijck, A. de Schrijver, in het Belgische parlement mede dat Kongo reeds op 1 juli 1960 volledige onaf hankelijk zou worden. De overledene was lid van de senaat voor de christelijke volkspartij en sinds zijn aftre den als minister voorzitter van de invloedrijke Belgische boe renbond. «"S>S>«XSXSXSX5X5><S>S>«>S>®«XS>SXSXSXSXSXS>«XS>®><S>®-S>«>«XS>g| Onderwijzersbenoemingen in Ede Het Tweede-Kamerlid C. Kleij- wegt (P.v.d.A.) heeft de staats secretaris van onderwijs, de heer Grosheide, gevraagd of het juist is, dat het in de afgelopen jaren een aantal malen is voorgeko men dat in de gemeenteraad van Ede bij benoeming van onder wijzend personeel aan openbare scholen met een voordracht van één persoon is volstaan. Hij wijst hierbij op de onderwijswet 1920 die voorschrijft, dat „er een voordracht moet zijn van Jen- minste drie bevoegden, opge maakt door B. en W. in overeen stemming met de inspecteur". De heer Kleijwegt haalt het geval aan van de voordracht van slechts één persoon voor de functie van hoofd van een open bare school te Eede-Noordwest, terwijl er 39 wettelijk bevoegde en dus benoembare sollicitanten waren. Het Kamerlid informeert wat de staatssecretaris denkt te doen om een dergelijke „uithol ling" van de wet op het lager on- derwijs ongedaan te maken en in het vervolg niet alleen in Ede maar ook elders-te voorkomen. President De Gaulle, die thans een bezoek brengt aan Uruguay, is donderdag geestdriftig door de bevolking van Montevideo ontvangen. Ondanks de regen waren duizenden op de been om de Franse bezoeker toe te jui chen. Zijn auto werd herhaalde lijk tot staan gebracht door men sen die confetti strooiden. Na de officiële ontvangst op het stad huis, waar hij president Gian- nastassio onderscheidde met het grootkruis in het Legioen van Eer, brachten het Franse staats hoofd en zijn echtgenote een be zoek aan een lagere school waar tweehonderdvijftig kinde ren het Uruguese volkslied en de Marseillaise zongen. Fabrieken en kantoren hadden hun werk nemers vrijaf gegeven. Een ambtenarenstaking, die donder dag zou worden gehouden, werd uitarasteld TELEURSTELLENDE MARKT Het wilde vrijdagmiddag met de zaken op de Amsterdamse effectenbeurs niet erg vlotten. Er heerste een lusteloze stem ming en de meeste hoeken ver toonden een verlaten aanblik. Het verloop was dan ook teleur stellend. Een uitzondering werd wederom gemaakt voor Centrale Suiker, die zich verder herstelde en verhandeld werd van 404 tot 406. Overigens blijft men met spanning uitzien waar het nu eigenlijk met de C.S.M. heen gaat. Aangezien wel geruchten, maar geen concrete berichten omtrent de vennootschap meer in omloop zijn, duurt de onzeker heid voort. Noch van Wallstreet noch van de Europese beurzen ging enige uitwerking ten goede uit voor het Damrak. Unilever was in Wallstreet prijshoudend, Kon. Olie werd ex-dividend verhan deld. Vergeleken met het avond- verkeer van donderdag stelde de koers van Koninklijke teleur. Gehandeld werd van 167,80 tot 168,10. De affaire was van weinig be tekenis en dit gold ook voor Uni lever, die een halve gulden la ger noteerde. Philips was nauwe lijks prijshoudend, A.K.U. was iets in herstel. Hoogovens werd geadviseerd op 592, zodat de da ling van donderdag tot stilstand ■is gekomen. Vergeleken met vo rige week vrijdag blijkt voor de internationale concerns dat de stemming onregelmatig is ge weest. A.K.U. trok zes punten aan, maar Hoogovens ging terug van 605 naar 592. Philips heeft zich anderhalve gulden verbe terd, terwijl ook Unilever op een hoger niveau kwam.1 Voor Kon. Olie is de week voorspoedig ver lopen met een koersstijging van 3% gulden. De hoge koersen die het oliefonds in het in-officiële verkeer heeft bereikt, kwamen n de officiële notering niet tot stand. Cultuurfondsen bleven op het vorig peil; scheepvaart was aan :1e zwakke kant, vooral voor Kon. Boot en Scheepvaartunie. Nederlandse staatsfondsen waren aan de lage kant, o.a. voor de 3% pet. lening 1964 die 100% tot 100% noteerde. Tot sluiting van le markt toe béhield de beurs een ongeanimeerd karakter. Voor R.E.M.-aandelen werd een ad viesprijs vernomen van 17% a 18 gulden. Daggeld weer drie procent Reeds na twee dagen verrui ming is er weer een verkrapping opgetreden op de geldmarkt on der invloed van de vraag naar middelen wegens belastingbeta lingen. Daardoor moest het dag geld (call money) vrijdag weer van 2% tot 3 procent worden verhoogd. De Koninklijke Nederlandse Automobielclub (K. N. A. C.) wekt haar leden op te protesteren tegen de heffing van weg-, geld ten behoeve van een wegenfonds. In „De Auto", het offi cieel orgaan van de K. N. A. C., zuilen de leden op 15 oktober een pagina vinden, die op de auto kan worden bevestigd en waar op staat: Weggeld? Neen! Hoe sterk de K. N. A. C. ook geporteerd is voor de instelling van een wegenfonds om de continuïteit in de wegenbouw te ver zekeren, de wijze waarop de regering voorstelt dit wegenfonds te financieren, acht de automobielclub onaanvaardbaar. Zelfs het veel' gehoorde en juiste argument, dat het wég- verkeer via allerlei heffingen, die alleen op deze groep druk ken, al enige malen het be drag opbrengen dat besteed wordt aan de wegen, kan vol gens de K. N. A. C. buiten be schouwing blijven. De weg is immers geen speelgoed van een kleine groep bevoor rechten. Een goed wegenstel sel is een algemeen belang van dezelfde orde als de' volksgezondheid. Wegen zijn uit het maatschappelijk leven niet weg te denken, terwijl omgekeerd het maatschappe lijk leven zonder een wegen net niet mogelijk is. Een ge brek aan wegen is voor de economie, de efficiency en de veiligheid van ons land desas treus, aldus de K. N. A. C. In dit verband vindt de K.N. A.C. het merkwaardig de mi nister van verkeer en water uitzending te horen zeggen, dat de overheid via de provin cies en gemeenten equivalen te bedragen aar, straten en wegen besteedt. „Dit is im mers de meest natuurlijke gang van zaken. Hoe zou men moeten wonen, winkelen en werken zonder straten?" „Nu bij de regering einde lijk het besef is doorgebro ken dat de achterstand in de wegenbouw niet langer te to lereren is en moet worden in gelopen, wordt naar het goed koopste middel gegrepen: Al gemene en incidentele tolhef fingen, „uiteraard" weer te betalen door het gemotori seerde verkeer. Dit komt er op neer dat dit verkeer de strafport moet betalen omdat de regering ondanks de voortdurende waarschuwin gen verzuimd heeft post zegels te plakken". Int. conc. Industrie Scheepv. Bank en verz. Handel enz. Algemeen Beursindices (1953 100) 7/10 8/10 9/10 592.5 347.7 141.4 233.6 165.2 413.4 593.6 349.9 141.6 232.0 165.8 414.4 591.1 347.6 140.7 235.1 165.4 412.8 A. K. U.: 482 gl. Hoogovens: 593 Kon. Olie: 168.00— Nabeurskoersen (480%) (592) 168.30 gl. (167.50) Philips: 161.30 gb.—161.50 (161.50) Unilever: 148.80—149.00 (148.70) Stemming: prijshoudend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: 'Engels pond 9.9810.08 Amerik. dollar 3.57%3.6IV2 Canadese dollar 3.31Va3.36% Belgische frank (100) 7.237.28 Zwitserse fr. (100) 83.20—83.70 Franse frank (100) 73.30—73.80 Duitse mark (100) 90.4090.90 Noorse kroon (100) 49.7550.75 Deense kroon (100 51.6052.60 Zweedse kroon (100) 69.2070.20 Italiaanse lire (10.000) 56.80—58.80 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01 Portugese escudo (100) 12.37>/2—12.52% Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.93—6.08 De Amsterdamse recherche heeft donderdag met hulp van de rijkspolitie te water tot in de nacht in de Nieuwe Meer bij het Roeierspad in het Amsterdam- sche bos vergeefs gepoogd met een sleepnet en magnetische dreggen een bus boven water te halen. staat in een recente televisie-f' Twee automonteurs hadden de politie n.l. verteld, dat- zij in de middag twee buitenlanders had den aangetroffen op de daar- gelegen werf van hun baas. Een van deze buitenlanders poogde een roeiboot weg te halen. Daar tegen protesteerde de monteur J. H. Schwennem; hij probeerde de man uit de boot te trekken. Deze verzette zich hevig. Toen N. C. Meulenberg dat zag, nam hij een moker en snelde zijn collega te hulp. De vreemdelingen sloegen op de vlucht, keerden even later terug, wierpen een bus in het water en verdwenen in een Mer cedes. De monteurs zouden 's avonds nog enkele keren zijn opgebeld en door iemand met een buiten lands accent zijn bedreigd: „You not veel spreken met politie, you dood." Hoofdinspecteur H. J. Oele, die het onderzoek in dit merkwaar dige geval leid*, had zijn collega J. Valken gewaarschuwd, omdat hij veronderstelde dat het ging om het nog gezochte deel van de buit van de roof aan de Hei- ligeweg. De heer Valken acht die kans niet groot. De gezochte edelstenen hoe waardevol ook nemen tezamen slechts een klei ne ruimte in. Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdagmorgen dé maat regel, die de officier van justitie ten aanzien van de pierprijs had getroffen, opgeheven. Gelijk bekend werd op 10 augustus door minister Andries- sen de prijsbeschikking vastge steld: met ingang van 12 augus tus mocht de toegangsprijs voor 68. Terwijl Palermo en de oude vrouw verbijsterd naar Alfonso staarden, die als bij toverslag voor hen was verschenen, joeg diens dienaar Felix zo snel hij kon voort het woeste, nachtelijke landschap door. Hij voerde het paard van zijn meester bij de teugel. Zo nu en dan hield hij de dieren een weinig in en luisterde scherp, terwijl een trek van onheilige vreugde over zijn gelaat gleed. Achter ijem felon- ken nog steeds de hoefslagen van Aram's en Clelia's rijdieren. „De dwazen!" mompelde de zwaardvechter grimmig. „Zij den ken dat zij twee mannen achter volgen. Het zal me benieuwen hoe lang ik hen nog kan bezig houden." Terwijl hij zijn paarden opnieuw in beweging zette verschenen de beide achtervolgers om de hoek van het rotsige pad. Even vingen zij een glimp op van hun prooi. De avonturier liet zijn paard steige ren en schreeuwde het meisje iets toe. Maar reeds hadden de nacht en het woud Felix opnieuw ver zwolgen. Op hetzelfde ogenblik trad Al fonso grijzend in de lichtkring van het vuur. „Uw vrienden zullen u ditmaal niet meer kunnen helpen, laaggeborene!" voegde hij Paler mo vol leedvermaak toe. „Felix houdt, ben ho7i£r. Ttln ooi aon verfijnd genoegen voor mij zijn eindelijk met u af te rekenen! Sinds mijn vader, die eenmaal als rentmeester alle macht op dit slot bekleedde, smadelijk werd verjaagd, heb ik gezworen dat ik mij van de zwaardschede en het zwaard zal meester maken. En aangezien gij die zwaardschede bezit, sterft ge thans, mijn waarde..." Langzaam gleed z'n hand naar z'n eieen wapen. de pier maximaal 55 cent per persoon bedragen, nadat de E.M. S. op 26 juli de toegangsprijs van vijftig cent op een gulden had gebracht. De officier van justitie greep onmiddellijk in. Het verzoek de voorlopige maatregelen van de officier op te heffen werd op 24 augustus door de rechtbank afgewezen. Tegen deze beschikking werd beroep aangetekend bij het gerechtshof, voor welk college mr Maris op heffing bepleitte en waarvoor hij verwees naar artikel 3a van de prijzenwet. Daarin wordt be paald, dat de prijsbeschikking (die 10 augustus werd vastge steld) getroffen had moeten worden door twee ministers. De toegangsprijs voor de pier in Scheveningen is gisteren weer op een gulden gebracht. De heer R. Zvvolsman, voorzit ter vande raad van bestuur van de E. M. S. en president-commis saris van de exploitatiemaat schappij „Wandelhoofd Scheve ningen", deelde dit mee, nu het gerechtshof de voorlopige maat regelen van de officier van jus titie heeft opgeheven. De E. M. S- ging en gaat er volgens de heer Zwolsman van uit, dat de prijsbeschikking van minister Andriessen niet rechts geldig is. De E. M. S. gaf daar om ook geen gevolg aan wat de prijsmaatregel bepaalde. De prijs van een gulden werd pas ver laagd, to ende officier van jus titie ingregp.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5