Opnieuw ontvoering in Caracas Moordenaar in Luik sloeg toe toen politie at Tandpasta is geen snoepgoed Dingemanse TWEE VISOUWEN BENOEMD TOT BURGEMEESTER DE BELASTINGDRUK IN DE E.E.G.-LANDEN „NEE" LEREN ZEGGEN Zaterdag 10 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUV' Pagina 3 ELKE VROUW GOUD Ringenetalage MILITAIRE ATTACHE'S IN MOSKOU VROUWENHOOFD IN BLOEMPOT Albeider gewond bij ontploffing Min. Andnessen; Militairen door granaatontploffing gedood TERUG Meijerink en Co. te Winterswijk gaat bedrijf verkopen (Adv.) iets van Zie onze speciale Prijzen vanaf 23, Horloger Juwelier Axelsestraat 46 Telefoon (01150) 3373 Terneuzen Uw eigen juwelier |5XS>SXSXSXSXS<=><S>«X»<SXSXS>«>«XS<SXS>S><Ï>«XS><SXS>«XSXS>®»$"&<S> De kroon heeft gisteren twee vrouwen benoemd tot burge meester. Met ingang van 16 oktober is benoemd tot burgemeester -van Geldermalsen mevrouw M. van der Wall—Duyvendak, sedert 1959 secretaris-directeur van de stichting voor bij zondere sociale zorg en maatschappelijk buurtwerk te Haar lem. Mevrouw Van der WallDuyvendak, geboren op 16 sep tember 1922, is Nederlands-hervormd en lid van de Partij vande Arbeid. Haar echtgenoot, mr S'. v. d. Wall, die in 1949 overleed, was wethouder van Haarlem. Zijzelf is enige jaren lid van de Haarlemse gemeenteraad geweest. Eveneens met ingang van 16 oktober is benoemd tot bur gemeester van Leersum mevrouw mr C. M. s'Jacobdes Bouvrie, oud-wethouder, thans raadslid van Wassenaar. Mevrouw s'Jacobdes Bouvrie werd geboren op 10 juli 1910, is aangesloten bij de Nederlandse protestantenbond en lid van de V. V. D. Er was in Nederland reeds één vrouwelijke burgemeester, n.l. in Oost- en West- en Middelbeers (N.-Br.). Aan het hoofd van deze gemeente staat sedert vele jaren G. C. Th. M. SmuldersBelien. Kolonel Michael Smolen, plaatsvervangend hoofd van de vertegenwoordiging van de Amerikaanse luchtmacht in de Venezolaanse hoofdstad Cara cas, is vrijdag bij zijn woning ontvoerd, vermoedelijk door de Castro-gezinde „nationale be vrijdingsstrijdkrachten", die al verscheidene spectaculaire ont voeringen op hun naam hebben. Zo zijn onder meer de beroem de Spaanse voetballer Alfredo di Stefano en de Amerikaanse kolonel James Chenault enige tijd door de F.A.L.N. vastge houden. MACHINEPISTOLEN Kolonel Henry Choate, Smo- lens chef, was getuige van de ontvoering. Hij zou Smolen met de auto ophalen om dan met hem naar kantoor te rijden. Toen hij diens villa naderde, zag hij dat enkele met machinepis tolen gewapende mannen Smo len in een limousine duwden en onmiddellijk op volle snelheid wegreden. De wagen werd la ter ruim een kilometer van de villa verwijderd leeg terugge vonden. De F.A.L.N. heeft een aantal radiostations telefonisch meege deeld, dat kolonel Smolen in het centrum van Caracas gevangen wordt gehouden en goed wordt behandeld. De Amerikaanse ambassadeur in Caracas stelde onmiddellijk na de ontvoering de Venezo laanse minister van buiten landse zaken op de hoogte, die bied van de belastingen, nadat de meest in het oog springende distorsies zijn weggenomen, ge richt moet zijn op het nastreven van de harmonisatie der belas tingstructuren. De harmonisatie van de totale belastingdruk kan geen onmiddellijk doel vormen maar wordt veeleer als een re sultaat op lange termijn van de economische integratie be schouwd. In antwoord op een schrifte lijke vraag heeft de E. E. G.-eom- missie ter vergelijking van de belasïjii^djiuk in de lid-staten mededeling gedaan van enige cijfers die voor de jaren 1957, 1959 en 1961 in percentages van het bruto nationaal produkt de belastingopbrengsten zowel van de staat als van de lagere over heden met enig voorbehoud weergeven, daar de beschikbare statistieken niet steeds volledig vergelijkbaar zijn. zich op zijn beurt in verbinding stelde met president Leoni, die een bezoek brengt aan de staat Falcon. De autoriteiten in Caracas ho pen dat zoals steeds het geval was, de ontvoering is gepleegd voor publiciteitsdoeleinden en dat het leven van de kolonel niet in gevaar is. Het afgesneden hoofd van een vrouw, dat verpakt in een bloempot wer$ afgeleverd op een houtzagerij nabij Port of Spain, heeft een grootscheepse jacht op de moordenaar door de politie van Trinidad ontketend. De bloempot was in een pak ketje naar de houtzagerij ge bracht door een man die zei, dat het moest worden afgege ven aan Nathaniel Archer, een der arbeiders. De dag daarop kwam de poli tie, die kennelijk een tip had gekregen, ter plaatse en opende het pakket. Er kwam een aar den bloempot uit, die afgesloten was met een prop cement. Er zat het hoofd van een vrouw van middelbare leeftijd in. Bij ondervraging door de politie verklaarde Archer, dat hij het hoofd niet kon identificeren. Belastingdruk in procenten van het bruto nationaal produkt: 1957 1959 1961 Duitsland 23,8 24,0 25,1 Frankrijk 22,0 23,1 22,9 Italië 19,4 19,9 19,3 Nederland 23,7 22,5 23,9 België 18,5 19,5 20,5 Luxemburg 23,2 20,9 24,9 Hierbij wordt aangetekend dat de commissie in het algemeen van oordeel is dat de samenwer king met de lid-staten op het ge- Bij spoorvernieuwingswerk- zaamheden, die de Utrechtse we genbouwmaatschappij uitvoert op het spoorwegemplacement van het Amsterdamse centraal station, is gisteren om half vier de benzinetank van een kraag- schroefmachine ontploft. Hierbij werd de arbeider A. Lens ernstig gewond in het gelaat. Hij is in het Wilhelminagasthuis opgeno men. De minister van economische zaken, dr J. Andriessen heeft gisteren in de algemene leden vergadering van het verbond van Nederlandse werkgevers te Vlis- singen opgemerkt, dat het zijns inziens niet verstandig is op dit moment een uitspraak te doen over de hoogte van een in 1965 mogelijk zijnde loonsverhoging. Niemand doet dat op dit ogen blik, aldus de minister. Er zijn echter wel aanwijzingen in welke richting het zou moeten gaan, als men de arbeidstekorten en de productiviteit in ogenschouw neemt. Hij merkte op dat hij niet zegt, dat er in 1965 geen loons verhogingen zouden moeten zijn, maar er moet gematigd worden. De minister gaf zijn gehoor de raad weer „nee" te leren zeggen, niet alleen tegen looneisen, maar evenzeer op andere gebieden. De minister had nooit geloofd aan een ontspannen van de arbeids markt door hoge loonsverhogin gen, zoals eind vorig jaar Is ge beurd. De praktijk heeft hem z.l. in hfit seUilt gesteld. MARIA ALTHOFF" BEHOUDEN Het Duitse vrachtschip „Maria Althoff', dat woensdag op de Noordzee door de bemanning werd verlaten, is donderdag met zware slagzij de Nieuwe Water weg binnengebracht. Twee luitenants van het West- duitse leger zijn om het leven gekomen en een korporaal werd ernstig gewond, toen donderdag bij Ahlen in Westfalen bij een oefening in het handgranaat- werpen een granaat voortijdig ontplofte. De justitie stelt in sa menwerking met de militaire autoriteiten een onderzoek in. De Britse en drie Amerikaanse militaire attaché's wier hotelka mers tijdens hun verblijf in Cha- barovsk door Russische politie werden onderzocht en die ver volgens door de Sowjetregering van spionage werden beschul digd, zijn vrijdag na een reis naar het Verre Oosten in Moskou teruggekeerd. Deze affaire heeft zoals gemeld geleid tot protesten van de zijde der Sowjet-Unie en van die der Verenigde Staten en Engeland. F. Bordewijk 80 jaar Vandaag wordt de auteur F. Bordewijk 80 jaar en zal zijn nieuwste verhalenbundel .Lente', bij Nijgh en Van Ditmar ver schijnen. De heer Bordewijk, die advo caat is en naast zijn dagelijkse werkkring veel schrijft, heeft een nieuwe roman in voorbereiding. De auteur die nog niet geheel van een zware griep is hersteld, kan niemand ontvangen of te woord staan. Grote verontwaardiging heerst in Luik over de onachtzaamheid van de politie bij de bescher ming van Renée Lempereur en haar moeder tegen een Italiaan een vroegere vriend van Re née die gezworen had Renée te zullen vermoorden. Toen de twee politiemannen die belast waren met de bewakig, zich don derdagavond even hadden ver wijderd om een hapje te gaan eten, was de Italiaan de 38- jarige Antonio Ianniello er binnen gedrogen en had hij de twee vrouwen met een revolver doodgeschoten. Jedereen wist toch, zo redeneert men in Luik, dat de Italiaan zich in de stad bevond en slechts een gunstig moment afwachtte om toe te slaan. De Italiaan is inmiddels gear resteerd. Vrijdagmorgen werd' hij niet ver van de plaats waar hij de dubbele moord had gepleegd, op straat herkend door een voor bijganger die onmiddellijk de po litie waarschuwde. De Italiaan bood niet de minste weerstand. Ianniello had in mei j.l. in een vlaag van jaloezie al een aanslag met een bijl op Renée gepleegd. Hij was daarvoor veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, maar na drie maanden al weer op vrije voeten gesteld op voor waarde, dat hij naar Italië zou terugkeren. Dinsdag j.l. was hij echter weer in Luik opgedoken en had hij zijn vroegere vrien din telefonisch laten weten, dat hij haar zou vermoorden. Nadat Renée zich tot de politie had ge wend, was de foto van Ianniello in alle Luikse kranten versche nen. Het eten vart tandpasta kan schadelijk zijn voor de ge zondheid van kinderen. Het pathologisch gebruiken (dus overmatig poetsen) in som mige. gevallen ook, maar bij normaal gebruik behoeft er beslist geen vrees te bestaan voor schadelijke gevolgen. Dit is gebleken uit een on derzoek dat prof. dr. L. A. van der Woerd van het far macologisch laboratorium van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft ingesteld naar de gevol- gen van het chronisch ge bruik van tandpasta's. ADVIES Zijn advies aan de ouders van kleuters luidt: leer uw kinderen dat tandpasta geen snoepgoed en ook geen speel goed is. Prof. Van der Woerd acht dit advies de enige reme die, want de misstand wordt niet weggeruimd wanneer alle tandpasta's naar gevarenkans zouden worden onderzocht en ingedeeld. Mpn kan niet ver der komen dan de thans reeds gestelde eis, dat de tandpasta, die in veel gevallen meer een schoonheidsmiddel dan een hygiënisch produkt is, niets mag bevatten dat de gezond heid mogelijk kan schaden. OP SANDWICHES De keuringsdienst van wa ren kan alleen eisen stellen waaraan bij normaal gebruik een artikel moet voldoen. Eten van tandpasta is geen normaal gebruik, vindt prof. Van der Woerd, maar een feit is dat heel wat kinderen,het doen, omdat ze graag 'peper munt eten Wat overigens te denken van Engelse jongeren, die tandpasta op hun sandwiches eten. Het is raar maar waar, want prof. Van der Woerd zag dit verschijnsel onlangs gesig naleerd in een wetenschappe- lijke publikatie De N. V. Nederlandse Textiel bedrijven J. W. Meijerink en Co. te Winterswijk zal van 9 tot 19 november op een openbare vei ling haar gebouwen, woningen, machines en goederen van de onderneming in Winterswijk ter verkoop aanbieden. De mogelijkheid dat het bedrijf onderhands wordt verkocht, kan dientengevolge uitgesloten wor den geacht, zo werd ons meege deeld. De officiële aankondiging van de openbare veiling is bin nenkort te verwachten. Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES XXVI. Een bericht var. geheel andere aard, maar dat ons onthult hoe de naam „varkensbuurtje" is ontstaan, lezen we in het ge meen teraadsverslag van 21 oktober 1880. Ziehier een uittreksel daarvan „Tijdens" de droogte in het voorjaar was ook door dr. P. D. Buijze gewezen op de schier ondraaglijke stank, veroorzaakt door het aantal varkenshokken, welke bestaan in de buurt van het z.g. „varkensstraatje" bij de Pelmolen (nu genaamd Dwarsstraat)." Om dan dit nogal breedvoerig omschreven jaar 1880 de rug toe te keren een ingezonden stukje over het P. T. T.-bedrijf. De daarin genoemde directeur J. M. van den Driessen Mareeuw is 19 jaar met het beheer van het P. en T.-kantoor te Terneuzen belast geweest. Hij maakte, naar uit verschillende raadsverslagen is gebleken, tal van jaren deel uit van de gemeenteraad. Op grond van kleine historische gegevens die in het stuk voorkomen, mag dit hier niet ontbreken: „Vetrek van directeur J. M. van den Driessen Mareeuw, directeur der P. en T. alhier, 19 jaar te Terneuzen. Welk een verschil het begin en eind van dat 19-jarig tijdvak Hoe was de toestand toen in 1861 de heer Mareeuw het kantoor van de toenmalige beheerder, de heer Hosang, overnam? Een oud lek gebouwtje, ter plaatse waar thans de heer Limonard woont, was toen als telegraafkantoor ingericht. Bij regen achtig weer gaf de zoldering van het kantoorlokaal ruimschoots doorgang aan de door het dak sijpelende regendroppels en onder de oudere Neuzenaars zijn er misschien nog wel die zich herinneren de heer Marreeuw in dat kantoortje met op gestoken parapluie werkzaam gezien te hebben! Thans, het flinke gebouw sedert 1874 in den- tegenwoor- digen toestand door hem bewoond, nadat in augustus van dat jaar ook het beheer van het postkantoor aan hem werd op gedragen." Na een bijzonder natte november/december met in den lande overal hoge waterstanden en in de buurt van 's-Hertogenbosch zware overstromingen wordt het in januari 1881 menens met de winter. Strenge vorst en felle sneeuwstormen zijn oorzaak dat op 19 januari 1881 de treinen GentTerneuzen en Meche- lenTerneuzen niet kunnen rijden. Erg lang echter heeft de strenge vorst niet aangehouden, want reeds op 1 februari valt de dooi in. De gemeenteraad, op 9 fezruari zeker smartelijk getroffen door de afwijzing van het verzoek om oprichting van een H.B.S., heeft een troostprijs in petto! Men besluit tot de bouw van een tweede openbare school (C) op het Java. Maar nu eens iets heel anders. Men herinnert zich het drank- ge(mis)bruik waar ik in het gesprek met Wieland op doelde. Welnu, men oordele bij lezing van het navolgende bericht (Cou rant 16 februari 1881): „Ongeveer 50.750.000 wordt jaarlijks aan spiritus (drank) uitgegeven; d.w.z. 22 millioen belasting, 29 millioen consump tie oftewel meer dan de eindsom van de Oorlogsbegro ting." De Vlooswijkstraat omstreeks 75 jaar geleden. Daar behoef ik verder niets aan toe te voegen! Rustig verstrijkt 1881, althans de courant vermeldt weinig belangwekkends behoudens dan een aangelegenheid op het P. en T.-kantoor te IJzendijke, die voor een Terneuzense geschiedenis niet geschikt is. Het lijkt er veel op of ook 1882 dezelfde rustige kant opgaat tot dan in augustus, om precies te zijn op 16 augustus 1882, i Terneuzen een daverend feest wordt gevierd met een sterk in ternationaal karakter. Nu zijn al meerdere malen verslagen over feestelijkheden on der mijn ogen gekomen, maar ditmaal ga ik het levendige ver slag toch inlassen. Het is waard niet te worden vergeten Men kan daarin lezen, hoe regen en onweer als spelbrekers zijn opgetreden, maar toch niet konden verhinderen dat di Terneuzenaars van 1882 het feest tot een glansrijk einde hebben gebracht. Ziehier dan het getrouwe verslag zoals dit in de courant van 16 augustus 1882 is opgenomen „Terwijl we dit schrijven, is de plaats onzer inwoning in feestgewaad. Van den gemeentetoren waait de driekleur even als van de meeste woningen der ingezetenen. De spoortreinen hebben reeds duizenden feestvierenden in onze kleine veste aangebracht om heden het internationale festival voor muziek- en zanggezelsehappen bij te wonen. De verschillende gezel schappen staan reeds op het exercitieplein aan de Oost- kolk geschaard om zich ten half twee ure in optocht naar het gemeentehuis te begeven, teneinde aldaar den eerewijn te ontvangen. Ten twee ure heeft de groote kampstrijd van hengelaars plaats aan het kanaal; ook de gaaischieting aan het spoorwegstation neemt dan een aanvang. Het festival zal ten half drie uren beginnen, zoowel op de estrade op het Marktplein als in die, geplaatst in de Nieuwstraat voor het Arsenaal. Gedurende den namiddag zullen elk uur een paar stoombooten van de Westsluis een tocht op de Schelde maken; tegen betaling van 50 cent per persoon kan men dat water tochtje mede maken. Ten 3 uur hebben de volksspelen plaats plaats als: mastklimmen bij de A'xelse brug; wit- en zwart- loopen in de Nieuwstraat. Des avonds ten half zeven zal het weldadigheidsconcert plaats hebben in den tuin van de infir merie ten voordeele van het Terneuzensche ziekenfonds. Het groote vuurwerk wordt ten negen ure afgestoken; tusschen de tweede en derde afdeeling zal de opstijging van een lucht ballon plaats hebben. Ten gemakke deelen wij hier nog mede de vertrekuren der bizondere treinen van de spoorwegen. Vertrek van Ter neuzen naar Selzaete, Gent en tusschen gelegen stations 's avonds 8 uur en 10 u. 41. Vertrek van Terneuzen naar St, Niklaas, Mechelen en tusschen gelegen stations 's avonds 8 uur en 10 u. 40 min." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3