Dodencijfer in Vietnam stijgt Engeland vóór de verkiezingsstrijd Tsjombe mocht vertrekken Ml M KOdK Verandering van Westduitse leger De bijeenkomst der niet-verbondenen in Cairo REGERINGSTRIJDKRACHTEN VERLOREN RUIM TWEEHONDERD MAN IN TWEE DAGEN Het weer DE SABENA GECHARTERD Tankboten in brand geschoten Samenzweerders voor krijgsraad Amerikaan gedood Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Ambassadeurs wachten af Tsjombe in Parijs DE AARDBEVING IN TURKIJE Zullen de conservatieven voor de vierde maal zegevieren? V.N.-VLIEGTUIG BESCHOTEN Via Parijs Geen incidenten Pleidooi voor de V.N. Fttnfeermg b$j abonnement: Terneuzen DWbebsnr-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. x v ZEEUW ZATERDAG 10 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6286 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertgprias" (géén handels advertenties): 5 regels 1,1a Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per De maand september heeft vol gens Amerikaanse militaire krin gen in Saigon een recordaantal acties van de Vietcong opge leverd, namelijk 3150 in totaal, dus gemiddeld 105 per dag. Aan regeringszijde werden 3240 do den, gewonden en vermisten ge teld, gemiddeld 108 per dag. De Vietcong verloor 1580 strijders, gemiddeld 52 per dag. Vooral de cijfers over de laat ste drie weken zijn hoog: 2450 acties waarbij aan regeringszijde 2335 soldaten en door de Viet cong 1061 strijders werden ver loren. Sinds 3 oktober schijnt deze toestand nog erger te wor den. Alleen al op 6 en 7 oktober moeten de regeringsstrijdkrach ten 217 man verloren hebben. Officieel was bekendgemaakt dat op 6 oktober in Kien Loeong 17 soldaten waren gesneuveld te gen 31 Vietcongstrijders. Een ge zaghebbende Zuidvietnamees zegt dat daarbij echter nog 70 doden of gewonden moeten wor den gejf ld, die door de Vietcong strijders zijn meegevoerd. Drie rivier-tankboten van de Shell, de ongeveer 700.000 liter kerosine cn olie vervoerden «n op weg waren van Saigon naar Can Tho, de hoofdstad van de provincie Thong Dinh, ten zuid- (Adv.) 'westen van Saigon, zijn door guerillastrüderg in brand gescho ten Dit heeft het Zuidvietnamese ministerie van defensie bekend gemaakt. Een van de tankers is gezonken en de andere twee zijn uitgebrand. Men zal proberen de drie tankers te bergen en naar Saigon terug te slepen. Binnenkort zullen dertien hoge Zuidvietnamese legerofficieren en zeven burgers terechtstaan op beschuldiging van het smeden van de mislukte staatsgreep van vorige maand, zo heeft eerste minister Ngoeyen Khanh vrijdag bekendgemaakt. Indien de uit vijf generaals be staande krijgsraad ben schuldig oordeelt, betekent dit de dood straf. Tegen de uitspraak kan geen beroep worden aange tekend. Tot de beschuldigden behoren drie generaals en de leider van de grootste Zuidvietnamese vak organisatie. De twee hoofdbe- klaagden zijn generaal-majoor Doeong Van Doec en brigade generaal Lam Van Phat, die aan het hoofd stonden van de troe pen die op 13 september Saigon bezetten. Desgevraagd bevestigde gene raal Khanh zijn voornemen om zijn plaats aan het hoofd van de strijdkrachten weer in te nemen. Hij zei dat zeer velen, o.a. kerke lijke en politieke functionarissen hem hadden gevraagd na eind oktober de regering te blijven leiden, doch dat hij gelukkig zal zijn als hij weer in het leger te rug zal zijn. Vorige week bad Khanh op een persconferentie verklaard dat hij bereid zou zijn aan het hoofd van de regering te blijven, indien het gehele volk dit zou verlangen. Met betrekking tot de Ameri kaanse hulp aan zijn land var- klaarde Khanh' dat deze moet worden voortgezet, pmdat zij Vietnam in staat stelt zijn strijd tegen het communisme voort te zetten. Een officier van het Ameri kaanse leger is vrijdag door Vietcongrebellen in Vietnam ge dood, toen de helikopter die .hij bestuurde, werd gedwongen te landen. De andere leden van de bemanning wisten tp ontkomen. Het aantal Amerikanen dat sinds .1 januari 1961 in Vietnam het leven verloor, bedraagt thans 201. ONBESTENDIG Het K. N. M. I. deelt mede: Een depressie, die in korte tijd de Atlantische Oceaan is overge stoken begon, ten zuidwesten van ZATERDAG 10 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.20 4.37 4.55 5.12 5.35 5.52 5.45 6.02 OKTOBER v.m. n.m. 4.54 5.15 5.29 5.50 6.09 6.30 6.19 6.40 OKTOBER v.m. n.m. 5.30 6.01 6.05 6.36 6.45 7.16 6.65 7.26 ZON MAAN op onder op onder Okt. 10 6.56 17.57 12.06 20.18 11 6.57 17.55 13.10 20.53 1? 6.59 17.53 14.07 21.38 Ierland aangekomen, snel in be tekenis toe te nemen. Het groeide de in korte tijd uit tot eenrtorm- depressie, die vrijdag over het Engelse Kanaal trok en tegen de avond het uiterste noorden van Frankrijk bereikte. Vandaar koerste de storing in oost-noord oostelijke richting naar Duits land. Het bijbehorende regenge- bied trok over Frankrijk, België en een groot deel van ons land naar Duitsland en het Alpenge bied. Aan de achterzijde van de depressie zal de wind matig tot krachtig zijn en krimpen naar richtingen tussen noord en west. Buien, die boven de Noordzee tot ontwikkeling komen zuilen dan ons land binnendrijven, zodat het onbestendige weer aanhoudt. De temperaturen kwamen vrijdag vrijwel nergens hoger dan 10 a 11 graden, en het ziet er niet naar uit, dat hierin veel veran dering komt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Depressieweer Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige langs de kust tijdelijk har de tot stormachtige noordweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag. De ambassadeurs van de Ara bische republiek en Algerië in Kongo-Leopoldstad, resp. Kamel en Adjali, hebben vrijdag tegen over journalisten in Brazzaville verklaard, dat de betrekkingen van hun landen met Leopoldstad niet zijn verbroken doch slechts opgeschort. Zij beklaagden zich f-r over dat zij drie dagen hun ambassades niet hadden mogen verlaten, geen contact met de buitenwereld mochten onderhou den en zonder voedsel hadden ge zeten. Zij wachten thans in Braz zaville op instructies van hun re geringen. De premier van Kongo is vrij dag in Parijs aangekomen. Op de luchthaven las hij de pers een verklaring voor. Tsjombe zei niet alleen naar Cairo te zijn gegaan om deel te nemen aan de conferentie van niet-verbonden landen, maar ook om met de Egyptische auto riteiten te trachten een oplos sing te vinden voor het Kongo lese goud, dat op onwettige wij ze door de V.A.R. in beslag is genomen. Ook zou hij nog niet opgeloste handelsvraagstukken hebben willen bespreken. „Sedert ik aan de macht ben gekomen, heb ik Nassers in vloed op allerlei gebied, zoals Volgens de laatste officiële cijfers hebben bij de twee aard schokken die dinsdag noord- west-Turkije troffen, 25 mensen het leven verloren, werden er 46 gewond en zijn meer dan 4000 huizen verwoest. onderwijs, economie, rechterlij ke macht en het Belgisch-Kon- golese geschil te niet gedaan. Ik kan niet toestaan, dat wie dan ook enige invloed op de ontwik keling van ons land uitoefent", aldus Tsjombe. Hij deelde vervolgens mee dat de V.A.R. een val voor hem had opgesteld. Er waren 7 Kon golese opstandelingen in Cairo, zo zei hij. De Arabische repu bliek wachtte slechts op één ding: dat ik de diplomatieke be trekkingen zou verbreken opdat president Nasser een Kongolese rebellenregering zou kunnen er kennen, maar zo naïef ben ik niet, zo zei de Kongolese eerste- minister. Hij noemde de houding van de Egyptische regering ongehoord in de geschiedenis van de mo derne diplomatie. Gevraagd of hij dacht dat het incident in Cairo zijn invloed had vermin derd, antwoordde Tsjombe: „In tegendeel, de solidariteit rond de Kongolese regering en haar eerste-minister is er door ver sterkt. Zwart Afrika beseft thans het gevaar, dat president Nasser vertegenwoordigt in zijn verlangen om het Afrikaanse continent te overheersen". Wanneer de ongeveer 36 mil joen Britse kiezers op 15 okto ber ter stembus gaan, zullen ze in één keer en met eenvoudige meerderheid 630 afgevaardigen kiezen. 42 van de 630 kiesdistric ten liggen in Londen, 496 in de rest van Engeland, 71 in Schot land, 36 in Wales en 12 in Noord- Ierland. De huidige verdeling der zetels in het Lagerhuis ziet er als volgt uit: 351 conservatieven, 256 van de labourpartij, 7 liberalen, 2 on- afhankelij'ken en 14 open zetels, alzo een conservatieve meerder heid van 90 stemmen tegenover de oppositie van labour- en libe rale partij. De ontbinding van de kamers zal het mandaat afbre ken van het huidige parlement, dat uit de algemene verkiezin gen van 1959 tevoorschijn kwam en dat 4 jaar en 11 maanden Volgens de Kongolese zaak gelastigde in Cairo heeft Tsjom be toestemming gekregen te ver trekken. Kongolese kringen in Leopoid- stad hebben vrijdag gezegd dat premier Tsjombe in de loop van de dag in Kongo werd terugver wacht. Officieel werd.meegedeeld, dat het vertrek .van de Egyptische en Algerijnse" ambassadeurs niet moet worden opgevat als ver breking van de diplomatieke be trekkingen van Egypte en Al gerië met Kongo, De Kongolese regering hoopt dat hun afwezig heid van voorbijgaande aard zal zijn. PP ESID7 YvT JOHNSON KWAM TEN VAL Op een receptie van de demo cratische partij in Cleveland. Ohio, waar president Johnson een rede zou houden, kwam de president ten val. Foto: Met een pijnlijk gezicht wordt Johnson overeind gehol pen. Kongolese opstandelingen hebben vrijdag een vliegtui» van de Zweedse maatschappij voor luchtvervoer, dat werd ge bruikt voor de overbrenging van een groep V.N.-deskundi- gen naar de midden-Kongolese plaats Lodja, beschoten. Een werktuigkundige kwam hierbij om het leven. De pi1, va het toestel bleef oi: Lodja was onlangs op de rebel len heroverd. Tsjombe vertrok met een spe ciaal gehuurde Caravelle van de Sabena. Hij werd uitgeleid door een vertegenwoordiger van pre sident Nasser. In Athene stapt hij over op een DC-6 van de Kongolese luchtvaartmaatschap pij, die hem via Parijs naar Leo poldstad brengt. In Parijs zou hij een persconferentie geven. De gezinnen van de- Kongolese diplomaten in Cairo, onder wie dat van René Bavassa, Kongo lees zaakgelastigde in Cairo, reisden met hem mee. Bij zijn tussenlanding in Athe ne zei Tsjombe tegen verslag gevers blij te zijn „in een vrij land" te zijn aangekomen. De omstandigheden waaronder hij in Cairo werd vastgehouden, waren volgens hem „onmenselijk en onduldbaar". Hij zei dat de kwestie van zijn gevangenschap in Cairo voor de commissie van ministers van buitenlandse za ken van de Afrikaanse landen zal worden gebracht. Premier Tsjombe zal in Parijs een medisch onderzoek onder gaan. Hij hoopt zondag of maan dag in Leopoldstad terug te ke ren. Op het vliegveld van Athene was hij ontvangen door de archi mandriet van centraal-Afrika, mgr Kyprianos. Bij het vertrek uit Cairo had zich geen ^nkel incident voorge daan. Om tien uur stapte Tsjom be uit de auto, omringd door Egyptische politiemannen en of ficiële vertegenwoordigers. Drie honderd toeschouwers zagen hem onbewogen voorbijgaan tus sen twee hagen gendarmes. Le den van de Kongolese afvaar diging, die op honderd nieter af stand de laatste formaliteiten vervulden, ontvingen Tsjombe enthousiast en uitgelaten. Een Kongolees meisje wierp zich om zijn hals en kuste hem. Voor hij in het vliegtuig stapte, zei pre mier Tsjombe: „Ik ben moe". lang in functie is geweest. Op het in 1935 gekozen parlement na, dat in verband met de we reldoorlog tot 1945 werd gepro longeerd, is. sinds in 1911 een wet de maximumduur van de parlementaire mandaten op 5 jaar stelde, geen enkel wetge vend lichaam in Groot-Brittan- nië zo lang aan het bewind ge weest. 75 NEEMT DEEL Het aantal stemgerechtigden, dat in Engeland aan de verkie zingen deelneemt, schommelt om de 75 procent. Door het beginsel van de eenvoudige meerderheid per distriet verkrijgt de winnen de partij soms een sterke meer derheid in het parlement, ook al 'heeft ze in uitgebrachte stemmen uitgedrukt maar een tamelijk zwakke meerderheid. Zo had in 1959 de conservatieve partij met 13.750.965 (49,4 procent van de uitgebrachte stemmen) 365 zetels, terwijl de labourpartij met 12.216.166 (43,8 procent van de uitgebrachte stemmen) maat 258 zetels kreeg. DRIEMAAL OVERWINNAAR De conservatieven ofwel „to- ries" (naar een Schotse secte ge noemd) zjjn in 1959 voor de der de achtereenvolgende keer als overwinnaars uit de strijd te voorschijn gekomen, wat, des te opmerkelijker was, omda# hun overwinning werd bekroond met een parlementaire meerderheid. Een vierde tory-overwdnning zou een gebeuren zonder weerga zijn in een land, waar het als een fundamenteel beginsel wordt beschouwd, dat de grote partijen elkaar afwisselen. Men meent dat een verschuiving van 3% procent der stemmen voldoende zou zijn om de regering Douglas Home de macht te ontnemen. La bour zal, om zich van een parle mentaire meerderheid te verze keren, ervoor moeten zorgen, dat zij 58 méér afgevaardigden dan in 1959 in het Lagerhuis krijgt, waarvoor ze 3,6 procent meer van de uitgebrachte stemmen nodig heeft dan bij de laatste verkiezingen. Het komt erop neer dat in de praktijk labour 65 afgevaardigden meer in het Lagerhuis zou moeten hebben om een stabiele regering te vor men. De liberalen kunnen op niet meer dan 12 tot 15 afge vaardigden rekenen. KLEINE MEERDERHEID Bij de verkiezingen van 8 okt 1959 werden 56 afgevaardigden gekozen met een meerderheid van minder dan 100 stemmen en 12 met een meerderheid van min der dan 1000 stemmen. Daar staat tegenover dat 54 afgevaar digden in 1959 met een meerder heid van boven de 25 duizend stemmen werden gekozen. De grootste meerderheden, tussen de 35.000 en 50.000 stemmen, zijn opgetekend in Noord-Ierland, het onaantastbare kiesdistrict van de conservatieven, en in het industriegebied van Liverpool en Manchester, waar men sterk la- bourgezind is. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Reingold Kreitmeyer, militair t deskundige der Westduitse libe rale partij, heeft de militaire commisie van de bondsdag een voorstel gedaan voor een reor ganisatie van het Westduitse le ger. Volgens hem is dit leger opgezet voor eventuele deelne ming aan een oorlog met kern wapens, „die nooit zal worden gevoerd". President aartsbisschop Maka- rios van Cyprus heeft vrijdag op de conferentie in Cairo van niet- verbonden landen een beroep op de delegatieleiders gedaan om zijn regering te steunen, wan neer de algemene vergadering der V. N. zich volgende maand met het Cyprische vraagstuk gaat bezig houden. „Onze zogenaamd» bondgenoot Turkije heeft op Cyprus aan gezet tol opstand mot het doel tot een verdeling van het eiland (tussen Griekenland en Turkije) te komen", verklaarde hij. Volgens Makarios hadden „Tur kije en andere mogendheden" gepoogd het Cyprische volk, dat voor 82 proeent uit Grieks-Cy prioten bestaat, „tegen zijn wil een oplossing van het bestaande geschil op te leggen". De Maleisische premier Toen- koe Abdoel Rahman vroeg r.te niet-verbonden-en zich achter het handvest der V. N. te scharen, waarin de volleen het recht wordt verleend hun eigen leven te ki elen, zonder dat machtiger na buren zich hiermee inlaten. Hij beschuldigde Indonesië van openlijke aanvalsdaden jegens Maleisië, „waarvoor geen ver ontschuldiging bestaat" en hij legde er de nadruk op dat Ma leisië een politiek "an niet-ver- bondenheid voert. Op de conferentie is overeen stemming bereikt over een ont werpresolutie voor de slotverkla ring waarin gezegd wordt: „Het imperialisme en het kolonialis me in zijn oude en nieuwe vorm zijn de wezenlijke oorzaken van de spannng in de wereld en dei- internationale conflicten, daar hierdoor vrede en veiligheid in gevaar worden gebracht", Kreitmeyer stelt voor: 1. Stichting van een leger van veertig divisies, uitgerust met conventionele wapens, met als eerste taak de verdediging van het Westduitse grondge bied. Hij vindt dat hierop de nadruk moet worden gelegd en niet meer op het uitrusten van nieuwe divisies, die onder het Navo-opperbevel worden geplaatst. 2. De militaire dienstplicht moet van anderhalf jaar tot een half jaar worden verminderd. Hierop mogen geen uitzonde ringen worden toegestaan. Daarnaast moeten de na ver vulling van hun eerste oefe ning naar huis gezonden dienstplichtigen op gezette tijden voor herhalingsoefe ningen, die in totaal een jaar moeten duren, onder de wa pens worden geroepen. Nationaal karakter Kreitmeyer meent dat de bondsrepubliek, wanneer zij af ziet van kernwapens, de Sow- j et-Unie berooft van een propa- dat zijn woorden welgemeend land zou dan moeten bewijzen dat zijn woorden welgemeend zijn", verklaarde hij. In Westduitse politieke krin gen merkt men naar aanleiding van het bovenstaande op, dal Kreitmeyer klaarblijkelijk het Westduitse leger een meer natio-i naai karakter wil geven ten kos-i te van het Westduitse aandeel in de militaire inspanning _der Jtfavo.' t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1