op de grens van 2 werelden Burgerlijke Stand D.W.S, HANDHAAFDE ZICH m TURKS „INFERNO" «Jongbloed stopte een penalty Zwitserland levert Georges Watin niet uit VOLLEYBALLERS TRAINEN IN TOKIO Tussen kattevellen. wurmen en mensenvlees de verstedelijkte bantoe kan zich moeilijk los maken uit oude tradities en gewoonte Bologna—Anderlecht 2—1 „BELGISCH ELFTAL" KON ZICH MET MOEITE HANDHAVEN Beslissings wedstrijd nodig Donderdag 8 oktober 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Middenvoor Senol van Fehner- bahce boog diep het hoofd, greep in een poging om zijn onbegrij pelijke misser te verklaren met weinig overtuiging naar zijn rechterbeen en keek verdwaasd naar de middenlijn, Senol was zojuist door" de diepste ellende gegaan. Hij, de strafschopspe cialist van de Turkse kampioe nen, had achttien minuten vóór het einde van de tweede wed strijd tegen D.W.S. na alle reeds gemiste kansen ook de mooiste gelegenheid om zijn ploeg de zo lang verwachte en ook wel ver diende voorsprong te bezorgen, niet benut. STRAFSCHOP Na door Daan Schrijvers niet geheel reglementair van de bal te zijn gezet, had hij van 11 me ter door niemand gehinderd op het doel van Jongbloed mogen vuren. Maar ook uit deze unie ke positie had hij de bal niet langs de Amsterdamse doelman kunnen jagen. Met een katachtige sprong had Jongbloed de bal weggetikt. Senol zag het gebeuren rondom zich nog slechts in een waas: voor hem was de lol er af. Eigenlijk werd op dat moment Fehnerbahce een geslagen ploeg. Na alle tegenslag in het eerste kwartier, toen een succesje echt was verdiend en de kansen, die ook daarna niet in doelpunten hadden geresulteerd, was dit de genadeklap voor de Turken. Zij misten de kracht voor een slot- offensief. Dodelijk arbeidsongeval Op de Borneokade te Amster dam is dinsdagavond de 49-jari- ge reepgast J. W. Leur tengevol ge van een arbeidsongeval om het leven gekomen. De heer Leur was op het dak van een spoor wegwagon bezig met het strak trekken van een touw rondom een lading ho.ut. Plotseling schoot het touw los, waardoor het slachtoffer het evenwicht ver loor. Hij viel met zijn hoofd op een stalen rand van de wagon en daarna in het water. Collega's haalden hem snel op het droge. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man reeds te zijn over leden. Brand bij brandweerdienst - Gisteravond heeft een korte felle brand in de bovenverdie ping, de vliering en het dak van een gebouw van de Roteb (rei niging-, ontsmettings-, trans- port- en brandweerdienst) aan de Westzeedijk in Rotterdam ge woed. Het gebouw ligt naast een gemeentelijke brandweerpost. In het gebouw bevinden zich bo ven het magazijn een kantine en een kleedlokaal met droog- kasten. In een van deze kasten waar na een dag van veel regen nogal wat natte kleding van Ro- teb-personeel te drogen hing, is vermoedelijk door oververhit ting brand ontstaan. Al vrij vlug sloeg het vuur door het plafond en vatten balken en vliering vlam. De brandweer was direct ter plaatse, omdat op hetzelfde ter rein een post van de brandweer is gevestigd. Het personeel greep dadelijk in en met behulp van een materiaalwagen, een ladder wagen en een groot aantal stra len slaagde men er in de brand in een klein uur te bedwingen. De schade het dak moet worden gesloopt bedraagt vol gens de eerste schatting enkele tienduizenden guldens. Boerderij afgebrand Een hevige brand heeft dins dagmiddag de kapitale boerderij van landbouwer F. K. Kleinjan aan de Mallendijk te Spijkenisse volkomen in de as gelegd. De boerderij „Landzicht", een der weinige boerderijen die nog in Spijkenisse in bedrijf zijn, was geheel gevuld met een enorme wintervoorraad hooi en stro. Bo vendien bevond zich in de land- bouwschuur vrijwel de gehele korenoogst en tal van landbouw machines. De schade bedraagt ongeveer honderdduizend gulden. De brandweer van Spijkenisse bond de strijd tegen het vuur aan met twee hogedrukspuiten en gaf met acht slangen water. Daardoor slaagde men er in het woonhuis te behouden. Van de landbouwschuur en voorraad bleef niets gespaard. De oorzaak van de brand is vermoedelijk het spelen van vuur door twee kleine kinderen. Enkele stuks vee die zich in de boerderij bevonden, zijn bij tijds in veiligheid gebracht. DE ZUIVERING IN BRAZILIË De Braziliaanse regering heeft woensdag 350 burgerfunctiona rissen en leden van de gewapen de macht ontslagen bij de laatste zuivering krachtens de wet, in gesteld door de revolutionaire leiders toen zij in april de rege- ring-Goulart omver wierpen. Als de wet vrijdag a.s. te midder nacht afloopt, zullen in totaal meer dan 3.000 mensen zijn ont slagen. Volgens de wet konden werknemers bij openbare dien sten, rechters en leraren inbe grepen, worden ontslagen op be schuldiging van ondermijnende activiteit of corruptie. GEFLATTEERD Fehnerbahce was uitgevochten en ging vijf minuten vóór het einde definitief knock out toen een hard schot' van aanvalslei der Temming pas door het net werd gestuit. Met deze 10 overwinning boekte D.W.S. een geflatteerd resultaat. Fehnerbahce, knap combinerend op de hard kale grasvlakte van het met 45.000 rumoerige toeschouwers gevul de Mithal Pasja-stadion, had lange tijd beter en overtuigender gespeeld dan de nerveuze Neder landse kampioensploeg. DE GAULLE IN ARGENTINIË President I>c Gaulle is zater dag- op zijn reis door Zuid-Ame- rika in Argentinië, aangekomen. Hij werd op het vliegveld van Buenos Aires verwelkomd door president Arturo Illia- Ongeveer tienduizend peronis- tische betogers bevonden zich op het Francia-plein, waar De Gaulle uit handen van de bur-, gemeester van Buenos Aires de gouden sleutels van de stad ent vin?;. De demonstranten droegen grote spandoeken mee waarop stond: „De Gaulle-Peron, un solo corazon, De Gaulle-Peron, tercera posicion" (De Gaulle- Peron, één hart, De Gaulle-Pe ron, derde positie) een verwij zing naar de standpunten van terwijl ook de vrachtwagen zowel De Gaulle als Peron met betrekking tot een derde positie tussen Moskou en Washington. De verbannen dictator Juan Pe ron, die in Madrid woont, heeft zijn aanhangers opgeroepen de Franse president te verwelkomen „alsof ik het was". Dodelijk verkeersongeluk Op de noordelijke oprit van de Waalbrug bij Waardenburg is woensdagmiddag een verkeers ongeluk gebeurd dat het leven kostte aan een 55-jarige inwoner van Slikkerveer. De heer H. reed met zijn auto op de tweebaans- oprit richting Utrecht, toen plot seling een zware vrachtauto uit de andere richting op zijn weg gedeelte kwam. Frontaal botsten de wagens tegen elkaar. De per sonenauto werd totaal vernield, zware schade opliep, doordat deze na de botsing van een 15 meter hoge dijk tuimelde. De bestuurder van de perso nenauto was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen, afkomstig uit Amsterdam, is met zijn bijrijder naar het ziekenhuis te Zaltbommel gebracht. Op het ogenblik dat het onge luk gebeurde, regende en storm de het hard. Hoe het kwam dat de vrachtwagen van zijn wegge deelte raakte, is tot dusver on bekend. TWEEDE KRAAN EILAND VOOR RIJKSWATERSTAAT Zonder enige plechtigheid is woensdagmorgen het tweede kraaneiland, de „Kraanvogel" op de werf Gusto in Schiedam aan de heer J. van Dixhoorn, hoofd van het bouwbureau IJmuiden van rijkswaterstaat, overgedra gen. Dit nieuwe eiland gaat zijn voorganger, de Lepelaar, helpen bij de aanleg van de nieuwe ha venmonding van IJmuiden. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling dat de „Kraanvogel" gister nog de reis naar IJmuiden zou ondernemen, maar het slechte weer maakte dit onmogelijk. Zodra de weersgesteldheid het mogelijk maakt, zullen sleep boten van bureau Wijsmuller uit IJmuiden het achtpotige ge vaarte (de ponton meet 70 x 25 meter, terwijl het topje van de kraan 60 meter boven water uit steekt) van de werf verslepen naar het werkterrein bij IJmui den. Welke sleepboten het kar wei zullen uitvoeren, is nog niet bekend. KUNST- EN VLIEGWERK D.W.S. moest verdedigen, want de Turken, die op het moeilijke terrein duidelijk in het voordeel waren, groeiden met de steun van hun enthousiaste landgeno ten tot boven hun normale vorm. Met kunst- en vliegwerk en de noodzakelijk dosis geluk hield D.W.S. stand. Pas na een kwar tier in de tweede helft groeiden de Amsterdammers tot volwaar dige tegenstanders om vlak vóór tijd nog verrassender de winst te grijpen. Toch maakte D.W.S. geen grootse indruk. Naast sterke spelers met name Jongbloed, Flinkevleugel, Schrijvers en Is raël hadden de landskampioe nen ook zwakke plekken. Huub Lenz heeft nauwelijks iéts goeds met de bal gedaan en ook van de andere voorwaartsen ging weinig uit, al maakte Jos Vonhoff na een zwak begin veel goed door hard werken. De ijzersterke defensie heeft D.W.S. op de been moeten houden. Fortuna '54 gelijk tegen Torino Fortuna '54, de Nederlandse bekerhouder, heeft woensdag avond in Geleen voor ruim 20.000 toeschouwers in de tweede wed strijd voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars met 22 gelijkspeeld te gen Torino (Italië). Bij de rust stonden de Italianen met 1—0 voor. Omdat de eerste ontmoeting in een 31 zege voor de Italianen eindigde, gaat Torino over naar de tweede ronde. K.N.V.B. benoemde commissie Het sectiebestuur betaald voet bal van de K.N.V.B. heeft een commissie benoemd, die vrijdag beide partijen en getuigen zal horen inzake de kwestie Sport club Enschede contra Go Ahead. De commisie bestaat uit mr. J. van Zaayen (voorzitter)M. Dronkers en mr. A. J. A. Lob- seyn (secretarissen); J. Hekman en B. P. Biegelaar (leden). Zweden—Polen 3—3 Als laatste oefenwedstrijd voor de kwalificatiewedstrijd om het wereldkampioenschap tegen Duitsland op 4 november in Berlijn speelde het Zweedse voetbalteam woensdag in Stock holm voor 7.000 toeschouwers tegen Polen. De ontmoeting ein digde in een gelijkspel (33). Door doelpunten van rechtbuiten Magnussen leidde Zweden al spoedig met 20, maar een di rect erop volgende tegentreffer van de 32-jarige Ernest Pohl bracht de gastheren uit hun rit me, zodat zij bij de pauze door treffers van Liberda en weer Pohl met 23 achterstonden. Het na de rust op twee plaatsen ge wijzigde Zweedse team maakte in de 47ste minuut door Larsson gelijk, maar kreeg verder weinig kansen. Het Zwitserse federale ge rechtshof heeft woensdag gewei gerd het verzoek van de Franse regering tot uitwijzing van de ter dood veroordeelde Franse O.A.S.-leider Georges Watin in te willigen. Watin werd onlangs door een Parijs rechtbank bij verstek veroordeeld wegen me deplichtigheid aan twee moord aanslagen op president De Gaul le. Het hof was unaniem van oordfeel dat Watins vergrijpen van politieke aard waren en dat daardoor het Frans-Zwitserse uitleveringsverdrag niet op hem kan worden toegepast. De 42-jarige Watin woonde .met vrouw en kind in de Zwit serse plaats Gruyer. Op 31 dec. 1963 werd hij gearresteerd. Sindsdien heeft hij in een Zwit serse gefvangenis vertoefd. Het Zwitserse kabinet zal over Watins toekomst moeten beslis sen. Hij wordt gevangen gehou den, omdat men hem gevaarlijk acht voor de binnenlandse vei ligheid van Zwitserland. IMP-II IN BAAN OM AARDE De V. S. hebben zondagoch tend de tweede satelliet van het type „Imp" gelanceerd die in een baan om de aarde kwam. De kunstmaan die ongeveer 60 kg weegt en werd afgescho ten door een drietrapsraket „Thor-Delta", zal wetenschappe lijke metingen verrichten even als de „Imp-I". Onder meer zul len waarnemingen worden ge registreerd aangaande magneti sche velden en kosmische stra len. Het is de bedoeling dat het hoogste punt van de baan 260.000 en het laagste 193 km is. De Nederlandse volleybalploeg aan het trainen in de volleybal- hal van 'het Komazawa-sport- park te Tokio, waar het straks bepaald hard tegen hard sal gaan. Jongeman bekent aanrandingen De Hengelose politie heeft de 17-jarige Hengeloër O. V. ge arresteerd, die inmiddels heeft bekend dat hij tien aanrandin gen of pogingen tot aanrandin gen heeft gepleegd. Zijn slacht offers waren in hoofdzaak vrou wen van middelbare leeftijd, die hij laat in de avond in slecht verlichte straten overviel. Een van zijn slachtoffers herkende hem dezer dagen in een bio scoop. Zij volgde de jongen, die naar het huis van zijn meisje ging. Naderhand kon de politie hem daar aanhouden. Hij zal voor de officier van justitie in Almelo worden geleid. De politie neemt aan dat hij nog meer aanrandingen heeft gepleegd, omdat niet ieder ge val bij de politie wordt aange geven. Het vervoer met landbouwtrekkers Een landbouwer is volgens het wegenverkeersreglement in overtreding, als aan de drie puntsbevestiging van zijn land bouwtrekker een lading of een landbouwwerktuig over de open bare weg wordt vervoerd. Het landbouwschap heeft enige tijd geleden aan de minister van ver keer en waterstaat gevraagd om voor de landbouw een uitzonde ring te maken wat het desbe treffende artikel in het wvr. be treft. Het ministerie heeft nu hierop gereageerd met de toe zegging, dat deze bepaling bin nenkort niet meer van toepas sing zal zijn op de landbouw. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een proefproces over deze kwestie behandeld. Het hof heeft kennis genomen van de feitelijke punten in deze zaak en zal over veertien dagen arrest wijzen. (van onze speciale verslaggever) Johannesburg (P&P) - Er wordt in Johannesburg een moderne snelweg voor het voortrazende verkeer gebouwd. Een snelweg, die geheel op pilaren steunt en zoals een brug door de stad loopt. En hiermede is Johannesburg een stad van grote contrasten geworden, want ongeveer twee en een halve kilometer buiten het stadscentrum loopt deze moderne weg langs een buurt die Mai-Mai bazaar wordt genoemd, de wijk der inheemsen. Hier grenst het atoomtijdperk aan de steentijd. Van de nieuwe autoweg af ziet men een gestroopte kat hangen en ruikt men de zoetige lucht van gedroogde mopaniwurmen tezamen met rookwolk jes van brandende kruiden en boombast. En wie dit ziet en ruikt zal begrijpen, dat velen spreken van de eigenaardige, stinkende oude heksenput van Mai-Mai bazaar. Weinig blanken komen hier in deze typische inheemsenwijk, maar het is beslist de moeite waard, want het is een echt brokje oud Afrika dat hier ligt in één van de modernste steden van Zuid- Afrika. Hier vindt men een stukje stamleven dat het verstedelijkings- proces van de Bantoes heeft overleefd. DE TOVERDOKTERS Uiterlijk is er niet veel aan Mai- Mai te zien. Het bestaat uit een aantal barakvormige gebouwtjes waarin kleine winkeltjes zijn gevestigd. Maar hier wonen en werken nog echte toverdokters, ofwel medicijnmannen. Hier hangt de arendsvleugel uit, wordt het schild van de schildpad bewerkt met magische tekens en vindt men een uitstalling van gestroop te dode katten, hun vellen, stuk jes darm en wat al niet meer dat als "medicijn" wordt beschouwd. Het merkwaardige is, dat in weerwil van het feit, dat de in heemse bevolking reeds zo lang met de blanken in aanraking is, dat grote aantallen van hen in van medicijnman of toverdokter de grote steden wonen, het chris tendom verbreid is, het beroep momenteel in Zuid-Afrika nog al tijd een florerend beroep is. Men hoort zelfs zeggen, dat niet alleen op het platteland, maar ook in de steden de macht van de toverdokters zich steeds ver der uitbreidt. Dat mag dan waar zijn, maar er is een belangri": feit dat we niet over het hoofd mogen zien, de moderne tover dokter van vandaag is niet meer zo'n gevaarlijke en kwaadaardige man als we die uit de oude ge schiedenisboekjes kennen. ZIJN MEDICIJNKAST In de meeste gevallen is hij wat wij zouden noemen een kwakzal ver een kruiden- en medicijn dokter en de Europeaan die hem bezoekt, slaat stom verbaasd wat voor kruiden en medicijnen hier bedoeld worden. De Italiaanse landskampioen Bologna heeft woensdag op eigen terrein de tweede wedstrijd tegen Anderlecht voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker met 21 gewonnen. Alle doelpunten werden -na de rust gescoord. Omdat Anderlecht de eerste wedstrijd met 10 had gewon nen is een beslissingswedstrijd noodzakelijk geworden. Deze zal a.s. woensdag in Barcelona wor den gespeeld. In de eerste helft zijn de ver houdingen in het veld nogal ge spannen geweest. De Italianen waren het meest in de aanval, maar zij konden het niet tot doelpunten brengen. Na de hervatting, toen de sfeer in het veld wat gemoedelijker was geworden, ging dat wel. Eerst vond linksbuiten Pascutti na twaalf minuten uit een voor zet van rechtsbuiten Perani het net en na bijna een half uur werd het 2—0 toen een fraaie combinatie PascuttiTumburus Nielsen door laatstgenoemde goed werd afgerond- Anderlecht kon pas in de laatste minuut door rechtsbuiten Stockman, die een door Janich geretourneerde Vrije schop van Jurion inschoot, een beslissingswedstrijd forceren. HOEK Geboren: 13 sept. Son ja, d. van Jan van Dixhoorn en Livina M. de Groote. Huwelijks-aangifte; 25 sept. Gijsbrecht Pladdet, 24 j., jm., won. te Katwijk a. d. Rijn, en Catharina Neeltje van Taten- hove, 21 j., jd. Huwelijksvoltrekking: 9 sept. Laurus Jacobus Lokerse, 31 j., jm., won. te Borssele, en Adri- 'ana Jacoba Jansen,'23 j., jd. Overleden: 24 sept. Tanneke Herrebout, 59 j., echtg. van Ja cobus Pieter van Hermon. 26 sept. Elisabeth Maria de Groote, 67 j., echtg. van Jan Kiel. Een van de winkeltjes waar „medicijn" te koop is. DierenveHen hamen buiten te dropen. Dode kat is bijvoorbeeld een be paald medicijn, waarmee men be paalde ziekten kan genezen, als men althans op bepaalde delen van deze kat kauwt. Ook leeuwevet kan helpen bij bepaalde ziekten. Mocht echter niets baten, dan zijn er tenslot te altijd nog krokodilletanden en de huid van de civetkat, die men om de hals kan dragen om nog maar niet te spreken van andere wondermiddelen zoals wormen, verschillende soorten kevers en valkvleugels, die bijzondere ei genschappen bezitten. De medicijnkoffer van de tover dokter is onuitputtelijk en elke toverdokter heeft uiteraard zijn eigen speciale middeltjes, die wij "patentmiddelen" -ouden noemen. M OOK MENSENVLEES'-! Sommige dokters werken met grotendeels dierlijke zaken, an deren met plantaardige midde len. In sommige delen van Basoe- toland heeft men wel eens moe ten optreden tegen doktoren, die mensenvlees als "medicijn" ge bruikten. Hoe meer alcohol of spiritus er aan het medicijn is toegevoegd, hoe sterker het zal werken, ge looft men. Voor kankergevallen kent de toverdokter ■verschil lende soorten boombast. Zo is Mai-Mai de plaats voor de Bantoe, waar hij zich nog ge heel kan geven aan de oude stam tradities en volop kan geloven in zijn toverdokters. Een jonge man kan hier terecht om een liefdesdrankje te kopen, dat zijn geliefde voor levenslang aan hem zal verbinden. In een ander winkeltje kan hij een assegaai(speer) en schild ko pen, zodat hij -ondags met de anderen kan meedoen, wanneer ze weer geheel gekleed volgens de oude stamtradities op open ruimten hun wilde dansen-uitvoe- ren. DE BERGING Ergens anders verkoopt men iets geheel nieuws, de "gezinskist", een kist, veelal vervaardigd uit oud hout van reclameborden of zoiets. Zo'n be: „meubel wordt mooi opgeschilderd met tradi tionele stamsymbolen en rijke lijk met fraaie 'ierlantijntjes en dergelijke versierd. Binnenin vindt men gewoonlijk een ju welenkistje. Elke zondag wordt Mai-Mai o- verstroomd door de Bantoes, die in Johannesburg en naaste om geving werken, want hier is hun centrum en kunnen duizenden zich weer uitleven in de dansen en tradities van het oude stam leven. Ze dansen op de oude stam- rpuziek en luisteren naar de lof zangen van zangers uit Zoeloe- land of Vendaland. Langs de wijk raast het verkeer over de moderne snelweg, maar daar binnen, daar blijft het nog Afrika. Deze gang van zaken maakt het de Bantoes makkelijk in hun overschakeling van steen tijd naar atoomeeuw en het her innert Johannesburg met zijn kos mopolitisch karakter er aan, dat het een stad van Afrika is en blijft. (Nadruk verboden). ^Boorde week werkt hij in gewone-Meren in de mijn of m de fabriek, maar zondags is hij weer; een eehie, o«de Bantoe. Een medicijnman bewerkt het vel van een civetkat, een machtigmedicijn tegen ziekten»

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5