De verkiezingsstrijd in Verenigde Staten de Tsjombe nog in Cairo Oorlogsgevaar niet verdwenen Wilde Amerika gifgas gebruiken? Parade in Oost-Beriijn EISENHOWERS INVLOED IS VERMINDERD HET WEES Passencontrole duurde vijf uur NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN ZUID-RHODESIE Vakcentrales over het loeubeieid Oevira in Kongo heroverd Kernwapens Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Over- gecentraliseerd Johnson uitgejouwd Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Tegenzet DE CONFERENTIE IN CAIRO Rampen Delegatie naar China? Havenstaking in Londen „TASS" ROOS OP ERHARD Ambassade omsingeld Lawaaierige demonstratie Reserve- atoombommen WJ abonnement; Temeuzen DWeöfcmvHoofredaeteui'f I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maair" f2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6284 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.) Senator Goldwater heeft an dermaal generaal Eisenhower in een moeilijk parket gebracht door aan te kondigen dat hij, mocht hij tot president worden gekozen, de gewezen president naar Vietnam zal zenden om een rapport samen te stellen over de toekomstige Amerikaanse poli tiek in dit land. Eerder had generaal Eisen hower geweigerd zijn standpunt kenbaar te maken over het rap port van de republikeinse partij, waarin de huidige president, Johnson, ervan wordt beschul digd de nationale veiligheid in gevaar te brengen door zijn wei gering een deel van zijn bevoegd heden, met name de zeggenschap over de tactische kernwapens, aan de opperbevelhebber der N.A.V.O.strijdkrachten over te dragen. Eisenhower weigerde de vraag te beantwoorden, of hij tijdens zijn presidentschap be voegdheden heeft verleend. Hij zei dat dit een zaak was, die iedere president voor zich moet uitmaken. Goldwater schijnt onophoude lijk de generaal als borg te wil len gebruiken. Sedert het ge sprek tussen Eisenhower en Goldwater voor de televisie schijnt de politieke invloed van de eerste belangrijk te zijn aan getast. Tijdens een redevoering in Ap- pleton (Wisconsin), zei de ge wezen Amerikaanse vice-presi dent Richard Nixon dat de presi denten Eisenhower en Kennedy de Navo-bevelhebbers het recht hadden verleend, tactische kern wapens te gebruiken. „Indien president Johnson aeze politiek heeft gewijzigd, moet hij het volk ONBESTENDIG. Een oceaandepressie, die over noord-Schotland naar het noor den van de Noordzee trok, bracht ons veel regen en wind. Op veel plaatsen in ons land viel tot 's avonds zeven uur 10 tot 15 mm regen. Op enkele plaatsen werd 15 tot 20 mm afgetapt, in IJmuiden zelfs 23 mm. Genoemde depressie koerste woensdagavond verder in de richting van zuid-Noorwegen. Nederland bevindt zich vandaag aan de zuidflank van dit lage drukgebied in een krachtige westelijke stroming. Deze voert onstabiele polaire lucht aan, waarin buien voorkomen, som mige vergezeld van hagel en on weer. De buien worden echter afge wisseld door opklaringen. De middagtemperaturen zul len iets lager zijn dan die van woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Nu en dan buien. Nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of onweer, afgewisseld door enkele opkla ringen. Matig tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelf de middagtemperaturen als gis teren of iets lagere. DONDERDAG 8 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.14 3.30 Terneuzen 3.49 4.05 Hansweert 4.29 4.45 Walsoorden 4.39 4.55 VRIJDAG 9 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.47 4.02 Terneuzen 4.22 4.37 Hansweert 5.02 5.17 Walsoorden 5,12 5.27 inlichten", zo zei hij. Hij ver klaarde het eens te zijn met de conclusies van een republikeinse studiegroep, dat president John son de westelijke verdediging had verzwakt door, persoonlijk de zeggenschap over alle kern wapens op zich te nemen. Goldwater heeft op een verkie zingsvergadering in Philadelphia verklaard, dat de regering-John- soti een „overgecentraliseerd be stuur" voert, „dat de mogelijk heid opent voor socialisme en dictatuur in de Verenigde Sta ten". Wanneer de Amerikanen op de derde november a.s. daar de stembus gaan, zullen zij moeten kiezen tussen het aan de macht houden van een almachtige cen trale regering of het stelsel van een statenbond, die wij in het verleden hebben gekend! De keu ze zal dan tevens gaan tussen een gesocialiseerde economie en het vrije spel van economische kranten, dat de V. S. heeft doen groeien tot de grote mogend heid, die wij nu zijn", aldus Gold water. President Johnson is dinsdag avond bij zijn aankomst op het vliegveld van Raleigh in Noord- Carolina voor het eerst tijdens zijn verkiezingscampagne uitge jouwd door een groepje aanhan gers van senator Goldwater. Het gejoel werd spoedig overstemd door de aanhankelijkheidsbetui gingen van Johnsons aanhangers. In een verkiezingstoesnraak zei de president later: „Mensen met weinig vertrouwen, roeke loze mensen, gevaarlijke men sen zouden u willen doen ge loven dat Amerika niet lans^r de toon aangeeft in de wereld. Laat mii u als uw onncrbpv' hebber vertellen, dat Amerika de sterkste natie ter wereld is en sterker dan alle andere samen". GOED0^ De Egyptische regering heeft de Kongolese premier Tsjombe te kennen gegeven dat hij niet mag vertrekken, oordat het „beleg" van de Egyptische en de Algerijnse ambassades in Leo poldstad is opgeheven. Zoals bekend vertoeft Tsjombe op het ogenblik in da Egyptische hoofdstad waar hij wenst deel te nemen aan de conferentie van staatshoofden en regeringslei ders van niet-verbonden landen. Een aantal van hen wenst echter niet met Tsjombe aan de confe rentietafel te zitten. De vergade ring nodigde het Kongolese staatshoofd, president Kasavoe- boe, uit zelf naar Cairo te komen, maar deze heeft laten weten dat men zich niet met de samenstelling van zijn delegatie moet bemoeien. De Zuidrhodesische minister van justitie heeft de noodtoe stand afgekondigd voor de negerwijk Harare in Salisbury. In een woensdagochtend uitge geven verklaring zegt minister Lardner Burke de maatregel te hebben genomen om alle bandie ten en straatschenders te kun nen arresteren, opdat de mensen De Birmaanse minister van buitenlandse zaken, TM Han, heeft woensdag op de conferentie van niet-gebonden landen evenals vóór hem president Nasser en maarschalk Tito gezegd, dat de inter nationale situatie sinds de conferentie van Belgrado in 1961 is ver beterd. Dit betekende echter niet, dat het oorlogsgevaar was ver dwenen. Zolang de mensheid nog niet tot een algemene ontwape ning was gekomen, zou de wereld bedreigd worden door uitroeiing met kernwapens. Keizer Haile Selassie van Ethi- dwongen van haar apartheids- opië zei o.a., dat de conferentie een plan voor actie inoest opstel len, dat gegrondvest dient te zijn op eerbiediging van de beginselen van het handvest van de V. N. Naar de mening van ae Ethiopi sche vorst kan de Zuidafrikaanse regering gemakkelijk worden ge ZON MAAN Het overlegorgaan van de drie vakcentrales, het N.V.V., het N. K.V. en het C.N.V., meent dat in ons land geen centraal loonbe- leid te voeren is binnen de door de regering voor 1965 in de troonrede en de miljoenennota vo°r- De grote mogendheden zouden hun douanetarieven mee genoemde nauwe grenzen. De i ten verlagen en de niet-gebon- drie vakcentrales, die zich giste- j landen betere voorwaarden voor de ontwikkeling van hun beleid af te zien, ais de niet-ge bonden wereld één blok vormt. President Nkroemah van Gha na drong aan op ingrijpen van de niet-gebondenen in de ur gentste kwesties, in de eerste plaats Afrika. Hij stelde de bui tenlandse invloed in zekere lan den aan de kaalt, in het bijzon der in Kongo-Leopoldstad. Hij voorspelde de ergste rampen voor de mensheid als zou blijken, dat het onmogelijk is de groten, die de kernbom hebben, te ont wapenen. De kernenergie dient volgens Nkroemah alleen voor vreedzame doeleinden te worden gebruikt. De leider van de Nigeriaanse delegatie, Noehoe Bamali, stelde een boycot van Zuid-Afrika op onder op onder Okt. 8 6.52 18.02 9.47 19.27 9 6.54 18,00 10.58 19.50 10 6.56 17.57 12.08 20.18 11 6.57 17.55 13.10 20.53 12 6.39 17.53 14.07 21.38, ren in Amsterdam opnieuw over het te voeren loonbeleid hebben beraden, menen dat de algemene discussies over de sociaal-econo mische ontwikkeling voor 1965 in de S.E.R. moeten worden af gewacht, alvorens de onderhan- 20.1V delingen in de stichting van de internationale handel moeten verzekeren. Lal Bahadoer Sjastri, de pre mier van India, heeft voorgesteld een delegatie naar China te zen den om de Chinezen er toe (e be wegen niet over te gaan tot bet, verrichten van een proef niet i een kernbom. Sjastri verzocht de niet-gebon- den landen met alle kracht te streven naar algehele afschaf fing van alle kernwapens. Naar de mening van de fndische pre mier is het gedeeltelijke kern- stopakkoord van Moskou niet voldoende om de mensheid te beschermen tegen de gevaren van een kernoorlog. Oevira, hoofdkwartier van de Kongol^f^öpstandelingen aan IN HET SPOOR VAN HILDA In Erath in de Amerikaanse staat Louisiana zijn acht men sen gedood en zes gewond toen de watertoren bezweek onder de druk van de orkaan Hilda en op het stadhuis viel. De foto toont redders aan het werk in de enorme ravage. Ongeveer 3500 havenarbeiders in Londen en Tilbury zijn woens dag een onofficiële staking van 24 uur begonnen, die samenvait met besprekingen over salaris eisen die later op de dag werden besproken tussen vakbondslei ders en werkgevers. In Tilbury werd op tien sche pen het werk neergelegd. In Huil hebben 3000 haven arbeiders eveneens het werk neergelegd, terwijl ook in Liver pool wordt gestaakt. In Londen hebben honderden stakers een mars gehouden naar zich onbevreesd op straat kun nen berinden. Hij noemde de toestand in de wijk gevaarlijk voor de openbare veiligheid. De wijk werd kort na midder nacht omsingeld door militairen. Voor de wijk Highfield, een an der groot negerdistrict in Sa lisbury, werd eind augustus reeds de noodtoestand afgekon digd. Tijdens een actie van po litie en militairen werden toen verscheidene honderden Afri kanen aangehouden. De noodtoestand is afgekon digd voor de tijd van drie maan den. In beide wijken zijn dit jaar ongeregeldheden voorgekomen door politieke rivaliteit tussen d» twee nationalistische bewegin gen. Sedert de bewegingen op 26 augustus werden verboden, is 't echter rustiger geworden. Het Russische persbureau Tass verklaarde woensdag dat bonds kanselier Ludwig Erhard ven West-Duitsland „bezeten is van de gedachte, het oude Duitse Reich" te herstellen". De West- duitse regeringsleider heeft de laatste tijd geen toespraak ge houden of hij pleitte voor her ziening van de landkaart van het na-oorlogse Europa, aldus Tass. „De kanselier wakkert het vuur van de revanchistische propaganda aan, hoewel hij heel goed weet dat de huidige gren zen definitief zijn en dat elke poging om ze te wijzigen een ernstig gevaar zal inhouden". Het Russische persbureau is ook misnoegd over het feit, dat Er- hard „het grondgebied van West- Berlijn, dat niet behoort tot de hondsrepubliek", gebruikt voor het afleggen van zijn oorlogs zuchtige verklaringen". Aan premier Tsjombe, die er na een aanvankelijk vergeefse poging in slaagde toch Cairo bin nen te komen, zijn vele uren be steed om hem het leven zuur te maken. Een passenverificatie vergde vijf uur en hij mag zijn hotel niet verlaten, omdat eens klaps een mankement aan zijn inentingspapieren was ontdekt. De regering in Leopoldstad legde als tegenzet een militair cordon om de ambassadegebouwen van Egypte en Algerië en verbood elk contact met de buitenwereld. Wat betreft de Algerijnse ambas sade sorteert dit weinig effect, aangezien het gebouw leegstaat. De Kongolese ambassade in Cairo is woensdag omsingeld door politie en de controle op het „El Oroeba"-paleis waar premier Tsjombe sedert zijn aankomst verblijft, is verscherpt. De stra ten rondom het paleis zijn geslo ten en niemand mag dichter bij het gebouw komen dan 500 m. Van de zijde van liet vliegveld werd gezegd dat een groep Kon golezen die wegens gebrek aan gezondheidscertificaten in qua rantaine werd gehouden, had ge boekt voor een vliegtuig van de „Olympic Airways", dat naar Athene zou vertrekken. De Egyptische autoriteiten hadden de boekingen echter afgezegd. Het Egyptische „persbureau voor het Midden-Oosten" meldt dat Foetoe Vintent, de voor naamste Kongolese afgevaardig de naar de conferentie te Cairo, naar Leopoldstad is vertrokken om verslag uit te brengen bij president Kasavoeboe. Hij keert niet meer in Cairo terug. v_ Vóór zijn vertrek verklaarde Vintent tegenover verslaggevers dat de Egyptische autoriteiten Tsjombe hadden meegedeeld dat hij dinsdagavond onder Egyp tisch toezicht het paleis „El Oeroeba" mocht verlaten. Tsjom be had dit evenwel geweigerd. Woensdagochtend was de Kon golese eerste minister weer een „gevangene". Vintent had nog gepoogd Tsjombe te spreken te krijgen en toen dit niet gelukte, met de regering in Leopolstad te telefoneren. Toen ook dit laatste niet mogelijk bleek, be sloot hij de terugreis naar Leo poldstad te aanvaarden. A.F.P. meldt dat de zes leden der Kongolese afvaardiging, die eveneens in het paleis van „El Oeroeba" verblijf houden, dit wel mogen verlaten. De overige delegatieleden die in hotels in Cairo verblijf hou den, hebben vergunning premier Tsjombe te ontmoeten. de oostgrens, is woensdag, door regeringsstrijdkrachten heroverd zo is van diplomatieke zijde ver nomen. Over het lot van de 27 blanken die 15 mei waren gevangen genomen, toen de opstandelingen deze plaats in de provincie Kivoe het hoofdkwartier van de vak- bezetten, is niets belrend. i bond. De voormalige voorzitter der Amerikaanse commissie voor de kernenergie David Lilienthal schrijft in een in de Verenigde Staten gepubliceerd boek, dat de titel „Dagboek van David Lilien thal" draagt, dat de Verenigde Staten tegen het einde van de afgelopen oorlog hebben over wogen gifgas tegen Japan te ge bruiken. Zij hebben hier tenslotte op aandrang van Groot-Brittannië van afgezien. De Engelsen vreesden namelijk dat de Duit sers hen in dat geval met ge lijke munt zouden betalen. De grootste militaire parade, die ooit in Oost-Beriijn is gehou den, vormde woensdag het hoog- teppunt in de viering van de vijftiende verjardag van de Duit se democratische republiek. Geleide projectielen, tanks en luchtdoelraketten werden mee gevoerd in de parade, die werd afgenomen door de Oostduitse communistenleider Walter Ui- brieht. Tot de afgevaardigden uit vele landen, die op het Marx- Engelsplein aanwezig waren, be hoorde de Russische partijsecre taris Leonid Brezjnev. Een Amerikaanse militaire trein heeft gister onder protest van de treincommandant van Marienborn tot Berlijn de Oost duitse vlag moeten voeren. De drie westelijke geallieerde commandanten in Berlijn hebben woensdag de grote Oostduitse parade, waarbij duizenden ge laarsde soldaten in de paradepas door Oost-Beriijn marcheerden, veroordeeld als een „lawaaierige militaire demonstratie". Meege voerd werden onder meer anti tank raketten en zware gevechts wagens. In een in West-Berlijn uitge geven verklaring zeggen de ge allieerde commandanten: „Wij veroordelen deze hernieuwde schending van de viermogend- hedenstatus van Berlijn". In Bonn zei de Westduitse bondskanselier, Ludwig Erhard, dat de verdeling van Duitsland weliswaar een realiteit is, maar zij „is en blijft een brutale mis daad". In een radiorede tot de Oost duitsers verklaarde Erhard dat West-Duitsland niet bereid is 'net Oostduitse regime te erkennen in ruil voor het zojuist gesloten pasjesakkoord, krachtens het welk de Westherlijners, het ko mende jaar vijfmaal Oost-Beriijn mogen bezoeken, David Lilienthal schrijft dit in juni 1947 van generaal Marshall, die in de tweede wereldoorlog chef van de generale staf der Amerikaanse strijdkrachten was, te hebben vernomen. Lilienthal zegt voorts eveneens van generaal Marshall te hebben vernomen, dat Amerika twaalf atoombommen Voor gebruik te gen Japan had willen vervaar digen. Hij meent dat dit toenter tijd echter niet mogelijk was ge weest. De Verenigde Staten had den, nadat de twee atoombom men op Hirosjima en Nagasaki waren afgeworpen, nog slechts twee kernbommen in reserve. Lilienthal vermeldt ook dat president Roosevelt er op een be paald tijdstip voorstander van is geweest dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hun op het gebied der kernenergie verwor ven kennis met de Sowjet-Unie zouden delen, mits dit land er mede zou instemmen deel te gaan uitmaken van een zgn. „open wereld". Zweedse vissersboot in brand Een Zweeds vissersvaartuig, de „Capraany", heeft woensdag avond dringend om hulp ge vraagd, omdat er brand in de machinekamer was ontstaan. De boot bevond zich in het midden van de Noordzee. De 647 ton metende Westduitse treiler „Al batros" uit Bremen was in de omgeving. Nadat de „Albatros" de Zweedse vissersboot had be reikt, werd het noodverkeer op- geheyen,»

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1