PROVINCIAAL NIEUWS Moordenaar gearresteerd meer comfort UiiTïEI §P W0MB0UWVEÜEN9GI1SEN Lezers die schrijven ROEPING en STRIJD SLIK UW PIJN WEG MET EEN Marktberichten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axei K!o9F.terzaitde Koewacht Middelburg Spui Vogelwaarde AGENDA Met Esso bent u beter ultl ft Maandag 5 Dinsdag 6 oktober 1964 Verkeersongeval Zondagmiddag te ongeveer kwart voor vier reed de heer F. J. van W. te Teteringen in zijn auto over de Axelsestraat in de richting van de Kerkhoflaan. Ter hoogte van de heer Van Aar de week hij naar rechts uit in de mening verkerend dat hij door een hem achterop komende automobilist werd ingehaald. De auto van de heer Van W. kwam hierdoor in botsing met een rechts van de straat geparkeerd staande auto van de heer J. de B. uit Zaamslag. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Consultatiebureau voor het zwakzinnige kind Het bestuur van de r.k. stich ting voor geestelijke volksge zondheid van het Zeeuwse Wit- Qele Kruis heeft het initiatief genomen tot oprichting van een consultatiebureau voor het zwak zinnige kind, waaraan in de pro vincie Zeeland reeds lang behoef te bestaat. Het verstandelijk on volwaardige kind ondervindt do laatste tijd grote belangstelling. In lezingen, geschriften en ge sprekken wordt een vloed van raadgevingen over de ouders uit gestort. Deze zijn niet altijd eens luidend waardoor alleen maar verwarring wordt verwekt. Met liet doel de ouders des kundige steun te geven is het consultatiebureau opgericht. De ze steun is niet gedacht in de vorm van een eenmalig advies, maar in een voortdurende bege leiding van ouders en kind, zodat de behandeling een pedagogische aanpak krijgt, die het kind nodig heeft voor een optimale ontwik keling, Om dit doel te bereiken is het gewenst dat tiet kind reeds op jonge leeftijd onder controle komt. Om een zo breed mogelijke sa menwerking te verzekeren zijn verschillende deskundigen toege treden als lid van het adviserend team. In nauw overleg zullen zii na een uitvoerig onderzoek con clusies en adviezen vaststellen. Als stafleden zullen fungeren: J. L. M- Muris, zenuwarts en medisch leider; dr. T. M. A. Nie- hüser, kinderarts; J. M. de Bruijn—van Meel, arts-kindei- hygiëniste; dra. P. L. Hemelaar, psychologe en A. C. M. van Crimpen, districtsverpleegster. Het is duidelijk dat deze poging tot coördinatie niet zal slagen wanneer er geen samenwerking is met instanties die uit hoofde van andere kwaliteiten de gezin nen bezoeken. Het consultatiebu reau beoogt dan ook nauw con tact te houden met huisartsen, wijkverpleegsters, b.l.o.- en ande re scholen over de door hen op gestelde gedragslijnon. Er zullen spreekuren worden gehouden in Hulst, Goes, Oostburg, Terneu zen en Vlissingen. Benoemd De heer L. de Braai alhi'r is te rekenen met ingang van 1 oktober benoemd tot straatma ker in vaste dienst bij de Axelse gemeentewerken. Slachtoffertje van het verkeer Zondagmiddag even vóór vier uur wandelde het driejarig zoon tje Nico van de familie Bolleman met een buurvrouw en haar dochter in de Beoostenblijse- straat te Akel. De van de kerkgang terug kerende heer J. Verstraten kwam met zijn personenauto door deze straat aangereden. Juist op het moment dat hij de wandelaars wilde passeren, trok het jongetje zich los van zijn buurmesje, liep de straat over en werd gegrepen door de auto. Dokter Boor kon geen hulp meer bieden- Het lijkje van Nico werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis te Sluiskil, De rijkspolitie was ter plaatse en nam de nodige maat regelen. Fietser onder trekker Zaterdagmorgen reed A. E. C. uit Sas van Gent met zijn land bouwtrekker met aanhangwagen uit de Zeestraat de Zuidsingel op. C. verleende hier geen voor rang aan de wielrijder A. de R. uit Axel, die van de Kinderdijk over de rijwieloversteekplaats op de Zuidsingel naar de ventweg reed. De R. kwam met zijn rijwiel onder de trekker te liggen. Dok ter Boor constateerde bij De R. een lichte hersenschudding. De fiets werd totaal vernield. Dader aanslag gegrepen De politie te Amsterdam heeft de 32-iarige metselaar G. de K. in zijn woning te Amsterdam aangehouden. De man wordt er van verdacht mevr. Vernooij-de Bie in de woonkamer van haar boerderij te Werkhoven met een stuk betonijzer te hebben neerge slagen. De man is overgegeven aan de rijkspolitie te Wijk bij Duurste de. De metselaar was bekend met de omgeving. Hij heeft na melijk tot voor kort in Drieber gen gewoond. Hij heeft bekend de vrouw te hebben neergesiagn. Volgens zijn verklaring was zijn motief geld van de vrouw te krij gen. Goes Kernbeleid Vrijdagavond 9 oktober zullen de leden van de Beve'andse ge meenteraden vergaderen in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Het kernbeleid van de staatssecreta ris van economisohe zaken voor de jaren 1965 tot en met 1969 zal worden besproken. De werkgroep „De Bevelan ders", welke de vergadering heeft uitgeschreven, meent dat Goes de status van kerngemeente moet behouden en dat het aanbeveling verdient gezamenlijk stappen te ondernemen om tot een ombui ging van het aangekondigde kernbeleid te komen. Burgemeester van Ankeveen, 's-Gravenland v en Kortenhoef Bij koninklijk besluit is met ingang van 16 oktober 1964 be noemd tot burgemeester van de gemeenten Ankeveen, 's-Grave- land en Kortenhoef de heer J. D. Jansen. Sedert 1946 is de heer Jansen burgemeester der ge meenten 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke. De heer Jansen is geboren op 22 maart 1911. Hij is Nederlands- hervormd en lid van de C.H.U. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandi daatsexamen scheikundig inge nieur de heer J. F. Bun te Hon- tenisse. Kleuter aangereden Gisteren is de 5-jarige Marlies van Damme uit Koewacht bij het oversteken van de provinciale weg aldaar gegrepen door een personenauto, bestuurd door een dame uit St. Jansteen. Het kind was op slag dood. Bezoek uit Rotterdam Woensdag 7 oktober brengen burgemeester en wethouders van Rotterdam een bezoek aan Zee land. Op het programma staat o.m. een bezichtiging van de werkzaamheden aan de Ooster- cheldebrug en van oe haven in Vlissingen-oost. Het betreft hier een tegenbezoek, nadat het pro. vinciaal bestuur in juni de gast van hot Rotterdamse gemeente bestuur is geweest. Slüfiskll Stoffelijk overschot van mevr. Bellotto vrijgegeven Tentoonstelling Na de sectie die zaterdagmor gen in het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium te. Den Haag, werd verricht op het stoffelijk overschot van de vrij dagmorgen verongelukte mevr. Be'lotto-Quarin, werd 't lichaam vrijgegeven. De politie had geen enkele re den het onderzoek voort te zetten. De begrafenis zal dinsdag plaats hebben. Chr. School Spui nam afscheid van schoolhoofd S. van Harn Vrijdagavond heeft de heer S. van Harn wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen van school bestuur en autoriteiten. Hierbij waren o.m. aanwezig vertegen woordigers van de gemeentebe sturen van Axel en Zaamslag, de inspecteur van het lager on derwijs en tal van collega's. De voorzitter van het school bestuur, de heer J. Pijpelink, liet de loopbaan van de heer Van Harn de revue passeren. Hij wees er op hoe het schei dende schoolhoofd met Spui ver groeid is en hoe hij daar de al gemene vraagbaak was gewor den. De heer Jac. Dieleman, pen ningmeester van het huldigings comité, overhandigde de heer Van Harn namens oud-leerlin gen, bewoners van Spui, enz. een cheque groot 1400,be stemd voor een reis naar Zuid- Afrika begin 1965. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Frantzen, inspecteur l.o., door burgemees ter Van Dijke van Axel en bur gemeester Van Wijk van Zaam slag. Burgemeester Van Dijke reik te de heer Van Harn namens de raad de gouden medaille van Axel uit, als waardering voor de vele diensten die deze de Axelse gemeenschap heeft be wezen. Het was de eerste keer dat deze onderscheiding werd toegekend. Als laatste sprak de heer Verhoef, hoofd van de chr. school te Hoek, die lang als on derwijzer aan de school te Spui verbonden is geweest. De heer Van Harn dankte op de hem eigen wijze. Zaterdagmiddag was er een receptie, die van heinde en ver bezoekers trok die de heer Van Harn de hand kwamen drukken om hem verder alle goeds toe te wensen. Vergadering gemeenteraad Het voorstel van B. en W. "om over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester ondervond enige tegenkanting. De heren Perdaen en Vinke meenden dat men het nog wel een poosje j*on doen met de oude ambtsketen van Stoppel dijk die momenteel in gebruik is. Zij wilden de gemeentelijke herindeling afwachten. De waarnemerid voorzitter, oud-burgemeester Molthoff wees er op dat het idee voor een nieu we ambtsketen van de raad zeif was uitgegaan. Tenslotte staakten de stemmen 5—5, De heer F. de Bakker was afwezig. In de commissie voor de ge meentebegroting 1965 werden benoemd de heren F. Valikx, F. Vink en A. van Hove. Bij de rondvraag zei de burge meester nog geen nadere inlich tingen te kunnen verstrekken over de bekende zaak-Meijerink. Na afloop werd de heer A_. Serrarens gehuldigd in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van de gemeenteraad. De jubila ris kreeg van de voorzitter een gouden horloge met inscriptie aangeboden. RECHTBANK TE MIDDELBURG De Rotterdamse schipper E. F. die in januari j.l. te Sluiskil zijn stiefzoon met een mes had be dreigd, werd door de Middelburg se rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De officier van justitie had veer tien dagen geleden drie maanden geëist. De zaak tegen mej.. A. P. uit Hulst die zich gedurende enige jaren had schuldig gemaakt aan vervalsing van nota's, werd aan gehouden voor het horen van ge tuigen. De nota's hadden ten doel boter vrij te maken voor de smokkelhandel. Mej. M. H. te Sas van Gent werd bij verstek veroordeeld tot 40 boete wegens winkeldiefslal len. (Adv.) Dode en gewonde bij autobotsing Bj) een aut'obotsing op rijks weg 63 tussen Oirschot en Til burg is zaterdagavond de 39-ja- rige heer G. G. van Beurden uit Eindhoven om het leven geko men. De heer Van Beurden reeds met zijn auto ter hoogte van de buurtschap de Kattenburg (on der Oirschot). Tijdens een in haalmanoeuvre kwam hij in bot sing met een personenauto, be stuurd door de heer J. S. uit Tilburg. TIJDENS POGING TOT VLUCHTEN NAAR FRANKRIJK AANGEHOUDEN Dezer dagen is in Bonn de moordenaar van de 28-jarige Westduitse taxi bestuurder K. H. Koch ge arresteerd. Het is de 24- jarige Westberlijnse mon teur Manfred Tragert, die reeds een volledige beken tenis heeft afgelegd. Tra gert werd op een perron van het voornaamste station van Bonn gearresteerd, toen hïj in een trein wilde stap pen. Behalve Tragert zijn nog drie personen gearresteerd, die als medeplichtigen van de moorde naar worden beschouwd. Er zijn nog geen nadere bij zonderheden over de moord be kend, Zo weet men nog niet of roof de drijfveer tot deze mis daad was. De vermoorde laat een dertig jarige vrouw en drie kinderen achter. Mevrouw Koch verwacht een vierde kind. Koch is de 182ste taxibestuur der, die na de oorlog in West- Duitsland is vermoord. Onlangs is ook een vrouwelijke taxichauf feur vermoord. De Westduitse taxibestuurders hebben enige tijd geleden betoogd voor we derinvoering van de doodstraf voor het vermoorden van taxi bestuurders. Het christendemocratische lid van de bondsdag Kiihn poogt zijn fractiegenoten te winnen voor het openen van de moge lijkheid om in geval van moord op taxichauffeurs en kinderen de doodstraf te kunnen uitspreken. Twee vrienden van de 24-ja- rige moordenaar van de West duitse taxichauffeur zijn aange houden bij een poging om in de omgeving van Saarbrüeken naar Frankrijk te vluchten. De verdachte, de 24-jarige monteur Manfred Tragert uit West-Berlijn, heeft donderdag avond een bekentenis afgelegd. De dader heeft de moord waarschijnlijk gepleegd om zijn moed te bewijzen. Zijn twee thans aangehouden vrienden, de 24-jarige Dino Dieter Volkmar en de 17-jarige Monika Pollack, zouden tot een bende hebben be hoord waarin Tragert zou wor den opgenomen. Als bewijs van zijn durf moest hij een auto ste len. Op welke manier Tragert de auto zou stelen deed er vol gens hen niet toe. lliailllilllliliillllllUUIIHIIIIItHUIUUIUIIIIHtiaUllHUtUUillllllllllllUUIIIIIUIUiillüilUIIIIII HEDEN Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur; „Mariniers onder storm- vuur". DINSDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Mariniers onder storm- vuur". Lokaal „Bethel", 7,30 uur: Evangelisatiesamenkomst. WOENSDAG 9 OKTOBER Terneuzen: Gebouw „De Scha kel", 710 uur: Philips/Kra mer kijk- en luistershow. Hotel „Rotterdam" (bene denzaal), 8.00 uur: Filmavond N.R.V. !ll|jl!lllll!llllltll!lllllllill!lll!llllll!tllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!l!llllltll!lllllllll met Esso Gas Hoe onmisbaar gas is merkt u pas als u het heeft. U kunt het hebben, morgen at; Esso Gas! Ook voor ver warming, Een kille kamer? Onverwarmde keuken? Eer» schoorsteenloos vertrek? Zet er zo'n moderne Esso Gas-kachel neer en.„ behaaglijkheid stroomt u tegemoet. Elke Esso Gas-depothouder vertelt u graag meer over de vele voordelen van deze verplaatsbare warmtebron. De burgemeester van Slie- drecht, de heer Chr. van Hofwe gen heeft in het R.A.ï.-gebouw te Amsterdam de woningbouw verenigingen gebrek aan activi teit verweten. Noodzakelijke pro grammapunten achtte hij ver jonging van de besturen en meer samenwerking bij onder houd, terwijl hij verder aan drong op deelneming in woning bouwplannen. Wanneer aan deze voorwaar den is voldaan, zullen de woning bouwverenigingen door de minis ter kunnen worden beschouwd als volwaardige gesprekspart ners bij overleg over de oplos sing van de woningnood, aldus de heer Van Hofwegen, die voorzit ter is van de afdeling Zuid-Hol land van de nationale woning raad en die voor de partij van de arbeid zitting heeft in de pro vinciale staten van deze provin cie. GRONDPRIJZEN De heer Van Hofwegen drong aan op het provinciaal en lande lijk beter outilleren van de na- tionale woningraad. Wanneer wij de beschikking hebben over een (Adv.) goed geolied apparaat, zal de minister bepaalde bevoegdheden kunnen delegeren, bijv. met be trekking tot de vele instanties die de bouwplannen moeten pas seren. Dit zou er toe kunnen leiden dat wij niet, zoals minister Bo- gaers in zijn bouwnota van 1963 stelde, in 1970 een redelijk even wicht in de woningsituatie heb ben bereikt, maar een aanvaard baar evenwicht, ook voor gezin nen die, in de eerste vijf jaar na de oorlog gevormd, nog steeds niet de beschikking hebben over een redelijke woning. De heer van Hofwegen drong verder aan op een duidelijk regeringsstand punt ten aanzien van de grond prijzen. OVERSTROMINGEN IN PERU Overstromingen hebben dezer dagen in de Peruviaanse stad La Merced op 250 km ten noord oosten van Lima aan minstens zeven mensen het leven gekost. Twaalf personen worden ver mist en ruim 8000 zijn dakloos geworden. De watersnood is een gevolg van het buiten hun oevers treden van de Toro enGarou, zijrivieren van de Amazone. De schade wordt geschat op zeven miljoen sol of ongeveer een miljoen gulden. In La Merced is de water- en de elektriciteits voorziening uitgevallen. Ook dit jaar zal de Zeeuwse Collecte in onze gemeente ge houden worden. Graag wek ik een ieder op voor deze collecte een bijdrage te geven. De bedoeling is, dat de inge zamelde gelden wordëh bestemd voor bejaardenwerk (vakantie weken voor bejaarden op de Wielingen), jeugdwerk (speel tuinen) en andere sociaal-cul turele activiteiten, zoals bijvoor beeld het Anjerfonds. In Terneuzen wordt de col lecte verzorgd door de Federa tie Vrouwelijke Vrijwilligers Hulpverlening, waaraan dit jaar gelukkig weer alle vrouwenver enigingen deelnemen. E. RIJPSTRA—KNOOK, Presidente van de Federatie Vrouwelijke Vrijwilligers Hulpverlening. door ERNST MEISTER 2) „Ik zou me er maar niet te veel van aantrekken", begon Sevard. „Het is hier nu eenmaal een gro te komedie. Mijn vader zei al tijd „de wereld is een speelto neel Dr. Eyken viel hem in de rede: „Nou, dat vind ik nu eigenlijk geen juiste vergelijking, Sevard, Natuurlijk, er wordt veel toneel gespeeld, maar betrekkelijk door een kleine groep. De wereld lijkt eigenlijk meer op een wachtka mer. Ieder wacht. De arts op zijn zieken, de zieke op zijn arts. De een is bang voor de ander, de een is bang verantwoordelijk heid te dragen, de andere vreest de diagnose. Maar zie je, ik kan daar zo slecht tegen. Wanneer ik iets zie dat naar mijn mening krom is kan ik het niet recht praten. Maar je hebt het gevolg wel gezienIk heb de stuk ken op mijn hoofd gekregen". Klaus Sevard was een rustig mens. Hij hield er niet van om ruzie te maken, hij ging stil en bescheiden zijn gang. Maar voor de moed en de energie van zijn vroegere mede-studente had hij alle eerbied. Hij bewonderde haar omdat ze bepaalde dingen zo vurig bestrijden of bewonde ren kon. Ook nu was dit weer het geval. Haar wangen zagen rood van opwinding. Sevard vond haar knap en dat bracht hem in verwarring, hij zocht naar de goede, woorden om het afgebroken gesprek weer op gang te brengen. Hij kon zichzelf nu eenmaal niet zo druk maken over de daden of misdaden van het bestuur. Het was altijd al zo geweest en het zou altijd wel zo blijven en hij dacht er niet aan zijn collega nog verder op te warmen. Eigenlijk kon die hele geschiedenis hem weinig sche len, hij begreep immers niet veei van dat grote raderwerk van de organisatie. Zolang hij er zelf maar geen last van had, konden ze van hem aan de bestuurstafel doen wat ze wildenvan de hond óf de kat, gebeten werd je toch altijd. Needr. Sevard had heel andere zorgen, maar daar kon hij op dit ogenblik slecht over praten. Zij liepen langs het Café Cor so, een café met een gezellig ter rasje. Dr. Eyken keek op haar armbandhorloge en mompelde: „Ik zou toch wel eens willen we ten wat die daar 's middags in dat café heeft te zoeken?" Sevard was nu opmerkzaam geworden en begreep over wie zijn collega het had. Zij bedoel de natuurlijk die dame die in een levendig gesprek gewikkeld was met een heer van een zuidelijk type. Hij kende ze geen van bei den. „Bedoel je die dame met dat zwarte haar?" „Ja natuurlijk. Maurer. Ken je haar niet?" „Ik heb haar nog nooit ge zien, geloof ik". „Kom je dan nooit op het bu reau van de vereniging, Sevard?" „Ja. Een of tweemaal voor een kleinigheid. Wat moet ik er eigenlijk doen?" „Die zwarte is Vera Maurer en die heeft daar heel wat in te brengen. Er zijn er verschillende die zij om haar vinger kan winden. In de eerste plaats onze hoogver eerde vice-president. De vice- president beeft haar een heerlijk baantje gegeven waarvoor zij weinig te doen heeft en waarmee zij een heleboel geld verdient. Kijk, dat zijn van die kleine wantoestanden, want, je weet toch net zo goed als ik, Sevard, dat wij zwaar onderbetaald wor den. En wat wij te weinig krij gen blijft aan de strijkstok han gen en daarvan wordt onder an dere deze dame onderhouden". Sevard keek haar verbaasd aan. „Zeg, hoe weet je dat alle maal?" vroeg hij. Dr. Eyken keek hem vrolijk aan. „Wanneer je het nu met alle geweld Wilt weten, ik heb daar een zéér speciale relatie". Sevard schudde het hoofd. „Ik ben bang dat je je in een wespennest steekt. Je moet ten slotte om je carrière denken". „Dat doe ik", zei dr. Eyken. „Maar je moet me niet kwalijk nemen, Sevard, die hele zaak be valt mij niet. Ik houd voorlopig een oogje in het zeil en wil je me nu verontschuldigen? Prettig dat je zover bent meegelopen. Ik ga nu op het verenigingsbu reau mijn licht opsteken". Zij gaf hem een hand, aarzelend nam hij die aan. Wat ging dit meisje doen? Was het niet zijn plicht haar te be schermen tegen gevaren, welke zij blijkbaar zelf niet zag? Maar misschien was het beter haar gang te laten gaan. Hij wilde haar even afleiden en zei: „Vol gende week ga ik naar Wied- moQs", Verbaasd keek dr. Eyken hem aan. „Wat moet je in vredes naam in dat nest uitvoeren?" „Ik heb een vriend beloofd hem een maand te vervangen. Ik beschouw het meteen een beetje als mijn vakantie". (Wordt vervolgd.) GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij Tarwe doorsneekwaliteit basis 17 vocht levering deze week tot 34,60; Zomergerst, volgens monster tot ƒ28; Groene erwten, tot ƒ40; Schokkers, tot 46; Bruine bonen, boerenschoen, tot ƒ78. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1836 dieren, zijnde 1162 vette koeien en ossen en 674 varkens. De noteringen waren als volgt: Vette koeien 3,30—4,10 en varkens ƒ1,94ƒ2,02, alles per kg. Overzicht; Vette koeien: aan voer iets ruimer, kalme handel, prijzen eerste kwaliteit onveran derd, tweede en derde niet ge heel prijshoudend, enkele prima's boven notering; Worstkoeien 3ƒ3,20 per kg; Varkens: aan voer even groter, handel redelijk, prijzen iets hoger, prima Vlees varkens boven notering; Slacht- zeugen 1,551,65 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts ƒ13ƒ14,50; Bintje 35 mm opwaarts, in 2 maten gesor teerd, ƒ10,2511,25; Bintje 40 mm opwaarts, in 2 maten gesor teerd, 10,75ƒ12; Meerlander 40 mm opwaarts ƒ12,50ƒ13; IJselster 40 mm opwaarts ƒ9,50 10,50; Bevelander 35 mm op waarts 15. Zandaardappelen binnenland; Libertas 40 mm opwaarts 9,50. Klei-aardappelen voor de ex port; Bintje 35 mm opwaarts, in 2 maten gesorteerd, ƒ10ƒ11; Bintje 45 mm opwaarts ƒ11,25. ft Nabij de Italiaanse stad Tre- viso is een auto ingereden op een groep van tachtig kinde ren, die op weg waren naar een bedevaartplaats. Twaali der kinderen werden gewond, van wie zeven ernstig.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2