VOOR vrouw Vroeg of laat geeft de protestanfs christelijKe vrouw de voorkeur aan HUISHOUDELIJK WERK MOEILIJKER DAN MONTAGEWERK I i i 1 I 1 l I 1 i i I i I I I I I I I I I ZELF REPAREREN ES SMS HARDE NOODZAAK En of je 'm nn hard of zacht aanpakt. MOEILIJKHEDEN 8IJ ALLE MAALTIJDEN WAT DOEN WIJ ZELF? Vader gaat ingrijpen Portie voer Fikkie Lijkt op plagerij Rijste brij berg Ruzie, haast en lawaai Te lang in tafelstoel Eem heerlijk ja*je 'k Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW i TIPS Zaterdag 3 oktober 1964 Meer waardering voor het werk van de huisvrouw „De situatie van de huisvrouw in onze moderne tijd is slechts te vergelijken met de positie van de proletariërs aan het begin van de industrialisatie". Deze uitspraak is afkomstig van de be kende Westduitse socioloog Tartler, die het zich al sinds jaren tot taak heeft gesteld, het werk van de huisvrouw die waar dering te verschaffen, die het wat de betekenis betreft, toekomt. Tartler's wetenschappelijke uiteenzettingen baarden veel opzien en richtte daarmee tevens de aandacht op de nu a! meer dan tien jaar durende intensieve onderzoekingarbeid *tn het onder zoekingscentrum voor huishoudkunde. I Daar namelijk werd onder andere len waarderingssysteem uitgewerkt, dat geschikt is, het werk van de huis vrouw ergens in te delen en te ver gelijken met andere beroepen. Vol gens dit systeem bereiken de afzon derlijke werkzaamheden in de huishouding een veel grotere moei lijkheidsgraad dan de meeste werk zaamheden in de industrie, het be drijfsleven en het ambacht, die door vrouwelijke arbeidskrachten uitge voerd worden. Het werk in huis stelt op sommige punten zelfs zeer veel hogere eisen aan de geestelijke capa citeiten en de handvaardigheid van een vrouw dan haar beroepsleven. Tot deze conclusies kwam men, door de tien belangrijkste en wat hun arbeidswaarde en hun moeilijkheid betreft zeer verschillende gebieden te onderzoekenDe verzorging en op voeding van de kinderen, planning en organisatie in de huishouding, zie kenverpleging, verzorging van kle ding en wasgoed, boodschappen doen, koken, wassen, strijken, schrobben en boenen. Over vier richtlijnen ter waardering van een bepaald soort werk in de huishouding, industrie en bedrijfsleven waren de experts het al tevoren tijdens een internationale conferentie eens. De waardering vindt plaats volgens de graad van de verantwoordelijkheid, van het kun nen van de arbeidsbelasting, alsmede van de invloeden van buitenaf. Gaat men volgens dit waarderingssysteem te werk, dan blijkt dat planning en organisatie, kinderopvoeding, bood schappen doen en koken de meeste geestelijke en lichamelijke inspanning kosten, die zelfs die van een door snee montagearbeider' overtreft. Daarbij, aldus heeft men vast gesteld, gaat het niet zo zeer om de grootte van de huishouding, respec tievelijk om het aantal kinderen, dan wel om de fase, waarin de opbouw van de huishouding zich bevindt. Tij dens de eerste zogenaamde progres siefase (van de stichting van de huis houding tot de kinderen volwassen zijn) bereiken de eisen een absoluut hoogtepunt, dalen gedurende de sta bilisatiefase en stijgen weer in de eindfase, als de ouderdomsgebreken reeds een rol gaan spelen. Belangrijk is deze kennis niet al leen voor een eerlijke beoordeling van het huishoudelijke werk, dat dik wijls maar zeer weinig gewaardeerd wordt, maar vooral ook om princi piële vraagstukken op te lossen. Alle industrielanden zullen er toch waar schijnlijk in stijgende mate belang bij hebben, te concluderen welk ver band er bestaat tussen de grootte en graad van de mechanisatie van de huishoudingen en de gemiddelde ar beidsprestatie van de huisvrouw en bovendien de mogelijkerwijs door deze mechanisatie vrijkomende vrou welijke arbeidskracht. 5. X I f f v V Oma's zijn over het algemeen dol op hun kleinkinderen, vooral wanneer deze nog zo piepjong zijn. Zij zullen met trots terugdenken aan de tijd dat zij zelf nog m de peuters zaten en vertederd en dankbaar htm kleinkind op de arm nemen. Zo gauw zij maar even in de gelegenheid zijn, zullen zij zich uitsloven het allermooiste voor hun kleinzoon of klein dochter te breien, te haken of wat dies meer zij. Voor de moe ders van de peuters betekent dit vaak een welkome aanwinst voor baby's garderobe. Meestal zijn zij zelf door de zeer drukke huiselijke bezigheden niet in staat echt de tijd voor dit werk te vinden en grijpen zij al gauw naar hun portemonnee om iets kant en klaar in de winkel te kopen. Op onze foto tonen wij u een werkelijk snoezig jasje. Het capuchonnetje beschermt de kleintjes tegen koude oortjes, terwijl het hoofdje hierdoor ook veel minder vatbaar voor tocht en koude is. Ons over het algemeen bijzonder gure en kille klimaat maakt dit nu eenmaal noodzakelijk. Het gehele jasje is gevoerd met gewattoneerde stof, det al weer de warmte ten goede komt. Voor hen die weing tijd hebben, of het haken niet zo goed beheersen, zijn dergelijke kledingstukjes ook kant en klaar te koop. Ik stel mij echter voor, dat vooral nu de winterdagen voor de deur staan, de verschillende oma's het gezellig vinden bij een heerlijk behaaglijk vuurtje zo'n schat van een jasje in elkaar te zetten. "WSLLY MAENS (Nadruk verboden) V V i s 9 i v f V X S v V Doet het al zelf Aanvankelijk zag het bedrijfsleven met lede ogen aan hoe par ticulieren allerlei klusjes, waar men voordien de vakman bij haal de, zelf gingen opknappen. Dat inzicht is inmiddels wel radi caal veranderd. Men is nu bereid de doe-het-zelvers een goede voorlichting te geven. Het aantal vaklieden is schaars gewor den en „zelf doen" is daarom meer dan een rage, het is harde noodzaak. Het is ook een gevolg van de omstandigheid, dat de klusjes-vakman niet meer te betalen is voor mensen met een be scheiden beurs. De vrije zaterdag werkt in de hand, dat velen nog meer dan tot nu toe het geval was, de werkjes thuis gaan opknappen. Er zijn zaken gekomen met kant-en-klaar gezaagd hout, er is een goed gesorteerd assortiment ver ven, waarbij vooral de goede plastic verf veel aftrek vindt omdat er dan geen grondverf nodig is en het resultaat de amateurs beter voldoet. Er is keus te over in kwasten, behangbenodigheden en gereedschap voor stof fering en vloerbedekking. Voor huisvrouw eo gezin 9 Eet u graag beschuit, toast of knackebröd? Legt u deze dan op een verse boterham als u ze met boter wilt besmeren. U zult dan geen brokken meer krijgen. De beste sluitende trommels zijn die met losse deksels. Bij scharnie rende deksels zijn immers altijd kleine gaatjes gemaakt, om de scharnieren te bevestigen? Plak aan de binnenkant langs de schar nieren een pleister of ander plak kend linnen band en ook de trom mel met vast deksel is nu her metisch dicht. f Gaat u de keuken moderniseren? Maak dan de bergkastjes op oog hoogte, zodat u veel minder zult behoeven te bukken. 0 Tomaten schillen gaat veel een voudiger als u de tomaten eerst even in heet water legt. 0 De witte aanslag op glazen die ge bruikt worden bij het tandenpoet sen, kunt u verwijderen door de glazen te behandelen met een warme zoutoplossing. 0 Vochtig worden van zout kan voorkomen worden, door wat rijstkorrels in het zoutvaatje te doen. 0 Blijven bij u ook zoveel theeblaad jes in de theepot achter als u hem wilt legen? Een goede raad hier voor is de volgende: Vu] de thee pot bij met schoon water tot hij vol is. Houdt dan uw vinger of duim op de tuit bij het omgooien van de pot. Alle blaadjes zullen er nu in één klap uit zijn. 0 Het knappen van saucijsjes bij het braden is te voorkomen. Leg, ter wijl de boter zachtjes smelt, de saucijsjes even in warm water. S- pes en botef krijgen nu on geveer dezelfde temperatuur, en op deze manier knappen ze niet. Het is evenwel belangrijk om goed materiaal aan te schaffen, want om zelf iets perfect te kun nen doen, moeten de spullen in orde zijn. Verstandig is het om bij voorbeeld alle benodigde verf in één keer te kopen. Amateurbe hangers doen wijs effen behang of een fantasie-motief te nemen in plaats van streepjes. Zo'n streep- dessin is namelijk veel moeilijker te verwerken. Om aan timmer- karweitjes te beginnen moet men wel een beetje handig zijn op het gebied van handenarbeid. Moeilijk vakwerk laten doe-het- zelvers nog graag aan de vakman over. Het verbouwen van een wo ning en reparatie van gasleidin gen of elektrische apparaten zjjn bijvoorbeeld terreinen waar niet iedereen aan moet komen. De ge vaarsfactor is te groot. De gereedschappen, het geme chaniseerde gereedschap, is voor amateurs minder gevaarlijk dan men zou denken. Juist omdat ze gehanteerd worden dóór amateurs. Wie uit hoofde van zijn8 beroep dagelijks met gevaar omgaat, wordt er blind voor en gaat dus nonchalanter te werk. De huis vrouw zal veel meer op haar qui- vive blijven, omdat zij het gevaar blijft zien. Wat wel en wat niet Het onzichtbare gevaar van de elektriciteit is voor ons veel gro ter. We spannen even een draadje Het eerste begin en slaan het snoer met een spijker tegen de wandmaar op het zelfde ogenblik ligt het ongeluk al op de loer. Wie zich er aan wil wagen, moet feitelijk eerst het boekje Installatievoorschriften er op naslaan. Maar dat wil niet zeggen, dat u zelf geen nieuwe lamp zoudt kun nen ophangen, want daarvoor be hoeven slechts een paar draad eindjes in een reeds aanwezig kroonsteentje te worden gestoken, of dat u zelf als de heer des huizes niet thuis is en we toch de was moeten strijken geen nieuwe stekker aan een strijk- ijzersnoer zoudt mogen aanbren gen. Wie eens op onderzoek uit gaat, zal wel weten dat ook sto ringen aan een stofzuiger, de huis bel, de naaimachine vaak eenvou dig zelf zijn te verhelpen. Waar het op aan komt, is dat u geen ïei- dinkjes gaat leggen die door onbe trouwbare bevestiging op den duur gevaar opleveren voor kort sluiting. Ook loodgieten b.v. is een bij zonder moeilijk vak, dat door een amateur als regel niet zelf kan worden beoefend. Een lek in de gasleiding kan vooral bij aard gas, dat veel explosiever is dan het oude stadsgas catastrofale gevolgen hebben. Nu zijn er nog tal van mensen die wel eens zouden willen probe ren zelf een eenvoudig karweitje op te knappen, maar die er nog niet toe kwamen omdat ze niet over het goede gereedschap daar voor beschikken. Tot hen zou ik willen zeggen: zoek het gemakkelijkste werkje uit om mee te beginnen en koop daarvoor het noodzakelijke ge reedschap. En als u er materiaal voor moet inslaan, neem b.v. schroefjes en spijkers, verf of hout dan aan de ruime kant, zodat er wat overblijft en u behalve een set gereedschap op den duur ook een klein voorraadje materiaal in huis hebt. Kies wel gereedschap van goede kwaliteit. Een schop moet van staal zijn, anders buigt hij als u de tuin gaat omspitten. Een schroevendraaier mag evenmin buigen. Hebt u eerst de gebruike lijke stuks gereedschap in huis en lukken de eenvoudige karweitjes naar wens, dan kunt u op den duur ook eens een speciaal stuk gereedschap kopen om een nood zakelijk groter werkstuk aan te pakken. Zo breidt uw werkplaat sje zich uit en krijgt u een be hoorlijk instrumentarium en steeds meer zin in en voldoening van uw huiselijke arbeid. BETTY TEELING. Zijn eten is een kriem!" In alle huishoudens vormt het eten van de kinderen wel eens een probleem. Teuten en vieze gezichten trekken duurt bij sommige kin deren zelfs een hele kleuterleeftijd lang. Daar kan natuurlijk wel ziekte of zwakte achter steken, maar het gevolg van een absoluut verkeerde aanpak. Aeti ja, dat wel; ze menen het zo goed al die ouders, ze zijn zo vreselijk bezorgd dat hun zoontje of dochtertje iets te kort zal komen. Maar er zijn ook ouders die er stoere opvoedingsdenkbeelden op na houden: geen kunsten verkopen, zelfbeheersing leren, alles eten wat je voorgezet krijgt. Overmatige bezorgdheid, al of niet gecombineerd met van die krachtige beginselen, leiden meestal tot zeer ongezonde en verdrietige toestanden. Laten we eens veronderstellen, dat een tot nu toe normaal en gezond kind op zekere dag om onnaspeurbare redenen minder trek heeft dan gewoonlijk. Zoiets kan een volwassene ook overkomen: hij eet dan weinig of niets en de situatie herstelt zich vanzelf. Dat is voor een ieder de gewoonste zaak van de wereld. Een kind krijgt daar echter meestal de kans niet voor! De boterhammen of „het prakje" moeten er met boosheid of met vleierii toch maar worden inge- Uit de brand ben je dan als kleuter! Wat rest je anders dan om een beetje achter je bord te zitten lummelen en kokhalzend af en toe maar weer eens een hapje te nemen? Soms geeft dat eten opdringen aanleiding tot koppigheidsreac ties, een andere keer veroorzaakt het stromen van tranen en lang durige gilbuien. Het gevolg hier weer van is boosheid of vertwijfeling bij de moeder en soms vindt vader dat er nu maar eens krachtig moet worden doorgezet. Zeldzaam, zeer zeldzaam zijn de ouders die de zaak wat nuch terder kunnen bekijken en die over een zq onschuldige kwestie geen grote deining veroorzaken. Verder kan het ook voorkomen dat een kind griezelt van het een of andere gerecht, bijvoorbeeld omdat het een kleverige consis tentie heeft. Een andere keer zal het de kleur van het voedsel zijn die de kleuter bijzonder onsympathiek is. Hij heeft er geen zin in om dat op te eten. Nu mogen we van een jong kind niet verlangen, dat de be zwaren tegen een bepaald ge recht keurig en vormelijk onder woorden worden gebracht. Trouwens, doen wij dat zelf? Hoeveel volwassenen schuiven hun bord niet opzij onder 't ge mompel van „moet ik niet" of „geef mijn portie maar aan Fik kie". ders te vinden dat nagenoeg de zelfde voedingswaarde heeft en dat met smaak wordt verorberd. Waarom zou er wel rekening gehouden worden met de volwas sene als het gaat om „niet lus ten" en nooit eens een keertje met de kleuter? En dat is dan nog maar één van de vele facetten van al dat eetverdriet. Toch zou er al veel gewonnen zijn als er hier eens wat meer aandacht aan werd be steed. Een andere oorzaak van de eet- moeilijkheden zijn de veel te vol geladen borden, die een kleuter nogal eens voorgezet krijgt. Zoiets werkt in hoge mate ont moedigend. Geef de kinderen daarom in plaats van zo'n idiote rijstebrijberg liever een beschei den portie waar doorkomen aan is. In de regel zuilen zij daar zelfs genoeg aan hebben, doch als het goed smaakt, komen ze heus vanzelf wel op het idee om „nog een bordje" te vragen. Weer een andere maal en dat is een zeer ernstig iets moet de oorzaak van de geringe etenstrek gezocht worden in de slechte sfeer die er aan tafel heerst. Zoiets gaat een kind niet on opgemerkt voorbij. Voor een goede sfeer is het moeilijk richt lijnen te geven, al wil ik er wel iets over zeggen. Soms wordt de harmonie aan tafel verstoord door ruzie, soms wordt er gegeten met grote haast, de disgenoten kunnen merkbaar door zorgen worden gekweld, vaak ook is er teveel lawaai. Kleuters kunnen aan tafel ook vervelend zitten doen omdat ze steevast gevoerd worden, terwijl ze groot genoeg zijn om zij het met enig geknoei zichzelf te redden. Het omgekeerde geeft ook al reden tot geteut en gezeur. Soms laat men de kindeven veel te vroeg alleen modderen, vaak nog met voor hen ongeschikt eet gerei. En waarom dan telkens weer zo'n kostje op tafel gebracht on der het motto dat een kind alles moet leren eten. Begint dat nu niet een beetje op plagerij te lijken? Omdat 't zo gezond is? Welnee, meestal is er heel goed iets an- Tot slot moet men nog beden ken dat de tijd dat een kleuter zoet en rustig in een tafelstoel kan zitten nu eenmaal beperkt is. Wordt het kind mee, dan ko men allerlei uitingen daarvan tevoorschijn, die het .kleintje voor de volwassenen ongenietbaar maken, met alle gevolgen van dien. Wij vleien ons niet met de hoop hier nu alles besproken te hebben waardoor eetmoeilijk- heden kunnen ontstaan. Dit wa- ren slechts veelvoorkomende si- tuaties. Met goede wil zullen veel ouders een uitweg uit de moei lijkheden kunnen vinden door iets, misschien niet eens zoveel, te veranderen in hun houding. Dr. ALFREDA BRIEDÉ. 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10