alles kan met 0 El ti Doem sier verdenking Na de roofoverval in A'dam P. A. VAN DEN BROEKE RIDDER ORANJE-NASSAU GEEN BEGROTINGSTEKORT, MAAR EEN OVERSCHOT VIJFTIENDE VERJAARDAG CHINESE VOLKSREPUBLIEK 40 JAAR OUDE FOUT HERSTELD: Mr. VAN LEEUWEN: GEMEENSCHAPPELIJKE STUUD TEGEN DE VER. STATEN ROKEN: GEVAARLIJK OF NIET? elfC Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 2 oktober 1964 Veertig jaar nadat hij zich als boordwerktuigkundige op de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavië in de burger luchtvaart een onsterfelijke naam verwierf, is de thans 66- jarige P. A. van den Broeke uit waardering voor zijn pioniers rol benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem gisteren in restau rant „De Wijde Wereld" op Schiphol uitgereikt door de mi nister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen. Het was nl. precies 40 jaar geleden, dat K.L.M.-gezagvoer der A. N. J. Thomassen a Thues- sink van der Hoop met een militaire vlieger, eerste luitenant H. van Weerden Poelman, en met de mecanicien P. A. van den Broeke zijn ruim 3600 kg wegende Fokkertoestel H.NACC van Schiphols doorweekte gras- baan lostrok en koers zette naar Batavia. Na eén avontuurlijke vlucht met een gemiddelde snel heid van 130 km per uur, die door een langdurig, door mo- torpech veroorzaakt oponthoud ruim 1% maand in beslag nam, leverden Van der Hoop en zijn twee metgezellen heelhuids de 5 kg post, die zij als lading aan boord hadden, op het vliegveld ïjillilitan bij Batavia af. BANG EN STAND Terstond na deze triomfale tocht werd de bemanning on derscheiden, echter met in achtneming van rang en stand Van der Hoop werd officier in de orde van Oranje-Nas sau; Van Weerden Poelman ridder en Van den Broeke ontving de gouden medaille. Gisteren is hij dan bevorderd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, waarmee een 40 jaar oude fout is hersteld. Op de herdenking van deze eerste vlucht ontbrak Van Weer den Poelman, die kort na de tweede wereldoorlog bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De beide andere pioniers waren echter aanwezig en kon den de handen schudden van vrijwel alle kopstukken uit die eerste dagen uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart, die nog in leven zijn. VLOEISTOFKOMPAS In zün dankwoord voor de hem verleende onderscheiding Fries vee floreert 50 jaar in Engeland In november vieren Britse fokkers van Fries vee een histo risch feit. Het is dan n.l. 50 jaar geleden dat 60 stuks Fries stam boekvee uit Nederland werden ingevoerd. Het doel dat hiermee werd beoogd, was een ras te versterken dat thans de Britse veehouderij overheerst. Een bijzonderheid is verder dat het vee een dag vóór het uit breken van de eerste wereldoor log, op 3 augustus 1914, in Til bury aankwam. Op 6 november van dat jaar werd het vee in Byfleet (Zuid-Engeland) ver kocht. De fokstierententoonstelling Van de British Friesian Cattle Society wordt op 4 en 5 novem ber gehouden en valt dus vrijwel samen met de vijftigste verjaar- dag_ van deze historische gebeur tenis, die zal worden gevierd inet een diner in Henley op 4 november. Staking in Hardenberg geëindigd De besprekingen die in Har denberg zijn gevoerd naar aan leiding van de staking van on geveer tweehonderd personeels leden van de Leeuwarder textiel- maatschappij Eltem N. V., heb ben tot overeenstemming geleid. Het betrokken personeel, hoofd zakelijk vrouwen en meisjes, weigerde maandag aan het werk te gaan, omdat een chef was ont slagen. Voorts had het grieven met betrekking tot de bedrijfs leiding en de lonen. Nadat de besprekingen tussen vakbond bestuurders, directie en ver tegenwoordigers van het perso neel waren begonnen, hervatten de stakenden het werk. Met betrekking tot de ont slagen chef is een voor beide partijen bevredigende oplossing gevonden, zo deelde men mee. Over bedrijfsleiding en lonen zal verder intern worden overlegd. Belgisch overheidspersoneel stelt eisen De Belgische katholieke en socialistische vakbonden van overheidspersoneel hebben ge dreigd met een staking, indien vóór 22 oktober geen bevredi gende oplossing is gevonden voor een aantal eisen. De eisen betreffen een aanpas sing van de salarissen en pen sioenen en de verbetering van de ziekteverzekering. De besprekingen daarover lo pen reeds enkele maanden. Over leg met de regering bracht ech ter ook deze week geen oplos sing. De beide vakcentrales zullen op 23 oktober bijeenkomen om het definitieve standpunt te be palen. wendde Van den Broeke zich ook tot zijn gezagvoerder op de roemruchte vlucht. „Ik heb met u 127 uur, 16 minuten en 20 seconden in dat vliegende hon denhokje gezeten", zei zei hij, „en af en toe een trap moeten geven tegen het enige navigatie- instrument aan boord, het vloei stofkompas. In die tijd konden we niet zeggen: jongens, zet hem op de automaat, we gaan het ochtendblad lezen. We vlogen 25 dagen over on herbergzame oerwouden, land den op geïmproviseerde vlieg velden en al die tijd lag mijn lot in uw handen, dr. Van der Hoop. U hebt mij na ruim 15.000 km veilig thuis gebracht, waar voor ik u na 40 jaar nog har telijk dank zeg." Het is niet de K.L.M. geweest die de herdenking had georga niseerd of leidde, doch de Neder landse vereniging voor lucht vaart en de stichting Nationaal luchtvaartmuseum. De miljoenennota 1965 geeft een droefgeestig beeld van de toestand van 's rijks financiën door te eindigen met een begro tingstekort, terwijl er in werke lijkheid belangrijke overschotten ziin. Op- grondv an een globale cijferopstelling kan worden ge concludeerd tot een begrotings overschot van ƒ1.030 min, aldus mr. H. F. van Leeuwen, oud-lid van de tweede kanier van de V.V.D. en oud-directeur van de Twentsche Bank, in een artikel „Onze Begroting" in „Economi- sch-Statistische Berichten" van deze week. Mr. Van Leeuwen betoogt dat voor twee categorieën staatsuit gaven normaliter geleend dient te worden, t.w. ten behoeve van uitgaven voor rentegevende fi nancieringen als de woningbouw en de staatsbedrijven en voor de categorie gevormd door aflossing van gevestigde binnenlandse schuld, neerkomend op een bij drage aan de kapitaalmarkt, ba- schikbaar voor herfinanciering. Indien deze uitgavencatego rieën door lopende inkomsten, dus praktisch uit belastingen zouden worden bekostigd, zou het overheidsvermogen in be langrijke mate stijgen, aldus de schrijver. Anderzijds dient finan ciering door leningen z.i. te wor den beperkt tot rechtstreeks ren dabele objecten en herfinancie ring van staatsschuld. Hieruit volgt dat er in de gedachten- gang van mr. Van Leeuwen geen plaats is voor een wegen fonds met zelfstandige lenings bevoegdheid. Naast een ruim ge bruik van leningsfinanciering voor rechtstreeks rendabele uit gaven lijkt een wegenfonds met leningsbevoegdheid hem niet ge wenst. HOGE BELASTINGEN Over de conjuncturele aspec ten van de staatsbegroting merkt mr. Van Leeuwen op dat men noch via de openbare financiën, noch met monetaire middelen een beloningsintlatie zoals wij die thans kennen, kan keren. Een enigszins matigend effect is z.i. het meeste wat wij ervan kun nen verwachten. Opmerkelijk acht hij het voorts dat onder de druk van conjuncturele omstan digheden door een liberale mi nister een socialistisch ideaal in grotere mate wordt verwerke lijkt dan ooit is geschied. Vrijwel nimmer, zo meent mr. Van Leeuwen, is de verhouding tus sen de opbrengst der belastingen op inkomens, winsten en vermo gens tegenover die op verterin gen zo ongunstig geweest voor de eerstgenoemde groep als vol gens de prognose voor 1965 het geval zal zijn- Betoging in Nieuw Delhi Opgeveer tienduizend mensen hebben donderdagmorgen voor het parlementsgebouw in Nieuw Delhi een betoging gehouden om te protesteren tegen de hoge kosten van levensonder houd, de woningnood en de on verschilligheid van de regering voor hun levensomstandigheden. De betoging was georganiseerd door de Indische republikeinse partij, die voorvechtster is van de belangen van de armen en de paria's. 'Bouwvakkers demonstreren tegen tariefstop in Amsterdam Om te protesteren tegen de z.g. „tariefstop" in de bouw hebben bouwvakarbeiders in Amsterdam een demonstratieve tocht gehou den van het Kwakersplein naar het gebouw van de Nederlandse katholieke aannemers- en pa- troosbond in de Oranje Nassau- laan. De foto toont de bouwvak kers op de Vondelbrug, waar zij met hun spandoeken veel bekijks trokken. HANDEL IN HONDEN EN KATTEN Binnenkort zijn maatregelen te verwachten, die de handel in honden en katten en uitheemse dieren aan banden zullen leggen. Een algemene maatregel van be stuur is ontworpen voor de be strijding van de misstanden op het gebied van de handel in hon den en katten. Een ander be sluit zal de grond vormen voor een vergunningenbeleid voor de handel in uitheemse dieren en het houden van deze dieren in dierentuinen, circussen en dres- suurinrichtingen. Het vergunningenbeleid inzake de handel ia honden en katten zal door burgemeester en wet houders worden gevoerd, in het andere geval door of namens de minister. In België is vorige maand het verbod van kracht geworden om vogelmarkten te houden. Het boekje „Dertien methoden om het roken af te leren" was nog maar net van de persen van de uitgeverij „De Driehoek", of een zekere dr. Oppers kwam de markt bederven met de opmer- ming dat het verband tussen roken en longkanker geenszins vaststaat. Deze arts, die men kwalijk kan verdenken dat hij zichzelf wilde geruststellen (hij staakte zelf het roken)ontkende dit verband in het gezaghebben de Tijdschrift voor Geneeskunde en tienduizenden Nederlandse rokers en honderden sigarenhan delaars haalden weer ruimer adem. De vreugde duurde niet lang, want het dagelijks bestuur van de Internationale Unie tegen kanker (I.U.C.C.) wierp dr. Of fers tegen dat er een „overstel pend bewijsmateriaal" is voor een duidelijk verband tussen ro ken en longkanker. Zo worden de rokers door deze academische discussies voortdurend in onze kerheid gebracht. Ongeveer zevenhonderdduizend mensen hebben zich donderdag in Peking verzameld voor een massale parade ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de stichting van de volksrepu bliek China. Op het „poort van de hemelse vrede"-plein nam de leider van de Chinese communistische par tij, Mao tse-Toeng, in gezelschap van vele vooraanstaande com munistische figuren, de parade in ogenschouw. Deze omvatte geen militair vertoon. Onder de ruim drieduizend buitenlandse gasten bevonden zich het Cam bodjaanse staatshoofd, prins No rodom Sihanoek, president Keite van Mali, prins Abdallah van Marokko en president Massam- ba-Debat van Kongo-Brazzavilfe. Uit Oost-Europa was de eerste- minister van Roemenië, Maurer, de hoogste vertegenwoordiger. De Russische delegatie onder aanvoering van vakbondsleider Grisjin kreeg op het vliegveld dezelfde kleurrijke ontvangst als de andere bezoekers. REVISIONISME De feestelijkheden waren woensdagavond begonnen met een banket, waaraan vijfduizend genodigden aanzaten. In een door waarnemers mild genoem de rede riep president Lioe Tsjao-Tsji de landen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika tot eenheid op. Hij gewaagde niet van het ideologische conflict met de Sowjet-Unie en andere com munistische landen. Voor de parade begon, hield de burgemeester van Peking, lid van het politieke bureau, een toespraak waarin hij aanspoorde de gemeenschappelijke strijd te gen de Verenigde Staten en an- 1 1 I door AGATHA CHRISTIE SLOT „Het lijkt me 't waarschijn lijkste", sprak Calgary, „dat zij naar het station gaat en daar de eerste trein naar Londen zal nemen. Maar zij kan de justitie natuurlijk niet ontlopen. Zij pakken haar gauw genoeg." „Onze beste Kirsten!" zei Leo nog eens op meewarige toon. Gwenda pakte hem bij zijn arm en schudde hem door el kaar. „Hoe kun je dat nu nog zeggen, Leo? Denk eens aan wat ze ons allen heeft aangedaan! Waaronder wij allen hebben ge leden!" „Dat weet ik", gaf Leo toe, „maar zij heeft van ons allemaal nog het meeste geleden. Ik ge loof dat het haar lijden geweest is, dat wij allen hier in huis heb ben ondergaan". „Daaraan zou mischien nooit een eind zijn gekomen, als het van haar had afgehangen", be toogde Gwenda. „Maar dit einde danken we aan dr. Calgary". Met een dankbare blik in haar ogen zag zij hem aan. „Dus tenslotte", zei Calgary, „heb ik u toch nog kunnen hel pen zij 't te elfder ure". „Helaas te laat!" klonk het vol bitterheid uit de mond van Mary. „Te iaat! O, waarom zijn we niet eerder op het idee gekomen?" Verwijtend keek zij naar Hester. „Ik heb altijd gedacht dat jij het gedaan had". „Dat heeft hij nooit gedacht", zei Hester. Zij keek daarbij naar Calgary. Mary Durrant zei rustig: „Ik wou dat ik dood was". „Kindlief, ik wilde dat ik je helpen kon om tot jezelf te ko men", sprak Leo. „Geen mens kan mij helpen", antwoordde Mary. „O, het is al les Philips eigen schuld. Hij wou hier blijven en zich voortdurend met die zaak bemoeien. Zo heeft hij zich zijn dood op de hals ge haald". Zij zag allen om beur ten aan. „Jullie begrijpen het geen van allen". Toen verliet zij het vertrek. Calgary en Hester volgden haar voorbeeld. Toen zij de deur uit gingen keek Calgary nog eens om en zag dat Leo zijn arm om Gwenda's schouders had gesla gen. „Kirsten heeft me gewaar schuwd weet je", vertelde Hes ter. Haar ogen stonden groot en verschrikt. „Ze heeft van het be gin af aan tegen me gezegd dat ik haar niet moest vertrouwen, dat ik voor haar niet zo goed bang moest zijn als voor ieder ander „Vergeet dat nu, lieve kind", sprak Calgary. „Dat is wat je nu te doen hebt: vergeten. Jullie zijn nu allemaal bevrijd. De schuldelozen dragen nu niet lan ger de doem der verdenking". „Maar Tina? Zou zij erdoor komen? Is ze buiten levensge vaar?" „Ik geloof wel, dat zij buiten gevaar is", antwoordde Calgary. „Zij is op Micky verliefd, is 't niet?" „Dat zou best kunnen!" ant woordde Hester op verbaaasde toon. „Ik heb er nooit eerder aan gedacht. Ze zijn natuurlijk altijd als broer en zuster samen ge weest. Maar dat zijn ze niet echt." „A propos" Hester, heb jij enig idee wat Tina kan hebben bedoeld, toen ze het had over: De duif in de mast? „De duif in de mast?" Hester fronste het voorhoofd. „Wacht eens even. Dat komt me ver schrikkelijk bekend voor. Dat was een liedje. Een wiegeliedje, dat Kirsten ons vaak heeft voor gezongen. Ik weet er nog maar een paar regels van. Dat was zo: „O, meisjelief, hier woon ik niet, ik heb geen nest tot mijn verdriet, maar wat mij troost in mijne smart, is dat ik mag wonen in uw hart „Nu begrijp ik het", zei Cal gary, „ja, nu is alles duidelijk". „Ze gaan misschien wel gauw trouwen", dacht Hester, „als Ti- na er bovenop is en ze met hem naar Koeweit kan gaan. Tina heeft altijd altijd al ergens wil len wonen waar het erg warm is. En daar aan de Perzische Go' moet het erg warm zijn, is h. niet?" „Bijna al te warm, naar mijn smaak", verzekerde Calgary. „Niets is Tina te warm", ver klaarde Hester. „Maar jij zult nu ook wel ge lukkig worden, lieve kind", sprak Calgary, Hesters handen in de zijne nemend. Hij poogde te glimlachen. „Jij trouwt met je jonge dokter en vindt dan ein delijk rust. Nooit zul je meer last hebben van die wilde dromen en gevoelens van wanhoop". „Trouwen met Don?" riep Hester op een toon van verba zing. „Nooit van mijn leven trouw ik met Don!" „Maar je houdt toch van hem?" „Nee, ik geloof niet dat ik echt van hem houdWel heb ik het een ogenblik gedacht. Maar hij had geen vertrouwen in me. Hij was niet overtuigd dat ik onschuldig was. Daar had hij zeker van moeten zijn". Zij keek Calgary daarbij aan. „Zo als jij! Daarom zou ik met jou willen trouwen". „Maar Hester, ik ben zoveel ouder dan jij! Je kunt toch niet." „Dat wil zeggenals jij me wilt hebben", zei Hester in plotselinge twijfel. „O, ik zou niets liever willen!" gaf Arthur Calgary haar ten antwoord. EINDE. dere imperialisten te vergroten. China zou zich met kracht ver zetten tegen het moderne revi sionisme, dat hij de voornaam ste vijand van de internationale communistische beweging noem de- RUSLAND FELICITEERT Moskou zond de Chinese lei ders een telegram waarin liet de overtuiging uitsprak dat niets de banden van broederlijke vriend schap tussen beide landen zou kunnen verbreken. Rusland blijft de trouwe vriend van Chi na, aldus het telegram. Het Russische blad Prawda schreef donderdag dat ondanks de aanvallen van Chinese leiders en hun lasterlijke anti-Russische campagne de Russische commu nistische partij haar Chinese zus terbeweging de vriendschaps hand blijft reiken. Patroons verenigingen over onrust in bouwvakken De samenwerkende patroons verenigingen in het bouwvak in Amsterdam hebben in een ver gadering stelling genomen „tegen de op 30 september door een aantal extreme elementen onder nomen nieuwe poging om de gel dende c.a.o. voor de bouwnijver heid te ontwrichten", aldus een communiqué dat gisteren werd uitgegeven. Speciaal het feit dat aan deze acties medewerking is verleend door vertegenwoordigers van bouwarbeidersbonden die de c.a.o. mede hebben ondertekend, is oorzaak dat de raad van de patroonsverenigingen hierop de aandacht heeft gevestigd van de betrokken ministers met het verzoek maatregelen te treffen, opdat onverwijld „aan deze on houdbare situatie" een einde komt. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de raad geen verant woordelijkheid op zich kunnen nemen voor de voortzetting van het normale overleg ter bevor dering van de rust in deze be drijfstak. Vrije boeren tegen melklevering De landelijke vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw (vrije boeren) heeft minister Biesheuvel geschreven dat deze organisatie ernstige bezwaren maakt tegen de melklevering naar Frankrijk, omdat de beide regeringen zo de Franse boeren tegenwerken en produkten van de Nederlandse boer worden ge bruikt om hun collega's in Frank rijk tegen te werken in hun aan vraag de melkprijs te verhogen. Deze vrije boeren verzoeken de minister de melklevering di rect stop te zetten, „daar anders de Nederlandse boer gedwongen zou worden ook maatregelen te nemen". Kopje koffie in trein duurder Met ingang van 1 oktober is de prijs van het kopje koffie in de treinen en op de perrons bin nen het kader van de door de minister toegestane prijsverho gingen gebracht op 45 cent inclusief. Economische redenen zijn hiervan de oorzaak, aldus de spoorwegen, die daarbij opmer ken dat de verhoging die in januari 1964 werd toegestaan, destijds niet is toegepast. De prijs exclusief werd van 34 cent gebracht op 39 cent. Deze had 40 cent mogen worden, maar in verband met het berekenen van de inclusiefprijs heeft men 39 cent aangehouden, zo delen de spoorwegen mee. Deze prijs is dus met zes cent verhoogd. Tot driemaal toe heeft de eurhond waarmee donderdag- \orgen de z.g. sorteerproeven zijn genomen, de hoofdverdachte P. D. aangewezen als degene van wie de zakdoeken zijn, waarin de gevonden sieraden waren ge knoopt. P. D. blijft ondanks het groeiend aantal bewijzen hard nekkig ontkennen. Hij zal dat, aldus de recherche, stellig blij ven doen. Van de gestolen sie raden zijn „de losse stenen" nog niet terecht. Volgens de recher che moet P. D. weten waar ze zijn. Met de juwelier zal worden nagegaan wat nog precies wordt vermist. Tijdens het laatste politiever hoor, dat haar donderdagmid dag werd afgenomen, heeft de Essense advocate mevr. M. K. onder meer verklaard, dat P. D. haar al jaren lang heeft gechan teerd en dat zij aan al zijn wen sen heeft gehoorzaamd. Zo heeft zij hem twee pistolen verschaft, die zij bij een clandestiene wa penhandelaar in Duitsland had gekocht voor 600 mark. Zij bleef volhouden niets af te weten van het nog niet gevonden deel van de buit. Vandaag wordt zij voor de of ficier van justitie geleid. Verdachte van roofoverval in arrest De 33-jarige Rotterdammer G. A. B, de derde verdachte van de De juwelenroof in Amsterdam V.' n.r. Petras Dominas, Bell 'uPulk, mevr. Balk en Hel mut Balk, gefotografeerd op de Dam in Amsterdam vóór de roofoverval. Deze foto is de gangsters noodlottig geworden. roofoverval op het bijkantoor te Epe van de Nederlandse Handel maatschappij, is gepakt. De poli tie in West-Berlijn heeft hem woensdagavond gearresteerd. De gewapende overval op het bankkantoor in de Beekstraat te Epe werd gepleegd in de nacht van 14 op 15 november 1963. De daders ontkwamen met een buit van bijna 30.000 gulden. Op 5 dec. werden twee Duitsers, de 33-jari- ge K. W. en de 22-jarige H. W., gearresteerd. Naar de Rotter damse verdachte werd geruime tijd tevergeefs gezocht. Latei- bleek dat hij in Oost-Beriijn was gepakt, omdat hij daar nog voor een misdrijf van minder ernstige aard werd gezocht. De hem daar voor opgelegde straf had B. nu ondergaan. Daarna zette de Oostduitse politie hem als onge wenste vreemdeling over de grens. Hun Westduitse vollega's sloegen dadelijk toe. De officier van justitie in Zutphen heeft de uitlevering van B. verzocht.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2