Geruchten over nieuwe staatsgreep Zuid-Vietnam in Het Nederlandse bezoek aan Bonn Zelfbeschikkking voor Cyprus: OORLOG TURKIJE-GRIEKENLAHD BOTER WEER 4 CENT PER PAKJE DUURDER TWEEDE T.V.-NET OFFICIEEL GEOPEND HET WEER HAVENSTAKING IN DE VER. STATEN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 20e Jaargang - No. 6280^- Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. Commentaar op bezoek van premier Marijnen en minister Luns aan Bonn VOOR VIER MILJOEN AAN HEROINE IN BESLAG GENOMEN DE VERMISTE INDIASE VISSERS President De Gaulle aangekomen in Chili Johnson overweegt toepassing 80-dagenwet DE EERSTE DAG DER BERLIJNSE PASSEN ONRUST IN NOORD-IERLAND DE CHINESE KERNEXPLOSIE Kerkbouwactie „Antwoord *64": AL EEN MILJOEN GULDEN Droog en zonnig Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fwunkartag by abonnement: Terneuzen Diferfenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan-" ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. het het Generaal Khiem, lid van driemanschap dat tijdelijk bestuur over Zuid-Vietnam uit oefent, krijgt een speciale op dracht, aldus is bekendgemaakt in een communiqué van de Zuidvietnamese premier gene raal Khan, waarin ook van an dere overplaatsingen medede ling wordt gedaan. Zo wordt kolonel Pham Ngoc Thao, Khanhs perssecretaris, aan de Zuidvietnamese ambassade in Washington verbonden. Volgens sommige waarnemers zijn de overplaatsingen geschied uit voorzorg tegen nieuwe po gingen tot een staatsgreep, over de mogelijkheid waarvan de af gelopen dagen reeds geruchten de ronde deden. Sommige van de betrokken functionarissen waren genoemd op een „zwarte lijst", welke door een groep generaals aan de premier was voorgelegd. Maar Khanh ver klaarde in het communiqué niet onder druk te handelen en vol ledige bevoegdheid tot het aan brengen van wijzigingen in de bezetting van functies bij de strijdkrachten en in de rege ring te hebben. WEGVERSPERRINGEN Communistische vietcongrebel- lcn hebben donderdag veertig kilometer ten noorden van Sai gon op een straatweg' met een tussenruimte van verscheidene honderden- meters dwars over de weg twee versperringen opge worpen, waarmede zij het ver keer in beide richtingen onge veer vijftien uur hebben ge stremd. Wanneer er autobussen kwa men aanrijden, mochten de pas sagiers uitstappen om naar bus sen te lopen, die aan de andere kant van de weg tot stilstand waren gebracht en waarmede zij hun reis konden voortzetten. Militaire waarnemers in Sai gon zijn van mening dat de viet- cong dit heeft gedaan om haar kracht te bewijzen. De ten noor den en noord-westen van Saigon lopende wegen hebben in de af gelopen maanden onder voort durende druk der communisti sche opstandelingen gestaan. Ter weerszijden van de wegen ten noorden van Saigon bevinden zich twee belangrijke bolwerken der communistische guerilleros, die naar schatting elk door mili tairen van meer dan een regi ment sterkte zijn bezet. Men vreest nu dat de vieteong erop uit is deze twee gebieden met el kaar te verbinden en onder haar tozicht te brengen. De regeringstroepen hebben zich ingespannen om de uit Sai gon naar het noorden lopende wegen open te houden. Zij heb- (Adv.) ben vietcong-versperringen op- gestoken. geruimd en zij hebben loopgra ven dichtgegooid, die de com munisten dwars over belangrijke aanvoerwegen hadden gegraven. HINDERLAAG Een Zuidvietnamese regerings eenheid is woensdagavond 230 kilometer ten zuid-westen van Saigon in een communistische hinderlaag gevallen. Bij het ge vecht, dat zich toen ontspon, zijn 21 regeringsmilitairen gesneu veld. De eenheid was op weg naar een buitenpost, die door de vieteong was aangevallen. Voorts is 560 kilometer ten noord-oosten van Saigon een1 Amerikaans hefschroefvliegtuig door communistisch grondvuur omlaaggeschoten. De inzittenden bleven ongedeerd. De helikopter is door de communisten in brand GOEDGB^RO Minister-president Mavijnen en minister Luns hebben donderdag ochtend aan liet- begin van de tweede dag van hun officiële be zoek aan Bonn een krans gelegd bij het monument van de slacht offers der nazi-heerschappij, een eenvoudig gedenkteken in het park tegenover de universiteit. Vervolgens brachten de Neder landse bewindslieden een bezoek aan het oude stadhuis van Bonn, waar zij door burgemeester Da niels werden ontvangen en hun handtekening zetten in het gul den boek van de stad. Burge meester Daniels overhandigde aan de Nederlandse ministers enkele grammofoonplaten: de achtste en negende symfonie voor premier Marijnen, en Beet- hovens Fideloi voor minister Luns. In een korte toespraak rele veerde de burgemeester zowel de traditionele culturele eh econo mische betrekkingen die eeuwen lang tussen het Rijnland en Ne derland hebben bestaan als de verschrikkingen van de oorlog en de nazitijd. „We hebben niet het recht te verwachten dat u ver geet wat er gebeurd is", zo zei hij, „maar we mogen het zelf ook niet vergeten. Wij verheugen ons er over dat opnieuw per soonlijke contacten over en weer zijn gelegd, die hoop geven voor de toekomst". Minister-president Marijnen sprak in een kort dankwoord de verwachting uit dat de betrek kingen tussen Nederland en de bondsrepubliek steeds hechter zullen worden. Voor het stadhuis in Bonn stond een politic - .-«pel opgesteld die het Wilhelmus en het Duitse volkslied speelde, toen de Neder landse gasten arriveerden. Onder de titel „Voor Europa" schrijft het regeringsgezinde Westduitse blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" in een hoofdartikel over het bezoek aan Bonn van premier Marijnen en minister Luns, dat de bondsre gering de instemming nodig heeft van Nederland voor haar plannen aangaande Europa. Maar het pogen dit te bereiken be tekende geenszins, dat de bonds regering en ministers Marijnen en Luns ertoe zou willen brengen hun standpunt ingrijpend te wij zigen. „Den Haag en Bonn zijn het over het beginsel eens. Al leen de methoden zijn tegenge steld. De nieuwe plannen van Bonn zouden een gevaar voor de Nederlanders inhouden en niet alleen voor hen alleen indien Den Haag en op zijn beurt Rome zouden weigeren zich er naar te voegen. Daarentegen bieden deze plannen kansen als deze regerin gen ze aanvaarden. Dit betekent echter niet hetzelfde als het voorstellen van een samenzwe ring tegen De Gaulle. Aan een dergelijke misvatting moet geen voedsel gegeven worden. Het gaat immer om de eenheid van Europa, aldus het blad. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Erkin, heeft meegedeeld dat met de bevel hebber der V.N.-strijdkrachten op Cyprus, generaal Thimaya, overeenstemming is bereikt over de binnenkort naar Cyprus ver trekkende Turkse aflossingseen heid en over de opening van de weg NicosiaKyrenia. In een verklaring in het dag blad „Millijet" zei Erkin dat het waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn het Turkse detachement op Cyprus onder V.N.-bevel te plaatsen. Volgens Erkin zou het besluit van president Makarios om de kwestie-Cyprus in de algemene vergadering der verenigde naties te brengen nadelige invloed op de Grieks-Turkse betrekkingen hebben. „Een beslissing van de algemene vergadering waarin zelfbeschikking voor Cyprus wordt aangeprezen, zou oorlog tussen Turkije en Griekenland betekenen", aldus de Turkse minister. In de Turkse wijk van Fama- gousta kwamen deze week voor het eerst sedert het ontstaan van de crisis vakbondsvertegenwoor digers van Grieks- en Turks- Cyprioten bijeen ter bespreking van de moeilijkheden van de arbeiders in deze havenstad. RUSSISCH-CYPRISCHE OVEREENKOMST In een communiqué dat don derdag door de Sowjet-Unie en Cyprus gezamenlijk is uitgege ven, is bekendgemaakt dat Rus land Cyprus zal bijstaan. Er werd geen gewag gemaakt van militaire hulp en er werden evenmin bijzonderheden gegeven over de vorm waarin de hulp wordt verstrekt. De overeen komst is woensdag in Moskou ondertekend. Het communiqué zegt dat overeenstemming was bereikt over „praktische hulpmaatrege len dié de Sowjet-Unie ten be hoeve van de republiek Cyprus zal nemen tot behoud van haar vrijheid en territoriale onschend baarheid". Premier Chroesjtsjov en de Cyprische delegatie hebben de Russiseh-Cyprische betrekkingen, de toestand in het oosten van de Middellandse Zee en andere vraagstukken besproken. Bij de terugkeer van de dele gatie uit Moskou waren ver scheidene duizenden belangstel lenden op het vliegveld van Nicosia aanwezig. De leider van de afvaardiging, Kyprianou, mi nister van buitenlandse zaken, zei tegen verslaggevers voldaan te zijn met de overeenkomst. De bond van coöperatieve zui- velverkoopverenigingen heeft be sloten de boterprijs te verhogen met 4 cent per pakje van 250 gram. Er is thans een grote vraag naar melkvet voor verschillende bestemmingen. Een tijdlang was de belangstelling vooral gericht op het magere bestanddeel van de melk. Voor mager melkpoeder werden hoge prijzen gemaakt. Nu is er een rustige markt in dit produkt, ook al doordat er in de eerste acht maanden van dit jaar meer dan 90.000 ton van is ingevoerd. Een deel daarvan is in de vorm van kunstkalvermelk weer geëxporteerd. OOK DE DEENS® BOTER Nu is vooral het vette deel van de melk in trek. In het westen van ons land bestaat een flinke vraag naar eonsumptiemelk en ook is er een behooclijke vraag naar produkten als geconden seerde melk en volle-melkpoeder. Men wijst erop, dat ook de prijs van de Deense boter op de Engelse markt omhoog is ge- De voorzitter van de N.T.S., de heer E. A. Schuttenhelm, heeft gisteravond met een toespraak het tweede t.v.-net officieel in gebruik genomen. De N.T.S.-voorzltter zei o.m. dat hij verwacht dat heel Neder land binnen anderhalf jaar het tweede tv-programma kan vol gen. Hij hoopt dat er wegen kunnen worden gevonden om de voltooiing van een zendernet voor het tweede programma te versnellen. De nieuwe ontwikkeling is een eerste aanzet tot ruimere keuze. Verder liggen voor Nederland in het verschiet eventueel de invoe ring van draad-t.v. en kleuren televisie en de benutting van de frequenties ten behoeve van het Volgens een bericht van het Australische radiostation „A.B. C." heeft de Australische douane een hoeveelheid heroïne ter waarde van vier miljoen gulden in beslag genomen, die verbor gen was aan boord van de „Straat Cook", een vrachtschip van de Java-China Paketvaart- lijnen, dat zondag in de Austra lische haven Newcastle is aan gekomen. Het radiostation meldde dat het hier een van de grootste voor raden gesmokkelde narcotica be treft die ooit in Australië in be slag is genomen. De heroïne zat verpakt in een cellofaanzak, die in de machinekamer van het 5.234 ton metende schip werd aangetroffen. De douanebeambten zouden op hun speurtocht door het schip ook verborgen transistor-radio's hebben gevonden. Op het hoofdkantoor van de maatschappij in Amsterdam kon men gisteren geen commentaar op het bericht uit Newcastle le veren. De hoofddirectie was van een en ander nog geheel onkun dig. De Straat .Cook, die uit India kwam, zou nog enkele havens in Australië hebben aangedaan. Het schip heeft Europese officieren. De rest van de bemanning be staat voor het merendeel uit Chi nezen. Van de ruim 450 vissers uit Kakinada, die na een hevige storm in de Golf van Bengalen werden vermist, zijn er volgens in Hyderabad ontvangen berich ten ongeveer 250 veilig in hun woonplaats teruggekeerd. Meer dan 120 van hen hadden zwem mend de kust weten te bereiken. Hoeveel vissers thans nog words» yejupist is uie| bekend, Mr. Marijnen en mr. Luns in Bonn De Nederlandse minister-presi dent mr. V. G. M. Marijnen en de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, zijn voor een officieel bezoek van twee dagen aan de Duitse bonds republiek in Bonn aangekomen. Een foto van de ontvangst door bondskanselier dr. Ludwi Erhard. V.l.n.r. mr. Luns, mr. Marijnen en dr. Erhard. Aan boord van de Franse kruiser „Colbert" is president De Gaulle van Frankrijk dor derdag aangekomen in de Chi leense haven Valparaiso. De „Colbert" werd buiten de rede verwelkomd door oorlogsschepen, vliegtuigen en saluutschoten en aan de haven door een grote menigte. De Gaulle werd ont vangen door de aftredende pre sident Jorge Alessandri en reis de daarna met deze door naai de Chileense hoofdstad Santia go. De nieuwe Chileense presi dent Eduardo Frei zal pas op 3 nqvember worden bqj&jgd, Ongeveer 60.000 Amerikaanse havenarbeiders in de havens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico zijn donderdag in staking gegaan. Zoals wij reeds in ons vorig nummer meld den heeft president Johnson daarom direct de eerste stappen gedaan voor het van kracht ver klaren van een „afkoelingsperio de" van 80 dagen, waarin de ar beidswet van Taft en Hartley voorziet. Hij heeft namelijk een commis sie van drie ingesteld, die moet uitmaken of de staking aanlei ding kan geven tot het ontstaan van een nationale noodtoestand. Indien de commissie tot de slot som komt, dat dit inderdaad het geval is, zal de president het ministerie van justitie opdracht geven bij gerechtelijk bevel de staking gedurende 80 dagen op te schorten. Jwee passagiersboten, de „Syl- vania" en de „Leonardo da Vin ei", zijn er donderdagochtend ondanks de staking in geslaagd de haven van New York te ver laten. De 1800 passagiers der beide schepen hebben, hierin bijgestaan door de bemanningen, zelf hun koffers aan boord ge bracht. Thomas Gleason, de voorzitter van de Amerikaanse vakbond van havenarbeiders, heeft ver klaard dat het stakingsbevel vol ledig is uitgevoerd. Een federale rechter heeft in de loop van gisteravond de 60.000 stakende havenarbeiders gelast de staking, die woensdag-midder nacht is begonnen, te beëindigen. Op de eerste dag van het van kracht zijn der tussen West- en Oost-Berlijn getroffen passen- regeling hebben donderdag rond 32.000 Westberlijners meer dan 63.000 aanvragen voor een ver gunning om een in Oost-Berlijn bezoek aan verwanten te bren gen, ingediend. Drie aanvragen van mensen die om dringende reden direct naar het oostelijk stadsdeel wilden, werden ingewilligd, derde televisienet, dat in 1961 op de conferentie in Stockholm aan Nederland is toegewezen. De start is ook in Europees kader gezien van belang. Enge land heeft sedert kort een derde televisienet; Duitsland ging met het tweede programma van start in april 1963 en Frankrijk enke le maanden geleden. Van de kleine landen is Nederland de eerste met een tweede program ma. De minister van onderwijs heeft ingestemd met het voorstel van N.R.U., N.T.S. en omroep organisaties tot het dagelijks registreren van luister- en kijk dichtheid en de waardering van radio- en televisiepogramma's. Dit onderzoek zal op 1 januari 1965 beginnen. Het zal zich niet beperken tot cijfers alleen, maar tevens een dieper inzicht ver schaffen in de reacties op de verschillende programma's. Een grote politiemacht werd donderdag in Belfast gereed ge houden, omdat men vreesde voor herleving van de politieke relle tjes die zich woensdagavond heb ben voorgedaan. De politie raak te toen slaags met een duizend tal republikeinse betogers die stenen en flessen wierpen. Een en ander was een reactie op een maatregel van de Noordierse minister van binnenlandse za ken die de politie had gelast een driekleur van het hoofdkwartier van de republikeinse partij te verwijderen. De republikeinen hebben gedreigd voor een nieu we vlag te zullen zorgen. Volgens de correspondent in Peking van het Japanse pers bureau Kyodo hebben „Chinese gezaghebbende kringen" de ver klaring van minister Rusk over de mogelijkheid van een spoe dige kernexplosie in China „on gegrond" genoemd. Zij zouden hebben gezegd dat niemand, ook partijleider Mao tse-Toeng niet, weet wanneer een dergelijke explosie zal plaatsvinden. Men vroeg zich af waarom de Verenigde Staten dit moment hebben gekozen om een derge lijke verklaring de wereld in te zenden. gaan en wel met ongeveer acht tien cent per kilo. De particuliere boterhandel zal de prijsverhoging, waartoe de bond van coöperatieve znivelver- koopverenigingen het initiatief nam, eveneens doorvoeren. Het gaat goed met de kerk bouwactie „Antwoord '64, die in september is gestart en deze maand haar bekroning moet vinden. Namens de negen bij deze actie samenwerkende ker ken verklaarde ds. T. D. van Soest, secretaris van het werk comité, op een in Utrecht ge houden persconferentie, dat de actie bij het volk aanslaat. Men heeft reeds een bedrag van 1,1 miljoen ontvangen, hoewel het „binnenhalen van de oogst" in feite nog moet beginnen. 40.000 vrijwillige medewer kers gaan in de actieweek van 11 tot 18 oktober op stap voor het uitdelen van een laatste herinnering en het incasseren van het geld. Televisie en radio zullen deze hoogtepunten van de actie op 12 en 16 oktober begeleiden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer wordt geheel bepaald door een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van Ierland over de Noordzee naar de Oostzee en. West-Rusland. De as van 'het hogedrukgebied ligt ongeveer 200 km ten noorden van de Waddén- eilanden. Boven Zuid-Frankrijk ligt een lagedrukgebied, dat op uitgebrei de schaal onweersbuien veroor-' zaakt. Tussen het hogedrukgebied en het lagedrukgebied blijft het ko mende etmaal in ons land een zwakke tot matige oostelijke wind waaien, waarmede de aan voer van droge continentale luoht voorduurt. Het zal vandaag dan ook opnieuw een zonnige dag worden met middagtemperatu- ren van 15 tot 17 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige ooste lijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 2 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.23 11.58 0.38 0.48 n.m. 11.25 12.45 12.50 ZATERDAG 3 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.04 0.39 1.19 1.29 n.m. 12.26 1.01 1.41 1.51 ZON MAAN op onder op onder Okt. 2 6.42 18.16 2.11 17.37 3 6.44 18.13 3.31 17.59 4 6.45 18.11 4.50 18.17 5 6.47 18.09 6.06 18.34 6 6.49 18.06 7.21 18.50 7 6.5Q 18.0J 8,35 19.07

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1