Geen bommen op Noord-Vietnam „Weggeld" van f25, f50 enf75 per jaar „New York Times" over De Gaulle's reis Perscampagne tegen Griekse Koningin-moeder Ren nies DE KOEK WETSONTWERP INGEDIEND Engelse troepen nog drie maanden op Cyprus HET WEER WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6278 700 MILJOEN CHINEZEN STAAN TE WACHTEN Hevige gevechten DE ONTVOERINGSZAAK IN FRANKRIJK helpen direct ?fs tegen brandend maagzuur Opstand bedwongen PRINSELIJK HUWELIJK IN JAPAN PERSOONLIJK ELEMENT SPEELT EEN ROL DE GAULLE IN CHILI Prins Bernhard en prinses Beatrix 11 oktober naar Tokio Ex-president Sjisjakli vermoord Minder zonnig Weerbericht Hoogwater Zon* en Maanstanden L van 8e Sanito Redactfe-adma: Noerdstraat 55—ST AdmMstwtte-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanf 2.—; per week 90 et. Losse nrs 10 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties'' (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. Z uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President Johnson heeft maandagavond tijdens een verkiezings toespraak in Manchester in de staat New Hampshire gezegd dat de Verenigde Staten geen bommen in Noord-Vietnam zullen gaan De president hekelde zijn tegenstander, senator Goldwater, die de mogelijkheid had geop perd de oorlog naar het commu nistische Noord-Vietnam te ver plaatsen. Volgens Johnson had den ook oud-vice-president Ni xon en gouverneur Nelson Roc kefeller zich in die geest uitge laten. De president vervolgde: „Ik wil erg voorzichtig zijn met het werpen van bommen, waardoor onze jongens in Azië met 700 miljoen Chinezen te maken zou den krijgen en we gaan niet noordwaarts om bommen te gooien, evenmin als we naar het zuiden zullen gaan om het land te verlaten en de communisten vrjj spel te geven". Volgens Johnson is het een voudiger om een oorlog te be ginnen dan er een te beëindigen „en ik ken mensen die er ver draaid gemakkelijk aan zouden beginnen", aldus de president. In de provincie Vinh Binh, 120 km ten zuidwesten van Saigon, zijn 60 communistische Viet- congstrijders gedood in een ge vecht met regeringsstrijdkrach ten dat 24 uur duurde. Een Amerikaanse adviseur werd ge dood, twaalf soldaten sneuvelden en 37 werden gewond. Bij andere gevechten doodden de rebellen 21 soldaten in Kien Giang, 200 km ten zuidwesten van Saigon. Bij een gevecht van zeven uur in de provincie Go Cong, 40 km ten zuiden van Sai gon, leden de rebellen zware verliezen. Koning Constantijn van Grieken land, die een tiental dagen gele den in 't huwelijk trad met prin ses Anne-Marie van Denemar ken, zou zijn huwelijksreis willen bekorten en reeds volgende week naar Athene terug willen keren naar aanleiding van de campag ne in de Griekse pers tegen ko- ningin-moder Frederika en ze kere hofdignitarissen. Hoewel de koning en zijn jonge vrouw niet worden genoemd in die aanvallen en de kwestie van het koningschap niet in het ge ding is, sohijnt de koning met premier Papandreou alle vraag stukken die samenhangen met de betrekkingen tussen vorstenhuis en regering, te willen bespreken. Het besluit van koningin-moeder Frederika om een haar door de regering toegedacht pensioen te weigeren zou daarbij op het eer ste plan staan. DEMOCRATISCHER. Volgens de regeringsgezinde pers wil de Griekse regering „het klimaat van het hof veranderen om inmenging van het hof in staatszaken in de toekomst te vermijden". Papandreou zou de koning de raad willen geven enkele van zijn naaste medewerkers met na me de chef van het militaire huis, generaal Dovas te vervangen door „democratischer personen". De regering heeft zich tot dus ver niet officieel over deze kwes ties uitgelaten. De premier heeft slechts verklaard de aanvallen van de pers op de koningin-moe der te betreuren. HOFHOUDING. Het Deense radicale blad „Po- litiken" schreef dinsdag dat het De grootmoeder van één van de drie kinderen uit de West franse plaats Marnay, die vorige week werden ontvoerd maar en kele dagen later ongedeerd wer den teruggevonden, heeft dins dag getracht zich door ophanging van het leven te beroven. De vrouw, de 55-jarige Giselle Biet, werd gevonden door een buur. In ernstige toestand werd zij naar een ziekenhuis in Poitiers gebracht. Volgens doktoren zal zij in leven blijven. De politie hoopt haar vandaag te kunnen ondervragen. Mevr. Biet is de grootmoeder van de 5-jarige Joel Biet, die vorige week met de 6-jarige Christine Guiilon en haar vijf jarig broertje Patrick door een man en een vrouw in een auto werd meegenomen. Vrijdag werd het drietal bij Bordeaux langs de weg spelend teruggevonden. De politie heeft de ontvoerders, van wie een signalement bekend is, nog niet kunnen achterhalen. Men heeft geen reden voor de wanhoopsdaad van mevr. Biet kunnen vinden. Evenals de ouders van de ontvoerde kinde ren Guiilon was zij langdurig door ue politie ondervraagd. aanbod van een pensioen door de Griekse regering aan koningin moeder Frederika .het meer dan sterke vermoeden doet rijzen, dat de regering de bereidheid van de ex-koningin wilde kopen om het land te verlaten en zich elders te vestigen." „Dat is wel zowat het laatste wat ze zou doen", aldus „Politi- ken". De Griekse regering ge looft eenvoudig niet, dat zij Fre derika) haar invloed op het po litieke leven wil prijsgeven. D beroering rond de koningin moeder is volgens het Deense blad een uiting van de crisis, die na de dood van koning Paul is blijven bestaan. Voor 't ogenblik is zij kennelijk het doelwit, maar de toekomst van de gehele koninklijke hof houding is in het geding." (Adv.) De premier van Zuid-Vietnam, generaal-majoor Ngoejen Khanh, heeft maandag een plechtigheid bijgewoond in Bon Sar Pa, een militair oefenkamp nabij de Cambodjaanse grens, waar leden van de bergstam Rhadé acht da gen tevoren in opstand waren gekomen en ongeveer dertig in structeurs van de Zuidvietna- mese vlag weer gehesen inplaats van de vlag van de opstande lingen. Een regeringswoordvoerder in Saigon verklaarde dat men de opstandige aktiviteit van de bergstam nu als geëindigd be schouwt. De regeringstroepen drongen zonder slag of stoot in Son Sar Pa door. Volgens de woordvoerder zijn al enige eisen van de Rhade- stam ingewilligd. Aan een ver zoek om volledige autonomie van een gebied ter grootte van drie of vier provincies kon niet worden voldaan. De stamleden krijgen meer steun van de re gering voor agrarische ontwik keling en op onderwijsgebied, terwijl ook hun aantal vertegen woordigers in het regionaal be stuur zal toenemen. De regering heeft tot dusver nog geen con tact gehad met de leiders van de opstandige actie, die zich behalve in Bon Sar Pa in nog vier op leidingskampen heeft voorge daan. In totaal betrof het ruim 2.000 stamleden. „Savannah" komt mar Rotterdam Het Amerikaanse atoom-vracht schip „Savannah"dat vandaag voor een bezoek van enkele da gen in Rotterdam zal arriveren. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 Met ingang van 1 januari 1965 zal de Nederlandse automobilist en motorrijder voor bepaalde we gen weggeld gaan betalen, wan neer althans het wetsontwerp tot instelling van een rijkswegen- fonds, dat deze week bij de Twee de Kamer werd ingediend, tijdig tot wet zal worden verheven. Er is gestreefd naar een zo billijk mogelijke bijdrage van de weggebruikers die in de eerste plaats van de plannen tot ver snelling van de wegenbouw zul- In het keizerlijk paleis in To kio zal vandaag bij een sjinto- plechtigheid het huwelijk wor den gesloten tussen de 28-jarige prins Josji, die voor de troons opvolging op de derde plaats komt, en de 24-jarige Hanako Tsoegaroe, de dochter van een voormalige graaf. Wat de erfopvolging betreft komt de bruidegom na zijn oude re broer, de 30-jarige kroonprins Akihito, en diens vierjarige zoon prins Naroehito. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag medegedeeld dat de duizend En gelse militairen, die deel uitma ken van de V.N.-vredesmacht op Cyprus, daar nog drie maanden en wel tot 26 decemher a.s. zullen blijven. De „New York Times" is van mening, dat De Gaulle grote waar de moet hechten aan zijn reis door Zuid-Amerika, daar hij met deze reis zijn gezondheid en mogelijk zelfs zijn loopbaan en zijn leven op het spel zet. Als zijn gezondheid niet is opgewassen tegen de proef, zal hij niet opnieuw zeven jaar president van Frankrijk kun nen zijn. Kennelijk, zo zegt het blad, meent de generaal dat hij en Franrijk iets hebben te geven, een leegte moeten vullen, iets moeten bereiken wat de moeite waard is. Zoals altijd speelt ook nu weer een persoonlijk element een rol, want De Gaulle Is er al tijd van overtuigd geweest dat hij een missie op deze aarde heeft te vervullen. „GRANDEUR"... Het blad vraagt zich af wat die missie is in Zuid-Amerika. Niet in de eerste plaats een economi sche, want Frankrijk heeft maar weinig aan te bieden, gezien zijn verplichtingen tegenover de voor malige Franse gebieden in Afri ka. Ongetwijfeld speelt een cul- tuereel element een rol, zo meent de „New York Times", maar dit is niets nieuws en in feite een aspect van De Gaulle's besef van de „grandeur" van Frankrijk. Rest dus het politieke effect en als De Gaulle's reis een blijvend stempel op Zuid-Amerika zal drukken, dan zal dat op politiek gebied zijn. VERWAARLOOSD Voor Zuid-Ameria is deze reis een vleiende gebeurtenis. Het ge voel verwaarloosd te zijn en bui ten de stroom van de grote ge beurtenissen in de wereld te staan, is in Latijns-Amerika diep geworteld. Speciaal de Verenigde Staten, tenminste tot de ambtsperiode van president Kennedy, zijn er van beschuldigd dat zij zich wei nig gelegen hebben laten lig gen aan Z.-Amerika en het heb ben behandeld als 'n niet belang rijk deel der wereld, behalve dan als de handel op het spel stond. En nu zegt Frankrijk, aldus het blad, dat toch een van de groot ste Europese mogendheden is, via president De Gaulle: „Voor ons zijn jullie belangrijk en daarom begroet een Franse president jul- die voor de eerste maal in de ge schiedenis persoonlijk". STEEN IN EEN VIJVER Daarom zullen de ontluikende gevoe'ens voor wat De Gaulle „onafhankelijkheid" noemt, ster ker worden. Dit houdt in dat de afhankelijkheid van Latijns-Ame rika van de „kolos van het noor den" kleiner wordt. Men kan hier aldus de „New York Times", ook spreken van het aanmoedigen van de keuze van de „derde weg". Dit betekent voor Latijns- Amerika onafhankelijkheid van Verenigde Staten, maar ook van de communistische wereld. Mexi co sChijnt zich naar een dergelijke positie te manoeuvreren, wat het heeft gedemonstreerd met zijn vriendschappelijke politiek tegen over Cuba, die gelijktijdig wordt gevoerd met een vriendschappe lijke politiek tegenover de V. S., nog pas aan de dag getreden bij de ontmoeting tussen president Johnson en president Lopez Ma- teos. Generaal De Gaulle, zo besluit het blad, is van plan de dingen in Zuid-Amerika aan de gang te brengen. Pas later zal blijken of zijn bezoek geweest is als een steen, die men in een vijver heeft laten vallen en die maar heel kort rimpelingen heeft veroor zaakt of dat dit bezoek de din gen in Zuid-Amerika blijvend uit hun voegen heeft gerukt. De secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant had de Britse regering een daartoe strekkend verzoek gedaan. Oe Thant had de Engelse regering tevens medegedeeld dat een voortgezette aanwezigheid der Britse V.N.-militairen op Cyprus „in overeenstemming is met de wens van alle betrokken rege ringen, die van Cyprus inbegre pen". De veiligheidsraad heeft ver leden week besloten het man daat der V.N.-vredesmacht met drie maanden te verlengen. DE RUSSISCHE HULP In Moskou zal vandaag een overeenkomst worden getekend betreffende de verkoop van Rus sisch luchtdoelmaterieel aan Cy prus, zo is dinsdag van diplo matieke zijde in de Sowjet- hoofdstad vernomen. De Cyprische minister van buitenlandse zaken, Kyprianoe, kwam zaterdag j.l. in Moskou aan voor de ondertekening van het akkoord, waarover zijn ambtgenoot voor handelsaange legenheden, Araoezos, al sinds 11 september onderhandelde. Naar verluidt houdt de overeenkomst niet het zenden van Russische militaire instructeurs naar Cy prus in. Kyprianoe en Araoezos zouden donderdag per vliegtuig naar Nicosia terugkeren. President De Gaulle is dinsdag per vliegtuig in de Chileense plaats Arica aangekomen. On danks het slechte weer waren enige duizenden mensen, onder wie vele scholieren, naar het vliegveld gegaan om de Franse president te verwelkomen. Arica ligt in het uiterste noorden van Chili. In deze plaats zal presi dent De Gaulle aan boord van de kruiser „Colbert" gaan om naar Valparaiso te varen. Uit naam van de Chileense re gering werd het echtpaar De Gaulle door de minister van bui tenlandse zaken, Julio Philippi, begroet. De president begaf zich daarna in een gesloten auto naar de haven van Arica, 14 km van het vliegveld. len profiteren. Het resultaat is het volgend tarief: Motorfietsen en driewielers ƒ25; personenauto's ingericht voor ten hoogste negen perso nen totaal 50 en elk ander motorrijtuig zoals bestelwagens, vrachtwagens en autobussen 75 per jaar. Desgewenst kan ook voor een tijdvak van drie maanden worden betaald. Het tarief is dan resp. 7,50, ƒ15 en 22,50. De betaling zal worden ge combineerd met de betaling van de motorrijtuigenbelasting. Men verwacht een opbrengst aan „weggeld" van 75 min. GEEN TOLHEFFING. De wegen voor het gebruik waarvan betaling van weggeld zal worden geëist, moeten nog worden aangewezen. In ieder ge val zullen de autosnelwegen hier toe behoren. Ook de mogelijkheid tot tol heffing is in het wetsontwerp opgenomen. Gedacht wordt ech ter uitsluitend aan objecten zoals bruggen en tunnels. Op autowegen is dus geen tolheffing te verwachten. Een dergelijke vorm van tolheffing zou in ons dichtbevolkte land ondoenlijk zijn. In beperkte mate zal onthef fing van de verplichting tot beta ling van weggeld worden ver leend. Het is nog niet bekend of en zo ja in welke mate militaire voertuigen aan het wegenfonds zullen bijdragen. BOETEN. In het wegenfonds zullen ook de administratieve boeten vloeien, die voor de verschillende catego rieën weggebruikers resp. 30, ƒ60 en ƒ90 zullen bedragen in dien zij, zonder aan het verschul digde weg- of tolgeld te voldoen, van de aan te wijzen wegen of oeververbindingen gebruik ma ken. De heffing van weggeld zal re latief zwaarder drukken op be- Prins Bernhard en prinses Beatrix zullen op 11 oktober a.s. van Schiphol naar de Japanse hoofdstad vertrekken om de Olympische spelen bij te wonen. De prins en de prinses worden 27 oktober in ons land terug verwacht. Generaal Adib Sjisjakli, voor malig president van Syrië, die zich als politiek banneling te Goias in de Braziliaanse staat van die naam had gevestigd, is daar maandag vermoord. Sjisjakli is van 11 juli 1953 tot 25 februari 1954 president van Syrië geweest. Nadat een staats, greep een eind aan zijn bewind had gemaakt, ging hij in Brazl lië wonen. Hij is 55 jaar gewor den. zitters van kleine auto's, die weinig motorrijtuigenbelasting betalen, dan op het beroepsver voer met zwaarder materieel, dat evenzeer van de versnelde we genbouw zal profiteren. WEGENBOUW. Regeringskringen twijfelen er niet aan, dat wanneer de conti nuïteit van de wegenbouw door het instellen van het wegenfonds zal zijn verzekerd, ook de wegen bouwers in staat zullen zijn de plannen ten uitvoer te brengen. Aangezien de wegenbouw reeds in sterke mate is gemechani seerd, worden geen spanningen op de arbeidsmarkt gevreesd. Anderzijds wordt ook niet ver wacht, dat het verkeer door de Instelling van weg- en tolgelden minder snel zal toenemen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het mooie nazomerweer vap de laatste dagen was te danken aan een hogedrukgebied dat nu over Midden-Europa is wegge trokken. Inmiddels nadert over de Britse eilanden een nieuw ge bied van hoge luchtdruk, dat wordt voorafgegaan door een front van een depressie boven Noord-Scandinavië. Het front is weinig aktief en zal in de ko mende 24 uur plaatselijk wat meer bewolking veroorzaken. Hieruit valt echter geen regen van enige betekenis. De wind draait naar noordelijke richtin gen en zal in het algemeen zwak tot matig zijn, terwijl de tempe raturen ongeveer dezelfde zul len zfjn als dinsdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M&, geldig tot hedenavond. Aanvankelijk plaatselijk mist Droog weer met enkele wolken velden en in de ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matigs wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtempc- raturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 30 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.30 9.05 9.45 9.55 n.m. 9.17 9.52 10.32 10.42 OKTOBER v.m. n.m. 10.02 10.51 10.37 11.26 11.17 12.06 11.27 12.16 ZON MAAN op onder op onder Sept. 30 6.39 18.20 16.36 Okt. 1 6.40 18.18 0.51 17.11 2 6.42 18.16 2.13, 17.37 3 6.44 18,13 8,31

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1