Koningin op bezoek bij jubilerende spoorwegen BEURSO VERZICHT HET ZWAARD VAN PALERMO REIS VAR BIJNA ZEVEN UUR PRINSES BEATRIX KREEG DRIEJARIGE SCHIMMEL SPOORWEGEN MOETEN RUIM EEN MILJARD INVESTEREN 17-JARIGE BELG STAL BOSSIER BIJ EURATOM IN BRUSSEL DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Toekomsttrein Familie „Doorsnee" Medezeggenschap Van Gend en Loos Naar Rotterdam Spitse vragen internationals verdeeld, Fokker flauw De Britse verkiezingen Zaterdag 26 iept, 1964 Koningin Juliana is gisteren de gast geweest van de 125-jarige Nederlandse Spoorwegen. Voor de eerste maal sinds haar troon bestijging bracht ze een oriëntatiebezoek aan enkele bedrijfsonder delen van het spoorwegbedrijf om te zien en te horen waarom de trein er nog steeds bij hoort. Het was bovendien de eerste maal in de geschiedenis dat het nationale spoorwegbedrijf een vorst of vorstin in zijn eigen huis, de „Commissarissenzaal", mocht begroeten. Zeldzaam was ook het tijdstip van het bezoek: tussen kwart voor vier 's middags en half elf 's avonds, midden in de piektijd dus van de spoorwegen. Tijdens die bijna zeven uur durende reis bezocht koningin Juliana Utrecht, Schiedam, Rotterdam en Amsterdam. In het nieuwe treinstel van de spoorwegen, de „Reizigerstrein Toekomst", begon de reis met warm herfstweer in Baarn. Het was voor 't eerst sinds het 25- jarig huwelijksfeest van het ko ninklijk paar dat de koningin een treinritje maakte. Ze kreeg dus heel wat nieuws te zien. Dat be gon al in Baarn, waar de presi dent-directeur van de N. S., ir. J. Lohmann met trots de geres taureerde koninklijke stations- Wachtkamer kon laten zien. Vol bewondering keek de koningin naar het resultaat van de her- stelarbeid. H. M. nam ook nog een kijkje in het stationskantoor met beveiligingsapparatuur. On derweg naar Utrecht zorgden de N. S.-directieleden voor toelich ting op vele vragen. Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz verwelkomde de vorstin, die even later ook kennis maakte met de eerste „familie Doorsnee" van 't spoor- wegbedijf, een districtsvertegen woordiging van de hoofdadmini stratie en een deputatie van „hoge en lage" spoorwegmannen en -vrouwen. Bij het derde hoofdadmini stratiegebouw legde de koningin een krans van witte chrysanten en takken Amerikaanse eikebla- üeren aan de voet van het door haar gemaal onthulde monu ment ter herdenking van de in de tweede wereldoorlog gevallen N. S.-ers. Rondom het hoofdge bouw en ook langs de route had zich het voltallige 2800 man tel lende Utrechtse spoorwegperso neel opgesteld. Na de kranslegging speelde het N. S.-muziekkorps „Valiant Years". In een korte toespraak vertel den prof. Gelissen, ir. Lohmann en de voorzitter van de perso- neelsraad, G. J. H. Alink, een en ander over de groei en bloei van het spoorwegbedrijf en het wel en wee van de 29.000 personeels leden. Uit een toespraak van de voor zitter van de personeelsraad, de heer Alink, bleek dat er in so ciaal opzicht in de afgelopen 125 spoor jaren veel is veranderd. Via de uit 1926 daterende perso- neelraad hebben de werknemers een belangrijk stuk medezeggen schap in sociale bedrijfsproble- men gekregen. De overlegstruc tuur wordt nu bestudeerd, zo deelde de heer Alink mede. De behoefte bestaat aan een struc tuur, waarbij het accent meer zou moeten worden gelegd op inschakeling van de werknemer bij alle aangelegenheden, die rechtstreeks op de arbeidssitua tie betrekking hebben. Belangstellend luisterde de ko ningin naar de voordrachten over allerlei spoorwegproblemen. Het duurde langer dan was voor zien. Op straat was de „piektijd" al merkbaar, toen de koningin tegen kwart over vijf per auto reed naar de grootste dochter uit het N. S.-gezin, Van Gend en Loos. Dertig minuten duurde het bezoek hier en in die tijd kreeg koningin Juliana van di recteur Hennes te horen hoe Van Gend en Loos het stukgoederen- vervoer in samenwerking met de N. S. verzorgt. Zesduizend mensen zijn daar bij elke dag betrokken. Nagetuurd door de burgemees ter van Utrecht en stafleden van N. S. werd de reis kort na zes uur voortgezet naar Rotterdam en Schiedam. f Duizenden forenzen die op dit drukste uur van de week op hun trein stonden te wachten, waren getuige van dit onderdeel van het koninklijk spoorwegbezoek. De koningin heeft tussen Gou da en Rotterdam uit de cabine van een splinternieuw reizigers treinstel een blik geworpen op enkele tientallen kilometers van het thans ruim 32.000 km lange Nederlandse spoorwegnet. Op haar treinreis van ongeveer 200 km door de randstad Hol land was het voor de vorstin een bijzondere gewaarwording om uit deze unieke treinplaats te er varen, hoe een machinist het landschap van overwegen, spoor rails en beveiligingstekens ziet. Met name was de koningin ge- interesseerd in de lichtseinen. Trouwens, ook had de koningin al heel wat vragen afgevuurd op de districtschef van de spoor wegen Ir. P. M. J. Claassen. De bovenbouw, de dienstregeling en de geplande Deltaspoorweg had den haar belangstelling. In Rotterdam zorgde de chef van het exploitatiedistrict voor een verklaring van de hypermo derne spoorwegverkeersleiding. Tien minuten duurde het opont houd. Omstreeks zeven uur werd het vertreksein weer gegeven, ditmaal voor een korte rit naar Schiedam, waar in de kantine op de vijfde etage van het mo derne stationsgebouw het diner klaar stond. Uit raam gevallen Donderdagavond is de zestig jarige mevrouw B. de Groot- Brink uit het raam van haar woning aan de Woldweg in de Koekoekspolder te IJsselmulden gevallen. Ze kwam met het hoofd terecht op een vier meter lager gelegen tegelpad en was op slag dood. Mevrouw De Groot was, zit tend in de vensterbank, bezig de ramen aan de buitenkant te zemen. Daarbij had ze haar voe ten achter een stoel gehaakt. De stoel verschoof echter en haar voeten schoten los. Een twintig jarige dochter, die bezig was de vloer te wrijven, zag het onge luk gebeuren, maar kon niets meer doen. ORKAAN WILDA IN OLYMPISCH DORP De orkaan Wild,a heeft danig huis gehouden in en om het olympisch dorp in Tokio. Een enuorme regenval, gepaard met razende windstoten richtte aan zienlijke schade aan. Hier een beeld van een parkeerterrein in het olympisch dorp, waar wegge rukte daken op de auto's terecht kwamen. Comité tot behoud van de draadomroep In Rotterdam is opgericht een comité tot behoud van de draad omroep. Het wil aanvankelijk actie gaan voeren voor instand houding van de draadomroep, die met opheffing wordt bedreigd. Secretaresse is mevr. H. Bou- man, Noordplein 47, Rotterdam- li. Beursplein 5 heeft gisteren de fceursweek afgesloten met een Jicht verdeelde stemming voor de internationale waarden. Kon. Oüe lag hierbij het best in de markt, gesteund door dé dol lar hogere slotkoers in Wall- street van donderdag. De stuk' ken deden op het Damrak 159,80 tegen donderdag als ge middelde slotprijs van de laatste tape 159,20. Ook Philips trok wat kopers, waardoor de prijs zich licht verbeterde tot ƒ161 (ƒ160,70). Unilever stelde teleur De investeringen in de Schiphollijn, een spoorwegverbinding Am sterdamLelystad, de Delta-spoorlijn van Rotterdam naar Goes als aansluiting op de toekomstige Kanaaltunnel en de voor het goederenvervoer noodzakelijk nieuwe rangeeremplacementen zul len tezamen het miljard overschrijden. Alleen de Schiphollijn kost 350 miljoen gulden. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir J. Lohmann, heeft dit bekend ge maakt in een toespraak in de „Commissarissenzaal" in Utrecht ter gelegenheid van het bezoek van koningin Juliana aan enkele bedrijfsonderdeleen. Ir Lohman zei dat deze inves teringen de draagkracht van het bestaande bedrijf, waarin thans een vermogen van circa 1,7 mil jard is geïnvesteerd, verre te boven gaan, zodat speciale fi nancieringsmaatregelen moeten worden getroffen. Daarbij zal niet alleen op de waarde van de spoorwegen voor de Nederlandse gemeenschap op korte termijn, maar in het bijzonder ook op die op lange termijn moeten worden gelet, zo meent ir Lohmann. CONCURRENTIE Ook de internationale ontwik keling werpt vragen op. De een making van de vervoerspolitiek in het gebied van de Euromarkt dreigt voor de spoorwegen uit te lopen op een beperking van de Helikopter bracht zieke zeeman aan wal Een hefschroefvüegtulg van de Britse luchtmacht heeft don derdag een zieke zeeman van 'n Nederlands schip gehaald en naar Scarborough aan de Engel se oostkust gebracht, waar de man in een ziekenhuis is opge nomen. Het betreft de 26-jarige Peter Haasnoot uit Katwijk-aan- Zee, die aan boord van zijn schip, de 115 ton metende treiler Dine- marie, een darmbloeding had ge kregen. Zijn toestand werd don derdagavond in het ziekenhuis bevredigend genoemd. commerciële vrijheid, nu men van plan is de prijzen binnen be paalde marges te persen. Ir Loh mann gelooft dat men voorbij gaat aan het feit, dat N. S. meer dan andere Westeuropese spoor wegbedrijven in levende concur rentie staat met weg en water, zodat een ruimere financiële armslag nodig is. Vrijdagmiddag hebben prins Bernhard en prinses Beatrix -een bezoek gebracht aan de paarden dagen in Utrecht, in het kade; waarvan de vereniging tot be vordering van de landbouwtuig- paardenfokkerij zijn 25-jari'g ju bileum herdenkt. De vorstelijke, gasten werden ontvangen door jhr mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, en mr E. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, Daggeld verhoogd Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren met een half procent verhoogd tot 2% pro cent. Hiermede wordt hoofd zakelijk vooruitgelopen op een te verwachten krapper wordende geldmarkt. Op 6 augustus werd genoemd tarief met een kwart procent verlaagd tot twee pro cent. Handel in schedels De politie van Metz in Oost- Frankrijk heeft verscheidene leden van een bende jongelieden aangehouden die zich bezig hiel den met handel in menselijke schedels. Om hun afnemers, ver zamelaars van curiositeiten die meer dan honderd gulden per schedel betaalden, te voorzien, plunderde de bende kerkhoven. commissaris der koningin in de provincie Utrecht. De 13-jarige Ankie Dekker uit Barendrecht bood de prinses bloemen aan. STERRENPAARD Na enige pummers van het programma bood de voorzitter van de V. L. N. prinses Beatrix een van de- mooiste paarden aan, die op het ogenblik in Nederland beschikbaar zijn. Het is- de 3- jarige schimmel „Comtesse", ge- fokt door Van Stuivenberg in Echtveld en eigendom van de ge broeders Van der Legen in Asch bij Buren. Het is een blauwach tige bles met vier witte voeten van het Gelderse type en een dochter van „Wodan". Het paard behoort momenteel tot de ster renpaarden, nadat hot op de cen trale keuring in Bennekom hoog werd bekroond. Het was deze aanbieding die een deel uit maakte van de tweede paarden dag in de Irenehal en als het war© de bekroning van het 25- jarig jubileum van de V. L. N. Maar de V. L. N. bood nog een cadeau aan. Burgemeester De Ranitz kreeg twee schimmels van het Gelderse type aange boden, bedoeld voo<- de heropge richte bereden brigade in Ut recht. Man door eigen auto overreden De 49-jarige heer H. Mensinga uit Stadskanaal is donderdag in Groningen door zijn eigen vrachtauto overreden en gedood. De man kreeg pech met zijn auto. Toen hij onder de wagen een onderzoek instelde, ging deze plotseling rijden. Nieuw passagiersschip voor Transatlantische vaart De tendens grotere schepen te bouwen zet zich in het algemeen voort, .maar dit geldt in het bij zonder voor tankers en andere vrachtschepen voor speciaal ver voer. In de passagiersvaart ziet men juist het omgekeerde. Zo heeft de Cunard-lijn, die thans moet beslissen over de vervan ging van de beide Queens, die het transatlantisch verkeer be dienen, besloten tot de bouw van een passagiersschip van 58.000 ton. Een schip dat er wezen mag, maar in draagver mogen slechts van de beide reuzen, die nu al vele jaren voor deze maatschappij de Atlanti sche Oceaan bevaren. Sommige critici van dit plan van de Cunard, die inmiddels vijf Britse scheepswerven heeft uitgenodigd mede te dingen naar de order voor de bouw, vinden dit schip nog te groot. Zij menen dat een rendabele exploitatie van transatlantische passagier schepen slechts kan worden be reikt wanneer men ze niet gro ter bouwt dan 35.000 ton, dat is dus ongeveer de grootte van ons vlaggeschip op deze route, de „Rotterdam". Het nieuwe Cunard-schip zal 2000 passagiers in drie klassen kunnen vervoeren. De machines zullen het schip een snelheid van 28,5 knopen geven. Techni sche verbeteringen maken het mogelijk deze snelheid te berei ken met de helft van de brand stof, die thans door de Queens wordt verslonden. Het schip zal evenals zijn il lustere voorgangers in het slap pe seizoen voor cruises worden gebruikt. De kosten worden geraamd op 220 miljoen gulden. met een koersval van 60 cent tot 148,40. AKU kwam op het laag ste punt van deze week met een notering op 475% (477%). Voor Hoogovens werd 613 (614) gead viseerd. De handel was, mede in verband met het naderende weekeinde, gering. Wallstreet is donderdag overgegaan tot 'het consolideren van de eerder in de week behaalde koerswinsten, zo dat er van die zijde geen enkele stimulans uitging, behalve voor Kon. Oüe, wejk fonds er, zoals gezegd, hoger sloot. Aandelen Centrale Suiker werden op 414 (416) verhandeld. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde A. K. U. deze beurs- week circa vijf, Hoogovens drie punten. Philips en Unilever moesten een kleinigheid prijs geven, terwijl Kon, Oüe, reke ning houdend met het geïncas seerde interim-dividend ad 2,60, circa een gulden omhoog ging. Certificaten Deli ontmoetten enige belangstelling met als ge volg dat de koers opliep van ƒ128,20 tot ƒ128,90 (ƒ127,50). Speciale redenen voor deze be langstelling waren niet te ver krijgen. Amsterdam Rubber ver beterde een punt tot 111%. De scheepvaartsector was ongeani meerd fractioneel lager,, ,njet weinig zaken. De staatsfondsen- markt gaf geen verschillen van enige betekenis te zien. Op maandag 5 oktober kan a pari worden ingeschreven op 25 miljoen 5% procent 20-jarige obligaties 1964 ten laste van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Verder staat tot en met woensdag 7 oktober de inschrijving met claimrecht open op 9968 aandelen van het vlieg tuigconcern Fokker tot de koers van 225 procent. Prompt hierop werden de aandelen van deze maatschappij gevoelig lager ge adviseerd uit vrees voor aanbod van claims. De stukken lagen deze week reeds gebrukt in de markt. Met de handel in claims Thomsen's Verenigde Bedrijven werd een aanvang gemaakt. Zij werden geadviseerd op 350 tegen een theoretische waarde van ƒ366. Claims Duiker kregen een iets hogere advieskoers. Die van Van Ommeren bleven prak tisch onveranderd. Uit de advies- koers voor claims Amro-bank ad ƒ44 blijkt, dat de claimprijs don derdag veel te laag is geweest op ƒ41,50. Fokker veertig punten lager op 315 in verhand met aange kondigde claimemissie. Beursindices (1953 100) 24/9 25/9 587.3 Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 23/9 586.7 350.3 141.7 234.3 166.6 411.6 350.6 139.6 231.0 166.4 411.9 586.7 350.0 139.5 233.0 166.4 411.2 AKU: Hoogovens: Kon. Olie; 160.10—160,50 Philips: 160.90161.70 gl Unilever: 148.50—148.70 gl Stille markt. Nabeurskoersen (476%) (614) (159.70) (160.90) (148.30) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden; Engels pond 9,98—10.08 Amerikaanse dollar 3,58—3.62 Canadese dollar 3.30%—3.35% Belg. frank (100) 7.22%—7.27% Franse frank (100) 73.30—73.80 Duitse mark (100) 90.3590.85 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.7552.75 Zweedse kr. (100) 83.25—83.75 Zwitserse fr. (100) 83,25—83.75 Ital. lire (10.000) 56.90—588.90 Oostenrijkse schilling (100) 13.93—-14.03 Port. esc. (100) 12,47%—12,62% Spaanse peseta (100 gr. coup. 5.49—6.09 Een 17-jarige Belg uit Antwer pen heeft onlangs een dossier gestolen in het hoofdkwartier van de Europese gemeenschap voor atoomenergie, dat volgens de woordvoerder van Euratom echter geen enke] geheim bevat te- De zaak is aan het licht ge komen door zijn arrestatie in Pa rijs, waar hij wegens diefstal van een auto door Interpol werd ver hoord. Hij vertelde naar Parijs te zijn gekomen met 20.000 Belgi sche franks ongeveer 1500 gul den die hij van de Russische ambassade in Brussel had gekre gen in ruil voor „belangrijke dossiers". Hij was het gebouw van Euratom in Brussel binnen gedrongen, waar hij de documen ten had ontvreemd. De ambassade van de Sowjet- Unie noemde het verhaal van de jongeman „pure fantasie". 58. Aram wendde zich snel om toen hij de voetstappen achter zich hoorde, maar tot zijn opluch ting bleek het Clelia te zijn, die, opgeschrikt door het strijdrumoer, met ontbloot wapen kwam toe lopen om te zien wat er gaande was. „Wat is hier aan de hand?" vroeg het meisje verrast toen ze Aram naast zijn verslagen tegen stander ontdekte. De avonturier grinnikte. „Felix vergat zijn manieren!" verklaarde hij ironisch. „Ik betrapte hem toen hij op het punt stond onze oude vriendin het geheim van het legendarische zwaard af te dwin gen. Ik vrees, dat ik een beetje ruw met hem ben omgesprongen." „Het zwaardClelia keek nadenkend naar de oude vrouw. „Hmwaarom waart ge eigen lijk nog zo laat buiten het slot, Amiennen?" „Vermoedelijk om de belangen van het zwaard te behartigen," sprak Aram droog. „Hoewel ik moet zeggen, dat Amienne er eigenaardige gewoonten op na houdt. Ik betrapte haar terwijl ze bezig was in het holst van de nacht over het kerkhof rond te sluipen. Misschien kunt gij daar een verklaring voor bedenken, Clelia?" „Genoeg onnozel gepraat!" zei de oude scherp. „Waar is Paler mo?" Ze scheen aan een vreemde ongerustheid ten prooi. „Het is thans niet veilig meer voor hem! ZUn vijanden zullen alles doen om hem zijn zwaardschede te ont nemen!" „Ik verliet hem terwijl hij bezig was me een eindeloze ballade voor te dragen," antwoordde Clelia lachend. „Het was een ontzettend strijdlustig gedicht, maar helaas struikelde hij telkens over zijn eigen zwaard terwijl hij het me voordroeg. Onze dichterlijke vriend kan nog steeds beter met woorden dan met blanke wapens omgaan!" „Ruimte!" kreet op dat moment een donderende stem terwijl zware voetstappen nader kwamen. „Ver neemt mijn oor hier strijdrumoer! Valt men u wellicht aan, Clelia! Ha! vreest niet! Ik zal u met mijn heldenzwaard verdedigen,. En onder vervaarlijk hakge- stamp dook de dichter Palermo strijdlustig uit de schemering op... TELEVISIEFILMS N. A. V. O,-OEFENING VERDWENEN Noorse televisiefunctionarissen en Amerikaanse officieren staan voor een raadsel, nu Noorse films van de NAVO-oefening „Team-work", bestemd voor uit zending in Eurovlsieverband, spoorloos zijn verdwenen. Sinds de films aan boord zijh gebracht van een vliegtuig met bestem ming Keflavik, IJsland, heeft niemand er meer iets van ge hoord of gezien. Van IJsland zouden de films naar de voor lichtingsdienst van de NAVO in Parijs worden gebracht, maar Amerikaanse officieren te Kef lavik zeggen, dat ze geen films hebben gezien en er ook tevoren niet over zijn ingelicht. GEEN MILITAIRE GEHEIMEN De woordvoerder van Eura tom ontkende met nadruk, dat er geheime of vertrouwelijke do cumenten zouden worden ver mist. Een onderzoek dat werd ingesteld, nadat Euratom op de hoogte was gesteld van de ver klaringen van de jeugdige dielf, heeft wel uitgewezen dat een deel van een dossier zoek is, waarin voorbereidende artikelen voor een te houden openbare cursus over het vreedzaam ge bruik van kernenergie waren op geborgen, bestaande uit knipsels uit wetenschappelijke tijdschif- ten. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat Euratom niet be schikt ovep militaire kerngehei men en dat werkelijk belangrijke en geheime documenten op vei lige plaatsen zijn weggesloten. Koningin Elizabeth van Enge land heeft vrijdag de koninklijke proclamatie ondertekend, waarbij het Britse parlement met het oog op de op 15 oktober te houden algemene verkiezingen wordt ontbonden. Daartoe was zij spe ciaal uit Schotland naar Londen gevlogen. Met de ondertekening zijn de 630 lagerhuisleden niet langer leden van het parlement. De ministers blijven op hun pos ten. Intussen werd premier sir Alec Douglas-Home in Schotland aan vaard als kandidaat voor Kin- ross en WesttPertshire, de zetel die hij bij de tussentijdse verkie zingen van vorig jaar november met een meerderheid van bijna 10.000 stemmen veroverde.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5