Kanaalwerken Terneuzen-Gent worden niet getemporiseerd RADIO DE KOU Compromis bereikt voor vredesmacht op Cyprus Ontvoerde kinderen gevonden Grote bosbrand in Californië ACHTERSTAND IN BELGISCHE BETALINGEN AAN NEDERLAND bankier 00 HET WEER TURKSE TROEPEN IN V.N.-LEGER? man politie speuren naar de schuldigen Politie speurt naar terroristenleider Hoogwater Zon- en Maanstanden Komplot in Irak Weerbericht Het Maleisisch Indonesische geschil Door angst gedreven Russisch antwoord onbevredigend Opsporing verzocht De Duitse geleerden in Egypte KRAG NIET GESLAAGD Komplot ontdekt in Nicaragua Fiwflcertaf by abonnement: Terneuien Difsotenr-Foofrafaefexn': I, van 8e San8e Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maan'' 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6"" x» - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummae tot 10 uur v.m. Er bestaat „een belangrijke" achterstand in de betalingen door België aan ons land van het Belgische aandeel in de kosten van de werken tot verbetering van het kanaal GentTerneuzen. Dit heeft het departement van verkeer en waterstaat meege deeld. Dat in deze achterstand van betalingen van Nederlandse zijde aanleiding zou zijn gevonden deze werken stil te leggen of te temporiseren is, aldus het ministerie, onjuist. Nu ruim vier jaar geleden, op 2 februari 1960, werd tus sen de regeringen van beide landen een overeenkomst ge sloten om de haven van Gent bereikbaar te maken voor grote zeeschepen. Hiertoe zou het kanaal worden verbreed, zou het kanaaltracée worden gewijzigd en zouden te Ter- neuzen een nieuwe zeesluis en een nieuwe binnenvaartsluis worden gebouwd. De werken op Belgisch grondgebied val len globaal ten laste van Bel gië, die op Nederlands gebied worden voor tachtig procent door België gedragen. (Adv.) Nooi'dstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Naar thans in de Belgische pers wordt geconstateerd, staat België voor meer dan honderd miljoen Belgische franks bij Nederland in het krijt. „Dit heeft tot reclama ties geleid van de zijde der Nederlanders, die weigeren de rol van bankier voor de Bel gische schatkist te spelen", aldus een artikel in één van de Belgische bladen van gis teren. Het totaal der kosten van aanleg, onderhoud en bedie ning van de nieuwe vaarweg worden geraamd op 4 miljard 294 miljoen franks, waarvan België 3 miljard 324 min voor zijn rekening neemt en Ne derland 970 miljoen franks, aldus een Belgische becijfe ring. Commissie-Warren gereed met rapport over moord op president Kennedy In het Witte Huis in Washing ton is het rapport, dat de com missie-Warren heëjt opgesteld over de moord op president Ken nedy donderdag overhandigd aan president Lyndon Johnson. Het rapport zal op 27 september openbaar gemaakt worden. Opper-rechter Earl Warren, voorzitter van de naar hem ge noemde commissie, overhandigt het lijvige boekwerk der bevin dingen aan president Johnson. (Adv.) POLAROID LAND CAMERA'S ZWART/WIT FOTO'S IN 10 SECONDEN KLEUR IN 60 Vraag een demonstratie bijt FOTO-KINO BUT Noordstraat 6 Terneuzen Telefoon 011502485 ZATERDAG 26 SEPTEM1 R (Adv.) v.m. n.m. Breskens 4.33 4.45 Terneuzen 5.08 5.20 Hansweert 5.48 6.00 Walsoorden 5.58 6.10 ZONDAG 21 '.KPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.12 5.28 Terneuz 5.47 6.03 Hansweert 6.27 6.43 Walsoorden 6.37 6.53 MAANDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.01 6.29 Terneuzen 6.36 7.04 Hansweert 7.16 7.44 Walsoorden 7.26 7.54 ZON MAAN op onder op onder Sept 30 6.39 18.20 16.36 27 6.34 18.27 21.39 13.39 26 6.32 18.29 20.59 12.19 28 6.35 18.25 22.32 14.51 29 6.37 18.22 23.37 15.50 WEINIG WIND Na het passeren van een zwak front stroomde met een zuidwes telijke wind vochtiger lucht ons land binnen. De luchtdrukver- schillen In onze omgeving zijn klein geworden tengevolge waar van de wind zwak is, zodat in de nacht plaatselijk mist kan ontstaan, die in de loop van de dag weer oplost. Daarna zal het vrij zonnig zijn met iets hogere middagtemperaturen dan vrijdag- Generaal Aref, stafchef van het Xraakse leger, heeft vrijdag be kend-emaakt, dat een komplot tegen de veiligheids van de staat is ontdekt. Officieel is hier ver der niets over meegedeeld. Waarnemers brengen de be kendmaking in verband met een publikatie van drie dagen gele den in het Libanese blad „Al Moharrer" over een komplot dat op 5 september had moeten uplaatsvinden. Het blad meldde dat er in Irak talrijke arrestaties waren verricht en schreef het komplot toe aan de Baas-partij met als leider oud-premier Ah med Hassan al Bakr. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig wind. Opklaringen, maar ook wolken velden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke wind en dezelfde of iets hogere temperaturen. Een woordvoerder van het Ma leisische leger heeft vrijdag in Koetsjing, de hoofdstad van Se- rawak, verklaard dat 25 tot 30 Indonesische guerilleros donder dagnacht uit een positie nabij de grens van Indonesisch Borneo met mortieren en lichte vuurwa pens hebben geschoten op een Maleisische legerpatrouille. „Het betrof hier een wild en met tussenpozen afgegeven vuur, dat ongeveer een uur aanhield. Daarna trokken de Indonesiërs zich weer op hun eigen gebied terug. Het vuur is van Maleisi sche zijde niet beantwoord. Onze militairen hoopten daarmede hun tegenstanders tot een dich ter naderen te verleiden, opdat het vuren dan een grotere mate van trefzekerheid zou hebben," aldus de woodvoerder. De leden van de veiligheidsraad hebben na dagenlang moeizaam overleg overeenstemming bereikt over een compromisformule voor de verlenging van het verblijf van de vredesmacht van de Verenigde Naties op Cyprus met drie maanden, zo deelden welingelichte krin gen donderdagavond in New York mee. De voornaamste factoren die overeenstemming in de weg heb ben gestaan, waren het verzoek van de secretaris-generaal Thant, de bevoegdheden van de V. N.- troepenmacht duidelijker te om schrijven en te vergroten, de wijze van financiering en de vraag, of op enigerlei wijze ver wezen zou moeten worden naar de jongste voorstellen van Maka- rios inzake vermindering van de spanning op het eiland. In de opgestelde ontwerp-resolutie wordt volgens genoemde kringen „kennisgenomen" van het rap port van Oe Thant en in het bij zonder van het feit, dat deze het noodzakelijk acht de bevoegd heden van de troepenmacht uit te breiden. Gehoopt wordt, dat Oe Thant dit voldoende zal ach ten voor het geven van nieuwe instructies aan de bevelhebber van de troepenmacht, zo zeiden westelijke kringen. Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten steu nen Oe Thant's aanbevelingen. De wapensmokkel Het is gebleken dat alleen de twee Zweedse officieren die be trokken waren bij de wapen smokkel op Cyprus, wisten dat hun auto's wapens bevatten. De drie soldaten en de compagnies commandant wisten het niet. De beide officieren handelden op verzoek van de Turken. Zij wilden deze mensen helpen en dachten niet aan eigen voordeel. In New York werd bekend, dat bij het incident in totaal tien mitrailleurs, 75 automatische ge weren, 73 bajonetten, twee mor tieren van 60 mm, vijf appara ten voor het afschieten van vuurpijlen, 39 kisten en acht zakken munitie voor de geweren, acht kisten met vuurpijlen, tien kisten met granaten en twee kis ten met munitie voor de mortie ren in beslag zijn genomen. Het is de eerste maal dat leden van het Zweedse contingent voor wapensmokkelarij zijn aangehou den. -r De drie uit het Franse dorp Narnay ontvoerde kinderen zijn te Carbon-Blanc, een dorp bij Bordeaux, gevonden. Een jonge vrouw vond hen vrijdagmorgen vroeg aan de kant van de weg. Zij herken de hen en heeft hen naar de gendarmerie gebracht. De kinderen, de 5-jarige Pa trick Guillon, zijn 6-jarig zus je Christine en de 5-jarige Noel Biet. waren ongedeerd. Zij wprden deze week ont voerd op weg van school naar huis. De ontvoerders hadden een losgeld van 700.000 gul den geëist. De drie kinderen speelden aan de kant van de weg. Zij zeiden dat zij door een man en een vrouw in een auto wa ren afgezet. De plaatselijke gendarmerie heeft hen naar Bordeaux gebracht. Het drietal zag er goed ver zorgd uit. De politie vermoedt dat de ontvoerders door angst gedreven zich van de kinderen hebben ontdaan. Deze konden slechts een vage beschrijving geven van de man en de vrouw In de auto. Het was een blauwe wagen. De chauffeur droeg een zwarte pet en hij noemde de vrouw Nicole. Christine vertelde dat zij sinds hun ontvoering in de auto hebben gegeten en ge slapen. Zij werden onder de kens verborgen als men een dorp of stad passeerde. Toen de kinderen werden gevon den, zeiden zij dat zij op „tante Nicole" wachtten. Zij De Eeuadoriaanse autoriteiten hebben met het oog op de vei ligheid van president De Gaulle, die op het ogenblik dit land be zoekt, 350 in Ecuador wonende Fransen huisarrest opgelegd. Intussen speurt men nog naai de Franse terroristenleider Pier re Chateau-Jobert, van wie wordt gevreesd dat hp in het ge heim naar Quito, de hoofdstad, „Het antwoord dat de Sowjet- Unie heeft gegeven op ons ver zoek om opheldering inzake de aanslag op de diplomaat Schwirkmann is absoluut onbe vredigend." Dit heeft bondskan selier Erhard van West-Duits- land vrijdag verklaard. Hij kon digde nieuwe stappen aan. De Sowjet-Uhie had woensdag via haar ambassadeur in Bonn de verantwoording voor de aan slag met mosterdgas, die on langs in een Russische kerk bij Moskou op de Westduitse am bassadesecretaris werd gepleegd, van de hand gewezen. is gekomen om een aanslag op de Franse president te plegen- Intussen is de vrouw, die door een op hol geslagen politiepaard omver werd gelopen toen zij naar de intocht van president De Gaulle in Quito stond te kijken, aan haar verwondingen over leden. Haar baby werd bij het ongeluk licht gewond en twee andere kinderen die zij bij zich had, raakten in het gedrang zoek. Een oude vrouw, die ook door het paard werd geraakt, overleed korte tijd na het on geluk. Gisteren bracht De Gaulle een bezoek aan Guayaquil, de be langrijkste haven van Ecuador. hadden de man en de vrouw nooit eerder gezien. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft meer dan honderdduizend man politie en gendarmerie gemobiliseerd om'de ontvoer ders op te sporen. Op alle we gen wordt gecontroleerd. Het ministerie heeft de vol gende boodschap aan alle politieposten laten uitgaan: ..Dringend opsporing verzocht van een blauwe automobiel merk Simca, type Ariane of Beaulieu, bruine of rode be kleding, bestuurd door een jongeman met een snorretje, gekleed in donker costuum met zwarte zeemans- of chauffeurspet, >n gezelschap van een jonge vrouw met de voornaam Nicole, gekleed in een lichtblauwe japon". Een woordvoerder van de Cy prische politie maakte donder dagavond bekend, dat in Pla- tres, 'n toeristenplaats in de ber gen, vier buitenlandse journalis ten en fotografen zijn aangehou den „voor onderzoek". De buitenlandse persvertegen woordigers zijn na vier uur weer vrijgelaten. De Sowjet-hulp aan Cyprus De directeur-generaal van het Cyprische ministerie van bui- landse zaken, Assiotis, heeft in Moskou verklaard dat het „pre matuur" is te zeggen dat er al een akkoord met de Russen over wapenhulp zou zijn bereikt. De Cyprische delegatie onder lei ding van de minister van handel Araoezos die in Moskou onder handelt, zou het overleg maan dag voortzetten. Op het ogen blik wachtte men op instructies uit Nicosia. Deze worden ge haald door de Cyprische ambas sadeur in de Sow jet-Unie. Cyprioten wisselen gijzelaars uit Zeven Griekse Cyprioten zul len dezer dagen onder toezicht van de verenigde naties worden uitgewisseld tegen evenveel Turks-Cyprische gijzelaars. De Grieken, leden van de nationale garde, waren in Turks-Cyprisch gebied gevangen genomen. De Turken, studenten, vielen bij Mansoera in handen van hun Grieks-Cyprische eilandgenoten. De uitwisseling die wordt be schouwd als een teken van ont spanning in de crisis, kwam tot stand door besprekingen tussen president Makarios en de V. N.- bevelhebber op Cyprus, generaal Thimaya. Aflossing Turkse troepen De Egyptische geheime dienst heeft de afgelopen dagen ver scheidene „bompakketjes" ont dekt,die over de post aan in Egypte werkende Duitse geleer den werden gezonden, zo meldt het gezaghebbende blad „Al Ahram". Een van die pakketten was op een postkantoor ontploft. Daarbij was een postbeambte gewond geraakt. Al Ahram" be schuldigt Israël van een nieuwe terreurcampagne tegen de Duit se geleerden. De demissionaire eerste-minis- ter Krag heeft vrijdag de op dracht een nieuwe regering te vormen aan koning Frederikvan Denemarken teruggegeven. Hij zag geen mogelijkheden voor een kabinet, dat alleen uit so ciaal-democratische ministers zou bestaan en ook de vorming van een coalitiekabinet was hem niet gelukt. De formatie-op dracht was Krag donderdag ver strekt. „Een Turkse vertegenwoordi ger op Cyprus en de bevelhebber der V. N.-vredesmacht aldaar hebben overeenstemming be reikt over de wijze van aflossing der Turkse troepen op 't eiland", aldus heeft de Turkse minister van buitenlandse zaken Erkin vrijdag in Ankara tegenover ver slaggevers verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Generaal Thimaja heeft secre taris-generaal Oe Thant inge licht. De Turkse regering wacht thans het antwoord van de heer Oe Thant af". Minister Erkin verstrekte geen verdere bijzonderheden. Volgens de Turkse eerste mi nister Inonu heeft Oe Thant aan Turkije voorgesteld zijn troepen contingent o» Cyprus deel te la ten uitmaken van de V. N.-vre desmacht op het eiland. De Cyprische regering heeft zich tot dusverre verzet tegen een aflossing der Turkse troepen op Cyprus. Turkije bezit over eenkomstig het verdrag van Zü- rich het recht een bepaald aan tal militairen op Cyprus te lege ren, die het op gezette tijden kan doen aflossen. Donderdag zijn in Nicaragua vier jongemannen gearresteerd die een „terroristtisch", door Cu ba geïnspireerd, komplot voor bereidden om het bewind van president René Schick omver te werpen, zo heeft de veiligheids dienst in Managua meegedeeld. De samenzweerders kregen in structies uit Cuba. In oktober hadden aanslagen moeten wor den gepleegd op de belangrijk ste politici van het land en zou den kazernes worden aangeval len. 66 huizen, waaronder de 20- kanierwoning van de president van het internationaal Olym pisch comité, Avery Brundage, zijn ten prooi gevallen aan de enorme bosbrand die de Califor- nische stad Santa Barbara be dreigt. Toen donderdag de wind ging liggen, nam de brand iets in kracht af, maar da 1800 brand- bestrijders die een kring hebben getrokken rond het schilderach tige 'n Spaanse stijl gebouwde stadje, vrezen dat met het terug keren van de felle windv'agen de brand weer in hevigheid zal toe nemen. De verwoeste huizen stonden in rle buitenwijk Montecito. Toen Avery Brundage in dit luxueuze stadsdeel aankwam, ontdekte hij dat zijn woning in een ashoop was veranderd. Een verzameling Olympische trofeeën die Brun dage in zijn lange loopbaan had aangelegd, ging verloren even als een aantal oosterse kunst voorwerpen. Volgens een officiële medede ling hebben ruim 5000 mensen hun huizen tijdelijk verlaten. Zij zijn ondergebracht in hotels, mo tels en in een ontspanningsoord. Tot dusver is een van de brandbestrijders om het leven gekomen en zijn er 19 gewond geraakt. De schade aan eigen dommen wordt geraamd od 3'/» miljoen dollar.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1