VOOR VROUW GEZEÏ D0 WELKE KLEUR STAAT U Je kunt nog kamperen.... VOQR WIE FRITUREN Het moderne bruidje Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 26 sept. 1964 EN HUN BEHANDELING De hongerpijn Bloedingen Naar het ziekenhuis Of operatie? Wat wel en wat niet? DE JUISTE TOEBEHOREN VOOR UW NIEUWE JURK De ene kleur staat ons beter dan de andere. Maar dat „staan" van een kleur wordt voor een groot deel mee bepaald door de accessoires die wij bij een kledingstuk dragen. En ook de mindere of meerdere felheid van" de kleur en het feit of die kleur effen of wel gecombineerd is met andere modekleuren. Turquoise Groen Zwart Oranje HERFST/ WINTERMODE OOK AL WORDEN DE WEEK-ENDS WAT KILLER OM DE 1000 WEKEN Mensen met 'n maagzweer Volgens de algemene ervaring komen maag zweren veel vaker voor bij mannen dan bij vrou wen, Een zekere aanleg is stellig ook van beteke nis, want in sommige families vindt men soms een groot aantal maaglijders en dat is niet toe te schrij ven aan verkeerde voedingsgewoonten of andere uitwendige invloeden, maar aan een aangeboren labiliteit van het autonome zenuwstelsel, waar door de maagfunkties gemakkelijk worden ge stoord. Hebben er zich eenmaal maagzweren ontwikkeld, dat wil zeg gen zijn er defekten in het maagslijmvlies ontstaan, dan hangt het eveneens voor een groot deel van de invloed van hpt zenuwstelsel af of de wondjes al dan niet spoedig te genezen zijn: iemand die het erg druk heeft of onder zorgen gebukt gaat, doet er lang over om beter te worden, terwijl de maaglijder die zo verstandig is eens een tijd volstrekte bedrust te houden, een goede kans op vlot her stel heeft. De ziekteverschijnselen, die een maagzweer met zich mee brengt, zijn tamelijk bekend. Al lereerst is daar de dikwijls zeer heftige pijn, die de patiënten kwelt. Die pijn treedt bij de een reeds betrekkelijk kort na het nuttigen van voedsel op, bij de ander doen ze zich vrijwel uit sluitend voor als de maag leeg is; men spreekt dan van „honger pijn": in zo'n geval zetelt de zweer meestal niet in de maag, maar even voorbij de maaguit gang, in de twaalfvingerige darm. Veel last hebben de maaglij ders van overmatige zuurvor- ming, die hun een brandend ge voel in slokdarm en keel kan be zorgen. In enkele gevallen be hoort ook braken tot het ziekte beeld. Merkwaardigerwijs is de eet lust op zichzelf niet gestoord: de zieken durven echter niet nor maal te eten, omdat zij uit er varing weten, dat zulks zich wreekt door het optreden van pijn. Bekend is het ook, dat de pijn bij de meeste mensen tot bedaren te brengen is door een beetje melk te drinken, waar door het maagzuur wordt geneu traliseerd. MEDISCH CONSULT Twee gevreesde gevolgen van maagzweer zijn: een grote bloe ding en een perforatie. Maag bloeding heeft plaats als een bloedvat wordt aangevreten. Als regel worden voortdurend kleine beetjes bloed uit een maagzweer met de ontlasting uit het darm kanaal gevoerd; ze kunnen slechts met speciale onderzoe kingsmethoden worden aange- toond. Heeft echter een grote 'maagbloeding plaats, dan wordt er bloed gebraakt en de zieke ■wordt in korte tijd bleek en zwak. Ook de perforatie, dat is het doorbreken van de zweer naar de buikholte toe, is een zeer acuut proces: krachtige jonge kerels, van wie misschien niet eens bekend was dat zij één of meer maagzweren hadden, kun nen plotseling neervallen en in een uiterst precaire toestand komen te verkeren. Wanneer het buikvlies wordt aangetast door dat maaginhoud door de geper foreerde plek heen gekomen is, kan alleen een snel uitgevoerde operatie nog redding brengen. Een ernstige maagbloeding ver eist evenzeer een prompte, maar zeer voorzichtig uit te voeren behandeling, die soms beter in een ziekenhuis kan plaats heb ben dan thuis. In de eerste dagen mag in 't geheel niets gebruikt worden, want de maag moet vol strekte rust hebben, maar na tuurlijk moet de verloren gegane hoeveelheid vocht langs andere weg worden aangevuld. Het komt voor, dat niet alleen de hier beschreven mogelijk heden van plotseling intredend levensgevaar het nodig maken, aan tijdige nauwgezette behan deling van een zweer in de maag of in de twaalfvingerige darm de volle aandacht te schenken, maar ook dat de voortdurende last die men er van kan ondervinden, de mensen noopt „er iets aan te gaan doen'. Immers, het humeur wordt ongunstig beïnvloed als men altijd maar pijn heeft (de knorrigheid van de maaglijder is berucht) en het is ook bijzonder onaangenaam als men door zijn kwaal niet in staat-is-gewoon te eten, gewoon te werken en te leven of op zijn tijd niet aan feestelijkheden te kunnen deel nemen. Allereerst dient dan te worden beproefd wat er met een kuur, bestaande uit rust, dieet en even tueel ook toediening van medi camenten (tot binding van maag zuur en tot remming van de zuurproduktie) kan worden be reikt. Pas indien mocht blijken dat één kuur of verschillende van zulke behandelingen, niet af doende helpen, komt operatieve behandeling van de maagzweer in aanmerking. Daarbij wordt dan een nieuwe weg van maag naar darm aangelegd öf er wordt een groot gedeelte van de maag DE DRUPPELS Reis je wel eens per trein? Let dan eens op de ramen als het regent. Annemiek, een meisje van 19 jaar, deed dat laatst toen ze naar haar vriend reisde waar ze het week end zou doorbrengen. En zij schreef me in een uitvoerige brief: „De trein stormde voort en de druppels op het raam gingen van de rechter bovenhoek naar de linker beneden hoek. Ze waren gemakkelijk te onderscheiden, omdat het avond was. Door deze druppels nu, werd ik als het ware geïnspireerd. Ze deden me denken aan de mensen, die in deze maatschappij leven en waar we allemaal bij horen. Ze werden geboren in de rechter bovenhoek en gingen, langs ie diagonale lijn van het raam, het leven door. Sommigen hadden een heel geleidelijk leven, anderen renden naar het eind. Er waren er ook, die, via andere druppels die ze tegenkwamen op hun weg, probeerden zelf groter te worden door de anderen gewoon op te slokken. Dit gaf hen niet veel, want ze kregen toch, toen ze bijna aan het eind van hun leven waren gekomen, hun straf. Ze werden weer door andere druppels een beetje bijgekapt en zo werden ze weer kleiner en net zo groot als de andere. Er was ook een groep, die probeerde anderen die stil bleven staan of haperden, wat op twijfelen leek, een duwtje te geven, waardoor de andere nu ook zijn eigen weg voort zette of zelfs door dat kleine duwtje van de ander groter werd! Zo waren er allemaal verschillende soorten druppels. De ene wist door allemaal behendige sprongen alle hindernis sen te ontwijken en overal tussendoor te glippen. Een vol gende, die er op het raam nog geen twee centimeter achter kwam, haperde en ging zo, schokkend, zijn weg. Het leven van de één was wat korter dan van ie ander. Er waren er die, vooral in het begin, wat van de lijn afweken, maar er uiteindelijk toch weer op terecht kwamen. Lijkt het leven van de mensen niet een beetje op het leven van die druppels, ook al is de vergelijking op de allereenvoudigste manier voorgesteld?" BETTY TEELING. (/net het defekte slijmvlies) weg genomen. Gezien de uitstekende resul taten die tegenwoordig langs chirurgische weg kunnen worden bereikt, is bij de medici een on miskenbare neiging aanwezig de patiënten spoediger dan vroeger het geval was, tot operatie te ad viseren. Het voedsel dat een maaglij der gebruikt, dient altijd van een dusdanige samenstelling te zijn, dat het geen mechanische prik keling op het aangedane maag slijmvlies uitoefent ên dat het de afscheiding van maagzuur zo weinig mogelijk stimuleert. Een algemeen geldige regel is verder, dat de temperatuur van de spij zen noch zeer hoog, noch zeer laag mag zijn. Het eten moet goed fijn gesneden worden en langzaam worden gekauwd. Alle scherpe en gekruide ge rechten zijn verboden, alle zure en sterke zoute eveneens. Harde groenten en taai vlees zijn in deze gevallen als voedsel onge schikt. Voor huisvrouwen, op wie de verzorging van het dieet meestal neerkomt, geven wij hier nog enkele richtlijnen. Alle soepen zijn toegestaan, behalve soep van peulvruchten en de gekruide soorten, zoals ossestaartsoep. Groenten zijn heel gezond, maar mogen uit sluitend worden gebruikt als ze zacht zijnvan tomaten dienen de schillen te worden verwijderd. Aardappelen geve men liefst als puree. Vlees dient kort gekookt, zacht en vers te zijn, niet al te vet. Gekookte vis is goed, maar vette soorten komen niet in aan merking, evenmin als mosselen. Fruit moet goed rijp zijn, zonder schil en zonder pitten. Melk, een weinig room, jonge kaas en een zacht gekookt of ge klutst ei, benevens wat boter, mogen gerust aan de maag zweerpatiënt worden gegeven, natuurlijk altijd onder het voor behoud, dat de behandelende dokter zich hiermee in het on derhavige geval kan verenigen. Wat brood en gebak betreft het volgende: oud wit brood is ge schikt, beschuit eveneens: taar tjes en vet gebak dient men als maagpatiënt niet te gebruiken. Andere meelspijzen, zoals ge kookte rijst en maccaroni, gries- meei of maizenapap zijn in vol doende grote keuze aanwezig. Snoeperijen, vooral zeer zoete, kan men maar beter vermijden. dr. ALFREDA BRIEDÉ. (Adv.) ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM P. 100,96.65 Voor bijna alle jonge vrouwen geldt de trouwdag als de mooiste dag in hun leven. Naar deze dag hebben zij toegeleefd, alle in nerlijke spannin gen, moeilijkheden glijden als een sware last van hun schouders, zij zijn er van bevrijd, een nieuwe wereld gaat er voor hen open. Is het een wonder dat iedere vrouw op haar trouwdag er mooi uit wil zien Het is tenslotte de dag waarop je je meisjesleven vaar wel zegt. Zo'n dag moet feestelijk zijn! En hoe kan iets feestelijk zijn als de kleding niet in overeenstemming is? Ons bruidje toont u hier een japon waar de zuiverheid van uit straalt, Het is een klassiek mo del van moderne snit. Het materiaal doet koninklijk aan, deze prachtige witte satijn. Het model op zich is een juweeltje. De hoge rechte hal6, de lange mouwen, hoge taille en majestueuze sleep, die als het ware eten opengewerkte overrok vormt, geven de trots van het jonge vrouwtje weer. De zeer lange tulen sluier, door middel van een prachtige bloemencorsage vastgemaakt, werkt vertederend en zacht op het geheel. Elke jonge vrouw, die op de allermooiste dag van haar leven door de man van haar keuze in zo'n bruidstoilet naar het stadhuis en altaar wordt geleid, zal nog dikwijls, ook in de meest sombere dagen van het toekomstige huwe lijksleven, hieraan met grote voldoening terugdenken, en misschien juist door die herinnering de ggog&Ée Jêüêpgiaawi .hgt hqpfd kunnen bieden. (Nadruk verboden) 9 PLAATS GEEN ANJERS OF ROZEN in de nabijheid van een schaal waarop appels lig gen. De bloemen zullen spoe dig verwelken. 0 OM AANBRANDEN VAN MELK te voorkomen, kunt u de bodem van de melkkoker even insmeren met een vet boterpapiertje, bijv. het ver pakkingspapiertje van 't pak je boter. 0 MET EEN heet gemaakte breinaald kunt u leren en plastic ceintuurs heel eenvou dig van een extra gaatje voorzien. O BALLPOINTVLEKKEN kun nen snel met spiritus verwij derd worden- 0 ZILVEREN kettingen, ook die waarin rijnkiezeltjes zijn ver werkt, kunt u schoonmaken in een lauwwarm zeepsopje. GEEFT ZELF-GEVERFDE STOF at, leg deze stof dan een nacht in melk, ze wordt er wasecht door, IS UW OLIJFOLIE troebel geworden, verwarm ze dan even en ze wordt weer hel der. ALS U UW BREIWERK, na het stevig vastgesteld te heb ben op een dikke verende on derlaag, met een metalen borsteltje luchtig opborstelt, krijgt het een angorawol- achtig uiterlijk. Het vastspel den dient om uitrekken te voorkomen. Een beetje bijzondere en felle tinten kunnen ons wel eens moei lijkheden geven. Cyclaamrood is bijv. een charmante, tempera mentvolle kleur voor donkerharige vrouwen. Voor blondjes is een lichtere nuance meer geschikt. Welke accessoires vraagt deze kleur? Echt gouden of goudkleu rige sieraden al of niet met parels of robijnen bezet, staan bijzonder goed bij dit rood. Een tas van kersenrood lakleer zou u er, zo op het eerste gezicht, misschien niet bij kiezen, maar probeert u het eens. Het zal u zeker niet spijten. Prefereert u inderdaad de rode tas, dan zijn daar rode schoentjes weer snoezig bij. Vraagt uw japonnetje een ceintuur? Kies eens een rode! Is uw lievelingskleur tur quoise? Het is een fascineren de, goed kledende kleur. Een kleur, die, in haar vele scha keringen, wel haast alle vrou wen, zelfs vrouwen met grij zend haar, goed staat. Schoe nen en tas in indigo er bij vormen een prachtige com binatie. Sieraden kiezen we dan in steen of glas, in alle kleuren groenblauw, blauwgroen of ijsblauw. Heel gewone kralen, waar we als kind mee speel den, aangeregen in wel tien snoeren, die alle met één slot verbonden zijn, geven al een verrassend effect, mits de kleuren goed zijn. Een meerkleurige ketting kan bfj een effen turquoise pakje precies de juiste gar nering vormen. Maar mis schien geeft u de voorkeur aan een broche op de kraag of revèr? Een broche van tur quoise en indigo stenen, die gevat zijn in een goudkleu rig metaal. Gebruikt u vooral niet een te felle lippenstift! Oorknop pen zijn wellicht het best in indigo of goudkleur. Hebben we ons een appel groen pakje aangeschaft, dan dragen we daar leren acces soires bij in heel licht bruine tint. Gouden colliers, of matte, goudkleurige glaskettingen en broches met smaragdgroene stenen doen het er bijzonder goed bij. Soms kan een tik keltje oranje of roze in shawl, in het gedessineerde para pluutje of in de kralen ket ting, precies het effect be nadrukken, dat u beoogt. Het is een heel geschikte kleur voor jonge vrouwen, omdat hij haar een modieuze chic geeft. Dit geldt in het bijzonder voor de blondjes en de roodharigen, wat niet wil zeggen, dat geen enkele bru nette dit beeldige groen goed staat. Ook kleine accenten in wit en lichtblauw kunnen soms een fascinerend resul taat hebben. Geel geeft de enigszins koe le tint meer warmte en maakt de kleur daarom meer ge schikt voor brunettes. Zwart maakt jong en in ieder geval slank. Met zwart laten zich heel veel kleuren goed combineren. Van uw persoonlijke smaak hangt het af wat u kiest. Bij een gekleed, zwart, mouwloos jurkje dragen we een feestelijke kersengar nering, een roos of een toefje bloempjes in vele kleuren. Accessoires in levendige kleu ren. Daarom mag de gar nering ook een veel-rijig snoer rode kralen zijn of een ketting van veel gekleurde, glazen steentjes. Zwart is chic, Parijs chic, dat bewijst een eenvoudig elegant zwart costuum. Daar bij kunnen een zwarte laktas en zwarte handschoenen, maar ook een heel lichtbruine tas, zwarte lakschoentjes en zwar te handschoenen apart zijn. Maar wellicht gaat uw voorkeur uit naar een tas, handschoenen en shawl in bladergroen Blondines gebruiken een zachtere tint lippenstift dan brunettes, als ze zich in het zwart hullen. We willen ook graag eens oranje dragen. Warm oranje, dat zo zonnig staat bij donker weer. Het staat eigenlijk alle vrouwen, die zich goed kun nen opmaken. Het is de lie velingskleur van veel brunet tes en toch staat het blondines ook uitstekend. Vindt u oranje wat moei lijk, juist met het oog op de accessoires? Bij een goud achtig oranje past zwart lak leer uitstekend en daarbij kie zen we dan modieuze sieraden in zwart of oranje en dan nog zwarte schoentjes. Is een lange, oranje rok om daarin 's avonds uw gasten te verwelkomen, misschien een al lang gekoesterde wens? Neemt u er één, doe het. Uw vriendinnen zullen u zeker benijden om uw durf. Als de rok u verveelt, dan knipt u er eenvoudig een stuk af. Van dat overgeschoten deel maakt u een aardig jakje. BETTY TEELING. „Tokaradi', een cocktail-ensem ble van kant met handgebor- duurd bovenstuk van de Indiër Praful Patel. De creatie is van Ferry Offerman, die dezer dagen zijn nieuwe collectie voor herfst en winter toonde. Jongens, berg de kampeerspullen nog niet weg! In het najaar kan menig weekend benut worden om er nog eens op uit te trekken. Na tuurlijk mag voor zo'n weekendkamp het ter rein waar de tent op gezet wordt, niet te ver liggen. Hoewel zo'n weekend ruim de moeite van de heen- en terugreis waard is, want we hebben naderhand het gevoel, dat we veel langer zijn weggeweest. Van het weer hangt het af tot hoe lang het kamperen doorgezet kan worden, maar soms is het wel mogelijk het vol te houden tot mid den november. Dan wordt het wel erg koud. Het klinkt misschien wel ongeloofwaardig, maar de kou valt tijdens zo'n kamp altijd erg mee. Ook voor degenen, die zich tot de kou kleumen kunnen rekenen. WAT TE DOEN Natuurlijk moet men de nodige voorzorgen nemen, wanneer het kouder wordt. Een dikke laag kranten op het grondzeil beschermt af doende tegen de grondkou, een extra plaid over de slaapzak is in de najaarsnachten niet te missen. Waar ook rekening mee gehouden moet wor den, is de vochtige lucht. Hoe kouder het wordt, hoe meer vochtigheid zich ook in de tent bevindt. Vooral bij zware dauw is het aanbevelenswaardig om 's avonds even een primus in de tent te laten branden, dat ver drijft de vochtigheid voor een groot deel. Als we zorgen goed warm naar bed te gaan door bijvoorbeeld een flinke avondwandeling te maken, dan blijven we wél warm tot de vol gende morgen. Bij erge kou is het goed een trui over de piama aan te trekken. Wollen sokken bewijzen ook hun diensten. EN HET ETEN Eten is met kouder weer ook zeer belang rijk. Daarom zorgen we voor flinke maal tijden, die gemakkelijk zijn klaar te maken. Ook macaroni en nassi-goreng zijn in deze tijd van het jaar aan te bevelen. Het voordeel van zo'n maaltijd, zeker als laatste maaltijd in het kamp, is, dat we er heel wat restjes, zoals bijv. broodbeleg, in kunnen verwerken, zodat we dat alles niet meer mee terug hoeven te nemen. Soep, koffie en choco lademelk zijn heerlijk op alle tijden van de dag. Kamperen is fijn, omdat het in veel opzich ten zo verschilt van het leven van alle dag. Daarom kan zo'n kampeerweekend voor velen een verademing betekenen. BETTY TEELING,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10