Het einde van een uithangbord Zweedse militairen in arrest wegens verboden wapenbezit Sowjetdelegatie naar Peking Franse hulp voor Columbiaanse ontwikkelingsgebieden President De Gaulle in Ecuador OOST-DUITSLAND, ALGERIJE, ZWEDEN EN MALTA TONEN HUN WARE GELAAT ZEVENHONDERDDUIZEND GULDE LOSGELD GEEIST VOOR GNI VOERDE KLEUTERS VAN POITIERS Turkse verloven ingetrokken De Gaulle: Frankrijk is een verjongd land HET $EER VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 20e Jaargang - No. Noors koninklijk bezoek aan België Auto's doorzocht ,Leve Frankrijk' Hoogwater Zon- en Maanstanden Paard op hol Weerbericht frankertog bij abonnement: Temeuzen Diïeeteur-Hoofredatfeur: L van de San«!e Redactie-adres: Noordstraat 55—51 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'i 6,— per kwartaal; per maand 'f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel mêêr 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het overlijden van de Oostduitse eerste minister Otto Grotewohl kwam voor niemand onverwacht. Hij was al jaren ernstig ziek na een beroerte die hem tijdens een bezoek aan Moskou trof. En eigen lijk toen al had hij weinig te betekenen: het was Walter Ulbricht, die de lakens uitdeelde en nog uitdeelt in de D.D.R. De hoge funk- tie die hij in naam bekleedde, diende er voornamelijk toe hem als Uithangbord te kunnen gebruiken. De socialistische veteraan Gro tewohl moest verbeelden dat de Oostduitse staat niet zomaar een schepping van de door de Sow- jets gesteunde communisten was, maar van alle links georiënteer- den. In 1949 werd hij premier toen de Sowjetzone zich onaf hankelijkheid aanmat. En nog wordt hem kwalijk genomen dat hij zich er toen toe leende de so ciaal-democratische beweging aan de Russen uit te leveren door samengaan met de communisten in de eenheidspartij S. E. D. Het enige wat nog enige be langstelling trekt is, wie nu pre mier zal worden. Lieden als Wil ly Stoph deden al het eigenlijke werk in de regering, in het par tijapparaat doorknede vaklui, van wie men ook ambities kan verwachten die Grotewohl in 1949 had opgegeven. Ambities die gaan in de richting van de opvolging van Ulbricht, die ook niet meer de jongste is. Er is de laatste tijd een zekere verzach ting van het regime te bespeuren, waarin Ulbricht met zijn stali nistisch verleden vreemd deto neert. Wellicht dat de nieuwe premier het symbool zal worden van een wat zakelijker en min der dogmatisch bewind in Duits land dat door zijn splijting nffg altijd een gevaarlijk spannings punt blijft in het hart van Eura- pa. Verkiezingen Verkiezingen die weinig zeg gen, heeft men in Algerije en in Zweden kunnen zien. De Alge rijnse hadden al zeer weinig om het lijf: de kiezers hadden geen keus, want er was maar één lijst. Slechts door wegblijven hadden ze hun verzet kunnen demon streren en dat is maar in geringe mate gebeurd. Wellicht was het ook niet erg veilig om zo te de monstreren. En president Ben Bella kan tevreden zijn. Tevreden kan ook de Zweedse premier Tage Erlander zijn. Hij" zelf is al achttien jaar aan het bewind, zijn socialistische partij tweeëndertig. En hij heeft weer de meerderheid. Bovendien leed de oppositie niet alleen verliezen, maar haar verdeeldheid in drie- en liberalen, conservatieven en centrum is er nu een in vieren geworden met een nieuwe splinterpartij. En dat communis ten e enopvallende winst boek ten een opvallende winst boek- de enige uitwijkmogelijkheid voor wie Erlander te weinig links vindt. Dat zulke lieden er zijn, is geen wonder: 't Zweedse socialis me is het meest kapitalistische dat men ter wereld vindt. Er lander en de zijnen streven naar de grootst mogelijke welvaart niet zonder succes en dat betekent dat werkgelegenheid nodig is in de industrie, die con currerend moet kunnen expor teren. Dus houdt hij daar re kening mee in de economische en sociale wetgeving, tot genoe gen kennelijk van de meeste bur gers, maar ook van handel en industrie zelf. Genoeg redenen voor ieder dus om op de oude voet door te gaan. Het Franse radiostation „Euro pa nummer één, meldde donder dag dat de ontvoerders van drie Franse kleuters aan de vader van twee van hen een losgeld hebben gevraagd tot een bedrag van ongeveer zevenhonderddui zend gulden. Volgens „Europa nummer één" vertoonde het handschrift van de brief, waarin om het losgeld werd gevraagd, dezelfde ken merken als de tekening van een doodskop met gekruiste doods beenderen, die na de verdwij ning van de kinderen in de schooltas van een van hen werd aangetroffen. Franse „G-men" De Franse minister van binnen landse zaken Roger Frey heeft donderdag Frankrijks nieuwe speciale brigade voor het be strijden van de misdaad, die in de wandeling de „Franse g-men" (naar de Amerikaanse politie- eenheid van deze naam, die be kend staat om haar doortastende manier van optreden) worden genoemd, bij de jacht op de ont voerders ingeschakeld. Minister Frey, die persoonlijk uit Parijs de jacht op de ontvoerders leidt, heeft leden der Franse „gun men" naar Poitiers gezonden. De minister heeft ook verscher ping van het toezicht bij havens, op vliegvelden en aan de gren zen gelast. Meer dan 600 politiemannen, militairen en kikvorsmannen doorzoeken de omgeving van het nabij Poitiers gelegen dorp Me- delle, de woonplaats der ont voerde kleuters. A.F.P. verneemt nader dat de ontvoerders een losgeld van vijf honderd miljoen oude frank hebben geëist, welk bedrag door met name genoemde welgestelde zakenlieden van Poitiers bijeen zou moeten worden gebracht. Het losgeld, in biljetten van vijf- en tienduizend oude frank, zou in zijn geheel ter hand moeten worden gesteld aan de heer en mevrouw Guillon, de ouders van twee der drie ontvoerde kinde ren. Doodsbedreiging De eis werd gesteld in een brief, die donderdag ten huize van de ouders van de ontvoerde Patrick en Christine Guillon werd besteld. In de door „de ver antwoordelijke" ondertekende brief wordt gezegd dat de kin deren zullen worden gedood, in dien het gevraagde losgeld niet wordt betaald. De ontvoerders willen er door een radiobericht van in kennis worden gesteld, wanneer het los geld aan de heer en mevrouw Giullon ter hand is gesteld. Men meent in Poitiers dat de ontvoerders niet uit deze stad of omgeving afkomstig zijn. Men leidt dit af uit het feit, dat op de lijst van „welgestelde koop lieden" in Poitiers, die het los geld bijeen zouden moeten bren gen, de namen van verscheidene failliet verklaarde zakenlieden voorkomen. Vreemde situatie^ Een vreemde vertoning is de onafhankelijkheidsviering van Malta geworden. De nieuwste aanwinst van het Brits gemene best heeft zijn zelfstandigheid ingezet met forse relletjes. Zo klein als het eiland is, is er toch een grote wrijving tussen de ka tholieke kerk en de socialisten van Dom Mintoff, die in de mo derne wereld wat onwezenlijk aandoet door zulke dingen als een bisschoppelijk verbod om la- bourkranten te lezen. Deze vete-achtige toestand heeft ook geleid tot eén uiteen lopen tot extreme standpunten in de wereldpolitiek, o.a. van socialistische zijde tot een sym pathie voor het neutralisme. Be paald urgent is dat niet voor de Maltezen, die binnenslands voor lopig problemen te over hebben. Bijvoorbeeld een grote werkloos heid, doordat de vlootbasis dras tisch is ingekrompen. De Britten handhaven die nog tien jaar en betalen daar vijftig miljoen pond per jaar voor. Dat is mooi mee genomen voor de Maltezen. Maar daarna? Pogingen om van de marine werf een reparatiewerf voor de koopvaardij te maken, heb ben niet veel succes gehad. In dustrie is er weinig en zal zich bepaald niet tot vestiging aan getrokken voelen, als de inner lijke strijd zo door gaat. De enige oplossing lijkt een groot scheepse emigratie, maar daar van is weer de vraag: waar heen? Koning Olav van Noorwegen is donderdagochtend aan boord van de „Norge" uit Antwerpen naar Noorwegen teruggekeerd. Tot besluit van zijn driedaags staatsbezoek aan België bood de Noorse vorst woensdagavond ko ning Boudewijn en koningin Fa- biola. op zijn jacht een galadiner aan. Een woordvoerder van de Ver-vredesmacht op Cyprus, over enigde Naties heeft donderdag in Nicosia meegedeeld dat twee officieren en drie manschappen van de Zweedse V.N.-eenheid op Cyprus in arrest zijn gesteld, na dat in hun twee pantserwagens een hoeveelheid wapens en am munitie was aangetroffen, die zich daar rechtens niet in had mogen bevinden. De twee pantserwagens wer den donderdag in de omgeving van de plaats Xeros door Cypri sche politiemannen en leden van de nationale garde aangehouden. Dit geschiedde op verdenking van de aanwezigheid van een on geoorloofde hoeveelheid wapens in belde voertuigen. Toen generaal Thimaja, de opperbevelhebber van de V. N.< het incident werd ingelicht, be gaf hij zich persoonlijk naar de plaats van aanhouding. Hij bood de Cyprioten aan de pantser auto's te laten doorzoeken in tegenwoordigheid van het hoofd der militaire V. N.-politie op het eiland. Dit geschiedde en toen werd inderdaad een ongeoorloof de hoeveelheid wapens en am munitie aangetroffen. De V. N.-woordvoerder deelde nog mee dat generaal Thimaja een grondig onderzoek naar dit incident heeft gelast. De wapens en ammunitie Zijn ter beschikking gesteld van de Cyprische regering. Generaal Grivas, die thans het bevel voert over de Grieks-Cy prische nationale garde, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij opdracht had gegeven tot het doorzoeken van de voertui gen van de Ver.- Naties op wa- De Sowjet-Unie heeft besloten een delegatie naar Peking af te vaardigen om deel te nemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van de herdenking van de stich ting van het communistische be wind in China. Bij het overhandigen der uit nodiging, vervat in een brief van de leiders van Ci ïnese partij- en regeringSorganistfti?fe, Verklaar den de Chinese vice-minister van buitenlandse zaken Van Ping Nan en de Chinese zaakgelastig de in Moskou, Tsjang teh-Sjoen, dat de „Sowjet-Unie een partij en regeringsdelegatie, een rege ringsdelegatie of een publieke delegatie kan zenden of in het geheel geen delegatie". BROEDERLIJKE VRIENDSCHAP De Sowjet-part'tf, de regering en het gehele Russische volk koesteren gevoelens van broeder lijke vriendschap voor het Chi nese volk en waarderen ten zeerste zijn strijd om de over winning en ontwikkeling van de Chinese revolutie, aldus een Rus sische bekendmaking. Overeenkomstig de beginselen van het proletarische internatio nalisme en in het belang van het consolideren der eenheid tussen onze volkeren is besloten een delegatie naar China af te vaar digen, die onder leiding zal staan van V. Grisjin» voorzitter van de centrale raad van vakverenigin gen. Leden zullen zijn Jeljutin, minister van hoger en gespecia liseerd middelbaar onderwijs, T. Koetalov, voorzitter van het pre sidium der opperste Sowjet van de Kirglsche Sowjetrepubliek, N. Zaripova, voorzitter van de commissie voor wetgevende voor stellen van de raad van nationa liteiten van de opperste Sowjet, N. N. Mesjatsev. lid van het be stuur der Sowjet-Chinese vriend schapsvereniging en S. V. Sjer- vonenko, ambassadeur in China. Op 1 oktober a.s. zal de Chi nese volksrepubliek vijftien jaar bestaan. Het Turkse ministerie van defensie heeft donderdag be kendgemaakt, dat de verloven der Turkse strijdkrachten zijn ingetrokken en dat het zenden pens. Zonder andere instanties er in te kennen had hij donder dagochtend opdracht gegeven bij Xeros wegversperringen op te richten, omdat hij vermoedde dat V.N.-voertuigen ten behoeve van Turkse Cyprioten wapens uit het gebied van Kokkina ver voerden. Een pantserwagen van de volkerenorganisatie, bemand door Zweden, werd ondanks be zwaren van de Zweedse militai ren doorzocht, waarbij men wa pens, munitie en ander militair materiaal vond. De bemanning van een tweede V.N.-voertuig weigerde aanvankelijk een on derzoek toe te staan. Toen de Zweden aanstalten maakten ge bruik te maken van hun wapens verzekerden de leden van de Grieks-Cyprische garde dat zij met een bazooka zouden vuren. Hierop werd het voertuig toch doorzocht. Ook daar werd een grote voorraad wapentuig aange troffen, aldus generaal Grivas. De Zweedse vertegenwoordi ger bij de V. N. in New York heeft direct aan secretaris-gene raal Oe Thant zijn verontschul digingen aangeboden voor het incident. Een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over een verlenging van het mandaat van de V.N.- vredesmacht op Cyprus werd door het incident vertraagd. Enige uren later dan aanvanke lijk was vastgesteld kwam de raad bijeen. Na vijf minuten gin gen de afgevaardigden echter weer uiteen tot heden. met groot verlof van reserve officieren en afzwaaiende mili- litairen is opgeschort met het oog op de situatie en de huidige omstandigheden". Een Turks blad meldde dat da dienstplichtigen, wier diensttijd is afgelopen, nog zes maanden onder de wapenen zullen wor den gehouden. President De Gaulle is don derdag in Quito, de hoofdstad van Ecuador aangekomen. Op het vliegveld, waar liet Franse staatshoofd en zijn echtgenote landden, stond een erewacht van kadetten van de krijgsschool in gala-uniform. Ter begroeting waren de vier leden van de militaire junta, on der wie president Ramon Castro, aanwezig. In een toespraak noemde deze het een grote eer voor Ecuador voor de eerste maal in zijn geschiedenis een Frans staatshoofd te ontvangen. In zijn antwoord zei president De Gaulle ervan overtuigd te zijn dat zijn bezoek de banden die beide landen verbinden, nog zal verstevigen. Langs de weg van het vlieg veld naar het nationale paleis, dat in het koloniale tijdperk werd gebouwd en waar de Fran se gasten hun intrek zullen ne men, stonden duizenden Ecuado- rianen die „leve Frankrijk" en „leve De Gaulle" riepen. Terwijl VRIJDAG 25 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.59 4.08 Temeuzen 4.34 4.43 Hansweert 5.14 5.23 Walsoorden 5.24 5.33 ZATERDAG 26 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden SEPTEMBER v.tn. n.m. 4.33 4.45 5.0S 5.20 5.48 6.00 5.58 6.10 PRESIDENT DE GAULLE IN COLUMBIA Veiligheidspolitie kan president De Gaulle met moeite bescher men tussen de enthousiaste me nigte tijdens het bezoek van de Franse staatsman aan een am bachtsschool in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. ZON MAAN op onder op onder Sept 25 6.30 18.32 20.29 10.56 26 6.32 18.29 20.59 12.19 27 6.34 18.27 21.39 13.39 28 6.35 18.25 22.32 14.51 29 6.37 18.22 23.37 15.50 30 6.39 18.20 16.36 Frankrijk wil elke bijdrage leveren tot samenwerking met Columbia die binnen zijn moge lijkheden ligt, zo staat in het ge meenschappelijke communiqué dat woensdagavond in Bogota is uitgegeven na afloop van de be sprekingen tussen president De Gaulle en het Columbiaanse staatshoofd Valencia. De culturele uitwisseling tus sen beide landen zal worden ver groot, terwijl Frankrijk bereid is uitbreiding van de. samenwer king te overwegen tot nieuwe terreinen, zoals de petro-chemi- sche industrie. Het huidige han delsakkoord tussen beide landen zal worden hernieuwd en uitge- van stabilisatie van de prijzen van grondstoffen blijven sten nen en mogelijk hulp verlenen bij diverse ontwikkelingsprojec ten in Columbia, met name in de olie-industrie. Verbouwereerd Een verbouwereerde Couvé de Murville zag woensdag' bij zijn aankomst bij het congresgebouw in Bogota, waar president De Gaulle een rede zou uitspreken, breid. Frankrijk zal de politiek politiemannen de deur voor Zün neus dichtsmijten. Niet alleen de Franse minister van buitenland se zaken, ook de Franse ambas sadeur in Columbia werd tegen gehouden. De politie, kennelijk wat zenuwachtig geworden, wei gerde nog iemand tot het ge bouw toe te laten. Na lang pra ten was het misverstand opge helderd en zwaaide de deur weer open om de hoge functionarissen binnen te laten. Verjongd In zijn toespraak tot het Co lumbiaanse congres noemde De Gaulle Frankrijk „een verjongd land". „Het lijkt me toe, dat het nieuwe Frankriik en het jonge de stoet zich door het oude Quito slingerde, wierpen mensen bloe men van de balcons, waaraan vlaggen van Frankrijk en Ecua dor hingen. Onder gejuich van de menigte, die zich op het onafhankelijk heidsplein had verzameld, ver scheen De Gaulle later op het balcon van het nationale paleis, waar hij voor de eerste maal ge durende zijn reis door Zuid-Ame- rika een rede in het Spaans hield. Tijdens de rit van het vlieg veld naar de stad sloeg een po- litiepaard op hol. Het dier rende op de toeschouwers in, waarbij een vrouw dodelijk werd ge wond. Een tweede vrouw en haar baby liepen verwondingen op. MEER BEWOLKING Het hogedrukgébied dat enkele dagen het weer in Europa be paalde is in betekenis afnemend naar de Oostzee getrokken. Ten zuidwesten van Ierland ontwik kelde zich een depressie die naar Schotland koerst. Een hiermee samenhangend koufront dat wei nig activiteit ontplooit, trekt over de Britse eilanden en onze omgeving naar de Noordzee. Na de frontpassage ruimt de wind naar het zuidwesten en stroomt vochtiger en minder warme lucht ons land binnen. Er zal wat meer bewolking zijn, maar regen wordt niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder warm Wisselende bewolking en droog weer. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. Columbia momenteel beter dan ooit in staat zijn begrip te heb ben voor en samen te werken in het transformatiewerk, dat deze eeuw vergt", zo zei hij. Kringen die in nauw contact staan met het Franse gezelschap, hebben gezegd, dat president De Gaulle zeer onder de indruk schijnt te zijn van het warme welkom dat hem in Columbia is bereid. Hoewel het woensdag de tweede dag van zijn bezoek en een normale werkdag was, ston den overal langs de route die hij in Bogota volgde, mensen om hem toe te juichen. f

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1