Gedeputeerde staten over industriespreidingsbeleid Binnenlands nieuws Verkoud heid C. N. V. bereid lot samenwerking met N. K. V. en N. V. V. Mï-loclc ZEEUWSE NOTA AAN REGERING EN KAMERS Zuigkracht van de Randstad Ook Goes en Zierikzee SUIKERBIETENCAMPAGNE BEGONNEN Produktie van 525.000 suiker Twee Nederlanders in Duitsland veroordeeld wegens beroving met VOETBAL dodelijke afloop DE VRIJE ZEEUW Pagina S Valse munters aangehouden Voorkom Rillerig? Onprettig - Vlug: hJ soeks of standing j| Mening van het N.V.V. HetN.K.V. Nederlands elftal nagenoeg bekend Woensdag 23 september '04 WATER-WANDELAAR De heer Pierre Cons tantin uit Nice heeft van plastic een paar „waterschoenen" gemaakt dat het hem mogelijk maakt over het water te lopen, mede dankzij een stel scharnierende klepjes aan de onderzijde van de schoe- nen. Op de foto zien we hem wan- delen in de haven van zijn woon plaats; zou dit de oplossing moe ten zijn voor onze overbevolkte straten? Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft een nota over het toekomstige industriespreidingsbeleid gezonden aan de ministers en de staatssecretarissen, aan de Staten-Generaal en aan de leden van de provinciale staten van Zeeland. Gedeputeerde staten stell-en voorop dat de doeleindan beoogd met de kernaanwijzingen en daaraan verbonden faciliteiten, slechts ten dele zijn bereikt. Bij het bepalen van het be leid voor de provincie Zee land dient rekening te wor den gehouden met enige spe cifieke factoren, namelijk de bijzondere geografische lig ging, de zuigkracht van de randstad Holland en het in dustriegebied in Westelijk Noord-Brabant, zo staat in de nota. Voorts moet rekening worde»-^gehouden met het feit, aar èe kernfaciliteiten eerst in 1959 van toepassing zijn geworden, waarbij reeds een vergaande concentratie werd bereikt. Hierdoor is een vergelijking met andere ge bieden van het land niet mo gelijk. De thans elders beoog de concentratie is immers aanwezig. Een vermindering van het aantal kernen zou voor Zeeland betekenen dat een noodzakelijk minimum voor een verantwoord beleid niet zou worden bereikt. Het provinciaal bestuur zegt dat het met teleurstelling kennis heeft genomen van de nota van de staatssecretaris van economische zaken be treffende het te voeren in- dustriespreidingsbeieid voor de jaren 1965 tot en met 1968. In de nota willen G. S. aan tonen dat voor Zeeland m plaats van een grotere con centratie veeleer de oplossing moet worden gezocht in een differentiatie in de mogelijk heden op onderscheidene plaatsen. Inbraak in grenswisselkantoor Een bedrag van ongeveer 1500 gulden in Nederlands en Duits geld is gisteren gestolen in het grenswisselkantoor op het Sta tionsplein in Arnhem. De dader, die binnen wist te dringen door het verbreken van een ruit, werd later op de dag door de politie gesignaleerd in de P. T. T.-barak aan de noorde lijke Parallelweg in Arnhem, maar wist te ontkomen. Wel wist de politie daar beslag te leggen op een gedeelte, circa ƒ700 van de buit, dat zich in een tas be vond. Kind dodelijk getroffen door schommel De zesjarige Hans van den Broek uit Assendelft is gister middag in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam overleden aan een schedelbasisfractuur, die hij opliep toen hij inde speeltuin naast de lagere school in zijn woonplaats een schommel tegen het hoofd kreeg. Het kind was enige weken ge leden voor het eerst naar school gegaan. In het speelkwartier spelen de kinderen soms in de speeltuin. Kfrtdje doodgereden De tweejarige Johanna van Veen is dinsdagmorgen voor de ouderlijke woning aan de Jan van Zutphenlaan in Utrecht door een driewielig elektrowagentje van een bakker doodgereden. De 50-jarige bakker reed het wagentje, na enkele klanten te hebben bediend, achteruit. Op eens bemerkte hij dat hij over iets reed. Het bleek dat het rechterwiel over hoofd en borst van het kindje was gereden. De bakker heeft verklaard dat hij voor hij wegreed, eerst goed heeft uitgekeken. Hij had het spelende kind toen niet gezien. Mislukte roofoverval Twee mannen hebben deze week in Den Haag een roofover val willen plegen op een be drijfsleider van een cafetaria, die met een tas met 1800, huiswaarts keerde. De aangeval lene verweerde zich. De overval lers sloegen op de vlucht. De bedrijfsleider, de 37-jarige V. E. R., was van zijn werk in Scheveningen per auto naar zijn woning aan de Wantsnijders- gaarde gegaan. Toen hij van zijn wagen naar huis liep, werd hij van achteren aangevallen door twee mannen, van wie een zeke re R. met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. De aanvallers hadden het op de tas met geld gemunt, maar zij kozen het ha zenpad. Schipper uit Urfc verdronken In de haven van IJmuiden is gisteren omstreeks vier uur de 51-jarige schipper C. van Veen uit Urk verdronken. Met een collega deed hij in een roeiboot een poging om een stalen kabel van de baggermolen Menco, die in de schroef van het directie vaartuig Zilvermeeuw van de rijkswaterstaat terecht was ge komen, te verwijderen. Bij een kleine manoeuvre van da Zilver meeuw trok de stalen kabel de roeiboot om, waardoor de twee mannen te water raakten. De heer Van Veen verdronk voor de ogen van het gezelschap, dat zich aan boord van de Zilvermeeuw bevond. Een dame die van de Zilver meeuw af over boord sprong in een laatste poging om schipper Van Veen te redden, kwam zelf in moeilijkheden en is met moei te in veiligheid gebracht. De politie heeift na vijf kwar tier dreggen het stoffelijk over schot van schipper Van Veen boven water gebracht. STAKING IN SAIGON DUURT VOORT Ondanks het feit dat er tussen de Zuidvietnamese vakbondslei ders en de regering een akkoord is bereikt, duurt de staking in Saigon voort. Het akkoord houdt in dat de ontslagen arbeiders weer in dienst moeten worden genomen. De staking was wegens deze ontslagen uitgebroken. Het stakingsverbod blijft gehand haafd. De werkgevers mogen hun personeel niet ontslaan, zo lang de noodtoestand voortduurt. Wil dit gebied van zuidwest- Nederland tot ontwikkeling worden gebracht, dan zal een assortiment aan industrieter reinen, die uit geografisch oogpunt bezien op de juiste wijze over de provincie zijn verdeeld en die deels comple mentair ten opzichte van el kaar zijn, geboden moeten worden. Dan zullen zeer ver schillende vestigingen kun nen worden opgevangen. Behalve voor Terncuzen en het Zuid-Sloe dienen moge lijkheden aanwezig te blijven voor Goes. Zierikzee en St. Maartensdijk. Bij de nota is een motie van de prov. staten van Zeeland van 3 juli j.l. ingesloten, waarin de staten hun teleur stelling en bezorgdheid uit spreken over de door de re gering voorgenomen wijzigin gen in het nog pas enkele jaren functionerende beleid ten aanzien van de provincie Zeeland. Amsterdammer in België verongelukt Een wagen, bestuurd door* de heer F. Stikema, technisch inge nieur, wonende te Amsterdam, is op de grote baan te Bilzen ge slipt en over de kop geslagen. De bestuurder die ernstig ge kwetst naar het ziekenhuis van Maaseik werd vervoerd, is korte tijd na zijn aankomst aldaar overleden. De politie van Bologna heeft een bende valse munters opge rold en een groot aantal stem pels voor het slaan van gouden munten van verschillende lan den in beslag genomen. Het on derzoek begon, toen in Zwitser land veel valse goudstukken van tien en twintig Franse francs in omloop werden gebracht. Tot de gearresteerden behoren zakenlieden, goudsmeden en een worstfabrikant. Zeeliedenruzie EEN DODE Bij een zeeliedenruzie op Ka- tendrecht in Rotterdam is de 38- jarige Mohamed Moar Musa uit Somaliland, matroos aan boord van het Engelse schip „Richard de Larrinaga" zo ernstig gewond, dat hij kort daarop is overleden. De man kreeg in „The Inter national Bar" aan de Sumatra- weg hooglopende ruzie met de 48-jarige olieman S. W. P. van hetzelfde schip, afkomstig van Ceylon, die de matroos tenslotte een kapotgeslagen bierglas in de nek drukte. Hevig bloedend strompelde Musa de bar uit om enkele meters verder in elkaar te zakken. Voor de geneeskundige dienst de man naar een zieken huis kon overbrengen, was hij al overleden. De dader is direct gearresteerd. Musa had juist af gemonsterd. De landelijke oogst verwach ting voor suikerbieten, zo deelt de coöperatieve suikerfabriek te Puttershoek mee, bedraagt thans ruim 3,7 miljoen ton. De uit deze suikerbietenoogst te verwachten produktie van rond 525.000 ton witsuiker zal ongeveer voldoende zijn om de binnenlandse suikerbehoefte te dekken. In de twee voorgaande oogstjaren bleef de Nederlandse witsuikerproduktie mede ten gevolge van de in die jaren sterk ingekrompen uitzaai aanzien lijk beneden de binnenlandse be hoefte. Deze ongewenste situatie, o.a. in verband met de sterke schommelingen van de suiker prijs op de wereldmarkt, zal in het komende jaar niet ontstaan dank zij de uitgebreide teelt, de verwachte gunstige opbrengsten per hectare en een hoog suiker gehalte. Als eerste in Nederland begon gisteren de suikerfabriek Put tershoek met de verwerking van de bieten, zestien dagen vroeger dan vorig jaar. Dit vroege begin is mogelijk, doordat de boeren als gevolg van de gunstige weersomstandigheden belangrijk vroeger zijn met de werkzaam heden in de akkerbouw dan in voorgaande jaren. De aanvoer van bieten en de voorraad bij de fabriek waren dinsdagmorgen ruim voldoende. (Adv.) Er van uitgaand dat het goed recht van het C. N. V. om over bepaalde zaken een eigen principieel geluid te laten horen, wordt gerespecteerd, is de christelijke vakbeweging bereid tot de nauwst mogelijke samenwerking met de twee andere vakcentralen. Dit verklaarde de voorzitter van het christelijk nationaal vak verbond, de heer J. van Eiber gen, gisteren desgevraagd in een gesprek met het A.N.P. Over zo'n samenwerking wil de heer Van Eibergen graag nog eens een open gesprek hebben met de andere organisaties. Welke vorm een meer effec- TEXTIELFABRIEKEN CMtLB" en hygiëf"®0^ P!LOCKEFEER N.V. HULST (Z) DUITSE WEEK IN ROTTERDAM Maandagochtend is in Rotterdam in aanwezigheid van o.a. H. K. H. prinses Beatrix, de Duitse week begonnen. Op de foto zien we hoe de kroonprinses in het Hilton hotel Rotterdam begroet wordt door de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schro der. tieve samenwerking zou moeten hebben, kon de heer Van Eiber gen niet zeggen. E.r is zowel op politiek terrein als in de kerken een ontwikkeling aan de gang, die wijst in de richting van een nauwer samengaan". In het man dement van de bisschoppen van 1954 wordt weliswaar de nadruk gelegd op de noodzaak van ka tholieke organisaties, maar er wordt niets gezegd over samen werking met de protestanten. Hoewel een eenheid tussen N. K. V. en C. N. V. vooralsnog niet mogelijk is, vroeg de heer Van Eibergen zich af, waarom dat in andere landen wel het ge val is. De heer D. Roemers, voorzit ter van het N. V. V-, zei naar aanleiding van de uitlatingen van de C. N. V.-voorzitter, dat het N. V. V. altijd voorstander is ge weest van een onverdeelde vak beweging op democratische grondslag. „Iedere stap tot nauwere sa menwerking zal dan ook van de zijde van het N. V. V. op posi tieve wijze worden tegemoetge- treden", aldus de heer Roemers, Hij acht het niet uitgesloten, dat bij een zorgvuldig onderzoek zal blijken, dat de verschilpun ten in het beleid van de vakcen tralen minder talrijk zijn dan aanvankelijk werd gedacht en dat zij voor overbrugging vat baar zijn. De heer Roemers zei verheugd te zijn, dat zijn collega van het C. N. V- zich in het openbaar zo positief heeft uitgesproken. „Dat geeft perspectief voor tastbare resultaten bij besprekingen over dit onderwerp in het overleg orgaan". De voorzitter van het N. K. V.. de heer P. J. J. Mertens, zei dat samenwerking met de twee an dere vakcentralen op hoge priis wordt gesteld. Met de heer Van Eibergen meent de heer Mertens dat er waarborgen dienen te blij ven voor het behoud van eigen zelfstandigheid. Ruim tien jaar geleden be stond een meer gereglementeer de samenwerking in de raad van vakcentralen. Na de uitvaardi ging van het bisschoppelijk man dement heeft het N.V. V. deze samenwerking verbroken- Gelukkig, aldus de heer Mer tens, is er nadien weer een vorm van samenwerking gekomen, zij het minder gereglementeerd en beperkt tot de centralen ze!f. Dat de voorzitter van 't C. N. V. de mogelijkheid van een ge zamenlijk actieprogram niet uil- sluit, acht hij bijzonder verheu gend. Laatste centrale training in Zeist Uitgesproken rustig verliep de laatste training van de Neder lands elftal-kandidaten, die dins dag bij fraai herfstweer op de terreinen van het sportcentrum te Zeist werd gehouden: De tij delijke bondscoach Denis Neville gaat ervan uit, dat hij niet meer voor de conditie van de spelers behoeft te zorgen. Hij ziet de traningsbijeenkomsten voorna melijk als een middel om de band tussen de spelers te verstevigen. Waarschijnlijk zal het elftal nog vóór het weekend worden samengesteld. De mogelijkheid bestaat echter, dat Neville en de technische commissie de com petitiewedstrijden van zondag zullen afwachten alvorens het team bekend te maken- Wat de achterhoede betreft zullen er niet veel problemen zijn, maar met de aanvalslinie ligt dat even anders. De inmid dels tot zeventien man uitge breide selectiegroep Fons van Wissen en Heracles' topscorer Henny van Nee zijn alsnog op geroepen bevat geen uitge sproken linksbinnen en de enige „natuurlijke" rechtsbinnen Bert Theunissen kan moeilijk worden opgesteld, nu hij door zijn club P.S.V. is gepasseerd voor het eerste elftal. Aangezien Neville niet van plan is vóór de ontmoeting tegen België nog op andere spelers een beroep te doen, zullen daarom in het 4-2 -4 systeem Bergholtz, Kruiver, Van Nee en Hollander waarschijnlijk de aanvalslinie vormen. Als „tandem" zouden dan daarachter Van Wissen en Muller komen, terwijl' de laatste linie zou be staan uit Quadaekers, Israel, Schrijvers en Veldhoen met in het doel Pieters Graafland. Overigens is het beleid van Neville geheel gericht op de 25 oktober in Tirana te spelen wed strijd tegen Albanië voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De ontmoeting tegen België acht de Brit terecht minder belangrijk, hoewel hij er zich van bewust is dat in de „derby der lage lan den" prestige-overwegingen nog altijd een rol spelen. FRANKRIJK BIEDT CHINA MILJOEN TON GRAAN Frankrijk heeft China een mil joen ton graan voor 1964/65 aan geboden, zo wordt uit gewoon lijk welingelichte kri'ng verno men. FRANSE MINIMUMLONEN VERHOOGD De Franse regering heeft de minimumlonen met ingang van 1 oktober a.s. met 2,5 procent verhoogd. Tussen 160.000 en 180.000 ar beiders zullen hiervan profijt trekkeh. Het minimumloon geldt als richtlijn voor andere loon schalen in Frankrijk. Euorpees team tegen Zuid-Slavië Het Europese voetbalelftal, dat vandaag in Belgrado een wed strijd speelt tegen Zuidslavië, waarvan de baten zullen worden gebruikt voor de opbouw van het door een aardbeving getrof fen dorp Skoplje speelt in de volgende opstelling. Doel: Yashin (Rusland). Achter: Schnellinger (W.-Dld) en Lala (Tsjech). Midden: Pluskal (Tsjech), Meszoly (Hong.) en Voronin (Rush). Voor: Augusto (Port.), Masu- pust (Tsjech), Seeler (W.-Ddld) Eusebio (Port.) en Simoes (Por tugal). Reserves: Tilkowski (W.-Dld), Matrai (Hong.), Szymaniak (W.- Dld) en Sandor (Hong.). Scheidsrechter is de Zwitser Gotfried Dienst. Een rechtbank in Duisburg in Duitsland heeft gisteravond een 32-jarige zeeman uit Rotterdam wegens beroving, de dood ten gevolge hebbende tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, een 43-jarige schipper uit Geertrui- denberg werd wegens roof met geweldpleging tot 5 jaar tucht huis veroordeeld, De mannen, A. V. en L. van B., hebben op 30 mei de 34-jari- ge boekhouder W. Neuschulz in de haven van Duisburg gewurgd en zijn lichaam van de zes meter hoge beschoeiing gegooid. De twee Nederlanders zaten op de rand van de beschoeiing bier te drinken, toen zij met de Duitser in gesprek raakten. Er ontstond ruzie, toen Van B. de verrekijker van de boekhouder had verstopt, kennelijk met de bedoeling zich deze toe te eige nen. Toen de Duitser met de politie dreigde, kreeg hij zijn eigendom terug. Nadat Van B. hem een vuistslag in het gezicht had gegeven, wilde de Duitser verdwijnen, doch hij draaide zich scheldend weer om, toen de schipper hem een bierfles na wierp. „Ga opzij, ik gooi hem de be schoeiing af", zo mengde V. zich in de ruzie. Hij greep' de boekhouder bij de keel, drukte die dicht en rolde met zijn slachtoffer de beschoeiing af. Kort daarop rende hij ontsteld VLUCHTEN UIT MOESCROEN „Recht voor Allen" - Sluis. Snelheid eerste duif 1262 m; Snelheid laatste prijsw. duif 1087 m. 1. O. de Meijer; 2. A. Tas; 3. J. Wage; 4 en 5. A. van Hane- gem. „Nog Sneller" - Breskens. Snelheid eerste duif 1456 m; Snelheid laatste prijsw. duif 1350 m. 1. J. Jacobs; 2. J. Pijcke; 3 en 9. J. van Gijs; 4. Jn. Pleijte; 5. A. v. d. Voorde; 6 en 8. I. de Jonge; 7. J. Oostenbrugge en 10. J. v. d. Broecke, weer naar boven: „Mijn God, ik geloof, dat ik hem hei) gedood". Van B. nam de verrekijker en de portefeuille van de Duitser mee. Daarna bekommerden bei den zich niet meer om hun slachtoffer. Pas 48 uur later vond een wandelaar het stoffe lijk overschot. Kooloxcydevergiftiging In het academisch ziekenhuis te Groningen is gisteravond de 71-jarige heer H. Danhof uit Groningen overleden aan de ge volgen van kooloxcydevergifti ging. De man moet zondagavond reeds bewusteloos zijn geraakt. Buren troffen hem maandag morgen buiten bewustzijn in zijn woning in de Snelliusstraat aan. Uit het politie-onderzoek is ge bleken dat de schoorsteen zeer vuil was. Ravage in aquarium van dierenpark Eén of meer onbekenden heb ben zich toegang weten te ver schaffen tot het aquarium van Oudehands-dierenpark in Rhe- nen. Liefhebbers van vissen wa ren het niet. Toen het personeel het gebouw binnenstapte, vond het een onvoorstelbare chaos. Alles wat niet aan de muren of de vloer vast zat, was in de aquariumbakken gesmeten, van kledingstukken en gereedschap pen tot serviesgoed toe. De ma niak die hier te keer was gegaan, heeft verschillende vissoorten verwisseld waardoor enkele kostbare exemplaren verloren gingen: ze kwamen in de bakken van de roofvissen terecht en werden prompt verorberd. Ook zijn stukken koraal uit de zout- waterbakken gebroken en in het zoete water gesmeten. Om de chaos compleet te ma ken was de centrale verwar mingsinstallatie uitgeschakeld, waarop ook het nijlpaarden- en het olifantenverblijf zijn aange sloten. Vermoedelijk zullen deze dieren er geen nadelige gevol gen van ondervinden. De politie heeft nog geen en kele aanwijzing over de dader(s), maar acht het mogelijk dat een geestelijk gestoorde aan het werk is geweest. Het aquariumpersoneel is een gehele dag in touw geweest om het aquarium weer in behoor lijke staat te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3